Kan het Amerikaans-Franse geschil op korte termijn overbrugd worden? Drie Kongolese leiders uit Brussel vertrokken WEERBERICHT Aan beide zijden is maat der gramschap vol- Beslissend apartjeDe Gaulle Eisenhower Parijs houdt voet bij stuk Toch verdaging verkiezingen in Leopoldstad en Beneden-Kongo AARTSBISSCHOP MAKARIOS NU PRESIDENT VAN CYPRUS Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 15 DECEMBER 1959 No. 29925 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hedenochtend om tien uur heeft de Franse premier Michel Debré in Parijs de jaarlijkse NAVO-conferentie geopend, welke tot volgende week dinsdag zal duren. Er is alleen een intermezzo, waarin de Wes telijke Grote Vier de hoofden bij elkaar zullen steken. De conferentie wordt gehouden in het nieuwe gebouw van de Noordatlantische Verdragsorganisatie in de buurt van de Are de Triomphe. Dit gebouw is, volgens Franse traditie, nog niet helemaal voltooid.Het lijkt op een iets te luxueus en kolossaal ziekenhuis, wat het in bepaalde situaties op politiek gebied misschien ook wel is.Het gebouw heeft 33 miljoen gulden gekost en alle 15 leden hebben hun bijdrage gele verd: Nederland leverde radio-, televisie- en simultaanvertalings- installaties. Premier Debré kreeg wenk uit het Elysée Over de bom die de Amerikaanse stafchef, generaal Twining, vorige week vrijdag over De Gaulle's afwijzing van de militaire integratie deed ontploffen, hebben we hier gisteren al uitvoerig be richt. Bij dit militaire conflict heeft zich voor Parijs intussen ook nog een diplo matiek incident gevoegd, dat men hier nauwelijks minder hoog zegt op te nemen. Bij de stemming over de resolu tie inzake Algerije in de Assemblee der Verenigde Naties heeft Amerika, tegen iedere Franse verwachting in, geen af wijzend maar een neutraal standpunt ingenomen. De maat der wederzijdse gramschap en onenigheid is aan dit be gin van deze belangrijke diplomatieke week, nu het Westen er toch wel een levensbelang bij zou hebben tegenover Kroesjtsjef zijn eenheid ook in daden te manifesteren, zowel aan Amerikaanse als aan Franse zijde dus blijkbaar vol tot aan de rand!! Het heeft vooral onder de journalisten die niet altijd afkerig zijn van een ver slag, waarboven zij een vlammende kop kunnen plaatsen, enige verwondering om niet te zeggen teleurstelling gewekt, dat de vurige Debré vanmorgen bijzon der ingetogen zijn rede afstak. Hij had, zo beweerde men in de wandelgangen, dan ook een vingerwijzing uit het Elysée gekregen om de grote politiek maar aan generaal De Gaulle persoonlijk over te laten. Er is nu dan ook ernstige sprake van dat generaal De Gaulle voor de confe rentie op de Westelijke top van Eisen hower, Macmillan en Adenauer eerst nog eens een apartje met de Ameri kaanse president zal hebben. In elk ge val is men het er nu wel algemeen over eens dat hun laatste ontmoeting onder vier ogen in september j.I. in Parijs toch maar droevig weinig tastbare resultaten heeft opgeleverd. Eens temeer rekent men nu op de wederzijdse gevoelens van vriendschap en bewondering van beide staatshoofden om de trein alsnog mis schien op de rails te kunnen plaatsen. Voor het moment wordt het déraille ment door niemand meer ontkend, met uitzondering misschien van secretaris generaal Paul Henri Spaak, die op een persconferentie gisteravond vertelde, dat het zo gezond was voor het goede be grip wanneer sommige meningsverschil len eens duidelijk en openhartig worden uitgesproken. President-generaal weigert een secundaire positie Het zorgwekkende feit is echter dat die meningsverschillen tussen Frankrijk enerzjjds en Amerika en de overige Westelijke landen anderzijds nu zulke principiële proporties