PANTER rinneringen aan Russisch bezoek Italië, een halve eeuw geleden Flora breidt zich nog steeds uit cialisten verontwaardigd op oeddorstige tiranNicolaas 'n Geurig extraatje voor de feestdagen Groeiende ondernemingen hebben behoefte aan betere organisatie Rijnsburgse tulp brengt het ver DE FIETS IS IN NIGERIE NATIONAAL VERVOERMIDDEL richt 1 maart I860 Vrijdag 18 december 1959 Vijfde blad no. 29928 (Van onze Romeinse correspondent) itislust van onze ministers en in de laatste tijd ook van de jofden neemt steeds indrukwekkender vormen aan. Italië is er fo-ste bij betrokken. De minister-president, Segni, is zo vaak op [het niet mogelijk is al zijn bewegingen te volgen. Ieder week- ircngt hij door op Sardinië. In de loop van de week wordt hij ins nog ergens, in Turijn of Bari of Palermo gesignaleerd en p per maand gaat hij toch wel naar Parijs of naar Washington, onden of Ankara. En ook krijgen we bezoekers genoeg: n, vorsten (van Monaco), ministers aan de lopende band. Het van president Eisenhower, al duurde het maar kort, was kwel van belang, vooral omdat na Wilson, die in 1919 Italië geen Amerikaans staatshoofd in dit land geweest is. oze verachting ongewenste gast it bezoek van Wilson is achter- rat te doen geweest: de fascis- iiildigden hem ervan bij de re de kwestie-Dalmatië aan irië de voorkeur te hebben ge ren Italië. Dat is nu een zaak rerleden en het lijkt wel zeker bezoek van Eisenhower geen xn prettige herinneringen zal Italië staat ten volle achter en is bereid Amerika als lei- Westerse politiek te- volgen. ;ne ziet in Eisenhower de man, dood van Foster Dulles zich oeite geeft om met de Sovjet een vorm van vergelijk te ko las de vrede wil redden. moeilijker zal straks het bezoek aan Rome worden, hoe oor Worosjilof en wie hem be- ial (ook al wordt dit Kroesjt- isoon) stellig niet de moeilyk- ïzien, die gepaard gingen met gr Russisch staatsbezoek, dat r Nicolaas II. De jonge Victor HI had in 1902 een bezoek ge- de Tsaar te Petershof, een ïlfsprekend bezoek, daar Ko- tiena, dochter van Nikita van aan het hof in Sint Peters- opgevoed. Het tegenbezoek van ihe Tsaar kwam pas in 1909 en iwam niet naar Rome, maar „anderhalve dag op in Racco- iandgoed van het kroondomein stad Turijn. In die tijd wa- vliegtuigen en dus reisde de heerser per trein. En hij nam niet de kortste weg! Het ging Khau, Poznan, Frankfort, Lyon ihet Frans-Italiaans grenssta- donecchia. Omweg-met-reden die omweg? In de eerste het grondgebied van Oosten de te vermijden: in Rusland ten zeerste verbolgen over de door de Habsburgers van (uitstek Slavische gewesten als Herzegowina, waar de bevol- techer is dan in „Oud-Servië". Tsaar wilde ook het parcours zo kort mogelijk maken met paanslagen. In die tijd was in socialistische oppositie heel wat in tegenwoordig de Nenni-so- njn en bovendien wemelde Ita- aarchisten, die „de strijd tegen altaar" af en toe met behulp sen en dynamiet voerden. Om reden besloot de Tsaar niet, :de bedoeling was geweest, per geheel Italië naar Messina te daar aan boord te gaan van dat in die haven gereed lag, dezelfde omslachtige manier reizen. iject op Italiaans grondgebied heel kort. Toch werden er a troepen langs de spoorweg ze stonden op weinige meters een van de ander) en de we ar Racconigi voerden werden hakte boomstammen dagen te ds versperd. tezoek van president Gronchi ou en van Worosjilof aan Ita- chijnlijk zal bijdragen tot de ing tussen Oost en West, de de Russische Tsaar, vijftig jaar bd een niet minder belangrijk begon zich steeds meer los te in