Treffend decor Leidse kerstzang Leidse boerderij wordt gesloopt BENDER Hoogewoerd 90, Leiden prachtige tafellakens bij Hooimeijer vers-bros beschuit. vers-bros beschuit Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 24 december 1959 Tweede blad no. 29933 Zo'n mooie kleine piano past ook in Uw kamer. De volle, zangrijke toon overtreft die van menig „groot" instrumentDe prijs zal U meevallen! bel of schrijf om onze foto-brochure Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam Verbranding van kerstbomen weer op twee plaatsen Ook in 1960 zullen er weer op twee plaatsen in de stad kerstboomver brandingen plaatsvinden. De Leidse Jeugd Actie is nu alweer druk bezig met de organisatie van deze evene menten. Op de speeltuinen worden de bomen verzameld op: zaterdag 2 januari van 912 uur en maandag 4 januari van 9 12 uur. De volgende speeltuinverenigingen hebben hun tuin bereidwillig beschik baar gesteld: Noorderkwartier. Oosterkwartier, Ons Eiland, Rondom de Watertoren, Zuider kwartier, Om de Doorbraak, Professo- renwijk. Morschkwartier, Vogelenwijk en Groenoord. Bovendien kunnen de bomen worden ingeleverd op maandag 4 januari van 94 uur op de beide verbrandingsplaat sen: Schuttersveld, Churchilllaan Alle kinderen, die een boom inleve ren krijgen een kaartje voor de optocht en plaats op het afgezette gedeelte bij een van de verbrandingsplaatsen. De op de speeltuinen verzamelde bomen wor den van gemeentewege naar de ver brandingsplaatsen vervoerd. De ver brandingen vinden plaats op maandag avond 4 januari tussen kwart voor acht en acht uur. Er zijn in totaal 5 optoch ten nl. drie naar het Schuttersveld van af het Kooipark, de Hoge Morsweg (Njord), de Nachtegaal laan en twee naar de Churchilllaan vanaf de Willem K loos la an en de Kamerlingh Onnes- laan (St.-Petruskerk). Muzikale medewerking verlenen het Jeugdorkest ,.De Burcht", St.-Paulus- band K.V.. N.ZH.-band. N.P.G.-band, drumband Chr. Muziekver. Concordia". De optochten vertrekken om 7.15 uur naar de verbrandingsplaatsen. Op last van de politie mogen in de optochten geen grote kerstbomen worden meege nomen. althans geen bomen, die niet door één kind vervoerd kunnen worden. Kleine bomen mogen dus wel meege voerd worden. Na afloop van de ver brandingen gaan de bands terug naar de startplaatsen. De jeugd kan zich hierbij dan weer aansluiten. Aan de ouders wordt verzocht de kerstbomen tot 2 januari a.s. in huis te houden. Alle gemeenten aangewezen voor noodwaehtplicht De minister van Binnenlandse Za ken heeft thans alle gemeenten aan gewezen voor de inschrijving voor de noodwaehtplicht. Tevoren was reeds een aantal gemeenten aangewezen. Het tijdstip, waarop in de gemeenten die nog niet waren aangewezen, de nood waehtplicht daadwerkelijk moet worden geëffectueerd, wordt uitsluitend bepaald door de dagtekening van de aanwijzing van de voor inschrijving beschikbare ge woon militair dienstplichtigen. Advertentie CHAMPAGNE f 1.50 per glas in de kelders van HET OUDE KONINGSHUYS HONG. SHASLIGH RESTAURANT SASSENHEIM TEL. 8240 Knip de waardebonnen uit de verpakking. Kies uit de fraaie dessins! Voor een zeer bescheiden be drag krijgt u het tafella ken van uw keus prompt thuis! met waardebonnen! Gem. Bedrijfstechnische School redt 100 kinderen LEERLINGEN BRACHTEN f5000.— BIJEEN. De actie, die de Gem. Bedrijfstech nische School voerde ten bate van „Redt een Kind" is gisteren afgesloten. De leerlingen hebben door verkoop van door hen ontworpen kerstkaarten een bedrag bijeengebracht van f5000.vol doende om 100 Marokkaanse kinderen een redelijke kans te geven om de win ter door te komen. In een feestelijke bijeenkomst zijn enkele kleine prijsjes gegeven aan de koplopers van deze „Tour de Charité", terwijl de topverkoper (f200.evenals in de „Tour de France" een gele trui ontving. