i blauw. of#groen? ZEEVAREN MET EEUWIGE, BIJZONDERE VOORZORGEN Korte, felle brand in Rotterdams flatgebouw De Twentsche Bank TANKERDE VARENDE OLIEKAN (II) Lading een slapende vulkaan Enkele woonkamers uitgebrand Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 19 december 1959 Derde blad no. 29929 Kapitein: „Je denkt er niet meer aan" (Van onze speciale verslaggever) Er was geen vrediger vaart denkbaar dan die van de supertanker Esso Rot terdam, in de laatste week van novem ber op weg van Ras Tanura naar Rot terdam, met 34.000 ton crude (ruwe aardolie). Een stalen reus van 36.000 ton gedreven door 16.000 paardekrachten, met 17 myl snelheid glijdend door een olieachtige Middellandse Zee. De wach ten wisselden regelmatig; dag en nacht volgden elkaar op. Er dook soms land aan de einder op, hoge rotsenkusten, soms half verborgen achter een ijle lichtblauwe nevel, soms hard kleurend in een glasheldere atmosfeer. Andere schepen gleden langs, dichtbij en veraf, op weg naar vele havens. Kreta bleef onzichtbaar in het noorden, Malta in het zuiden. Maar de Siciliaanse bergen, het hoge Pantellaria en later de kust Advertentie ■a Vb heer Cr. van C. te D., die gisteravond echt genoot van eenbonte-avond-cjuizjo, merk te plotseling dat het geen tilanwe, maar een groene uit zending •was... en groen ie ziin zuil nietWeg pret Wij bevelen iedereen Vrije Ge- luidengraagaanalshet duide lijkste en volledigste radio-tv- bladmaar heer G. van O. zon er toch weinig aan heb ben. Want Vrije Geluiden ia bovendien onpartijdig - en wij st dus op alle goede uitzendingen - van welke omroep ook. Vrije Geluiden zoekt naar wat ons Nederlandera bindt - en niet naar wat ons „verzuilt" Vrije Geluiden probeert - door kwaliteit tegenover kwanti teit te stellen - naast onze ma teriele, ook onze kulturele welstand te verhogen. Ziet u het ook zo? Vraag dan een proettmmmer aan - of abonneer udirekt, ad f 3.25 per kwartaal. Het adres is: VPRO - postbus 11 - Hilversum. Hoofdbestuur van Amerika's gangsters beschuldigd Een federale jury in New York heeft gisteren na een bespreking van zeven- tien-en-een-half uur twintig mannen in staat van beschuldiging gesteld in ver band met de „gangsters-conventie" die ruim twee jaar geleden is gehouden in een miljonairsvilla in het Alleghany- gebergte. De twintig mannen worden ervan be schuldigd dat zij samenzweren om het ware doel van hun conventie geheim te houden. Zij kunnen hiervoor veroordeeld worden tot gevangenisstraffen van ma ximaal vijf jaar en een boete van 10.000 gulden. De politie gelooft dat de conventie een soort „opperste raad" was voor de ver deling van het „rijk" van Albert Anas- tasia, die in 1957 in een kappersstoel in een hotel te Manhatten werd doodge schoten. De Amerikaanse justitie schijnt met het proces de vakbond te willen vernietigen, die naar men gelooft de onderwereld in de Ver. Staten bestuurt. De twintig beklaagden zullen tegen een bergtocht die van geval tot geval tussen tien- en honderdduizend dollar ligt, op vrije voeten mogen blijven tot 20 januari 1960, wanneer hun zaak voor komt. Kapitein H. Schol het hoogste gezag van Afrika, toonden de begrensdheid van de zee. Geen wind, geen golfslag waar het in deze tijd van het jaar bar kan spoken. Een vredige zee en een vredig schip schenken een gevoel van veiligheid en geborgen zijn. Maar ergens op de achtergrond Het staat met grote leters op de wan de van de dekhuizen geschilderd „Ver boden te roken" en ergens anders staat geschreven dat het werken met open vuur of licht eveneens niet is toegestaan. Dc mens mag op een tanker roken in de verblijven. En aan dek alleen achter de schoorsteen. Want onder het hoofddek ligt immers die dikke vette vloeistof die olie heet en uiterst brandbaar is. Eén vonk en de tanker is een uit zijn voegen barstende vulkaan. Wat betekent gevaar als men er elke dag mee omgaat als een goede bekende die men nog niet in al zijn furieusheid heeft meegemaakt? Men weet zijn