ieuwe koersrecords te Amsterdam Grotere individuele vrijheid is basis voor nieuwe, gezonde opgang ntrinsieke waarde is nu troef Canada's zalmvisserij een zeer belangrijke bron van inkomsten ,Voor alles is gezorgd' Ir. KeusInflatie is economische kanker Gezondeerlijk geld of chaos? 1959: Kostbare verzameling Hollandse meesters naar Londense veiling deze week \oe90n de ÏV7.CV1 verkoop VÖW kerstbomen. er werd weer flink voorlichting gegeven voor kerstversiering. voor de kerbouw van Minerva speelden studenten toneel.. .jricht 1 maart 1860 Zaterdag 19 december 1959 Vijfde blad no. 29929 Europese produktie is in veel sterker te gestegen dan die in de Ver. Staten (Van onze financiële medewerker) koersverloop op de Amsterdamse beurs was in het begin van deze week j meer sensationeel. Men raakt ook ten opzichte daarvan tenslotte aan alles maar het was dan toch een belevenis dat gewone aandelen Philips de i week inzetten met een koersstijging van omstreeks 50 waarmee een ipunt van 825 werd bereikt. Sinds het begin van dit jaar, toen de note- [j. 475 was, hebben de aandelen dus reeds vier „bruggen" van een veelvoud ,ri genomen 500, 600, 700 en 800 en dat het hier niet om kleine bedra- iat, blükt wel uit de omzetten, die tydens de koersstijging van 50 rond liljoen hebben bedragen en waardoor dus voor een effectief bedrag van ca. dfljoen van de ene in de andere hand overging. De totale omzetten op de jcnmarkt zijn dan ook op een dag tot bijna f 7 miljoen gestegen en daar (obligaties grote bedragen omgaan, maakt de beurshandel te Amsterdam jen tijd van schier ongekende voorspoed door. de laatste tijd weer vooral de üTonale aandelen, die van zich ijjreken en die in de loop van het loonidabele koerswinsten hebben behalen. Gewone aandelen Uni- •ie veelal met die van Philips om ite plaats strijden, hebben het tot vat „laten zitten", want Philips thans belangrijk hoger dan maar sinds het begin van dit tooh ook laatstgenoemde aan ren 414 tot 785 opgelopen. De im Bunde" is de AKU, die het ca. 247% begon, bij het begin maand december de brug van a gepasseerd en daarna in een igen tijds een sprong maakte van 460. waarop zoals te begrijpen is, ugslag is gevolgd, waaraan trou- ook de andere „internationals" inden ontkomen. Maar van een re kentering in de beursstemming dusver geen sprake en alleen kb Koninklijke blijken de strijd Icunnen volgen. Hoewel deze week 0: deze aandelen af en toe hogere gen voorkwamen, ligt het niveau toch nog aanmerkelijk lager dan begin van dit jaar. Een koers van voor de stukjes van f. 20 komt 3 met een notering van 800%. het jaar met een koers van f. 178 verd ingezet. tin niet worden ontkend, dat wat conjunctuurontwikkeling in de c in Europa, ook in ons land, «publiceerd, bevorderlijk is aan tere waardering van de aandelen Eustriële ondernemingen, ook al mee niet gezegd, dat zij er ten- joor wordt gerechtvaardigd. Dit lor de beurs altijd op de gang van vooruibloopt, eerst later worden teteerd. waar zijn, dat met name in id tot voor kort te weinig waarde sheoht aan de intrinsieke waarde aandelen, het „gevaar" dat deze overschat, is tooh niet denkbeel- de V..S. de aandelen van r concerns op 30 en 40 maal de jer aandeel worden gewaardeerd, dat gevaar ontegenzeggelijk aan- Want als er in een land geen proces gaande is, kan de intrin- narde van een aandeel alleen als gevolg van nieuwe rendabele ringen en een toenemende pro- En hoewel in de meeste landen toenemende produktie