Laatste nieuws Recital George van Renesse in kasteel „Oud-Wassenaar'' VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 Voor het „Nut" Meesterverfolking van César Franck Kleine materiële bij-omstandigheden kunnen een muziekuitvoering onvoorzien beïnvloeden. De zaal waar een solo-pianist genodigd wordt mist een podium, deze zaal is met tapijten belegd, ook de vleugel staat op een tapijt. Of het publiek heeft nauweiyks een verwelkoming en applaudisseert in het verdere kort en koeltjes, na een groep Debussy-stukken zelfs helemaal niet. De pianist vindt dus noch spontaan zijn akoestische aanpassing aan de ruimte noch zijn waar élan naar de vervoering in de vertolking. Zo trof George van Renesse het in de Franse zaal van „Kasteel Oud Wasse naar", Renesse, die toch een groot pianist is en zelfs als duopartner van Jehudi Menuhin kunstreizen ondernam. Het mededelen van deze gegevens ach- met dat eigenaardige Schubertiaanse ten we nodig, omdat we in de aanvang en later ook nog wel. het gevecht met cje inspiratie bespeurden. Zeker in het eerste deel van Schuberts beroemde postume Bes-dur Sonate, ofschoon het hoofdthema - die onvergetelijke melodie STADSNIEUWS Leidse analisten vierden feest De Leidse Analysten School bestaat twintig jaar. Aan dit heuglijke feit werd gisteravond op een feestelijke bijeen komst, welke in de grote zaal van „Den Burcht" is gehouden, in ruime mate aandacht geschonken. Niet alleen het jubileum van de school werd gevierd, maar ook dat van de directeur, ir. L. Th. Schonagen, die op 24 december a.s. tien jaar aan de school verbonden is en de natuurkunde docent A. J. Doorneveld, die al 12jaar achtereen op de LAS les geeft. Er was dus alle reden om in de allerbeste stemming bijelkaar te komen. Aan woorden van dank en waardering heeft het op deze avond niet ontbroken, evenmin aan geschenken. De heer J. C. J. Rutten, die een grote rol heeft ge speeld bfj de oprichting van de Leidse Analysten School, werd in de hulde be trokken. Hij kreeg o.m. een fraai weer station voor de school aangeboden, het cadeau van de leerlingen en docenten. Namens de Velzer Analysten School bood de adj. directeur, de heer A. H. v. d. Akker, een voorzittershamer voor het Leidse schoolbestuur aan. De heer Scho nagen sprak zowel de heren Rutten en Doorneveld hartelijk toe en richtte daar na woorden van waardering tot enkele cursisten. Deze hadden zich nl. zeer ver dienstelijk gemaakt. De voorzitter van de feestcommissie, de heer C. P. Gerhard, zorgde voor een geschenkenregen, waar velen van profi teerden; de heer Doorneveld wees in zijn dankwoord op de groei en bloei van de school. Na dit min of meer officiële gedeelte werd in vlot tempo een door de leerlin gen samengesteld feestprogramma afge werkt. Er werden schetsjes opgevoerd, er was muziek en er werd aan hersen gymnastiek gedaan. Verder waren er een „t.v.-show", een spraakwaterval en een Indische dans, die de aandacht van de feestgangers geruime tijd geboeid hielden. Na afloop van de voorstelling was er in de versierde zaal ruimschoots gelegenheid tot dansen. Het ging er bij zonder gezellig toe. IN TRAMRAILS GESLIPT De 16-jarige scholier J. L. Martens, wonende in de 3 Octoberstraat, is gis teravond in de Haarlemmerstraat ter hoogte van „De Overdekte" met zijn rij wiel in de tramrails geslipt. De jongen brak zijn linkeronderbeen. LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS De Leidse Filatelisten hielden gister avond in de „Kleine Burcht" onder grote belangstelling de laatste vergade ring in het jaar 1959. De plannen voor de jubileumvergadering op vrijdag 15 januari a.s. werden besproken. Deze ver gadering zal een feestelijk tintje krijgen. Bij de installatie van enige nieuwe le den werd opgemerkt, dat het bestuur met spanning wacht op het moment waarop gemeld wordt: wij hebben de 300 leden bereikt! Over de bondsdagen op 22, 23 en 24 april 1960 deelde de voorzitter mede, dat binnenkort de aanmeldingsformu lieren zullen worden verzonden. Bijzonder werd tenslotte de jeugd afdeling in de belangstelling aanbevolen. Iedere tweede donderdag van de maand vergadert de jeugd in huize ..Over 't Hoff". Gerecht 10. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en_ natuurkunde op proefschrift getiteld „X-ray diffraction and optical refraction of water and electrolyte solutions", de heer J. Heemskerk, geboren te Den Haag en thans wonende te Amsterdam. heimwee erin - niets te lijden had In het prachtige, aandoenlijke lang zame deel konden de compositorisch zwakke en stokkende overgangen temid den van de langademigheid niet be zield overspeeld worden. Het deel was opgezet met een in feite niet cantabel doorklinkend, resonansloos pianissimo; het werd ongetwijfeld «sensitief-melo- dieus gespeeld, maar zonder dat het tot werkelijk „zingen" kwam. Eerst in Scherzo en Finale raakte de pianist op dreef, meer zichzelf. Hier lagen de ken merken van zijn spel open: een vlekke loze techniek in een sfeer van lichte hel derheid, een aanslag van alzijdig nuan cerende finesse. Deze aanslagsoort zou hem volledig ten dienste zijn in Chopins Berceuse en Barcarolle en in Debussy's prelude „Fille aux Cheveux de Lin", diens Reflets dans l'Eau en het Hommage k Rameau, die alle met een etsende precisie subliem op het klavier werden neergelegd, de snelle passages klaar en klaterend afgeslepen. De genoemde prelude werd echter een heel teer miniatuurtje, da"t niet uit de schakeringen van piano en pianissimo trad, ofschoon Debussy, wiens aanwijzin gen „wet" zijn, een verhevigd intermezzo inlast in mezzoforte ligging. In de an dere delen stelde Van Renesse juist de daarvoor vatbare fragmenten fors tegen over de fijnzinnig geschakeerde. Dit was dus niet helemaal logisch. In de contrapuntische verwikkelingen tegen het slot van de fuga van César Francks „Prélude, Choral et Fugue" zocht hij naar stoere, imposante, plasti sche contrasten, maar zij werden eerder hard en nuchter dan imposant. Daarom geloven wij, dat de pianist toch ongefor ceerd zijn spanningen op moet bouwen van zijn romantisch-introverte structuur uit. Daadwerkelijk in deze geest werd Franck's Prélude als een meester-vertol- king gegeven. Meesterlijk getroffen, wollig bijna, noemen we ook het klanktype, waarmee hij de overspringende orpeggio's van het Choral aankleedde. Echter ook hier, in de climax naar het fortissimo, over spande de vertolker zich in de klank kracht en kwam tempo-schommeling tot stand met verlies van de in de koraal sfeer zeker vereiste zielsrust. Opgetogenheid zou dunkt ons voor Van Renesse een artistieker contrast scheppen met diens oereigen ingetogen heid dan de harde, dynamische kracht, die des tijds is. De onvervreemdbare uit gangsbasis schijnt ons voor hem de zang kracht en dat gronden we op de uiterst poëtische vertolking van Chopins 13de Nocturne in c, waarlijk mooi en alleszins aanvaardbaar verklankt. Een emotione ler opvatting ware ook mogelijk, dit is zuiver individueel. Maar ook hier heeft de geest des tijds zijn verbod V. Tegemoetkomende brief van Peking Communistisch-China heeft in een brief aan premier Nehroe van India voorgesteld, dat India en China over leg plegen over de mate waarin zij hun troepen aan de betwiste grenzen zullen terugtrekken. Koning Boudewijn blijft tot morgen in Stanleystad Minister De Schrijver heeft medege deeld, dat Koning Boudewijn tot mor gen, zaterdag, ln Stanleystad zal blij ven. Op die dag begint zijn rondreis door Kongo, die tot 2 januari zal duren. De Belgische vorst zal de tweede kerst dag doorbrengen in Loeloeaburg, waar zich de vorige week bloedige incidenten hebben voorgedaan tussen de twee be volkingsgroepen in dit gebied. De dag na Kerstmis wordt het hoogtepunt van de koninklijke reis verwacht. Koning Boudewyn zal dan in Leopoldstad, de Kongolese hoofdstad, aankomen en daar tot 30 december blijven. Vandaag, vrijdag, is de Belgische koning begonnen met de audiënties, die hij in alle te bezoeken plaatsen zal geven. ,,Alle vooraanstaande personen uit politieke en administratieve krin gen, partijleiders en stamhoofden zul len in groepen of individueel door de koning worden ontvangen", aldus heeft minister De Schrijver