Lezers schrijven Minister Zijlstra ziet geen bezwaar in het samen optrekken Delgado, Portugal en de P. v. d. A. Bollenoogst in afgelopen jaar was boven alle verwachtingen K e r k e I ij k L i MAANDAG 14 DECEMBER 1959 Jubileum Arjos Huidige ivelvaart knakte het socialisme Op de jubileumbijeenkomst te Utrecht van de A.-R. Jongeren Studieclubs heeft de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, in een rede verklaard, dat de voortdurende aanvallen op het bestaansrecht van de A.-R.-partü en uitlatin gen als „uw doel is bereikt, uw bestaansrecht verdwenen", de leden niet moeten verontrusten, want een party is ten dode opgeschreven wanneer men haar als een vanzelfsprekendheid aanvaardt. Sprekende over de samenwerking tussen de partyen, zei prof. Zylstra dat als het werkeiyk gaat om een waarachtige evangelische politiek het in onze tyd niet meer duidelijk te maken is waarom de sfeer en het klimaat en zelfs de kerkelyke gescheidenheid een blyvende rechtvaardiging kunnen zyn voor politiek gescheiden optrekken. Prof. Zylstra ziet op dit terrein een geheel eigen taak voor de jongeren. Met betrekking tot de niet confessio nele partyen haalde de minister de woorden aan die hy in 1954 voor de ARP. sprak „liberalen en socialisten groeien naar elkaar toe of zij het erken nen of niet. Een styging van de wel vaart in Nederland met 20 tot 30% zou den nog bestaande verschillen tussen hen volledig uitwissen". Volgens spreker heeft men ook in Engeland na de neder laag van de Labourpartij in alle toon aarden gezegd dat het de welvaart is die Labour heeft geknakt. In Nederland is de heroriëntering van het socialisme eveneens in volle gang aldus, prof. Zylstra. Hy concludeerde dat de ontwikkeling van de welvaart inderdaad van fundamentele beteke nis is voor de evolutie van het mo derne socialisme en dat het oordeel „doel bereikt, bestaansrecht verdwe nen" wel haast aan de socialistische partijen schynt te worden voltrokken. De minister stelde dat het Westeuro- pese socialisme reeds een zodanige ont wikkeling heeft doorgemaakt, dat de so cialistische partyen met recht liberale partij en met een radicale inslag kun nen worden genoemd. Hy voegde hier aan toe, dat zich ook binnen de liberale partij wijzigingen hebben voltrokken en dat de moderne liberale politiek staat tegenover ingrijpen van overheidswege in het sociaal-economische leven. Prof. Zylstra noemde de huidige poli tieke ontwikkeling van zeer grote be tekenis. Hij zei dat deze in beginsel Scotland Yard sloeg krachtig toe Juwelendieven gepakt (Van onze Londense correspondent) Het gebeurt maar zelden dat de Lon dense politie de reusachtige inbraken en berovingen, welke in de Britse hoofd stad helaas schering en inslag vormen, achterhaalt. Maar nu hebben de man nen van Scotland Yard toch een groot succes geboekt: zy zyn er namelijk in geslaagd juwelen ter waarde van 100.000 pond op te sporen, welke deel uitmaak ten van de buit, waarvan een zeer ge raffineerde inbrekersbende zich in ok tober meester maakte bij de vrijwel ge- lij ktydige leegplundering van niet min der dan vier juwelierszaken in het hart van Londen. De totale waarde van het gestolene bedroeg 250.000 pond. Het was de grootste juwelendiefstal, welke ooit in Engeland is gepleegd. Nadat vrydag j.l. een flat in Wembley 12 uur lang was geschaduwd, sprongen toen tegen het invallen van de scheme ring een aantal mannen het huis ver liet, van alle kanten rechercheurs te voorschijn. Zij hadden zich schuil ge houden in een paar