BOSCH pa 't gehele jaar door Handen en Li ppen ruw? PIIRQL Heeft Amsterdam premières of alleen maar repetities? Agenda Met een enkel woord li MAANDAG 14 DECEMBER 1959 Schooltelevisie De Commissie Televisie-Onderwijs heeft in haar zaterdag gehouden vergadering besloten om op korte ter mijn een concept-structuurplan voor de schooltelevisie voor te leggen aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten. In dezelfde vergadering is besloten om binnenkort een studiebijeenkomst te houden over ervaringen die men met schooltelevisie in het buitenland heeft opgedaan. Dit is medegedeeld door de secretaris van de commissie. Winst en verlies (Van onze t.v.-medewerker) Dit is geen beschouwing over de jaar rekening van een naamloze vennoot schap, maar een verslag over de tele visie-uitzending van zaterdagavond, waarin verlies en winst een grotere rol speelde dan menigeen denken zou, die alleen op het geld let, dat werd meege nomen. ,,Je neemt er wat van mee" toonde Eerdmans weer op oude kracht en van vertrouwde sterkte. Het interviewen is als beroepsjournalist nu eenmaal zijn lust en zijn leven. Maar daaraan moet nu eenmaal veel vlugger een eind ko men dan hij zelf wel wenst. (We bedoe len hiermee werkelijk niet zijn leven, maar natuurlijk zijn ondervraging). Een bakker, die van zijn vak veel hield ,wist veel, maar niet alles van het schaatsenrijden op lange afstand en viel in de eerste ronde reeds af. De mijnwerker, die kennis over biljarten als hobby had verkozen, haalde het met de hakken over de sloot. De let tertekenaar, die volkenkunde wil gaan studeren, wist welhaast alles over de Indianen, maar wist het even te laat. Hij had kennelijk last van planken koorts. Wij vinden dit voor alle fer vente Karl May-lezers jammer, want hier was nu echt voor hen wel wat om mee te nemen. Het glansnummer van de quiz was de leraar uit België, die eerst rustig vertelde hoe hij in de quiz- business was verzeild geraakt en daar na kalm alles over Chaplin oplepelde, voor zover hem dat werd gevraagd. Hij kon dan ook met duizend gulden of de tegenwaarde daarvan weer over de grens huistoe. Er was dus winst, maar er waren twee afvallers en aan gezien één man de eindstreep had ge haald, Zullen we de volgende keer met een sterk verjongde ploeg te maken krijgen. Dat kan winst zijn, maar ver lies zou zijn als de VARA deze quiz zou stoppen. Hij is nu aan het vierde seizoen toe. Gedachtig de allerwegen als wijsheid aangemerkte beslissing van Annie Schmidt om Doorsnee te stoppen en het hotel te sluiten nog vóór het hoogtepunt overschreden is, hou den we ons hart vast. Zou het duo Eerdmans-Kruidhof niet eens een reisje naar België kunnen maken om tot een wat andere aanpak te geraken en er nog een seizoen of vier aan kunnen toevoegen? De opzet van de Vlaamse televisie: een open quiz, waarbij ieder, die zich in een bepaald te voren be kend gemaakt onderwerp heeft ver diept, aan een schriftelijk examen kan meedoen om een plaats op het podium te bevechten, heeft immers tot gevolg, dat een veel groter aantal mensen er een grotere kennis van meeneemt. Dat zou een spreiding van de geestelijke winst kunnen betekenen. Een ander winstpunt blijkt het Hof der Zotheid te zijn en daarbij niet te vergeten de publieke tribune. De tek sten waren ditmaal geschreven door Luc Lutz en Tom Manders en ze wa ren punt-gaaf. De drie gebroeders Lutz waren scherp op elkaar ingespeeld en het mag wel eens uitdrukkelijk wor den geconstateerd Dubbelboer en de zijnen waren prima op elkaar ingezon gen. De camera's werden vlot over hen heengespeeld. De ballètjes zijn pre tentieloze entr'actes. In ons compliment betrekken we graag regisseur Gys Stappershoef, die tenslotte ook voor de hele constructie van het geval verant woordelijk is. De schone joffer Bleeker, wier charmes de president Lutz aan het wankelen bracht tussen drie weken, één avond en levenslang, hadden we liever aan het slot gezien in de plaats van het overjarige provocatie-grapje. Al was het alleen maar, omdat het een formidabel winstpunt voor de hele clan-Lutz was. Gebroken records? (Van onze t.v.