VREDESTHEMA BLIJFT IN V.S. NOG DE POPULAIRE MELODIE Eeiclse yogelvrienden toonden hun kweekresultaten KERST- en NIEUWJAARSWENSEN Raad Voorschoten discussieerde langdurig over woningbouw Voordeel voor Republikeinen maar risico voor het land ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 In café „Royal" aan de Doezastraat tonen de leden van de „Leidse Vogel vrienden" vandaag en morgen hun kweekresultaten. Zebra-vinken, Ja panse Meeuwtjes, parkieten, goud buikjes en nog vele andere soorten vogels zijn op deze show in zeer wis selende variëteiten en kwaliteiten aan wezig. De keurmeesters, de heren E. v. Geel en Joh. Zandvliet (voor de zang), H. Hiemstra (vetstof), A. Stam (pigment), J. Dilg en J. Gerritsen (tropische vo gels) waren dan ook unaniem in hun oordeel, dat de inzenders met grote vol doening op het gekweekte materiaal mogen neerzien. De voornaamste uitslagen luiden als volgt: Klasse 1: 4 vogels eigen teelt 1959 (Harzer): 1ste, 2de en 3de pr. E. de Ko ning; klasse 2: 2 vogel eigen teelt 1959 (Harzer)idem 1ste, 2de en 3de prijs voor E. de Koning; klasse 3: 1 vogel eigen teelt 1959 (Harzer)le pr. mevr. A. v. d. Klaauw plus Wsp. B. en W., 2e pr. E. de Koning, 3e pr. E. de Koning, 4e pr. Chr. Roozen; klasse 4: 1 vogel eigen teelt 1958 (Harzer)le pr. E. de Koning, 2e pr. N. de Groot; klasse 5 en 6: 1 vogel open klasse (Harzer of Wa terslager) le pr. mevr. v. d. Velde. 2e pr. T. Voorzaat; klasse 7: 4 vogels eigen teelt 1959 één kleur (Vetstof): le pr. Th. Steyn, 2e pr. J. Wielders; klasse 8: 1 vogel eigen teelt 1959 (Vetstof): le pr. Th. van Velzen plus wisselprijs, 2e pr. J. Nievelstein, 3e pr. Th. van Velzen; klasse 9: 1 vogel eigen teelt 1958 (Vetstof)le Feest van en voor de ulo-leerlingen Ouders in de zaal, jongens en meisjes op het podium. Jaarfeest van de Open bare Ulo-school Pieterskerkstraat. Gis teravond was het dan weer zover, dat een aantal leerlingen in de stampvolle foyer van de Stadsgehoorzaal voor de ouders een gevarieerd amusementspro gramma afwerkte, ditmaal onder het motto „dagelijks in de banken, vandaag op de planken". Het schoolhoofd, de heer D. Voortman, trad als gastheer op, hij uitte zijn vreugde over het feit, dat ook de gem. inspecteur voor het onder wijs, de heer B. Swanenburg op het feest was verschenen. Aan muziek, zang en dans heeft het op deze gezellige bijeenkomst niet ontbroken. Het trio Hans Busch bracht allerlei populaire melodieën ten gehore terwijl drie meis jes voor de microfoon haar zangkwali teiten demonstreerden. Er was trouwens nog een orkestje, dat veel succes oogstte, nl. „De Tophitters" van Piet Lasschuit. Meer verfijnd was het optreden van de twee balletdanseresjes, Marian de Weerd en Carla de Winkel, die op muziek van Joh. Strauss moeilijke walsfiguren uit voerden. Het applaus voor de prestaties van deze leerlingen, die in zelf gemaak te kostuumpjes op het toneel versche nen, was welverdiend! Dat er ook bij zonder lenige meisjes op de openbare Ulo te vinden zijn bleek wel uit de gym- nastiekdemonstratie lange mat: er zat verbluffend veel vaart in de oefeningen. Hoogtepunt van de avond was misschien toch wel de opvoering van het blijspel „Eduard wordt mens". Aan dit stuk de den mee Corry Boom, Marijke Hiestand, Gert-Jan Flim, Hardmuth Aben, Elly Hageman. Kees Klay en Nicolien Ladan. Het spreekt bijna vanzelf, dat er veel en hartelijk gelachen is om alle komi sche situaties, die zich in dit blijspel voordeden. Zij nog vermeld, dat eerder op de dag alle scholieren bij elkaar waren gekomen om feest te vieren. Het Egypte van nu is één groot museum Dr. A. Klasens hield gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden een le zing over „Egypte's verleden en heden" voor de Nederlands-Arabische kring en de vereniging Ex