Een kerstversiering die U zelf maakt BEELD EN SPIEGELBEELD.... Lekkernijen De ZATERDAG 19 DECEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 voor de a.s. feestdagen slag klaar is. De schijven appel in het KERSTMIS OUD en NIEUW NIET KOSTBAAR, NOCH TIJDROVEND W' Luchtdicht verpakt Anton Hunink De klokhuizen uit de appelen boren, de appelen schillen en in dikke schij ven snijden .Van bloem en bakpoeder of zelfrijzend bakmeel, zout (kaneel) en water of melk een glad beslag maken. m f wara ui uiciB. ccu giau ucoiag luaacu. hf»clncr luist, cuon nnrlprrinrnriplpn 7/iHat. December is de maand van de gezellige huiselijke feestjes. Het ene is nog niet achter de rug of we zijn al weer bezig met de voorbereidingen voor het volgende. Een goede voorbereiding is zeker noodzakelijk op het terrein van de kokerij. Om u hierbij terzijde te staan, doen wjj u hierbij enkele suggesties aan de hand. Een kostenberekening treft u bij de recepten aan. De meeste recepten zijn berekend voor 4 personen. Als de hoeveelheid van een ingrediënt in lepels of kopjes is aangegeven, zijn afgestreken lepels of kopjes bedoeld. Mandarijntaart (recept voor een ronde vorm van 20 cm. middellijn) f3.—) Voor de taart: 3 eieren, 30 g. (5 eet lepels) bloem, 30 g. (5 eetlepels) mai- zena, 120 g. (bijna 1 kopje) suiker, ge raspte citroenschil, zout. Voor de vulling en garnering: 2 dl. (13/4 kopje) melk, vanillestokje, zout, 1 eierdooier, 25 g. (2% eetlepel) suiker, 25 g. (4 eetlepels) bloem, 1/8 1. slag room; ongeveer 20 g. (2 eetlepels) suiker, literblik mandarijntjes, 50 g. amande len, aardappelmeel. De eieren met de suiker en geraspte citroenschil kloppen tot de massa dik wordt 15 20 minuten). De bloem met de maizena en het zout samen zeven. De bloem bij gedeelten door de ei- massa scheppen. Het beslag direct in een ingeboterde en met bloem besto ven vorm overdoen. De taart in 30 40 minuten in een matig warme oven gaar en lichtbruin bakken. De taart iets laten afkoelen, uit de vorm nemen en koud laten worden. De eierdooier met de suiker tot een luchtige massa roeren. De bloem toe voegen en zo nodig een weinig melk erdoor roeren, zodat het mengseltje vloeibaar wordt. De rest van de melk met het gespleten vanillestokje aan de kook brengen. De hete melk onder roeren bij het dooiermengsel gieten. De massa in de pan terugdoen en de vla enige minuten laten doorkoken, zodat de bloem gaar wordt. De roomvla onder af en toe roeren laten afkoelen. Het vanillestokje eruit nemen. De mandarijntjes laten uitlekken. Een weinig mandarijnsap aan de kook brengen en binden met aardappelmeel. Het verkregen sausje laten afkoelen. Voor het opmaken het gebak horizon taal door midden snijden en over de doorgesneden vlakken wat mandarijn- sap lepelen. De ene helft van het ge bak bestrijken met ee deel van de roomvla en de andere helft erop plaatsen. De rand van de taart dun bestrijken met roomvla. De amandelen met ruim water opzet ten en enige minuten tegen de kook aan houden. Het water afgieten en de amandelen overgieten met koud water. De amandelen pellen en drogen. Enige amandelen achterhouden voor de gar nering van de bovenkant van de taart. De rest van de amandelen fijnhakken. De taart tussen de handen nemen en met de zijkanten door de gehakte amandelen rollen. De bovenkant van de taart bestrijken met vla. De man darijntjes en de amandelen op de taart schikken. De mandarijntjes bestrijken met een dun laagje mandarijnsaus. De slagroom met suiker stijfkloppen en de taart