FA BLO COMMODORE WHITE Amsterdams trio pleegde diverse overvallen in provincie Groningen Weelde op FIFTH met Kerstmis bijna AVENUE is buitensporig T&bftka surpHse! Tegen de leider van het groepje in totaal zestien jaar geëist 15.90 vermoeiend winkelen Het de rijkste straat ter wereld :,r 79.SO Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 18 december 1959 Derde blad no. 29928 Zware eisen tegen „zware jongens Zo ging de bankloper ook die zaterdag ochtend per fiets op weg met een tas met f. 60.000. Midden op de Ubbo Em- miussingel, al vrij diclht bij het gebouw van de Nederlandse Bank, stond een man (verdachte) voorovergebogen over zijn bromfiets. Het leek er op, dat hij iets aan zijn brommer repareerde. Toen de bankloper hem passeerde richtte de man zich evenwel snel op en wierp de bankloper wat tabakstof in het gezicht, greep de tas, sprong op zijn bromfiets en verdween. Jeugdige hulp De bankloper riep om hulp en twee jongelieden, 21 en 16 jaar zetten een Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Groningen, mr. J. Muntendam, gistermiddag geëist tegen drie Amsterdammers, die terecht stonden wegens het plegen van verscheidene roofovervallen. Dit drietal, een 38-jarige lasser, een 45-jarige lasser en zijn broer, zou in de nacht van 30 op 31 december 1955 een overval hebben gepleegd op de zuivelfabriek te Briltil. Ze drongen de slaapkamer van do directeur van deze fabriek, de heer A. Gast, binnen en dwongen bem met de revolver in de rug naar het. kantoor te gaan en de brandkast te openen. Daar na knevelden zij het echtpaar en twee van hun kinderen, jongens van zes en elf jaar en gingen er met f. 10.000 aan lonen en melkgeld vandoor. In de mening, dat er veel geld aan wezig zou zijn, poogden zij in de nacht van 29 op 30 maart 1956 de woning van notaris D. Sikkema te Grijpskerk binnen te dringen. Dit mislukte echter. De notaris had overigens het geld reeds naar de Boerenleenbank gebracht. In de nacht van 23 op 24 april pleegde het drietal, dat zich steeds per brom fiets verplaatste, een overval bij de ma kelaar D. Sikkema, kassier van de Boe renleenbank te Hoogkerk. Door hevige tegenstand van het gehele gezin mis lukte deze overval echter. Twee jaar later De laatste ten laste gelegde overval werd twee jaar later gepleegd, in de nacht van 10 op 11 april. Het drietal had het eerst weer op de notaris Sikke ma te Grijpskerk gemunt, maar aan gezien deze onder politiebewaking bleek te staan, beproefde het zijn geluk bij veehouder Staal te Leegkerk. Deze zat met zijn knecht op de aankomst van een vee-auto te wachten, toen hij door het drietal overvallen en gebonden werd. Tijdens het forceren van de brandkast kwam de verwachte vee-auto echter aan, waarop het drietal ijlings de vlucht nam in de auto van de heer Staal. De verdachten bekenden de ten laste gelegde feiten. De leider bleek de 38- jarige lasser te zijn, die nauwkeurig op de aankondigingen van verkopingen en dergelijke lette en daaruit afleidde, wanneer er op bepaalde plaatsen grote bedragen aan geld aanwezig waren. Hij beraamde de plannen, terwijl de twee gebroeders het zware werk deden. De twee lassers hadden elkaar leren kennen in de strafgevangenis te Leeuwarden. Zij besloten daar samen er op uit te trekken en kozen als operatieterrein de provincie Groningen. De broer, een ex- beroepsmilitair, sloot zich later bij hen aan. De raadslieden bepleitten lagere straf fen. Nogmaals Hierna stonden de belde gebroeders nog terecht voor een inbraak op 21 april 1956 in de kazerne te Deventer, tijdens het weekeindverlof van de militairen. Enige verrekijkers, drie revolvers en pa tronen werden meegenomen met het oog op de overval op de Boerenleenbank te Hoogkerk. Voor deze feiten eiste de officier van Justitie nog eens twee jaar gevangenisstraf. De 38-jarige leider moest zich verder nog verantwoorden voor een overval op de 62-jarige bankloper