Oriente Lux te Leiden, ter inleiding tot een bezichtiging van de Egyptische collectie. Eeuwen zijn voorbij gegaan sinds de oud-Egyptische beschaving te gronde ging. Toch ligt er een verband tussen het oude en het nieuwe Egypte. Het landschap is hetzelfde gebleven en om het oude Egypte te begrijpen moet men het moderne Egypte kennen. Ook liggen in het gehele land'de overblijfse len van de oude beschaving. Het gehele land is één museum en de zorg voor de monumenten eist veel van de moderne staat. De Egyptische collectie van het Rijks museum van Oudheden is in het begin van de 19e eeuw verworven door middel van roofgravingen, waardoor de preciese herkomst niet bekend is. Veel was ech ter ook reeds in het oude Egypte ge plunderd. In de tijd van Ramses II wer den er al opgravingen gedaan. Even oud als de handel in echte anti quiteiten is die in valse oudheden. Een van de oudste vervalsingen, waarbij op een echt beeld een valse koningskop werd aangebracht, bevindt zich in het Museum en is juist daardoor even waar devol. De aanwezigheid van een collectie Egyptische oudheden in ons land en in ons klimaat brengt problemen van con servatie met zich mee. Een onlangs ver worven grote verzameling uit Egypte zal eerst geruime tijd een behandeling moe ten ondergaan alvorens zij aan het pu bliek kan worden vertoond. Het Egyptische leven werd in zijn ge heel afgebeeld in de Egyptische graven, waaruit het merendeel der voorwerpen stamt. Vergelijkingen zijn te treffen tus sen het graf, opgevat als huis in het oude Egypte en de tegenwoordige doden stad in Cairo. De taferelen uit het dagelijks leven van de oude Egyptenaren leggen het ver band tussen verleden en heden van Egypte. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris M. P. Kaptein te Leiden: Woonhuis Sumatrastraat 116, in bod: f. 10.800.koper: M. de Tombe, te Leiden ,q.q. voor f. 11.550. Woonhuis Herengracht 62 met pak huis aan de Vestestr., in bod: f. 13.200, koper: M. de Tombe te Leiden, q.q. voor f. 13.600.—. Woonhuis Rijn- en Schiekade 79, in bod: f. 9.300.koper: M. de Tombe te Leiden, q.q. voor f. 9.500. Woonhuis Muscadelsteeg 9, in bod: f. 8.100.koper: P. Moerman te Lei den, q.q. voor f. 8.101. Woonhuis Da Costastraat 34, in bod: f. 12.600.koper: J. W. van Hagen te Leiden, voor f. 12.600. Pakhuis Fokkeplein 1, in bod: f. 1.020.koper: O. Th. J. Bik, te Leiden, q.q. voor f. 1.220. Pakhuis Fokkeplein in bod: f. 1.600, koper: O. Th. J. Bik, te Leiden, q.q. voor f. 1.900. pr. J. J. de Zwarte; klasse 10: 1 vogel open klas (Vetstof): le pr. J. Wielders, 2e pr. H. Laterveer; klasse 11: 4 vogels eigen teelt 1959 één kleur (gepigmen- teerd): le pr. E. de Koning; klasje 12: 1 vogel eigen teelt 1959 (gepigmenteerd) le pr. G. Zwanenburg (plus wisselprijs en plaquette Leidsch Dagblad), 2e pr. G. Bavelaar, 3e pr. A. van Seggelen; klasse 14: 1 vogel open klasse: le pr. J. Wiel ders. 2e pr. A. v. d. Voorn; klasse 15: 1 vogel eigen teelt 1959 (Bastaarden): le pr. J. van Alphen: klasse 17: Paren vo gels eigen teelt 1959 (Tropisch)1ste en 2e pr. Th. van Velzen, 3e pr. P. Zand bergen; klasse 18: 1 vogel eigen teelt 1959 (Tropisch): le pr. P. Zandbergen (plus wisselprijs), 2de en 3e pr. mevr. v. d. Klaauw; klasse 19: 1 vogel eigen teelt 1958 (Tropisch): le pr. P. Zand bergen; klasse 20: paren vogels open klasse (Tropisch): 1ste en 2e pr Th A Ouwehand; klasse 21: 1 vogel open klasse (Tropisch): 1ste en 2e'pr G. Zwanenburg; klasse 22: vluchten Tro pische vogels: 3e pr. Th. A. Ouwehand; klasse 24: vluchten kanariepoppen: le pr. J. Nievelstein; klasse 25: 1 vogel eigen teelt 1959 (Parkieten)1ste, 2de en 3de pr. (plus wisselbeker): P. v. d. Velde: klasse 26: 1 vogel eigen teelt 1958 (Parkieten): le pr. P. v. d. Velde: klasse 27: l vogel open klasse (Parkieten): le pr J. p. B. H. de Heiden; 2e pr. P. v. d. LEIDERDORP Kerstfeest van Ouderzorg De Ridder In het Dorpshuis werd gisteravond door de Personeelsvereniging „Ouderzorg De Ridder* kerstfeest gevierd. De voor zitter, de heer G. J. Diseraad sr., heette speciaal de directeur en mevrouw Ewens welke en damkte met een kort woord voor de medewerking. „De Aankondiging" werd vervolgens gelezen en verteld door ds. J. P. Honnef. ,De Geboorte" het kerstverhaal werd daarna verteld door ds. J. J. Dijk. Na de pauze zong het kinderkoor .Ex Animo" o.l.v. Herman de Wolff enige kerstliederen. Het slotwoord werd gesproken door kapelaan Huismans van de parochie „Meerburg" Hoge Rijndijk-Zoeterwoude Organist was de heer Co. Girims. KERSTAVOND NCVB Voor de laatste maal dit jaar verga derden de vrouwen van de Ned. Chr. Vrouwenbond in het Gebouw aan de Eikenlaan. Vóór de pauze hield men zich geheel aan de kerstliturgie der NCVB 1959, opgesteld door de bond. Mevr. Bleichrodt, de presidente was eerste liturge, mevr. Reijneveld, secre taresse was tweede liturge, terwijl mevr. Kraay-Donkers met piano de samenzang begeleidde. Na de pauze declameerde mevr. Honnef enige kerstliederen. Daar na werd door mevr. F. Groeneveld „de Vredevorst" voorgelezen. Mevr. Honnef droeg nog een enkel gedicht voor, erop wijzende, dat men bij de kerstgedichten ook humor kan aantreffen. (Van onze Amerikaa De Amerikaanse Senaatscommiss heeft dezer dagen een rapport ont over Amerika's beveiliging in de k< echter, dat Amerika zolang Eise bewapening aanzienlijk zal gaan vc de Sovjet-Unie en van het moment topconferentie gesproken is, heeft opgang gemaakt in de Verenigde St agressief gaan beschouwen en Kroi Amerika zijn best gedaan om die indi Amerika's paraatheid ernstig bedreigd De gedachte, dat men met de Sovjet- 1 Unie wel tot een degelijk akkoord kan 1 komen is begrijpelijkerwijze populair. 1 Nixon en Eisenhower zijn degenen ge weest, die er ernstig naar gestreefd heb- ben om tot een betere verstandhouding 1 met de Russen te komen en indien er in 1 het voorjaar een topconferentie wordt gehouden, wanneer bovendien Eisenho- 1 wer in juni naar de Sovjet-Unie gaat, 1 heeft Kroesjtsjef de kans om de hoop der Amerikanen op een betere relatie 1 tussen Oost en West levend te houden tot in de zomer van 1960, tot kort voor de Amerikaanse verkiezingen dus. Dat kan voor de Republikeinen groot voor deel opleveren; doch een jaar van op timisme (dat helaas nog altyd illusie kan blijken) is niet bevorderlijk om Amerika's militaire positie te verbete ren. Daarin ligt het risico van het vre- desthema. De achterstand op raket-ge bied zou er nog ernstiger door kunnen worden! Dat slechte nieuws, dat de Amerikaan se Senaatscommissie ontvangen heeft, was vervat in een rapport, dat de Se natoren besteld hadden bij het Washing- tonse centrum voor politiek onderzoek, een wetenschappelijk instituut, dat ver bonden is aan de John Hopkins univer siteit. Volgens dit rapport is Amerika's veiligheid nooit zo bedreigd geweest als het geval zal zijn in de reeks van jaren, die omstreeks 1960 begint. Dat wordt de periode van de zogenaamde „raket- kloof", de „missile-gap" zoals men in het Engels zegt. Men bedoelt daarmede de periode, waarin de Sovjet-Unie be langrijk beter bewapend zal zijn met lange-afstandsraketten dan Amerika. Het rapport voorziet voor die periode van de komende vijf jaar „een hoge mate van onstabiliteit in de Russisch- VERZOEK OM VOORBEDE De protestants-christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwij kende kind „Philadelphia" heeft aan de synoden van alle protestantse kerken 'n brief doen toekomen, waarin zij een maal per jaar de voorbede vraagt voor de gezinnen met geestelijk gehandicapte kinderen. Deze groep gehandicapten