Studies van Sierk Schroder in Lakenhal: tekeningen aquarellen FILMS Studententoneel voor Studentensociëteit Twee interessante exposities Oefeningen van portretschilder tverden tot volmaakte composities HrI VAN DEZE WEEK: Officiële puhlikaties Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 19 december 1959 Tweede blad no. 29929 Aspecten hedendaagse Amerikaanse grafiek Sierk Schroder Men kent hein als een superieur, algemeen gezocht „naturalistisch" por tretschilder. Zijn olieverven hebben sinds lang allerwegen de gerechtvaardigde aandacht getrokken. Er is nauwelijks één schilder, die met onbetwistbaar vak manschap zo sprekend getrouw de menselijke figuur, waartoe hij zich bij uit stek aangetrokken voelt, weet te treffen. Tóch voelde Sierk Schrüder de zwakte, die de vlotheid nu eenmaal onher roepelijk met zich mee kan brengen. De daaraan verbonden gevaren zijn velerlei. Daarom ging hij over tot een gedegen herstudie. Wdt geven immers alle opdrachten van grote mannen en vrouwen uit binnen- en buitenland ,als een kunstenaar in de grond niet tevreden over zichzelf is? Sierk Schroder wilde vóór alles tot een verbetering van de vorm komen. Hij maakte daartoe gedegen studies, wijdde zich aan het tekenen op de cursussen van het Leidse „Ars Aemula Naturae", stelde zich onder het toe zicht van de voortreffelijke tekenaar Frederic Reitman. Er behoort ongetwijfeld véél moed toe, om op rijpere leeftijd tot zulk een besluit te komen wanneer men reeds geheel en al arrivéis. Zo zijn dan de vruchten van zijn teken- en de daarop volgende aquarel- studies om tot een verrijking van de kleur te komen zichtbaar op de spe ciale Sierk Sohrödertentoonstelling in de „Lakenhal". Donkere kleuren, geïnspi reerd op oude meesters als Hals en Velasquez, hadden tot nu toe veelal de voorkeur gehad. Thans komen ook de lichtere tot haar recht. Directeur Van Wessem meende er goed aan te doen, deze uitermate be langrijke periode in Schröders' leven te belichten. Deze fase is inderdaad be langrijk. Zij zal niet nalaten haar ster ke invloed uit te oefenen om de nog komende olieverven van zijn hand. Dat daarom deze expositie hoogst actueel is, spreekt vanzelf. Schröders' werkkracht is formidabel. Ieder vrij uur spendeerde hij aan zijn „studie". De resultaten zijn velerlei en uiteen lopend en toch maken deze 66 voorbeel den slechts een fractie uit van al het geen hij in hoofdzaak in 1959 schiep Men kan zich afvragen, of dit eigen lijk nog wel „studies" zijn. Vele dragen reeds het „voldragene" in zich, zo van zelfsprekend en natuurlijk zijn zij neer gezet. Daar zijn de tekeningen „rommel- schetsen", zoals hij zelf zegt waar onder toch vele van sublieme kwaliteit, zoals bijv. de nummers 61 en 62, twee portretstudies, met grote snelheid ver vaardigd. Volgens hem het beste, wat. hij uitdrukken en bereiken kon. Daar zijn de talrijke naaktstudies, in rood en bruin krijt, de portretstudies, alle „ongewassen" aquarellen het „wassen" doet immers de vorm ver vagen waarin de contrastrijke kleu ren toch harmonisch in elkaar opgaan. Steeds met distinctie toegepast. Hier is sprake van een luchtig „spelen met vorm en kleur", waarbij het verheugende is, dat Schroder steeds zichzelf getrouw blijft, niet meedoet aan mode tendensen, onberoerd blijft door de afgunst van anderen. Al dit werk is uitermate knap en de vrucht van een groot en benij- AANKOOP PERCEEL MEDUSASTRAAT 28 B. en W. wensen aan te kopen het woonhuis met erf, staande en gelegen aan de Medusastraat no. 28 voor een bedrag van f. 8050. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Cornelia, dr. v. J. Goudkuil en L. Klein; Joseph Eugenio Franciscus, zn. v. H. J. J. Mentink en J. M. van der Klaauw; Patricia Johanna Petronella, dr. v. D. Vlieland en J .B. van der Meij; Cornelia Pieternella, dr. v. P. C. van der Sleet en P. J. M. Flaman; Ro- bertus Frederik Gerardus, zn. v. G. M. Albers en C. M. Hop; Johanna, dr. v. A. van Hove en J. van der MeijGeer- truy, dr. v. P. Ligtvoet en Z. Lepelaar; René Clemens Maria, zn. v. T. Ver schoor en M. E. van Noord. ONDERTROUWD G. van Hal en S. T. Hamalainen; F. H. Chamalaun en T. Epskamp; H. M. van der Smissen en J. Kuisen; C. J. van Es en A. Kop; L. Zitman en F. Bisschop; V. H. Riethoven en I. T. Bosman; D. J. H. den Haan en E. E. van 't Hoft; A. D. A. Guleij en A. de Klerk; W. A. Linschooten en J. F. Hulswit; C. Vintges en T. M. G. de Bruijn; D. F. Boeff en J. Mark; F. H. Koens en O. H. Joosten. GETROUWD P. D. Jungerius en I. M. Hilarius. OVERLEDEN: C. G. Borst, 37 j., man. denswaardig talent, dat. daarvan zijn wij overtuigd, zijn doorwerking zal vin den in het toekomstige, waarvan pen verdieping en veiHevendiiging al t voorbaat vaststaan. Men ga zich daarvan overtuigen I Deze tentoonstelling is ingeleid door de heer Van Wessem, die in een van uitstekend begrip voor Schröders kunst gehouden betoog de aandacht heeft ge vestigd op zijn meesterschap. Daarbij wees hij er op, dat deze pe riode slechts een schakel betekent in de ontwikkeling van de kunstenaar. Dat hq met zijn kunst anderen gelukkiger kan maken, is zijn hoogste voldoening. Deze tekeningen en aquarellen zijn meer dan „oefeningen", zij zijn volmaakt gecom poneerde beelden, de verworven aqua reltechniek opent nieuwe mogelijkhe den voor een „levende" portretkunst. Schroder is „oprecht in zichzelf" en hij zal dat altijd blijven, aldus de heer Van Wessem. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot heeft hierop met een treffend per soonlijk woord van grote waardering voor Schröders kunst, de expositie ge opend. Tevens heeft de burgemeester, na een korte inleiding van de heer Van Wessem geopend de expositie „Aspecten van de hedendaagse Amerikaanse grafiek", waarin werken van een groep kunste naars uit Manhattan een sprekend beeld geven van hetgeen thans onder hen leeft. Men lette wel: hier worden slechts Advent, ook voor de vluchtelingen in het Jammerdal (IV) Het wordt de laatste Adventsweek: de week, waarin ik naar Oostenrijk hoop te reizen om daar de kerstweek door te brengen bij de vluchtelingen, die nu hun vijftiende kerstfeest in ba rakken moeten vieren. Er is deze week veel voor hen bin nengekomen, waarvoor wij zeer dank baar zijn. Een woord van dank ook voor de talrijke N.N. gevers. Wij stellen ons voor om aan de aller- zieksten een deken te verschaffen; de anderen krijgen een warmwaterzak; voorzover die niet in natura aanwezig zijn te bekostigen uit de ruim twaalf honderd gulden, die zijn binnenge komen. En verder trachten wij daar een vreugdevol kerstfeest aan te richten. Na onze terugkeer hopen wij U, die dit alles mede mogelijk maakte, iets te vertellen over het kerstfeest van de vluchtelingen in het Jammerdal. E. A. FRANKEN—DUPARC. Lammenschansweg 71, Leiden. Giro 285812. dealer voor Leiden en omstreken i Rooyakker's Automobielbedrijf Leidschestraatweg 1 Oegstgeest - Telefoon 0.1710-22855 VAN DE DUISTERNIS TOT HET LICHT De Interkerkelijke Contactcommissie voor evangelisatiewerk houdt maandag in de Zuiderkerk aan de Lammen schansweg een adventsavond. Na een inleidend woord van dr. P- Schoonheim zal ds. C. v. d. Weele. chr. geref. predi kant spreken over „Van de duisternis tot het Licht". Medewerking aan deze avond verlenen „Ex Animo", Frans van der Reijden (orgel) en P. Plomp (ba- I zuin) enkele aspecten getoond. Doch zij zijn ruimschoots voldoende om een indruk te geven van een sterke, rijk-expressie ve, in hoofdzaak non-figuratieve, doch toch niet ultra-extreme kunst, waaruit, naast een opmerkelijk origineel crêatlef vermogen, technisch deskundige