m MALAISE WITTE KRUIS WITTE KRUIS Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 Het ls nog te vroeg om de definitieve balans op te maken van de reis van president Eisenhower. Een groot deel van de daarvoor benodigde gegevens onttrekt zich trouwens aan de waarneming. Spottend hebben Ameri kaanse commentators geschreven over een „sentimental journey", vry te ver talen met „applaus-tournee", omdat het resultaat van die tocht in feite niet veel meer geweest zou zijn dan het tot uiting laten komen van de genegenheid van een aantal Aziatische volken. Maar al was het niet meer dan dat, zou men daar schamper over kunnen spreken? Het komt ons voor van niet, ten eerste omdat ook reclame en bijval een zeker element vormen van een geslaagde poli tiek, al was het maar als wapen in de koude oorlog, maar, in de tweede plaats, omdat die toejuichingen kennelijk geba seerd zyn op de indruk, die het optre den van Washington in een reeks van landen heeft gemaakt. Welnu, Eisen howers streven naar vrede enerzijds en zijn vastberadenheid tegenover agressie anderzijds hebben blijkbaar over de ge hele wereld een zodanige mate van ver trouwen gewekt, dat hy heeft mogen ge nieten van acclamatie der massa's. -T u Eisenhowers reis op haar einde loopt en de president intussen in Parijs is gearriveerd, kan men die ironische omschrijving van zyn tocht maar beter vergeten. De laatste loodjes wegen het zwaarst! In de Franse hoofd stad staat Ike voor de uiterst moeilyke en delicate zaak om tot overeenstem ming te geraken met niemand minder dan president De Gaulle. En uit de dezer dagen gehouden NAVO-byeenkomst is wel gebleken, dat die ontmoeting van twee presidenten wel eens een verre van vreedzaam karakter zou kunnen dragen. Want, met de toekomst van de NAVO in het geding (dat wil dus zeggen: de veiligheid van het Westen), kan men van de Amerikanen geen zoetsappigheid verwachten ten opzichte van de niet alleen pretentieuze maar bovendien overjarige opvattingen van Franse zyde. Tegenover de romanticus De Gaulle staat de realist Eisenhower en daar het om essentiële belangen gaat, kan men een harde strijd tussen beiden ver wachten. Secretaris-generaal Spaak en de Britse minister van Defensie Watkinson hebben na afloop van de besprekin gen gepoogd de tegenstellingen in de NAVO te bagatelliseren. Er is geen sprake van een crisis, zei eerstgenoemde en de tweede sprak zelfs over „de meest geslaagde defensieconferentie, welke de NAVO ooit heeft gehouden"De Britse minister bracht het gehele ver schil tussen Frankrijk aan de ene kant en de overigen aan de andere kant, te rug tot een soort woordenspel. Over in tegratie kon men beter niet spreken als het over de samenwerking van de defensie-apparaten der NAVO-staten ging. Dat werd als een lelijk woord in Parijs beschouwd. Het was beter „uni ficatie" te gebruiken. Welnu, op het ge bied van unificatie was inderdaad voor uitgang geboekt, zei Watkinson, die zyn optimisme dus niet onder stoelen en banken stak. Terecht? Wanneer men nagaat wat er in Parys eigenlijk ter ta fel kwam, wordt het heel moeilijk Wat- kinsons blymoedigheid te delen. Waar het in Parys in de afgelopen dagen om ging en wat nu op het allerhoogste niveau met Eisen hower behandeld zal worden, is de vraag: integratie (desgewenst unifica tie!) of associatie. Met anderewoorden: bestaat de NAVO uit een groep natio nale legers, die tot op zekere hoogte met elkaar samenwerken, of gaat het in steeds grotere mate naar werkelyke een heid onder een centrale figuur, die in derdaad boven de nationale beperkt heden staat en die desnoods kan door breken? Om het nog duidelyker te zeggen, zou men de tegenstelling der inzichten kunnen samenvatten in de namen van De Gaulle en Norstad, de president als vertegenwoordiger van de Franse nationale zelfstandigheid (en vooral „grandeur"!), de tweede als chef van een legermacht, die tot op grote hoogte geïnternationaliseerd is. Nu is de samenwerking van de NAVO-landen, al is zy nog lang niet op het gewenste peil, toch reeds zover voortgeschreden, dat het streven naar een „NAVO-coalitie" (geen hechte eenheid dus, maar een sa menraapsel van nationale defensie krachten) een grote stap achteruit zou betekenen. Zoekt men naar de reden van Frank- rijks verzet tegen „gelijkschake ling" dan ontdekt men, dat die niet voortkomt uit tekort aan begrip