Laatste nieuws WIN DIE DAGEN", boeiend Stuk|Kerkelijk Leven kerktoneel in Remonstrantse kerk Raad Warmond liield zicli bezig met overnachtingen in boten Honderdje voor 14.000ste in feestend Voorschoten DINSDAG 22 DECEMBER 1959 Kerstspel van Dorothy Sayers overtuigde ondanks beperkte mogelijkheid van ruimte In de Remonstrantse Kerk werd gisteravond het kerstspel „In die Dagen" van Dorothy Sayers uitgevoerd: een knap en boeiend stuk kerktoneel, met overtuiging gespeeld. Het spél onderscheidt zich van de kerst-spélendie de laatste dertig jaar ingang hebben gevonden. Het was in 1921,, dat ds. Sirks ook in een remon strantse gemeente) in ons land het eerst het kerstspél bracht: een spél, dat aansloot bij de heel oude liturgische traditie. Van toen af, aarzelend eerst en voorlopig alleen in vrijzinnige kring, later in breder kring graag aanvaard, is het lekespel in de kerk, speciaal met Kerstmis, een eigen vorm van uitbeel ding en beleving geworden. Het hoogtepunt daarvan is wel „De Ster van Bethlehem"van M. Nijhoff, dat ook in Leiden tot een begrip is geworden. recht te doen: ieder der spelers maakte die details zó af, dat het al met al een gaaf spel werd. Een enkel klein storend element deed aan het geheel geen afbreuk. Wij menen dat dit kerst-stuk een waardevolle aanwinst is tussen de kerstspelen; zeker heeft het een een zijdigheid en zal daarnaast een direc ter religieus spél moeten blijven. Een herhaling zou echter velen verblijden. Ds. Mackenzie leidde het spél in en gaf daarbij weer, hoe Kerstmis ook is het zoeken naar de Bron van het hart, de Waarheid, de Ster. Op weg zijn naar het opperste heil, dat voor men sen in zicht moet zijn. Regie zorgde zowel voor de grote lijn als voor details Dit spel ,,In die Dagen" is religieus toneel. Het is een specimen van het moderne kerktoneel .zoals dat in En geland de laatste jaren tot bloei is ge komen en dat niet alleen tot hen spreekt, aan wie de kerk vertrouwd is, maar ook tot vele zg. buitenkerke lijken, die misschien juist, zonder voor oordelen, hierdoor rechtstreeks de waarheid verstaan, die de schrijfster heeft willen doorgeven. Deze waarheid is geen andere dan de eeuwenoude boodschap van de geboorte van het kind, dat de Christus zou zijn voor alle volken en dat zijn leven zou eindigen op een kruisheuvel Het is zeer wel denkbaar, dat me nigeen gisteravond een bevreemding heeft moeten overwinnen, omdat af gezien van een mooie, maar niet diréct te vatten proloog der drie koningen, (een proloog inmiddels, die een rijkdom van gedachten en beelden in zich borg) overigens het hele stuk in de her berg speelde. Die herberg was vol, dus druk en rumoerig. Daarin waren ge beurtenissen, ontmoetingen en gesprek ken, die een voortreffelijke indruk gaven van wat ook historisch gebeurd zou kunnen zijn en tegelijk, zo bleek het, telkens elementen waren, die de „verkondiging" zouden vormen. Daar was het reizigers-gedoe; een koopman beklaagde zich over de belastingen; er was de onenigheid tussen een waardig farizeeër en de wereldser joden, die het Romeinse bewind wel betreurden, doch de vruchten ervan plukten; de ontmoeting van een geïnteresseerde Griek met een joodse voorname vriend, een Joussef, die uit Arimathea bleek te komen; een meester-timmerman, die met moeite nog .toen de poort gesloten werd, voor zijn vrouw en zich een plaats in de stal kreeg; er is gedrink en gedobbel; over alles hield de Ro meinse officier toezicht. Herders ko men bier halen; men zingt een lied. Dan is er