ZWITSAL STAMOORLOG IN KONGO (Kasai) TUSSEN LOELOEA EN BALOEBA De vrolijkheid overheerst tijdens hoest uw kind...? kerstdagen in de Leidse bioscopen in! Bestrid kinderhoest met Met verf beschilderde mannen storten zich, opgehitst door gillende vrouwenop vijanden Wilt U Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 24 december 1959 Derde blad no. 29933 -m ~n -g T 1 Talm niet langer, grijp dadelijk k/NDER honing siroop^ Een Belgische luitenant toont een buitgemaakt Loeloea-geweer, een antieke voorlader die in de tweede helft van de vorige eeuw door Europese kolonisten aan de Loe- loea werden gegeven. In de bioscoopexploitatie is Kerstmis veelal synoniem met vrolijkheid. Uit bundige vrolijkheid bij voorkeur. Ook in Leiden, waar men ditmaal bovendien van internationale vrolijk heid kan spreken. Maar de Britse humor voert vanaf vanmiddag wel de boventoon. Niet minder dan vier lach films zijn afkomstig uit de Londense studio's. In Casino wordt daar de helft van gedraaid. In alle middagvoorstellingen in de komende week kan men zien, dat „George wint op alle fronten". Met George is vanzelfsprekend George Formby bedoeld en hoe hij zijn over winingen behaalt, behoeft geen nadere verklaring. Zijn genre is voldoende be kend. In de andere voorstellingen draait een gloednieuwe Engelse komedie. Een van de luchtige, kostelijke filmpjes, waar de Britten zich ware meesters in getoond hebben. „Bachelors of hearts" is de En- 1 gelse titel. In Nederland heeft men het produkt „Een zwak voor sex" gedoopt. De hoofdrol wordt vertolkt door de sym pathieke Duitse acteur Hardy Krüger. Hij is de Duitse student, die zijn studie komt voltooien aan de beroemde Univer siteit van Cambridge en daar niet al leen moeite heeft met zijn studieboeken, maar ook met het vele vrouwelijke schoon, dat er rondhuppelt. Sylvia Syms is echter zijn speciale uitverkorene. De beide andere Britse (Rank)films worden in de twee theaters aan de Steen- straat getoond. In Studio blijven Michael Craig, Anne Heywood en Mylène Demongeot nog zeker een week wonen in „Een huis vol herrie". Wij hebben vorige week bij de opening van dit nieuwe theatertje reeds uitvoerig aandacht besteed aan dit gezellige filmpje, waarin goedmoedige spot wordt gedreven met het dienstpro- bleem van een jong paartje. In Lido vrolijkheid van een heel wat grover gehalte. Hier en in vele andere theaters in ons land gaat de Neder landse première van het jongste produkt van de Engelse komiek Norman Wisdom. Opnieuw is hij het kleine mannetje, het verdrukte mannetje. Een aan lager wal geraakt artiest steelt Normans stem en maakt daarmede als zanger fufore. Van daar de Britse titel „Follow a star". De vertaling: „En dat we toffe jongens zijn..." doet nogal geforceerd aan. Maar dat past wel bij Norman Wisdom. Ge forceerde en gechargeerde humor, maar zeker goed voor een gulle lach. Wie een liefhebber is van die dolle situaties en dwaze perikelen, waarin Norman steeds maar tuimelt, kan in Lido uitstekend terecht. Tot zover de uit Engeland geïmpor teerde vrolijkheid. In Trianon blijft het minstens nog een week Amerikaans toegaan. Marilyn Monroe, Tony Curtis en Jack Lemmon zijn geprolongeerd met „Some like it hot". Idiote travesti. Twee mannen, die in vrouwenkleding erin slagen plaatsjes te veroveren in een damesorkest. Willy Wilder voerde de regie, had de produk- tie en had medezeggenschap bij het schrijven van het scenario. Wij zeiden het vorige week reeds, het is allemaal even ongerijmd en onmogelyk. Lachen, Hardy Krüger (links) als Cam bridge-student in een scène van Bachelor of hearts", een Rank- produktie onder regie van Wolf Rilla, gieren, brullen. Een succes bij voorbaat. Ongetwijfeld zullen velen aan deze on zinnige geschiedenis plezier beleven, maar er zullen er ook zijn, die de grove grappen tegen de borst stuiten. Luxor brengt vrolijkheid van Duitse makelij. De hoofdrollen worden vertolkt door twee niet zo bijster jonge sterren: Marika Rökk en Theo Lingen. Maar