MINERVA" DRAAIT WEER! Brucli herleefde hartverwarmend onder Mizee's stuwende directie fijn FAAM fantastisch In Das Lied von der Glocke Leiden Oostende Alphen centrumgemeente in hart van Randstad Holland Kinderrijwielen 56.- Jubileumconcert De stem des volks Culturele toneeluitwisseling Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 december 1959 Tweede blad no. 29927 Vertolking appelleerde aan veler gemoed! Men is eerst geneigd een partituur uit de „oude doos", te weten uit de periode der „hoogromantiek" als van Max Bruchs' „Das Lied von der Glocke", een der standaardwerken der koorlitteratuur, spottend en geringschattend te beschouwen. Doch hoe vergist men zich eigenlijk daarin! Deze partituur werd gisteravond in een prachtig bezette Stadsge hoorzaal ter gelegenheid van het 55-jarig jubileum van „De stem des volks" onder directie van Willem Mizee tot nieuw leven gewekt. Natuurlijk: véél erin past niet meer in deze tijd, de tekst van Friedrich von Schiller doet ook al in menig opzicht verouderd aan en Bruch is bovendien wat lang van stof. Daartegenover staat evenwel een niet te stuiten bron van constant- levende melodische vindingskracht het geheim der mannen ener vorige 1 generatie! van effectrijke, hoewel nergens diepgaande lyrische of dramatische expressie en bovenal.een uitnemende schrijfkunst voor de zangstemmen! „Koren moeten kunnen zingen" moet Bruch ongetwijfeld gedacht hebben. Welnu: hij lèèt ze zingen, meeslepend, vloeiend en bloeiend. Er moet echter ook een dirigent zijn, die de stuwende vermogens bezit, om dit alles naar volle waarde te realiseren. Deze vond „De stem des volks" in Willem Mizee .als opvolger van Iskar Aribo, die zich reeds enige tijd met dit werk had beziggehouden. Mizee bracht „Das Lied von der Glocke" in een volkomen nieuwe en frisse aanpak machtig en imponerend, geheel naar de aard, hartverwarmend en weldadig van klank, zodat deze „Can tate" na lange tijd toch ook voor de huidige mens tot een heerlijk welkome verrassing kon uitgroeien. Eerlijk gezegd hadden wij het ons van de zich tot nu toe aan de uiterst fijn- tinnige a cappela-zang wijdende Mizee moeilijk kunnen indenken, dat hij ook zo volledig tegen deze bewogen-sugges- tieve taak opgewassen zou zijn. Het meeslepende, klinkende resultaat en de expressieve schildering heeft ech ter bewezen, dat hij het kan. Waarvoor warme hulde! „De stem des volks", uitnemend voor geschoold als dit grote koor onder Iskar Aribo reeds was, kèn zingen. In evenwichtige verhoudingen, egaal en verzadigd van klankkleur, los en moeiteloos, met machtige overtuigings kracht. Bruch's koren zijn bovendien van a tot z heerlijk zingbaar, de stemvoering geeft zelden aanleiding tot forceren. Hoewel men moet het geheel toch niet onderschatten, evenmin als dat bij de orkestpartij het geval is. Daar klinkt b.v. het imposante „Heil'ge Ord- nung" op. Hierin gaan de sopranen tot de hoge bes. Hoe glansrijk en rein werd deze evenwel door deze sopranen, die wel een unitke plaats vervullen, „genomen". Zonder spoor van vermoeidheid zong het koor de ganse avond. Er werd vèèl gevergd, tot en met de enorme slotclimax, maar de klank bleef stralend. Duidelijk was merkbaar dat Mizee ook in technisch opzicht met ken nis van zaken te werk was gegaan. Wel licht had het imposante begin, het sta tige „Vivos voco" nog monumentaler en markanter kunnen klinken, doch toen was men nog niet geheel op dreef. Dat kwam eerst in de loop van de avond. Wy kunnen verder zonder reserve ge tuigen van ons respect voor het ge- bodene. Wélke bezwaren men op zichzelf ook tegen de partituur en de gezwollen heid van de toch ook weer diepe ge dachten bevattende tekst zou kunnen aanvoeren: men wordt er gans en al mee verzoend, wanneer zij met zóveel vuur en gevoel voor stijgingen wordt verklankt. Aan de duidelijkheid dier tekst mag overigens nog wel geschaafd! Schiller's beroemd gedicht vertelt ons over alle