meegedeeld. In antwoord op vragen over het on verwachte besluit tot het koninklijke bezoek zei de minister op een perscon ferentie in Stanleystad, dat „sommige gebaren en sommige verrassingen soms van grote waarde zijn". De heer De Schrijver betoogde voorts, dat de koninklijke reis geen direct ver band met de verkiezingen houdt, die op 20 december in de grote centra be ginnen. Onderscheiding can prof. Geyl uitgereikt Gisteravond is te Den Haag aan de geschiedkundige prof. Pieter Geyl door de Britse ambassadeur. Sir Paul Ma son, het onderscheidingsteken van „Honorary commander of the order of the British Empire" uitgereikt. Tegenwoordig waren o.m. de minister van O.K. en W.. dr. J. M. L. Th. Cals, dr. W. Drees, minister van Staat en oud-minister-president, de rector mag nificus van de Universiteit te Utrecht, prof. dr. J. F. Nuboer, leden van de Se naat, en hoofden van missies uit landen van het Britse Gemenebest. Ook de op volger van prof. Geyl aan de leerstoel van de moderne geschiedenis te Utrecht, prof. Boogman, andere geschiedkundi gen, collega's en familieleden van prof. Geyl waren aanwezig. Bij het uitreiken van de versierselen zei Sir Paul Mason dat H.M. Koningin Elizabeth prof. Geyl had onderscheiden als blijk van erkenning van zijn ver diensten voor de Britse culturele belan gen en de Engels-Nederlandse betrek kingen op het gebied van geschiedkun dige studies. Vliegverbod voor Martin Mariner Hangende het onderzoek naar het on geluk met de Martin Mariner, die by Fak Fak op Nieuw-Guinea bij het landen in zee stortte (men zie de eer ste pagina) heeft de minister Visser van Defensie een tydelijk vliegverbod voor dit type vliegtuig afgekondigd. Men is nog steeds bezig een onderzoek naar de juiste ligging van het gezonken wrak in te stellen. De hoop op het vin den van een of meer der vermisten moet echter steeds geringer worden geacht. Luitenant ter zee Slikker, een der ge wonden, vertrekt vandaag nog per vlieg tuig naar Nederland om hier te worden behandeld voor een gecompliceerde beenbreuk, die hij bij het ongeluk heeft opgelopen. De twee andere gewonden worden verpleegd aan boord van de „Amsterdam". Eisenhower komt in Toulon aan De Amerikaanse kruiser „Des Moi nes", aan boord waarvan zich presi dent Eisenhower bevindt, is hedenmid dag de haven van Toulon binnenge lopen. Eisenhower had daarvoor, enkele myien buiten de Franse kust, op het dek van de kruiser het huldebetoon in ontvangst genomen van 12 Ameri kaanse oorlogsschepen, die met de vol tallige bemanningen aan dek, langs de „Des Moines" voeren. De Amerikaanse president zal in Tou lon de trein nemen naar Parys, waar morgen de Westeiyke topconferentie begint. Knaapje uit brandend liuis nog net gered Josje Dans, een 3-jarig ventje, dat allien thuis was, is kort na het mid daguur door een monteur en een overbuurvrouw op het laatste nipper tje uit een brandende woning aan de Runstraat te Amsterdam gered. Een overbuurvrouw, de 28-jarige me vrouw J. AloserijVan Erp vertelde hoe zij, uit het raam kijkend, aan de over kant van de smalle straat de kleine Jos je huilend achter de brandende gerdij Opbrengst „Alles op één kaart" overgedragen Namens de AVRO heeft jhr. Th. Röell vandaag in de studio te Hilver sum de netto-opbrengst van de dit jaar georganiseerde actie „Alles op één kaart" ten bedrage van f. 1.058.552.31 overhandigd aan de beneficiante orga nisaties, te weten de sectie Jeugdzorg van de Nederlandse Jeugdgemeen schap, de Stichting Vakantieverblüven Lagere Schooljeugd, en het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en Gezondheidskolonies. INTERNATIONAAL CONGRES VAN HOTEL-PORTIERS Er wordt van 10 tot 15 april a.s. in Noordwük aan Zee een internationaal congres gehouden van hotel-portiers uit twaalf verschillende landen. Men verwacht een 400 tot 500-tal deel nemers. De bestuursleden uit de diverse landen zuilen van Brussel uit naar Noordwijk worden vervoerd met helikopters uit België. Daarvoor zal een speciaal lan dingsterrein in Noordwijk worden aan gelegd. De opzet van 'het congres ls, om de buitenlandse