-medewerker) Wfj hebben naar het voortreffe lijke woord door professor Van Holk bij de opening van de manifestatie in het Concertgebouw ten bate van de actie ,,Redt een kind" gesproken ons hart ontsloten, met ons hart geluisterd en gekeken, en zijn, nu onze ogen moe zijn, onze oren gonzen en onze geest welhaast duizelt, dankbaar dat we deze avond hebben mogen ondergaan. Kri tiek wensen wij ditmaal niet te geven. Alleen veroorloven we ons hier en daar een kanttekening. „Het wordt de grootste show in Europa" moet regisseur Dixon hebben uitgeroepen, toen hij het „tableau de la troupe" voor het eerst onder ogen kreeg. Maar Prior, de ziel en organi sator, door de AVRO welwillend ter beschikking gesteld, zei zoveel als „Niets daarvan. Het is een manifes tatie, hooguit een artiestenparade". Nu, dat was het dan wel. De opening was natuurlijk een zaak om lang het hoofd over te breken, maar Wim lbo wist daar raad mee door zonder dwang de zaal al direct aan het meezingen te krijgen met een uit stekend gebracht liedje over Amster dam. Yoka Berretty, de initiatiefneemster, mocht na een poosje komen melden, wat de 15 telefoonlijnen hadden opge leverd. Daarmee werd dan al direct het derde halfmiljoen gulden vol ge maakt. Mies Bouwman leidde allerchar- mantst. Trouwens ze kan niet anders, als u het ons vraagt. De man van de zangeres Gré Brouwenstijn, dT. Van Swoll, viel voor haar in, maar zong tenslotte op uit Wenen van haar ont vangen telegrafische order toch maar niet. Jeanne Verstraete remplaceerde haar Gysbreght: „O, kerstnacht, schoner dan de dagen". Krebbers moest 's nachts naar Duitsland reizen, omdat hij niet wilde ontbreken, want de repe titie maandagochtend in Dortmunt kon niet wachten. Een grote verrassing was het toe spraakje, kort, intelligent en gevoelig van minister Klompé. Zij prees het werk van VPRO-directeur Van Nieu- wenhuyzen met name. Door vriendenhand hadden we de be schikking over het draaiboek van deze uitzending, waardoor wij het stuk uit „De Humorist", van Osborne, vooraf hadden kunnen lezen. Het zei ons to taal niets, maar Paul Steenbergen, die het voortreffelijk voordroeg, liet het voor ons springlevend worden. Corrie Brokken maakte haar „come back" met een uitstekend gebracht Frans chanson, rijper geworden en naar ons idee, gevoelig. Het was prettig de omroepsters van de AVRO, KRO en VARA zusterlijk elkaar te zien aflossen en alle schotjes te doorbreken en zuilen te slechten. Zij hadden nog een taak buiten het beeld, als we ons niet vergissen, en dat was de hulp bij de telefoonbedie ning. Hebben we eergisteren het interview van Henk Teeuw met Ansje van Bran denberg voor de radio goed begrepen, dan zou zij .ook achter de schermen meewerken „als ze nog stem en benen had" tenminste, want deze tweede om- roepster van de NCRV heeft zaterdag in Rotterdam met een markt niet min der dan 130 kinderen kunnen redden. Nederland in en buiten het Concert gebouw heeft in totaal 2000 kinderen van de bevriezingsdood gered! Het is om stil van te worden en een antwoord op de vraag, in de kop ge steld, doet helemaal niet ter zake Verwachtingen zijn overtroffen. Dat mogen we wei constateren. Dank zij een ontsluiting van de harten, waarmee de ontsluiting der beurzen gepaard ging. Onze dijken zijn nu gedicht. Dit maal zal het geld olie op de golven van leed zijn van de naamlozen in Noord-Af rika! Algerijnse verzetsleider gesneuveld De leider van de Algerynse verzets strijders, Azil Abdelkader, die verant woordelijk wordt geacht voor de massa moord te Meloeza, in mei 1957, is kort geleden by een gevecht met Franse troepen gesneuveld. Op 29 mei 1957 zijn 302 mohammedanen, wonend in Meloeza, gedood. Dit zou gebeurd zyn op bevel van Azil Abdelkader. De bewoners van het dorp hadden geweigerd de zyde van de verzetsstrij ders te kiezen. Uit wraak hierover wer den zy door de rebellen vermoord. De Assemblee van de Ver. Naties heeft zaterdag gestemd over een nieu we door Pakistan ingediende resolutie over Algerije. Er werden 39 stemmen voor en 22 tegen uitgebracht, bij 20 onthoudingen. Zij kreeg dus niet de ver eiste meerderheid va ntweederden. De Algerijnse nationalisten hebben zaterdagavond in New