hebben aangeno men, dat men zich afvraagt of ze op korte termijn, zelfs door De Gaulle en Eisenhower, nog wel overbrugd zullen kunnen worden. Onder deze omstandigheden dreigt het overleg voordien van de ministers, het lagere politieke personeel derhalve, zo niet zinloos, dan toch wel tamelijk vruchteloos te zullen moeten blijven. Naast de Westelijke topconferentie, die zaterdag, zondag en maandag de be langrijke besluiten met het oog op de ontmoeting met Kroesjtsjef zou moeten nemen, vormt zo het gesprek De Gaulle- Eisenhower dus een tweede hypotheek op dit Atlantische ministeriële overleg. Vandaag hebben de ministers de po litieke aspecten van een Oost-West con ferentie bekeken en morgen komen de militaire kanten aan de beurt. Maar die beide zijden van het vraagstuk worden, nogmaals, volledig beheerst door de hou ding die de Westelijke Vier in staat zul len zijn te bepalen. Iets kouder De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zwaar bewolkt met opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Iets kouder, met in de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Aanvankelijk zwakke, later matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 DECEMBER Zon op: 8.42 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 17.08 uur; onder: 9.09 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 4.02 uur en 16.11 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's Van Franse zijde brengt men het scherpe en acute conflict met de Verenigde Staten terug tot de bekende brief die de Gaulle in sep tember vorig jaar al naar Wash ington en Londen zond om zijn land officieel en daadwerkelijk als leidende Westelijke mogendheid erkend te krijgen. Op die brief is, zo constateert men in Parijs, nooit een duidelijk, althans bevredigend antwoord ontvangen. De Gaulle volgt dus de weg van zijn eigen stalen logica en hij weigert conse quent in een secundaire positie aan opbouwende onderhandelingen deel te nemen. Iets ondiplomatieker uit gedrukt kan men ook zeggen dat De Gaulle obstructie en sabotage zal blijven voeren zolang hij geen genoegdoening van zijn verlangens heeft gekregen. Het uur van de waarheid is dus aangebroken en het valt samen met een beslissend moment in de verhouding tussen Oost en West! Concessies aan De Gaulle blijkbaar onvermijdelijk Men behoeft het laatste deel van de Gaulle's gedenkschriften echter maar te lezen om te weten dat Frankrijks hui dige staatshoofd bereid is heel ver te gaan wanneer hij meent langs die weg de essentiële belangen van zijn land te kunnen dienen. Zijn diplomatieke positie is, hoe men verder ook over de midde len wil denken die De Gaulle te baat neemt, in elk geval bijzonder sterk. Wil len de Westelijke mogendheden tegen over de Sovjet-Unie hun fundamentele geschillen niet al te openlijk exposeren dan zouden ze aan De Gaulle eerst ge wichtige concessies moeten doen. Op een verzoenend gebaar van de generaal valt namelijk niet te rekenen, integen deel, met het bezoek van Kroesjtsjef aan Frankrijk in het vizier, zou De Gaulle nog gevaarlijker met de gedachte kun nen spelen inzake een Derde Machts positie, een streven waardoor het Atlan tische eenheidsfront helemaal een illusie zou moeten worden. Dreigende verklaring van Kasavoeboe „Wij wijzen elke verantwoordelijkheid voor het mislukken van de besprekingen met de Belgische regering af. Wij zullen na terugkeer in Leopoldstad onze actie voor de onmiddellijke overdracht van de soevereiniteit voortzetten". Dit verklaarde de drie Kongolese lei ders gistermiddag bij hun vertrek uit Brussel. In een communiqué, ondertekend door Kasavoeboe van de Abako, Kalondji van de Kongolese Nationale Beweging en