ook nog de opschudding, omdat de vrouw van een timmerman een kind krijgt. En weer komen die herders. Dat het stuk met deze veelheid en het is zeker een heel goed door dacht werk (dat in Engeland ook in kerken van zeer uiteenlopende richtin gen is gespeeld) de toeschouwer overtuigde, was zeker door de hoge kwaliteit van de uitvoering. Ook door de opbouw van het toneel. De kerk leent zich helaas moeilijk hiertoe, maar door een „rondtoneel" had men de be zwaren goeddeels overwonnen; helaas bleken de akoestische bezwaren van deze ruimte niet geheel overwonnen te zijn, hoewel over het algemeen de stemmen duidelijk, soms uitstekend waren. Ook door de aankleding van de toneelruimte en de kostuums, die mooi op elkaar waren afgestemd; daarbij moeten wel in het bijzonder de (naar wij vernamen: speciaal voor deze avond vervaardigde) aardewerken wijnkruiken, drinkkannen, schalen en een olielampje worden vermeld, naar oud model. Maar bovenal door het spel van eigenlijk alle rollen. Misschien behoren wij bij dergelijk kerktoneel geen speciale vermeldingen te geven; als wij dit toch doen, is het omdat enkele spelers een bezieling bijzonder overbrachten. In de proloog was het de Melchior, die door zijn lied met de luit een intensiteit gaf aan het stuk; in de herberg waren het enerzijds de waardin met haar waard en de hoofd man, anderzijds een sterk spelende koopman en de beheerste, knappe jood en zijn Griekse vriend, door wie het spel werd beheerst. De hoofdman bond de taferelen goed samen, de farizeeër wist zijn element te handhaven. Van twee eenvoudige figuren ging een sterke overtuiging uit: van Jozef en van de herder, die, gegrepen door het wonder in de nacht, met zijn zoons het kind kwam zoeken. De regie, in handen van ir. Rudi Hoevers, was erin geslaagd, om de grote lijn te houden en toch alle details BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOPEN Cornelia ^%t-^nella, ör van A. J. Schild en C. l'Amle; *r van C. Weiand en J. Cornellssen; JohaTihr. ^"'•earetha, dr van H. J. Zwart en M. Wisslftï;; Mieneke, dr van G. J. Konijnenberg M. J. Meiners; Adrlanus Cornells, zn van D. Luijendijk en C. A. Verton; Hendrik Johannes, zn van H. C. Bijleveld en D. Korbee; Henrlca Regina Helena, dr van J. P. S. Brusse en C. P. Brouwer; Evelien, dr van H. R. Smissaert en A. A. S. Houwing; Kasper, zn van J. Haaijer en B. G. Eel- tink; Joost, zn van A. Jansen en W. J. G. van der StaaiJ; Anna Maria, dr. van H. Valkenburg en J. G. H. Versteeg; Arie Karei Cornells, zn van C. Keizer en C. Nijgh; Anna Elisabeth, dr van N. de Graaf en E. Leuering; Maria Theodora Catha- rina, dr van J. P. Bol en J. D. W. M. Derksen; Frank Eduard, zn van A. Blok land en M. Hoogvliet; Richard Frans, zn van J. H. G. Sierat en H. Breuer; Jan, zn van E. Provily en S. E. Gijsman; Wlb- bigje Catharina, dr van T. A. van der MeiJ en C. Luiten. GETROUWD A. Beij en S. H. F. Eleveld; G. Knotter en G. Sasburg; J. A. van Dorsten en W. F. Zijl, P PJjnnaken en C. A. J. M. Feiten; H. N. Bouter en S. Planle; A. Versteeg en R. L. Flllié; H. W. Guldemond en S. S. Stouten; W. G. Griffioen en H. M. Bave- laar. OVERLEDEN G. J. Klimp, 55 Jr man; M. van der Plas 34 jr echtgenote van D. van Duijn; P. C. Roelandse, 55 jr man; J. van Zonneveld. BO Jr. man; C. Stammers, 53 Jr echtgenote fan L. C. Schouten; K. Boehlee. 81 Jr man (L. M. Arnoldus, 90 Jr weduwe van M. J. fle Vos; W. de Graaff, 47 Jr echtgenote van D. Marck; J. Fraaij. 91 Jr, weduwe v H. de Vries: A. M. Spaanderman, 81 Jr we duwe van J. C. C. Hendricks; J. Wanslnk. 