K e r k e I ij k L Staatssecretaris Scholten tot Utrecht: „Niet kwaad bedoeld!" Ambtswoning Britse premiers in Downing Street wordt hersteld Met een enkel woord J. P. VAN DER BLOM Agenda DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 Mee- en tegenvallers (Van onze t.v.-medewerker) Het „Sportpanorama" opende met een film over sportkeuring, waarin aan het nut van die keuring goeddeels voorbü gegaan werd, maar een medisch routine- onderzoek op de voet werd gevolgd. Max Adrian! Engels, bekend sportjournalist, die over een groot eigen archief be schikt, heeft daaruit en uit zijn eigen kennis geput om een boekje over 100 jaar sport in Nederland samen te stel len. Voor liefhebbers om van te smul len, maar het was ons teveel opsom ming van voor ons onbekende na men zonder onthulling van achtergron den en groei. Hoeveel een boek weegt, kan ons echt niet schelen en vinden we en kwalijke aanbeveling! De Amerikaanse Voorlichtingsdienst had een film ter beschikking gesteld over de grondige voorbereidingen, die in Squaw Valley plaats vinden om de Olympische wintersport waardig te ont vangen. Duur! Van der Zee sloot op een koopje. Hij bleek nog geen geld te hebben kunnen vinden om een nieuwe agenda aan te schaffen en annonceerde de volgende uitzending over 4 weken op14 fe bruari, geen woensdag, maar 14 januari is ook geen woensdag. Slordig! Daarop werd door de Kellings moe der en zoon, deze laatste achter de schermen de Scala Bodega tot her nieuwd leven gebracht. Tenminste, daartoe werd een poging ondernomen, maar de mensen, die er triomfen heb ben gevierd, kwamen er beter af dan de omgeving. Gezelligheid heerste er destijds, maar het was nu een koude boel. waarin alleen de vergane glorie tot nieuw leven werd opgepijpt. Niet zonder aandoenlijke momenten voor hen met ervaring en een goed geheugen op te le veren. Het hoofdnummer was „Alles gaat naar wens", waarin gezonde kinderen de hoofdschotel zouden vormen. In de eerste plaats bleek, dat presentator Di- mitri Prenkel Frank zichzelf het belang rijkst vond. Verder was er een moeder in de film, die zo intens in tact en liefde tekort schoot, dat ze ieder vertelde niet zo erg op haar oudste dochter te zijn gesteld, die op pa leek. Er moeten ge wichtige redenen zijn geweest, waardoor dr. Fideldij Dop erin berust heeft, dat dit wanprodukt werd gedraaid. Eerlijk gezegd vermoeden we, dat het hem over rompeld heeft, want de verantwoorde lijkheid voor deze uitzending berustte niet bij hem. Maar wat nu te zeggen van het betoog van de bekende Amsterdam se kinderarts? Van de man, die Spock in Nederland introduceerde, was weinig te merken, omdat hij poogde in vogel vlucht de hele ontwikkeling van het ge zonde kind in een notedop te persen. Een tè groot onderwerp voor een te kor te tyd en bovendien bij een rustiger do sering beter geschikt te maken voor de overrompelende televisie. De teruggreep naar de beeldende kunst was een goed middel om te tonen hoezeer onze houding tegenover het kroost in de loop der tyden is veran derd. Maar het waren wel allemaal def tige jonkertjes, die we te zien kregen. Jeugdactie „Doe-open" Van de Nederlandse jeugd (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft besloten om in het kader van het wereldvluchtelingenjaar 1959-1960 een grote nationale actie te gaan voe ren, om de Nederlandse jeugd in staat te stellen haar bijdrage te leveren. Deze bijdrage kan in de twee volgende hoofdlijnen worden samengevat: a. de persoonlijke bijdrage van iedere jon gere tussen 12 en 25 jaar; b. de ge hele actie moet door jongeren zelf worden geleid. Om de actie te doen slagen is be sloten, in de periode van 27 februari tot 12 maart 1960 de verkoop van sleuteltjes te organiseren, die als symbool dienen voor de toekomst van een nieuw huis en zo mogelijk nieuwe levensvoorwaarden voor de vluchtelingen. De actie zal als naam dragen: „Doe-open", Sleutelactie Nederlandse jeugd, Wereldvluchtelingen jaar 1959-1960. Inmiddels is door de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, in zijn kwaliteit van voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, aan