omvat ongeveer twee- driehonderd duizend mensen. Ongeveer twee drie prooent van onze totale bevolking. anse correspondent) ïie voor buitenlandse betrekkingen :vangen, dat slecht nieuws bevatte :omende vijf jaar. Niemand gelooft enhower aan het bewind is zijn ersterken. Sedert Nixons reis naar af, dat er serieus over een nieuwe het zogenaamde „vredesthema" taten. Men is de Russen als minder >estjsjef heeft tijdens zijn reis door ruk te versterken. Amerikaanse betrekkingen". De reme dies, die de rapporteurs aanbevelen zijn niet verrassend: vliegtuigen van SAC verspreid opstellen en eventueel in de lucht paraat houden; hard werken om de stuwkracht voor raketten te verbete ren; raketten met droge brandstof fa briceren, die indien enigszins mogelijk te land en ter zee van plaats kunnen ver anderen. Van de Polaris, de duikboot- raket, heeft het rapport overigens min der grote verwachtingen dan de meeste Amerikaanse Marine-autoriteiten aan de dag leggen. Al noemt het rapport dan ook remedies, toch stelt het tevens vast. „dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat deze gevaarlijke overgangsperiode veel verkort kan worden". 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 8 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Dit is de driejarige Josje Dans. die gisteren uit een brandende woning in Amsterdam werd gered. Hij was daar alleen thuis, toen de brand uitbrak. Een overbuurvrouw zag hem huilend achter de branden- de gordijnen staan en wist hem door zeer snel optreden uit de vlammen te redden. Josje op de arm van zijn redster, mevr. J. Alosery- van Herp. KERSTSPEL IN REMONSTRANTSE KERK Onder regie van ir. Rudi Hoevers zal maandagavond a.s. in de Remonstrantse Kerk het kerstspel „In die dagen" van Dorothy Sayers worden opgevoerd. Advertentie Grootste sortering Hollands - Frans - Duits - Engels VULPENKLINIEK BREESTRAAT 145 Democraten somber gestemd Zoals gezegd, het politieke klimaat is er niet naar dat men, gealarmeerd, alles op alles zal gaan zetten teneinde de dreigende raket-kloof zo smal mogelijk te maken. Het vredesthema komt de re gering goed te pas en een frenetieke be wapeningsinspanning zou de rozige stemming te niet kunnen doen. Kopstukken van de Democratische Partij hebben in New York een belang rijke bijeenkomst gehouden, die enige dagen heeft geduurd. Officieel toonden zij zich natuurlijk optimistisch over de kansen van hun party om het presi dentschap te veroveren, maar in ver trouwelijke gesprekken gaf men toe, dat de Republikeinen groot voordeel konden behalen met het vredesmotief. Alleen een onverwachtse kwaadaardige hou ding van de Russen zou de Republikein se partij van dit voordeel kunnen bero ven. Behalve Lyndon Johnson waren alle Democraten, die men een kans geeft kandidaat te worden, naar New York gekomen. De jonge Kennedy ligt offi cieel nog steeds aan de kop in de partij race, maar zijn voorsprong in de uitsla gen van het opinie-onderzoek, is niet zo indrukwekkend, dat weifelaars te zijnen gunste overstag gaan. Stevenson, de kandidaat van de party in 1952 en 1956 is belangryk naar voren gekomen. Men krygt sterk de indruk, dat hü zich we derom ter beschikking zal stellen, wan neer men daar op zal aandringen. Het Leidscli Dagblad Als vcm ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Slecht' weer bij Ierse kust Een treiler, zes loggers en vyftig kot ters zorgden vrydag voor een totaal- aanvoer van 2413 kisten, waarvan 800 schol, 200 diversen, 190 schelvis, 145 wy- ting, 150 gul en kabeljauw, 300 koolvis, 5 haring, 20 makreel, 160 stuks kabel- I jauw en 30.000 kilo tong. Zaterdag verwachtte men de treilers SCH 261 Onderneming I met 910 kisten diversen, de SCH 87 Onderneming II niet plm. 800 kisten haring en de IJM 34 Allan Water met 