vrachtauto's. Na een hevige worsteling werden twee mannen overmeesterd. Een koffer, welke zy bij zich hadden, bleek een grote hoeveel heid juwelen te bevatten. Enkele stuk ken hadden een waarde van verschei dene honderden ponden. Personeel van de juwelierszaak herkende de meeste artikelen. Gedurende de nacht zette de politie het opsporingswerk met kracht voort in de hoop op verdere arrestaties. De eerste aanwijzing, welke de politie kreeg, was enkele weken geleden toen in een aan tal juwelierszaken van de inbraak af komstige stukken werden aangetroffen. De slag welke de politie thans heeft geslagen is waarschynlyk juist op tyd gekomen omdat men op het punt stond de juwelen naar het buitenland te smokkelen kan leiden tot een (politiek) vrijzin nige concentratie met een radicale in slag. De minister verklaarde dat hy zulk een ontwikkeling zou toejuichen als een bijdrage van de duidelijkheid in het politieke leven. De minister ziet daarin ook een uit daging voor de partijen die zich blij vend zullen baseren op de christelijke levens- en wereldbeschouwing als grondslag voor hun politieke activiteit. De Arjos heeft een telegram gezon den aan de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld. Hierin zegt zy met ontsteltenis kennis genomen te hebben van hetgeen een aantal gevangen ge nomen jonge Hongaren bedreigt. Zy be tuigt in het telegram haar instemming met de terzake aangenomen resoluties in de vergadering van de V.N. en dringt er bij allen die dit aangaat met de meeste klem op èan, deze zaak onder voortdurende, ernstige aandacht te houden. Prof. Heimans onderscheiden bij afscheid In de aula van de Amsterdamse Gemeente Universiteit is prof. dr. J. Heimans zaterdagmiddag hartelyk ge huldigd by zyn afsoheid als hoogleraar in de byzondere plantkunde en genetica wegens het bereiken van de 70-jarige leef tyd. De eerste spreker was de staatssecre taris van Onderwys, Kunsten en Weten schappen, mr. Y. Scholten, die de hoog leraar mededeling deed van zyn benoe ming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw wegens het belang- ryke werk. dat prof. Heimans vooral heeft verricht voor de natuurbescher ming in ons land alsmede voor diens bydrage aan de biologische wetenschap. Prof. Heimans heeft jarenlang deel uitgemaakt van het bestuur van de Vereniging tot Bescherming van Natuur monumenten in Nederland. Hy is boven dien een der oprichters van de Neder landse Jeugdbond voor Natuurstudie en hy heeft de stoot gegeven voor de op richting van de Contactcommissie Na tuur- en Landschapbescherming. K.A.B.-actie (gebedsplaatjes) voor de vluchtelingen In de komende weken voor Kerstmis ontvangen de ruim 400.000 leden van de KAB en hun gezinnen een speciaal ge bedsplaatje. dat tevens bedoeld is als een onderlinge kerst- en nieuwjaars wens. ten behoeve van het werk voor de vluchtelingen. De tekst bevat een drin gende aansporing tot gebed en offer voor de talloos velen, die verdreven" van huis en haard, nu al jarenlang in kam pen hun leven sly ten. Er is een beroep gedaan op de plaatseiyke KAB- en vak- af delingen, Credo Pugnugroepen, KAJ- en VKAJ-afdelingen cm in dit spe ciale wereldviluchtelingen jaar mee te helpen deze actie te doen slagen. Inmid dels heeft de KAV (Katholieke Arbeiders Vrouwenbeweging) reeds besloten ook onder haar leden een soortgelyke actie te organiseren. Advertentie NIEUWE UITGAVEN. „Zondag", door Georges Simenon. „Mal- gret en de miljoenen-erfenis" ,door Sime non. „Telefoon uit Maastricht", door Theo