nabijheid en houdt hem zo ver mogelijk. Vandaar die waarschu wingen. Vandaar die grote asbakken bij alle openingen, die van de verblijven naar dek leiden. En als men door gebrek aan routine eens zou vergeten de sigaret daarin te deponeren voor men aan dek stapt, dan zou de tankerman U er vrien delijk maar niettemin nadrukkelijk op wijzen. Geen vuur aan dek betekent verhoogde veiligheid. Zij verkeren elke minuut van het etmaal met het gevaar dat getemd en ingedamd is tussen sta len platen. Verhoogd gevaar Je denkt er niet meer aan, zegt kapitein Schol. Ik ben al 35 jaar bij de tankvaart maar ergens in je achterhoofd blijft toch altijd iets hangen dat ver hoogd gevaar met je meevaart. Daar ontkom je niet aan en dat is maar goed ook. Een schip met droge lading zal, als het aangevaren wordt, een redelijke kans hebben te blijven drijven. En als dat niet het geval zou zijn, hebben de opvarenden meestal een redelijke kans het leven er af te brengen. Een tanker die zou worden aangevaren loopt een grote kans meteen in brand te raken. Daarom navigeren de dikwijls nog jonge officieren bii de tankvaart met zo grote zorgvuldigheid. Zij weten dat één kleine fout begaan op een normaal schip, op een tanker een catastrofe kan worden. Het latente ge voel van gevaar, al is het maar ver op de achtergrond, prikkelt hen tot verzet, tot een afsnijden van de pas. Zij zijn altijd sterk op hun qui vive voor een ander die hen zou kunnen belagen. Maar Iaat er niet een zekering door slaan of een lamp springen, of hjj krijgt wat te horen. Ome Joop duldt geen kri tiek op zijn werk. Zyn wederwoord is dan altijd recht op de man af en een nieuw vermaak luistert de voorstelling op. Ze boffen op de Esso Rotterdam dat de kapitein filmminded is. In de pauze is het kouwe pijpje voor zijn rekening. De goeie hap Eten is een uitermate belangrijke be zigheid op een schip en vooral op een tanker, waar men, nog meer dan op an dere schepen, moet letten op het voor komen van wrijfpunten. Van de Rotter dammer George Figel weten ze weinig kwaads te vertellen, want wat die in zijn kombuis, na de dagelijkse samenspraak met hofmeester Piet Stoutjesdijk, te voorschijn weet te toveren, stempelt de Esso Rotterdam tot een voortreffelijk restaurant. Wat denkt U van een ont bijt met grape fruit, compote of orange juice begint, gevolgd wordt door pap, ei of gebraden worstjes en daarna brood met opsnit, koffie of thee. Het middag maal geeft voor de soep toch altijd iets „Koninklijke" dag voor Jimmy Sterman De 12-jarige Jimmy Sterman uit Nij megen beleefde gisteren de grootste dag van zijn leven. Hij werd in Kopenhagen allereerst toegejuicht bij de première van de Deense film „Paw", waarin hij de titelrol speelt. Daarna werd hij met de Zweedse acteur Edwin Adolphson, die eveneens een hoofdrol speelt, voorge steld aan Koningin Ingrid van Dene marken. En tenslotte kreeg hij nog een speelgoed-vliegtuig. De gala-avond, waarvan de opbrengst bestemd was voor de „Anne Frank Stichting", werd o.a. bijgewoond door de Nederlandse, Zweed se en Israëlische ambassadeur. Advertentie als schelvislever op toast, een slaatje of een ander hartig hapje. Aardappelen, vlees en diepvriesgroenten vormen de hoofdschotel en de toespijs wordt met grote vindingrijkheid afgewisseld. Het avondeten zal nooit alleen uit brood met opsnit bestaan. Nasi Goreng, Bami, rijst met kerrie of stamppot en als hoog tepunt soms het produkt waar George beroemd om is geworden.... panne- koeken. Dit kan men dan krijgen in de vorm van flensje, of spekpannekoek. Hij bakt er zo'n dikke driehonderd in een paar uur voor 56 man. Kunt U erin komen dat op zo'n avond het brood niet wordt aangekeken? De halve kip op zon- dat er geen verschil is tussen officier en volledige halve kip. En bij dit alles geldt dat erg een verschil is tussen officier en scheepsgezel. Voordelig in grote hoeveel heden ingekocht besteedt de Esso dage lijks nog f. 5,50 per man aan voeding. Gisteravond