hotelportiers kennis te doen maken met de charme van Nederland en het comfort, in het bijzonder buiten Amsterdam. Want, aldus de congrescom missie, vele vreemdelingen kennen Am sterdam zeer goed, maar niet de rest van het land. De congrescommissie be staat uit de heren: A. C. Rodrigues, Hotel Huis ter Duyn te Noordwijk, voor zitter; J. Kilkens, Roeien-hotel te Am sterdam, M. van Klaveren, Palace-hotel te Noordwijk, J. Pr ast, Victoria-hotel te Amsterdam en J. R. Boonacker, Hotel kasteel de „Hooge Vuursche" te Baarn. R1]NSBURG Volgend jaar wordt raadhuis gebouwd Het investeringsprogramma van Rynsburg vermeldt verscheidene be- langryke objecten, die het volgend jaar al tot uitvoering moeten komen. Reeds schreven wij over de demping, riolering en bestrating van de Vliet, welk omvangrijk project het volgend jaar zal worden uitgevoerd. Tevens zal het volgend jaar begonnen moeten wor den aan de bouw van een nieuw raad huis. In de jaren na de oorlog is de bouw telkens uitgesteld omdat aan wo nen zag sbaan. Ze stormde haar trap af nin£- en scholenbouw voorrang moest - - - worden verleend. De situatie is thans echter onhoudbaar geworden. Uitstel MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 december Veemarkt: Aangevoerd 6 sieren, 75 melkkoeien, 330 vette koeien, 87 vare koelen, 30 graskal veren, 52 vette kalveren, 58 nuchtere kal veren, 58 nuchtere kalveren, 200 vette lammeren, 30 varkens (zeugen), 168 schrammen, 490 biggen, 21 gelten. Totaal 3107 stuks. Notering: melkkoeien 850- 1150, vette koelen (schoon gewicht) 2,30 3.50, vare koeien 450875, graskalveren 225350, vette kalveren (schoon gewicht) 22.85 .nuchtere kalveren per stuk 40 65, vett èschapen 7095. vette lammeren 70105, drachtige zeugen 250325. schrammen 6590. biggen 40—44—48. Handel voor melkkoeien rustig, vette koeien kalm, vare koelen lui, duur, gras kalveren kalm, vette kalveren kalm, nuch tere kalveren vlug, vette schapen vlug, zeugen, schrammen en biggen zeer matig. De vee- en kaasmarkten vallende op 25 december en 1 Januari a.s. worden verzet en gehouden op de woensdagen 23 en 30 december a.s. LEIDEN, 18 december Kaasmarkt: Aangevoerd 15 partijen Goudse kaas. geen aanvoer Leidse kaas. Notering: Goudse ex tra kwaliteit: geen notering. Goudse eer ste kwaliteit 2.262.32, Goudse tweede kwaliteit 2.20—2.25. Handel Hauw. BOSKOOP. 16 december Tros-chry- santen geel 10585. Idem wit 65—60, Gol den Seal 60—70, Paris 80—75, Rollnda 75 —70. Fireklng 90—75. Aria 120—95. But terfly 170—120. Else Poulsen 56—37. Ma- honieblad 6753, Andromedablad 59—37, Cotoneaster 95120 per stuk. Cyclamen in pot 5075. Kerstvelling: Pernettya wit 750—700—480, idem klein 170, Idem wit 270220 per bos, Idem gemengd 220 110 per bos. Laurusblad 6575, Pnalerla 110, Larlx 180 per bos. Ilex vertlcllata 18017075 per tak. Gele beshulst 600— 570. Rode beshulst 800700610, Idem klein 180310 per stuk. Blauwspnr per kg. 150—130, Beshulst I 740—390. idem II 250 390, idem koppen 420280, idem steek 650590, idem J. C. v. Tol 380, Zilverbun- te hulst 510460, goudbonte hulst 360 320, Blinde hulst 8565, Meijerigroen 50 45, Erlpsigroen 230210, Cedrusgroen 90— 85, Nordmangroen 110, PinBapospar 85— 75 alles per kg. Kerstbomen 140 per stuk. LEIDERDORP RAADSAGENDA De agenda van de gemeenteraads vergadering die a.s. dinsdag om 7.45 uur nam. wordt gehouden is als volgt: Aan bieding van de begroting voor 1960 en benoeming van een begrotingscommissie. Voorstel tot vaststelling van de jaarre kening over 1958 van het gemeentelijk woningbedrijftot vaststelling van de jaarrekening over 1958 van het gemeen telijk waterleidingbedrijf; tot vaststel ling van de jaarrekening over 1958 van het gemeentelijk grondbedrijf; tot vast stelling van een nieuw ambtenaren reglement, een nieuwe arbeidsovereen komstverordening. een nieuwe kinder toelage verordening, een nieuwe wacht geldregeling en een nieuwe uitkerings verordening; tot aanbesteding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie: tot aan besteding van de kunstwerken ten be hoeve van de uitbreiding der algemene begraafplaats; tot