het onnatuurlijke bondge- met Duitsland en Oostenrijk en wendde zich steeds meer lans-Brits-Russische „triplice". oigi werd tussen de ministers inlandse Zaken van Rusland overeengekomen de „status Ée Balkan te zullen beschermen nieuwe inmenging van niet ten op dat schiereiland te Iden. Het was een verbond te- nryk en tegen Turkije gericht, van de Slavische Balkansta- u Griekenland. Iddelde Italiaan zal zeker met ivan een zo belangrijke heer- kolaas II niet weinig ingeno- geweest. Maar niet iedereen Wilistische blad „Avanti!" zag »r voor alles de onderdrukker ipstanden van 1905. Het blad Traar aller Russen „welkom" hoofdartikel, waarin men lezen bloeddorstige en van bloed tiran is op weg naar ons Ita- biet als gast van het volk, maar der regering. WU Italianen denken, dat Nicolaas II, kei' almachtig in zUn land, dui- J*reder is en schadelijker voor der wereld dan Alfons XIII, balfverantwoordelijk werktuig 'de handen der Spaanse reac- 1 de Jezuïeten. WU moeten op die niet voor tweeërlei uitleg *de ongewenste gast onze ma- fchting tonenLaat de dag %aan zonder een grote manl- bewuste solidariteit met tarukte Russische broeders Rusland, tegen Tsaar Jtie van de socialisten was niet verafschuwden de Tsaar en zijn regime. Maar zij waren ingeno men met de Russisch-Italiaanse samen werking omdat zij daarin een zich los maken van de band met Oostenrijk en Duitsland onderkenden en ook omdat zij als socialisten de nationale zelfstandig heid der Balkanvolken, die door Turkije en Oostenrijk werd tegengehouden, toe juichten. Er werd dus gemanifesteerd voor Rusland, maar tegen de Tsaar! Jarenlang, tot de fascisten dat ge bouw hebben verwoest, kon men in de „Casa del Popoio" (de zetel der arbei derspartij) te Rome een marmeren ge denkplaat lezen, waarvan de tekst werd opgesteld door Filippo Turati, de nog al tijd in Italië vereerde socialistische lei der, die in ballingschap is gestorven. De tekst luidde: „Terwijl verre van alle ge meenschap der vrijen vorsten en hove lingen, bevend tussen hagen van wapen dragers en spionnen en omringd door si nistere schaduwen des doods zich neer buigen voor Nicolaas de keizer-beul, wil het proletariaat van Italië dat met een luide kreet van afschuw de door de gan se mensheid vervloekte weert van zijn vrije grond, dat hier zijn protest worde geboekstaafd, in naam van het nog on gewroken martelaarschap van het Rus sische volk, in naam van de bestegen schavotten en van de kluizen waar de helden zuchten, in naam van de bevrij dende beschaving, die alle verdrukten van hun juk verlossen zal en alle smart zal helen in de grote en vrome broeder schap van arbeid en rechtvaardigheid, XXIV oktober 1909". TSAAR NICOLAAS II Druipend van bloed... De bedoeling was geweest Tsaar Nico laas, indien hij naar Rome zou zijn ge komen te ontvangen met „een oorver dovend gefluit van afschuw". Zes jaren lang hadden de socialisten zich voorbe reid op de wijze waarop men de gehate keizer zou ontvangen. Er was namelijk in 1903 al sprake geweest van het tegen bezoek en het was toen niet doorgegaan, juist omdat de wereldpers, vooral de kranten in Berlijn en Wenen, voorspel den dat het bezoek van de Tsaar in Italië tot ongeregeldheden zou leiden. Het moest 1909 worden voor hij kwam en Racconigi ligt vlak by de grens. Het bezoek der Russen dat ons thans staat te wachten, zal stellig ook niet zo eenvoudig verlopen. De fascisten zijn weliswaar een vry kleine groep, maar ze zijn actief. En er zyn ook heel wat ka tholieken die in de Russische heersers van thans personen