Zeer ruime meerderheid voor Franse regering inzake schoolsubsidies Groningse hoogleraar doodt 23-jarig meisje WEERBERICHT President De Gaulle vertoornd over parlementaire obstructie In Algerijnse rebellenregering een sterke zwenking naar links Viering 5 mei OUDERS VAN EMIGRANTEN HESTA CRANS Co. Leidse verfhandel „de Valk n.v. Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 No. 29933 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van DIshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 55 De Franse regering heeft hedenochtend vroeg de goedkeuring van de Nationale Vergadering gekregen voor haar omstreden wetsontwerp tot verhoging van de subsidie aan particuliere scholen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 427 tegen 71 stemmen. De links afgevaardigden, met inbegrip van de socialisten, waren tegen. Gisteren is de socialistische minister van Onderwijs Boulloche afge treden als protest tegen de vermindering van het staatstoezicht op de particuliere meest rooms-katholieke scholen, zoals het wets ontwerp beoogt. Amerikaanse hulp aan Parijs in gevaar? De eerste aanval van socialistische zyde, door middel van een motie waarin het wetsvoorstel in strijd met de grond wet werd genoemd, werd afgeslagen met 448 tegen 50 stemmen. Een socialistische woordvoerder had bij het indienen van de motie verklaard, dat het wetsontwerp in strijd is met een artikel in de grond wet, dat Frankrijk een wereldlijke repu bliek noemt. Het aftreden van minister Boulloche was de eerste scheur in het kabinet- Debré, dat thans bijna een jaar aan het bewind is. In het regeringsontwerp worden geen subsidiebedragen genoemd. De r.-k. scho len worden erin in staat gesteld uit een aantal mogelijkheden te kiezen. Het ontwerp voorziet overigens in re- geringstoezicht op dat deel van het bij zondere onderwijs, dat staatssubsidie krijgt en hier waren de voorstanders van dit onderwijs weer tegen. Zij vonden dat het voorgestelde regeringstoezicht te ver gaat, maar hebben er zich toch bij neergelegd. De Gaulle drie jaar zonder parlement? De kans bestaat dat generaal De Gaulle het Franse volk zal vragen hem de macht te geven om in belangrijke zaken, die de buiten landse en binnenlandse politiek betreffen, drie jaar zonder het parlement te regeren, als de rege ring nog langer door de Nationale Vergadering gedwarsboomd mocht worden bij haar pogingen om wet ten snel door de Nationale Verga dering aangenomen te krijgen, zo is in welingelichte kringen ver nomen. Als De Gaulle hiertoe mocht besluiten zal er een volksstemming worden ge houden om de tijdelijke machtsconcen tratie in handen van De Gaulle en de regering te bekrachtigen. Hoewel De Gaulle krachtens de nieuwe Het eerstvolgende nummer van ons Blad zal verschijnen op maandag 28 december a.s. Onze bureaus zullen de komende drie dagen gesloten zijn. Toestand minister Luns gaat goed vooruit Naar wy van het ministerie van Bui tenlandse Zaken vernemen, gaat de toe stand van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, goed voor uit. Verwacht kan worden dat hij over een tweetal weken zijn ambtsbezigheden zal mogen hervatten. Zoals bekend, heeft minister Luns on geveer drie weken geleden en lichte her senschudding opgelopen bij een val in zyn ambtswoning. Aanvankelijke opklaringen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Verwacht wordt, dat het centrum van eer depressiegebied in Schotland eerste kerstdag nog op zo grote afstand zal blijven, dat de invloed ervan op het weer in ons land pas later op de dag merk baar wordt, zodat er vooral aanvankelijk flinke opklaringen zullen voorkomen Tweede kerstdag zal een nieuwe depres sie waarschijnlijk het weer in geheel west-Europa in ongunstige zin beïnvloe den temeer omdat zij vergezeld gaat van een uitgebreid neerslaggebied. (Opgemaakt te 11..15 uur). 25 DECEMBER Zon op: 8.47 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 2.57 uur; onder: 13.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.51 uur en 23.30 uur. Laagwater te 6.15 uur en 18.47 uur. 26 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.33 uur. Maan op: 4.14 uur; onder: 14.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.00 uur. Laagwater te 7.33 uur en 19.58 uur. 27 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 5.31 uur; onder: 14.