ermee versieren. MENU I f7,50) ossestaartsoep varkensfricandeau met champignons bloemkool aardappelen vruchtepudding met vanillesaus. Varkensfricandeau met champignons Voor 1 kg. varkensfricandeau een stukje gesnipperde ui, een weinig pa prikapoeder, boter of margarine, 200 g. champignons, een weinig ci troensap en een scheutje koffiemelk of room gebruiken. Het vlees op de gewone manier braden met gesnipperde ui en een weinig pa prikapoeder. Op het laatst de gesneden champignons besprenkeld met citroen sap, toevoegen. De jus afmaken met koffiemelk of room. Vruchtepudding met vanillesaus 100 g. appel, 2 dl. water, 80 g. (ruim kopje) suiker, citroen, 1 blikje kersen k 200 g., U dl. (1/3 kopje) bessesap, 10 g 7 blaadjes) gelatine (b.v. half wit, half rood); 2% dl. (12/3 kopje) melk, 1 eetlepel custardpoeder, zout, 1 eierdooier, 20 g. (2 eetlepels) suiker. De appel schillen, in stukjes snijden en in het water met citroenschil en suiker een paar minuten tegen de kook aan houden. De kersen in een zeef laten uitlekken. De gelatine weken in ruim koud water. De citroen uitpersen. De appelstukjes als ze doorschijnend zijn geworden voorzichtig uit het vocht nemen. Citroensap jcersenat en besse sap bij het appelvocht gieten en dit aan de kook brengen. Van het vuur af de gelatine oplossen in de hete vloei stof. Het vocht laten afkoelen en de appelstukjes en de kersen toevoegen. De massa nog eens omscheppen wan neer hij drillig begint te worden, zo dat de stukjes fruit er gelijkmatig in verdeeld worden. De gelei overdoen in een omgespoelde puddingvorm. De pudding stijf laten worden en keren. Hiervoor de vorm enige tellen in heet water plaatsen. De pudding presenteren met vanille saus. Voor de vanillesaus de melk opzetten met een weinig zout. De eierdooier roeren met het custardpoeder en de suiker. Onder roeren een weinig warme melk bij het dooiermengsel voegen. Daarna de massa in de pan teruggie- ten. De saus even laten doorkoken. De saus onder nu en dan roeren laten afkoelen. MENU II f 13, krabsla bouillon gegarneerde kalfsoesters doperwten aardappelen roomrijst Krabsla De krab zo nodig van harde stukjes ontdoen en op slabladeren leggen. De krab bedekken met mayonaise .waar aan een weinig fijngsneden peterselie is toegevoegd. De sla kan gegarneerd worden met paprikapoeder en plakjes hardgekookt ei en/of uitgetande schijf jes citroen. Gegarneerde kalfsoesters met tomaten saus Voor de tomatensaus: 30 g. (3 eet lepels) boter of margarine, 30 g. (5 eetlepels) bloem, 4 dl. (bijna 3 kop jes) bouillon of water, zout, 1 blikje tomatenpuree, kruiden, zoals tijm, foe- lie pperkorrel, laurierblad, 1 eetlepel gembersiroop. Voor de kalfsoesters: 4 kalfsoesters k 100 g., zout, paneermeel, 1 ei, 75 g. (1/3 pakje) boter of margarine, 2 ba nanen, 1 stukje gember. Voor de tomatensaus: de boter of mar garine smelten. De bloem toevoegen en vermengen met de boter of mar garine. Bij kleine scheutjes tegelijk de bouillon of het water toevoegen. Zout, tomatenpuree en kruiden door de saus mengen. De saus 10 minuten laten trekken. De saus zeven en op smaak maken met gemberstroop en zo nodig een weinig zout. De kalfsoesters zouten en door paneer meel wentelen. Het ei met wat water en zout loskloppen. De kalfsoesters door het ei en daarna nogmaels door pa neermeel halen. Een deel van de boter of margarine lichtbruin laten worden en de kalfsoestersin ongeveer 15 minu ten bruin en gaar bakken onder af en toe keren. Tijdens het bakken zo nu en dan iets boter