Gizenga van de Afrikaanse Solidari- teitspartij, wordt gezegd, dat de drie Kongolese voormannen „hopen dat de Belgische regering alsnog het verlangde gebaar zal maken en het directe en al gemene kiesrecht zal afkondigen voor gelijktijdige verkiezingen voor de pro vinciale en nationale vertegenwoordigen de lichamen". Voorts wordt in het communiqué be weerd, dat er thans „ernstige spannin gen" in Kongo heersen, die het gevolg zijn van het feit, dat de verkiezingen, die nu in Kongo worden gehouden slechts een eerste fase van de algemene verkiezingen zijn en dat deze worden gehouden onder voor de Kongolezen on aanvaardbare voorwaarden. Kasavoeboe. die de vorige week heeft gewaarschuwd voor de „gevolgen van de huidige Belgische politiek", weigerde naast het gemeenschappelijke communi qué van de drie partijen een persoonlijke verklaring af te leggen. „Niemand weet wat er bij onze aankomst in Leopold stad gaat gebeuren", zei hij. Hoewel reeds halverwege de achttien dagen, die de Kongolese partijleiders in Brussel hebben doorgebracht de Belgi sche minister voor de Kongo, de heer De Schrijver, mededeelde dat uitstel van de verkiezingen, zoals door Kasavoeboe c.s. werd verlangd, niet mogelijk was, zou het Belgische bestuur in de Kongo vol gens de jongste, onbevestigde berichten overwegen alsnog tot verdaging van de verkiezingen in Leopoldstad en de Be- neden-Kongo over te gaan. In deze ge bieden heeft de Abako de grootste in vloed. Inmiddels zou minister De Schrij ver vandaag in het Belgische parle ment een verklaring over de Kongo af leggen naar aanleiding van een socialis tische interpellatie in de Kamer. De hekken in de doorgang onder het Rijksmuseum zijn gisteren ge sloten. Minstens een jèar zullen de werkzaamheden duren ten behoeve van de versterking van de zuilen in deze doorgang, die aan ouderdoms zwakte begonnen te lijden. Voordat de doorgang gesloten werd, pas seerden dagelijks 30.000 personen deze poort. Moskou beschuldigt de Westduitsers De Sovjet-Unie heeft de West- duitse Bondsrepubliek gisteren er van beschuldigd, dat zij ijvert voor een stimuleren van de bewape ningswedloop en hinderpalen in de weg poogt te stellen voor de .liquidering van de sporen van de oorlog, die veroorzaakt was door Duits militarisme". De beschuldi gingen werden overgebracht door de Russische zaakgelastigde, die een bezoek aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn bracht. Volgens Tass zijn ..passende vertogen over hetzelfde onder werp" gericht tot de regeringen van de overige zes landen van de Westeuropese Unie, n.l. Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg. Zaterdag protesteerde ambassadeur Malik bij de Britse minister van Buiten landse Zaken, Lloyd. De Sovjet-Unie verklaart in haar pro test in Bonn, dat de Bondsrepubliek haar lidmaatschap van de WEU en de NAVO gebruikt om haar bewapening voortdurend verder op te bouwen en dat zij alle middelen te baat neemt om de beperkingen, die haar bij haar toetre ding tot de WEU waren opgelegd, gelei delijk ongedaan te maken. De Sovjet-Unie stelt dat het „het be sluit om de Bufideswehr met atoom wapens en raketten uit te rusten geleid heeft tot een gevaarlijke verhoging van de spanning in Europa en de interna tionale betrekkingen verder schade be rokkent, doordat het regelen van vele onopgeloste problemen, met inbegrip van de hereniging van Duitsland wordt be moeilijkt". Voorts wordt opgemerkt dat de regering van de Westduitse Bonds republiek „als regel actiever op militair gebied wordt, juist op een tijdstip dat De Nederlandse schilderes Lizzy Ansingh. die gisteren in haar Am sterdamse woning op 84-jarige leef tijd is overleden. Einde van militaire