S. van der Vries uit Groningen, op zaterdag 3 mei van het vorige jaar. Verdachte was in Gro ningen gaan werken en had gedurende geruime tijd de situatie verkend. Zodoende wist hij, dat de bankloper geregeld des zaterdagsochtends om streeks elf uur geldbedragen overbracht van de Rotterdamse Bank aan het A-Kerkhof en naar het gebouw van de Nederlandse Bank aan het Hereplein. Amerikaanse lening voor stuwdam in Joego-Slavië De Verenigde Staten hebben gisteren bekendgemaakt, dat zij een lening van 15 miljoen dollar verstrekken aan Joego- Slavië als bijdrage in de financiering van een waterkrachtproject. In de des betreffende mededeling van het Develop ment Loan Fund wordt gezegd, dat het project belangrijk is voor de versterking vaR de economische basis der Rationale onafhankelijkheid van Joego-Slavië. Het project omvart; de bouw van een stuwdam van ongeveer 1 kilometer breed in de Trebisajica rivier nabij Dubrovnic. Tenslotte zal er een krachtcentrale ont staan met een capaciteit van 160.000 kilowatt bovengronds en een krachtcen trale van 400.000 kilowatt ondergronds. De Amerikaanse lening is bestemd voor de financiering van de beginfase van bet project. achtervolging in. De vluchtende over valler verdween via het Zuiderdiep in de nauwe straten van de oude binnen stad. De scholieren achtervolgden hem en reden hem klem in de Haddinger- straat. Daar sprong hij van zijn brom fiets en zette het op een lopen. De jon gelui meenden, dat het ging om de ge stolen bromfiets en brachten deze naar het politiebureau. De vluchteling pro beerde inmiddels de dans te ontsprin gen, maar toen hij een oploopje zag, wierp hij bliksemsnel de tas met geld onder een geparkeerd staande vracht auto. Het toeval wilde, dat de vracht auto kort daarop werd weggereden en de tas gevonden werd en eveneens naar het politiebureau gebracht. Spoedig daarna werd verdachte gearresteerd. Eerst ontkende hij, maar later legde hij een bekentenis af. De officier van Justitie noemde deze verdachte een gevaarlijk man en een initiatiefnemer, die telkens anderen in de misdaad betrekt. Hij moest de eis be perken tot vier jaar zonder aftrek, om dat tegen verdachte in de andere zaken al twaalf jaar gevangenisstraf was ge- eist en zestien jaar gevangenisstraf het maximum is, dat niet overschreden kan worden. De raadsman bepleitte clementie. De rechtbank zal in alle zaken over veer tien dagen vonnis wijzen. Pachters te Zwolle bijeen (Speciale berichtgeving) In principe is het onaanvaardbaar dat de boeren op de lichte gronden duur zaam met een lagere beloning van hun arbeid genoegen moeten nemen dan de agrariërs op de betere gronden. Onze organisatie zal scherp moeten protes teren als de regering tot een voortgaan de pachtverhoging zou willen overgaan en de garantieprijzen ongunstiger zijn. Dit betoogde de heer C. Egas in zyn rede over het pacht- en kredietbeleid als on derdeel van de landbouwpolitiek, die hü hield op de algemene ledenvergadering van de bond van landpachters en hyp- theekboeren in Nederland, die gistermid dag te Zwolle werd gehouden. De bond heeft grote bezwaren, aldus de heer Egas, tegen de door het Landbouw schap bepleite vergoeding van de gebou- wenkosten op basis van vervangings waarde. zelfs als de prijsgaranties over eenkomstig verhoogd zouden worden. ,De regering zou een speciale subsidie beschikbaar kunnen stellen voor de ver betering van bedrijfsgebouwen, zodat de pachten niet extra worden opgejaagd", aldus spreker. De aftredende voorzitter, de heer D. van de Woerdt te Zoelen, die opgevolgd wordt door de heer J. M. Jansma te Heerenveen, zei in zijn openingswoord dat de bond dient te ijveren voor een betere taxatie-methode. Hij vond het eveneens onjuist dat bij publieke ver kopingen de maximumprijs dikwijls niet kan worden gehaald en de pachter zich dan genoodzaakt ziet meer te betalen dan de geboden prijs, waar het onjuiste