45 jr, man; F. van Arkel, 76 Jr. man; M. C. Boter, 81 Jr, vrouw. Jubileum A. Ouwerkerk Morgenochtend half elf zal de heer A. Ouwerkerk, Cobetetraat 62 <te Leiden, het middelpunt zijn van een bijeen komst in het Kamerlingh Onnes Labo ratorium. Op 1 januari a.s. zal het namelijk veertdg jaar geleden zijn, dat NED. HERV. KERK Beroepen te Houten P. J. Dorsman te Staphorst. Aangenomen naar Lemele-Le- melerveld H. E. Smid, kand. te Haarlem- Noord. Beroepen te Winterswijk (vac. J. H. Hartshelm) W. Bloemendaal te Zevenhui zen (Z.-H.). Bedankt voor Bodegraven T. Langerak te Vinkeveen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN (G.) H. C. Leep te GEREF. KERKEN Aangenomen naar Huizum (vac. G. Mor- slnk) B. Berends te Beetsterzwaag. Be- Hulpfonds droogteschode Naar het Landbouwschap meedeelt, heeft de Staatssecretaris van Financiën voor giften aan het hulpfondsdroogte- schade landbouw, behalve voor de in komstenbelasting, ook faciliteiten toege staan voor de loonbelasting en de ven nootschapsbelasting. dankt voor Scheemda R. Petersen te Ou- demirdum. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Werkendam P. Honkoop te Yerseke en A. Vergunst te Rotterdam-C. Er is nog geen beslissing genomen over mechanisering bevolkingsadministratie Onder voorzitterschap van burgemees ter jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad der gemeente Warmond in openbare vergadering bijeen. Afwezig wegens ziekte de heer J. van Vliet, frac tievoorzitter der KVP. Bij de ingekomen de heer Ouwerkerk zijn werkzaamheden begon als technicus bij dit laboratorium en als leraar aan de Leidse Instrument- makersschool. Als technicus heeft de jubilaris steeds een centrale plaats gehad in de cryogene ■afdeling van het laboratorium, vooral bij het vloeibaar maken van heliumgassen. Eerst naast zijn broer, de heer L. Ouwer kerk, later als chef van de cryogene afdeling. Geslaagd Onze stadgenote, mej. F. J. Schneider, heeft te Amsterdam met g.oed gevolg examen gedaan voer het Rijksdiploma tolk in de Spaanse taal. In Cultureel Centrum oorschoten Zangavond Ned.Madrigaalkoor van ongewoon goed gehalte Soli van Hollestelle en Margot Broeders In samenwerking hebben de Culturele Commissie van de Herv. Jeugdraad te Voorschoten en het Nutsdepartement aldaar in het Cultureel Centrum een zangavond van ongewoon goed gehalte aangeboden. Het Ned. Madrigaalkoor uit Leiden en de bariton Hollestelle hebben daarvoor borg gestaan. Het koor van 21 leden is niet groot, maar rijk aan mogelijkheden en die mogelijkheden vonden gisteren in het Cultureel Centrum ook goeddeels hun ver werkelijking. Programmatisch was er voor ons weliswaar op twee Bach-zangen na niets nieuws, de koorverrichtingen betroffen immers herhalingen van werken onder leiding van de vorige dirigent Willem Mizée ingestudeerd en uitgevoerd. Sinds kort staat Herman Strategier in diens plaats aan het hoofd. Een welkome noot was bovendien het kostelijk harpspel van de musicienne Margot Broeders. Het koor heeft a cappela van Bach „In dulci jubilo" en „Vom Himmel hoch" vertolkt en van Strategier drie Kerst antifonen. Met piano als orkestvervan ging de sopraan-hymne „Hör' mein Bit ten" van Mendelssohn en met harp „A Ceremony of Carols" van Benjamin Britten. Het optredende vocalistengezelschap was van oudsher (d.i. 1214 jaar) een be wonderenswaardig ensemble met kapi tale koorkwaliteiten. In deze kolommen is dit menigmaal beschreven. Artistiek was de