kan wor- sproken, is het de vraag of deze zodanig tempo plaats vindt als irin de aandelenkoersen de laat- I zijn gestegen. Zo is bijv. uit de cijfers van de O.E.E.C. gebleken, produktie in de VB. van 1955 tot Kt niet meer dan 4% is toegeno- zrwyl de norm voor een gewenste cuurontwikkeling op 4% per jaar unge nomen. ip grond van andere gegevens re wij er al eens op gewezen, dat nduktie in de V.S. gedurende de k jaren niet in belangrijke mate wuitgegaan en de staalstaking de gewenste vooruitgang in vrjj site mate belemmerd. Nu in de de staalproduktie weer op peil I en allerwegen de activiteit in de jren toeneemt, neemt het opti- K, ook in Wall Street, weer de knd en worden voor het nieuwe hooggestemde verwachtingen ge- Itfd, onder beding, dat het gevaar wn hervatting van de staalsta- in het voorjaar van 1960 kan voorkomen. Is intussen een verheugend ver- el. dat op het punt van de in- le productiviteit Europa de laatste fen de V.S. de loef heeft afgesto- hng de produktie in eerstgenoemd tois 1955 met ca. 4% vooruit, voor omdat de inkomsten uit de scheepvaart een belanigTijk deel van het nationaal inkomen uitmaken. Het 'hierboven gereleveerde feit, dat de verkoop van internationale fondsen de voor belegging beschikbare middelen verruimt en de toenemende besparingen in ons land, waarvan blijkens de jongste opgaaf ook de spaarbanken in november weer hebben geprofiteerd, doen. tezamen met de over het algemeen gunstige be drijf sberichten, welke van verschillende kanten binnenkomen, de levendigheid op de Amsterdamse aandelenmarkt voortduren. Waarbij ook New York, dat deze week zijn hoogste stand voor dit jaar bereikte, uiteraard zyn invloed laat gelden. De zalmindustrie in Canada is van grote betekenis voor de welvaart van dit land. Canada is het achtste land in de rijen der volkeren wat de pro duktie van vis aangaat. De zalmvis serij vindt plaats langs de kusten van N.W. Brits Columbia, de provincie, die zich in het Westelijk deel van Canada bevindt en zich uitstrekt van de Ver enigde Staten tot aan Alaska. Van de 80 zalmsoorten, die er over de gehele wereld zijn, zijn er in Brits Co lumbia vijf soorten. De grootste hiervan is de Koningszalm. Deze zalm kan 22 pond zwaar worden en een lengte ver- Europa heeft men in die periode een accres van oa. 12' L% becijferd en als men hierbij in aanmerking neemt, dat in die tijd een recessie moest worden overwonnen, mag worden gezegd, dat hier een respectabele prestatie is gele naar en de vestiging van Amerikaanse bedrijven in ons werelddeel heeft daar aan ontegenzeggelijk bijgedragen, maar ook de Europese ondernemingen zelve hebben gedurende de jaren na de oorlog van een grote activiteit blijk gegeven, welke ook thans naar alle kanten zicht baar is. In zoverre is het verklaarbaar, dat de belangstelling van het Amerikaanse kapitaal in sterkere mate naar de Euro pese ondernemingen uitgaat en dat ook op de Amsterdamse beurs de buitenland se aankopen aan de koersontwikkeling van industriële aandelen telkens nieuwe steun bieden. Die steun komt van de V.B., Frankrijk, Zwitserland en betekent een voortdurende emigratie van Neder landse aandelen, welke grote kapitalen voor herbelegging vrijmaakt, waardoor uiteraard ook de vraag naar de meer lokale waarden toeneemt. Gevolg hiervan is dat het algemeen indexcijfer voor de aandelen, dat uit. 1958 ca. 255 was. sinds het begin van deze maand van rond 329 tot 347 is gestegen, waarbij ditmaal voor het