York een ver klaring uitgegeven. Hierin werd „het Atlantisch blok veroordeeld voor de mailbeuvres en druk, die het had uit geoefend om de Pakistaanse resolutie niet de vereiste meerderheid te laten krijgen". Maar ook de Sovjet-Unie kreeg een veeg uit de pan, omdat de Rus Koeznetsof niet had deelgenomen aan het debat over Algerije. Afgevaardigden van Afrikaanse en Aziatische landen helden naar de me ning over dat de Russen De Gaulle niet hebben willen dwarszitten omdat er op het ogenblik onderhandelingen gaande zijn over de topconferentie. kompressor KOELKAST Pluimveeteeltvakschool te Barneveld De kans is groot dat volgend jaar zal worden begonnen met de bouw van een pluimveeteeltvakschool te Barneveld. Een door de minister van Landbouw en Visserij ingestelde commissie onder voorzitersohtap van ir. C. A. M. van de Hout. inspecteur van het Landbouwon derwijs. heeft vorige maand geadvi seerd tot de oprichting van drie tot vier van deze scholen. Vestigingsplaatsen zijn door de commissie niet aangegeven, maar inmiddels is gebleken dat de di recteur van het landbouwonderwijs en de landbouworganisaties het eens zijn over drie in aanmerking komende ge bieden: de Veluwe en oostelijk Utrecht, Overijssel en de Achterhoek, Noord- Brabant en Limburg. De in Barneveld te stichten school voor de Veluwe en Oost-Utrecht zou de eerste worden. zorgt voor Uw gezondheid Prijzen vanaf ƒ532.- verkrijgbaar bij .debonafide handet Alleenvertegenwoordiging N.V. Willem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475." tel.'185222 (10 lijnen). Conflict bij Free and Easy Vreemd licht op de voorstellingenreehs (Van onze Amsterdamse redacteur) Achter de schermen van de Amerikaanse negershow „Free and Easy", die sinds een week in het Amsterdamse theater Carré draait, speelt zich een kwestie af, die de gemoederen van het uit 80 leden bestaande gezelschap, bezig houdt. De regisseur van dit bluesdrama, Robert Breen (dezelfde, die de neger-opera „Porgy and Bess" regisseerde) is sinds woensdag niet meer in het theater verschenen. Producer Stanley Chase heeft ons verzekerd, dat er niets byzonders aan de hand is. De taak van de regisseur houdt op zodra de show loopt, zo meende hij. Maar Robert Breen zegt, dat er tussen Chase en hem een meningsverschil is over bepaalde artistieke onderdelen van de show en dat Chase het contact ver broken heeft. Breen blijft echter in Amsterdam omdat hij van mening is, dat de show „nog niet loopt" en dat „Free and Easy" zijn hulp alsnog zal moeten inroepen. Robert Breen geeft toe dat de voor naamste rol van de regisseur vóór de première speelt. Maar de première in Amsterdam was niet dè première. En zelfs de gala-première van vanavond wordt door Breen niet als de feitelijke première gezien. De enig echte wereld première heeft namelijk medio januari in Parijs plaats. Alle voorstellingen voor die datum worden beschouwd als z.g. repetitie-voorstellingen bij grote Ame rikaanse shows niet ongewoon. Tijdens de repetitie-voorstellingen heeft de re gisseur gelegenheid zo naar believen bij te schaven opdat bij de werkelijke pre mière de grootste artistieke prestatie kan worden geleverd. Met name voor een musical als „Free and Easy" is dit van belang, omdat bijv, de musici niet van papier spelen en de composities van Harold Arlen velerlei improvisaties mo gelijk maakt. Hoewel Stanley Chase het niet toe geeft, scheen hij dezelfde gedachten te huldigen. Hij immers heeft als producer in Parijs bekend gemaakt dat in janu ari aldaar de wereldpremière van zijn show zal worden gegeven. Het conflict tussen producer en re gisseur, dat van interne aard is, en kan worden toegeschreven aan de hoogspanning waarondeir het gezel schap vlak voor de voorstellingen in Amsterdam heeft moeten werken, zal meenden anderen van de groep, wel worden by gelegd. Maar uit hetgeen uit dit ruzdetje naar voren is gekomen, is er wat vals licht gevallen op de voorstellingenreeks in Amsterdam. Men vraagt zich af: kwam „Free and Easy" naar Amsterdam omdat het publiek hier destijds zo enthousiast was over „Porgy and Bess" en de Amerikanen onze hoofd stad als een belangrijk cultureel cen