het verlenen van een extra subsidie aan de Stichting ,De Leiderdorpse Padvinders" voor het ma ken van een terreinafscheiding; tot nadere vaststelling van de huren van de 104 woningwetwoningen in het Zijl kwartier; tot uitkering van een verho ging der kindertoelage of kinderbijslag aan het gemeentepersoneel; tot vaststel ling van de spaarverordening ten be hoeve van het gemeentepersoneel; tot verhuur van het perceel Kerklaan 3. Raadsstukken Na de aanbieding van de begroting voor 1960 en de benoeming van een be grotingscommissie, krijgt de raad aller eerst de jaarrekeningen der bedrijven over 1958 te behandelen. Deze rekenin gen zijn gecontroleerd door het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Ad viezen van de Vereniging van Ned. Ge meenten. Eén der volgende agendapunten ls de gunning van de bouw van de rioolwater zuiveringsinstallatie. De bouw omvat de volgende werkzaamheden: het maken van een rioolgemaal: een zandvang, een bezinktank, een slijkgistingstank en 10 slijkdroogvelden, alsmede de aanleg van een aanvoerriool en een toegangsweg. In totaal schreven 50 gegadigden in voor dit werk. De over de laagste inschrijf- ster verkregen inlichtingen zyn zodanig, dat B. en W. de raad voorstellen de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstal latie te gunnen aan de firma Van der Sluis en Zonen te Rotterdam voor f. 423.800. GUNNING In de vergadering van 6 februari j.l. heeft de raad besloten de algemene begraafplaats uit te breiden. Een ender- deel van deze uitbreiding is het uitvoe ren van beton- en metselwerken met bijkomende werken. By de openbare aanbesteding waren 10 inschrijvingen. De laagste was de heer J. J. A. van Trappen te Amsterdam voor f. 24.200 De ingewonnen informaties luidden gunstig, weshalve B. rn W. voorstellen dit werk te gunnen aan de heeT Van Trappen. Op vrijdag 18 en zaterdag 19 december 1959 zal in onze gemeente een collecte worden gehouden van de Neder landse Organisatie voor Internationale Bijstand (N.O.V.I.B.). Het doel van de N.O.V.I.B. is de minder-ontwlkkelde gebieden (zoals Azië, Afrika en Latijns-Amerika) hulp te bieden. Volkskerstzang Dit jaar zal de Volkskerstzang in ons dorp op woensdagavond 23 december aa.. plaatsvinden. De plaats is weer het grasveld naast de Ned. Herv. Kerk: bij slecht weer in de kerk. De Leiderdorpse Harmonikapel „Hart en Stem", .Excel sior" en het R.-K. Kerkkoor verlenen hun medewerking. Het thema voor dit jaar is: „Alzoo lief heeft God de wereld gehad". GELD VOOR AFSCHEIDING De Stichting „De Leiderdorpsche Pad vinders" zou gaarne een behoorlijke af scheiding willen aanbrengen om het door haar, van de gemeente gehuurde terrein aan de Dr. van Rhijnstraat. Deze afscheiding is dringend nodig, omdat het terrein door derden als vuil stortplaats wordt gebruikt. De Stichting raamt de kosten op f 488, en maakt dan gebruik van de hulp van de padvinders en hun ouders, meer speciaal het plaat sen van de afscheiding omvattende. Er kan een by gemeentewerken nog aanwezig restant betonpalen worden verstrekt; door deze verstrekking wordt het dan nog benodigde bedrag geraamd op f350,—. De Stichting deed de sug gestie het bedrag als een aanvullende subsidie over 1959 te verlenen. Met het oog hierop hebben B. en W. advies ge vraagd aan de Culturele Raad. Deze meent echter hoewel overtuigd van de noodzaak van de afscheiding, dat in dit geval het verband met een cultureel doel ver te zoeken ls. De Culturele Raad meent alleen voor dit ene geval uit de subsidiepost te moeten beslissen, indien er geen andere mogelykheid aanwezig is. B. en W. zien tot hun spyt geen an dere mogelijkheid het geld beschikbaar te stellen, dan door het verlenen van een aanvullende subsidie over 1959. Daarom stelt het college de Raad voor deze aanvullende subsidie van f350, beschikbaar te stellen. VOORSCHOTEN Concert in Cultureel Centrum De Culturele Commissie van de Her vormde Jeugdraad en het Departement Voorschoten van 't Nut organiseren maandag a.s. in het Cultureel Centrum een concert, d'at gegeven zal worden door het Ned. Madrigaalkoor onder lei