voor in ternationale samenwerking, maar uit de eerzucht van generaal De Gaulle, die Frankryk het koste wat het wil tot de grote wereldstaten wil laten behoren. Krijgt Parijs zyn aandeel in de kern wapenstrategie der groten, dus naast Amerika, Engeland en Sovjet-Rusland, och, dan wil het wel atoomwapendepots en raketbases op zijn grondgebied toe staan. De Gaulle zou dus voorstander zijn van integratie-op-voorwaarden en dan nog met tegenzin. Want tegenover Franse parlementsleden verklaarde hy onlangs, dat de geallieerde overwinnin gen in de eerste en tweede wereldoorlog behaald werden ondanks samen smelting van defensiekrachten. Maar is dat wel zo? De New York Times is er o.i. niet ver naast als het blad vaststelt, dat de Westeiyke geallieerden bezig wa ren de eerste wereldoorlog te verliezen totdat maarschalk Foch belast werd met het oppercommando en dat zich het zelfde in de tweede wereldoorlog voor deed totdat generaal Eisenhower alle geallieerde soldaten onder zich kreeg en uit één punt de aanval kon leiden. Voor Kroesjtsjef moet het wel een tot jolijt prikkelend schouwspel zyn, dat de Westerse mogend heden zó verdeeld zyn. Het zal hem ten onrechte natuuriyk sterken in de opvatting, dat Moskou's autoritaire systeem verre de voorkeur verdient. In elk geval heeft de Sovjet-Unie zowel zijn atoom- als zyn conventionele bewa pening volkomen vernieuwd, waardoor zij in staat is een aanval te ontketenen van onverschillig welk punt van de Rus sische grenzen. Bovendien is de dreiging van de Russische duikbootvloot, ten ge tale van tussen de 500 en 600, nog even groot als voorheen. In geval van oorlog kan de Sovjet-Unie in totaal zeven mil joen man op de been brengen. De tank sterkte bedraagt 35.000 stuks en de artilleriedivisies beschikken over atoom kanonnen met een bereik van resp. 20 en 35 km. Voegt men daarby, dat Moskou beschikt over twintigduizend militaire vliegtuigen, waarvan 1200 zware straal- bommenwerpers, dan is het duideiyk, dat de NAVO-landen niet dwazer kun nen doen dan harrewarren. Misschien zal de minzaam-lachende Eisenhower nu in Parys op een andere wyze zyn tanden moeten laten zien.... Hetgeen hem, als het er werkelyk om géét, wèl is toevertrouwd. Parijs in beroering over de schoolwet In Frankrijk is gisteren een re geringsontwerp voor herziening van de schoolwet gepubliceerd en er is meteen een storm van protest gerezen. Het wetsontwerp voorziet enerzijds in aanzienlijke subsidies voor religieuze en andere particu liere scholen, iets waar socialisten, radicalen en linksen bezwaar tegen hebben, en tevens in staats toezicht op gesubsidieerde scho len, waar de katholieke MRP-ers, een aantal afgevaardigden van de UNR en conservatieven niets voor voelen. In de wandelgangen van het Franse parlement verluidt dat de socialistische minister van Onderwys, Boulloche, met aftreden gedreigd heeft en dat hy het ontwerp pas heeft ondertekend nadat op het laatste ogenblik nog concessies aan zyn standpunt waren gedaan. De culturele commissie van de Nationale Vergadering heeft geweigerd een rap porteur aan te wyzen die verslag over het ontwerp aan het parlement moet uitbrengen. De MRP heeft een verklaring uitge geven waarin wordt gesteld dat het ont werp de vryheid van onderwys niet ver zekert. Het nationale comité van leken- actie heeft de onderwyzers van open bare scholen verzocht dinsdag a.s., als het debat over het regeringsontwerp in het parlement begint, in de klassen „les sen in burgerlyke en morele waarden" te geven. Vervolg van pag. 1 Kongo is kruitvat Inmiddels wil de Abako morgen (zon dag) een massale protestmanifestatie ontketenen, wanneer Leopoldville ter stembus gaat voor de gemeenteraads verkiezingen. De Abako en de coalitie genoten, die deze verkiezingen boycot ten. hebben hun aanhangers opgeroepen van zaterdagavond af thuis te blijven. Dit „protest der stilte" bedoelt niet de stemlustigen (voornamelyk van de Ban- gala-stam) van het kiezen af te houden, maar iedere Kongolees, die zondag op straat komt, zal zich bespied weten door de ogen van de Bakongo-meerderheid in de hete straten van Leo's inheemse wijken. Hoe de nieuwgekozen vertegenwoordi gers van de minderheid zich in de Ba- kongo-districten moeten handhaven blyft een raadsel, tenzy een belofte voor spoedige algemene parlementsver kiezingen de huidige gemeentelijke