omstreeks zes uur heeft een korte, doch vrij felle brand gewoed in een flatgebouw aan de Goudse singel te Rotterdam, waarin een aantal winkels en een zestigtal woningen zijn onderge bracht. De brand brak uit in de show room van Standaart's Vloerenbedrijf, een pand op de hoek van de Lombardkade, waar de gehele winkelinventaris en een voorraad linoleum en bussen, gevuld met was, een prooi der vlammen werden. Van vier daarboven gelegen woningen op de tweede en derde verdieping wer den enkele kamers geheel verwoest. De keukens en andere kamers liepen water schade op evenals een vijfde woning op de vierde verdieping. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. Om ongeveer tien minuten voor zes kwam een tot dusver nog onbekende mevrouw de radiozaak van de heer H. J. M. Verberne, twee huizen verderop gelegen, hijgend binnenrennen. Zy ver telde geagiteerd, dat zij in de showroom van Standaart rook zag kringelen uit een papiermand. Er was niemand meer in de zaak. De eigenaar, de heer W. M. J. Standaart, was tien minuten eerder naar huis gegaan. De radiohandelaar belde meteen de heer Standaart op en ging toen met de bewuste mevrouw even poolshoogte nemen. Snel handelen Een blik in de winkel overtuigde hem, zo vertelde hij ons, dat snel handelen geboden was. Volgens hem was er inder daad brand in de papiermand. Vlug ging hy naar zijn winkel terug en alarmeerde de brandweer. Inmiddels was de heer Standaart te ruggekomen en samen gingen zy de showroom binnen om te zien of er nog iets te redden viel. De betimmering brandde echter al en aan blussen viel niet meer te denken. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in korte tijd stond de boel in lichterlaaie, aangewak kerd nadat de ruiten waren gespron gen door een vrij sterke wind, die juist op die hoek stond. Via de buiten gevel kroop de vuurzee omhoog. Voor de ramen van de erboven gelegen wonin gen stonden de bewoners belangstellend naar buiten te kijken, denkend dat het wel meeviel.. Van de straat af werd hun luidkeels toegeroepen, dat ze er beter aan zouden doen te verdwijnen, een raad, die ze meteen opvolgden. Groot alarm De brandweer, die gezien de melding van brand in een flatgebouw groot alarm had gegeven, was inmiddels ter plaatse verschenen met twee autospui ten, drie ladderwagens en gereedschaps wagens. Hoewel het vuur een enorme hitte verspreidde, pakten de brandweer lieden de zaak energiek aan. Te kwart over zes hadden zij het vuur reeds on der de knie. Toen waren de kamers aan de straat van de erboven gelegen wo ningen reeds geheel uitgebrand. Ook de bewoners van woningen, die dicht in de buurt van de brand waren gelegen, moesten uit veiligheidsoverwe gingen hun huizen verlaten, doch kon den later terugkeren. In tegenstelling tot wat de heer Ver berne zegt gezien te hebben, was de heer Standaart van oordeel, dat kort sluiting de oorzaak van de brand zou kunnen zijn. Men heeft er nog geen idee van hoe veel de schade bedraagt. verantwoord en veilig verkregen door een Persoonlijke Lening Zelfs bij een goed vast inkomen is het nog lang niet altijd gemakkelijk om voldoende geld opzij te leggen voor de onverwachte of onverwacht hoge uitgaven die in ieder huisgezin toch kunnen voorkomen. Een „Persoonlijke Lening" bij De Twentsche Bank biedt U de mogelijkheid om over contant geld te beschikken m bedragen van f 500,- tot f4.000,-. Daarbij geldt de unieke regeling dat bij overlijden alle nog niet opeisbare aflossings-bedragen worden kwijtgescholden. Bij al onze kantoren zal men U gaarne alle inlichtingen verstrekken over Persoonlijke Leningen. U kunt ook de P.L.-folder aan vragen bij De Twentsche Bank, afdeling FN, Postbus 407, Amsterdam. 