850 kisten haring. De windkracht was 6 om de Noord, zo dat de treilers slechts af en toe een trek deden, onder deze omstandigheden wa ren de vangsten niet eens slecht te noe men, nl. 150-250 manden hoops per et maal. De Albatros deed een trek van 40 manden schelvis en wyting, de Joh. Polderman deed een trek van 40 man den schelvis, terwyi de Van Hattum in één trek 60 manden hoops ving. De Haarlem ving in twee trekken 100 man- j den haring en makreel, de treiler Sa- kina deed ook twee trekken met een re sultaat van 120 manden makreel en ha ring. By de Ierse kust was het weer derma te slecht geworden, dat de treilers mei gevist hebben. By de Pittboei en P-boeien werd an: dig tong en schol gevangen, per etmr gemiddeld 300-400 kilo tong en 10- manden schol. Bij de kust was het nvr. der, de aldaar vissende kotters en log gers kwamen niet verder dan 80-160 k tong en 10-12 manden schol per dag. Het werd iveer erg laat De voltallige gemeenteraad heeft gis teravond zijn laatste vergadering van dit jaar gehouden onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, wethouder G. Schrama. De vergadering was pas na middernacht afgelopen. Het voorstel tot verkoop van bouw gronden in de aan te leggen Vlietwyk II vergde de meeste tyd, nl. ruim twee uur. Het werd echter zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Toch zal deze bespreking wel constructief kunnen zijn. Wanneer nl in de toekomst de rest van de grond verkocht zal kunnen worden, zullen de opmerkingen, over deze ver koop gemaakt, wel door kunnen werken. Eigenlijk ging deze bespreking niet over de prijs van de grond en de ver koop alszodanig, de bezwaren van de raad gingen uit naar de prijs van de te bouwen woningen. Omdat de bouwer (de fa. Brandwyk) de huur. of verkoop- prys van de te bouwen torenflat nog niet kon zeggen en de prils van de eensgezinsworiingen nog niet bekend was. kwam de raad ln het geweer tegen de verknoppolitiek van de gemeente in deze wyk. De heer Dirksen (Prot. Chr.) wilde eerste de toegezegde nota over het huis vestingsbeleid bespreken voor tot deze verkoop zou worden besloten. De heer Tideman (WD) wees eroo. dat de huur- en koopprijzen voor de meeste woningzoekenden niet te dragen zullen zijn. Spreker meende, dat er een te grote versnippering is en dat het aanbieden van grotere Drojecten een in teressante spreiding zou opleveren. Ook de heer Pels (Pvd A was niet ge rust ten aanzien van de woningwet- bouwpolitiek van de gemeente. De wo ningnood is het sterkst bil de mensen met de kleine inkomens. Spreker vroeg naar de prijs van de koonwoningen en informeerde met hoeveel bouwonderne- KERSTAVOND NED. CHR. VROUWENBOND Onder grote belangstelling hield de afdeling Leiden-Centrum van de Ned. Chr. Vrouwenbond gisteren in het wijk- gebouw Levendaal een kerstavond. De sfeervolle bijeenkomst werd afgewisseld met koorzang en declamatie van mej. S. de Bruyn. Mevr. G. Brittijn-van Goor vertelde deze avond het kerstverhaal, waartoe zij het door mevr. H. J. van NijnattenDoffesnies geschreven „Het teken in de mist", gekozen had. Promoties Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld ..Acid-base and electron transfer com plexes of aromatic molecules", de heer H. M. Buck, geboren te Dordrecht en thans wonende te Tilburg. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „De locale en algemene reactie na primo- vacoinatie tegen pokken", de heer J. Huisman, geboren te Goor en thans wo nende te R'dam. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is aan de Leidse Universi teit voor het doctoraal psychologie mej. A. Kuipers te Den Haag; mej. A. E. Nauta te Den Haag en de heren H. J. van Dongen te Oegstgeest. J. Langelaan te Noordwijk, J. Moraal te Den Haag, A. Vegter te Ryswy'k (Z.