stembusstryd tot locale proporties te rugbrengt. Hoewel een akkoord nog zeer bereik baar blijft, is het onontkcnbaar, dat de spanning in Kongo stijgt. Er is ner vositeit by de blanken, die slechts een keuzo zien tussen troebelen of over haaste onafhankelijkheid van de on voorbereide Kongolezen. Velen maken hun geld en kostbaarheden over naar België, velen dragen wapens, velen zyn bitter gestemd over het regeringsbeleid en slaan het koninklijk bezoek zedfs met wantrouwen gade. Hoewel in de zwarte wijken van Leo al spotprenten over de Koning circuleren met de tekst: „L/?ve Koning Kasavocboe, leve onafhankelijk heid, vaarwel Boudewijn", heeft de Ko ning zeker een groot persoonlijk kre diet over bij de Kongolezen. Maar dat steunt dezer dagen vooral op de gedachte dat het verrassende be zoek onmiddelilyke onafhankelijkheid komt brengen. De stille, jonge vcwst, die nu in een wit unifonji het hete Afri kaanse land, dat zijn voorvader Leopold II stichtte, afreist, die een verdeeld België achter zich en een Kongolees kruitvat voor zich heeft, wacht een enorme krachtproef en een race tegen de klok. Geen mens gelooft dat dit een .studiereis' is. Het is een laatste poging, die omdat het een koninklyke onder neming is niet kan falen zonder de ernstigste consequenties te hebben. Advertentie Houten en stalen bureaus nieuwste model, bladmaat 110 x 70 cm. 3 opbergladen f 144.50 STALEN BUREAU bladmaat 120x75 cm., in leuke kleurencombinaties, vanaf f182.— NAUWERE BETREKKINGEN VAN WERELDRAAD VAN KERKEN MET RUSSISCHE ORTHODOXEN VERWACHT Dr. Visser 't Hooft, secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken, verwacht dat er nauwere betrekkingen zullen ontstaan tussen de Wereldraad en de Russische Orthodoxe Kerk. Hy heeft met een delegatie van de Wereld raad een bezoek van veertien dagen aan de Sovjet-Unie gebracht en verklaarde vrijdag by zyn terugkeer in Genève, dat de delegatie byzonder harteiyk is ontvangen. De orthodoxen in de Sovjet- Unie verlangen erg naar contact met christenen in andere landen. Wij ver trouwen dan ook, aldus dr. Visser, dat ons bezoek tot nauwere betrekkingen zal lelden. Over de kerk in de Sovjet- Unie verklaarde dr. Visser, dat er een zeer krachtig innerlijk geesteiyk leven bestaat. Het zyn overtuigde christenen en de kerkdiensten, die elke zondag bijzonder druk worden bezocht, zyn indrukwekkend, zo zei hy. Advertentie CHAMPAGNE f 1.50 per glas in de kelders van HET OUDE KONINGSHUYS HONG. SHASLIGH RESTAURANT SASSENHEIM TEL. 8240 HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN - TEL. 21400 Herhalings oefeningen voor 35.000 man NADRUK VALT IN 1960 OP TERRITORIALE EENHEDEN (Speciale berichtgeving) In 1960 zullen in de periode half februari tot eind november 35.000 man mobilisabele troepen, hoofd zakelijk behorend tot de z.g. terri toriale eenheden (verdediging van eigen grondgebied), onder de wa penen worden geroepen. Gedu rende 3 a 4 weken zullen de manschappen in uitgebreide her halingsoefeningen hun vroeger op gedane militaire kennis kunnen opfrissen. Dit zal voornamelijk plaats vinden in de legerplaats Budel en het kamp Mill (N.-Br.) Het is nu al weer verscheidene jaren geleden, zo deelde ons de Legervoorlich- tingsdienst mee, dat territoriale troepen voor herhaling werden opgeroepen. Deze onderbreking hield verband met de op bouw van reserve-strijdkrachten voor het NAVO-schild. Ook in het komende jaar evenwel zal een mobilisabele re serve-gevechtsgroep van het parate le gerkorps de uniform weer moeten aan trekken. Voorts bovendien onderdelen van het basis-commando, de geneeskun dige dienst en de aan- en afvoertroepen. Van de territoriale troepen worden opgeroepen: acht infanterie-bataljons, een aantal bewakingscompagnieën (Re giment van Heutsz» en enkele artillerie-, genie- en transportonderdelen. Het oefenschema van de parate troe pen ziet er thans als volgt uit: een aan tal tankbataljons zal tussen 28 maart en 7 april en vervolgens tussen 29 augustus en 7 september schietoefeningen houden in Hohne (West-Duitsland). Artillerie van de parate troepen gaat naar het Munsterlager (West-Duitsland), en wel tussen 28 maart en 14 april. Voorts gaan enige infanteriebataljons naar Vogelsang (het Belgische oefencentrum by Aken), namelijk van 2 tot 13 mei. Overleg is nog gaande of de eerste en vierde divisie weer oefeningen