het respectabele aantal jaren, dat zij mee torst, kan Marika Rökk niet verhinderen als een wervelwind door deze plezierige revuefilm te stormen, harten van jonge mannen op hol brengend en oudere mannen in paniek achterlatend. Zij en de altijd gezellige Theo Lingen hebben in deze film, die weer gemaakt werd onder regie van Marika's man George Jacoby, gewaardeerde medewerking van twee muzikale fenomenen: de befaamde Louis Armstrong en zyn „All star"-so- listen en de bijna even befaamde Duitse violist Helmut Zacharias. Grappige si tuaties en bonte showspektakelstukken wisselen elkaar in snelle opeenvolging af. Een revuefilmpje, dat uitstekend past in kerstbioscoopsf eer Tenslotte Hex. Het enige Leidse thea ter, waar de lach niet domineert. „De schaduw van Zorro" waart door het theater aan de Haarlemmerstraat. Voor de liefhebbers van avonturenfilms zegt de naam Zorro genoeg. De gemaskerde held, die zyn weergaloze krachten en behendigheid in dienst stelt van de ver drukte mensheid. We hebben Zorro zelf al gehad, zijn zoon is ook reeds op het witte doek verschenen. Nu komt zijn schaduw Maar veel verschil maakt het niet. Richard Simmons is de anonieme voorvechter der verdrukten, die alle hinderlagen handig weet te omzeilen. Behalve cén, n.l. die der liefde, gelegd door de lieftallige Barbara Bestar. Deze „schaduw-avonturen" werden geleid door regisseur Franklin Adreon. (Van onze Reisredacteur W. L. Brugsma) Loeloeaburg, december. De tom-toms hadden al de hele ochtend gepraat en angst gezaaid in de Baloeba-dorpjes tussen de groene heuvels van Kasai. Toen gebeurde hetgeen de van angst sidderende Baloeba in het dorpje Ngindoe hadden gevreesd: uit het struikgewas sprongen honderd gillende en met oorlogsverf beschilderde Loeloea- krijgers. Zij schoten met antieke geweren en vergiftigde pijlen, hakten erop los met assegaaien en coupe-coupes (Afrikaanse klewangs), smeten brandende toortsen op de hutten. Zo snel als zij gekomen waren, verdwenen zij weer. Maar er lagen drie doden en zestien ker mende gewonden op de grond en zestien hutten lagen in as. Dit is maar één moment-opname uit een lange serie, sinds het latente conflict tussen de Loeloea- en Baloeba-stammen in de omgeving van Loeloeaburg, de hoofdstad van de Kongolese provincie Kasai, in een open oorlog is losgebarsten. Die oorlog heeft nu al meer dan twintig doden en zeventig zwaar verminkten gekost en de hutten van hon derden Kongolezen in as gelegd. Bij duizenden op de vlucht Bij duizenden vluchten de Baloeba uit de streek, waar de krijgszuchtige Loeloea hun terreur begonnen zijn, dor pen en oogst op het veld achterlatend. Het einde van dit conflict, waartegen over het ene regiment koloniale troe pen in Loeloeaburg machteloos staat, is nog lang niet in zicht, integendeel: de toestand verscherpt met de dag. De te rugval tot de wrede tradities van een Afrikaanse stamoorlog wordt niet alleen gekarakteriseerd door de oorlogsverf op de gezichten der Loeloea. Zij worden ook aangemoedigd door hun vrouwen, die hun kleren hebben weggesmeten en. naakt om hun krijgers dansend, schrille vervloekingen over de hoofden der Ba loeba uitschreeuwen! Het latente conflict tussen Loeloea en Baloeba is al oud. De Loeloea, die de oorspronkelijke bevolking van de groene heuvels aan de Loeloea-rivier vormen, beschouwen zichzelf als de bondgenoten der Belgische kolonisatoren, die hen eind vorige eeuw bewapenden om de positie van de stam te versterken. Maar aan werken hadden de Loeloea een broertje dood. Om de provincie Kasai beter te exploiteren, lieten de Belgen daarom de Baloeba binnen, die lang zaam westwaarts trokken om uit de handen van Arabische slavenhalers te blijven De Loeloea accepteerden de Baloeba aanvankelijk als ondergeschikten, nij verige horigen van een aristocratische stam van krijgers. Maar het oude Afrika veranderde: de ijverige en leergierige Baloeba, die gretig de blanke scholen en werk in de blanke economie accep teerden, evolueerden