trum zien, of ziet de producer van „Free and Easy" Amsterdam als een soort provincieplaats, waar men een aantal voorstellingen kan brengen die intern als repetities worden beschouwd? Men is geneigd, gezien de uitlatingen van Chase en Breen het laatste te den ken. Maar is het dan wel juist geweest het gemeentebestuur een subsidie te vragen voor twee z.g. volksvoorstellin gen, omdat „Free and Easy" een cultu reel gebeuren zou zijn van de bovenste plank? Is het juist dat de eerste door Amsterdam gesubsidieerde voorstel ling op 7 december in tem als kostuum repetitie werd beschouwd? En zou het gemeentebestuur de subsidie van ƒ.20.000 hebben gegeven indien het tevoren op de hoogte was geweest van het feit dat dit geld zou worden aangewend voor voorstellingen die in feite slechts repe- I tities zijn om straks in andere steden, j zoals Parijs, beter voor de dag te kun- nen komen? En tenslotte: is het werkelijk zo'n eer geweest dat Stanley Ghase met zijn „Free and Easy" ons land als startpunt heeft gekozen? 9 Vervolg van pag. 1 Botsing in Parijs Zonder die Franse verantwoordelijk heden te willen verkleinen of verdoeze len is het toch evenmin uitgesloten, dat Amerika wel graag een zondebok tot zijn beschikking had. Washington zou name lijk deze week ook zyn eigen voorstellen ter sprake brengen inzake herverdeling te zijnen voordele van de financiële lasten der Europese verdediging. En bovendien toont Eisenhower veel meer haast dan de meest Europese landen om de militaire inspanningen te verlich ten, een verlichting die dan door een spoedig en definitief einde van de koude oorlog tussen Oost en West gemotiveerd zou moeten worden. Secretaris-generaal Paul Henri Spaak heeft al ondubbelzinnig te kennen ge geven dat Washington niet het morele recht heeft om financiële redenen of voorwendsels het hele systeem der Wes terse verdediging in gevaar te brengen, een verdedigingssysteem, dat uit een ge zamenlijk initiatief met Amerika zo niet onder de Amerikaanse impulsen tot stand was gekomen. Het zou dus kunnen zijn, dat de Ame rikanen nu minstens een zeer ruim deel van de verantwoordelijkheid van de in krimping of reorganisatie van de NAVO bij voorbaat op de schouders van Frank rijk trachten te schuiven, onder de be schuldiging dat De Gaulle de militaire beginselen ondergraaft. Het is waar schijnlijk dat premier Michel Debré, die morgen met een redevoering het nieuwe NAVO-pareis in Parijs en tevens de At lantische ministersconferentie zal mogen inwyden, vast een eerste voorproefje geeft van de gevoelens die de Ameri kaanse aanval in Franse regeringskrin gen heeft verwekt. Gezien zijn bruisend temperament belooft het antwoord van de Franse minister-president in felheid voor de uitlatingen van de Amerikaanse generaal Twining nauwelijks onder te zullen doen!! Kustvaarder „De Biesbosch" aangehouden en weer vrij Dynamiet aan boord Het hoofdkwartier van de Franse strijdkrachten in Algiers heeft zaterdag in een communique medegedeeld dat de Nederlandse kustvaarder „Biesbosch" (329 ton) vrydagnacht door een Franse patrouille buiten de gewone scheep vaartwegen was ontdekt. Het schip bleek 62 ton t.n.t. van dynamiet naar Libië te vervoeren dat bestemd is voor het Algerijnse nationale bevrijdings- front. Het schip werd opgebracht naar Arzeu ten oosten van Oran- AFP meldt dat het schip voorkomt op de Franse zwarte lijst van schepen die wapens vervoe'ren. De „Biesbosch" had na het vertrek uit Nederland enkele dagen geleden Lissabon aangedaan. De Franse autoriteiten hebben de „Biesbosch" gisteren toestemming ge geven dc haven van Arzeu in Algerië te verlaten. Te Arzeu is de lading van boord gehaald. Volgens de autoriteiten is de spring stof afkomstig uit Duitsland, België en Italië. Een deel ervan was door het zee water aangetast als gevolg van de storm op de Middellandse Zee. VOOR HEDENAVOND Hilversum 1, 402 m. NORV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gr. 19.00 Nws. en weerber. 19 10 Op de man af. praatje. 19.15 Kamerkoor. 19.30 Radio- krant. 19.50 Blaasork. 20.15 Het laatste woord, praatje. 20.20 De pastorie van Hin_ ton, hoorsp. 