détails van het klokkengieten, waartussen zich de menselijke levens gang van geboorte tot sterven symbo lisch beweegt. Voor een belangrijk deel is deze laat ste, al evenzeer in heerlijk zingbare par tijen, opgedragen aan de solisten. Zij waren daarvoor competent. Vooraan stond de bas David Holle- stelle. Hij bleek ditmaal bij uitstek goed gedisponeerd. Schiller spreekt ergens van „Rein und voll die Stimme schalie". Zo was 't bij hem inderdaad, de avond Solisten en dirigent: v.t.n.r. Arjan Blanken (tenor), Wilhelmine Matthès (alt). Willem Mizee. Ma ria Suchèl (sopraan), David Hollestelle (bas). (Foto L.D./Holvast) door. Met zijn sonoor, gezond klinkend materiaal en beeldende kracht maakte hy een suggestieve indruk. Ook de alt Wilhemine Matthès hoor den wij opnieuw met groot genoegen. Expressief en voornaam was haar zang. Ditmaal gaf deze ook gelegenheid ook een volgroeide mezzoligging te be wonderen. Haar dramatisch begrip trof o.a. in het Terzett no. 22, met de sfeer volle inlassing van het wijdingsvolle „Stille Nacht", wijzend naar het komen de kerstfeest. De tenor van Arjan Blanken ontwik kelde zich gunstig en geeft blijk van meer egalisatie. Zijn prachtige stem zit echter helaas nog altijd niet vrij. Hij zou zich tot een jeugdige heldentenor kunnen ontwikkelen, indien dit wel het geval ware. Toch is al veel verbeterd, zodat het beroemde „O! dass sie ewig grünen bliebe. Die schone Zeit der jungen Liebe" krachtig en stralend kon opklinken. Wij raden hem in het eigen belang aan nog eens tot een technische stemrevisie over te gaan, die hem op den duur tot groter ding-en in staat kan stellen. De jeugdige sopraan Maria Suchèl heeft lofwaardig voldaan. Haar stem is nog pril, maar bevat uitstekende belof ten. Zij zong wat schuchter maar wist zich niettemin naast haar geroutineerde collega's te handhaven. Zij hoede zich voor af en toe te hoog intoneren. Haar aangenaam geluid, sympathiek getim- breerd en technisch juist geschoold, doet het beste verwachten. Mizee had ook het orkest N.H. Philharmonisch Orkest dat zich kra> nig weerde, over het algemeen goed in de hand. Te weinig werd echter reke ning gehouden met de op zichzelf al zware instrumentatie, zodat de begelei ding tegenover koor en solisten, wel eens te sterk uitviel, ten koste van hun prestaties. Overigens heeft deze geïnspireerde uit voering het wel duidelijk gemaakt, mede Belgen spelen Topaze in Leidse Schouwburg Voor de door het Comité „Amateurtoneel Nederlands Taalgebied" georga niseerde toneeluitwisseling BelgiëNederland, onder auspiciën van de Ge mengde Commissie ter uitvoering van het Nederlands-Belgische kultureel akkoord, in samenwerking met „Het Conservatoriumtoneel" te Oostende en de Kon. Ver. Litteris Sacrum" te Leiden, komt het Conservatorium Toneel zaterdag a.s. naar Leiden voor de opvoering van „Topaze", blijspel in vier bedrijven door Marcel Pagnol. Van het ontstaan en de ontwikkeling van deze Belgische vereniging moge hier een kort overzicht volgen: Vijfentwintig jaar geleden tijdens de cursus voor voordracht en toneelspeel kunst te Oostende. Brugge en Kort- rijk, door jonge toneelliefhebbers uit verschillende toneelgroepen gevolgd, merkte de leraar professor Rikke Smitz op, dat er tussen deze verschillende elementen vriendschap ontstond. Uit de gesprekken bleek hoe de keuze der stukken vaak afhankelijk was van de politieke kleur der vereniging. Zo ont stond het denkbeeld een groepering te vormen uit de leden va nverschillende verenigingen, die allen het Conserva torium bezochten. Dat gebeurde in 1935. De nieuwe ver eniging zou buiten alle politiek staan en tot doel hebben het repertoire in de Koninklijke Schouwburg (want niet allen kregen die gelegenheid) voor een publiek te brengen, dat niet tot een bepaalde groep behoorde. Deze voorstellingen, onder leiding van professor Rikke Smitz zouden een bui tengewone verzorging genieten. Wijnhandel Costorico