indruk ditmaal wel iets ver zwakt. Met name in de a cappella's van Bach, die enigermate mat van kleur en onvoldoende sereen verliepen. Deze com posities waren niet tot in de geheimste verborgenheden doorvorst, ze misten hun „lichtval". De intonatie was niet om het zo te zegggen „orgelrein", aan het re- gisterspel, het in kleur brengen van die registers als sprekende stemmen, ont brak iets. Het Madrigaalkoor heeft dit spel wel eens overtuigender bedreven. Maar we moeten erop wijzen dat het zoeken naar aanpassing aan de onbe kende ruimte een dempende reflex kan hebben teweeggebracht. Het werd spoedig duidelijk, waarom de sopranen geen volle bevrediging schon ken. In Mendelssohn trad het koorlid mevr. Hillinga-Pasman uit de rij, omdat haar daar de grote solo-copraanpartij was toevertrouwd. Toen bleek op de so- pranengroep, bü onvertroebelde homo geniteit, ineens glans te liggen. Er is tussen genoemde sopraan en haar stem groep een stemming verschil. Haar stem is daarin bovendien, met zeer dominante functie, steeds individueel herkenbaar gebleven en dit strijd met een van de fundamenten van goede koorzang. Overigens beschikt mevr. Hillinga over een technisch behoorlijk geschoold orgaan, de stem is echter niet groot, moet bij verder scholende rijping nog iets prils verwerken. Het wedijveren als solo met een draagkrachtig koor lukt nog niet zodat het op een bepaalde plaats noodzakelijke overstralen ei-van verviel. Afgezien daarvan kon men vast stellen, dat deze sopraan voor de haar gestelde taken (we denken aan haar obligaat-solo's bij Britten) bekwaamheid bezi\ Hex, hoor zelf was in Mendelssohn's Hymne al veel gelukkiger ei. dit des te meer in Strategiers Antiphonen, hei laatste misschien omdat de aanvoering van de dirigent in eigen werk hem tot een dringender, spontaner leiding stuw de, een leiding bedacht op de volledige verwezenlijking van alle factoren in het geding. Strategisch verstaat het, in die zangen de sfeer terug te roepen van vervlogen eeuwen, waarin de devote be leving van het kerstgezang met een meer verscherpte veneratie in ieders gemoed geborgen lag. De triomf voor het koor werden echter Brittens „Carols". Daarvan is een meeslepende, feestelijke cn fleurige herschepping gegeven. Britten heeft vooral door zijn talent om met vocale sonoriteiten om te gaan, en door zijn veelal originele en charmerende melo dische vondsten, daarvoor op boeiende en frisse wijze zorg gedragen. De elf zangen zijn, overeenkomstig de mid deleeuwse naïviteit der teksten, met gestage afwisseling in klank gevat. Het koor heeft hier een voller vloeiende toongeving ontplooid, ook doordat Brittens schrijfwijze een vrijer uitzin gen kon toestaan. Hollestelle zong drie z.g. „Geistliche Lieder" van Bach. Het „Bist du bei mir", Bachs enige bekende liefdeslied (uit het album voor Anna Magdalena Bach), kan men evenwel eigenlijk moeilijk on der die noemer brengen. Een recitatief met aria uit de Bach-Kantate „Ich habe genug" kwam later, waarvan ons op verfijnd-ingetogen wijze de emotionali teit niet werd onthouden. In vier Weih- nachtsliederen van Cornelius van on verwachte pracht was ten laatste waar te nemen, over welk een warme, milde en toch zeer mannelijke toon, over welk een reine en nobele lyriek en over welke volmaakte en buigzame technische be heersing Hollestelle beschikt. Zijn voor dracht is niet in de eerste plaats uiter- lijk-expressief, karakteristiek of sugges tief, het zijn de stille, integere, innerlijk verankerde waarden