veel sneller dan de Loeloea, begonnen de gronden, hun door de Loeloea in bruikleen afgestaan, als eigendom te beschouwen en ver sterkten hun positie niet alleen econo- I misch, maar sedert kort ook politiek. I Dat laatste heeft, na eerdere con- flicten over grondkwesties dezer dagen I de deur geopend voor bloedige stryd. De Baloeba pochten, niet zonder reden, dat zy in de huidige gemeenteraadsverkie zingen van Kongo, waarin Loeloeaburg op 20 december stemde men, een over winning zouden behalen. vleugel van de Nationale Kongolese Be weging mèt de Abako-leiders uit Neder- Kongo vérgaande eisen aan de Bel gische regering stelden. De Loeloea willen liever dat de Bel gen nog een beetje blijven om hen tegen de ambitieuze Baloeba te bcscher- zwarte wijken van Loeloeaburg in vuur en vlam zette. De eerste doden vielen, de eerste gewonden met half afgekapte armen werden het hospitaal binnenge dragen en de eerste hutten gingen in vlammen op. De Belgische administratie kondigde de staat van beleg af, de orde in Loeloeaburg zelf (waar de blanken overigens geenszins bedreigd worden) werd hersteld. Maar het conflict ver plaatste zich naar de dorpen om Loe loeaburg heen. De Baloeba kralen wer den het mikpunt van Loeloea-overval- len. In het dorp Maloe Maloe gingen zeventig van de honderdzes hutten in brand. Machteloos Zo begon de uittocht der Baloeba te voet en in afgeladen trucks naar de missieposten, naar een plaatselijk krankzinnigengesticht zelfs, en naar de stad Loeloeaburg, waar men de vluch telingen terugzond, omdat men de ge spannen situatie niet durfde verergeren door nog meer Baloeba toe te laten. Al leen doden en gewonden blijven binnen komen in het hospitaal, waar blanke chirurgen dag en nacht werken aan ga pende hoofd- en borstwonden, aan door gesneden pezen aan half-geamputeerde armen van mensen die probeerden de suizende slagen van de kapmessen af te weren. Ik bezocht het kampement van een peleton koloniale troepen, onder aan voering van een jonge luitenant, die een week tevoren uit België was gekomen. Op vier kilometer afstand van dat kamp hadden de Loeloea enige uren tevcren op klaarlichte dag 'n Baloebadorp aan gevallen. Het peleton werd te laat ge- Kettingreactie De Baloeba zijn bijzonder trots op hun politieke leider Albert Kalondji, die in Loeloeaburg „Mozes" of „de Heiland" wordt genoemd en die kortgeleden in Brussel als vertegenwoordiger van één Bij duizenden vluchten de Baloe- ba's met hun bezittingen uit de bedreigde streken. De Belgische administratie probeert hen naar nieuwe gronden te leiden. men. Voor hen raakte het hek van de dam toen laatst een Baloeba in Loeloea burg (3.000 blanken en 50.000 zwarten) zei: „Als wij de verkiezingen winnen, smyten wij de Loeloea eruit". Dat was teveel: een Loeloea haalde zijn geweer en schoot de Baloeba over hoop. De wraak volgde de dag daarop, er werd een Loeloea vermoord. Dat was het begin van een kettingreactie, die de waarschuwd. Op de terugweg werd het beschoten met gifpij'len en met schroot uit één van de geweren, die de voorva deren van de Belgische luitenant inder tijd aan de Loeloea hadden gegeven! Het peleton was machteloos: de Loe- I loea verdwenen in het dichte bos voor- dat de soldaten een schot konden los sen. De militairen, die in de stad zelf j de orde wel kunnen handhaven, staan in het binnenland tegenover een onmo- I gelijke taak. Hier zouden helikopters, parachutisten en een troepenmacht van 10.000 man nodig zijn. En het conflict breidt zich als een strovuuT uit. steeds verder het binnenland in, waar hon derdduizenden primitieve Loeloea en Baloeba elkaar morgen naar de keel kunnen vliegen. De rook van brandende hutten, die dezer dagen uit de groene heuvels van Kasai naar de wijde Afrikaanse hemel stijgt, is een angstig voorteken aan de Kongolese horizon K e r k e 1 ij k Leven Naastenliefde en rechtvaardigheid Kerstboodschap van de Paus In zijn kerstboodschap tot de wereld heeft Paus Johannes XXIII o.a. getzegd dat, wanneer