Eerdmans. „De Saint op de Antillen" door Leslie Charteris. „De betekenis van onze dromen", door dr. E. A. Gutheil. „Mu ziek en poëzie". Verzen over muziek, bij eengebracht door J. de Molenaar. Zwarte-beertjes-pockets, ultg.: A. W. Bruna, Utrecht. „De avonturen van Koen Scheepsbe schuit", door M. van Loggem. „Corrie, een herteleven in de Schotse hooglanden", door H. Mortimer Batten. „Eens komt het geluk", door E. A. Jacobs. „Koerier in de nacht", door M. Evans An drews. „Dromen met open ogen", bloem lezing uit de Nederlandse poëzie, door A. Morriën. „Griekse heldenverhalen uit de klassieke bronnen", naverteld door R. Lancelyn Green. Ned. bewerking van Hen drik Scholte. Kern-pockets voor de Jeugd. Ultg.: De Kern, Amsterdam. De draaikooi, door S. Greup-Rcfldanus. Tegenzin en tegensrtand, door R. BUjstra. Ultg.; De Arbeiderspers, Amsterdam. Antennes voor PM, KG en TV. door lr H. J. A. Smit en A. J. Dirksen. Ultg.: De Muiderkring N.V., Bussum. Het meisje met de grote schoenen, door Jos Reder. Het hondje dat een vriendje zocht, door Jos Reder. Teddy Robinson, door J. G. Robinson. Vosje Vlug wil toveren door C. Lührs. Mary-Mary, door J. G. Robinson. Broertjes zijn onbetaalbaar, door M. Z. Thomas. Raffle en de negen aapjes door H. A. de Rey. Het geheim van de bisonvallel, door K. W. Afman. Deze geïllustreerde Jeugdboeken versche nen bij Uitgeverij V. A. Kramers. Den Haag. Visserslatijn; belevenissen en overpeinzin gen van een hengelaar, door W. van Ma- rendorp. Uitg.: J. A. Boom Zn., Mep- pel. Over ouders en kinderen schijnt dezelfde zon, door dr. H. Oldewelt. Uitg.: De Torenlaan, Assen. Frank Distel en het geheim van Doctor Pierewiet en Frank Distel en de spion van de Dulvels- kloof, door A. van der Lugt. Illustraties van Hans Borrebach. Uitg.: Foreholte, Voorhout. Vertellingen van de rechter, door A. van Gauwelaert, en Gezellebrvier. een bloemlezing samenge steld en ingeleid door Bert Ranke. Poc kets. Uitg.: N. V. Standaardboekhandel, Amsterdam. KOFFERSCHRIJF MACHINES Kolibri in tas met ritssluiting Montana, nieuwste model Erika, in tas met slot Swissa, in koffer, Zwitsers produkt f 265.- f 265.- f 297.— f 335.- Model GABRIELE, zonder koffer f 309. Model GABRIELE E met tabulator, zonder koffer f 330.— Losse kofferf 29. Model NORM in metalen koffer Model PERFECT doch met tabulator f 414.— f 448.— VRAAGT VRIJBLIJVEND DEMONSTRATIE. Betaling ook in termijnen. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN. Myn aandacht werd gevestigd op een ingezonden stuk van mr. T. y. Dekker in uw blad van 5 december jl over de affaire Delgado, waarin o.m. het vol gende werd beweerd: 1. De minister van Justitie beging een blunder tegenover „Portugal"; 2. de PvdA haalde een zekere generaal Delgado naar Nederland en liet onder haar auspiciën deze man „nomsens" over zyn land en regering uitkramen; 3. Salazar is er de man niet naar om voor dictator te spelen en heeft Portu- gal gemaakt tot een land van orde en rust en welvaart (vergeleken met vroe- !ger). Ik moge met dit laatste beginnen. Het valt mr .D. kennelyk moeilijk om te ge loven wat Delgado over Portugal heeft gezegd: hy beschouwt dit als nonsens. Misschien kan hy overtuigd worden door de lezing van een recent artikel over Portugal, waarin om. het volgende voorkomt: „Een hooggeplaatste diplo maat heeft my in Lissabon iets van de tactiek uitgelegd, die in Portugal by verkiezingen wordt gevolgd. Men laat enkele intellectuelen van naam een ze kere vryheid, waarmee het overigens elk moment kan