per fectie spreekt. Het zou ons te ver voeren hier na der op in te gaan: het zij genoeg mel ding te maken van een in grafisch opzicht belangwekkend overzicht, dat de tegenwoordig bijzonder hoge stand van deze kunst veelal in felle kleu ren duideliik demonstreert. Dat de Amerikaanse kunstenaars ook op dit gebied naast de schil ders, litteratoren en cineasten, om maar enkele te noemen een inspi rerende invloed op het oude Europa uitoefenen, staat buiten kijf. Men make ook met deze expositie grondig kennis, om het typische we zen van deze merkwaardige kunst mogelijkerwijs te leren begrijpen! Beide tentoonstellingen duren tot 18 januari. De belangstelling voor beide ten toonstellingen was gisteravond reeds verheugend! H. llillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllll „Rio Bravo Klinkende namen in muzikale Western Lido „Rio Bravo" werd destijds door Warner Bros ingestuurd voor het film festival te Arnhem. Men zou dit als een bewijs kunnen zien, dat zij boven het normale pief-paf-poef-gemiddelde van de gewone cowboyverhalen uitsteekt. Het gegeven is vrij simpel door een vak man goed uitgewerkt. De sheriff van het kleine stadje Rio Bravo arresteert een man wegens een koelbloedige moord op een ongewapende tegenstander. De broer van de moordenaar bezit macht en geld en gebruikt deze middelen om te voorkomen, dat de sheriff zijn arres tant aan de officier van Justitie kan overgeven. Het stadje wordt volkomen van de buitenwereld afgesneden. Binnen die omsingeling zijn de mensen wel ge dwongen met elkaar op te trekken en elkaar hulp te bieden in de strijd tegen de brute omsingelaars. Een notoire dronkaard (Dean Martin), een char mante gestrande passagiere van de post koets (Angie Dickinson) en een rustige bewaker van enkele wagens met brand stoffen en dynamiet (Ricky Nelson», zij staan zij aan zij met de sheriff (John Wayne). Dat het tenslotte best voor elkaar komt laat zich bij voorbaat be grijpen, maar het gaat er nogal warm aan toe, met af en toe een rustpauze om Dean Martin en Ricky Nelson gele genheid te geven enkele pittige liedjes ten gehore te brengen. De produktie en regie van deze Warner-troef op het ge bied van de Westerns was in handen van Howard Hawks. Some like it hot Kolderieke nonsens Trianon: "Some like it hot Degenen, die inderdaad van iets pit- werkt bepaald niet kalmerend op de ge moedsrust van de beide pseudo-vrouwen. Maar toch, Sugars opzet lijkt te slagen. Ze vangt een miljonair. Maar ja, die miljonair blijkt weer geen miljonair te zijn. En Neen, laten wy er verder maar mee ophouden, het is nauwelijks na te ver tellen. Het hangt van onzinnigheden aan elkaar. Dwaze scenes, dolle situa ties. pikante momenten, kolderachtige dialogen, volslagen nonsens, het is alle maal tot een levendige, maar ongerijmde film aaneengeregen. Men kan zich voorstellen, dat men bij deze avonturen van Marilyn en haar twee mannelijke partners (Tony Curtis en Jack Lemmoni geen geest of fijne humor moet verwachten. Het is uitbun dige vrolijkheid, ongerijmde nonsens, kolderieke leutigheid en voor alles con sequent doorgevoerde dwaasheid, waarin de figuur van "good-old' Joe E. Brown voortreffelijk past. De trots en de harstocht Reprise van een knap filmwerk Casino Het is nog niet zo erg lang geleden, dat wij in deze kolommen de loftrompet staken van Stanley Kramers filmwerk „De trots en de hartstocht". Groots van opzet, sterk van rolbezetting en knap van uitwerking. De gehele geschiedenis draait om een kanon. Een gigantisch kanon, dat in het Spanje van 1810 zowel voor de Na poleontische troepen als voor de Spaan se guerrillastrijders grote waarde had, als het bruikbaar ergens ingezet kon worden. Maar het ligt ergens vernield in een ravijn. De enige, die het kan ver plaatsen is een Engelse