de mensen waarheid, rechtvaardigheid en naastenliefde in acht nemen, het „mogelijk zal zijn te spreken van „samen-leven" en niet slechts van „co-existentie" welke, juist omdat dcce de inspiratie van onderlinge afhankelijkheid mist, hindernissen op werpt waarachter onderling wantrouwen vrees en angst zich nestelen. Als oorzaken van de „internationale ziekte" noemde de Paus: schending van de rechten en waardigheid van de men selijke persoon en het opzij zetten van die van gezin en arbeid, het omver werpen van de juridische orde en van de gezonde gedachte van het verband tussen staat en christelijke geest, het schenden van vrijheid, integriteit en veiligheid van andere volkeren, tot op I welke hoogte ook. i Voorts het systematisch onderdruk ken van culturele en taalkarakteristie- I ken van nationale minderheden, de ego- j istische berekeningen van hen. die stre- ven naar het beheersen van de econo- mische hulpbronnen en de goederen voor gemeenschappelijk gebruik, ten nadele van andere volken, en in het bij zonder de vervolging van de godsdienst I en de kerk- I „Wij brengen lof aan de goede wil van de vele gidsen en bevorderaars van de vrede in de wereld, staatslieden, di plomaten, schrijvers", aldus de Paus, „maar de menselijke pogingen terzake j van het tot stand brengen van univer- sele vrede blijven nog steeds verre van i het punt waar hemel en aarde elkaar raken. Het feit is dat ware vrede alleen maar van God kan komen. Hij heeft maar één naam: Pax Christi", aldus i Paus Johannes in zijn kerstboodschap, die, voor de microfoon uitgesproken in de consistoriezaal van het Vatieaan in antwoord op de kerst- en nieuwjaars- i wensen van de kardinalen en andere i dignitarissen, een klein half uur in be- slag nam. W. F. Palstra territoriaal leider Leger des Heils I j Commissioner R. Ahlberg, territo- riaal leider van het Leger des Heils in I Nederland, is door generaal Wilfred Het alarm is gegeven: Kongolese koloniale troepen stormen hun truck uit. Zij komen te laat, de Loeloea- raiders zijn al weg. mooie witte tanden hebben, gebruik dan IVOROLtandpasta Kitching per 28 januari a.s. aangesteld tot territoriaal leider van het Leger des Heils in Zweden. Hij zal zich teza men met zyn echtgenote in januari naar zijn nieuwe arbeidsterrein he geven. Met ingang van dezelfde datum is tot territoriaal leider in Nederland aangesteld kolonel W. F. Palstra, de huidige chef-secretaris. De nieuwe territoriaal leider van het Leger des Heils in Nederland is de tweede Nederlander, die, sedert de ves tiging van het Leger' des Heils in ons land in 1887, in deze functie werd be noemd. Kolonel Palstra werd op 9 no vember 1904 te Utrecht geboren. Als jongen van zestien jaar vertrok hij met zyn ouders naar het toenmalige Neder lands Oost-Indië, waar zijn vader werd aangesteld tot divisie-officier van Mid den-Celebes .Zelf vond hij echter een werkkring op Java, waar hij o.m. zijn medewerking verleende in het korps, verbonden aan het militair tehuis te Ba tavia. Spoedig wijdde hij zich geheel aan de arbeid van het Leger des Heils en ontving, nadat hij zijn opleiding aan de kweekschool te Djokjakarta had vol tooid, zyn eerste aanstelling als officier op 4 december 1925. Aan het nationaal hoofdkwartier te Bandoeng heeft hij verschillende be langrijke functies bekleed. In december 1946 werd kolonel Palstra naar Neder land overgeplaatst waar hy leider werd van de William Booth-kweekschool te Amstelveen. In 1950 werd hij aangesteld in de functie van veld-secretaris op het nationaal hoodkwartier te Amsterdam. Korte tijd later volgde zyn aanstelling in zijn huidige functie van chef-secre taris van het Leger des Heils in Neder land. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenmoer J. C. van Egmond, kand. te Rijnsburg. BAPTISTEN GEMEENTEN DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Holwerd-Blija B. K. Homan te Ameland, die dit beroep ook aannam.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5