zyn gedaan, terwyl n.b. op hetzelfde moment de gewone man voor de mëest geringe uiting van misnoegen met het regime achter slot en grendel gaat. Voordeel voor het regime: men i kan naar buiten met de vrijheid van De bollenoogst van dit jaar is behoorlijk geweest. Er is sprake van een sterke en^e'e vooraanstaanden adverteren, vooruitgang van de export, zowel in kilogrammen als in geldswaarde. En aan eI £f~ei^L°Pwijzen dat dit maar En58e1eddZndl *an de balans 1959 staat ook de liberalisatie van de invoer in Lyvomting niet t^estMn S lohter Engeland. Dit heeft de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor het indienen van kiezerslysten met aan- Bloembollencultuur, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, op de van- bevelingen voor oppositiekandidaten, ochtend te Haarlem gehouden vergadering meegedeeld. Voorts merkte hij op, dat j Voordeel voor het regime: zie boven, de ontwikkeling van een vrijer handelsverkeer met het Verenigd Koninkryk, j maar tevens: de oppositie geeft zich waarop reeds zolang was gehoopt en welke deur toch nog onverwacht voor allen ^1°°^ Titan-raket ontploft Een Amerikaanse intercontinentale raket van het type „Titan" is zaterdag na de lancering van de basis in Cape Canaveral ontploft. Toen de „Titan" zich slechts circa een halve meter boven de grond bevond sloegen de vlammen uit de 29 meter lange raket. Er waren geen gewonden. De vyftig leden van de basis bevonden zich in veiligheid op honderd meter afstand. De Titan heeft een bereik van 10.000 km en wordt voortgestuwd door vloeibare brandstoffen. De eerste trap van deze raket is reedis herhaaldelük met succes gelanceerd. Nieuw Duits-Nederlands cultureel centrum In Rotterdam Is zaterdag een nieuw Duits-Nederlands cultureel centrum in gebruik genomen. De officiële opening ervan zal eerst later plaats vinden, wan neer het geheel gereed is en de nieuwe consul-generaal van de Duitse bonds republiek in het rayon Rotterdam is be noemd. De huidige consul-generaal, de heer Kajus Koster, die dit nieuwe cen trum in het leven heeft geroepen, eaat zeer binnenkort als gezant naar Bolivia. Het centrum heeft de naam „Martin Behaim (14591507). die ook enige tijd in dez uidelyke Nederlanden heeft ver toefd en geacht wordt voor de eerste maal een globe te hebben vervaardigd. De Stichting „Martin Behaim Haus", waarvan de burgemeester van Rotter dam mr. G E. van Wal=um bescherm heer is, heeft tot doel het bevorderen van de culturele betrekkingen tussen Duitsers en Nederlanders in het rayon Rotterdam. Soekamo geeft de pers een nieuwe richtlijn In een rede by de instelling van col leges in perswetenschappen aan de Universiteit van Indonesië heeft presi dent Soekarno gvsteren verklaard, dat de journalisten in Indonesië z.ch een nieu- I we kyk zullen moeten eigen maken cp de samenleving en dat zij met mme het Indonesische socialisme boven alle an dere zaken zullen moeten stellen by de uitoefening van hun beroep. In Schiedam werd de 80.000ste inwoner geboren. Het was Nicolaas Willem de Jong. wiens vader bij de aangifte de gelukwensen van bur gemeester J. W. Peek in ontvanst mocht nemen. u*. f i y.auïg /u, ïaem u z iz.ou. ïaem raai Delgado allerminst opgetreden. Wel c 1 5.30—5.60, rodekool I 22—28, idem li heeft zy by monde van de heer Vermeer geprotesteerd, toen generaal Delgado een spreekverbod werd opgelegd, zy achtte dit in strijd met de Nederlandse democratische traditie die meebrengt dat aan politieke vluchtelingen de vry heid van spreken niet wordt