eerst sinds lange tijd ook Scheepvaart- waarden zich niet onbetuigd lieten. Het indexcijfer is van 157 tot bijna 170 opgelopen en met name de aandelen Kon. Ned. Stoomboot hebben met een koersstijging van 169 tot 192 daarin een flink aandeel gehad. Dat de alge mene neiging om de intrinsieke waar de van een aandeel meer op de voor grond te stellen samenvalt met een lichte verbetering op de vrachtenmarkt zal aan de hogere waardering van Scheepvaartwaarden niet vreemd zijn. Dat de Nederlandse scheepvaart op de wereldzeeën een sterke positie inneemt is ook gebleken uit de publikatie inzake de opgelegde schepen. Want terwijl het gemiddeld percentage voor de wereld- vloot per begin november ca. 8% be draagt. was er van de Nederlandse vloot niet meer dan 3% opgelegd, een percen tage, dat nog lager is dan dat van het Vereenigd Koninkrijk en zeer belangrijk lager dan dat van de z.g. goedkope vlaggen. Dit is niet alleen voor de Nederlandse rederijen, maar uiteraard voor de gehele Nederlandse economie van betekenis Voor de poes zorgen de buren en voor de betalingen de Handel-Maatschappij. Ik moest toch even op de bank zijn voor onze reis-cheques. Ik heb meteen geregeld dat ze de huur en de belasting betalen als wij weg zijn en ik heb er onze bagage- en ongevallen-verzekering ge sloten. Er wordt goed voor je gezorgd door de bank. Onze vakantie begint altijd bij de Handel-Ma^tschappij. Neder landsche Handel-Maatschappij Alle bankzaken: over het hele land, over de hele wereld. krijgen van bijna 2 meter. Uit het oog punt van de visserij is de rode zalm wel de belangrijkste zalm, die in deze om geving wordt gevangen. Gemiddeld weegt deze vis 5-7 pond. De „Coho sal mon" of de beekzalm is de vreugde voor alle sportvissers. Deze zalm bevindt zich in hoofdzaak in de rivieren en wordt dan bij stroomversnellingen gevangen. Deze zalm kan 10-15 pond zwaar worden. De zilverzalm wordt gemiddeld 10 pond. De kleinste van alle zalmsoor ten. die aan de Pacific-kust wordt ge vangen is de „Pink-zalm", die 4 tot 5 pond weegt. Er zyn 4 methoden om de zalm aan deze kusten te vangen. Op zee vangt men ze met ringnetten en met lijnen en haken. Het ringnet, ook wel seinenet wordt in zee opgehangen als een gordijn, dat 200 meter lang en 20 meter diep is. Dat wordt opgehangen tussen een vang- schip en een roeiboot of kleine motor boot. Wanneer een aanzwemmende zalm school tegen het uitstaande net aan komt, trekt het kleine bootje in een gro te bocht het net dicht, m.a.w. deze school wordt omsingeld. Dan wordt de bodemlijn aangetrokken. Op deze wijze is het net een grote zak geworden. De zich in het ringnet bevindende glinsterende zalmen worden met behulp van schep netten aan boord van de vangboot ge schept. De andere methode is die met lijnen en haken. Aan 4 tot 6 uitstaande bomen trekken de vissersboten lange lijnen met haken achter zich aan. Aan de riviermondingen daarentegen j vangt men de zalm met netten, die 400 meter lang en 9 meter diep vissen. De zalm zwemt met zijn kieuwen in de ma zen van dit net. De vierde methode is die welke nog slechts door Indianen en Eskimo's wordt toegepast, n.l. met lijnen en haken. In 1957 werd in deze gebieden een hoeveelheid van 51.000 ton zalm aange voerd. Dit is een zeer pover resultaat, daar het gemiddelde jaarlijks op circa 70.000 ton zalm komt. ZALMCONSERVENFABRIEKEN De eerste commerciële zalmconserven- fabrieken werden in 1870 in Brits Co lumbia opgericht. Momenteel zijn er