zien „bloeddorstig en druipend van bloed", alsmede „schade lijk voor het welzUn der wereld". HISTORISCH POORTJE IN MODERNE OMLIJSTING Op het moment, dat de heer A. Fokke van Duyn, architect in Den Haag. door het N.V. kleding-magazljn Verhulst werd uitgenodigd om aan de Breestraat een nieuw bedrijfspand te ontwerpen, stond hij voor zeer vele moeilijkheden. In de eerste plaats moest hij er rekening mee houden, dat het onder Monumen tenzorg ressorterende en uit 1600 da terende Penspoortje, dat ten dele in de oude gevel valt, behouden bleef. Voorts mag er niet geheid worden en moet er eerst een staalskelet worden opgebouwd teneinde de muren van de naastliggen de panden te stutten. Al deze proble men, waarvoor veelvuldig contact met het gemeentebestuur noodzakelijk was, zijn opgelost. Het historisch Penspoor tje blijft gehandhaafd, de betonpalen worden gevijzeld en het staalskelet zal er komen. Eerst als dit skelet is aan gebracht men bouwt dus van binnen naar buiten wordt het oude pand af gebroken. In tegenwoordigheid van de wethouders van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen en de directeur van Gemeentewerken, ir. D. Y. Lem, die bei den grote waardering hadden voor de wijze waarop de heer Fokke van Duyn alle problemen had opgelost, heeft de heer N. L. Verhulst, oprichter en com missaris van de vennootschap, gister middag een vijzeling van de eerste paal verricht. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doet. examen Ned. recht de heren C. G. Burgersdijk (Amsterdam) en H. Franken (Heemstede); kand. examen sociologie mej. F. M. A. Schok king (Rotterdam) en de heer F. P. Janzen (Leiden); doet. examen rechten vrije studierichting dc heer B. P. Hof stede (Den Haagt; kand. examen Ned. recht mej. J. Heerdank (Den Haag), mej. W. J. Niënhuis Mulder (Den Haag), mej. P. D. M. van Straelen (Wassenaar), mej. M. Nagel (Leiden), mej. H. B. C. van Tilburg (Noordwyk) en de heren R. Dufour (Aerdenhout). H. R. Lim Apo (Leiden), R. H. A. M. van Hövell tot Westerflier (Voorhout), J. P. Kleiweg de Zwaan (Leiden), C. J. G. Bleichrodt (Leiderdorp), L. H. A. J. M. Quant (Den Haag), W. H. de Beaufort (Baarn), K. G. W. van Oven (en Haag), E. J. Bree (Emmeloord), H. Groeneveld (Dor drecht), F. J. van Kampenhout (Alphen a. d- Rijn), R. H. Lauwaars (Rotterdam), U. W. Bentinck (Den Haag), J. D. van Ketwich Verschuur (Haren) en P. P van Vliet (Den Haag). Een overzicht van de Utrechtse gemeenteraad tijdens de vergade ring, welke gewijd was aan het verkeersplan Feuchtinger, volgens welk plan de singels opgeofferd moeten worden aan het verkeer. Advertentie. 14 cent In doosjes van 10 en 20 stuks In smaakvolle geschenk verpakking: 50 stuks in blik Bij ondernemer stuit dit op weerstanden Interessante lezing van dr. Uitkomsten bloemisterij zijn zeer goed Flora, het belangrijkste element in het Rijnsburgse bedrijfsleven, breidt zich nog steeds uit. Dit bleek ook gistermiddag tijdens de jaar lijkse algemene ledenvergadering, waar bijna 400 leden (totaal 1036) bijeen waren, uit tal van zaken, die ter sprake kwamen. Zo is bijvoorbeeld de omzet van dit jaar f 11.261.340.40, of bijna 1 miljoen hoger dan vorig jaar. In verhouding tot oktober en novem ber 1958 is thans over deze maanden f 3000.meer omgezet. Ook het aantal aanvoerders neemt, evenals het ledental, steeds toe. Per jaar komen er ongeveer 30 leden bij; jonge kwekers, die allen meer of minder aanvoeren. Mede dank zij de toename van glascultures, waar door de spreiding bevorderd wordt, is er van bloemloze maanden