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.37 uur en 13.01 uur. Laagwater te 8.43 uur en 21.05 uur. grondwet al veel meer macht heeft ge kregen dan de Franse presidenten vóór hem hadden, zou hij nu tot de overtui ging zijn gekomen dat er een te sterke stroming onder de Franse parlementa riërs bestaat om zo zachtjes aan terug te keren tot de politieke praktijk, die de Vyfde Republiek juist heeft willen afschaffen. De Gaulle zou in het bijzonder ver bitterd zijn door de kleingeestige ruzies tussen de voorvechters van het open bare staatsonderwijs en de voorstanders van het r.-k. bijzondere onderwijs. Dit geschil over de overheidssteun aan het bijzondere onderwijs heeft nu ook de eenheid van de regering-Debré voor de eerste maal aangetast. Ook zou De Gaulle verbolgen zijn over de obstruc tie-tactiek in het parlement bij de be handeling van de intussen aangeno men begroting voor 1960 en het soms openlijke, soms ondergrondse verzet tegen zijn buitenlandse politiek en zijn behandeling van de Algerijnse kwestie. Wat de Gaulle's buitenlandse politiek betreft vrezen zijn tegenstan ders dat hij hierdoor de Amerikaanse hulp aan Frankrijk in gevaar zal bren gen. Over de Algerijnse politiek van de generaal zeggen sommigen van zyn te genstanders: „De politiek van De Gaulle inzake Algerije is op zichzelf wel goed, maar hij mist de macht om deze politiek uit te voeren". Koning Boudewijn in Elizabethstad Koning Boudewijn van België is gis terochtend uit Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe, in Elizabethstad in het zuiden van Kongo, aangekomen. Zowel bij zijn vertrek als by zyn aan komst was een grote menigte op de been, die de vorst toejuichte. Te Elizabethstad joelde de menigte toen de politie een bord in beslag nam waarop te lezen stond: „Leve de Koning, leve de onmiddellijke onafhankelijkheid" Daaronder stonden de initialen MNC (Kongolese Nationale Beweging). De koning werd verwelkomd met 101 kanonschoten. Zijn auto kon slechts langzaam vooruitkomen, omstuwd als hij was door een zowel nieuwsgierig als enthousiast publiek. Koning Boudewijn zal tijdens zyn verblyf in Elizabethstad de gast zijn van de gouverneur der pro vincie. Acht doden en achttien gewonden zijn intussen het gevolg van nieuwe onlus ten in het zuiden van Belgisch Kongo, waar krijgers van de Loeloea- en van de Baloebastam elkaar de afgelopen maan den grondgebied betwisten. Maar dit behoeft nog geen uitsluiting van besprekingen met Parijs te betekenen (Van onze Paryse correspondent) Hoewel de berichten dienaangaande nog niet onweerlegbaar zyn bevestigd, meent men ook in Parys nu toch wel vrü algemeen, dat de „voorlopige regering der Algerijnse republiek" door verwisseling van verschillende ministerposten een stevige ruk naar links heeft gemaakt. De toekomstige koersverandering schijnt vooral wel te worden aangekondigd door de vervanging van de gematigde oud apotheker Ferhat Abbas als premier door Krim Belkacem, die tot de radicale activisten wordt gerekend. Abbas zou zyn gedegradeerd tot officieel woordvoerder van de regering. Belkacem en nog vier andere nationalisten, die nu ook vooraan staande posten in de Algerijnse regering zouden hebben ingenomen, zijn zonder uitzondering leiders van het verzet, die met de wapens in de hand tegen de Fransen hebben gevochten. Twee nieuwe ministers staan voorts bekend als orthodoxe marxisten. Ferliat Abbas boekte geen successen Deze heroriëntering van de politiek der rebellenregering zou vooral kunnen worden verklaard uit het geringe succes, dat Ferhat Abbas met zijn initiatieven bij de Verenigde Naties en elders op het diplomatieke plan heeft weten te boe ken .De Algerijnse nationalisten zouden hun regering nu bovendien van Tunis en Cairo naar Tripolis willen verplaat sen om zich zo tevens van de invloeden van de gematigde Tunesische president Habib Bourguiba te kunnen distanciëren. Wanneer de Algerijnse rebbellenregering nu, zo deze geruchten bevestigd worden, dus wel onmiskenbaar een radicaler ka rakter schijnt aan te willen nemen, is het daaorm toch nog niet gezegd, dat die nieuwe koers zich ook in een verlenging of een grotere felheid van de oorlog zou moeten manifesteren. In