dienstplicht nadert snel in Engeland (Van onze Londense correspondent) Het einde van militaire dienstplicht in Engeland nadert snel. De regering is er. gezien de bevredigende rekrutering, zeker van over voldoende vrijwilligers te zullen beschikken voor het nieuwe klei ne beroepsleger dat in de plaats zal ko men van het tegenwoordige massaleger, waaraan geen behoefte meer bestaat ge zien de moderne oorlogstechniek, welke hoofdzakelijk een kern van geschoolde vaklieden nodig heeft. Na 1960 zal nie mand meer voor de militaire dienst wor den opgeroepen en jongemannen ge boren rond of na 1 oktober 1939 behoe ven zich niet meer te laten registreren. Bovendien heeft Edward Heath, de mi nister van Arbeid en Nationale dienst plicht gisteravond in het Lagerhuis aan gekondigd dat 50.000 dienstplichtigen, die wegens studie of vakopleiding tot 1 juni van volgend jaar uitstel hadden gekregen niet meer zullen worden opge roepen. Het. economisch leven zal hier van in het bijzonder profijt trekken. Voor de laatste lichting zijn ongeveer 60.000 man beschikbaar. Nieuw record: NewY ork-Amsterdam in 6V2 uur Een Boeing-707 intercontinentale ver sie van Pan American World Airways heeft de afstand New York-Amster dam zonder tussenlanding afgelegd in de absolute recordtijd tussen beide steden van 6 uur 27 minuten. Het toestel was op weg van Idlewlld naar Londen Airport, maar kon giste ren niet in Londen landen wegens de weersomstandigheden. De gezagvoerder besloot daarom rechtstreeks naar Schip hol door te vliegen. Er bevonden zich 109 passagiers aan boord en een beman ning van 13 leden. In november heeft een Boeing van de zelfde maatschappij het non-stop record tussen Amsterdam en New York op zijn naam gebracht met een tijd van 8 uur 7 minuten. Toen zaten er 128 passagiers in het toestel en bestond de bemanning uit 14 personen. Hij kreeg tweederde van aantal stemmen Aartsbisschop Makarios wordt de eerste president van de republiek Cyprus. BU de zondag gehouden verkiezingen heeft hij tweemaal zoveel stemmen gekregen als zijn enige tegenkandidaat, Clerides. Als vice-president was reeds de Turkse leider Kutchuk verkozen verklaard, aangezien deze de enige kandidaat was. Makarios werd gesteund door de Edma, de politieke opvolgster van de onder grondse Eoka uit de tijd van het gewapende verzet tegen de Britten. Clerides werd gesteund door de rechtse Democratische Unie en de communisten. De nieuwe Cyprische republiek zal in februari 1960 officieel uitgeroepen worden. Makarios, die in 1913 werd geboren als zoon van een boer in het westen van Cyprus, is sedert 1950 ethnarch (na tionaal leider) van de Griekse Orthodo xen op Cyprus. Hij werd wegens zijn steun aan het anti-Britse verzet van de Eoka van Cyprus verbannen, aanvanke lijk naar de Seychellen en later naar Griekenland, doch hij beleefde een grote triomf toen hij als partij werd erkend bij de regelingen die dit jaar tussen En geland, Griekenland en Turkije werden getroffen en waarbij werd bepaald dat Cyprus een onafhankelijke republiek zou worden binnen het Britse Gemenebest. Turkse leider is vice-president Nadat officieel was bekendgemaakt dat hij 144.501 stemmen had behaald te gen Clerides 71.753, werd Makarios offi cieel tot president uitgeroepen. In zijn eerste proclamatie verklaarde de aartsbisschop dat er geen overwin naars of overwonnenen zijn. Boven allen staan de nationale plicht en het vader land. De nieuwe republiek moet ge ïnspireerd zijn door een geest van sa menwerking. Turken en Grieken moeten oprecht elkanders rechten en belangen eerbiedigen. Makarios bracht hulde aan de geval len verzetsstrijders van de Eoka. de vroegere anti-Britse Grieks-Cyprische