geen sprake mee. Ook cle Sjah zegt liet met bloemen! „Mogelijkheden en moeilijkheden ron dom onze export". De bespreking van dit onderwerp vormde het openingswoord van de voorzitter, de heer T. Kralt. Allereerst werden hierbij de E.E.G. en de vrijhandelszone onder de loep ge nomen. „Wanneer de E.E.G. in optima forma tot stand gekomen is, behoeft er voor de exportmogelijkheden van Ne derland geen vrees te bestaan". De vrijhandelszone, die in groter ver band hetzelfde beoogt, biedt vele moge lijkheden. Export Sprekend over de export van bolbloe- men deelde de heer Kralt mee dat voor 1 Vi% naar Duitsland zal worden uitge voerd (in hoofdzaak tulpen) in 1960. Besloot Frankrijk dit voorjaar de in voer van bolbloemen te verbieden. En kele weken geleden werd dit verbod in getrokken. Er zullen dus ook naar dit land bolbloemen worden geexporteerd. Het peil van export naar België, Lu xemburg en Zweden blijft hetzelfde. De invoerbepalingen van Engeland voor bepaalde produkten werken ook slecht op de Nederlandse export. Zwitserland, voor Nederland, en zeker voor 90% voor Rijnsburg de laatste jaren een belangrijk land, waar het de export betreft, heeft de invoerrechten verhoogd tot 40% per 100 tulpen werd berekend, betekent dit ongeveer 4 cent per tulp meer invoer. Berekend naar de totale uitvoer van 10 miljoen tul pen in 1958 zal deze verhoging toch f 375.000,bedragen. Hoewel over dit feit zeer verschillend wordt gedacht, zei spreker er persoonlijk van over tuigd te zUn dat een en ander voor Rijnsburg gevolgen zal hebben. Minder tulpen Ook het jaarverslag van secretaris H. J. den Haan getuigde van de groei van Flora. Uit de gemiddelde opbrengsten blijkt dat de bolbloemen het grootste ar tikel vormen. Wat de tulpen betreft hier hebben de weersomstandigheden in maart en april hun invloed doen gelden. De prijzen voor hyacinten met bol bevinden zich in stijgende lijn. In de Freesiacultuur zitten mogelijk heden van spreiding en risicoverdeling. De Anjercultuur gaat in Rijnsburg en omgeving steeds meer toenemen t.o.v 1956 een toename van 300%. De Orni- thogalumkweek geeft een somber beeld. Ondanks de grote toename van de Chrysanthenteelt trad hier geen scherpe prijsdaling op. Al met al kunnen de uitkomsten van de gehele bloemisterU voor RUnsburg en omstreken in het afgelopen jaar als zeer goed beschouwd worden. Horringa In de kantine van Sikkens' Lakfa brieken NV werd gisteravond een bij eenkomst gehouden van de Kring Be drijven Bloembollenstreek, waar dr. D. Horringa, adviseur voor bedrijfsorgani satie te 's-Gravenhage, een inleiding hield over de spanning tussen onderne mer en organisator. Spreker ging bij de behandeling van dit onderwerp uit van de figuur van een ondernemer, die een klein bedrijf op bouwt tot een middelgrote onderneming. Bij de ontwikkeling van een dergelijke onderneming bereikt het bedrijf op een gegeven ogenblik het stadium, dat or ganisatie noodzakelijk wordt en de on dernemer bepaalde bevoegdheden uit handen moet gaan geven aan een tus senliggende laag van met bevoegdheden bekleed personeel. Uitvoerig behandelde dr. Horringa hierbij de gevoelsmatige weerstanden, welke optreden bij de ondernemer, die door zijn dynamische persoonlijkheid 'n individuele invloed op de onderneming had. Het tijdstip, waarop de ondernemer I door de feiten gedwongen wordt te gaan 1 organiseren, noemde spreker het berei- ken van de fatale drempel. Als oorza ken, welke kunnen leiden tot organi satie noemde dr. Horringa o a. de groei in aantal, de technologische ontwikke» ling