officier, daar toe in staat gesteld door zijn regering. Zonder Spaanse hulp kan hij echter de kolos niet naar de haven krijgen. En die Spanjaarden eisen als tegenprestatie tigs, iets gepeperd houden, kunnen in I weer het gebruik van het kanon op een het theater aan de Breestraat best te- voor hen belangrijk punt Ze kunnen recht. Het is allemaal verschrikkelijk dol niet buiten elkaar, de partijen moeten en verschrikkelijk dwaas, wat er op het elkaar vinden. Daar gaan ze dan: twee witte doek gezet wordt. Dat is vanzelfsprekend op de eerste plaats de schuld van Billy Wilder. Hij tekende niet alleen voor produktie en regie van deze film, hij had ook nog mannen, een vrouw en het kanon. Een barre tocht over een afstand van meer dan duizend mijl. Tegenslag op tegen slag. Telkens lijkt het kanon verloren en lijkt het door de omstandigheden Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Nieuwe Rijn, voorzover gelegen tussen de Middelstegracht, en de westelijke hoek van de Hooigracht, alsmede de Gansoord- brug, met ingang van 21 december 1959 voor den duur der werkzaamheden ter ver beteringen van de Hooigracht zullen zijn afgesloten voor het verkeer met alle voer tuigen. rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. OPENING BRUGGEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter opbenbare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op 24 en 31 december 1959 na 19.00 uur niet meer geopend zullen worden. WIJZIGING MARKTDAGEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de al gemene dagmarkt van zaterdag, 26 de cember 1959 zal worden gehouden op 24 december 1959 en dat het sluitingsuur van die markt is bepaald op 16.00 uur. In verband met de televisleuitzending van de traditionele kerstzangdlenst op het Stad huisplein. De vee- en kaasmarkten van vrijdag 25 december 1959 en vrijdag 1 Ja- fcuari 1960 zullen worden gehouden res pectievelijk op woensdag 23 december en - I IV 1 i CX1 "ci uuui ue onii>i.aiiuii.riicueri een niet te verwaarlozen aandeel in het noodzakelijk het achter te laten. Maar schryven van die onmogelyke geschiede- ze willen nlet van opgeven weten Muedi Een geschiedenis, die z.ch afspeelt in ??^ng^SeT™^enU!igend^: het woelige Amerika van de jaren twin- yermo*en vecnien yerotten te^en wan hoop, moedeloosheid en vermoeidheid Liefde, hartstocht en trots gaan mee als gezelschap op deze avontuurlijke tocht. Op uiterst geraffineerde wijze heeft Kramer het menselijk relief gegeven tegen een materiële achtergrond. Boei ende massale scenes naast ontroering door persoonlijke strijd. In de hoofd rollen Sophia Loren een van haar Gary tig. Een onmogelijke geschiedenis, omdat het om te beginnen nauwelijks denkbaar is, dat twee berooide musici er getuige van zijn, wanneer de ene bende gang sters de andere afmaakt en dan nog de gelegenheid krijgt om de benen te nemen. Maar goed, men is daarmede nu eenmaal in het onmogelijke beland en dan nagaan de schrijvers door met het stapelen van de ene onmogelijkheid op i eerste Amerikaanse films de andere. Want om de dodelijke straf Grant en Frank Sinatra, te ontgaan, die staat op hun onvrijwil lige getuigenis, hullen onze musici zich in vrouwenkleren en vinden als zodanig nog een baantje bij een vrouwenorkestje. De overige leden van het bandje ont dekken vanzelfsprekend deze travesti niet en dan is voor de scenarioschrijvers de weg open voor een bonte opeenvol ging van louter kolderieke situaties. Te meer, omdat daar nog even de enig ech te Marilyn Monrie wordt bijgesleept. Een huis vol herrie Dienstbodenperikelen Studio De heer L. van Praag heeft wij schreven er gisteren reeds uit voerig over voor een vrolijk begin ge zorgd in zijn nieuwe theatertje in de voormalige foyer van Lido. De lande lijke première van de Rankproduktie Heftig loopt zij als het weinig intelli-j-.Een huis vol herrie". Een ko.