21.05 Gram. 21.16 Lichte muz. 21.35 Muz. v. koperblazers en koor. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Mo derne muz. m. comm. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en oomm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsultz.: De Stichting Bevordering Bescherming Be volking vraagt de aandacht v. d. Neder landse nood wacht. Tom Lodewijk, hoofd afd. publiciteit spreekt over het onder werp: Zondvloed zonder ark. 19.30 Cabaret. 20.00 Nws. 2005 Gev. muz. 21.25 Cabaret. 21.55 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Radio Phll- harmonisch ork. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Quiz. 21.15 Gevar. progr. ,RHU. BINNENLAND In aanwezigheid van een groot aan tal genodigden heeft de heer Sven Dahl- man .ambassadeur van Zweden in ons land. zaterdagmiddag in het Stedelijk Mu seum het Prinsenhof te Delft, de tentoon stelling van schilderijen en gouaches van de Zweedse schilder-prins Eugene geopend, welke daar tot half februari wordt ge houden. De 12-jarige Hein J. TJeenk Willink is zaterdagmorgen om het leven gekomen en ongeval op de Hengelosestraat te bij een oni Enschede. L»e jongen nwam met zijn Droer uit de Bosweg fietsen en werd bij het oversteken van de Hengelosestraat gegre pen door een personenauto, die uit de richting Hengelo kwam. De Jongen was op slag dood. Op advies van de Stichting Culturele Raad van Zuid-Holland heeft het Anjer fonds in deze provincie 36 werken van Zuidhollandse kunstenaars aangekocht. Deze werken (schilderijen, tekeningen en grafiek), welke zich thans in het gebouw van de culturele raad te Delft bevinden, zijn bestemd voor Jeugd- en dorpshuizen en voor enige vormingscentra in gemeen ten met minder dan 20.000 inwoners ln Zuid-Holland. Nabij de openbare school te Zuuk (gemeente Epe) ls gisteravond omstreeks halfacht de 40-Jarige T. Bosman aange reden door een 21-Jarlge motorrijder uit Epe. De heer Bosman werd bij deze aan rijding dodelijk gewond. Hij wilde met zijn vrouw bij buren op bezoek gaan, wan delde uiterst rechts van de weg en werd vermoedelijk door de duisternis niet tljdlg opgemerkt. BUITENLAND De Iraakse leider, generaal Kassem. zal binnenkort 2 gouden tronen van een Londense firma ontvangen, die nog door de vermoorde Iraakse Koning Feisal wa- ieke zuster Mieke met een rei uit de ren besteld. Van de twintig uitgebroken gevan genen uit de gevangenis van Ivy Bluff, Noord-Carolina, zijn er vrijdagavond nog drie aangehouden. Een polltie-agent ln Harlan, Kentucky, zag een auto steeds rondcirkelen en hield de wagen aan. De inzittenden waren drie van de uitgebro ken gevangenen. ZIJ gaven zich zonder verzet over. Zij zelden dat zij de weg wa ren kwijt geraakt. In totaal zijn nu ze ventien van de twintig uitgebroken ge vangenen aangehouden. In New York is het voor jongelui onder de 21 Jaar voortaan op straffe van 50 dollar boete en/of 30 dagen hechtenis verboden messen e. d. bij zich te hebben. De maatregel is genomen ter bestrijding van de Jeugdmisdadigheid. Een uitzonde ring kan worden gemaakt voor bepaalde beroepen. Zuid-Korea heeft op het laatste ogen blik getracht de repatriëring van 973 Ko- reanen uit Japan naar Noord-Korea tegen te houden. Het stelde voor dat Japan en Zuid-Korea zich zullen wenden tot het Internationale Gerechtshof om een uit spraak te verkrijgen over de wettigheid van het repatriëringsplan waartegen Zuid- Korea zich sterk verzet heeft. De eerste groep repatrianten zal maandag met twee Russische schepen uit Japan vertrekken. President Eisenhower heeft de be noeming bekendgemaakt van Foy D. Kohier (51 Jaar) tot assistent-minister van Buitenlandse Zaken belast met de Europese aangelegenheden. Hij volgt hier mee Livingston T. Merchant op. die on derminister van Buitenlandse Zaken voor politieke aangelegenheden is geworden ln de plaats van de afgetreden Robert Murphy. President Tito van Joego-Slavië heeft op een vergadering ln Zagreb gezegd, dat de Sovjet-Unie thans een nieuwe tactiek op Joego-Slavië toepast, die van de ne- Dit schept volg J wantrouwen. Een vliegtuig van de Amerikaanse Marine heeft vrijclai noordwesten van I.' een tweemotorig Russisch vliegtuig