taxatiesysteem mede debet aan is. De bond acht het van belang dat er in overleg met de Federatie van verpach ters in de provincies taxatiebureaus worden opgericht, die bij eventuele ver koop een voortaxatie kunnen geven, nu de grondkamers dit ingevolge de nieuwe pachtwet niet meer mogen doen. sanfor en no-iron! met TRUtfWV boord-uit-één-stuk Utrechtse raad voelt zich bedreigd (Speciale berichtgeving) De raad van de gemeente Utrecht heeft met algemene stemmen een motie aangenomen waarin hij zijn ontstem ming uit over de wijze, waarop staats secretaris mr. Scholten vlak voor de raadsvergadering, namelijk zaterdag jl. aan de raad heeft meegedeeld dat. zo men tot het dempen der singels zou wil len overgaan dit bij hem, wanneer het om een toestemming gaat, op zeer ern stige bezwaren zou stuiten- De raad voelde zich bedreigd in de normale uit oefening van zijn besluitvorming. De wrakstukken van de auto, welke in Utrecht door een vracht auto werd gegrepen en op een vluchtheuvel geslingerd werd, waar een verpleegster stond te wachten. Zij werd op slag gedood. terwijl het echtpaar in de auto ern stig werd verwond. FEESTSTEMMING IN NEW YORK IS 111 (Van onze Amerikaanse correspondent) Winkelen in New York kan vermoeiend zijn, vooral tegen Kerstmis. Maar dat is een goed excuus om bij ,,Rosemarie de Paris''op Fifth Avenueuitvoerig te gaan theedrinken. Wanneer men. gesterkt en verwarmd, om een uur of half vijf weer op straat komt, ziet men New- yorks duurste avenue op haar mooist. Een rozige schemer maakt de sfeer tussen de huizen intiemer, maar de lucht daarboven is nog blauw en de prachtige, nieuwe wolkenkrabbers vangen met hun glazen wanden nog het laatste licht van de avondhemel. Vuurrode sterren flikkeren aan en uit. Niet in de lucht natuurlijk, maar langs de majes teitelijk oprijzende wand van gebouw 666. een nieuwe reus die deze sterren alï feestelijke decoratie langs zijn flanken draagt. Het zou interessant zijn, wanneer een deskundige eens de in ventaris ging opmaken in alle winkels op dit beste deel van ..Fifth dat is tussen de 57ste en de 47ste straat. Dit zal wel het rijkste stuk winkelbuurt ter wereld zijn en tegen Kerstmis is de weelde hier beslist overweldigend. Bij Tiffany is het letterlijk alles goud wat er blinkt Ga bijvoorbeeld eens binnen in dat imposante gebouw van Tiffany and Co. Achter de draaideur vindt ge een enorme, met prachtig hout betimmerde hal en in de glazen toonbankkastjes is het een en al flonkering van hor loges, armbanden en ringen. Hier kan men met een variatie op het spreek woord zeggen, dat het èl goud is wat er blinkt. De sfeer hier is typerend voor Newyorks luxe-wijk: weelde voor de massa, voor de duizenden rijken en zeer welgestelden, die hier hun inko pen doen. Procentsgewijs is het aantal Amerikanen, dat naar een zaak als Tiffany gaat natuurlijk slechts gering. Maar in en om New York is zulk een concentratie van welvaart, dat de rijken er toch een soort massa vor men. Dit geeft aan het winkelen op Fifth Avenue bepaald iets minder ex clusiefs dan bijvoorbeeld in de Fau bourg St. Honoré in Parijs, waar de kopers nog altijd het gevoel kunnen hebben tot de ..happy few" te behoren. Bij Tiffany op Fifth staan honderden klanten tegelijk over de dure sieraden gebogen, die goed beschermd onder stevig glas prijken. Alleen voor mannen. Bonwit Teller is een luxe-warenhuis, dat zich vooral specialiseert in elegante dessus en dessous voor dames. In de zijstraat heeft het gebouw een speciale ingang, waar met grote letters op staat ,,for men only". De draaideur is on doorzichtig en het venster ernaast is eveneens gebarricadeerd. Wat vindt men als men binnengaat in deze afde ling alleen voor mannen"? Pijpen, rooktafels, jachtgeweren en hengels? Geen sprake van. Een piccolo in rood livrei legt het terstond uit: dit is de afdeling, waar mannen kerstinkopen kunnen doen voor vrouwen. Het