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren, de heren Henk Kors en Joh. G. Fokkema, leraren aan deze school, van deze actie der naastenliefde een traditie te maken. Als vrolijk besluit van het geheel, speelde voor de eerste maal het school- orkestje o.l.v. kapelmeester Aad van Polanen. In memoriam prof. dr. Hessel de Vries Verwierf zich wereldnaam (Speciale berichtgeving) De Rijksuniversiteit te Groningen heeft een groot verlies geleden door het tragisch verscheiden van prof. dr. Hessel de Vries, die op wetenschappe lijk gebied een wereldnaam heeft ge kregen door zijn theorie der ouder- domsbepaling met radio-actieve kool stof. Dank zij deze door hem ontwik kelde methode heeft prof. de Vries tal van historische en pre-historische voorwerpen met grote nauwkeurigheid de ouderdom kunnen vaststellen. Prof. de Vries is 15 november 1916 ge boren te Annen (Dr.). Hij bezocht de HBS te Assen en Sappemeer en stu deerde van 1934 tot 1940 aan de Rijks universiteit te Groningen wis- en na tuurkunde en promoveerde in 1942. Het zelfde jaar werd hij benoemd tot lector- In 1950 volgde z'n benoeming tot buiten gewoon hoogleraar in de biofysica, in 1954 werd hij gewoon hoogleraar. Hij maakte een studiereis naar de VJS. Zijn voornaamste publikaties zijn: „De kernen der atomen" en talrijke ar tikelen in wetenschappelijke tijdschrif ten, over kernfysische en biofysische onderwerpen en over ouderdomsbepaling in archeologie en geologie. Officiële publikaties SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente-Ontvanger en dat van de gemeentelijke Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen, met uitzon dering van de kas aan de Nleuwsteeg. op 30 en 31 december 1959 voor het publiek gesloten zullen zijn. INZAMELING HUISVUIL Op le en 2e kerstdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men wordt verzocht op die dagen geen emmers aan de openbare straat te plaat sen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op vrijdag worden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Willem, zn van A. P. Smittenaar en H. C. BekoolJ; Gijsbert Herman Hendrik, zn van W. van der Plas en J. van Duiln: Theodorus Coenraad Franclscus, zn van T. P. C. Nagel en M. G. G. Cornellsse; Mirjam Elisabeth Clara, dr van H. J. Voets en H. M. Zengerlnk: Gerrlt, zn van M. Knul en J. M. A. Rehmann; Jos, zn van A. Smits en A. G. M. van Rhljn; Alida Maria, dr van H. P. Hollerman en A. C. Gorree; Jacobus Theodorus Leendert, zn van L. Buljn en M. M. van den Hoek; Jo- landa, dr van H. Henzen en M. Truyers; Martje Johanna, dr van F. H. van Wer- kum en B. Visser. Marlus, zn van D. Ver hoef en R. Blegel; Tjerk, zn van S. van 't Zet en F.. Bakker. OVERLEDEN G. M. Zwartjes, 49 Jaar, man; I. van Akker, 24 Jaar, echtgenote van L. A. Dle- mel; A. Langelaan. 69 jaar, vrouw. Advertentie. 'n Bloedzuiverende knnr met Kruschen Salts, kan ook U verlossen van die rheumatische pijn. Lijders aan onzuiver bloed worden stee vast ook slachtoffer van reumatische pijnen. Daarom is een bloedzuiverende kuur met Kruschen zo weldadig. Kruschen spoort de bloedzuiverende organen aan tot krachtige werking - onzuiverheden in het bloed worden weg gevaagd en kunnen zich niet meer vast zetten. Spieren en gewrichten bewegen zich weer normaal, zonder een zweem van pijn'n Heerlijke uitkomst die Kruschen Salts. bediend, zal nu plaats hebben op dinsdag 29 december e.k. en uit die percelen, welke gewoonlijk op zaterdag worden bediend op woensdag 30 december e.k. De directeur Gem. Relnlgings- en Ontsmettlngsdlenst. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad in zyn vergadering van 21 december 1959 heeft bepaald, dat een uitbreidingsplan dan wel een herziening van het uitbrei dingsplan wordt voorbereid voor het ge bied der gemeente, aangegeven op de bij dit besluit behorende kaart, gemerkt KII0-1044B, omvattende het Schutters veld en omgeving. Lelden, 23 december 1959. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat met Ingang van 28 december 1959 tot 11 januari 1960 ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer lil), voor een leder ter Inzage zal liggen een partieel uitbreidingsplan „Lelden-Groenoord 1959" met de daarbijbehorende bebouwingsvoor schriften. vastgesteld door de gemeente raad ln zijn vergadering van 21 december 1959 met intrekking van het voor dat ge bied geldende gedeelte van het uitbrei dingsplan 1933. Het part! _Jn gelegen singel en worden begrensd door de Haar- parttele plan omvat gronden welke zijn gelegen ten noorden van de Mare- lemmertrekvaart. de Slaagh- of Stinksloot en de verbindingspoorbaan naar de Stede lijke Fabrieken van Gas- en Elektriciteit. Lelden, 23 december 1959. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT ONTEIGENING De Burgemeester van Lelden brengt ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 80 der Onteigeningswet ter openbare kennis, dat met ingang van 28 december a.s. ge durende dertig dagen ter gemeente-secre tarie (Stadhuis, afdeling Openbare Wer ken, kamer 111) voor een leder ter Inzage zullen liggen de stukken, ln genoemd ar tikel bedoeld, betreffende een door de Ge meenteraad bij besluit van 21 december 1959 voorlopig goedgekeurd plan van ont eigening. welk plan strekt om. met toe passing van artikel 77, lid 1, onder 4. der Onteigeningswet de beschikking te ver krijgen over gronden, welke zijn gelegen ln de Bos- en Gasthulspolder, ten noord westen van de Voorschoterweg en ten oos ten van de Korte Vliet en begrepen in het partiele uitbreidingsplan ..Lelden-zuld- west", herziening 1959, vastgesteld door de Gemeenteraad bij besluit van 14 sep tember 1959. Lelden, 23 december 1959. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT Het door tientallen schijnwerpers in feestelijk licht gezette hartje van de Leidse binnenstad, met zijn oude ge veltjes aan de Nieuwe Rijn en daar hoog boven uit het torentje van de Har- tebrugkerkvormt hedenavond een treffend decor voor de kerstzang op het Stadhuisplein. Via de televisie zal deze kerstzang, ditmaal geplaatst in zulk een impone rende entourage, doorklinken in tien duizenden huiskamers en ook via de Eurovisie in België. De cameramen sen en geluidspecialisten van de tele visie, die gisteravond een generale repetitie hielden, verwachten, dat de mooie omgeving van oud-Leiden aan de uitzending veel zal bijdragen. Zij hopen vooral, dat de intentie van de samenzang, die onder de oproep „Komt allen tezamenplaats vindt, goed dóór komt. In een keur van de mooiste kerstliederen viert heel Leiden immers de inzet van Kerstmishet hoge feest voor ieder. Zij zullen er vanavond weer staan, allen: kerkelijken en buiten-kerkelij- ken, katholieken en protestanten, ortho dox en vrijzinnig; jong en oud, van hoog tot laag en laag tot hoog. Zij zullen zich er niets van aantrekken, dat ten dienste van de honderdduizen den kijkers ook cameras en schijnwer pers meedoen. Van het werk weggelo pen of uit de rustige huiskamer, en bij gunstig maar ook bij bar weer: de burgerij van alle geledingen zal komen en zingen. Wij hopen, voor elkaar al lereerst, maar ook voor de uitzend- instantie, dat vanavond de oproep „Komt allen tezamen" door duizenden met hun aanwezigheid beantwoord wordt. En dat in grote verbondenheid dan de liederen van Kerst weerklin ken. Van halfnegen tot negen uur van avond op het Stadhuisplein. U komt toch ook Een van de weinige boerderijen, welke Leiden nog rijk is en dan nog één, die staat in een dichtbevolkte stadswijk, valt thans onder slopers- handen. Het is de boerderij van de heer Th. Mosselman aan de Lo- rentzkade. Met het verdwijnen van deze boerderij keren tevens ruim vijftig koeien Leiden de rug toe. Het bedrijf is n.l. overgebracht naar de Kwaak onder Oegstgeest. Wor den de stallen afgebroken, het daar aan grenzende woonhuis (links op de foto) zal worden ingericht als internaat van het St.-Lidwinahuis. Door Eendracht Verbonden LEIDSE TUINIERS- EN BLOEMIS rENVERENIGING. Gisteravond hield D.E.V. in het ge bouw voor Ohr. Belangen een zeer goed bezochte ledenvergadering. De gezellige en prettige sfeer, die D.E.V. zo eigen i.s, werd nu nog eens extra geaccen tueerd door enige tientallen fraai opge maakte kerststukjes, die de zaal een feestelijk aanzien gaven en bedoeld om de leden, aldus voorzitter J. H. Smit in zijn openingswoord, alvast in de juiste stemming te brengen. Nadat de secre taris de heer J. Roman, de notulen van de vorige vergadering had gelezen, deel de de voorzitter mee, dat er ultimo januari een excursie naar een kassen- bedrijf in Rijnsburg zal worden ge maakt. Een door de voorzitter benoem de jury kreeg tot taak een aantal fraaie kerststukjes, die door leden wa ren vervaardigd, te