of margarine toe voegen. De bananen schillen en in plakjes snijden. De gember zeer klein snijden. De bananenschijfjes in een weinig boter of margarine ongeveer 5 minuten meebakken. De bananen- schijfjes dakpansgewijs op de rand van de kalfsoesters schikken. De kalfsoes ters op een schaal leggen. Een deel van de tomatensaus over de kalfsoesters gieten en op iedere kalfsoester een weinig gember strooien. De rest van de saus apart erbij serveren. Roomrijst Vz 1. melk, zout, een vanillestokje, 30 g. 3 eetlepels) rijst, 60 g. (6 eetlepels) suiker, 15 g. (2Vj eetlepel) custardpoe der, 1/8 1. slagroom, 50 g. rode ge- confijte vruchtjes. De melk op een klein gedeelte na aan de kook brengen met zout en het ge speten vanillestokje. De rijst wassen en in de melk strooien. De rijst in 1 uur gaar laten worden. Het custardpoeder aanmengen met de achtergehouden melk en onder roeren bij de rijst gieten. De suiker toevoegen en de vlamassa enige minuten laten doorkoken. Het vanillestokje verwijde ren en de rijst laten afkoelen. De slagroom stijfkloppen en voorzichtig door de rijst roeren. De rijst overdoen in een glazen schaal of éénpersoons schaaltjes en garneren met rode ge- confijte vruchtjes. Appelbeignets (±20 stuks voor fl, Ongeveer 4 zure appelen 125 g. (Ibi kopje) bloem en 3 g. (2 theelepels) bakpoeder of 125 g. zelfrijzend bak meel, V/z dl. (1 kopje) melk of water, zout, kaneel, frituurvet of olie, poeder suiker. beslag juist even onderdompelen, zodat ze geheel bedekt zijn met beslag. De beignets b.v. met een vork uit het be slag halen en in een diepe pan met het olie of vet snel bruin bakken. De beignets laten uitlekken en warm of koud opdienen, met gezeefde poeder suiker bestrooid. Sneeuwballen (±15 stuks voor f 1,40) 2 dl. (1.1/3 kopje) water .zout, 50 g. (1/5 pakje) boter of margarine, 120 g. (V/z kopje) bloem, 4 kleine eieren (nr. 3), 50 g. rozijnen, 50 g. gesneden su kade, frituurvet of olie, poedersuiker. Het water met zout en boter of mar garine aan de kook brengen. De bloem zeven en de gehele hoeveelheid tegelijk in het water storten. De massa roeren tot een bal verkregen is. Van het vuur af één voor één de eieren door het deeg roeren, zodat ze er gelijkmatig in opgenomen worden. De rozijnen en su kade toevoegen. De massa niet meer verhitten. Het vet of de olie verwar men (totdat er een witte damp af komt). 2 eetlepels vet maken door ze in het vet te dompelen. Met de lepels van het deeg ballen vormen. De ballen in het warme vet laten glijden en in 8 minuten gaar en bruin bakken. De sneeuwballen laten uitlekken. Het gebak koud opdienen, met gezeefde poedersuiker bestrooid. Oublies of rolletjes 24 stuks voor 21 ct.) 50 g. (1/5 pakje) boter of margarine, 100 g. (11/4 kopje) bloem, 50 g. (5 eet lepels) bruine basterdsuiker (of 50 g. (5 eetlepels) witte basterdsuiker en 2 theelepels kaneel), zout, eierdooier. De boter of margarine smelten, maar niet heet laten worden. Van bloem, basterdsuiker, zout. eierdooier en boter of msrfar'ne een soepel deeg kneden. Van het d°pg kleine balletles maken. Een wafelijzer heet maken, invetten en een deegballetje erin leggen. Het Hzer troed sluiten en het deeg in H minuut aan ieder kant gaar en bruin bekken. Hetkoekie uit het iizer nemen. Oublies nlat neerleggen: voor rolletjes de koekjes meteen na het bakken om de steal van een houten lepel rollen. De oublies of roileti^s kunnen in een cesloten trommel of stopfles worden bewaard. Eenvoudige hors d'oeuvre Deze kan bestaan uit gemarineerde