Laatste nieuws Gedenksteen onthuld Warmond ter gedachtenis Persant Snoep FRAAIE PLAQUETTE WERD IN LEIDERDORP AANGEBODEN Tweeënhalf miljoen nodig voor leidingen in Ylietwijk STADSNIEUWS Beurs van Amsterdam MAANDAG 14 DECEMBER 1959 Op de begraafplaats te Warmond is zaterdagmiddag een gedenk- steen, geschonken door oud-patienten aan de familie van wijlen dokter Persant Snoep, aangeboden. Het comité had voor deze gelegenheid gezorgd voor een extra bus, die vanaf de Hoofdstraat, via de Eiken laan, naar Warmond reed. De overdracht geschiedde door ds. J. P. Honnef. die ook, namens de familie, sprak en de oud-patienten dankte voor deze uiting van dank baarheid. De oudste dochter, mevr. Happé-Persant Snoep, dankte het comité namens de familie. In aansluiting hierop volgde, nadat het ge zelschap naar Leiderdorp was teruggekeerd, de aanbieding van de plaquette aan het gemeentebestuur. Dit gebeurde in het Verenigingsge- van de plaquette te vervaardigen. Spr. bouw van de N.-H. Kerk in de Eiken laan. Nadat de voorzitter van het co mité, de heer W. Hennipman, de aan wezigen had verwelkomd, sprak hij de hoop uit, dat de familie Persant Snoep zich na deze bijeenkomst gesterkt zou voelen door de wetenschap dat dokter Persant Snoep een grote plaats in de ge meente had ingenomen. De medewer king voor een gedenksteen was zeer groot geweest en een belangrijk bedrag werd geschonken door de vereniging „Goed Verbond". Het comité verheugde zich voorts over de inwilliging van haar verzoek aan het gemeentebestuur om de naam van dokter Persant Snoep te wil len geven aan een straat of laan in deze gemeente. Hierop overhandigde hij aan wethouder C. Meerburg, als vertegen woordiger van het gemeentebestuur een bronzen plaquette met de beeltenis van dokter Persant Snoep. De heer Meer burg zei, het comité zeer erkentelijk te zijn voor de aanbieding van deze plaquette. „Het is een mooie herinnering aan onze dokter, die van zijn werk zijn hobby maakte. Zijn ontspanning vond hij in zijn arts-zijn. Daarom heeft hij zo'n grote leegte achtergelaten bü zijn patiënten. Om zijn nagedachtenis levendig te houden is deze plaquette ontworpen". Het gemeentebestuur, zo besloot de heer Meerburg, wil de plaquette gaarne aanvaarden en een waardige plaats geven, zodat zijn nagedachtenis zal blij ven voortleven. De heer Hennipman richtte zich hier na opnieuw tot de familie en zeide zich in verbinding te hebben gesteld met de heer Zaalberg, om een aardewerkmodel verzocht mevr. de wed. Persant Snoep- De weduwe van dokter Persant Snoep (rechts) neemt de fraaie plaquette ter nagedachtenis aan haar echtgenoot in ontvangst (Foto L.D./Holvast) Binnendijk deze aardewerk plaquette te willen aanvaarden. TWEEDE PLAQUETTE Zelfs was het comité in staat nog een tweede plaquette te laten maken, en, hoewel nog niet gereed, werd deze aan geboden aan mej. M. Persant Snoep, de dochter, die tevens dokter Persant Snoeps assistente was geweest. De heer Hennipman dankte vervolgens allen die aan de totstandkoming van deze plechtigheid hebben medegewerkt. Aan het slot werd een woord van dank gesproken door de beide dochters, mevr. Happé-Persant Snoep en mej. M. Per sant Snoep. Belangrijke voorstellen B.en ITI oorschoten De gemeenteraad van Voorschoten krijgt in zijn vergadering van vrijdag a.s. voor grote bedragen kredieten ter beschikking te stellen. Het grootste krediet is een bedrag van ruim 2^ miljoen gulden. Dit geld is nodig voor het bouwrijpmaken en het aanleggen van dienst leidingen in het uitbreidingsplan Vlietwijk II. Er hebben zich nu namelijk reeds diverse kopers gemeld, zodat het noodzakelijk is zo spoedig mogelijk met de werkzaamheden te kunnen beginnen. 