Italiaanse VERMOUTH per liter f 4.55 Irun Sherry Jerez Fino Dry per fles f5.10 Arnsby Port Old Douro per fles f 5.25 By 12 flessen (eventueel gesorteerd) de dertiende GRATIS. door de boeiende en contrastrijke ver wezenlijking, dat juist deze absoluut probleemloze Bruch nog volop appel leert aan veler gemoed. Het spontaan losbarstende applaus na afloop sprak ten deze boekdelen! Men had blijkbaar hevig genoten. De damessolisten zijn met bloemen gehuldigd. Voor Mizee, koor en solisten is deze avond op een ongedacht groot succes uitgelopen. Een zegenrijke en welverdiende be kroning van de blijgestemde jubileum- feestviering. Zo voortwerkend, zal Mizee aan dit koor nog veel vreugde beleven. En omgekeerd! H. Achtereenvolgens werden o.a. opge voerd: .George Dandin" van Molière. .Ghetto", van Heyermans, .Oorlogs mannen" van G. B. Shaw, ,,La Mis- schitta" Comoedia dell' Arte, Oompje heeft gedroomd" van Dostojewsky, ,,De Zwaan" van Molnar, .Barbara Blom berg" van Zuckmayer, ..Trente Julie" van Strindberg en ,,De beer" van Tsje- chov. De regie, samenstelling en ontwerp van decors en kostuums waren steeds von professor Rikke Smitz. Door een zware ziekte getroffen was hij genood zaakt de toneelleiding in handen te geven van enkele getrouwen. Zodoende regisseert de huidige voorzitter Fritz Content het zaterdag op te voeren stuk „Topaze". Ofschoon de gezondheidstoestand van prof. Smitz niet toelaat, dat hij de repe tities regelmatig bijwoont, wordt hij toch in alles geraadpleegd en niets wordt uitgevoerd zonder zijn goedkeu ring. Het is begrijpelijk, dat zijn leer lingen en oud-leerlingen de afwezig heid van hun professor en vriend diep betreuren. Wij mogen van de Belgen iets goeds verwachten. Vele autoriteiten zullen de voorstel ling bijwonen, die, wat de beneden- rangen betreft, nagenoeg uitverkocht is. De afdeling Leiden en Omstreken van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde vergaderde gisteravond in een der bovenzalen van het restaurant „In den Vergulden Turk". Leerlingen van de verschillende cur sussen woonden deze bijeenkomst, waar op diploma's zouden worden uitgereikt, bij. Ook de voorzitter van de maat schappij, jhr. mr. L. M. E. van Fisenne, gaf van zijn belangstelling blyk. Nadat de voorzitter van de Leidse af deling. de heer J. H. Smit, enkele mede delingen had gedaan en er enkele huis houdelijke zaken waren afgehandeld hield de heer W. R. Oudshoorn, secre taris, een boeiende lezing over „Bloe men rond Kerstmis". Terwijl er op het witte scherm kleurendia's werden gepro jecteerd gaf hij allerlei technische bij zonderheden. Na de pauze was de heer G. Hogervorst aan de beurt om wat te vertellen, nl. over het trekken van bol gewassen. Enkele ingezonden kerststuk jes werden op deze gezellige avond naar hun kwaliteit beoordeeld. Diploma's en getuigschriften werden uitgereikt aan de volgende cursisten: Uitslag examen tweede knecht hove- niet: F. W. Lint, W. R. Oudshoorn, C. P. J. van Veen N. v. d. Mark, W. v. Borssum Waalkes, H. Th. Vergeer, J. J. v. Seggelen, Chr. C. Koomen, B. J. v. Abswoude, L. J. de Haan, P. Eyk, P. J. M. de Winter, J. Th. M. Vos. W. Joh. v. d. Eykel, B. J. Hesseling, C. M. B. de Feyter, C. Cramer. Alg. Tuinbouwcursus (winter)B. de Winter, F. A. J. Angevaare, W. Wegman, W. Flinterman, J. O. S. Lameyer, A. v. Elswyk, N. Kuipers, M. v. Klaveren, A. C. v. d. Voort, S. Ossevoort, J. H. C. Wouters, M. v. Klaveren. Cursus materialenkennis: C. P. Joh. v. Veen, N. v. d. Mark, W. v. Borssum Waalkes, J. Vrugt. W. F. Wegman, W. Kapaan. A. C. v. d. Voort, A. v. Elswyk, F. A. J. Angevaare, C. H. G. v. Dam. Tuintekenen: G. Smit, J. J. v. Segge len, B. J. van Abswoude, J. B. J. v. d. Holst, J. Tukker, H. Th. Vergeer, P. W. J. Meyer, Leden K. van K. brachten er een bezoek ra. DUSOSWA Leiden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Cornelia Gerarda Fetronella, dr v. H. J. Loos en M. P. van der