as perges in een plak ham gewikkeld, ge vulde eieren, gestoomde makreel, haring of gerookte paling en een huzarenslaatje. De hors d'oeuvre kan men opdienen op een grote schaal of op éénpersoons schaaltjes. Gemarineerde asperges \<z blik aspergepunten, 1 theelepel olie, 2 eetlepels azijn, zout, peper, 100 g. (8 plakjes) ham. De asperges enige uren in een meng sel van olie, azijn, zout en peper leg gen. De asperges laten uitlekken. In iedere plak ham enkele asperges i*ollen. De rolletjes garneren met wat petei-se- lie en desgewenst wat mayonaise. Parijs, december '59. Sinterklaas is vertrokken en de kerstdagen werpen hun licht voor uit. Weldra zet U weer hulst neer, hangt II mistletoe op en inspec teert U de papieren kerstklokken van verleden jaar, de kerstboom- versiersels en de kaarsenhoudertjes. Misschien heeft U van alles nog voldoende, misschien zijn er nog een paar aardige versiersels nodig. Wat denkt U in dat laatste geval van de gestyleerde decoratieve kerstboom, die U in 't heel klein of wat groter zelf kunt maken, en die als kamerversiering of op de gedekte tafel kan dienen. Of van een mobiel, zo'n modern stukje „kunst", dat in een vrije hoek van de kamer nooit stil hangt, en dat U eveneens zelf maken kunt? Geen van beide zijn ze gecompliceerd, geen van beide is kostbaar en tijd rovend zijn ze evenmin. Dus waarom zou U het niet proberen? Het resultaat loont waarlijk de moeite. geworden, omdat de kegel wat breed of de stam niet zwaar genoeg is, schuift U de stam dan over een fles of een hoog, rondblikje, of plak onder de stam een schijf van groen of verguld karton, die buiten de stam uitsteekt en het geheel in evenwicht houdt. MOBIEL Hiervoor heeft U nodig papier en Hjm, voor de sterren, nylongaren en, het voornaamste, een dunne staaf, stang of roe waaraan het geheel wordt opgehangen. Deze staaf kan een kaarsrecht stukje yzerdraad z\jn of zelfs een lange, dunne breinaald, die U eventueel eerst zwart lakt. Voor de kleinere staafjes kunnen natuurlijk kortere stukjes ijzerdraad of kortere breinaalden dienen, maar ook gewone KERSTBOOM Stevig maar goed buigbaar karton, lijm, elleboogvermicelli en verguldsel zijn de ingrediënten welke U voor deze kerstversiering nodig hebt. Uit het karton worden de kegelvormige top van de boom en de cilindervormige stam gemaakt. Het verdient aanbeveling eerst de kegel te maken, opdat de omvang van de stam in verhouding tot de kegel kan worden bepaald. De stam wordt aanzienlijk langer dan het deel, dat onder de kegel zichtbaar is: hij wordt namelijk ver in de kegel geschoven (figuur b). De bovenkant van de stam wordt, net alsof U franje maakt, rondom 2 a 5 centimeter diep (afhankelijk van de Gevulde eieren 2 eieren, 2 eetlepels boter of marga rine, peper, zout, peterselie. De eieren hard koken, pellen en de dooiers door een zeef wrijven. De bo ter of margarine week roeren, ver mengen met de eierdooiers en op smaak afmaken met peper en zout. Het mengsel in de eiwitten spuiten of legen. De peterselie fijnhakken en een weinig ervan op het eigeel rtrooien. Huzarenslaatje 150 g. koud gaar vlees, 4 koude ge kookte aardappelen, een plak gekookte selderijknol, een klein blikje doperwten, 1 zachtzure appel, slasaus of olie, azijn, zout, peper (en mosterd). Het vlees, de aardappelen en de sel derijknol in blokjes snijden, de appel fijnsnijden ,de doperwtjes laten uit lekken. Al deze bestanddelen dooreen mengen en het geheel op smaak afmaken met slasaus of olie, azijn,, zout, pieper (en