zullen gaan houden in La Courtine. Gaan deze plannen door dan gaat de vierde divisie daarheen in juli/augustus en de eerste divisie in september/oktober. DE €Ckt& PIJNSTILLER Een maand gaac vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Bomen van Kroesjtsjef voor president Eisenhower Premier Kroesjtsjef heeft gisteren president Eisenhower ongeveer veertig bomen en heesters gezonden, die op de boerderij van de president bij Gettysburg zulilen worden geplant. Volgens het Witte Huis is de zending bedoeld, als blyk van waardering voor de gastvrij heid, welke de Russische regeringsleider bij zijn bezoek in september aan de VS heeft ondervonden. Het geschenk werd met een Russisch vliegtuig naar Ame rika gebracht. Het Witte Huis heeft medegedeeld dat de gewassen op het erf van de presiden tiële boerdery zullen worden geplant, nadat zij enige tijd in quarantaine zyn gehouden. ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Schouwburg: Culturele uitwisseling Lei- den-Oostende. Belgen voeren op „Topaze". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Populair K. en O.-concert door Residentie-Orkest oJ.v. Willem van Otterloo. 8 uur nam. ZONDAG In den Vergulden Turk: Wydingsdienst Rozekrulsers-genootschap. 10.30 uur v.m. Lido-theaterInst. voor Arbeidersont wikkeling. „De Maniak". 10.30 uur voorm. LuxortheaterZondagmorgenbijeenkomst Bijzonder Kerkewerk. Ond.: Kerstfeest als Christusfeest en feest van naastenliefde. 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater „Harlekyn" speelt „Het geheim van de flesgeest". 3 uur nam. MAANDAG Oude Vest 137: Chr. Toneelgroep voert kerstspel op van M. Nyhoff. 8 uur nam. Remonstrantse Kerk: Kerstspel „In die dagen". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Burgerijconcert „Sempre Crescendo" ten bate van her bouw Sociëteit Minerva". 8 uur nam. Zuiderkerk: Adventsdienst olv. ds. C. van der Weele. 8 uur nam. Leiderdorp. N. H. KerkAdvents- concert. Organist Addle de Jong. 8 uur nam. DINSDAG Anthoniusclubhuis: Kerstmiddag Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2 uur nam. Gymnasium (Pruinlaan)Kerstviering Zondagsschool Ver. van Vrijz. Hervormden. 7.30 uur nam. Levendaal 1: Huish. en gezinsvoorlich ting. Maken van kerststukjes. 2.30 en 8 uur nam. Prediker: Spr. evangelist J. Maasbach van Gouda 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle. „Principes". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): I.p.v. half uur van bezinning, kerstwijding. 12.45 1.30 uur nam. Oude Singel 236: Ledenverg. Leidse Tui niers- en Bloemistenver. „D.E.V.". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle. „Principes". 8 uur nam. Stationsweg 43: Vergadering K. van K. en Fabrieken voor Rijnland (bespreking bouwplannen) .2.30 uur nam. DONDERDAG Stadhuisplein: Kerstzang. 8.309 uur. BINNENLAND Onvoorziene omstandigheden voor behouden, wordt het m.s. „Willem Ruys", voor de laatste maal onder commando van kapitein Frits de Jonge, uit Breda, in de vroege morgenuren van woensdag 23 de cember a.s. van haar 4e rond-de-wereld- reis, waarop het schip ongeveer 2100 pas sagiers vervoerde, in Rotterdam terugver wacht. De ontscheping der ruim 300 voor hier bestemde passagiers, onder wie de bekende schrijver Max Dendermonde, die de gehele rondreis van het schip heeft meegemaakt, zal om 8.30 uur aan de Lloydkade een aanvang nemen. Het Tweede Kamerlid, de heer Rit meester (VVD) heeft de minister van Defensie gevraagd naar de oorzaken van het vierde vliegongeluk met een Martin Mariner. Zoals wij gisteren in een gedeelte van onze oplaag hebben kunnen vermel den is hangende het onderzoek naar de oorzaken van de ramp ln Nieuw-Gulnea een vliegverbod voor de Martin Mariners uitgevaardigd. Tijdens een „alle hens aan dek" aan boord van Hr. Ms. onderzeebootjager „Groningen" ln de haven van Den Helder, heeft de heer H. Braber, stedelijk en pro vinciaal directeur van de VVV Groningen, namens de burgemeester van die stad een kerstboom aangeboden aan de comman dant van de oorlogsbodem kap.-luit.