alle burgemeesters van ons land schriftelijk verzocht, op zo kort moge lijke termijn medewerking te verlenen tot de vorming van een jeugdcomité, bestaande uit vertegenwoordigers van sportverenigingen, clubhuisjongeren, scholen, jeugdorganisaties enz. Financiering Detwilerschepen is nog niet rond (Speciale berichtgeving) Begin volgend jaar wordt op de Rozen- burgse werk van Verolme's Verenigde Scheepswerven begonnen met de bouw van het gigantische gegraven dok voor schepen tot 150.000 ton, een dok, dat met zijn afmetingen 400 x 45 x 14 een van de grootste dokken ter wereld zal worden. Het is ontworpen voor de bouw van de Detwiler-schepen, de Oceaanreuzen, die 10.000 passagiers tegelijk de Oceaan tussen Amerika en Europa zouden moeten overzetten. De bouw van het dok betekent echter niet, dat ook met de bouw van deze schepen kan worden begonnen. Er is wel een contract getekend, maar dit bevat de clausule, dat pas met de bouw wordt begonnen wanneer het project financieel geheel rond is. En hoewel mr. Detwiler heeft gezegd, dat er financieel geen pro blemen meer zijn, blijkt aan deze voor waarde nog niet te zijn voldaan. Ook zonder de Detwiler-schepen heeft de werf dit dok nodig. De heer Verolme heeft dit jaar wel onder scherpe concurrentie op de internationale markt de opdrachten kunnen bemachtigen voor de bouw van een aantal schepen met een ge zamenlijke tonnage van 250.000 ton. Deze opdrachten geven zijn werven werk tot eind 1961. Dit jaar hebben de Verolme werven acht schepen afgeleverd en voor 250.000 ton nieuwe scheepsruimte op stapel gezet. Verpleegster gedood; echtpaar zwaargewond Bü een verkeersongeval in Utrecht is vanmorgen een verpleegster gedood en een echtpaar zwaar gewond. Het echtpaar reed in een auto op de Diamantweg en gaf geen voorrang aan een zandauto. Met een hevige klap botsten beide wagens tegen elkaar aan, waarbij een verpleegster, die op een vluchtheuvel stond af te wachten totdat zij kon oversteken, door de Volkswagen werd gegrepen en gedood. De bestuurder van de zandauto kwam met de schrik vrij. Het echt paar werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Het was af komstig uit Pretoria (Zuid-Afrika) en nog maar twee dagen in ons land. even GEREF. KERKEN Beroepen te Schildwolde en te Tholen- Poortvliet J. C. van Egmond, kand. te Rijnsburg. „Sjeik" veroordeeld De 30-jarige Iraakse zakenman Ab- doellah Salam-Saeed, is in München tot 2,/£ jaar gevangenisstraf veroordeeld om dat hij zich uitgaf voor een sjeik uit Koeweit en valse chèques inde ter waar de va.i ruim 500.000 gulden in totaal. Hij verklaarde voor de rechtbank dat hij zich uitgegeven had voor sjeik Ab- doellah al Moebarek al Sabah, plaats vervangend heerser en chef van de ge heime dienst van Koeweit, omdat deze hem circa 1.7 miljoen gulden schuldig was voor twee grote paleizen, die hij - Salem-Saeed - in Koeweit voor de sjeik had gebouwd. HU had zijn naam in zijn paspoort veranderd in die van de sjeik. Mogen we wat zeggen, iets ondeu gends? Niet alleen, dat in het Gooi de verstarring der zuilen verontrustend is, ook intern bij de omroepverenigingen wordt ze manifest. Dit programma had goed kunnen zijn, indien regisseur Leen Timp tegen Frenkel had gezegd: „Laat mijn vrouw dat nu eens presenteren". Geen kijker zou er bezwaar tegen heb ben gehad, want mevrouw Timp luistert professioneel naar de naam Mies Bouw man. Dan was het zeker niet in zo ster ke mate een tegenvaller geworden, want dan had dr. Dop zeker een zuiverder klankbord ontmoet. Nu was het even onrustig en pretentieus als de slecht ge kozen achtergrond. Kom met Kerstmis gezellig eten in Café - Restaurant „ZOMERZORG Feestelijke Kerstdiners f7.50 - f 10.- - f 12.50 Speciale jeugddiners f5.