ding van Herman Strategier. Dit concert is mogelijk gemaakt door de medewer king van het gemeentebestuur van Voorschoten. Aan dit concert werken als sohsten mee: Elly Hillinga-Pasman, sopraan; Margot Broeders, harp; Tonny Weid- ner—v. d. Staay, piano en David Holle- stelle, bariton. Uitgevoerd zullen worden werken van Bach. Mendelssohn, Strategier. Corne lius. Pierné. Damase en Britten. Het is de eerste keer. dat een derge- lyk concert in onze plaats gegeven wordt en het is bovendien voor het eerst, dat in beide culturele verenigin gen onder auspiciën van het Gemeen tebestuur tot een dergelijke manifesta tie kunnen komen. WARMOND TAFELTENNIS TVV STEEDS VOORUIT Uitslagen competitiewedstryden: Da mes: Avantl (Hazerswoude)Steeds Vooruit I 5—5. Heren: Steeds Vooruit I —Wilhelmus in (Voorburg) 5—5. en rende aan de overkant het pand 22 binnen samen met een monteur. In en kele seconden hadden beide de drie smalle trappen bestegen. De monteur trapte de zwakke toegangsdeur van de derde etage, die met een hangslot was afgesloten, in. deed snel twee passen in de vol rook en vlammen staande voor kamer, greep het jochie en gaf het over aan mevrouw Aloserij. Mevrouw Alosery bracht de kleine Josje in veiligheid. Vijf minuten later speelde het ventje alsof er niets gebeurd was in het huis aan de overkant met haar eigen kin deren. De woning op de dorde etage brandde geheel uit. De brandweer wist echter te voorkomen dat het vuur zich uitbreidde. De tweede etage liep alleen waterschade op. De oorzaak van de brand is nog on bekend'. De moeder van Josje kwam om kwart over een vanmiddag thuis. Ze wist toen van de brand nog niets. De moeder van Josje, een werkster, had haar woning vanochtend tussen 7 en 8 uur verlaten, evenals het oudste dochtertje de 7-jarige Hannie Dans, die naar school ging. Josje bleef in de voor kamer, die door z'n moeder met een hangslot aan de buitenkant van de deur was afgesloten, alleen bij de brandende oliekachel achter. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of het kind zelf met lucifers gespeeld heeft. Auto tegen trein: bestuurder gedood Vanmiddag omstreeks één uur is te Deventer een auto tegen een trein ge reden, waarby de bestuurder op slag is gedood. Het ongeluk gebeurde op de van automatische knipperlichten voorziene overweg in de Ceintuurbaan. De knip perlichtinstallatie werkte normaal. De trein had 26 minuten vertraging. R.-K. VROUWENGILDE Het R.-K. Vrouwengilde kan weer terugzien op een goed geslaagde bijeen komst. Goed was de opkomst, de sfeer en hetgeen de spreekster naar voren bracht. Mevr. MeskersHendriks heette in het byzonder welkom de spreekster mevrouw Boudens—van Heel. aan wie zij onmiddellijk het woord gaf. Het onder werp luidde: „Hebben we tijd over of komen we tyd tekort". Uitvoerig sprak zij over het dansen, de film, de radio en alle moderne amuse- mentsvormen. Kerstzang zou leiden tot stagnatie by de gemeen telijke diensten en een remmende in vloed uitoefenen op de ontwikkeling van de gemeente. Met de bouw zal een be drag van f. 600.000 gemoeid zyn. Het is de bedoeling het nieuwe raadhuis te bouwen op de plaats, waar het oude raadhuis is gesitueerd. Voor de bouw van het raadhuis zal op 1 januari f. 347.964.76 zyn gereserveerd. Voorts zal in 1960 moeten worden overgegaan tot restauratie van de to ren van de Ned. Herv. Kerk. Het ge meentelijke aandeel in de restauratie kosten is f. 100.000. Er is van uitge gaan, dat de financiële positie van de gemeente van dien aard is, dat 25 van de restauratiekosten voor rekening van de gemeente kunnen worden ge nomen. In 1961 staan voorzieningen wat de vuilnisstortplaats, die thans overvol is, als memoriepost op het programma, evenals het geval is met de verbete ring van de verbindingswegen van Lei den met Noordwyk en Katwyk. De stichting van een zwembad be hoort ook nog tot een van de vele wen sen van Rynsburgs vroede vaderen. ZU zyn van oordeel, dat een zwembad in een kinderryke gemeente als Rynsburg geen weelde is. De raming is voors hands pro memorie uitgetrokken, aan gezien er geen cyfers omtrent