mosterd). Het slaatje opdienen op slabladeren of omringen met een randje fijngesneden andijvie en garneren met mayonaise of tomatenketchup. De andere gerechten eromheen schikken. Bij deze hors d'oeuvre geroosterd brood of toostjes en boterballetjes presen teren. (De bovenstaande recepten werden ons verstrekt door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag). afmeting van de boom) op gelijke af standen ingeknipt. Zorg ervoor, dat alle inknipsels precies even lang zijn en dat ze niet te ver uiteenstaan. Vouw de zo ontstane „franje" voorzichtig naar buiten om fig. a) zonder een scherpe vouw te maken, de stukjes moeten iets blijven uitstaan. Schuif nu de stam in de kegel en controleer of de verhou ding tussen beide goed is. Haal de stam er weer uit. Besmeer de kegel aan de buitenkant geheel met goede lijn en rol hem door de elleboogvermi celli (stervermicelli kan ook dienen). Vul eventuele hiaten met vermicelli op, totdat er op de kegel geen open plek ken meer zichtbaar zijn. Besmeer de bovenkant van de ingeknipte stukjes van de stam met lijm, schuif de stam in de kegel en druk, zonodig met een dun, plat voorwerp, de stukjes tegen de binnenkant van de kegel. Let erop dat de kegel hierbij niet verschuift en goed recht op de stam komt te staan. Is al het plakwerk droog, dan wordt het ge heel verguld enuw gasten zullen zich tevergeefs afvragen waaruit uw decoratieve boompje toch bestaat. Mocht uw boom wat topzwaar zijn Foto Will Eiselin, Rijswijk. Beeld enspiegelbeeld ver anderen in deze dynamische tijd. Het beeld van de stad, het dorp, het land, ook van de mens. Alles en iedereen moet mee met de plannenmakers voor de toekomst, zij zien veel verder dan de neus van de gemiddelde burger lang is. Deze vindt het al goed, wan neer dat beeld blijft, zoals 't hem sinds jaar en dag ver trouwd is. Dan komen de trawanten van de verkeersmoloch. Zij volvoei*en, wat deze on stuitbare in het hoofd heeft: zij leggen alles bloot, wat er maar bloot te leggen is, zij vernieti gen tegelijkertijd alles wat aan „natuur en landschap" eigen is en er de schoonheidswaarde van bepaalt. v e pittoreske huisjes verdwij nen, als nutteloze objec ten. Daar moet een „drie- of vier- strooksweg" aangelegd worden. „Steek maar door, steek maar door", wordt er geroepen. De huisjes vallen tot puin Dat smalle bruggetje, ééns de trots van het dorp? Welk nut heeft 't nog dit te behouden, als de auto's elkaar passeren moe ten? Een véél bredere, een majes tueuze, „koninklijke" brug zal er voor in de plaats komen, een verkeersstroom zal er overheen razen en in 1970 of daaromtrent wanneer er wellicht dubbel zo veel auto's zullen zijn als nu, zal de nieuwe brug alwéér te klein zijn en zal men alwéér moeten passen en meten om een nóg grootsere verbinding tot stand te brengen. Wie, gezien de steeds groeiende bevolking met alles wat daaraan annex is, wel eens z'n gedachten laat gaan over wat de komende ja ren ons aan stijgende verkeers drukte in de schoot mag vallen, kan er slechts bedroefd om zijn, dat wat ons land nog aan schil derachtige plekjes te bieden geeft, over een aantal jaren verpletterd is onder de reusach tige wegenwals. Deze zal onweerstaanbaar en meedogenloos te keer gaan als een vervaarlijk modern mon ster, zich niet storend aan het „ach en wee"-geroep van de enkele idealisten, die altyd nog een zwak plekje in het hart dragen voor hetgeen een vorige eeuw aan ware, individuele schoonheid, waarin de sporen der „massificatie" nog niet ken baar