-. Aan de vleugel de entertainer Gerhard Snelleman; zang van Elly Bouwers (vernieuwd interieur bovenzalen) Stationsweg 35 Leiden Tel. K 1710-21 AU Geen aantasting van rechten Film en onderwijs Hoewel de pedagogen en didactici het er nog niet over eens zijn, of het tot de taak van het onderwijs behoort actuele onderwerpen in de klas te behandelen, kan toch worden vastgesteld, dat in het onderwijs, vooral bij het vglo, ulo en nijverheidsonderwijs, voor deze leerstof grote belangstelling bestaat en dat de film hierbij een grote rol kan spelen. Dit is het uitgangspunt geweest voor de stichting „Nederlandse Onderwijs- film" (N.O.F.) voor het besluit om in 1960 enige films uit te brengen rond ac tualiteiten. Het staat nog niet vast, wel ke onderwerpen voor deze produkties zullen worden gekozen. Intussen is de moeilijkheid bij het maken van een keu ze, dat men actualiteiten brengt, die zich er inderdaad toe lenen Ingepast te wor den in het onderwijs. Op de persconferentie waarop de di recteur van de NOF, de heer H. J. L. Jongbloed, gistermiddag de komende ac tiviteiten van zijn instituut nader toe lichtte, is ook gesproken over de school televisie, een vraagstuk, dat thans wordt bestudeerd door de Commissie Televisie- Onderwijs. Er wordt naar gestreefd in september van het komende jaar te gaan experimenteren met een serie van zestien uitzendingen. Hoe deze uitzen dingen tot stand zullen komen staat nog niet vast. De NOF meent echter, dat de filmprodukties voor deze uitzendingen eventueel door haar of onder haar be heer tot stand zouden moeten komen. Soldaat gedood door losse patroon Door een schot uit een met een losse patroon geladen geweer is gisteravond de dienstplichtige korporaal J. C. M. v. Riel om het leven gekomen, zo deelt de Legervoorlichtingsdienst mee. De korporaal, die diende bij de 427-ste compagnie Van Heutz-mobiel, nam deel aan een oefening bij Doesburg. Tijdens deze oefening is hij ongewapend een „te genstander" tegemoet gegaan bij de noordelijke oprit naar de IJsselbrug. Deze tegenstander had een geweer in de aanslag, de vinger aan de trekker. Bij de botsing is het schot afgegaan. De korporaal, die afkomstig is uit Tilburg, werd in het hart getroffen. De losse patroon, zoals deze wordt ge bruikt in het garand M-L (één) geweer bestaat slechts uit een huls met een kleine cordietlading. Er zit geen kogel op, doch slechts een lichte laksluiting. De Staatssecretaris van O., K. en W., mr. Y. Scholten, heeft het gemeentebe stuur van Utrecht geantwoord op zijn brief naar aanleiding van zijn bezwaren tegen het dempen van de Utrechtse sin gels, zoals dat in het verkeersplan van Utrecht wordt voorgesteld. Mr. Scholten zegt in zijn antwoord, dat de zienswijze van het Utrechtse gemeentebestuur, als zou de mededeling van het departement van O., K. en W. dat in de bolwerken en wallen, zoals deze in de voorlopige lijst der Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst zijn opgenomen, de Stadsbuitengracht is begrepen, als een extensieve interpretatie moet wor den opgevat, niet de zijne is. Integrerend niet gevraagd stedebouwkundigeplannen bereikten, welke uit het oogpunt van monumentenzorg van belang zijn. Hij meent, dat het slechts zin heeft om de gemeenten op de hoogte te stellen als een definitief plan in de zitting van de gemeenteraad in behandeling komt. De heer Smallenbroek (AR), lid van de Tweede Kamer heeft de minister van Binnenlandse Zaken en de Staatsecre taris van O.. K. en W. inmiddels schrif telijk om inlichtingen over deze kwes tie gevraagd, vooral ook hoe het moge lijk kon zijn, dat de brief van de Staats secretaris in de pers verscheen voordat hij het Utrechts college onder ogen kwam. Executie door ophanging is een „halve zelfmoord" De advocaten van de Japanner Kesatosji Kaïtsoesjita zijn in beroep gegaan tegen het doodvonnis, dat over hun cliënt is uitgesproken. Zij stellen, dat de terechtstelling door ophanging, die in Japan gebruikelijk is, een „halve zelfmoord' is en dat hun cliënt weigert mede te werken aan zijn dood op deze manier, zij het dan, dat de medewerking be staat in het leveren van het lichaamsgewicht (Om met onze Nederlandse schrij ver Godfried Bomans te spreken: dit is geen vondst, maar een trou vaille! Red. L.D.). Van de onder de rubriek „verdedi gingswerken" in de voorlopige lijst ge noemde bolwerken en wallen maakt het water, aldus mr. Scholten, historisch 'n integrerend onderdeel