aan de kust van de Stille Oceaan 18 zalm- conservenfabrieken. Het aantal fabrie ken is in de loop der jaren steeds af genomen. De kleine fabrieken kunnen niet met de modernisering mee komen en moeten hun zaak sluiten. Een groot gedeelte van de gevangen zalm gaat in verse toestand naar de Verenigde Staten, waar ze verder worden verwerkt tot conserven. De visserij komt in de rij van de mid delen van bestaan op de vierde plaats. De visserij geeft aan 19.000 personen werkgelegenheid. Volgens schattingen vinden circa 75.000 personen hun be staan in de visverwerkende industrieën. De gezamenlijke groothandelswaarde van de afzet in 1958 komt neer op circa 60 miljoen dollar. In totaal zijn 1445 miljoen kisten zalmconserven gefabri ceerd. (Een kist heeft een gewicht van 48 lbs of circa 22 kg. VANGSTOPBRENGST De vangst van zalm aan de kusten van de Pacific bedroeg in 1958 circa 134 miljoen lbs en in 1957 129 miljoen lbs. Deze kwantitatieve vermeerdering van de vangst komt hoofdzakelijk door gro tere aanvoeren van de pinkzalm. Dit zijn wel de goedkopere soorten zalm. De visserij in Brits Columbia zal zich in de toekomst in toenemende mate moeten toeleggen op een grotere vangst opbrengst. Momenteel wordt de zalmvis serij in deze gebieden uitgeoefend door ongeveer 8000 vaartuigen. De ontwikkeling van de techniek vindt ook hier in de zalmvisserij haar toe passing. Men beschikt thans over vang- moederschepen uitgerust met koelrui- men. Deze gaan naar de Noordelijke ge bieden tot de grens van Alaska en kun nen hun lading in goede toestand in Vancouver aanvoeren. Dit is dan ook de reden dat de diverse kleine zalmconser- venfabrieken, die zich in het Noord westelijk deel van Brits Columbia be vonden, niet meer over voldoende grond stoffen beschikken en hun poorten moesten sluiten. «9 geen overeenkomst IndonesiëJapan todertekening van een overeen- tussen Japan en Indonesië voor iploitatie der olieterreinen in •Sumatra zal niet, zoals van Ja- zijde was gehoopt, geschieden voor to van dit jaar. De Japanse deel- s aan deze exploitatie, een groep Bstaande mensen uit de Japanse tële- en zakenwereld, was voorne- fcn missie van zeven man naar Ka te zenden voor de onderteke nt! de overeenkomst. Japanse ambassade te Djakarta «t echter beter, dat het zenden ee missie zal worden uitgesteld tin 1960. 'betreft hier de exploitatie van de feinen in Noord-Sumatra die 'werden beheerd door de BPM) «triële missie naar Spanje (Van onze Haagse redactie) 'januari a.s. zal een Nederlandse Vlele missie, bestaande uit verte- '^cligers van het bedrijfsleven en Wieid. naar Spanje vertrekken, 'bezoek vindt plaats op uitnodiging Spaanse overheid en het Spaan- wijfsleven. De delegatie, die uit 20 zal bestaan en onder leiding ,'an de heer F. A. C. Guépin, lid «raad van commissarissen van de fed. Petroleum Maatschappij, zal 'tode haar verblijf van enkele da- *sprekingen voeren met Spaanse ^autoriteiten en voorts een aan- *J%en bezoeken. De reis draagt interend karakter. Wij leerden de les der Duitsers nog niet... (Van onze Haagse redactie) „Slechts uitbreiding van de wereldhandel en meer armslag voor particulieren en bedrijfsleven een grotere individuele vrijheid dus zullen de basis kunnen worden voor een nieuwe gezonde opgang. De economische tuin moet worden gewied, voordat het onkruid over woekert! Slechts buigen voor de economische wetmatigheden kan een ernstige crisis wellicht nog voorkomen. Maar er is haast bij. Want