waren, in zich borg. v v z ie het gedenkboek „Hon derd jaar geleden" gele zen en de gravures erin bekeken heeft, is onthutst en verbijsterd over het feit, dat reeds zóveel zuivere schoonheid verloren ging. Niemand kan tegen de voort gang van de tijd oproeien, niemand zou dat willen ook. Maar wie de massabouw, de massasmaak, de massavisie van tegenwoordig peilt, komt althans ▼oor zichzelf, wel eens tot de conclusie, dat alle voortgang géén vooruitgang is. Dat wat wy mogelijk materieel „winnen", zeker in deze wel vaartsperiode, een verlies bete kent voor ziel, hart en geest. Zo'n plekje als dit zou ik per soonlijk voor géén goud willen missen. Straks zal 't onherroepelijk verdwenen zijn. Nieuwe generaties zullen er nooit meer van kunnen genieten. Ik wéét 't: niets en niemand stoort zich aan zulk een niets waardige gevoelsoverweging. Dat kèn ook niet! Maar 't stemt hem, die ziet hoe alles behoudens enkele zorgvuldig gekweekte recreatie oorden opgeofferd wordt aan wat een nieuwe tijd dwingend voorschrijft, toch wél een beetje weemoedig Ach watZou men echter blijven hinken? Welnee: fris en onvervaard méédoen! Dét is de leus! Al doet 't soms ook even pijn. F AN TAS IQ. limonaderietjes. Uit dof, gekleurd tekenpapier of uit stevig glanspapier knipt U een aantal sterren, van ver schillende vorm en verschillende grootte, doch telkens minstens twee die identiek zijn. Elke ster bestaat na melijk uit twee op elkaar geplakte laagjes papier, waartussen de nylon ophangdraad bevestigd is. Deze draad kan uit de punt van de ster tevoor schijn komen, doch ook midden tussen twee punten in. U kunt elke ster in één kleur houden, doch evengoed voor beide kanten een andere kleur papier nemen. Gebruikt U ongekleurd teken papier, dan kunt U het met plakaat- verf een kleurtje geven. Goud- en zil verpapier komen voor de sterren na tuurlijk eveneens in aanmerking. Be vat uw mobiel, behalve de grote op- hangstaaf, ook nog een of enkele klei nere staafjes, bevestig dan allereerst de gewenste sterren aan die kleine staafjes en breng ze in evenwicht. Een secuur werkje, dat echter niet te moei lijk is. De draad waaraan het staafje hangt hoeft niet precies in het mid den te worden aangebracht. Bevestig vervolgens alle onderdelen aan de grote staaf, zodat, wanneer U de ophang draad van de staaf in de hand neemt, het geheel min of meer in evenwicht is. Bevestig de draad waarmee de grote staaf wordt opgehangen aan het plafond, zó dat uw werkstuk volkomen vrU hangt. Gebruik in een lichte kamer bij voorkeur wit nylongaren (dat dubbelgenomen kan worden indien uw werkstuk wat zwaar zou zijn), en ge bruik zwart garen in een donkere ka mer met donkere muren. Wenst U daarentegen dat ook de ophangdraden, vooral tegen een achtergrond van lichte of witte muren, goed zichtbaar zijn, kies ze dan in een kleur ofwel zwart. Bevestig de draden zorgvuldig en met een zo klein mogelijk knoopje aan de staafjes en zorg ervoor dat ze. wanneer ze eenmaal op de definitieve plaats zijn aangebracht, niet meer kunnen verschuiven. J.V. Advertentie Goed nieuws: er is nu óók echte Gelderse rook worst in vacuum verpak king! Luchtdicht, dus kersversU kunt er 20 de plakken afsnijden voor de boterham. Voor de warme maaltijd eerst even opwellen in water, dat nèt niet aan de kook is. U kunt dus kiezenAnton Hunink's worst met het loodje of... vacuum ver pakt. Maar alüjd Gelderse worst op z'n best échte Gelderse rookworst HOFLEVERANCIER

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15