160 kantoren in Nederland Uitreiking Amsterdamse kunstprijzen 1958 De Amsterdamse wethouder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos, heeft gis teravond tijdens een buitengewone vergadering van de Amsterdamse Kunstraad in de aula van het Stede lijk Museum de oorkonden uitgereikt behorende bij de door de gemeente Amsterdam in 1958 toegekende zeven pryzen en zeven verstrekte opdrach- Voor en tegen Wat de zeeman dan aantrekt in de tankvaart? Die verklaringen lopen niet ver uiteen. De financiële kant is gunstiger dan aan de wal, afgezien nog van de extra toeslag op de gage, die bij de tankvaart wordt gegeven. Men kan het voordeel globaal vaststellen op dertig procent, waarbij nog komt het voordeel van vrije kost en inwoning. De sigaret en het kouwe pijpje zijn belangrijk goedkoper dan aan de wal omdat zij accijnsvrij zijn. Over de inwoning hoor je geen kwaad woord. En dat is logisch. Er mag dan op de Esso Rotterdam bij de inrichting van de verblijven wat veel in de praktische en zakelijke rich ting zijn gedacht, het mag dan wel koel lijken, ruimte en gebezigde mate rialen kwamen uit een royale hand. Elke opvarende heeft zijn eigen hut, dikwijls nog met privé-toilet en douche. Overal stromend warm en koud water. Alleen de twee jongsten, de ketelbinkies, moe ten één verblijf delen. In deze vaart, waar men al zijn ver zetjes aan boord moet zoeken, bloeit het zichzelf amuseren welig op. Kaarten, dammen, scrable, kortom alle spelen die in tel zijn, worden er beoefend. Dikwijls zijn er „golven" waar te nemen. Op zo'n tanker kan men verwoed bridgen, om een maand later op schaken over te slaan. Sjoelen, voetbalspel een goed voorziene bibliotheek, de knutselkamer met juweeltjes van werktuigen, draai banken enz. Dan is er het zwembad en van het schip uit is er dan ook de al gemene recreatie van de bioscoop. Er bestaat sinds kort een Engelse on derneming die voor de filmvoorziening van de wereldkoopvaardijvloot zorgt. In vele havens kan men de trommels met films verwisselen voor nieuwe. Zo kregen we in Suez drie nieuwe films aan boord, die elektricien J. C. Beek, een geheide Rotterdammer, die algemeen als Ome Joop te boek staat, afdraait. Competitie-indeling cricket voor 1960 Het bestuur van de Kon. Ned. Cricket bond heeft de competitie-indeling voor seizoen 1960 vastgesteld. Opvallend is dat niet de laagst geplaatste club uit de eersteklas A het Amsterdamse ACC, dat slechts 8 punten vergaarde in het afgelopen seizoen is gedegradeerd, doch VRA (Amstelveen), dat met 12 punten op de voor-laatste plaats is ge ëindigd. De kampioen van de eersteklas- se B, Haanjem, promoveerde naar de eersteklasse A. Uit de eersteklasse B is VVV gedegra deerd. Het derde team van HCC, kam pioen van de tweedeklasse A, zal vol gend seizoen in de eersteklasse B uit komen. De competitie-indeling van de hoog ste klassen ziet er als volgt uit: Eersteklasse A: ACC (Amsterdam), HCC 1. HCC 2 (beiden Den Haag). Hermes DVS (Schiedam). Quick «Den Haag), Rood en Wit (Haarlem) en VOC (Rotterdam), alle teams zullen 14 wed strijden spelen. In een Rotterdamse flatwoning heeft de stichting Goed Wonen deze kinderkamer ingericht welke een maximum aan gebruiksmogelijk heden biedt. Door de hoge plaat sing van de bedden is de gehele vloerruimte beschikbaar voor spelen Bij een van de bedden is een klim- rek aangebracht, dat tevens als hek voor het bed dienst kan doen. Eersteklasse B; Excelsior (Rotterdam), HBS (Den Haag), HCC 3 (Den Haag), PW (Enschede), Quick (Nijmegen), Sparta (Rotterdam) en VRA (Amstel veen). Alle teams zullen 12 wedstrijden spelen. De overige indelingen zullen worden vastgesteld na de secretaris-bijeen komst, die in het voorjaar van 1960 wordt gehouden. Het bestuur is unaniem van mening, dat in de huidige Nederlandse cricket- wereld het systeem van automatische promotie en degradatie niet behoort te worden toegepast. Wel zal in de hoog ste klassen le klassen A en B en de 2e klassen A en B een grotere door stroming worden nagestreefd. In deze klassen zal, behoudens in uitzonderings gevallen. een „gesloten competitie'»' wor den verspeeld. In de andere klassen zal bij de indeling zoveel mogelijk rekening worden gehouden met bijzondere wen sen van de