stich- tingskosten bekend zyn. Bovendien is niet bekend welk deel van de exploita tiekosten zal kunnen worden gedekt door de opbrengst van toegangsgelden en abonnementen. De bouw van het zwembad staat voor 1961 op het pro gramma. Financieel beleid B. en W. is, ondanks een sluitende begroting, moeilijk Dat Rijnsburg voor 1960 een sluiten de gemeentebegroting heeft vindt o.m. zijn oorzaak in het feit, dat de ge raamde algemene uitkering uit het gemeentefonds f66 000 meer bedraagt dan vorig jaar. TevenJ kan we-ens belastinguitkering uit het gemeente fonds f 14.000 meer worden geraamd. De opbrengst van de grond- en perso nele belasting, alsmede van de hon denbelasting. is eveneens een meeval ler. Bovendien zal de bespaarde rente ongeveer f 15.000 meer bedragen dan voor 1959 werd geraamd. Al met al een voordeel voor de gewone dienst van f 112.000. B. en W. zijn van mening, dat de begroting voor het. rweoiwe dienstjaar zeer zorgvuldig en scherp is opgesteld. De inkomsten zyn zover mogelijk opge voerd; bij de raming der uitgaven is getracht de raming voor 1959 niet te overschrijden. Volgens B .en W. zal de nieuwe wette lijke regeling Ryk-gemeenten voor Rij-nsburg nog een. zij het bescheiden, inkomstenverbetering met zich mee brengen. Desondanks zijn B. en W. van oordeel, dat de onzekerheid wat de nieuwe financiële verhoudingen betreft, het uitermate moeilijk maakt in finan cieel opzicht een beleidslijn uit te stip pelen. „Dit klemt te meer. omdat tal van zeer urgente werken ten uitvoer moeten worden gebracht", zegt het col lege Omdat het aantal leerlingen van de enige openbare lagere school jaarlijks minder wordt, stijgen de exploitatiekos ten van de school, berekend per leer ling, eveneens jaarlijks. B. en W. over wegen de raad voor te stellen de Minis ter van O. K. en W. te veraoeken arti kel 55 van de lager onderwijswet 1920 op de openbare school van toepassing te verklaren, op grond van het feit dat de school door haar gering aantal leer lingen, moet geacht worden in bijzon dere omstandigheden te verkeren. B. en W. merken voorts op, dat de ingrijpende rioleringsplanmen alsmede de demping van de Vliet by de Dubbe- lebuurt. aanzienlijke jaarlijkse lasten aan rente en afschrijving zullen ver oorzaken. Het college heeft dan ook het voornemen de raad t.zt.. een voor stel te doen tot invoering van een rio leringsbelasting. Voltooiing van de veel omvattende rioleringswerken kan niet voor 1962 haar beslag hebben gekregen. Wat de restauratieplannen van de toren betreft, wijst het college er op. dat uitvoering hiervan pas aan de orde kan komen, wanneer van de zyde van de Kyksoverheid op voldoende financiële medewerking kan worden gerekend. On derhandelingen hieromtrent hebben nog steeds plaats. BEURSOVERZICHT Nationale Handelsbank zeer vast Voor de laatste beursdag van deze week had de handel in de internationale waarden vandaag niet veel te betekenen. Verreweg het grootste deel van de beursbezoekers had vandaag bij de ope ning belangstelling voor de hoek, waar aandelen Nationale Handelsbank ver handeld worden. Bij de opening heerste er dan ook grote drukte en werden de aandelen op 199 gekocht en verkocht. De slotkoers van gisteren was circa 190. Over het „waarom" van de hausse in deze aandelen tast de beurs nog steeds in het duister. Dit temeer, doordat de directie van de Nationale Handelsbank, desgevraagd, niets heeft mede te delen met betrekking tot de forse koersstijging van deze aandelen. Er is, aldus de direc tie, niets aah de hand. Gedurende het verdere beursverloop steeg de koers tot 20114 en daalde daarna tot 196, om de markt te verlaten op circa 198. Philips was een achttal punten in reactie op 81714, Unilever circa 3 punten lager ter- wyl AKU 454 ex 4 interim-dividend noteerde, tegen gisteren 459% cum divi dend. Kon. Olies byna f 1.