-ter- zee S. H. de Boer. Gisteravond zyn van de Amsterdam se luchthaven vier Nederlandse technici naar Amman vertrokken ,om de aldaar gevestigde „Arab Potash Company LTD" adviezen te geven over de kaliumwinnlng uit de Dode Zee. Het zyn prof. E .C. W. A Geuze, buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, lr. J. Mid delburg, hoofdingenieur bij de dienst Zui derzeewerken der Rijkswaterstaat, lr. A. Volker, hoofdingenieur bij de dienst wa terhuishouding en waterbeweging der Rijkswaterstaat en lr. A. Moolenaar, werk zaam by het Bouwcentrum te Rotterdam. Zij maken de reis op uitnodiging van het bureau voor Internationale technische hulp van het ministerie van Buitenland se Zaken. BUITENLAND - Te Fowlervllle, ln de Amerikaanse staat Michigan. Is een auto ln botsing gekomen met een trein, hetgeen alle acht Inzittenden van de auto het leven heeft gekost. De Sjah van Perzië krijgt van zyn leger als huwelijksgeschenk een kostbaar schildery. Luitenant-generaal Mohammed Daftary ls er mee uit Rome naar Teheran vertrokken. Dit 17-de eeuwse Italiaanse schilderij, ln Rome gekocht, 6telt de slag van Lützen voor, waarin de grote Zweed Gustaaf Adolf ln 1632 dodelijk gewond werd. De Sjah ls een verzamelaar van schilderyen van het slagveld. Opperrechter Herbert Walker van de staat Callfornië heeft de executie van Caryll Chessman, ln de gaskamer van de San Quentin gevangenis, bepaald op a.s. maandag. Dit ls de achtste keer dat een executiedatum wordt vastgesteld voor de elfeneenhalf Jaar geleden ter dood ver oordeelde „red light bandit". Zijn raads man A. L. Wirln heeft meegedeeld een nieuw hoger beroep voor te bereiden. Silvio Mllazzo, de christen-democra tische „rebel" wiens door de communisten ~'"ig ln het begin van de gisteren bij een geheime stemming in het parlement van het seml- autonome eiland Sicilië als premier her kozen. Mllazzo kreeg 50 van de 90 stem men. Milazzo trad elf dagen geleden af nadat zijn begroting voor het eiland door een meerderheid van één stem werd ver worpen. De Argentijnse staatssecretaris van Financiën. Mendes Delfino, en de ver tegenwoordigers van bankconaortiums uit acht Europese landen hebben ln Hotel Bristol te Parijs de overeenkomsten on dertekend. waarbü Argentinië van een vijftigtal Europese banken een lening van 75 miljoen dollar ontvangt. Nederland neemt deel voor 5 1/4 miljoen dollar. In de eerste acht maanden van dit jaar zijn 6.251 Japanners bij verkeerson gelukken om het leven gekomen en 111.712 gewond .Tien Jaar geleden bedroegen deze cijfers over dezelfde periode 2.300 doden en 16.000 gewonden. Dit betekent dat elke dag 25 personen door verkeersonge lukken het leven laten op de Japanse wegen. Het betekent verder dat een aan tal Japanse steden tot de meest verkeers- gevaariyke ter wereld behoort. Vanaf de Amerikaanse marinewerven te Newport News, In Virginia, ls gisteren de vierde onderzeeboot van de „Polaris"- klasse zo genoemd naar de „Polarls"- raket, bereik tot 2.400 kilometer, die van af deze onderzeeërs kan worden afgevuurd te water gelaten. De onderzeeër draagt de naam „Robert E. Lee". Bezoekers van een Jeugdbioscoop ln Krakau (Zuid-Polen) hebben in de afge lopen vijftien jaar avond aan avond ge vaar gelopen met het gebouw in de lucht te vliegen. Bij onderhoudswerkzaamheden ls n.l. gebleken dat de kelders propvol met Duitse mijnen lagen, afkomstig uit de tweede wereldoorlog Het Internationale Persinstituut in Zürlch heeft alle hoofdredacteuren in de vrye wereld opgeroepen om ln hoofdar tikelen „krachtig" te protesteren tegen steeds sterker wordende vervolging van Journalisten ln Turkije. Sedert 1954 zijn ionderden Turkse Journalisten gevangen gezet wegens artikelen die de regering- Menderes onwelgevallig waren, aldus het Persinstituut. President Tlto heeft op een bijeen komst van geestelijken ln Slovenië ver klaard, dat een „Normalisering" van de betrekkingen tussen de staat en de rooms-katholieke kerk nodig ls. Wij heb ben reeds heel goede betrekkingen met andere religieuze gemeenschappen, aldus Tito, en ook met de r.