verenigingen. Cubaanse reserves zijn angstwekkend gedaald De Cubaanse premier, Fidel Castro, heeft gisteren zijn land gewaarschuwd dat er volgend jaar meer beperkende maatregelen zullen worden genomen omdat de reserves zyn gedaald tot onge veer vijftig miljoen dollars. In een televisierede, die vier uur duur de, zei hij dat het komende jaar moei lijker zal zyn. „Wij moeten meer sparen en voorzichtig investeren". In een terug blik op het eerste jaar van zijn bewind, zei hy niet helemaal tevreden te zijn over hetgeen verricht was. Hij beloofde dat de regering het het volgend jaar beter zal doen. Opnieuw waarschuwde hij de groot grondbezitters, „reactionairen" en de be zittende klasse geen geld van de bank te halen omdat de regering dan gedwon gen zal zyn nieuwe bankbiljetten te drukken. ten op het gebied van: literatuur, mu ziek, typografie, choreografie en ar chitectuur. De essayprijs werd vorig jaar toege kend aan mevr. prof. dr. Helène Wage naarNolthenius voor een in opdracht geschreven essay („Muziek in de kente ring"). Gabriël Smit en Gerrit Kouwe» naar kregen de kleine poëzieprijs voor hun gedichten, resp. „De Stoel" en „De mensen zijn geen goden". De gemeente had in 1958 muziekopdrachten verstrekt aan: Marius Flothuis, Otto Ketting, de inmiddels overleden Ernest W. Mulder. Willem van Otterloo, Daniël Ruyneman en Henk Stam. De Frans Duwaer-prij zen voor typo grafie werden toegekend aan: H. P. Doebele (het best verzorgde boek „De jongste zoon" door C- W. MÖnnich), Gerard Wernars (het best verzorgde handelsdrukwerk tijdschrift „Rei zen"), Benno Wissing (best. verzorgde boek waarbij primair geen commerciële overwegingen en zo groot mogelijke ver spreiding golden „100 Jaar grasso"). Een choreografie-opdracht was gege ven aan: Hanny Bouman (choreografie „Spel"), Pierre G. C. van Soest (decor- en kostuumontwerp) en Wolfgang Wjj- develd (balletmuziek). De architectuur prijs in 1958 ingesteld zal eens per drie jaar worden uitgereikt was toe gekend aan prof. M. Duintjer en Werk spoor NV (voor vernieuwing gebouwen complex Werkspoor aan Or>stenburger- gracht te Amsterdam in 1952). Veroordeling inzake „getemde autootjes" Beroep wordt overwogen De Groninger kantonrechter mr. W. J. Benes heeft schriftelijk vonnis gewezen inzake de .getemde autootjes" die door een snelheidsbegrenzer niet harder kun. nen rijden dan 20 km per uur. De kan tonrechter vond, dat ook voor dergelij ke auto's een rybewijs noodzakelijk is. Hij vond, dat absoluut gezien een der gelijke auto wel harder kan rijden, dan 20 km per uur en veroordeelde de ver koopleider van een autohandel te Gro ningen tot f. 11 boete zulks om de ge legenheid tot beroep open te stellen. De officier van Justitie had f. 15 boete geëist. De kantonrechter overwoog daarbij, dat uit de getuigenverklaringen van des kundigen is gebleken, dat door een niet. deskundige door een betrekkelijk een voudig ingreep de snelheid opgevoerd kan worden. De beperking van de snel heid is namelijk in oorsprong gelegen in de kilometerteller. Uit het getuigenver hoor van de deskundige ir. J. van Rose- velt, chef van de technische dienst van de ANWB te Rotterdam bleek veertien dagen geleden, dat deze teller defect kan worden gemaakt, dat de kabel kan wor den vernield, dat het glas van de kilo meterteller kan worden vernield en de naald met de vinger kan worden te gengehouden. Beroep in deze wordt overwogen. Hy viel degenen aan die volgens hem proberen de kerk tegen de revolutie op te zetten. De regeringspolitiek is er een van „volstrekte eerbiediging van alle godsdiensten" Castro voegde hieraan toe: „De godsdienstige gevoelens van het volk botsen nooit en zullen nooit bot sen". Voor de tweede keer deze week zei hij dat er een invasie zal komen en dat deze zal worden afgeslagen. „De revolu tionaire tribunalen zullen streng op treden als de contra-revolutionairen bloedvergieten op Cuba veroorzaken".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11