accent schijnt er te liggen op het elegant- frivole en kennelijk kopen deze man nen dergelijke artikelen liever hier dan in de grote ruimten van het warenhuis. Mannen kunnen goede klanten zijn in de dagen voor Kerstmis en het waren huis heeft enkele van zijn beste en meest charmante verkoopsters voor deze afdeling gereserveerd. Wanneer een man hier iets voor zlin echtgenote koopt, kan deze hem niet toevallig in deze afdeling tegenkomen en als hij iets koopt dat niet voor zijn vrouw bestemd is blijft het geheim ook beter bewaard. De kerstman denkt aan alles! Kunstwerken van glas Er is dit jaar op Fifth een winkel geopend, die alles wat daar tot dus verre mooi en elegant was, glansrijk overtreft. Letterlijk glansrijk, want het is één en al de glans en weerspiege ling, wat men ziet binnen dat prach tige nieuwe gebouw .van Steuben, de beroemde glasfabriek. De pui van Steu ben is van zwart marmer. Daarboven rijst een der mooiste wolkenkrabbers omhoog, die New York rijk is: een strak gebouw van glas en staal, waar in vele belangrijke kantoren gevestigd zijn. Treedt men bij Steuben binnen, dan voelt men zich meer in een modern, uiterst geraffineerd ingericht museum dan in een winkel. Men loopt over zachte tapijten, de wanden zijn donker, alleen het indirect verlichte plafond is lichtgrijs. Prachtig bewerkte glassculp turen staan op zwarte piëdestals, waar van de bovenkant licht uitstraalt, zo dat de kunstwerken helder verlicht worden van onder af. Prijzen ziet men nergens. De verkoopsters, die meer weg hebben van elegante gastvrouwen, zijn desgevraagd bereid u discreet in te lichten. Uw cheque kunt ge uitschrij ven aan een elegant bureautje In dezelfde nieuwe wolkenkrabber, vlak naast Steuben, is een andere „glaswinkel"maar als men niet kon lezen, zou men dat niet weten. Hier verkoopt men namelijk uitsluitend gor dijnen, maar alle gordijnstof is uit glas gemaakt. De weefsels, van heel dunne glasdraden, zijn vaak prachtig van kleur en van tekening. Deze stof be hoeft nooit gestreken te worden. De prijs is twee a driemaal zo hoog als van gordijnstoffen, die niét uit een glasfabriek komen. Elck wat wils Bent u gewend in Londen of Parijs uw bril bij Meyrowitz te kopen? Ook op Fifth Avenue heeft hij een zaak. Tabak en pijpen van Dunhill? Ook hier te vinden. Mevrouw is gewend aan Helena Rubinstein. Elisabeth Arden, Yardley of Coty? Zij alle zijn present tussen de 47ste en 57ste straat op Fifth! U hebt voorkeur voor Scandinavische meubelen? Dan natuurlijk naar Georg Jensen. Bent u echter een verzamelaar van gouden muntstukken, dan vindt u hier ook een goede zaak. In de etalage ziet men twee munten met ere aldus vermeld: ..Wilhelmina - Holland" en „Napoleon - France". Toch liever de moderne tijd? Zenith heeft zijn showroom op de beneden verdieping van dat gebouw 666. U be hoeft niet eens naar binnen te gaan om te proberen hoe u een televisie toestel draadloos kunt overzetten van het ene station op het andere: op een van de ruiten vindt u een schakelaar en als u buiten op de knopjes drukt, ziet u hoe binnen, op een t.v.-scherm, het programma verandert. Wanneer u dus zulk een instrument koopt, be hoeft u niet meer uit uw gemakkelijke stoel op te staan om een ander station te proberen. „It's getting up that gets you down", adverteert men in Ame rika. Prachtige costuums in de hypermo derne Engelse ruit. Van "JeA&A&a dus oersterk, kreukherstellend, krimpt niet en plooihoudend. Normaal kost zo'n "phJUnka (55-45) tostuum in prachtige ruitdessins 120 gulden. Nö als KERSTSURPRISE zonder U hebt er jaren en jaren plezier van LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Gouds es ingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35. Alle schatten van de wereld lijken naar Fifth Avenue gebracht. Wordt het u teveel? Wilt ge er liever eens hele maal uit zijn met KerstmisAlitalia (mooi kantoor) brengt u