de klassieke voortekenen zijn er reeds". Met deze wekroep sloot ir. H. I. Keus zijn rede af, die hij tot tiel „Selden breeckt het dat er buygt" had gegeven en die hij gisteravond in Den Haag uitsprak voor het studie gezelschap voor de economische politiek. deze voorwaarden uit vrees laten wij het maskeradepak uittrekken! niet durven te voldoen; zullen wij successie velijk de volgende fasen van het inflatie proces gaan doorlopen met als eindfase een „run" op de goederen zoals deze zich na de eerste wereldoorlog in Duits land heeft afgespeeld". Wij staan voor de keus! Nadat de heer Keus in het licht had gesteld dat men uit een economie niet meer kan halen dan men erin stopt en voorts dat bewapening en daarbij be horende uitgaven niet tot de nuttige produktie bijdragen en huizenbouw in directe zin al evenmin, onderstreepte hy vervolgens, dat inflatie als een eco nomische kanker moet worden be schouwd en allen in haar greep krijgt alsmede dat zonder vrij ruilverkeer een afweging van waarden een illusie is en subsidies en rentegamma's bijdragen tot vervalsing der statistiek. Economische politiek inplaats van poli tieke economie. WU staan nu nog voor de keuze, die als wjj de goede durven doen, van allen een betrekkelijk gering offer verlangt, aldus ir. Keus, die waar schuwde dat „met de investeringsrails op losse schroeven te zetten een déraille ment onvermijdelijk zal zijn". ombuiging De heer Keus beschouwt 1959 als het naoorlogse jaar van de op overlevering berustende ombuiging. Het is het jaar, zo lichtte hij toe, waarin men ontdekt dat op en neergang zich in alle gebeu ren manifesteren en men opnieuw zal ervaren dat die op- en neergang eikaars spiegelbeeld plegen te vormen. „Zeker op economisch gebied, alle moderne des kundige economen ten spijt", aldus ir. Keus voor wie in de corrigerende kracht der zelfwerkzame economie, die ook de internationale politiek beïnvloedt, een bemoediging ligt. Een voorbode van een gebruikelijke overgang naar meer nor male tijden. Het betreft het eerste naoorlogse jaar waarin men getuige is van een groeiende internationale tegenzin tegen de ..koude oorlog" en de hem begeleidende inflatie. Het eerste jaar waarin het goud de voor rang boven de dollar verwierf. „Een jaar waarin wij op een kruispunt zijn beland, dat ons voor de keuze stelt tussen een geordend staatsbestel en de Weimarre- publiek. Tussen gezond en eerlijk geld en chaos. Drang naar vrede en orde „Bij die keuze", vervolgde hij, gaat het om een dynamische aanpassing die door de daarbij optredende weerstanden wordt afgeremd en een cyclisch ver loop krijgt dan wel om een vertraagde aanpassing, waarin het evenwichtsher stel met subsidies, contingentering enz. wordt tegengewerkt en waardoor de cri sis langer duurt. Het eindresultaat zal, hoe de keuze ook valt, niet van het ge schiedkundig verloop afwijken. „De eco nomie heeft met de natuur gemeen dat zij sterker is dan de leer en daarin ligt bij een ombuiging een bemoediging". Dat de ombuiging in de naoorlogse jaren tot einde 1958 uitbleef, vond vol gens ir. Keus zyn oorzaak in het voort duren van de „koude oorlog" en het aanvaarden van inflatie ter wille van volledige werkgelegenheid. Voor het fi nancieren, door schuldvergroting en te korten en nog niet verdiend geld (afbe taling), was „deficit-spending" noodza kelijk „In de loop van 1959 zien wy op economisch en op politiek terrein an dere inzichten baan breken". De van 1945 af door ordening