1ANWP v. U kent ze wel de wegen, die in 3 rij stroken zyn verdeeld en waarvan de Middelste rijstrook fungeert als inhaal strook voor het verkeer uit beide rich tingen. De risico's, die hieraan zijn ver bonden zijn groot, vooral als het een drukke weg betreft, zegt de ANWB. Kijk heel goed uit vóórdat U zich op de middelste rijstrook begeeft. Doet U bet alléén op weggedeelte, die over een frote afstand te overzien zijn en indien de middelste rijstrook niet in beslag is lenomen door een tegenligger. Neem geen enkel risico, waarschuwt de ANWB, want de gevolgen van een onbedachtzaam ogenblik kunnen ver kwikkelijk zijn. Als het donker is, is dubbele waak zaamheid geboden! Eveneens een groot krediet (bijna een kwart ton) wordt gevraagd voor investeringen in de gemeentebedrijven. Het elektriciteitsbedrijf slokt daar het grootste bedrag van op, n.l. ruim 100.000 gulden, terwijl het waterbedrijf en het gasbedrijf resp. ongeveer 85.000 en 46.000 gulden nodig hebben. De beide vakleerkrachten voor gym nastiek blijken behoefte te hebben aan uitbreiding van materiaal in de beide gymnastieklokalen. Speciaal voor de ulo-leerling*en vragen zij materiaal voor het beoefenen van basketbal, softbal en volleybal. In totaal wordt een kre diet van f. 4000 gevraagd. Omdat de Vlietschool in haar nood gebouw een tekort aan speelruimte heeft, zal het huidige opslagtcrrein worden verwijderd en zal daar een speelplaats worden aangelegd. Die speelplaats zal na schooltijd gebruikt kunnen worden als speelterrein voor de kinderen uit de buurt. De totale kos ten worden begroot op ruim f. 7000. Omdat het rioleringsplan van Voor schoten opgesteld is voor ongeveer 14.000 inwoners* en dit getal ongeveer bereikt is, is het gewenst een onder zoek te doen instellen of de huidige rioolgemalen en stamriolen wel in staat zullen zijn de te verwachten grote hoe veelheid rioolwater te verwerken. B, W. verwachten dat o.m. nieuwe stamriolen zullen moeten worden ge legd en zij denken dat te doen in weg gedeelten waarin zich thans de tram baan bevindt. De werkzaamheden zullen moeten beginnen zodra de tram rails verwijderd worden. De Ambachtsavondtekenschool zal geen subsidie meer ontvangen van het Ryk. Dat betekent, dat deze school op geheven zal moeten worden. Dit besluit s echter zo kort voor de aanvang van de nieuwe cursus (1 oktober j.l.) ge vallen, dat het bestuur besloten heeft deze cursus de school nog te laten voortbestaan. Dit betekent echter, dat er een tekort in de begroting bestaat van ongeveer f. 1400. Het bestuur denkt daarvan ongeveer f. 250.te kunnen dekken door ont vangen donaties en het heeft aan de Mij. tot Nut van 't Algemeen een sub sidie gevraagd van f. 325.67. B .en W. stellen de raad voor een subsidie te verlenen groot f. 815.en een garantie voor een eventueel ongedekt tekort als de donaties of de subsidie van 't Nut zouden tegenvallen. SPEELTERREINTJE Het bestuur van de Buurtvereniging .Recht door recht" (Donklaan en om geving) heeft de mogelijkheid gekre gen een terreintje gelegen tussen de huizen 32 en 34 van de Donklaan te huren voor de tijd van 5 jaar. Dit be stuur wenst daar een speelterrein voor de kinderen aan te leggen. B. en W. stellen de raad voor het bestuur steun te verlenen. Zij stellen voor een kre diet van f. 4500.