-H.) en J H. Winter te Lemmer, voor het kand.ex. Slavische taal- en letterkunde de heer G. J. W. Coolemans Beynen te Groene- kan. voor het doct.ex. Slavische taai en letterkunde mevr. W. E. Ritzema van Aardenne te Leiden (cum laude); voor het doot.ex. kunstgeschiedenis mej. M. D. de Vries te Utrecht; voor het prop.ex. Godgeleerdheid de heren K. van der Sluys te Krimpen a. d. Lek en T. van Dijk te Doorn; voor het kand.ex. Godgeleerdheid mej. A. de Jonge te Hoogeveein; voor het notarieelex. le ge deelte de heer P. van Bemmelen te Den Haag: voor het kand.ex. Gen. II de he ren Th. J. L. M. Goud te R'dam. G. J. Heederik te Treebeek. H. de Jong te Zaandam. J. E. Maks te Sassenheim, L. J. F. Oberg te Den Haag en G. A. Terpstra te R'dam. KLASSIEKE AVOND REMBRANDT-LYCEUM In de stemmig versierde gymnastiek zaal van het Rembrandt-lyceum gaan de leerlingen een ryk gevarieerd pro gramma van declamatie, zang en muziek voor verschillende instrumenten. Hoewel sommige leerlingen met de keuze van hun stuk wat hoog grepen, werd er goed en enthousiast gemusiceerd. In zyn slot woord dankte de waarnemend-voorzitter van de „Stichting Ceno', degenen, die deze avond mogelyk maakten, van wie speciaal genoemd moet worden de heer Bontje, onder wiens leiding het koor weer voortreffelijk zong. Moge de tradi tie van deze klassieke avonden blyven voortbestaan. Onze stadgenoot, de heer W. Serdijn, is bevorderd tot technisch hoofdambte naar by de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland, district „De Ryn'. mingen het college contact had gehad. Het standpunt van de PvdA ten aan zien van dit voorstel zou afhankelijk zijn van het antwoord van B. en W op de vraag of het college bereid is in een ernstige bespreking aan de hand van concrete punten na te gaan in hoeverre de huurwaarde beneden de 100 gulden kan komen te liggen. Spreker wees er op, dat dit plan bepaald niet door één bouwer behoeft te worden gerealiseerd- Een combinatie kan een voortrefflüjke oplossing bieden. De torenflat (8 verdiepingen) werd door de sprekers ln het geding gebracht, omdat men uit de mededelingen van wethouder Dekker meende te kunnen concluderen, dat de bouw van die flat het geheel duurder maakt. De wethouder ontkende dit. Aanvankeiyk leek het erop, dat de meerderheid van de raad voor een nieu we bespreking in een volgende verga dering. na de aanbieding van de huis- vest.ingsnotazou stemmen. Alleen de KVP was bij monde van de heer Rom- bouts vóór het voorstel van B en W.. hoewel ook deze fractie twijfelde aan ^e waarde van de bouw van een toren flat. Toen de wethouder Dekker ten lan gen leste liet blijken, dat dit voorstel geen uitstel gedoogde, omdat de plan nen voor 1 januari in Den Haag moe ten zijn, was de gehele raad verwonderd. Toen bleek echter, dat de toewijzing van een contingent woningwetwoningen afhankelijk is van de bouwplannen, die ingediend zyn in de particuliere sector. En dat deed de gehele raad besluiten het voorstel van B. en W. aan te nemen en aan de firma Brandwiik grond voor 150 woningen en aan de fa. gebrs. G. en P. Niersman grond voor 50 woningen te verkopen. Wel stelde de raad nadrukke- lyk vast, dat in januari een bespreking van de huisvestingsnota gekoopeld zal worden aan het. uitstippelen van een to tale lijn voor de verkoop van grond in verband met de huur- en koopprijzen. Recht of gunst? Het voorstel van B. en W. om de tot nu toe gevolgde regeling van studiever lof voor ambtenaren vast te leggen als een recht en niet meer als een gunst van B. en W. te beschouwen, ondervond veel tegenstand. De heer De Groot (VVD) was een fel principieel tegen stander, omdat hij dat verlof als een „beloning" wenste te blijven zien. Ook de Prot. Chr. fractie deelde deze me ning. De KVP deelde mee, dat de hele fractie voor zou stemmen. De P. v. d. A. zag in het voorstel een gelukkige ont wikkeling van wederzijdse rechten. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Tegen waren de VVD en de Prot. Chr. fractie. Waarschuwing Mr. dr. J. P. I. v. d. Wilde weerlegde op juridische gronden het voorstel van B. en W. om de vergoeding voor het van gemeentewege onderhouden van gemeen- schappelyke achtertuinen en open voor tuinen te verhogen. Spreker wees erop, dat B. en W. vermoedelijk niet gezien hebben, dat zy met dit voorstel princi pieel het staatsrecht aantasten en dat zy in conflict met de wet zouden komen. Op diens voorstel werd het ontwerp dan ook teruggenomen. Speeltuin Overigens ging de raad met de andere voorstellen zonder hoofdelijke stemming en dikwyls zonder bespreking akkoord. Zo werd besloten: f. 243.930.beschik baar te stellen voor de normale uit breiding van de gemeentebedrijven; f. 2.580.950.voor het bouwrijp maken van Vlietwyk II; f.4000.voor het ver nieuwen van materiaal voor de gymnas tieklokalen; f. 7.525.voor aanleg speel plaats bij de Vlietschool, die tevens als buurtspeelplaats zal dienst doen; f.5000.- voor een in te stellen onderzoek naar de in de toekomst noodzakelijk wordende capaciteit van het rioleringsstelsel; f. 1200.voor uitbreiding van het ge meente-archief; f.50.voor een te or ganiseren jeugdschaaktoernooi door de schaakvereniging Voorschoten. Benoemd werden in de rekeningscom missie de heren M. Dirksen, A. de Groot, C. v. d. Werf en ir. W. C. M. Rombouts en in de zgn. woonruimte-vorderings commissie mevrouw M. GrootKingma en de heren A. Boesveld, G. v. d. Hulst, P. G. Niersman en dr. J. F. Sirks. Aan mevrouw W. RuyghHazebroek werd eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de openbare lagere Vliet school. De Ambachtsavond-tekenschool werd een subsidie voor het cursusjaar 1959 1960 verleend; besloten werd een kinder speeltuin aan te leggen aan de Donklaan en de vlottende schuld van de gemeente voor 1960 te stellen op maximaal 2 mil joen gulden. Een tweetal geldleningen van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, resp. groot f,381.460.en f. 130.000.werd door de raad aanvaard. Een nota over de schooltandverzorging komt in de volgende vergadering aan de orde Twee flinke jongens redden kinderen Twee flinke jongens, Arnoud en Sieger Bennink, resp. 13 en 11 jaar hebben samen, in één week het mooie bedrag van f200 byeengebracht voor de actie „Redt een kind". Zy hadden naar de televisieuitzending gekeken. Hun moeder had gezegd, dat zy ook maar iets moes ten gaan doen. Arnoud en Sieger zyn toen naar het gemeentehuis gegaan en hebben elk een collectebus gevraagd. De hele week hebben zy na schooltyd ge collecteerd, vanaf het Zylkwartier tot Doesburg en zo f200 opgehaald. Arjos bijeen De heer C. Anker sprak gisteravond voor de leden van de ARJOS over be zitsvorming. Dit in verband met de in voorbereiding zynde spaarregeling waar- by over maximaal f. 400 na 5 jaar 20% wordt uitgekeerd. Spreker vroeg zich af wie deze spaarregeling aangaat, voorts wat ze inhoudt en tenslotte waarom is ze ontworpen. Deze spaarregeling wil in flatie voorkomen, terwyl de Staat goed koop aan geld komt. Deze maatregel wil ook dienen voor mensen, die de waarde van het geld niet kennen. Iedereen komt ermee in aanraking, maar speciaal de mensen wier salaris beneden de vastge stelde loongrens ligt. De regeling houdt o.m. ook in dat bijv. een extra uitkering vrygesteld is van fiscale en sociale lasten. De heer Anker besprak vervolgens de standpunten van de KVP en PvdA. Eerst genoemde partij heeft by de verkiezingen de opvoedende waarde al naar voren gebracht. Bij de PvdA valt eigenlijk één van haar doelstellingen weg nl. dat het bezit aan de staat behoort. Deze parfij zal dus minder