-k. kerk zyn de be trekkingen „veel beter" dan zij geweest zijn. doch een echte „normalisering" hangt voornamelijk van de kerk af. De secretaris-generaal van het I.V.V., de Nederlander J. H. Oldenbroek, heeft bij Franco geprotesteerd tegen het vast houden van het Spaanse vakbondslid Ju lio Ceron, die deel uitmaakte van de Spaanse regeringsdelegatie bij de Inter nationale Arbeidsorganisatie te Genève. Hij werd teruggeroepen door de Spaanse regering, gearresteerd en veroordeeld tot drie laar gevaneenlsstrr' gericht tegen de staat. Daar het Deense openbare onderwijs op het ogenblik ongeveer 2500 onderwij zers tekort komt, heeft de minister in overweging genomen de lesuren van 36 tot 33 per week te verminderen. Dat zou een 1150 onderwyzer besparen. Volgens nieuwe verkeersreglementen die komend jaar ln Denemarken worden Ingevoerd, zullen degenen die kleine ver keersovertredingen hebben begaan de ver toning van een verkeersfllm of verkeers- lessen moeten gaan bijwonen inplaatsvan beboet te worden. Franse troepen hebben bij een ope ratie ln Oost-Algerije een tweehonderd kruiken met juwelen in beslag genomen die Algerijnse vrouwen voor de zaak der opstandelingen beschikbaar hadden ge steld, zo ls gisteren ln Algiers bekend gemaakt. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Amateursprogr. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Metropole-ork. en zang. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gre- ;oreaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Jportact. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Popul. liedjes. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Con- certgeb. Orkest en solist. 20.20 Lichtbaken lezing. 20.30 Quiz. 21.10 Pollt. praatje. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Gram. 15.00 Vragenbeantw. 15.15 Amateursork. 15.40 Lezing. 15.55 Radlokamerork. en so list. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Nws. over muz. 19.00 Act. kunstprogr. VPRO: 19.30 Passepartout, le zing. 19.35 Redt een kind, klankb. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Twintig vragen. 21.40 De Z 69, hoorsp. 22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.25 Idem. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Oude fllmjourn. 20.35 Cabaret. 21.05 Filmprogr. 21.30 Gevar. progr. 21.50 Epiloog. VOOR ZONDAG 20 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Goedemorgen. 9.00 Ned. herv. kerkd. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.50 Ervaringen rond de Mlsweek, lezing. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.45 Goas ster moge U geleiden, klankb. 12.15 Actuele e12 30 Llchte muz 13.05 De hand aan de ploeg, praatje. 13.10 De Wadders, hoor spel. 13.30 Lichte muz. 14.00 V. d. kind. 14.30 Concertgebouw-Ork. en solist. 15.30 Muzik. lezing. 16.00 Sport. 16.30 Op weg naar het huis des Heren, klankb. CON VENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeerde kerkd. NCRV: 18.30 Kerstliederen. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Doe aan my een teken ten goede, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 De katho liek en zyn gemeenschap, praatje. 20.15 Gevar. progr. 20.45 U bent toch ook van de party?, praatje. 20.55 Gram. 21.30 Kas tekort, hoorsp. 22.15 Gram. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Meesterwerken v. d. religieuze muz., mu zikale lezing. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 Geef het door, praatje. 10.05 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Doopsgezinde kerkd. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Theaterork. 13.00 Nws. 13.07 De toestand 1. d. wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. v. d. sold. 14.00 Boekbespr. 14.20 Mosé ln Egitto, opera. 16.05 Filmpraatje. 16.20 Gram. 16.30 Sportrevue. 17.00 Lichte muz. VARA: 17.30 Het huis met de gekroonde karnton, hoor spel. 17.50 Nws. en sportuitsl. Daarna: sportjourn. 18.30 Zigeunermuz. 18.55 Jour nalistenforum. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 20.35 Cabaret. 21.05 Lichte muz. 21.30 Wandelingen met Clio, klankb. 21.45 Gevar. muz. 22.15 Journ. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 Sport uitsl. 23.15 New York calling. 23.20 Nwe. Franse gram. 23.5524.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal; 11 uur ds. G. Toornvliet - uitzending van dienst voor belangstellenden d.d. 13-12-1959 om 7.30 uur nam.; 1.45 Kinderdienst - uit zending van kerstsamenkomst voor de Jeugd; 3.30 uur ds. H. W. Wlerda van Haarlem. TELEVISIEPROGRAMMA IKOR: 17.00—18.00 Gezlnsdlenst. AVRO: 20.00 De toestand 1. d. wereld, lezing. 20.10 Progr. over kunst. 20.35 Gevar. progr. 21.20 Verhaal over de feestdagen. 21.35 Kerstimpressies. NTS: 21.45 Pauze. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 22.00—22.30 Sport- act. 22.3524.05 Eurovisie: Ballet. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.20 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Vragenbeantw. 