Linden; Maria Jo hanna, dr v. S. P. Strijk en W. de Groot; Eveline, dr v. E. Mulder en L. J. Kauf- mann; Jacobus Johannes, zn v. J. van leeuwen en G. GljzenüMaria Oatharlna hr v. A. van der Heyaen en H. Hooge- hoom; Johannes Wilhelm, zn v. C. A. de Graaff en L. Schriek; Cornelds Pranciscus Robertus, zn v. C. P. Zuidhoek en M. H. G. den Hollander; Alida, dr v. C. J. Els- hout en P. B, Pieman. GETROUWD: P. Floor en M. F. Boersema. OVERLEDEN: J. J. B. van Ovosit, 78 Jaan. man; J. P. K°P. 77 Jr. man; I. van t Wout. 62 Jaar, ®an; H. Fles, 77 Jaar, man; M. C. Krüger. jaar wed. v. H. F. W. Meveraan; F. H. van de Wiel, 1 Jaar, zoon; W. Rietber gen, 90 jaar, man; K. H Warburg, 41 Jr. •nan; J. M. Visser, 1 jaar dochter; H. J. van der Weijden, 67 jaar, man; C. H. M. Akerboom. 4 dagen, dochter; P. J. van Kooten. 47 jaar, vrouw; H. van Hulst. 66 Jaar, man; J M. Hexspoor, 48 jr, echtgen, P. C. Toebosch. Gistermiddag hebben de leden van de i by vooral de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland een oriënteringsbezoek ge bracht aan Alphen aan den Rijn. Burgemeester Bruins Slot heette het gezelschap in het gemeentehuis hartelijk welkom en hield een inleiding over Al phen. Spreker wees op de toekomstmo gelijkheden van deze, vooral de laatste jaren, sterk uitbreidende centrum-ge meente. gelegen in het hart van de Randstad Holland. De heer Bruins Slot maakte bij zijn causerie gebruik van een „flanelbord" en merkte o.m. op, dat Al phen altijd een industriegemeente is ge weest en dat ook wil blijven. Dat Alphen daarnaast ook een centrum-gemeente is, bewijst o.a. het feit, dat 40 van het winkelend publiek van buiten komt. Voorts wyst de aanwezigheid van een Kantongerecht, Rijksarbeidsbureau, Rijksinspectie voor lager onderwijs, Kan toor Heide Maatschappij voor Noord en Zuid-Holland en een centraalpost van de B B. op deze centrumpositie. Uitvoerig behandelde de burgemeester hierna het onlangs, ook door ons blad, gepubliceerde structuurplan, dat is be rekend op een bevolkingsopname van 48.000 zielen. Teneinde dit plan te realiseren, zullen binnenkort enkele grondaankopen worden gedaan. Vervolgens schonk spreker aandacht aan de verbindingen met Alphen, zowel langs de weg als over het water. Z.i. zyn de trein- en busverbindingen beslist onvoldoende. Zo is er naar het oordeel van velen dringend behoefte aan een halfuurdienst op de lijn Utrecht- Leiden. Ook de busverbinding naar de noordelijk van Alphen gelegen gemeen ten is onvoldoende. Sport en recreatie vragen steeds meer de aandacht, waar- Zonder officieel vertoon is gistermiddag de par terre van Sociëteit Minerva weer in gebruik ge nomen. De grote conversatiezaal maakt een nog wat kale indruk, nu de grote kronen voor herstel verwijderd zijn en een noodverlichting is aange bracht maar toch heerste er gisteravond een ge noeglijke sfeer. Het bezoek aan de sociëteit was niet overweldigend talrijk. De president van de sociëteit de heer G. F. Jonckheer dankte in een kort woord allen die aan het snelle voorlopig herstel van de conversatiezaal. eetzaal en keuken hebben meegewerkt, onder wie het personeel en vele studenten. Overigens werden er geen officiële toespraken gehouden. De foto toont de keuken van de sociëteit weer in vol bedrijfHier was na het wegpompen van ontstellende hoeveelheden bluswater alleen water schade te herstellen. KERSTBIJEENKOMST N.R.K.M. De afdeling Leiden van de Ned. R.-K. Middenstandsbond heeft met de kerst- byeenkomsten een zinvolle traditie in het leven geroepen. De grote opkomst van de leden bewijst, dat men voor dit jaarlijkse evenement belangstelling heeft. De zaal in café-restaurant „In den Vergulden Turk" was gisteravond tot de laatste plaats bezet. De „Schola Cantorum" onder leiding van pater Bosco Van Woggelum O.F.M. verzorgde de passende muzikale omlij- ting. Pastoor C. Tij nagel O.F.M., hield deze avond een lezing over de advents- en kerstgedachte. In het eerste deel van zyn toespraak behandelde hy de verwachting en de belofte. Hij beschreef de histori sche ontwikkeling en sprak ook over de wederkomst. „Eens zal hij terugkomen met grote macht en majesteit". Na de pauze beschreef pastoor Tyna- gel, Bethlehem als een herinnering aan het verleden: aan de Verlosser, Maria en de vrede, en als een belofte voor de komende vrede op voorwaarde van de goede wil der mensen. De N.R.K.M.