onthouden. Onze partij stond in deze mening ge lukkig niet alleen; wy kregen van ver schillende zyden byval. Mr. D. denkt er echter anders over en verzucht dat het overstag gaan van minister Beerman een rechtstreekse belediging is van een ons in NAVO-verband bevriende rege ring, waarvoor de Nederlandse regering haar excuses zal moeten aanbieden Naar myn mening is de Nederlandse regering alleen maar excuses verschul digd aan generaal Delgado, een man die in de tweede wereldoorlog de geallieer den en dus ook de Nederlandse zaak onschatbare diensten heeft be wezen door in onbegrypelyk snel tempo op de Portugese Azoren lucht- en vloot- bases in te richten, welke voor de be- stryding van het Duitse duikbootgevaar van grote betekenis zijn geweest. By Sa lazar behoeven wy ons niet te veront schuldigen. Het is ons recht als demo cratisch land ja meer dan dat, onze democratische plicht om te weigeren de door hem opgelegde perscensuur zich ook tot Nederland te laten uitstrekken. M. VAN DER STOEL. Internationaal secretaris Party van de Arbeid. werd opengesteld, vooral betekenis heeft voor de perspectieven, die daardoor aan de ontplooiing van het bloembollenvak worden geboden. „Tegenover dit alles staat aan de on gunstige zijde van de balans een jaar waarin het vak met veel ziekten en pla gen te kampen heeft gehad en waarin een, ondanks de goede oogst, nog on voldoende produktie op de gestegen en nog stygende vraag ten achter bleef. Hoewel dit laatste in het binnenland tot hoge prijzen aanleiding gaf en dit voor de kwekerij tot gunstige bedrijfsuitkom- sten leidde, veroorzaakte dit moeilijk heden voor de export en werden de re sultaten van de handel daardoor minder gunstig beïnvloed", aldus de voorzitter. „Toch kan dit achterblyven op de produktie op de vraag in redelykheid aan niemand worden verweten. Toen in 1957 het begin van wat men thans recessie pleegt te noemen zich afteken de en in 1958 deze zich overal deed ge voelen, was het niet te voorzien dat het verloop van deze recessie zo mild zou zijn en in tijdsduur zo beperkt. Terwijl nog minder kon worden voorzien dat Duitsland, thans de belangrykste afne mer, hierdoor vrywel onberoerd zou blyven en de ernstige betalingsbalans- moeilykheden van Engeland zo onver wachts en in korte tyd zouden zyn overwonnen. Het voorzichtige beleid ten aanzien van een verdere uitbreiding der produk tie had in die jaren dan ook, oordelen de vanuit de toen bekende verwach tingsmotieven, ongetwyfeld een juiste fundering. Men hoede er zich voor uit de toestand van dit ogenblik te ver gaande conclusies te trekken, zowel ten aanzien van de teeltbeheersing op zich zelf als ten aanzien van de produktie". aldus spreker. „Spoediger dan wy wel licht verwachten kan het areaal weer zyn aangepast als het bollenbedrijf het komende jaar een goede oogst oplevert". even NED. HERV. KERK Beroepen te Breukelen L. J. Balje te vyfhuizen; te Elspeet A. J. Timmer te Hulzen (N.-H Bedankt voor Waddinx- veen J. T. Doornenbal te Oene. Beroepen te Eindhoven als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (studentenpredi kant toez.) dr. J. Sperne Welland te Rotterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwer-Amstel-noord D. van der Meulen te Eefde-Gorssel; te Lek- kerkerk P. S. Veldhuizen, kand. te Slie- drecht. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Kempton Park, Zuid-Afrlka W. Boessenkool te Capelle a. d. IJssel. De voorzitter betreurde de verdeeld heid in en de onmacht van de ver eniging ten aanzien van de plannen voor een eigen gebouw en vroeg de ongeldig 'verWaartf afgevaardigden: „Zou het niet zaak Maar de rest van de procedure, zult u vragen. De oppositiekandidaten zyn er dan toch maar. Zeker, ze mogen in het spel ook niet ontbreken, maar, niet te veel alstublieft! Op een of andere for mele grond worden de door de oppositie ingediende lijsten in de meeste distric .Toevallig" kun- nel zaaK|nen misschien nog enkele opposanten concurrentie, die de meedingen in districten waar de rege- vakgenoten elkaar op de buitenlandse ,in„ markt aandoen eens zou worden Iegd van het prijzenfront geheel andere en beslist beter front van het verlenen van meer service en voorlichting aan de afnemers? Naar een nog betere en aantrekkelijker kleinverpakking, waardoor het produkt zichzelf meer en beter gaat verkopen". „Is de „travelling salesman" niet te veel alleen salesman, die het „verko pen" boven alles stelt en het soms be- langryker vindt dat een ander de order niet krygt dan te verkopen uit een eigen kosten- en winstbesef?" aldus de voorzitter ring nog een relatieve meerderheid ver" kan halen. Zo niet, dan ook geen nood, naar een jn het stemlokaal moet men zyn wens om op de oppositie te stemmen kenbaar maken. Zyn er tenslotte nog te veel van die overmoedigen, dan kan men altijd de uitslag doodgewoon vervalsen; geen opposant telt de stemmen mee!" Is hier misschien generaal Delgado zelf aan het woord, door mr. D. gety peerd als „een teleurgesteld man, die niet kan verkroppen, dat het Portugese volk hem niet koos, omdat het best te vreden is met het regime, dat het sinds 1926 heeft"? Neen. ik heb dit citaat ontleend De voorzitter gelooft dat het zeer ver- aal1 ee?. ln Anti-revolutio- heugend is dat met name de Ameri kaanse groep deze zaken aan de orde heeft gesteld, waarby spreker in het byzonder de aandacht vestigde op het verpakkingsvraagstuk „moet ook dit niet eens collectief worden aangepakt", zo besloot hy zyn openingsrede. Bestuurder van Nederlandse auto wordt gezocht (Van onze Haagse redactie) De internationale politie zoekt op het ogenblik naar de eigenaar of berijder van een volkswagen, waarvan het bouw jaar vóór 1958 ligt en die op het linker- ach terspatbord het NL-kenteken draagt. In dit verband met de moord op een Duits echtpaar, genaamd Kroll, dat op 18 september van dit jaar doorzeefd met kogels werd gevonden in een bos ten zuiden van Aken. De Duitse politie heeft tot op heden deze moord niet kunnen oplossen. Ge tuigen hebben echter verklaard, dat in de nabyheid van de plaats van het mis- dryf op de bewuste dag de Nederlandse auto werd gezien. De wagen had radio, een helblauwe kleur en een kleine ovale achterruit. De cyfers van het kenteken zouden 3796 geweest kunnen zyn. De man achter het stuur wordt geschat op 28 tot 30 jaar en had donker haar. Zyn getuigenissen kunnen voor het onder zoek van groot belang zyn, zodat hy of degenen, die inlichtingen over de man naire blad „Nederlandse Gedachten' van de heer T. Knecht, die kortgeleden een bezoek aan Portugal bracht. Ditzelfde artikel vermeldt ook interes sante gegevens over de welvaart, waarin het „tevreden" Portugese volk verkeert: „Wie door de straten van Lissabon loopt, wordt herhaaldelijk, meer dan ergens elders in Europa, lastig gevallen door schooiende kinderen, die om een escudo vragen; „para corner" zeggen ze erby, „om te eten" en ze liegen het niet. Want hun vaders verdienen misschien dertig escudos per dag (als vakman wel te verstaan) dat is 4 a 4>-j