die voor hem in nemen. Margot Broeders liet haar harp zin gen, intiem en gx-acieus, luchtig en fasci nerend, met feilloos contrasterende aftekeningen van zang en figuratie of „begeleiding", van hoofd- en neven- stemmen, met ruisende bekoring. Daar toe had zij, naast haar partijen in Biit- ten. een Impromptu-Caprice van Pierné gekozen en een concert-étude van Damase. De piano-begeleidingen van Tonny Weidner-v. d. Staay voldeden aan alle te stellen eisen, altijd de evidente aan passing treffend in de wijzigende klank verhoudingen. V. stukken was een verzoekschrift van het Humanistisch Thuisfront om subsidie. Zoals ieder jaar werd dit verzoek afge wezen. Naar aanleiding van de suggestie van de heer v. d. Kroft (KVP) gedaan in de raadsvergadering van februari om spe ciaal tegen het einde van het jaar voor onbewoonbaarverklaarde woningen ver vangend woningbouw-contigent te ver krijgen, was hieromtrent een brief ge richt tot het bestuur van het bouwdis- trict Leiden. De heer Groenendijk vond debrief van B. en W. nogal gematigd en zou gaarne nog een brief hierover uit zien gaan naar G.S. Met wat boekhoudkundig gegoochel werd de begroting 1959 sluitend gemaakt zodat ook deze door G.S. goedgekeurd kan worden. Tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werd benoemd de heer C. G. Buters. Voorts was er een voorstel over een partiële herziening van het uitbreidings plan Leevliet. Tegen dit plan was in de daarvoor gestelde termijn bezwaar ge maakt door de heer H. H. Dansdorp. Het voorstel bevatte dienaangaande even eens een ongegrond verklaren van het bezwaar. Op verzoek van de heer Wil- lemsen (KVP) ging de raad over dit voorstel in besloten zitting. Het resultaat hiervan was dat het plan werd afge voerd en derhalve het bezwaarschrift van de heer Dansdorp ongegrond werd verklaard. Over een voorstel tot mecha nisering van de bevolkingsadministratie ponsplaatjessysteem) werd nogal wat gediscussieerd. Aangezien er bij het voorstel nog geen financiële toelichting was zou de heer Willemsen het graag uitgesteld zien naar de volgende verga dering teneinde een principieel en fi nanciële beslissing gelijktijdig te nemen. De heer v. d. Kroft vroeg zich af of een dergelijke vorm van administratie wel nodig is op een bevolking van 4300 zie len. De heer Groenendijk (KVP) is er daarentegen voor, hij vindt de psycholo gische voordelen belangrijker dan de fi nanciële. Hierna volgde een uitgebreid pleidooi door de gemeentesecretaris. Het defini tieve besluit zal echter toch in januari genomen worden. In de vergadering van juli 1958 werd een verordening vastgesteld betreffende het nachtelijk verblijf in vaartuigen. Volgens de redactie mogen o.a. meer derjarige personen van verschillend ge slacht niet in vaartuigen ovei-nachten. Tegen een dergelijk verbod is van meer dere zijden bezwaar gemaakt. Een der gelijk verbod wordt een ontoelaatbare indruk geacht op de persoonlijke vrij heid. Na beraad werd dan ook besloten dat deze bezwaren erkend moeten wor den. Het verbod blijft dus van kracht voor minderjarigen, voorzover zij niet aan de zorg van meerderjarigen zijn toe vertrouwd. Tot slot kwam de kwestie van de snel varende boten aan de orde. De vergunningen zullen voor een jaar worden uitgereikt door de Rijkspolitie te water. Besloten wei-d de snelvarende boten toe te laten op de Dieperpoel en het Norremeer, met een mogelijkheid van uitbreiding tot het noordelijk gedeelte van het Zweiland. Dit ter beoordeling in de loop van het seizoen. Men