uit. Ook de me dedeling van het Utrechtse gemeente bestuur, dat bij meningsverschil de rechter, cq de Kroon zou beslissen, vindt naar het oordeel van de Staatsse cretaris geen grond in het geldend recht. Het komt de Staatssecretaris on begrijpelijk voor, zo zegt hij in zijn brief, dat zijn handelwijze de onbe lemmerde gedachtenwisseling van de gemeenteraad dreigt te verstoren en de versohillende verantwoordelijkheden dreigt te verwarren. Niet alleen, aldus mr. Scholten. zal een dergelijk oogmerk nooit het zijne kunnen zijn, doch in tegendeel is hij er mèt het gemeente bestuur van Utrecht van overtuigd, dat de gemeenteraad behoort te beoordelen, of uitvoering van het verkeersplan naar haar mening uit een oogpunt van al gemeen belang noodzakelijk is. Zo deelt de Staatssecretaris ook de mening van het Utrechtse college, dat het tot de verantwoordelijkheid van de Staatsse cretaris moet worden gerekend al dan niet de uit een oogpunt van monumten- zorg vereiste toestemming te geven. Toestemming vereist Mr. Scholten stelt voorts in zijn schrijven, dat hij aan het gemeentebe stuur van Utrecht heeft kenbaar ge maakt, dat zijn toestemming voor aan tasting van het monument in kwestie was vereist, zodra hem het bericht be reikte. dat het verkeersplan inderdaad in een raadsvergadering ter beslissing zou komen. Hij noemde het vanzelf sprekend en volkomen in overeenstem ming met het door zijn ambtsvoorgan ger ten dezen in het algemeen gevoerde beleid, dat hij zijn mededeling niet eer der deed. In dit verband wijst de Staats, secretaris er op, dat hem dikwijls al of Het beroemde no. 10 en tivee aangrenzende panden zijn reeds enige tijd in verval (Van onze Londense correspondent) Van augustus af zal het beroemde historische ge bouw, over de gehele we reld bekend als no. 10, Downing Street, de ambts woning van de Britse premiers, twee jaar ge sloten worden. Dit is eveneens het geval met de twee aangrenzende panden, de no.'s 11 en 12, de officiële residen ties van resp. de Britse kanselier van de schat kist (minister van Finan ciën) en de chief whip van de regering, de man die moet zorgen voor de partijdiscipline in het parlement en die een der voornaamste leden is van de regering. De drie ge bouwen, de enige woon huizen in het kleine dood lopende straatje, bevin den zich sinds lange tijd in verval. Bij de bom bardementen in de laat ste oorlog liepen zij bovendien aanzienlijke schade op. De inwendige structuur van de perce len zal geheel worden vernieuwd en gewijzigd. Hoewel er geen reden voor alarm bestond, ble ken de fundamenten ern stig te zijn verzwakt. Ook de muren waren wankel en de daken verkeren in slechte staat. De sani taire voorzieningen zijn volkomen verouderd en het gevaar voor brand is abnormaal groot. Het uiterlijke beeld zal ech ter niet veranderen, want besloten is de oude ver trouwde gevels, welke in het geheugen van gene raties zijn gegrift, en die dagelijks vele nieuwsgie rigen trekken, onveran derd te laten. Van een architecten-standpunt zijn de woningen met hun platte daken en afwezig heid van elke ornamen tiek echter onbelangrijk. No. 10 doet van buiten althans eerder denken aan een eenvoudige no tariswoning uit de pro vincie dan aan de zetel van de hoogste functio naris van het nog altijd machtige Britse Geme- BINNENLAND De door Provinciale Staten van Overijssel Ingestelde „Geraert Terbooh"- prljs voor het Jaar 1959 is toegekend aan de te Ensohede wonende kunstenaar Henk Schuring, die de prijs kreeg voor z(Jn schilderij „'59/3". De directeur van de Amsterdamse luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert. die onlangs een studiereis naar de VS heeft gemaakt, is reeds enige tijd ziek. De heer Dellaert is ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. De scheepswerven van Verolme heb ben gistermiddag het achtste schip van dit jaar afgeleverd. Het was het 19.000 ton metende te Alblasserdam gebouwde tank schip „Belmar", dat op de werf te Rozen burg door de heer C. Verlome werd over gedragen aan de opdrachtgever, de heer G. Vefllug te Tonsberg (Noorwegen). Tijdens een