gulden, en dat bij een pryspeil dat het Nederlandse evenaart. De huren zijn schrikbarend hoog: vaak Is men reeds de helft van zyn inkomen aan huur kwijt". Tot zover het artikel van de heer Knecht, dat in zyn conclusies een treffende gelykenis vertoont met wat generaal Delgado op zyn uiteindelyke toegestane persconfe rentie heeft medegedeeld. Gezien het dictatoriale karakter van het Salazar-regime en de groeiende on tevredenheid van de Portugese bevol king heeft de PvdA gemeend in positie ve zin te moeten antwoorden, toen ge neraal Delgado, die op een rondreis was door Europa, welke hem ook naar Ne derland voerde, de wens te kennen gaf tot een gesprek met enkele leidende PvdA-fieuren. zy achtte het van belang kennis te nemen van het democratisch alternatief, dat generaal Delgado voor Portugal nastreeft, ook is ze er zich zeer wel van bewust, dat de generaal geen socialist is. De PvdA was overigens niet de enige partij in West-Europa, die zo of de auto kunnen geven, wordt ver- M 91 zocht zich met de politie in verbinding handelde:'zo deden hiiv. in Engeland de te stellen. Deze oproep is via Interpol i Labour Party, de Liberate Party verspreid. 'Conservatieve Party hetzelfde. Onder auspiciën van de PvdA is gene- MARKTBERICHTEN AALSMEER, 12 december C.V. Cen trale Aalsmeerse Veling G A :Chry6anten kl.bl. 1031 idem tros 3080. Stepman 75135, Legry 3658. Forsythia 2055. Prunus triloba 35125. Hyacinten 2543, per stuk. Asp. plumosus 60100, Tulpen f50116, Narcissen 50100 per bos. An jers: rood 3061. roze 2547. wit 2045, Orchid Beauty 2037 per stuk. Rozen: Better Times 2048, Rosalandla 2552, Edlth Helen 3059. Parel van Aalsmeer 30—65. Geh. Dulsberg 40—75. Pechtold 20 - 45. Verschuren 20—37. Towny Gold 40 90. Mad. Ofman 2564, Baccaraat 75130, Montezuma 3053 per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN. 10 decem ber Groenteveilingwaspeen A 1 per kist) 9.70—12.80. idem A 2 4—7.70, Idem PI 9.30—12.70, Idem B2 1 40—2.50, idem 10—22, gelekool I 12—20, Idem II 12—13, spruiten A 3484. idem B 5167. Idem C 26—27. andijvie II 19—35, glasandljvle 35 38. prei 3041. kroten I (per kist) 5.20 —6.30. idem II 22.20—2.30, witlof 82—83, knolselderij (per 100 st.) 2961, boeren kool 2931. groene kool II 25, bloemkool Al (per 100 st.) 73—74. Idem B 1 47—48. Aanvoer waspeen 37.000 kg., waarvan 20.000 kg. voor export werd verkocht. KATWIJK AAN DEN RIJN. 12 decem ber Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 9.20—12. Idem A 2 4.70—7.50. Idem BI 9.2012.30, Idem B2 1.403. Idem C 1 4 90. boerenkool I 2728. Idem II 19. rode kool I 2230. Idem II 2327. groene- kool I 24. Idem II 14—15. knolselderij (per 100 st.) 1744. andijvie II 1529. Aanvoer waspeen 30.000 kg., waarvan 15 000 kg. voor export werd verkocht. ROTTERDAM. 14 december Vee markt: Aanvoer ln totaal 2415; vette koelen en ossen 1461. varkens 954 Note ring Vette koelen le kw. 305325. 2e kw. 285—305, 3e kw. 270—285; varkens (levend gew.) 170, 167, 164 per kg. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Kryn Q., zn. van J. Macleane, 25 Jr en J. van der Vis; Franclne M H dr. van A. Leget en F. H G. van der Werf; Maria E dr. van H. L. Ebskamp en G. W. van der Vlugt. Ondertrouwd: H. Kamlade. 29 Jr. en M. E. Spruit. 20 Jr.; L. van der Sijs, 24 Jr. en I. J. G. Blelchrodt. 