besloot een WA-verzekering ver plicht te stellen. Tot slot van de vergadering werd in de plaats van de heer Van Vliet tijdelijk de heer Groenendijk tot lid van de fi nanciële commissie benoemd. Landgoed „Nieuweroord" aan rijk verkoclil De Leidse raad, die in zijn zitting van gistermiddag, zoals reeds in een deel van onze oplaag vermeldt, mej. dr. A. M. M. Smit benoemde tot rec tor van het Stedelijk Gymnasium, werkte zich in een record-tempo door een groot aantal voorstellen heen. Vrijwel alle door ons reeds gepubli ceerde voorstellen het waren er veertig werden zonder discussie aanvaard, zodat de voorzitter de leden reeds om kwart over drie gezegende kerstdagen en een voorspoedig 1960 kan toewensen. Bij de behandeling van het voorstel om aan het Rijk een gedeelte van het landgoed „Nieuweroord" aan de Rijns- burgerweg te verkopen (f. 416.237). vroeg de heer Kortmann (KVP) naar de toe komstige bestemming van het pand. Ook wenste hij te weten of op dit pand een sloopverbod rust. Wethouder Jon- geleen bracht de raad onder de aandacht dat zulks niet het geval is Indien het Rijk het pand wenst af te breken, kan Leiden dit niet tegen houden. Niet het Rjjk is echter nadrukkelijk overeengeko men. dat het voorterrein aan de Rijns- burgerwerg niet mag worden bebouwd. Over de toekomstige bestemming van het landgoed het college staat daar buiten valt nog niets te zeggen. Na deze toelichting werd tot verkoop beslo ten. Het voorstel om tot onteigening van gronden, gelegen in de Bos-.en Gasthuis polder, over te gaan, ontlokte bij de heer Mislukte aanslag op Willy Brandt? (Van onze correspondent in Bonn) Een politiewachtpost voor het huis van de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt vuurde hedenochtend een reeks schoten af op twee mannen, die poogden het huis van de achterkant te naderen Men meent te West-Berlijn, dat de twee mannen, d;e na de schietpartij in de I bossen achter het huis wisten te ontko- men, van plan waren een aanslag te plegen op Brandt of zijn gezin. Het is algemeen bekend, dat Brandt in com- j munistisch Oost-Duitsland als een soort staatsvijand no. 1 van de rode regering te Oost-Berlijn wordt beschouwd. Verlofregeling parate troepen De verlofregeling voor de parate troe pen, waarbij de ene groep militairen op de 18e december met verlof ver trekt en op de 29e terugkeert, terwijl het andere gedeelte op de 30e vertrekt tot 7 januari, stelt hen ertoe in staat tenminste een der feesten in huiselijke kring mee te maken, aldus het minis terie van Defensie. Voor hen, die op Kerstmis of nieuw jaar in een kazerne of legerplaats moe ten verblijven is een programma ont worpen om hun dit gemis van thuis zo licht mogelijk te deen vallen. De patiënten in de militaire hospita len en het militair sanatorium in Amersfoort, alsook militairen in burgerziekenhuizen en zjg. thuisvier- pleegden zullen door toedoen van de dienst Welzijnszorg Leger een kerstpak ket ontvangen met een persoonlijke wens van de chef Generale Staf. De loco-burgemeester van Voor schoten, wethouder G. Schrama, heeft gistermiddag tegen drie uur een bezoek gebracht aan het woon schip van de familie AI. Piitz aan de Leidseweg 202. Mevrouw Piitz heeft namelijk, zoals wij gisteren reeds berichtten, het leven geschon ken aan een dochter, Adriana Mar- gretha, die het inwonertal van Voorschoten op 14.000 heeft ge bracht. De loco-burgemeester bracht de gelukwensen van het ge meentebestuur over en overhandig de het gelukkige ouderpaar een spaarbankboekje met een eerste in leg van honderd gulden. Op de foto het gelukkige ouder paar met de pasgeboren Adriana. (Foto LD /Holvast) LEIDERDORP GEEN SPREEKUUR morgenavond De burgemeester z£ geen spreekuur houden. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 december Londen 10.5414—10.55; New York 3.76%—3.77% Montreal 3.97—3.97',i Parijs 76.77'476.8714Brussel 7.53% —7.54; Frankfort 90.39%—90.44%Stock holm 72.78',—72.83%; Zürich 87.38%— 87.43%; Milaan 60.73%—60.78% Ko penhagen 54.59%—54.64%; Oslo 52.73% 52.78%; Wenen 14.5314.54; Lissabon 13.14%—13.15% Van Iterson (Prot.-Christ.) enige kri tiek. Spreker oordeelde het onjuist, dat er met de eigenaren nog niet is gespro ken over een eventuele vergoeding. Waarom zijn er nog geen cijfers ge noemd? Wethouder Jongeleen gaf toe. dat er inderdaad over de prijs nog niet is on derhandeld. Dit zal nu spoedig gebeuren. TOEGANGSWEGEN VEEMARKTTERREIN Ook het voorstel tot het vaststellen van een partieel uitbreidingsplan „Lei- den-Groenoord" vergde een korte dis cussie. De heer Van Weizen (CPN) wenste te weten of de directie van de Ned. Spoorwegen, nu haar bezwaar schrift ongegrond wordt verklaard, nog in hoger beroep kon gaan. De heer Woudstra (Prot. Chr.) was van oordeel, dat de twee geprojecteerde toegangswe gen tot de toekomstige veemarkt, t.w. in het verlengde van de Koningsstraat en de Frans van Mierisstraat ixiet vol doende waren. Wethouder Jongeleen weerlegde deze opvatting en zei, dat i v.m. een goede en regelmatige aan. en afvoer juist maar twee toegangswegen zijn geprojecteerd. Wel komt er in de omgeving van de Haarlemmertrekvaart nog een toegangs weg tot het veemarktterrein, doch deze zal alleen dienst doen tijdens het luna park met 3 oktober Tenslotte: voor de directie van de NS blijft een mogelijk heid tot hoger beroep openstaan. Spre ker gelooft evenwel niet. dat hiervan gebru'k wordt gemaakt. EERVOL ONTSLAG SCHOOLHOOFD Eervol ontslag werd in deze zitting verleend aan de heer H. J. Memelink, hoofd van de openbare school aan de Du R'eustraat. In ziln plaats werd be noemd de heer J. Slegtenhorst. thans hoofd van de school aan de Drie Octo- berstraat. In verband met deze over plaatsing. volgt de heer I. van Weerlee. momenteel hoofd van de school aan de Duivenbo^estraat, de heer Slegtenhorst ak schoo'hoofd In de Drie Octoberstraat school op. BSURSOVERZICHT Unilever, Philips en Nat. Handelsbank vast De affaire was vanmiddag in bijna alle hoeken van de Internationale waar den minimaal. Voor aandelen Nationale Handelsbank bestond echter wederom flinke belangstelling mede doordat de directie doende is het Maagdenhuis te verkopen. Na de flauwe stemming van gisteren voor deze aandelen volgde van daag een herstel. De stukken liepen op van 190 tot 195, tegen gisteren als slot- prijs 187%. In Wall Street waren de Ned. hoofdfondsen gisteren opnieuw ho ger. Vooral Unilevers ontmoetten er grote belangstelling, waardoor de koers snel steeg. Hierdoor bereikten de stuk ken in het telefonisch avondverkeer van maandag in Amsterdam ruim 8 X pari- koers. Vanmiddag kon deze nieuwe na oorlogse recordprijs gemakkelijk gehand haafd blijven bij een koers van 806, na een opemng op 800. De slotkoers van maandag voor de margarinecertificaten was 782%. Philips kreeg wat vraag van de arbitrage waardoor de koers opliep van 821 tot 825, tegen 821 Yt als vorige slotprijs. De preferente aandelen Philips werden iets hoger geadviseerd. Aku kon zich zeer goed handhaven. De conver teerbare