bijeenkomst van de Zuld- afrikaanse gemeenschap in Amsterdam in het gebouw van de Nederlandse Zuld- afrikaafise Vereniging aldaar ter gelegen heid van de nationale „Geloftedag" heeft de ambassadeur van de Unie van Zuid- Afrika, dr. F. E. Geldenhuys. gisteroch tend de gouden eremedaille van de „Suld- afrlkaanse Akademie vir Wetenskap en en Kuns" uitgereikt aan de heer J. Bouws. hoofd van de Water graaf meerse school te Amsterdam. De heer Bouws verkreeg deze eervolle onderscheiding voor zijn onder zoek naar het ontstaan en de ontwikke ling van de Zuidafrikaanse volksmuziek. De heer Bouws is benoemd tot lector in de volksmuziek aan de universiteit van Stellenbosch. Maandag 18 Januari zal de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, mr. V. G. M. Marynen, in het RAI-gebouw te Amsterdam de tentoon stelling „Het landbouwwerktuig" openen. BUITENLAND Gevechtsvliegtuigen van de Domini caanse republiek nebben een onbewapend Amerikaans C-47-toestel, dat werd be stuurd door luitenant-kolonel Robert Foley, die als luchtvaartattaché is toege voegd aan de Amerikaanse ambassade in de Venezolaanse hoofdstad Caracas, ge dwongen op Dominicaans gebied te lan den .na met hun boordwapens voor langs het vliegtuig te hebben geschoten. Roger (oftewel „de Verschrikke lijke") Touhy, een Amerikaanse gangster uit de Jaren van de drooglegging, is gister avond in Chicago neergeschoten, nauwe- ïyks drie en een halve week na zijn vry- lating uit de gevangenis, waar hy 26 Jaar had gezeten voor het ontvoeren van een man, die eens zyn vertrouweling was ge weest. De 61-Jarige Touhy stierf kort na deaanslag. Touhy heeft altyd volgehou den dat hy veroordeeld is op een mein edige verklaring. Hy was een van de zes zoons van een politieman. Een van zijn broers stierf een natuurlijke dood, drie werden doodgeschoten en zyn moeder verbrandde, toen een petroleumkachel ontplofte. De Oostenrykse minister van Bin nenlandse Zaken heeft de Oostenrykse autorijders gevraagd de verkeersagenten in Wenen geen waardevolle kerstgeschenken te geven. Hy zei dat de politie in dienst ?een cadeaus mag aannemen. Nu het ech- er in een groot deel van Europa gebruik werd de politie met Kerstmis iets te ge ven. is het toegestaan kleine geschenken te geven om van zyn waardering blijk te geven. Men mag echter geen horloges, ra dio's of, zoals vorig Jaar voorkwam, een wasmachine schenken. VOOR HEDENAVOND Hilversum 1, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.15 Sportru- brlek. 18.30 Koorzang en comm. 18.50 So ciaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal ensemble. 19.30 Radlokrant. 19.50 Polit. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Perio dieken-parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Orgelconcert. 23.40 Gram. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 V .d. Jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 v. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Radio Phil- harm. Orkest. I. d. pauze: 20.5521.10 Voord. plm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Journ. 22.55 Sportact. 23.05 Uit de wereld v. h. amu sement, praatje. 23.5524.00 Nws. Advertentie Wenst U ook een modern kapsel Dan naar STEENSTRAAT 57 - TEL. 21721 Vier nota's aan Rusland Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland hebben de Sovjet-Unie medegedeeld, dat het beginsel van de gezamenlijke verantwoordelijkheid van de Grote Vier voor Berlijn nog steeds geldt. De nota's, die dinsdag in Moskou zijn overhandigd, verwerpen het Russische protest van 11 november tegen het ver meende plan om een Westduitse radio zender in West-Berlijn te vestigen. Het Westduitse wetsontwerp spreekt over de vestiging van een zetel van een omroep- maatschappij, hetgeen nog niet de bouw van een zender betekent. Overigens her inneren de Vier er aan, dat Westduitse wetten niet in Berlijn gelden zonder toe stemming van de vier bezettende mo gendheden. nebest! De drie heren huizen zijn de enige over blijfselen van een zeven- tiende-eeuws pleintje, dat voor speculatieve doel einden gebouwd was door de politiek beruchte