— beschikbaar te stel len voor de aanleg van dit speelter- reintje en de benodigde materialen om niet in bruikleen te geven. Het onder houd van terrein (betegeld) en werktui gen komt voor rekening van de ge meente, de vereniging zal het toezicht houden. ACHTTIEN FLATS In de aan te leggen Vlietwijk II wenst de firma A. Brandwijk te Zwijndrecht woningen te gaan bouwen. Het bouw plan omvat 18 flatwoningen tegen een huurprijs van f.75.per maand; 30 flatwoningen tegen een prijs van ma ximaal f110.per maand32 flatwo ningen (torenflat), die öf voor verhuur óf voor verkoop in aanmerking zullen komen en 70 éénsgezinswoningen, die zullen worden gebouwd met toepassing van het besluit Bevordering Eigen Woningbezit. De totaalprijs van de aan genoemde firma te verkopen 2.05.50 ha. grond bedraagt f. 619.200. De grondprijs varieert van 20 tot 32 gulden per m2. Ook de firma Gebrs. G. en P. Niers man willen in Vlietwijk II gaan bou wen. Zij hebben een bouwplan voor 50 voor verkoop bestemde ééngezins woningen, die met toepassing van het besluit Bevordering Eigen Woningbezit zullen worden gebouwd. De grondprijs is vastgesteld op f. 28.per m2. LEIDERDORP LEIDERDORPSE DAMVERENIGING „L.D.C." speelde voor de competitie te gen „K.W.Z." uit Katwijk, welke ontmoe ting in een 128 nederlaag voor de thuisclub eindigde. De uitslagen waren; A. v. d. Zwan (LDC)A. Duivenbode res. (KWZ) 11; J. van SandijkA. v. Duivenvoorde 11; J. MarijtA.Herbert 02; G. OostergoC. Heemskerk 20; D. HassefrasB. van Rhijn 02; H. v. d. VechtS. Barnhoorn 11; L. Matze J.-de Best 11; C. de KoningT. van Beelen 11; C. VerweijJ. v. d. Plas 02; A. A. DortmanP. Meivogel 11. DIPLOMA'S NOODWACHTER Aan de volgende noodwachters(sters) werd het diploma met kenteken voor 5- jarige trouwe dienst uitgereikt: D. A. Blij leven; J. Ph. van den Bosch; Mej. W. Hoogvliet; J. Kok sr.; J. Marijt; Th. J. Chr. Schmid; A. Souverein; Mevr. M. van TolDen Boon; L. de Witt; J. de Bruijn; G. van Driel; P. Rietkerk; S. Flamman; Mevr. M. WeijersBuijs; W. F. Buitendijk; G. de Jong; J. Roden burg; J. J. van Vliet. VOORSCHOTEN ACTIE REDT EEN KIND Deze week wordt in Voorschoten de collecte gehouden ten bate van de actie .Redt een kind". Een comité, gevormd uit alle gezind ten en waarin zitting hebben de predi kanten pastoor J. Th. van Bemmelen, ds. W. G. Meijering, ds. E. Saraber en ds. K. Smit, heeft deze huis-aan-huis- collecte voorbereid. Raad vergadert vrijdag De gemeenteraad van Voorschoten vergadert vrijdag 18 december 's avonds om 8 uur. De agenda vermeldt 24 pun ten, waarvan de voornaamste zijn: Voor stel tot beschikbaarstellen van een kre diet groot f. 243.930.ten dienste van de normale uitbreiding van de gemeentebe drijven; id. een krediet van f. 4.000. voor vernieuwen en uitbreiden van ma- De Rijnklievers toonden hun resultaten De Rijnklievers hielden zaterdag ei zondag hun vogelshow in het lokaal „Oosterkwartier". Pkn. 300 vogels waren ingezonden, die gekeurd werden door de heren A. Buyk te Rotterdam en J. Jacobs te Delft. De volgende uitslagen werden genoteerd: klas 1, oude doffers, 500 km en hoger: 1. C. de Ridder, 2. C. M. van Dam, 3. M. Jongeleen, 4. Ohr. v. d. Pluym. 5. N. Hoogervorst; klas 2. oude dudvinnen. 500 km en hoger: 1. M. A. v. d. Wilk, 2. D. Zwaan, 3. Chr. v. d. Pluym, 4. J. H. Tisseur; klas 3, oude doffers 300500 km: 1. A. Singeling, 2. M. Straathof, 3. P. v. Griensven, 4. Ohr. v. d. Pluym, 5. J. v. d. Wal; klas 4, oude duivinnen, 300—500 km: 1. D. Zwaan, 2. Chr. v. d. Pluym, 3. F. Gijsman, 4. C. M. v. Dam; klas 5, oude doffers, 100300 km: 1. W. Jacobi, 2. C. Onderwater. 3. F. Wassentourg, 4. W. Jaoobi; klas 6. oude duivinnen, 100—300 km; 1. A. Singeling, 2. A. Singeling. 3. P. v. Griensven; klas 7, jonge doffers, 150 km en hoger: 1. A. Rooda, 2. Chr. v. d. Pluym, 3. J. v. d. Wal, 4. M. A. v. d. Wilk, 5. A. Singeling; klas 8, jonge duivinnen, 150 km en hoger: 1. M. Jongeleen, 2. Reyerse-Borst, 3. L. Klein, 4. J. Brantenaar, 5. Th. Tisseur; klas 9. jonge doffers, 70150 km: 1. en 2. Chr. v. d. Pluym, 3. C. de Ridder; klas 10, jonge duivinnen 70150 km: 1. A. v. d. Luit, 2. Chr. v. d. Pluym, 3. L. Klein; klas 11, oude doffers, onbevlogen: 1. C. M. v. Dam, 2. J. Rotmensen. 