en diri gisme onderdrukte en gelaakte strydlust ziet men thans, zo betoogde hy, op eco- nomisch terrein opnieuw ontbranden en tegelijkertijd de drang naar vrede en orde in vrijheid toenemen. „Ook daarin zie ik een bemoedigingé". Eerste fase der inflatie Geschiedkundig gezien, aldus de heer Keus, bevinden wij ons nog in de eerste fase van een voortschrydende inflatie (sterk stijgende beurskoersen). Hy wees erop dat Raymond Moley in „How to keep our liberty" politiek wraakt die inflatie als een geringer kwaad dan werkloosheid beschouwt en daarop laat volgen: „Maar nu weten wij dat de Duitse inflatie geen geneesmiddel was voor werkloosheid en dat de Duitsers uiteindelijk hun vryheid verkochten voor nationaal-socialisme en baantjes". Die les hebben wij in ons land nog niet ge leerd, zei ir. Keus. Te velen menen thans met een „begeleide economie" dit „ideaal" zonder inflatie te kunnen ver wezenlijken. Een zo groot mogelijke werkgelegen heid heeft naar sprekers mening tot voorwaarde: concurrentie en converti biliteit, een eerherstel van het risico en gezond= (eerlijk) geld. Zolang wij aan Zoon van dr. C. J. K. van Aalst brengt collectie van 55 doeken bij Christie's Een miljoen voor een magnifieke Rembrandt, zeggen deskundigen (Van onze Londense correspondent) Op 1 april zal bij Christie in Londen de schilderijencollectie van wijlen dr. C. J. K. van Aalst, in leven directeur van de Neder landse Handelmaatschappij, onder de hamer komen. Het zijn 55 doe ken, welke thans toebehoren aan de bankier N. J. van Aalst, zijn zoon. De collectie is onder grote geheimzinnigheid en streng be waakt reeds in Londen aangeko men. Het is de belangrijkste veiling van Hollandse meesters, welke ooit in de Britse hoofdstad is ge houden. Verwacht wordt dat de collectie meer dan vijf miljoen gul den zal opleveren. Er zijn twee als sensationeel beschreven schilde rijen bij, namelijk Juno. een mag nifieke late Rembrandt, waarvan men meer dan 250 jaar het spoor was kwijt geraakt, en een portret van Rembrandt door zijn leerling Karei Fabritius. De Juno vormde het onderwerp van een proces tussen Rembrandt en een Amsterdamse verzamelaar Harmen Bec ker, die Rembrandt geld geleend had en als onderpand negen van Rembrandts werken vasthield. Hij weigerde deze te rug te geven voordat Rembrandt voor hem de Juno voltooid had. Toen Becker stierf verdween het schilderij, dat pas in 1935 op een veiling in Keulen opdook. Het vuil geworden en onherkenbare werk werd toen door een Nederlandse kunsthandelaar voor 750 gulden gekocht. De Juno toont een treffende gelijkenis met Hendrikje Stoffels. Volgens deskun digen zal er voor deze Juno waarschijn lijk meer dan een miljoen gulden wor den betaald: de hoogste prijs welke ooit voor een Rembrandt werd neergelegd, j bedraagt een half miljoen gulden. Dit j gebeurde by Christie in 1928, toen de prijzen veel lager waren dan de reuze I bedragen welke tegenwoordig schering en inslag zyn. Zoals men weet werd in juli van dit jaar bij Sotheby 2.7 miljoen gulden voor een Rubens, de Aanbidding der wijzen, betaald. De Fabritius is een 1 grote zeldzaamheid en er zijn slecht* tien van zijn werken bekend. Veriei zyn er o.a. schilderyen in de collectie van Albert Cuyp, Jan Breughel, Hob- bema en Sieberechts. M001E SOME 1 <TV in Leiden werd ver - keersfesvoor kleuter- ers besproken diverse vereniaw^ew beginnen weer nun kerst bfeew komsten

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7