beoordelen. De uit slag werd: eerste prijs voor de heer A. Hofman, terwijl de heer H. J. Goossens met weinig verschil de tweede prijs ont ving. Na de pauze hielden de heren J. H. Smit en A. Hofman een interessante en leerzame samenspraak over ..Onze Volkstuinen". Het aantal georganiseerde volkstuinders bedraagt thans c.a. 950. die him belangen uitstekend behartigd zien door de Leidse Bond van Volks tuinders. Er zijn nog vele z.g. ..mooi- weer-tuinders" bij. doch ook zijn er. die van hun tuintje een waar lust-oord maken en hierin worden aangemoedigd dank zij een goede voorlichting vanwege ae bond en de billijke prijzen, die zij betalen voor het zaai-goed dat door de inkoop-commissie collectief wordt inge kocht. Hierna volgde de gebruikelijke verloting en werden de gelukkige win naars verblijd met de kerststukjes, wel ke alle door de heer Smit waren ver vaardigd. De heer Hofman bracht de heer Smit namens allen dank voor het vele werk hiefaan besteed en onder streepte zijn woorden met een kistje sigaren. Met de wens. dat allen een gezegend nieuwjaar mogen beleven, sloot de voor zitter deze zeer geslaagde DE.V.-avond iemand bevindt, die een gegadigde weet, want anders moeten zij noodgedwongen de dubbeltjes en kwartjes weer gaan terugbetalen Onze stadgenote, mej. Inge Westen slaagde aan de Ecole Guerlain te Parijs voor een diploma huid- en schoonheids verzorging. Het lijkt alsof de Stadhuistoren er twee wijzerplaten bij heeft gekre gen. Het zijn twee kleine straal zenders, aangebracht op de onder- de trans, die de beelden naar de studio overbrengen. (Foto Leldsch Dagblad) N.V. WERNINK'S BETON MAATSCHAPPIJ De heren ir. W. M. van den Goorbergh en W J. de Jongh zijn met ingang van 1 januari benoemd tot adjunct-directeu ren van de N.V. Wernink's Beton Maat schappij. Ir. Van den Goorbergh is belast met de leiding van de afdeling Bouwwer ken en de heer De Jongh met de leiding van het Fabrieksbedryf. Aan beide heren met ingang van bovengenoemde da tum procuratie verleend. Onze stadgenote, mevrouw N. A. J. Strack-Hageman slaagde te Utrecht voor het examen Hoogduits M.O. akteB. Leitls student bij Alkmaar verongelukt Op de Rijksweg AlkmaarDen Hel der. ter hoogte van Blauwe Keten, is gistermiddag de 23-jarige Aldersma, medisoh student te Leiden, bij een auto- botsing om het leven gekomen. Twee vrachtauto's reden in de rich ting Alkmaar, waarbij de laatste de voor hem rijdende wagen trachtte in te halen. De uit tegenovergestelde rich ting komende heer Aldersma werd hier door vermoedelijk in het mauw gebracht. Hij week te ver uit. kwam in de berm terecht en raakte een paaltje. Zijn auto zwaaide daarop dwars over de weg en raakte een der vrachtauto's aan de voorzijde. Het slachtoffer werd op het vegdek geslingerd en was op slag dood. KERSTGRATIFICATIE P.T.T. Onder het motto „eerlijk zullen we lies delen" heeft het P.T.T.-personeel dezer stede, een gezamenlijke actie evoerd tegen de regeling die gemaakt /as door het hoofdbestuur. 80% van het personeel zou volgens die egelinig een weekloon. 10% twee week lonen ontvangen en 10% zou hiervoor niet in aanmerking komen. Daar het gehele personeel deze rege ling niiet billijk vond. heeft men beslo ten allemaal een bepaald percentage af te staan, teneinde diegenen, die hiervan uitgesloten waren, alsnog één extra weekloon te bezorgen voor de Kerstmis. Ongetwijfeld een bewijs van goede ka meraadschap en solidariteit. Wel een geleidehond, maar geen blinde Drie maanden geleden is het personeel van de blauwe tram begonnen met het inzamelen van gelden voor de aanschaf fing van een blindengeleidehond. Elke week mocht de penningmeester, de heer K. Breuker, Hoge Rijndijk 62 alhier, trouw de dubbeltjes en kwartjes in ont vangst nemen, totdat het vereiste bedrag by elkaar was. Welke blinde zou men hiermede een dienst kunnen bewyzen? De directie van de Gem. Blindenwerk- plaats kon daarvoor geen gegadigde aanwijzen, terwijl verscheidene blinden, aan wie dit aanbod werd gedaan, te kennen gaven, dat zij zich zonder hond wel konden redden. De heer Breuker c.s. hopen nu maar, dat zich onder de lezers van dit Blad

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3