en de commerciële ontwikkeling. Organiseren, zo merkte spr. op, ls het bewust scheppen en tot onderlinge sa menhang brengen van procedures en functies. Dit vereist een andere geestes houding dan bij de één-mansleiding waar de ondernemer op zijn verstand en intuïtie afgaat, waardoor de leiding vaak in het emotionele vlak getrokken wordt. Bij de organisatie gaat het echter in de lijn van de rationaliteit. Hierbij zijn gebeurtenissen en personen niet meer uniek, maar worden geclassificeerd. Uitvoerig behandelde spr. vervolgens aan de hand van verschillende praktijk voorbeelden twee organisatie vormen, n.i. eiland-organisatie en archipel-orga nisatie. Na de causerie van dr. Horringa volgde een geanimeerde discussie, waarin dr. Horringa o.m. opmerkte, dat de huidige school en universitaire oplei ding niet voldoen aan de praktische eisen welke het bedrijfsleven aan de or- Komen en gaan In de seizoentyd wordt 20% van de produktie in Rijnsburg (en omstreken) geëxporteerd. Vast staat dat er dit jaar minder tulpen zullen zUn dan vorig jaar. Keizerlijke wens Een aardige noot in het betoog van de heer Kralt was tenslotte de vermelding dat de Sjah van Perzië de wens te kennen heeft gegeven dat de tulp Krelage zijn bruiloft zal sieren. „De Rijnsburgse tulp brengt het ver!" Na ruim 34 jaar deel uit gemaakt te hebben van het bestuur hebben de heren J. van der MeU en W. van der Meij hun functie neergelegd. In hun plaatsen komen nu de heren W. Bouw man en P. van Duijn. De scheidende heren werden door de voorzitter toegesproken en namens de leden werd hun een oorkonde overhan digd behorende bU de benoeming tot erelid. De heren P. van der Meer en A. van Emmerik werden herbenoemd in de Raad van Bijstand. Met de vaststelling van het voorlopig veilmgpercentage voor 1959-'60 van 4% en 2% ging de vergadering akkoord. Tevens met het voorstel tot bijschrU- ving van het batig saldo over het boek jaar 1958-1959 op het ledenkapitaal. Ook het besluit f 60.000 te reserveren voor reclame bijdragen aan bloemen corso en Floriade werd goedgekeurd. Het bloemencorso zal f 12.000 f 1000 voor een wagen, die meerydt, kosten. Ook óp de Floriade wil Rijnsburg een goed figuur slaan, ook al kost het veel geld. ganisatie stelt. Door hun opleiding zijn de ondernemers daarom amateurs in de organisatie. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 17 december C.V. Cen trale Aalsmeerse Velling GA.: Snijbloe men: Chrysanten kl.bl. 1540 per stuk. Chrysanten tros 50110, Tulpen 150215, Narcissen 50115, Blauwe Druif 1535. per bos. Stepman 58140, Legray 4672, Forsythia 2085, Prunus triloba 30125, Hyacinten 2566 per stuk. Adlanthum 5575, Anthurlum 850, 100—150, Aphelandra 150—220, 100— 135, Aralla 80100, 2027, Asplenlum 80—125, 30—40, Azalea 300—950, 150—250, Begonia semp. 5065, Idem Eges Favorite 200—300, Bladbegonia 100—120, 30— 40. BougalnvUlea 200—300, 80—120, Cac tussen en vetplanten 80100, 1225, Cy clamen 400600, 150285, Diefenbachla 200—300, 80—100, Epyphlllum 150—220. 5085, Euphorbia 180220, 3045, Ficus 200250, Gemengde planten 65-85, Hedera bont 100150, 40—50, Kalanchoë 100—150, 80—125, Marantha 40—50, Nephrolepis 200330, 3035, Primula obc. 100145, 4080, Primula Sinensis 50 85, Philodendron 300500, Idem Scandens 4055, Sansevlerla 200350, 100—125, St. Paulla 5060. Sclndap- susgroen 6580, dem bont 85 105, Tradescantia 5060, 1220, Varens femengd 4552, Polnsettla 200—230, 0—120, Helleborus 300—500, KATWIJK AAN DEN RIJN. 17 december Groenteveiling: Waspeen Al per kist 8.80—11. Idem A2 4.70—7.70. Idem