14.55 Intermezzo. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.conc. (Om 16.14 Voordracht). 17.15 The Brains Trust. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Lezing. 22.45 Gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weer ber. 0.060.36 Strykkwart. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Kerkdnst. 13.00 Verz.progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Gram. en lnterv. 19.00 Popul. liedjes. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Verz.progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 22.45 Zang en piano. 23.00 Toplledjes. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. 0.30 Popul. muz. 0.50 Avondgebeden. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m 12 00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.10 Amus.- muz. 14.30 Borokmuz. 17.30 Lichte muz. 18.15 Adventsmuz. 19.00 Nws. 21.00 Omr.- ork. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.00 Dans- muz, 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weer ber. en gevar. muz Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 15.45 La grande duchesse de Gerolsteln .opera. 17.31 Gram. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Aquarellen en tekeningen van Sierk Schroder en Amerikaanse gra fiek. Werkd. 104 uur; zon- en feestd. 14 uur (tot 18 Januari). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan". Werkd. 104 uur: zondags 14 uur. (tot 28 fe bruari) Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Foto-tentoonstelling P. H. Goede. Werkd. 25 uur nam. (tot en met 30 Januari). DE BIOSCOPEN Rex „De Gebochelde" (Le Bossu) 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „Some like It hot" (18 Jr.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „De trots en de hartstocht" (14 Jr.) Werkd. 2.30 en 8 uur; zaterd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido (Rio Bravo" (14 Jr.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Een huls vol herrie" 18 Jr. Luxor „Gij zult niet begeren" (18 jr.) Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST VAN DE APOTHEKEN Te Leiden zijn geopend de Douza-Apo- theek. Douzastraat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085 De Oegstgeestér Apotheek, wiiheimina- park 8, tel. 26274 ls 's zondags geopend van 1213 uur en '8 avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren De Bruyne, Mastenbroek, Teeuwen, Van Win gerden en Schaefer. Te Oegstgeest de doktoren Held, tel. 24649 en Lanen-Baron, ,tel. 21610. By geen gehoor by On bulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 19.40 Lichte muz. 20.10 Werken v. heden daagse componisten. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.15 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en bel cantoprogr. 15.30 Sportrep. 16.45 Gram. 17.00 Sport en nws. l'i.05 Gram. 17.30 Sportuitsl. 17.35 Gram. 17.55 Ork.conc. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.40 Kerstmis 1. d. stad. 19.50 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Dans- muz. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 m.: 12.20 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 17.00 Nws. 17.45 Ork.conc. 19.30 Nws. 20.00 Fllmmuz. 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 21 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V .d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Rondom het Woord, theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.35 Quiz. 12.05 Kamerkoor en orgel. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Zo leeft en werkt Suriname, paatje. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.30 Gevar. progr. 15.45 Gram. 16.00 Bijbel- overdenking. 16.30 Om de kribbe, kerst cantate. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Ryksd. Overzee: Beroeps mogelijkheden en beroepskeuze in Suri name, door ds. J. J. Legéne. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Meisjeskoor en instrum. kwint. 20.10 Een zoon is ons gegeven, hoorsp. 20.50 Surinaams progr. 21.10 Vocaal ens. 21.30 Kamermuz. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Klass. muz. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Lichte muz. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 11.00 Om- roepork. 11.45 Voordr. 12.00 Zang en piano. 12.30 Meded. 12.33 V. h. platteland, praatje. 