3. A. v. d. Luit; klas 12, oude duivinnen. onbevlo gen: 1. Chr. v. d. Pluym, 2. A. Singeling; klas 13, jonge doffers, onbevlogen: 1. J. v. d. Wal, 2. W. v. Velzen; klas 14, jonge duivinnen, onbevlcgen: 1. J. v. d. Wal, 2. M. J. Kniest; klas 15. late jonge doffers met minstens twee oude pennen: 1. J. v. d. Wal. 2. Reyerse-Borst; klas 16, late jonge duivinnen met minstens twee oude pennen: 1. Reyerse-Borst, 2. J. v. d. Wal. De beste vogels werden resp. ingezon den van de tentoonstelling en in de collectie oude duivin door Chr. v. d. Pluym; beste oude duif, vliegklasse: D. Zwaan, idem cude doffer: C. M. v. Dam. beste oude doffer, vliegklasse: C. de Ridder, beste jonge doffer: A. de Rooda en beste jonge duivin: M. Jongeleen. JONGENS AANGEHOUDEN De politie heeft aangehouden een 15-jarige scholier uit Oegstgeest ter zake van diefstal van enkele rijwielen en bromfietsen, alsmede een 23-jarige automonteur en een 16-jarige bediende, beiden uit Leiden, die zich aan heling schuldig hebben gemaakt. De jeugdige knapen zullen nu verantwoording voor hun slecht gedrag moeten afleggen. teriaal van de beide gymnastieklokalen; id. een krediet van f. 7.525.voor voor zieningen in en bij de houten Vliet school; id. een krediet van f.5000.voor een in te stellen onderzoek naar de in de toekomst noodzakelijk wordende ca paciteit van het rioleringsstelsel; id. een krediet van f. 2.580.950.voor het bouw rijpmaken van en het aanleggen van dienstleidingen in het bouwcomplex Vlietwijk II; id. een krediet van f. 1200.— voor verbetering en uitbreiding van het gemeente-archief; voorstel tot het vast stellen van een spaarregeling van het gemeentepersoneelid. wijziging alge meen ambtenarenreglement; id. wij ziging bezoldigingsregeling 1959; id. tot het avststellen van een verordening op de heffing en invordering van een recht wegens het van gemeentewege onderhouden van de bij de gemeente- woningen behorende open voortuinen en gemeenschappelijke achtertuinen; id. in zake het niet heffen van een jaarlijkse bijdrage in de kosten van de door de gemeente t.a.v. de Papelaan tot stand gebrachte werken; id. inzake het verle nen van financiële steun aan de Am bachtsavondtekenschool; id. inzake het aanleggen van een kinderspeeltuin aan de Donklaan; id. tot het benoemen van de leden van de woonruimtevorderings- commissie; id. tot benoeming van leden van de commissie belast met het onder zoek der rekeningen; id. tot verkoop van ruim 2 ha grond in Vlietwijk II aan de fa. Brandwijk; id. tot verkoop van 8500 m2 grond aan de gebrs. G. en P. Niers man, eveneens in Vlietwijk II; id. tot het verlagen van het maximum-bedrag der vlottende schulden tot f. 2.000.000.— WARMOND SCHOOL MET DE BIJBEL Vrijdagavond werd de ledenvergade ring gehouden van de School met de Bijbel in het schoolgebouw. De voorzit ter, ds. H. L. Boonstra, opende deze avond. Hy gaf daarna het woord aan de secretaris, de heer J. Dekker. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Dekker en Breedijk herkozen. De kas- commissie voor het jaar 1960 bestaat uit de heren J. Kool en G. de Olden, re serve D. Roest. Na afloop van deze vergadering ging men naar het Trefpunt waar de ouder avond zou plaatsvinden. De heer P. J. Hes, beroepskeuze-adviseur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Leiden sprak over het onderwerp .Rond de studie- en beroepskeuze van het kind". WASSENAAR De heer G. W. Akkerhuis te Was senaar heeft aan het Haagse Konink lijke Conservatorium voor muziek het diploma orgel C II behaald. ZOETERWOUDE Fraai speelterrein Nadat twee jaar geleden door de ge meente Zoeterwoude een voorlopig speelterrein beschikbaar was gesteld, is het nu zo ver dat er een nieuw defini tief speelterrein is gekomen voor de kin deten. Dit nieuwe speelterrein is zeer fraai. Het is een ingesloten hoek tussen de J. v. Banningstraat en de huizen van de Zuidbuurt en omrasterd met een hek van twee meter hoog. Rond dit hek is een strook zwarte grond aangebracht, zowel aan de buitenkant als aan de binnenkant. Deze strook is nu beplant met heesters, en ook staan er ongeveer 20 grote bomen rond het terrein. Er is thans een comité gevormd met als doel, de speeltuin voor de kinderen zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het voorlopig comité bestaat uit D. Hulsbos. P. P. Turk, J. G. Turk, H. Ammerlaan P. v. Velzen. Genoemde personen kwamen dezer dagen in vergadering bij een. Als adviseurs waren aanwezig de heren D Vijlbrief, tweede secretaris van de NUSO en v. d. Broek, architect van de gemeente Zoeterwoude. De heer Vijlbrief stelde het comité voor zo spoedig mogelijk een contact avond te organiseren om eens met de ouders te praten over het nut en de noodzaak van een goede speeltuin. De heer Vijlbrief is bereid gevonden om die avond te komen spreken voor de ouders waarna dan vragen gesteld kunnen wor den. Reeds nu kan bekendgemaakt worden dat medio Januari deze contactavond zal plaatsvinden. Lizzy Ansingh De schilderes Lizzy Ansingh die over leden is men zie elders exposeerde voor het eerst met een portret van haar moeder. Nadien heeft zij een groot aan tal persoonlijkheden geschilderd, o.m. Prinses Juliana. Zij verkreeg grote be kendheid door haar poppenschilderijen, waarmee zij de gebreken en de fouten van het mensdom hekelde. Zij won ver schillende hoge prijzen. In de rij der .Amsterdamse Jofferen" nam Lizzy Ansingh een belangrijke plaats in, zodat zij zich in die kringen de naam „Prinses der schilderssen" verwierf. Zij heeft ook veel dieren, landschap pen, stadsgezichten en bloemen op het doek gebracht. In 1935 werd de schil deres benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook vele buiten landse onderscheidingen vielen haar ten deel. Eugen Jochum drie maanden bij Concertgebouw Thans is definitief vastgesteld dat Eugen Jochum gedurende het seizoen 1960'61 gedurende de tijd van drie maanden het Concertgebouworkest zal dirigeren. In München, waar hy chef dirigent was van de Bayerische Rund funk, is zijn verzoek om ontslag inge willigd, terwijl is overeengekomen dat hy tot en met de zomermaanden van 1960 de symfonieconcerten zal dirigeren. In het komende seizoen zal hij ook als gastdirigent in Amerika optreden. Leden gekozen hoofdbestuur van bloembollencultuur In de vanmorgen te Haarlem gehou den vergadering van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur zijn gekozen tot leden van het hoofdbestuur de heren W. C. Witteman uit Hillegom en G. P. Rood uit Slote- broek. De vergadering besloot de kwes- tiev an het stichten van een eigen ge bouw voorlopig op te schorten. De algemeen secretaris, de heer H. J Voors werd gehuldigd ter gelegenheid van het feit dat hij 40 jaar in dienst was van de vereniging. Hem werd een geschenk onder couvert aangeboden, dat de jubilaris zal bestemmen voor het ma ken van een reis met zyn echtgenote naar Australië, waar een zoon verblijft, MR. J. WINTERS RAADSADVISEUR VAN STAAT Mr. J. Winters, administrateur van Staat bij de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State