ondergrondse organisatie. Zij hebben met hun leven de weg naar de vrijheid gebaand. Voor het eerst in acht eeuwen is het bestuur over dit eiland weer in Griekse handen, aldus de aartsbisschop. Voordat de officiële uitslag bekend was en Makarios officieel tot president werd uitgeroepen, luidden de kerkklok ken reeds en begon de feestviering in de dorpen en steden. een zekere vermindering van de inter nationale spanning merkbaar is en er een vooruitzicht wordt geopend op nau were contacten tussen de Oostelijke en de Westelijke mogendheden". In dit verband wordt een aantal re cente gevallen opgesomd, waaruit de toenemende bewapening van West- Duitsland zou blijken zoals de toestem ming van de Westeuropese Unie aan de Bondsrepubliek om zekere typen raket ten te vervaardigen en een akkoord met de V.S voor de levering van kernladin gen en het materieel voor het lanceren van raketten. Geen pers bij militaire lanceringen in V.S. Generaal Donald Yates, commandant van het proefterrein van de Ameri kaanse luchtmacht te Cape Canaveral, heeft bekendgemaakt dat voortaan van te voren geen inlichtingen meer aan de pers verstrekt zullen worden over lan ceringen van militaire aard. (Dit geldt niet voor lanceringen voor ruimteonder zoek, die onder leiding van het niet-mi- litaire NASA-bureau staan). Voorts zal geen enkele journalist meer bij deze proeven aanwezig mogen zün. Deze maatregelen zijn het gevolg van een voortijdige publikatie door een Ame rikaans persbureau. Shief Indonesische Staatspolitie ontslagen President Soekarno heeft heden de heer Soekanto Tjokrodiatmodjo .tijdelijk' ontheven van zün beide posities, nJ. hoofd van de Indonesische Staatspolitie en minister van politiezaken. Indonesië duldt geen inmenging" „De Indonesische regering zal geen enkele inmenging door een vreemd land In haar binnenlandse aangelegenheden dulden zo heeft de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Soe- brandio. naar aanleiding van het Indo- nesisch-Chlnese geschil verklaard. Anderzüds is in officiële kringen mee gedeeld dat de Indonesische regering nooit toestemming zal geven voor de op richting van een Chinees-Indonesische commissie die de kwestie van de Chinese handelaars in Indonesië moet bespre ken. zoals de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjen Ji, verzocht had. Wel is de regering bereid de suggestie te aanvaarden over de benoeming van vertegenwoordigers die zich bezig zul len moeten houden met de overeen komst over dubbele nationaliteit, die beide landen hebben ondertekend. Uit bevoegde bron wordt tenslotte vernomen dat het bezoek dat Tsjen Ji eind december aan Indonesië zou bren gen mogelijk zal worden uitgesteld nu er moeilijkheden tussen beide landen zün gerezen. Drieduizend rebellen strijden in Paraguay Zeker 3000 rebellen, onder wie enkelen met automatische wapens, leveren nu strijd tegen de Paraguayse regering, al dus berichten uit Buenos Aires. Aan de Argentünse oever van de grensrivier de Parana kon men gisteren nu en dan schoten van de overzüde horen; 200 ar beiders van een houtzagerü in de Ar gentünse grensplaats Posadas lieten hun werk in de steek om zich bü de Para guayse rebellen te voegen. De „grote man" achter de schermen van de opstand zou Mendez Fleitas. de vroegere president van de Centrale Bank in Asuncion zijn. Hü leidt de rebellen in het oostelüke district dat aan Bra zilië grenst. Twee Jaar geleden nog was Mendez een vooraanstaand leider van de Colorado-partü, maar daarna brak hü met president Strössner en de partij Men heeft te Buenos Aires overigens de indruk dat de regeringstroepen de toestand in hun macht hebben.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1