-voorzitter, de heer J. C. J. Lambermont, besloot de avond met een hartelijk dankwoord aan de mede werkers. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doct.ex. rechten vrije studie richting de heer E. A. Bianki te Roer mond. De 10-jarige Marinus de Groot, wonende aan de Ryn- en Schiekade en leerling van de school aan de 3 October- straat, is gisterochtend tijdens het stoeien na een gymnastiekles gevallen. De jongen brak zijn rechteronderbeen. watersport naar voren komt. Bij de paragraaf gezondheids zorg kwam de waterleiding ter sprake. Er bestaan plannen om tot een geza menlijk waterwingebied rond de Lopik- kerwaard te komen. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, ir. J. J. G. van Hoek sprak, nadat enkele vragen waren beantwoord, een woord van dank tot de burgemeester voor de prettige ontvangst en de zeer verzorgde voordracht waardoor de leden nog weer eens duidelijk geconfronteerd zijn met de moeilijkheden, welke er in Alphen zijn, doch ook met de mogelijk heden, die deze gemeente in de Rijn streek biedt. Hierna maakte het gezelschap een rondrit door de gemeente en werden enkele in uitvoering zijnde werken be zichtigd. De leden van de Kamer en het meentebestuur waren vervolgens in J tel Toor de gast van de Industriële Club. De voorzitter van deze club, jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck, sprak hier een kort welkomstwoord en zeide, dat men er goed aan had gedaan om dit informele contact tot stand te brengen. Aan het einde van dit ongedwongen en gezellig contact kon ir. Van Hoek wijzen op een zeer geslaagde middag, waardoor velen hun kennis over wat er in Alphen leeft hebben uitgebreid. t ge- l Ho- Kerstfeest - Christusfeest ZONDAGMORGENBIJEENKOMST LUXOR-THEATER De commissie voor Bijzonder Kerke- werk van de Leidse Hervormde Gemeen te heeft voor het programma van zon dagmorgen a.s. in het Luxor-theater, enkele kernpunten gekozen uit de Adventsoproep, die door de kerken in Leiden in deze weken vóór kerst is uit gegeven. Deze punten zijn: kerstfeest is Chris tusfeest en Kerstmis is het feest van Liefde. Om vooral tot uiting te laten komen, dat deze oproepen om zó het kerstfeest te vieren de overtuiging vormen van christenen, die tot de meest uiteen lopende richtingen behoren, heeft By- zonder Kerke werk voor zondag as. prof. dr. J. Groot, hoogleraar aan het Semina rium te Warmond, uitgenodigd de bijbel se achtergrond van kerstfeest-Ohristus- feest te belichten. De Adventsoproep spreekt eveneens over kerstfeest als feest van de Naasten liefde. Mevr. dr. E. A. FrankenDuparc, in Leiden bij velen bekend door haar trouwe ijver voor hulp aan vluchtelin genkampen, zal op verzoek van de com missie vanuit de bijbel onze taak als mens tegenover medemens, met name tegenover de medemens in eenzaamheid en nood. laten zien. Een speciale vermelding verdient nog de medewerking van enkele leden van het Leids Politie Muziekgezelschap. Zy zullen geestelijke liederen spelen en de samenzang zondagmorgen as. begelei den. J. JANSSEN 40 JAAR TYPOGRAAF Maandag is het veertig jaar geleden, dat de heer J. Janssen als typograaf in dienst trad by de N.V. „De Leidse Cou rant" aan de Papengracht. AANKOOP PERCEEL WAARDKERKPLEIN 4 In het belang van de volkshuisvesting wensen B. en W. het woonhuis met erf. staande en gelegen aan het Waardkerk- plein 4 voor de prijs van f. 4650 aan te kopen. Uitreiking diploma's Tuinbouw en Plantkunde

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3