— lager. Scheepvaarten waren goed prijshou dend tot hoger. Cultures goed prijshou dend. Staatsfondsen vertoonden overwe gend hogere koersen. Op 24 december, de vooravond van Kerstmis, zal op De Baan een samen zang van kerstliederen worden georga niseerd. Een interkerkelijk comité heeft de organisatie in handen. Medewerking zal worden verleend door een ensemble van blazers uit de beide Warmondse muziekkorpsen. Naast het zingen van acht kerstliederen vermeldt het pro gramma voorts de voorlezing van het kerstevangelie en een korte toespraak. Bij zeer slecht weer is er een uitwijk mogelijkheid naar 't Trefpunt. De bij eenkomst zal niet langer dan 45 minu ten duren. WASSENAAR Kleuterscholen in Zuid In tegenwoordigheid van de wethou der van Onderwijs, mevr. mr. C. M. s'Jacob-des Bouvrie, de directie van de dienst Gemeentewerken, de heren A. J. Bolten en G. F. Klarenbeek en enkele ouders en bestuursleden van de open bare kleuterschool en van de Prinses Margrietkleuterschool is gisteren op enigszins officiële wyze de bouw van een nieuw gebouw voor deze beide scho len op een fraai gelegen terrein aan de Bremhorstlaan begonnen. De heer K. Huibregtse, oud-wethouder van Onder- wys bediende de grote dragline en zorg de. dat de eerste hap grond verplaatst werd. De vier lokalen, die het gebouw zal bevatten, zullen, volgens de plannen van de Amsterdamse architecten Pot en Pot- Keegstra, schuin achter elkaar gebouwd worden in de richting oost-west, zodat van elk lokaal een der wanden naar het zuiden is gekeerd. Het bouwwerk wordt uitgevoerd door de N.V. Witte en Kromhout te Katwijk. Beurs van Amsterdam Vrijdag 18 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 100 A 100A Ned. '59 4% 99tf 100% Ned. *59 4% 98A 98% Ned. '53 3% 94 94 Grootboek obi. 3% 78% 78 Ned '47 3% (3) 9134 91%GL "Jed '51 314 94% 94% Ned '53 (3%) 91% 92% Ned '56 3% 92% 92% Ned '48 3% 87% 87% Ned. '54 3% 87% 86% Ned. '55 I 3% 88% 88A Ned. '55 II 3% 90% 90% Ned. '37 3 89% Dollarlng '47 3 90 90 Investeringscert. 3 96% 96%GL Ned. 62-64 3 97% 96% Indië *37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 89%GB 90%GB Ned W£ 6% 109 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Han dl. en Ind. B. 42% 42% Nat. Handelsbank 189% 197 Ned. Handelmy189% 245 Amst. Rubber 116% 116%GB H.VA155% 156 Senembah 622GB 622GB AK.U460% 454%exd. Berkel's Patent (v.) 289GB 294GB Calve Delft cert. 741% 760 Deli Mij.en (Ver.) 184.30 184.20 Kon Pap v Gelder 259 259 Hoogovens cert782GB Muller en Co. N3. 380% 380GB Ned. Kabelfabr 435GB 433GB Philips 825% 816% Philips pref290GB 290GB Unilever 783 779% Wilton Feyenoord 220 220 Biliton 2de r 362 365 Dordtse Olie gew 754 752 Kon. Petr (f. 20.—) 162.60 162.60 idem (50 a f 20.— 162— 161.20 Holl Amer lijn 171% 174 Java China Paket 159 161 KLM 114 114.50 Kon Ned Stmv M(J 190% 192% Kon Paket Mij 139% 140% Stoomvaart My Ned 185 Nievelt Goudr eert 144% 147% v Ommeren eert. 260 260% Kon Rott Lloyd 165 165GB Ned Scheepv Unie 156% 158%GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3.. 92% Idem 48 (3%) 92% R'dam *52-1 (4%) 97 98% ld. ld. '37 MI (3%) 93% Z.-Holland '56 (4V«) 98% 96H Bank N. G "58 (5%) 103% ld. N WH "62 (4%) 96 Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam -56 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% 94% 87% 83 80 89% 179y4 80 88% 87 Vg 88% 88% 95% 90% 96% 103% 96 83 80 89% 79% 79 87 S8H 97 90% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 228 Amst Bank 325y« H_B U eert 245 Rott Bank 282 Twentsche Bank 254% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 406 BorsumU69% K. N Ed.met. A-AA 94 Idem pref wd100 Electrolasmy 354% <on Ned Grofsmed. 168% Holl. Constructie 470B Ing oui v Bouwnyv 275 Internatio 155 Int Kunststoffenlnd 59 Leidse Wolspinnerij 393 Rott Droogdok My 605 Sikkens Lakfabr '53 715 Ver. Touwfabr295 Walvisvaart 118% Wernink's Beton 154% v. Wyk en Heringa 107 Zaalberg 130% Spoorwegen Dell Spoorweg Mtl 6% Amerikaanse fondsen. ïun racilic ti 26A Intern Nickel 109% Anaconda 65% Bethlenem Steel 54% Clues Service 49% General Motors 54% Kennecott 98 Republic Steel 74% Shell OU 79 Union Pacific 31 Un. States Steel 99%exd. 287 50 324 242% 281% 256 407B 70% 95 95 279% 156% 59% 390 605 715 295 VA 118 155 109% 130% 26 109 65% 54 49% 53%exd 98% 73% 79% 98

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5