Sir George Downing. Hij was een hoge regeringsamb tenaar, die, nadat hy oorspronkelijk Karei I had gediend, overliep naar het kamp van de verbannen Karei II en samen met de laatste in Breda vertoefde voordat deze tot monarch werd uitgeroepen. Downing, die overal re kening mee hield, had de huizen laten bouwen om zich financieel te dek ken in geval hij mis schien uit de gunst van zijn nieuwe bescherm heer mocht raken nu kent de hele wereld Downings naam! Tijdens de verbouwing zal premier Macmillan zijn intrek nemen in het gebouw van de Admira liteit in Whitehall, waar ook de kabinetsvergade ringen zullen worden ge houden. In Spanje verblijven in totaal 14.875 personen in de gevangenis, aldus het Spaanse blad „A.B.C.". van deze gedeti neerden zyn er 816 veroordeeld wegens „misdryven tegen de veiligheid van de staat". „Alleen Nederland en Denemar ken geven in verhouding tot hun aantal inwoners lagere cyfers te zien", zo meent het Spaanse blad. De Amerikanen hebben ln 1959 een (verslaafdheids)record op het gebied van het roken van sigaretten gevestigd455 miljard ging ln rook op. De produktie van sigaren en clgarillos is toegenomen, maar die van pyptabak is iets kleiner geworden. Vier kinderen tussen de 15 maanden en 7 Jaar zyn dinsdagnacht te Tipton in het Engelse graafschap Staffordshire om het leven gekomen, toen de verbouwde bus, waarin zy woonden, ln brand vloog. De ouders waren niet thuis. De secretaris-generaal van de NAVO, Paul-Henrl Spaak, neeft gisteren bekend gemaakt, dat de Amerikaanse admiraal Jerauld Wright, opperbevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan, zal af treden. Wright, die op de middagverga dering van de NAVO in Parys aanwezig was, verklaarde ln een korte afscheids rede, dat de NAVO-landen zich meer moe ten inspannen om de doelen te bereiken die voor de Atlantische vlootstrydkrach- ten zijn gesteld, al zyn er reeds aanzien lijke vorderingen gemaakt bij de opbouw van een marine-luchtmacht, die bestemd is voor het ontdekken van vyandelllke duikboten. Wright is zes Jaar NAVO-be- velhebber geweest. Een groot aantal studenten van de letterkundige faculteit der Sorbonne ln Parys beeft gisteren gedemonstreerd voor meer en ruimere collegezalen. De studen ten, veelal gesteund oor hoogleraren, hiel den een 24-uursstaklng. DONDERDAG. Acad. Ziekenhuis (aula): Uitreiking Landsteiner -onderscheidingen aan do nors Bloedtransfusiedienst Ned. Roode Kruis. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Leden verg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements- concertResldentie-orkest oJ.v. W. van Ot- terloo. Violoncellist Leonard Rose. 8 uur nam. Zomeraorg: Filmavond Ver. van oud- leerlingen der Ambachtsschool. 8 u. nam. Wasse naar. Kasteel Oud Wassenaar: Concert m.mv„ George van Renesse voor 't Nut 8. uur nam. VRIJDAG Levendaal 103: Kerstavond Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Ned. Ara. biscne Kring. Spr. dr. A. Klasens. 8 uur nam. Schouwburg: Studententoneel ten bate van herbouw Sociëteit Minerva". 8 uur nam. Stadzaal (foyer): Feestavond Openbare Ulo-school Pieterskerkstraat. 8 uur nam. Tearoom v. d. Heijden: Ledenverg. Ned. Handelsreizigersver. Spr. G. H. Rekers. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 29: Christengem. „Ecclesia" 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk. Bybelstu- die 1(511 uur voorm.; prediking ds. W. Bertram van Zeist. 1112 uur voorm. Kon. Ned. Natuurhlst. Ver. Excursie Haagse Bos. Vertrek 13.26 uur Rijnsbur- gerweg (gele tram). Schouwburg: Culturele uitwisseling Lei- den-Oostende. Belgen voeren op „Topaze". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Populair K. en O.-concert door Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. 8 uur nam. ZONDAG Lido-theaterInst. voor Arbeidersont wikkeling. „De Maniak". 10.30 uur voorm. LuxortheaterZondagmorgenbyeenkomst Bijzonder Kerkewerk. Ond.: Kerstfeest als Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater „Harlekyn" speelt „Het geheim van de flesgeest". 3 uur nam. MAANDAG Oude Vest 137: Chr. Toneelgroep voert kerstspel op van M. Nyhoff. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Burgerijconcert „Sempre Crescendo" ten bate van her bouw Sociëteit „Mlnerva". 8 uur nam. DINSDAG Prediker: Spr. evangelist J. Maasbach van Gouda. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. „Principes". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Oude Singel 236: Ledenverg. Leldse Tul niers- en Bloemistenver. „D.E.V.". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie. „Principes". 8 uur nam. Stationsweg 43: Vergadering K. van K. en Fabrieken voor Rynland (bespreking bouwplannen) .2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rflksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2—4 Zon- en feestdagen 24 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit is Japan". Werkd 104 uur: zondags 14 uur (tot 28 fe bruari) Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Foto-tentoonstelling P. H. Goede. Werkd. 25 uur nam. (tot en met 30 Januari). BIOSCOPEN: Casino: „Mannen zonder mededogen". 18 Jaar. Werkd. 2.30 en 8 uur- zaterdag: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdag: „Raspoetin". Lldo: „Het meisjes Sapphire". 14 Jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. (Donderdagmiddag geen voorstelling). Luxor: „Foei, Nicole!" (Die Halbzarte), 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „Een huis vol heksen" (Bell, book and candle) 14 Jr. Werkd 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: ..De dag der geweldenaars", 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden is geopend Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. B(j geen gehoor bjj Uw nulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV; 20.20 Filmbespreking. 20.40 De erfgename, t.v.-spel. 22.10 Meditatie. VOOR VRIJDAG 18 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant 8.35 Gram. 900 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Sopraan en piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 In 't zilver. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meed. 12.33 Meisjeskoor en lnstrm. ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Kamerork. 15.15 Boek- bespr. 15.35 Kamermuz. 16.00 Wenken v. d. tuin. 16.15 Plano-recital. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. NCRV: 18.00 Gevar. muz. 18.20 Gevar. progr. 18.50 Regerlngsultz.Uitzending voor de middenstand. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Avondrust, hoorsp. 20.30 De Profundls, oratorium. 21.50 Kunstrubr. 22.10 Nato- Kerstzang. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenklng. 23.00 Langs wegen van Kunst en schoonheid, lezing. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Lichte muz. en rep. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v .d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Ned. vrouwen 1. h. buitenl., praatje .10.05 Morgenwy- ding. VARA: 10.20 V .d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Kamermuz. 11.30 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Re gerlngsultz.: Landb.rubriek. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.1b Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Sopr. en mezzo-sopr. 14.30 Voordr. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Gram. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. praatje. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. praatje. 19.00 V .d. kind. 19.10 Gitaar en zang. VPRO: 19.30 Geloven ln deze tyd, lezing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Lit. progr. 20.20 Voordr. 20.35 De wereld vergadert, le zing. 20.45 Godsdienst en wereld, lezing. VARA: 21.00 Quiz. 21.50 Die uit het kamp. rep. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muzikale lezing. 23.5524.