is bij K b. benoemd tot raadsadviseur van Staat. Verhoging broodprijs De minister van Economische Zaken heeft voor woensdagmiddag as. het be stuur van de Ned. Bakkery Stichting bij zich ontboden in verband met de in een aantal plaatsen van ons land doorge voerde verhogingen van de broodprijs, zonder dat hierover van te voren over leg xs gepleegd met het ministerie van Economische Zaken. In Den Haag is de prys van het melk- brood met 2 cent verhoogd; de Dordtse bakkers hebben met ingang van van daag de prijzen van alle soorten brood met één cent verhoogd. Dit laatste ge beurde vooruitlopend op de beslissing van het ministerie. Acht nieuwe kardinalen Paus Johannes heeft vandaag acht nieuwe kardinalen gecreëerd: twee Amerikanen, drie Italianen, een Span jaard, een Duitser en een Engelsman. Paus Johannes was in het wit gekleed en droeg een rode schoudermantel en dito stola. By de creatie was de Paus op de vergulde troon gezeten, terwijl 33 kardinalen, die aan het consistorie deelnamen, hun plaats langs de muren van de met fraaie tapijten versierde muren hadden ingenomen. Inbrekers actief Gisteren is ingebroken in het benzine station van de fa. Walenkamp aan de Caeciliastraat. De inbrekers wisten zich toegang te verschaffen door een ruit in de toegangsdeur te vernielen. Uit de kassa wordt een bedrag van f. 15,— ver mist. In de afgelopen nacht is ingebroken in een garage van de fa. van Duuren aan de Middelstegracht. Men verschafte zich toegang door vernieling van een ruit in de kantoorruimte. Uit de lade van een schrijfbureau werd f. 20,ont vreemd. Bij een inbraak in de kaasmerken- fabriek aan de Roomburgerweg werd vannacht op heterdaad betrapt een 25- jarige losarbeider uit Leiden. De politie heeft hem onmiddellijk ingerekend. Voet bekneld Zaterdagmorgen omstreeks negert uur heeft zich een ernstig ongeval voorge daan op het goederenemplacement aan de Haagweg. De 41-jarige R. de Kom mer uit de Suringarstraat is nl. bij het koppelen van de wagons uitgegleden en met de tenen van zijn rechtervoet be kneld geraakt tussen een der wielen van een rijdende wagon en de rails. Hij moest in het Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. BEURSOVERZICHT Internationals „brandwillig" AMSTERDAM. 14 december. Van de Internationale waarden waren vanmiddag de Philips papieren, gewone- en preferente aandelen, alsmede de Aku- aandelen „brandwillig". De handel in de Philipshoek was kalm en niet in overeenstemming met de behaalde koerswinst. In Aku's ging vrij veel om, In Wall Street waren de Philips-aan- delen vrijdag jJ. zeer vast waardoor de hoogste prijs in het telefonische avond- verkeer op die dag in Amsterdam voor deze stukken op 816 kwam. Vanmorgen werd als hoogste prijs 8281/2 beuaid. Tijdens de officiële beurs schommelden de aandelen een lange tijd rond de 825, daalden daarna tot 818, doch sloten op circa 821. Hiermede passeerden de aan delen glansrijk de 8 x pari-koers. De slotkoest van vrijdag was 796. Als hoge uitzondering werden zelfs 's morgens preferente winstdelende aandelen Phi lips verhandeld van 304 310, tegen 290 vrijdag j.l. Voor deze preferente aande len bestaat in West-Duitsland een grote belangstelling op geruchten, dat te zij ner tijd twee preferente aandelen in één gewoon aandeel Philips kunnen worden omgewisseld. Niet alleen Wall Street maar ook de Europese beurzen blijven belangstelling hebben voor Phi lips. In de Aku-hoek was het gedurende de gehele beursduur vrij levendig Het fonds kwam wederom, evenals Philips, op een na-oorlogs hoogterecord. De British Enka. waar Aku een 54% belang in heeft, gaat de produktie van cello faan ter hand