waar genomen. Het Russische toestel moet kort tevoren verongelukt zijn. want het was nog niet door sneeuw bedekt. Het ligt op een 250 km. ten noordwesten van IJsland. Men acht het moeilijk, zo niet onmogelijk, om het wrak in deze tijd van het Jaar met een schip te bereiken. Het toestel is neergekomen in het gebied dat valt onder de luchtcontrole van IJsland. Gisterochtend is in het Lettlsche vluchtelingenkamp in Ohmstede bij Ol denburg in Noord-Duitsland een Neder lands jeugdcomité geïnstalleerd. Dit co mité bestaat uit vertegenwoordigers uit alle Nederlandse provincies. Met deze in stallatie is de voorbereiding begonnen voor een grootscheepse nationale Jeugdactie in het kader van het Nederlandse vluchte- lingenjaar 1959/60. Deze actie genoemd Door aanhoudende regens in Joego- Slavië zijn verscheidene dorpen in Bosnië en Dalmatië geëvacueerd. In sommige ge bieden is het water der rivieren meer dan drie meter boven het normale peil. De Bosnische stad Sanskl staat vrijwel geheel blank en de mensen worden geëvacueerd. Een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft berichten bevestigd, volgens welke de Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, naar verwachting Japan in maart of april zal bezoeken. Zaterdagmiddag is bij Tigzlrt-sur- mer, een honderd kilometer ten oosten van Algiers, een Franse militaire vracht wagen door opstandelingen aangevallen. Tien militairen en vier arbeiders werden gedood. De opstandelingen maakten wa pens en munitie bult. MAANDAG De Doelen: Leden verg. Leldse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Toneelavond Ver. van Zeeuwen „Luotor et Emergo": „Jong leven op morgenrood". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. P J F Du puls „De seksuele op voeding". 8 uur nam. Hotel Central: Afd. Lelden Ned. Chr. Handelsreizigersver. Spr. de heer G. A. N. Cornellssen over „Het Verkeer". 8 uur nam. De Lakenhal. Ver Oud-Lelden, dhr. J. G. Renaud over .De Leldse een verre verwant uit een Europese fa milie". 8 uur nam. Schouwburg: R.-K. Toneelgroep „De Gastspelers" speelt „De Muur", 8 u. nam. Sfcadszaal (grote zaal): LKK „Voor Al len". Solisten Aafje Heynis en Johan van den Boogert. 8 uur nam. Leiderdorp. Gereformeerde Kerk Kerstzangdienst van het Hervormde Kerk koor. 8 uur nam. DINSDAG. Baptistenkerk (Oude R(jn)Dr. J. J. Kiwiet over de oorsprong van het Bap- tisme. 7.30 uur nam. Den Burcht: Studie-ochtend Ver. voor Bedrijfsvoorlichting Rijnstreek-West. 9.30 uur voorm. Haag weg 14: Kapdemonstratie Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. 8 uur nam. In den Vergulden Tink: Aandeelhouders vergadering N.V. Leidsche Wolspinnerij11 uur voorm. Prediker: Opwekkingssamenkomst. Spr. J. Maasbach van Gouda. 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Plattelands vrouwenbond. Spr. mej. P. van Wigcheren over Palestina. 8 uur nam. Restaurant v. d. Heijden (Breestxaat 85) Bespreking over verkeersonderwils voor Kleuterleidsters. 8 uur nam ksmuseum van Oudheden: Lezing dr. C. Kern „Etrusklsche vazen te Lel den". 8 uur nam. Schouwburg: Scapino-ballet voor school jeugd. 10 uur voorm. en 2 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer): Appèlavond N.C.R.V. 8 uur nam. WOENSDAG. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Den Burcht Jacoba-zaal)De Natuur vriend. Filmavond. 8 uur nam. Gerecht. 10: Splritlsch Genootschap. Spr. ds. de Kam van Den Haag. 8 u. nam. In den Vergulden TurkLedenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. uur nam. In den Vergulden Turk: Kerstbijeen komst Ned. R.-K. Middenstandsbond. 8.15 uur nam. Levendaal 1: Cle. Huish. Voorlichting Kerstversieringen en -tafels. 2-5 uur nam. Middelweg 38: Moedercursus Groene Kruis. 7.30 uur nam. Rehoboth: Ver. tot Bevordering der Be langen van Slechthorenden. „Poppenspel voor de advent" Sprekers mevr. G. Jansma van Schouwenburg en de heer P. Huls bos. 8 uur nam. Rehoboth: Adventsviering Bejaarden- socleteit. 2.45 uur nam. Schouwburg: Schoolvoarstelllmg K. en O.: „De schelmenstreken van Soapin". 2.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jubileumconcert Stem des Volks. Uitvoering van „Das Lied van der Glocke". 