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de vierde l(|n van 1820 uur) Umberto Giordano: Andrea Ohenler". Opera in 4 tableaus op tekst van Lulgi Illica (Het libretto is gebaseerd op het leven van een historische figuur die leef de van 17621794. de dichter André Ché- nier). Medewerkenden: Andrea Chenler, Mario del Monaco, tenor - Carlo Gérard. Ettore Basttaninl. bariton - Maddalena di Colo ny, Renata Tebaldl, sopraan - De mulat tin Bersl, Fiorenza Cosotto, mezzo-sopraan - De gravin dl Coigny, Maria Teresa Man- dalari, mezzo-sopraan - Madlort, Amelia Guldi, mezzo-sopraan - Roucher, Silvio Malonlca, bas - Pletro Flévllle, roman schrijver, Dino Mantovani, bariton Fou- quier Tlnville, openbaar aanklager, Vico Polotto, bariton - De sans-culotbe Ma- thleu, bygenaamidi „Populus", Fernando Corena bas - Een spion, by genaamd „In- credibile", Mariano Caruso, tenor - De abbé, een dichter, Angelo Mercuriall, te nor - Schmidt, cipier in San Lazanro Du mas. President van de Rechtbank voor het algemeen welzijn. Dario Caselli, bas - de huismeester. Mlchele Cazzato, bas - Koor en orkest van de Accademla dl Santa Ce cilia, Rome. Dirigent: Gianandrea Gavaz- zeni. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. VARA: 20.30 Act. 20.40 Act. op artistiek gebied. 21.10 Jazz muz. 21.30 Cabaret. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gevar. muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 15.00 Balletmuz. 16.00 Brlevenbeantw. 16.30 Voordr. 17.00 Ork.conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Reconstructie v. een beroemde rechtszaak. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Buitenl. overz. 22.45 Recital. 23.15 Vragenbeantw. 23.45 Parl.overz. 23.55 Wetensch. nws. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 ni. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Milit. muz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gevar. piano spel. 18.15 Dixïe-landmuz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber. en nws. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Gevar. muz. (Om 22.30 Nws.) 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nw6. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Pianorecital. 13.00 Nws. 13.15 Amus.- muz. 16.05 Orgelconc. 17.00 Nws. 17.45 Ge var. muz. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 20.30 Balletmuz. 21.45 Nws. 23.15 Kamer muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 18.30 Nieuws en gram. 19.16 Kamermuz. 20.00 La Haba nera. opera. 21.35 Semiramis, cantate. 23.1023.52 Solistenconc. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Kamermuz. 14.40, 14.50, 15.05 en 15.35 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.21 Idem. 17.00 Nws. 17.15 Muz. by de thee. 17.45 Duitse les. 18.00 Balletmuz. 18.10 Voordr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19 00 Nws. 19.30 Gi1 rijdt auto, maar hoe? 19.40 Gram. 20.00 Vrlidagavondconc. 21.00 Kunstkaleldoscoop. 21.15 Vrydagavond- concert (verv.). 21.30 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.15 Operaconc. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 15.00 Belgische muz. 16.07 II Matrimonio Segreto, opera. 17.00 Nws. 17.10 Opera (verv.) 18.38 Chansons. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Kamermuz. 22.55 Nws. YVEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d bi> e 2 flS 3 g "5 3 •o a <4 s Sa 3* a a &a Amsterdam geh. bew. zzw 10 4 4 1.1 Den Helder regen zzw 14 3 3 1 Ypenburg regen zzw 10 5 3 0.4 Vllssingen gen. bew. zzw 10 6 6 0.1 Eelde geh. bew. zzw 8 2 2 1 De Bilt geh. bew. zzw 10 4 4 0.2 Twente motregen zzw 7 3 3 0.1 Eindhoven geh. bew. zzw 6 6 5 0 Z.-Limburg geh. bew. zzw 8 6 4 0 Helsinki IJzel zzo 4 -5 -7 0.6 Stockholm geh. bew. zzw 1 1 -1 0 Oslo sneeuw zo 2 2 1 2 Kopenhagen zw. bew. z 8 1 -0 0 Aberdeen zw bew. zzw 2 3 -2 6 Londen geh. bew. zw 10 11 6 4 Brussel geh bew. zzw 8 7 7 0 Luxemburg regen z 5 -1 -2 0.1 Parijs geh. bew. zzw 6 9 7 0 Bordeaux mist zzw 1 9 8 6 Grenobl» onbewolkt w.stU 8 -4 0 Nice onbewolkt nnw 6 12 5 0 Berlhn zwaar bew. z 4 -0 -2 0 Frankfort geh. bew. w.stll 2 -6 0 München onbewolkt z 2 2 -4 0 Zürich mist w.stll -3 -7 0 Genève zw. bew. w.stil 3 -3 0 Locarno onbewolkt zzo 2 4 -6 0 Wenen geh. bew. nnw 1 0 -2 0 Innsbruck onbewolkt w.stll 0 -12 0 Athene onbewolkt wnw 2 18 7 0 Rome licht bew. ozo 2 15 2 0 Madrid mist w.stil 7 5 0 Belgrado zw. bew. o 2 3 1 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2