12.43 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Planoduo. 14.30 Gram. 14.50 Teisterbant-flitsen, klankb. 15.05 Gram. 16.20 Gram. 17.00 V. d. pad vinders. 17.15 Gram. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 P.S.P.: Mei troch eigen skuld ls Frysl&n yn'e wiel rekke, door Wlebe de Jong, voorzitter Ge west Friesland v .d. P.S.P. 18.25 Theater ork. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Schotse volksliedjes. 19.15 Inleiding tot muz. begrip. 19.45 V. d. Jeugd. 20.0 Nuws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Journ. 22.50 Knipperlicht, progr. v. d. weggebruikers. 23.20. Gram. 23.55 Nws. 24.00 Sluiting. (over de vierde ihn van 1820 uur) I. Max Bruch: Schotse Fantasie op. 46. Adagio cantabile. Allegro. Andante soste- nuto. Allegro guerrlero. Michael Rabin, viool. Philharmonla Orkest o.l.v. Sir Adrian Boul-t. H. Nioolai Rlmsky KorsaJcov. Shehera- zade op. 35. Largo e maestoso - Alle) non troppo. Lento. Andantino quasi al— gretto. Allegro molto. Symphonle Orkest legTO alle- van de Berlljnse Radio o.l.v. Ferenc Fric- say. m. Ernest Ohauseon. Poème op. 25. Ar thur Grumlaiux, viool. 1'Orchestra des Concerts Lamoureux ol.v. Jean Pournet. IV. Manuel de Palla: het Nachten in de tuinen van Spanje. In Generalife. Allegretto tranqulllo e - qui misterioso. Dans uit de verte. Allegretto giusto. In de tuinen van de Sierra de Cordoba. Tempo vlvo. Margrit Weber plano. Symphonle Orkest van Radio Ber lijn o.l.v. Ferenc Frlcsay. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.0014.15 Eurovisie: Overzicht v. d. resultaten v .d. topconferentie te Parys. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Keuze der critici. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz. 14.40 Klankb. 15.10 Ge var. muz. 16.00 Hoorsp. 17.30 Ork.conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoor spel. 23.45 Zang en plano. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Gevar. muz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en mlllt. muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Gevar. muz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en gevar. Srogr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. progr. (Om .30 Nws.) 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.15 Ork.conc. 15.00 Volksmuz. 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Vrol. muz. 19.00 Nws. 19.20 Symf.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. 23.30 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Operette- en balietmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.25 en 16.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.30 Gevar. muz. 20.00 Ork.conc. 22.10 Gram. 23.10 Zang. 23.35 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.52 Koer sen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Ork. conc. 14.40 Gram. 15.30 Ork.conc. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Gram. 18.10 Pianorecital. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang. 19.50 Gram. 20.00 Idem. (Om 21.00 Kunst- kaleidoscoop)22.15 Nws. 22.30 Amus.muz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Gram. 14.15 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Hedendaagsee liederen. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) P nS «a weer wind «4 a 3 3 Sd Sa |s Amsterdam half bew. wzw 4 8 3 5 Den Helder half bew. w 8 8 6 5 Ypenburg onbewolkt w 4 9 5 4 Vllssingen half bew w 4 9 6 2 Eelde licht bew. zw 4 7 2 1 De Bilt half bew. wzw 4 8 4 4 Twente zwaar bew. wzw 4 7 4 3 Eindhoven zwaar bew. zw 3 7 3 2 Z.-Limburg zwaar bew. zw 4 7 5 2 Helsinki zwaar bew. z 4 -1 -1 9 Stockholm regen z 4 3 1 1 Oslo regen no 3 5 3 4 Kopenhagen zwaar bew. zzw 8 5 5 0.1 Aberdeen zwaar bew. zw 6 7 Londen zwaar bew. w 3 10 3 1 Brussel half bew. zw 2 8 3 4 Luxemburg zwaar bew. w 4 5 2 3 Parijs zwaar bew. w 2 9 3 2 Bordeaux licht bew. zw 1 11 4 4 Grenoble regen no 3 7 2 25 Nice onbewolkt n 2 15 5 0 Berlijn zwaar bew. zw 4 8 2 0 Frankfort regenbul zw 4 9 5 1 München zwaar bew. w 4 6 2 2 Zürlch zwaar bew. zzo 2 8 2 2 Genève zwaar bew. z 2 8 3 Locarno onbewolkt O zo 4 5 4 0 Wenen licht bew. nnw 2 0 -3 1 Innsbruck geh. bew. waw 2 -1 -4 8 Athene geh. bew. n 4 15 Rome regen zo 4 14 6 0.5 AJaccio licht bew. nw 6 14 3 7 Madrid onbewolkt w.stil 10 -1 0 Lissabon fl O nrw 6 6

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2