naar Rome, S.A.S. ook mooi kantoorbrengt u naar Stockholm, K.L.M. (mooiste en grootste luchtvaartkantoor op Fifth) brengt u naar huis, naar een kerst boom met echte kaarsen. Onderscheiding aan Jan U bink uitgereikt De burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, heeft gisteravond de voor zitter van de Gronings-Drentse Journa listenvereniging, de heer Jan Ubink, lid van het kringbestuur van de NJK, die deze maand zyn veertigjarig journalis tenjubileum heeft gevierd, de versierse len van de Koninklijke onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Dit gebeurde tijdens een feestelijke journalistenbijeenkomst in hotel Hofman te Groningen. De jubilaris werd vervolgens toege sproken door Gerda Brautigam namens het NJK-bestuur, door Joop ten Oever namens de oud-Groninger journalisten, die elders in het land werkzaam zijn en door de plaatsvervangend voorzitter van de GDJV, de heer W. Bonder uit Assen. Deze bood de heer Ubink een album amicorum aan met bijdragen van Gro nings-Drentse journalisten. Vissen in verboden Iers water Ned. schipper beboet De schipper van de 283 ton metende Nederlandse treiler „Helena" die in Scheveningen staat ingeschreven, is gis teren in Waterford (Ierse republiek) veroordeeld tot f 170 boete en inbeslag- 1 name van zijn vistuig en de gevangen vis. Hy werd veroordeeld wegens het vis sen binnen de Ierse driemijls-zone bij i Dunmore vorige week woensdag. De schipper verklaarde dat hfj in de mening verkeerde dat hij buiten de drie-mijls-zone viste en dat zijn navi- gatie-instrumenten een afstand van meer dan 3,5 mijl aangaven. De dekknecht verklaarde, dat. toen de „Helena" voor de kust van Dunmore 1 aankwam, een Russische treiler zich gevoegd had bij de vissende Poolse, Duit se, Nederlandse, Engelse, Schotse en j Franse schepen. De arrondissementsrechter zei te me nen dat de kapitein een kans gewaagd had. Hij heeft misschien gedacht dat hij buiten de zone was, maar hij was on- verstandig om dit risico te nemen. Hij wees erop dat de maximumboete f500 was, maar meende dat in dit geval een kleinere straf voldoende was. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat de opgelegde boete door buitenlandse vissers niet zou worden opgevat als een „internationale vergunning". I Ned. Toonkunstenaarsbond bestaat veertig jaar De Nederlandse Toonkunstenaarsbond (aangesloten bij het NVV) heeft ter ge legenheid van zijn 40-jarig bestaan gis termiddag in het ICC te Amsterdam een druk bezochte receptie gehouden. De bondsvoorzitter, de heer H. C. Meyer, herdacht in zijn openingswoord in de figuur van de oprichter van de NTB J. Olman, allen die de bond door de dood ontvallen waren. Factoren die veel invloed op het vak hebben uitgeoefend zijn, aldus spreker, de radio en de gram mofoonplaten. Hij zeide dat er nu een schreeuwend gebrek is aan orkestmusici. Sprekende over de salarissen van de stedelijke musici en orkesten, die her zien moeten worden, zei de voorzitter, dat hij, vooruitlopend op de onderhan delingen vast de 5 zou willen incas seren. Namens het NW bood de secretaris, de heer J. Landman, de gelukwensen en een cadeau onder envelop aan. Er werden hierna nog talrijke geluk wensen overgebracht. Nederlandse ambassadeur weer op Curasao De Nederlandse ambassadeur dr. Boon is gisteren wederom int Caracas naar Curacao gevlogen. Bij zyn aankomst in Willemstad verklaarde hij, dat berichten in de Venezolaanse pers dat hem een audiëntie bij de Venezolaanse president Romulo Betancourt zou zijn geweigerd, onjuist zijn. Hy zei slechts met het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Ca racas de mogelijkheid te hebben bespro ken van een gesprek met Betancourt. Het doel van dit bezoek aan Curacao is. aldus de heer Boon, overleg met de Antilliaanse autoriteiten en eventueel een telefoongesprek met de regering in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11