-telijk gente zangeresje Sugar met haar niet filmpje, waarin op ironische wijze de al te overdadig bedekte weelderige vor- spot wordt gedreven met het dienstbo- men te pronken. Ze wil zo een of andere I denprobleem. De sympathieke Michael miljonair aan de haak slaan, maar ze Craig en de knappe Anne Heywood. vor men het jonge paar, dat al de perikelen 't hoofd moeten bieden. In 'n rij van zeer uiteenlopende gedienstigen, die zich komen aanbieden, zien wij het donkere Italiaanse sterretje Claudia Cardinale en als laatste, maar zeer zeker niet als minste, de blonde, levendige Frangaise Mylène Demongeot. Zij zorgt in dit vro lijke, gezellige verhaaltje voor een zacht weemoedig tintje. Gij zult niet begeren Imposante verfilming van toneelstuk van O'Neill Luxor Een van de knapste stukken, welke de Amerikaanse toneelschrijver Eugene O'Neill op zijn naam heeft staan, is „Desire under the elms", waarmee hij in 1924 grote naam verwierf. Regisseur Delbert Mann maakte er in de studio's van Hollywood dez»e imposante film van, een werk in zwartwit, dat juist door het ontbreken van (nogal eens afleidende) kiemen de volle aandacht vestigt op het spel van Sophia, Laren, Anthony Perkins en Burl Ives. Het is de vraag of het dramatisch hoogtepunt in de film (over het toneel stuk kunnen wij niet oordelen» wel vol ledig tot zijn recht is gekomen. In het kort is het verhaal als volgt: de oude, levenskrachtige boer Ephraim Cabot, reeds tweemaal getrouwd unaar zijn vrouwen werkten zioh letterlijk dood) huwt voor de derde maal, ditmaal met een knappe jong>e Italiaanse, Anna, die na een hard leven meent, dat nu ein delijk het geluk ook voor haar gekomen is. Haar ambitie eenmaal de eigenares van de boerderij te worden wekt het wantrouwen van Eben. een zoon uit Ephraims tweede huwelijk, wiens moeder dit bezit als jonge vrouw had meege bracht. Toch vinden de 2 jonge men sen elkaar en Anna verwacht een baby van Eben, terwijl de 76-jarige Ephraim in de veronderstelling leeft, dat het kind van hem is. De dramatische ontwikke ling begint eerst goed, als Eben op de dug van de geboorte van het kind, van zijn vader hoort wat Anna haar echt genoot op die mouw gespeld heeft, name lijk dat Eben haar eer belaagd zou heb ben. Als dat waar is, concludeert Eben, dan heeft zij mij nooit lief gehad, maar alleen een kind willen hebben om mij te onterven en op die manier in het bezit van de boerderij te komen. Anna is wanhopig als zij Ebens wantrouwen naar het hoofd geslingerd krijgt. In haar vrees de jonge man, die zij hartstochte lijk lief heeft, te zullen verliezen, ver grijpt zij zich aan het kind. dat immers het einde betekende van hun intieme verhouding. Met ontzetting luistert Eben naar de mededeling van Anna over haar walgelijke daad. Aanvankelijk denkt hij nog. dat zij Ephraim vermoord heeft, maar als de werkelijkheid tot hem door dringt. haast hij zich naar de sheriff om haar aan te geven. Op de weg terug komt hij evenwel tot ander inzicht: hij gevoelt zich medeplichtig en Ephraim, die nu alles verliest, ziet niet alleen zyn vrouw, maar ook zijn zoon door de ge rechtsdienaren wegleiden.. Een uiterst zwak punt in dit overigens diep-menselyke verhaal van begeerte en hartstocht is de moord op de pasge borene. Hoe is het ter wereld mogelijk, dat een vrouw en dan nog wel een Italiaanse, die zojuist moeder Is gewor den van een kind, dat niet van haar bejaarde echtgenoot is maar van diens zoon, zich vergrijpt, aan het leven van j een wicht, dat juist uit liefde zou zijn geboren! O'Neill heeft dit - cd trachten te praten meteen vlaag van waanzin", maar in de film komt die waanzin op geen enkele manier uit de verf. Toch heben wij bewondering voor het spel «van Sophia