23 Jr. H. J. van Leeuwen neemt met oudejaar afscheid als organist Oosterkerk Het afscheid van het jaar 1959 krygt straks voor de heer H. J. van Leeuwen, de sympathieke 87-jarige organist van de Oosterkerk, wiens ernstige begeerte het steeds is geweest om in zyn spel de majesteit Gods te verkondigen, een dubbele betekenis. Na ruim 61 jaar de gemeentezang begeleid te hebben, zal hjj in de oudejaarsavonddienst voor het laatst op de orgelbank van de Oosterkerk plaats nemen. Het is in deze kerk geweest, dat de heer Van Leeuwen op 1 mei 1897, na vooraf enkele maanden in de Marekerk als wnd. organist te hebben dienst ge,- daan, in zijn huidige functie werd be noemd, als opvolger van de heer L. Boom. die in die tijd werd overgeplaatst naar de Marekerk. Ruim zestig jaren zyn sedertdien ver vlogen en men behoeft er de heer Van Leeuwen maar over te horen vertellen om te beseffen welke grote veranderin gen er ook in het maatschappelyk le ven hebben plaats gegrepen. Wat even wel onveranderd is gebleven dat is zyn onverflauwde liefde tot het spel. waar mede hy in de loop der jaren zo velen heeft weten te ontroeren De heer Van Leeuwen ziet het orgelspel als een zeer belangrijk onderdeel van de eredienst en vergelijkt het by de illustratie van een boek. De organist dient, volgens de heer Van Leeuwen in de kerk open te staan voor het gesproken woord en zal daar mede zyn spel in overeenstemming heb ben te houden. Dit is de heer Van Leeuwen, die vrywel in iedere dienst het gesproken woord wist aan te vullen met thema's uit bekende geestelyke liederen, steeds gelukt. By Van Leeuwen gingen de kerkgangers vaak zingend de kerk uit De heer Van Leeuwen heeft slechts één jaar in de oude Oosterkerk (Loods- kerk) de orgelkruk bezet, want na de brand in de Katoenfabriek. werd ook de kerk gedeeltelijk afgebroken. Op 19 mei 1898 - het was op Hemel vaartsdag - vonde de laatste dienst in deze kerk plaats, waarby thans wylen ds Briët de sluitingsplechtigheid verrichtte. Ruim 1 jaar later - in dec. 1899 - kon de tegenwoordigde Oosterkerk in gebruik worden genomen. Sinds die tyd heeft de heer Van Leeuwen onafgebroken als or ganist dienst gedaan. Had hy aanvan- keiyk de beschikking over een eenvou dig Frans Servine-orgel, reeds medio 1900 kon het tegenwoordige instrument in gebruik worden genomen. Naast organist en muziekleraar, in welke laatste functie hy o.a. ruim 25 jaar aan de Zendingsschool te Oegst- geest verbonden was, is de heer Van Leeuwen ook componist Zo heeft hy o.a. by zyn gouden jubileum als organist, by welke gelegenheid hy ook Koninkiyk werd onderscheiden, een compositie over Ps. 68 voltooid. Daarnaast heeft de heer _Jr Van Leeuwen ook dichterlyke neigingen aan de heer en heeft er van zyn hand een bundeltje den. H. J. VAN LEEUWEN „Oosterkerk-gedachten" het licht gezien. In verband met dit naderende af scheid is er een comité gevormd, dat de heer Van Leeuwen een passend ge schenk, waarvoor men denkt aan een enveloppe met inhoud, wenst aan te bieden. In dit comité hebben zitting ge nomen de koster van de Oosterkerk, de heer B. Eradus (Langestraat 65) en de heren N. van Hooidonk (Hoogl. Kerk- koorsteeg 6) en I. de Fey (Fred, van Eedenlaan 18) als vertegenwoordigers van het Vrywilligerskorps, dat regelma tig in deze kerk dienst doet. Behalve dat men by deze adressen in de komende dagen - te rekenen vanaf donderdag as. - telkens van 7 tot 9 uur 's avonds terecht kan. is het ook mogeiyk een gift over te maken op de giro-rekening van ds. J. Groot (giro 281459), met vermel ding „afscheid H J. van Leeuwen". Het ligt in de bedoeling om het bedrag na afloop van de oudejaarsavonddienst Van Leeuwen aan te ble-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5