8 uur nam. DONDERDAG. Acad. Ziekenhuis (aula): Uitreiking Landsteiner-onderscheidingen aan do nors Bloedtransfusiedienst Ned. Roode Kruis. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Schouwburg: Schoolvoorstelling K. en O: ,,De schelmenstreken van Scapin". 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements- conoertResldentie-orkest o.l.v. W. van Ot ter loo. Violoncellist Leonard Rose. 8 uur nam. Thearoom v. d. Heyden. (Breestr. 85): Lunchbljeenkomst Ned- Mij voor Nijver heid en Handel. Spr. mr. H. LuJJk „Tljds- Zomerzorg: Filmavond Ver. van oud- leerlingen der Ambachtsschool. 8 u. nam. VRIJDAG Levendaal 103: Kerstavond Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Ned. Ara. bisohe Kring. Spr. dr. A. Klasens. 8 uur nam. Schouwburg: Studententoneel ten bate van herbouw Sociëteit „Ml/nerva". 8 uur nam. Stadzaal (foyer): Feestavond Openbare Ulo-school Pieterskerkstraat. 8 uur nam. Tearoom v. d. Heijden: Ledenverg. Ned. Handelsrelzigersver. Spr. G. H. Rekers. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventskerk. Bijbelstu die 1011 uur voorm.; prediking ds. W. Bertram van Zeist. 1112 uur voorm. Kon. Ned. Natuurhlst. Ver. Excursie Haagse Bos. Vertrek 13.26 uur Rijnsbur- gerweg (gele tram). Stadszaal (grote zaal)Populair K. en O.-concert door Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. 8 uur nam. ZONDAG Lido-theaterInst. voor Arbeidersont wikkeling. „De Maniak". 10.30 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn" speelt „Het geheim van de flesgeest". 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rf| ksmuseum Geologie en Mineralogie d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 -12 en l 4 Zon en feestdagen 2 4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit is Japan". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur. (tot 28 fe bruari). VOOR DINSDAG 15 DECEMBER Hilversum I, 402 in. J KRO: 7 00 Nws. 7.15 Hoogmis. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 10.30 Koor, ork. en sol. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.... voor uit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.05 School radio. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.50 Gram.. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Adventsgebedsdlenst. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultzending: Rijksdelen Overzee: Koninkrijksdag 1959 door dr. Radio Volksuniversiteit: Drie grote figu ren uit de Mesopotamische oudheid, door prof, dr. M. A. Beok, Eerste lezing: Ham murabi, de wetgever. 19 00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Brabants ark. 21.00 Voorspel van een re volutie. klankb. 22.00 Gram. 22.25 Boek- altl ïspr. 22.30 Nws. 22.40 De armen zult gij thd bij U hebben, praatje. 22.50 Cor- oertgeb.ork. 23.45 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nws. 8.15 Promenade ork. 9.00 Gym. v. d. vr. 9.10 De groenteman. 9.15 Gr. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Re geringsultz. Landbj-ubr. 12.30 Land. en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Theaterork. 13.55 Beursber. 14.00 Pianoduo. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Ba riton en piano. 16.00 Reisverh. 16.15 Gr. 16.30 V. cl. Jeugd. 17.20 De dierenwereld en wlji praatje. 17.30 V. d. Jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Dansmuz 18 55 Paris vous parie. 19.00 V. d. kind. 19.05 Dido and Aeneas, opera. 19.40 Journ. 19.55 Hang het a. d. grote klok. propaganda-aotle. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Klarinet, cello en pla no. 22.30 Nws. beursber. v. New York. 22.40 Twee violen. 23.00 Discussie. 23.20 Gigan t-es y cabezudos, opera. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. 20.20 Wetensch. progr. 20.30 Statuutdag, toespr. Eurovisie: Rechtstx. rep. uit Brussel: B-rus. sel 15 Juli 1815 Vooravond v. d. slag bij Waterloo. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 ni. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie. 14.55 Mars- en walsmuz. 16.40 Lezing. 16.00 Hoorsp. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Gr. 17.45 Praatje. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19 00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Ork.conc. 21.00 Lezing. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 At home and abroad. 22.45 Ge var. muz. 23 45 Pari. overz. 24 00 Nws. en weerber. 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mre. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en orgelconc. 13.00 Zang en plano. 13.30 Nw6. en progr. v. d. arb. 14.00 Gevar. muz. (Om 1430 Nws 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw (Om 15.30 Nws.). 16.00 Gevar. muz. 16.45 Lich te muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Orgelspel, verz.progr. 18.15 Plano recital. 18.30 Nws en gevar. progr. 19.29 Nws. en weerber. 19.45 Hoorsp. 20.00 Jour naal. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gev. pro gramma. 21.00 Gev. progr. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Gevar. muz. (Om 0.30 Nws.) 0 55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Amus. ork. 13.00 Nws. 13.15 Orar. ork. en sol. 16.05 Kamemvuz. 17 00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Populaire muz. 19.00 Nws. 19.30 Adrienne. operette. 21.15 Gram. 21.45 Nws. 23.20 Ork.conc. 24.00 Frankr(|k 3, 280 en 235 m. 12.00 Nw6. 12.05 Ork.conc. 14.10 Kamermuz. 14.40 Gram. 17.00 Kamermuz. 18.30 Operamuz. 19.01 Hier is New York. 19.16 Gram. 19.20 Knapenkoor. 20.00 Kamermuz. 21.45 Gr. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram, 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 1234 Pianorecital. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Geestelijke muz. 13.45 Gram. 14.00 Kamermuz. 14.30. 15.30 en 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Duit se les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Beroeps-be langen v. d. Middenstand. 20.00 V. d. vr. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Viool en piano. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 ni.: 12.02 Gram. 12..15 Pianospel. 12.30 Tennls-chansons. 13.00 Nws. 13.16 Nws. 13.15 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gr. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 1830 Discografie. 1930 Nw6. 20.00 Ork. oonc. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. BIOSCOPEN: Casino: „Mannen zonder mededogen". 18 Jaar. Werkd. 2.30 en 8 uur- zaterdag: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdag: „Raspoetln". LI do: „Het meisjes Sapphire". 14 Jr. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. (Donderdagmiddag geen voorstelling). Luxor: „Foei. Nicole!" (Die Halbzarte), 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: Een huls vol heksen" (Bell, book and candle). 14 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: ,,De dag der geweldenaars", 14 Jaar, Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uui; zon dag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Te Lelden is geopend Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. By geen gehoor bfl Ow huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d Ct 60 E 2 To 3 weer wind «9 0 3 B c* Amsterdam motregen zzo 8 l -0 0.1 Den Helder regen z 8 1 -1 0.1 Ypenburg motregen z 5 -0 0.1 Vllssingen regen z 8 2 2 0.2 Eelde geh. bew. zo 4 1 -1 0 De Bilt regen zzo 6 1 -1 0.1 Twente geh. bew. zzo 2 0 -0 0 Eindhoven geh. bew. zo 2 1 -1 0 Z.-Limburg geh. bew. z 6 1 -1 0 3 Helsinki geh. bew. nno 2 -8 -10 0.3 Stockholm geh. bew. nw 2 -3 -6 5 Oslo sneeuw n 2 -6 -13 0.1 Kopenhagen geh. bew. ono 3 -0 -2 0 Aberdeen zwaar bew z 9 9 4 0 Londen regen zzw 6 7 7 1 Brussel motregen z 3 1 -1 0.1 Luxemburg geh. bew. zw 2 -1 -1 0 Parijs motregen zzw 3 4 4 0.1 Bordeaux licht bew. w 1 3 3 0 Grenobl» geh. bew. nw 5 3 3 0 Nice licht bew. nnw 8 14 7 0 Berlijn motsneeuw w 2 0 -1 0.1 Frankfort geh bew. ono 2 2 -1 0 München ïjzel w 2 -1 -2 2 Zürich geh. bew. w.stll 0 -1 0 Genève geh. bew. nno 4 2 1 0 Locarno mist ozo 1 7 -3 0 Wenen sneeuw nw 6 2 -1 33 Innsbruck geh. bew. v.and. -0 -2 4 Belgrado motregen wnw 3 10 3 1 Athene zwaar bew. w.stil 18 13 0 Rome regen ono 1 13 5 2 Madrid onbewolkt W.6tll 11 -1 0 Mallorca half bew. wnw 5 14 6 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2