Parijs herinnert men in dit verband aan de woorden van generaal De Gaulle, die herhaaldelijk betoogd heeft alleen met bestrijdende elementen van het Algerijnse verzet over een wapenstilstand te willen overleggen. Een verwijdering van Ferhat Abbas, die nooit het volledige vertrouwen van de Algerijnse verzetslieden genoten moet Hevige gevechten Het opperbevel van de Algerijnse verzetstrij dkrachten heeft gister avond in Tunis bekendgemaakt, dat er geveohten op grote schaal gaan de zijn langs de onder stroom staande linies by de grens tussen Algerye en Tunesië. Verscheidene Franse tanks en pantserwagens zouden door bazoo ka's en andere wapens vernietigd zyn en in de Franse verdedigings linies in Algerye zelf zouden grote bressen geslagen zijn. hebben, zou anderzijds de banden tussen de „regering" en de basis ook kunnen versterken. Besprekingen met Parijs zouden door die versteviging van het gezag misschien eerder bevorderd, dan benadeeld kunnen worden. Men zal voorlopig de definitieve bevestiging van deze geruchten af moe ten wachten alvorens een uitspraak mo gelijk is over de vraag of deze eventuele paleisrevolutie onder de Algerijnse re bellen het einde van de oorlog op een langere dan wel een kortere baan ge schoven heeft. Dit nummer bestaat uit 28 pag. In Den Haag heeft gisteren burge meester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten de prijzen van de Jan-Campert- stichting uitgereikt. Van rechts nr. links burgemeester Kolfschoten, de voorzitter van de stichting, mr. A. Mout, de romanschrijver fos Panhuysen, die de Vijverbergprijs verwierf en de dichter Gerrit Ach terberg, die de Constantijn Huy- gensprijs kreeg toegewezen. Met beitel neer gestoken In een woninq aan de Oude sbatfeHjk overschot van hun dochter en 9— - de stervende hoogleraar. De vader rende daarop naar een naburig café om de politie te alarmeren. De dader overleed Bleekerstraat te Groningen heeft zich gisteravond omstreeks acht uur een afgrijselijk drama afge speeld. De 23-jarige dochter des huizes werd met een beitel doodgestoken door een 43-jarige Groningse hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde. Het meisje was gisteravond alleen thuis. Haar ouders waren uit. De hoog leraar kwam haar opzoeken. Een heftig gesprek volgde. Het is niet moeilijk te raden, waarover de bezoeker zo opge wonden was. Het meisje was werkzaam als fysische analyste in hetzelfde labo ratorium, waar ook de hoogleraar werk te. Gedurende enige tijd had het tweetal een relatie onderhouden. Toen deze betrekkingen verbroken waren, verloofde het meisje zich met een andere jon geman. Of de dader naar het huis aan de Oude Bleekerstraat is gegaan met de bedoeling om geweld te plegen, is uit het onderzoek nog niet duidelijk gewor den. Wel staat vast, dat de beitel, waar mede de moord gepleegd werd, niet uit het huis afkomstig was. Ook het gif, dat de moordenaar na zyn afschuwe lijke daad innam, was tevoren niet in de woning aanwezig. De ouders van het slachtoffer kwamen ongeveer kwart over acht thuis. Tot hun grote ontsteltenis vonden zij het Een aantal Amsterdammers zal deze dagen kerstpost en -pakketten missen. Gisteravond woedde een korte, maar hevige brand in een postwagen van de spoorwegen, waarbij een deel van de post ver loren ging. PTT-ambtenaren nemen de schade op en proberen te redden wat er nog te redden valt. in een ambulancewagen op weg naar het ziekenhuis. De dader leefde gescheiden van zijn vrouw en vier kinderen. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken is gisteren in de Tweede Kamer voor de zoveelste maal weer de viering van de Bevrijdingsdag op 5 mei ter sprake gekomen zonder dat nieuwe gezichtspunten werden geopend. Minister-president De Quay herinner de er aan, dat in 1953 de Stichting van de Arbeid had besloten voortaan op 30 april vrij te geven, maai- niet op 5 mei. In 1955 is de bevrijding toch weer met een vrije dag gevierd, omdat het een lustrumviering betrof. Daarom heeft prof. De Quay er ook voor geijverd, dat op 5 mei 1960 weer algemeen een vrije dag wordt gegeven. Zijn pogingen daar toe zijn tenslotte gelukt. Er bestaat echter geen zekerheid), dat over vijf jaar Advertentie Denkt U over een BEZOEK AAN UW GEËMIGREERDE KINDEREN IN CANADA AMERIKA AUSTRALIË