lening levert het Aku-concern een fors bedi-ag op voor de agio-reserve. Dit komt de aandeelhouders uiteindelijk toch ten goede, aldus de beurs. Kon. Olie lager ingevolge Wall Street. De scheepvaarten behielden de vaste tendentie van de voorafgaande dagen. De handel was wederom vrij ruim en de stukken gingen, tegen hogere prijzen, vergeleken bij de slotkoersen van giste ren, in andere handen over. In de cul tuursector noteerden HVA's iets hoger. De Staatsfondsen kalm doch aan de vaste kant. Ook in de lokale sector was de handel zeer rustig. Van de grootban ken werden aandelen Rotterdamsche Bank hoger geadviseerd. De 4 converteerbare obligaties AKU 150, tegen een laatst gedane notering van 155. Beurs van Amsterdam dinsdag 22 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100% Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '59 4% 98^GL OS^GB Ned. '53 3% 94 94% Grootboek obl. 3% 78 Ned. *47 3% (3) 91% 91« Ned. '51 3% 94% 94% Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3%. 92% 92%GB Ned. '48 3% 87% 87% Ned. '54 3% 88 87% Ned. '55 I 3% 90 88% Ned. '56 II 3% 90% 90% Ned. '37 3 89% 89%GB Dollarlng '47 3 96%GL 89% Investeringscert. 397% 97^ Ned. 62-64 3 96% 97fg Indië '37 A 3 93 93% Grootboek '46 3 90% 90% Ned. W.B. 6% 108% 109 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd.B. 42% 42% Nat. Handelsbank 187GB 191% Ned. Handelmij240% 245GL Amst. Rubber 116% 116GB H.V.A155% 156% Senembah 621GB A.K.U444% 444% Berkel's Patent (v.) 290GB 292GB Calvé Delft cert. 758 783 Deli Mü.en (Ver.) 184.50GL 184.70 Kon. Pap. v. Gelder 259% 258 Hoogovens cert793GB 805GB Müller en Co. N.B. 385GB 388 Ned. Kabelfabr434GB 435GB Philips 820GB 824% Philips pref303 305 Unilever 782GB 807% Wilton Feyenoord 224 224% Biliton 2de r365% 364% Dordtse Olie gew. 757% 749 Kon. Olie (f20.—164.— 162.— idem (50 a f20.—) 162GB 160.50 Holl. Amer. lijn 176 176% Java China Paket 173 165GB KLM114.50 114 Kon. Ned. Stmv Mij. 195% 196% Kon. Paket Mij142 143 Stoomvaart Mij. Ned. 186 189 Nievelt Goudr. eert. 149 150% v. Ommeren eert. 261GB 262GB Kon. Rott. Lloyd 169 170GB Ned. Scheepv. Unie 163 168% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92% idem '48 (3%) 92% 93% R'dam '52-1 (4%) 97% 97% id. id. *37 I-II (3%) 93% 93% Z.-Holland '56 (4%) 97% Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 103% 103% id. N.W.B. '52 (4%) 96 96A Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen 87% 97% A'dam '51 I 2% 82% A'dam '51 12% 80 80% A'dam '56 II 2% °9 89 Eindhoven '54 2% 79% 79% Enschede'54 2% bU^ 80% Den Haag '52 I 2% 88% Idem II 2% 87 R'dam '52 I 2% 88H 89 88% Idem '57 2% 97% Utrecht '52 2% 90% 90 Z.-Holl. 1957 2% 95%L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 227.50 Amst. Bank 321% H3.U. eert234ex.d. Rott. Bank 282 Twentsche Bank 256 Industrie Ondernemingen Albert Heyn409 Borsumij72% K. N. Ed.met. A-AA 95% Idem pref. wd95 Electrolasmij354% Kon. Ned. Grofsm. 168 Holl. Constructie 473 Ing. bur. v. Bouwnijv. 280 Internatio 158 Int. Kunststoff. Ind. 58 Leidse Wolspinnerij 394% Rott. Droogdok My. 605 Sikken's Lakfabr. 715 Ver. Touwfabrieken 293 Walvisvaart 118 Wernink's Betonm. 154 Van wyk Textiel 111 Zaalberg 129% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 5% 228 320 234% 4 n<? 73 165 475 281 160 395 601 719 293 118 154% 116 128% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 26 110 65 Va 55% 49% 54 A 97 y4 75 80 30% 26 109% 65H 54% 49 54% 97% 75 79% SOU

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9