Loren, die hiear toch Een der vele prachtige naaktstudies van de hand van Sierk Schroder wel iets meer blijkt te zijn dan een jonge vrouw met opvallende curven. Haar tegenspelers: Anthony Perkins als Eben en vooral Burl Ives als Ephraim her schiepen dit verfilmde toneelstuk tot een film van grote dramatische kracht. „De gebochelde" Spannend ridderstuk vol verrassende wendingen Rex Dit is weer een van die weer galoze verhalen uit. de tijd, toen edellie den zich hoofdzakelijk bezighielden met intrigeren, rijden en rossen, en natuur lijk met gevechten-op-de-degen. Men moet wel van hout zijn als men zich door dergelijke verhalen op het filmdoek niet eens heerlijk uit de sleur van alledag kan laten meenemen naar een tijd. die althans voor een zeer klein gedeelte van de toenmalige mensheid bijzonder boeiend was. Deze geschiedenis speelt aan het eind van de zeventiende eeuw Lezers schrijven Groenperikelen Zo is dan eindelijk het preadvies ver schenen over het adres van een groep bewoners van de 122 flatwoningen aan en nabij de Vijf Meilaan van de wo ningbouwvereniging „De Goede Woning" inzake de betaling van een bijdrage in de kosten van het woninggroen. Met be langstelling is kennis genomen van de motivering, die Burgemeester en Wet houders hebben gegeven inzake de rechtsgrond om deze bijdrage van de bewoners te doen heffen. Na een over zicht van de bestaande toestand, geeft het preadvies verder aan, dat bij de huidige ruimere groenvoorziening, de kositen van aanleg en onderhoud te hoog zouden worden om deze door de bewoners te laten betalen. Na overwe ging heeft het College van B. en W. het besluit genomen de kosten van aanleg in de bouwsom op te nemen, terwijl in de kosten voor onderhoud f 0.25 per be woner per week wordt gevorderd. Van deze regeling zijn uitgesloten de bewo ners van eengezinswoningen, beneden en bovenwoningen en bejaardenwonin gen. De vraag rijst: heeft het Gemeente bestuur het recht om deze bijdrage te heffen? Zo eenvoudig als het wordt ge steld In het preadvies, ligt de zaak niet. Er wordt o.m. opgemerkt, dat de bewo ners betalen voor andere voorzieningen zoals geiser, glasverzekering en centrale antenne. Deze voorzieningen kan men niet zonder meer met elkaar vergelijken. Immers deze uitgebreide groenvoorzie ning is mede een gevolg van de veran derde opvatting inzake de aanleg van nieuwe stadswijken. Als hiermede het aanzien van de stad wordt verbeterd, dienen deze meerdere kosten door de gehele gemeente te worden gedragen. Zij kunnen niet worden afgewenteld op een groep bewoners, die de nieuwe stads wijken bevolken. Daarbij rijst nog deze vraag: heeft het Gemeentebestuur het reoht om voor de beplanting op de grond, die is verkocht aan de woning bouwverenigingen, nog eens een extra bijdrage te vragen? Deze vraag wordt onzerzijds ontkennend beantwoord. Dat de aanleg, in de bouwkosten opgenomen, door alle bewoners wordt betaald, is nog maar nauwelijks te aanvaarden. Er is geen rechtsgrond aan te voeren om deze bijdrage te heffen. Bovendien gren zen alle in het geding zijnde tuinen aan de openbare straat. Zonder meer wordt in het preadvies gesteld: dit groen be hoort desondanks te worden aangemerkt als woninggroen. Daarmede is dan uit gemaakt. dat deze tuinen bij de wonin gen behoren en de bewoners verplicht zijn bij te dragen ln de kosten voor on derhoud. Dit is het einde van alle te genspraak. Het draait dus om de vraag: zijn deze tuinen aan te merken als wo ninggroen of openbaar groen? Nog even wordt teruggekomen op het feit, dat er een andere opvatting inzake stadsuit breiding is gegroeid. Dan dient men als Gemeente ook de volledige conse quentie te aanvaarden en geen verhaal van kosten toe passen op enkele groe pen. A. J. SOHONEVELD Vooraitter Federatie van te Leiden en