NIEUW-ZEELAND of ZUID-AFRIKA Vraagt dan ons GRATIS ADVIES over de nieuwste financiële mogelijkheden. Een VROEGTIJDIGE BESPREKING betekent meestal een BESPARING VAN KOSTEN. PASSAGEBUREAU Nieuwe Rijn 7 - Leiden - Telefoon 30270 Ook straaljagers uit Teheran naar grens Perzische straaljagers zijn naar het grensgebied tussen Perzië en Irak gevlogen om de daar opge stelde tanks en zware artillerie te versterken, zo is van officiële zijde in Abadan meegedeeld. Zoals gis- op de bevrijdingsdag weer vrij-af wordt gegeven. Maar prof. De Quay meende daarop gerust te kunnen zijn. De rege ring wil vasthouden aan een bijzondere vijfjaarlijkse viering naast een jaarlijkse herdenking van de bevrijding. Het denkbeeld de bevrijding te vieren op 31 augustus zou veertien jaar geleden aantrekkelijk zyn geweest, maar nu vond de minister-president het maar beter er niet over te discussiëren. Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN Wiense ladders Spinx kwasten LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 Lord Halifax (78) in Londen overleden Lord Halifax die in de jaren 1938 tot 1940 minister van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië was, is gisteren in de ouderdom van 78 jaar te Londen overleden. Onlangs had hij een heupbeen gebroken, waarvoor hy een operatie onderging. Twee jaar geleden publiceerde Lord HaUifax, die ook onderkoning van India is geweest en ambassadeur in de VB., zijn gedenkschriften over de tyd van zijn ministerschap. Lord Halifax werd minister van Bui tenlandse Zaken, toen Anthony Eden na meningsverschillen over Italië en Ethopië als zodanig aftrad. In 1937 was hij lord privy council in de regerin^- Ohamberlain geworden. Kort nadien begaf hy zich naar Berchtesgaden voor een onderhoud met Hitier. dat echter niets opleverde. In 1939 werd hy lid van het Britse oorlogskabinet tot hy het volgende jaar ambassadeur te Washington werd. In 1945 leidde hy de Britse delegatie naar de eerste V.N.-oonferentie. teren werd medegedeeld zijn de tanks en de zware artillerie al eer ier naar dit gebied overgebracht. De spanning tussen Perzië en Irak is de laatste tijd toegenomen nadat premier Kassem van Irak aanspraak had gemaakt op een strook grond bij het oliecentrum van Abadan. De Jordaanse minister-president, Madjali. heeft de Iraakse minister president, Kassem. gisteren beschuldigd communist te zyn en Irak te isoleren van de andere Arabische staten. Madjali zei dit in een commentaar in het parle ment op de rede die Kassem dinsdag over Palestina had gehouden. Nu de gehele Arabische wereld samen werking en eenheid wenst om het hoofd te kunnen bieden aan de vyanden van het Arabisme en de Islam, beschouwt de Jordaanse regering Kassems toespraak als een aanslag op het Arabische natio nalisme, aldus Madjali. Kassem en de anderen weten heel goed. dat de Palestynse kwestie alle Arabieren aangaat en niet kan worden opgelost door één Arabische staat. Jor danië heeft, zei hy, nooit er aan gedacht de kwestie alleen op te lossen en het zal blijven streven naar een oplossing in samenwerking met de andere Arabische staten. Zoals bekend heeft Kassem gezegd, dat het Palestijnse vraagstuk slechts op gelost kan worden door de vorming van de staat Palestina, met inbegrip van alle „geroofde" delen en dat Irak een derge- lyke staat met alle middelen zal helpen. President Nasser van de VAR heeft gisteren in Port Said verklaard, dat de VAR. wat haar betrekkingen met het buitenland betreft, bereid is het verleden te vergeten en een nieuw tij dpeik te beginnen. Nasser verklaarde dit in een rede na afloop van een militaire parade ter herdenking van het feit. dat Franse en Britse troepen drie jaar geleden uit de Sue>zkanaal-zone teruggetrokken werden. Nasser zei. dat Kassem 1600 km van Israels grenzen zit. terwyl de VAR aan Israël grenst. Nasser noemde Kas sem in zyn rede „Assem", hetgeen mis dadiger betekent. Uit het gebied van Abadan wordt ge meld dat Irak daar troepen samentrekt. Vyf met zware wapens uitgeruste Iraak se brigades zouden stellingen hebben ingenomen tegenover de Perzische grens posten te Fakeh. DePersische bevelheb ber in dit gebied zou om versterkingen voor de grensposten gevraagd hebben.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1