nemen. De rayonaandelen waren op het Damrak op 460 circa 20 punten boven de vorige slotprijs. Duits land en Parijs namen de stukken we derom uit de markt. Unilevers deden vandaag flink mee en stegen van 736% tot 739, tegen vrijdag 724. De handel in deze hoek bleef kalm. Kon. Olies wer den druk verhandeld. De aandelen no teerden op 162.90 bijna een gulden boven vrijdag en tevens boven pariteit New York. Nationale Handelsbank werd in een ruime open hoek verhan deld van 175 tot 179 (173%). Scheepvaarten door elkaar circa vier punten hoger met flinke omzetten. Ook de leidende cultures lagen merendeels vast. In Amsterdam Rubber werd druk gehandeld. Staatsfondsen ondergingen niet veel veranderingen. WISSELKOERSEN Amsterdam. 14 december. Londen 10.55*4—10.56%; New York 3.77A—3.77A; Montreal 3.96%—3.96%; Parys 76.80—76 90: Brussel 7.53 7.54% Frankfort 90.40—90.45; Stockholm 72.79% —72.84%; Zürich 87.39—87.44; Milaan .69%60.74%; Kopenhagen 54.64 54.69; Oslo 52.78%—52.83%Wenen 14.53%—14.54%; Lissabon 13.15%— 13.17y4. ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 100, 100 Ned '59 4% 991! 99% Ned '59 4% 98,', 98GB Ned '53 3% 94% 94% Grootboek obi. 3% 78% Ned '47 3% (3) 91% 91HGB 94% 94%L 93% 92% B 93 92% 88 88 86% 87% 89% 88% Ned. '55 II 3% 90 90 98%GB Dollarlng '47 3 89% 89% Investeringscert 3 96% 96A 97% 97 92% 92% Grootboek *46 3 89%GB 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 41% Nat. Handelsbank 172GB Ned. Handelmy148 Amst Rubber 116% H.VA157 %GB Senembah 621 A.K.U44% Berkel's Patent (v.) 305GB Calvé Delft eert 718 Deli Mij.en (Ver.) 183 Kon Pap v Gelder 264% Hoogovens cert 772GB Müller en Co NB 400GB Ned Kabelfabr 425GB Philips 795% GB Philips pref 290GB Unilever 723*4 Wilton Feyenoord 215L Biliton 2de r 354% Dordtse Olie gew 743% Kon. Petr. (f. 20.—) 163.60 idem (50 a f 20.— 161.80GB Holl Amer lijn 170 Java China Paket 163% K-L.M 115 Kon Ned Stmv Mij '84% Kon Paket Mi) 138 %GL Stoomvaart Mij Ned 184%GB Nievelt Goudr eert 145 %GB v Ommeren eert 254 Kon Rott Lloyd 159% Ned. Scheepv Unie 150GB 177% 245% 117% 158% 458% 300GB 725 184 266GB 770GB 395GB 430GB 822% 294 738% 224% 368GB 751 %GB 165 16380 174% 164% 115 189% 139% 186% 145% 256 160 154% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) ld. id. '37 MI (3%) Z.-Holland '56 (4%) 97 93* 97'. 93% 93% 97 93% 98% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% id. N.WB "52 (4%) 96% 96 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 97 82% 82% A'dam '56 I 2% 80 80% A'dam '56 II 2% 89% 89% Eindhoven '54 2% 79% 79% Enschede '54 2% 79% 80 Den Haag '52 I 2% 88% 80% 87% R'dam '52 I 2% 88% 89% 89 89% Idem '57 2% 96% Utrecht '52 2% 92 91% Z.-Holl 1957 2% 96'4 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 226 Amst. Bank 329% HBU eert 250% Rott Bank 2&1 Twentsche Bank 259% Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borsumlj K. N.Ed.met. A-AA Idem pref. wd Electrolasmij <on. Ned Grofsmed Holl. Constructie Ing bur v Bouwnyv Internatio Int Kunststoffenind Leldse Wolspinnery Rott Droogdok Mij Sikkens Lakfabr '53 Ver. Touwfabr Walvisvaart Wernink's Beton Wijk en Heringa 406L 70 98 100 335 185 470B 264 157 59 398 618 719 295% 120% 156 108 Zaalberg 131% Spoorwegen Dell 6poorweg Mil 6 Amerikaanse fondsen. nadian HaciHc R 26 ,s. Intern Nickel 109% Anaconda 65 Bethlehem SteeJ 55% Cities Service 49% General Motors 53 Kennecott 96% Republic Steel 76% Shell Oil 76 Union Pacific 31% Un. States Steel 100% 227 328% 249% 280% 256 405 67 97% 356 175 264% 154% 59 397 618% 719 297 120% 155 131% 26% 109% 64 55% 49% 54% 96% 74% 30|*« 99%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7