Omstreken gevestigde Woning bouwverenigingen. Advertenitie tenp. Wikneriok Muller N.V., A'< in het Frankrijk van Lodewijk XIV. De Prins van Gonzague ontdekt bij toeval, dat zijn vriend De Nevers in het geheim met een dame uit een zeer rijke familie gehuwd is en hij besluit die vriend in een hinderlaag te lokken, te doden en met de weduwe te huwen. Dat laatste zal hem wel gelukken, want met de vader van de dame is hij zeer bevriend. Bovendien kan hij de goudstukken van de familie De Cauylus bijzonder goed gebruiken. Men begrijpt, dat dit pas het begin van de onvervalst-romantische intrige is en dat er daarna nog heel wat gaat gebeuren, met allerlei zeer verras sende wendingen, zoals in dit genre films gebruikelijk. Een bijzondere attrac tie is de vermaarde Ridder Henri de Lagardère, die voor geen enkel avontuur terugschrikt. Jean Delannoy heeft van dit verhaal een zeer verdienstelijk brok romantische film weten te maken, dat ten volle tegemoetkomt aan de behoefte naar daden van bravour en ridderlijk heid Zoldertheaterbracht één-acters Onder auspiciën van het Leids Academisch Kunstcentrum gaf een groep Leidse studenten onder de naam „Zoldertheater" gisteravond in de Schouwburg een voorstelling waarvan de recette geheel ten goede komt aan de wederopbouw van „Minerva". Het snel genomen initiatief is te loven en het is daarom te meer te betreuren dat de Schouwburg niet uitverkocht was. Het Zoldertoneel had uit zijn reper toire vier éénacters gekozen, die, hoewel zij één ding gemeen hadden, „het be lichten van de liefde van vier kanten", qua spel nogal uiteenliepen. De avond werd geopend met „De schaduw van het dal" van de Ier John M. Singe. Ondanks de goedbedoelde po gingen van de regisseur Pedro van Hoek slaagden de spelers er niet in de druk kende .sombere sfeer op te roepen, die deze eenacter vereist. De vagebond, ge speeld door Rob ter Wiel wist de figuur nog het meest te benaderen. Aan „Het noodlot ondervraagd" van Arthur Schnitzler werd enkele weken geleden een uitgebreide bespreking ge wijd, zodat wij ons ontslagen mogen ach ten van de taak hierop thans verder in te gaan. „De beer", klucht van Tsjechof werd onder regie van Gerard Soeteman door Rob Danz als Smirnow, de in de liefde teleurgestelde landeigenaar, en Cora Stoop air de jeugdige weduwe van Po- powa, met vaart en grote ambitie ge speeld. Deze eigenschappen vormden een vergoeding voor het tekort aan spel techniek. De oude knecht Loeka leek ons minder aanvaardbaar. Het „Zoldertheater" had wyselyk be sloten het beste voor het slot te bewa ren. Zo zagen wU „Le médecin malgré lui" (Comedie van Molière), door Peter Verstegen vertaald in: „Dokter worden is niet moeilijk", en die deze Molière wel in uiterst modern Nederlands verklank te, na de pauze als het glanspunt van de avond. Weliswaar werkten de vertaler en regisseur Gerard Soeteman eendrach tig samen om deze komedie naar de klucht te dry ven, maar dit aanvaardend was er veel te waarderen. Het tempo was vlot, er was meermalen levendig sa menspel en hier staken alle spelers in hun topvorm. Gerard Soeteman speelde de hoofdrol, Sganarelle, en stak met zyn gemakkelijke, losse speeltrant, zyn droge humor afgewisseld met goed geplaatste grappen, boven zyn medespelers uit, op de voet gevolgd door Mart Nisp als Jacqueline, Willem Mooyman als Gé- ronte en Cor Stoop als Lucinde. Van de andere spelers bleef niemand onder de maat. By deze, in vier taferelen onder verdeelde éénacter kwam het publiek pas goed los: er is veel en harteiyk ge lachen. De fraaie kostuums waren door het Rotterdams Toneel belangeloos ter beschikking gesteld, een werkelyk sym pathiek gebaar! Tydens een levendig applaus werden aan de dames bloemen aangeboden. B. H.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3