enthousiast over deze spaarregeling zijn. Over de VVD zeide spreker, dat deze partij sterk de inflatie tegen zal gaan, omdat vede van haar leden tot de bezittende klasse behoren. OEGSTGEEST Feestavond „Ons Genoegen" De Buurtvereniging „Ons Genoegen" hield gisteravond in het Patronaatsge bouw een feestavond en had hiervoor o.m. de medewerking verkregen van de toneelvereniging .JSlckerlijck" te Sassen heim. De voorzitter, de heer F. H. Meden- dorp, memoreerde dat de buurtvereni ging haar 15-jarig bestaan viert en gaf een opsomming van de activiteiten der vereniging. Voorts bracht hij de oprich tingsplannen van de speeltuin in „Bui- tenlust" ter sprake, waarvoor hy met klem aller medewerking vroeg. Het blijspel, dat werd opgevoerd was getiteld „Potasch en Perlemoer met va- cantie" door Jan 'en Johan Blaaser. Hoe wel de spelers nogal moeite hadden het Jid disoh - Amst erd anis accent onver valst te laten Klinken, hadden zij wel de beweeglijkheid, die bij de figuren van Potasoh en Perlemoer behoort. De ko mische verwikkelingen, die zich af speelden in de conversatiezaal van het pension „Rust en Vreugde" hebben de aanwezigen veel plezier bezorgd. De feestavond werd besloten met een VOORSCHOTEN Wit Gele Kruis kampt met groot tekort De afdeling Voorschoten van het Wit- Gele Kruis heeft gisteravond tijdens de jaarvergadering in het Gezondheids centrum besloten de contributie te ver hogen van f.7.tot f. 10.per jaar. De laatste jaren zyn de kosten steeds gestegen, zodat de penningmeester thans met een ongedekt tekort zit van ruim elfhonderd gulden. De plaatseiyke artsen hebben steeds praktisch belangeloos hun werk voor de Kruisverenigingen verricht en thans wil men komen tot een betere ver goeding voor de verstrekte medische hulp, hetgeen een bedrag gaat vergen van ongeveer f. 2000.dat gedekt moet worden door de drie Voorscho- tense kruisverenigingen. Vergeleken met de omliggende gemeenten betalen de Voorschotenaren nog steeds een lage contributie. Gezinnen gaan nu in het vervolg f. 10.per jaar betalen en alle kinderen beneden de 25 jaar, die inwonend zyn, zijn vrygesteld van contributiebetaling. Zelfstandigen gaan f. 5.per jaar betalen. De voorzitter, pastoor J. van Bem melen, memoreerde de zeer goede sa menwerking met het Oranje-Groene en het Groene Kruis en sprak woorden van dank tot de wykverpleegster en de concierge van het Gezondheidscentrum- De heer A. Meyer gaf in zijn jaarver slag een overzicht van de belangryk- ste werkzaamheden van de afdeling. Het bestuur blijft attent op de toename van het werk van de wykverpleegster om, wanneer nodig, tot aanstelling van een tweede kracht over te gaan. De bureaus va nde kleuter- en zuigelin genzorg werden druk bezocht. Het zui gelingenbureau noteerde 338 ingeschre venen met 1725 consulten en er werden 476 huisbezoeken gebracht. Het kleu terbureau noteerde 607 ingeschrevenen, met 924 consulten en 389 huisbezoe ken. Het kraamcentrum kan door ern stig gebrek -aan personeel in een groot aantal gevallen niet voor hulp zorgen. De moedercursus werd een groot suc ces. Ruim 40 dames volgden deze cur sus. Evenals vorige jaren werden suc cessen geboekt door de propaganda- commissie. Thans heeft de afdeling 1100 leden. De toename van leden is in verhouding tot de grote bevolkings toename echter te gering. Na het huishoudelyk gedeelte van de vergadering werde ntwee films ver toond. De film ..Perface to a life" en de film „Uw kinderen en U" lieten zien hoe men niet en hoe men wel kinde ren groot moet brengen. dansje. HEUP GEBROKEN BIJ VAL De 66-jarige heer V. van Mastrigt, wonende aan de Cobetstraat, is gister morgen omstreeks halfelf op de Lam mermarkt uitgegleden en gevallen. Hy brak zyn rechterheup.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9