BI 7.20—11.30, Idem B2 2.104.20, Idem Cl 56.20, Idem C2 3.704.30, boerenkool I 1620, andijvie II 1026, spruiten A 2 23—56, rodekool 2226. groenekool 9— 13. Aanvoer waspeen 55.000 kg., waarvan 45.000 kg. voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN, 17 december BloemenveilingTulpen: Superba 8590. White Sail 1.20—1.25. Hlllegarda 1.10, Kre lage 801.10, Lustige Wltwe 1.55. Narcis sen: Cragford 3940. Early Glorie 63 64, Buxton 4445. Tros-chrysanten: Red Rollnda 63—81 per bos. Idem geplozen: Long Island 1114, Bramber 843, Crim son Champion 1113 pe rstuk. Am. An jers 3654 per stuk. RIJNSBURG, 17 december Bloemen veiling Flora: Tulpen: Wlntergold 140 160, Early Queen 140, Krelage 130145, Overdale 150155, Superba 110140, White Sail 120—125, Preludium 180—200. Demeter 160, Narcissen: Verger 46, Crag ford 85. Helios Early Glory 6070, alles per bos. Hyacinten: l'Innocence I 40 49—56, Anne Marie I 3540,49. Pink Pearl I 354045. Delfsblauw 33—43 per stuk. Afrika's grootste natie steekt klassieke fietslanden als Nederland naar de kroon Nigerië, de grootste na tie van Afrika, gaat op twee wielen de onafhan kelijkheid tegemoet. Wat de auto is voor de Ameri kaan, is de fiets voor de Nigeriaan. Alleen de man nen rijden op de fiets in Nigerië. Er zijn 12 mil joenmannen en 11/4 mil joen fietsen, maar een fiets heeft vaak een aan tal eigenaars, bijv. broers of een groepje vrienden. Dat betekent dat de meeste mannen fietsen en het betekent ook dat Ni gerië de „fietslanden" Ne derland en Denemarken op den duur wel naar de kroon zal gaan steken. In Lagos is er al één fiets per twee mannen De le verantie is voor 89.7 pro cent in handen van En geland. Inde grote steden is veel gemotoriseerd ver keer, maar het aantal vierwielers is veel kleiner dan het aantal fietsen. Het openbaar vervoer staat nog in de kinder schoenen en by na iedere man met een vaste baan gaat op de fiets naar zijn werk. Wanneer de trotse eigenaar zijn stalen ros heeft afbetaald, koopt hij een lederen zadeltas, waarop hU een spreuk naar zijn smaak schildert. Die kan van religieuze aard zUn, zoals „redt mU, o God", cynisch, zoals „vrees de vrouw, speelt met slang", trots, zoals „ik ga mljn.weg alleen", pathetisch, zoals „alleen is zielig" of luguber, zo als „zes voet voor alle maal" (ter herinnering dat niemand aan het eraf ontkomt). De flets dient ook als taxi. De passa giers zijn meestal vrou wen. Een vermoeide vrouw kan zich .zittend op het achterspatbord of op de stang enkele kilometers laten rijden voor een stui ver. Een „chauffeur" met gespierde kuiten neemt twee passagiers tegelijk. De fietsen zijn van de antiek degelijke soort. De sportkarretjes zijn geen party voor de bar slechte wegen, zeker niet als ze belast worden tot de graad die de Nigeriaan als een normale belasting beschouwt. Normaal is voor hem als een pedaal taxi naar de markt hob belt en knarst, terwyi een dikke koopvrouw op het achterspatbord balanceert zoals de bal op de neus van een circus-zeehond, terwyi een mand van grote afmetingen en met koopwaar meer dan ge vuld even knap op haar hoofd balanceert en ter- wyi het jongste geschenk van de natuur in haar sjaal sluimert. „Zwijntjes- jagen" is hier volkomen ingeburgerd en alle mo gelijke soorten sloten wor den verkocht. Populair is thans een Duits geval dat onrechtmatig alleen maar te openen is als men eer. uur de tyd heeft en over een yzerzaag beschikt. Maar sommige markt kooplui verkopen zowel dit slot als de zaag

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7