Parterre en keuken van zeer spoedig weer Minerva in gebruik? Landelijke erkenning: „B.B. slaat in de A-kring Leiden goed figuur" Tien iaar in 't teken van dienen Thans gelegenheid ingrijpende vernieuwingen door te voeren WITTE KRUIS J. Klaasesz opent centrum voor B.B. aan Middelstegracht Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 december 1959 Tweede blad no. 29923 Hoopgevende verwachtingen Er komt meer ruimte voor alle studenten Er bestaat een redelijke kans, dat binnenkort de grote conversatie- zaal van Sociëteit Minerva en de achterzaal welke daaraan grens weer in gebruik kunnen worden genomen, terwijl het zich laat aanzien dat de keuken in het sousterrain, welke bij de brandblussing veel water schade opliep, komende week weer kan werken. Vermoedelijk zal gedurende de maanden van plannen maken tot herbouw en uitbreiding van de Sociëteit en gedurende deze werkzaamheden zelf het Corps en Sociëteitsleven zich na voorlopige restauratie der parterre zonder verdere onderbrekingen in deze zalen zal blijven afspelen. Aldus wordt medegedeeld in de Virtus, het wekelijks orgaan van het Leidsche Studentencorps. Samenwerking LSC en Minerva Hoewel men veel van hetgeen thans nog staat aan de Breestraat bij de opbouw zal kunnen gebruiken, zal de gelegenheid niet gemist moeten wor den om ingrijpende vernieuwingen aan te brengen, die reeds lang noodzakelijk waren, vanwege het grote ledental (uitbreiding conversatiezaal!) en de ouderwetse indeling van het gebouw, aldus schrijven de praeses Collegie II. J. Muller en de president van de Sociëteit G. F. Jonckheer. Daar in het huidige Civitashuis het Prytaneum groot gebrek aan ruimte bestaat, is het nu mogelijk de wens te verwezen lijken om de Mensa Academica, die reeds aan de Sociëteit Minerva ver bonden is, uit te breiden met andere voor alle studenten openstaande ruimten. Vorig jaar sprak de Corps vergadering zich al in deze zin uit, en ook de stichting „Pro Civitate' heeft kort geleden deze gedachte onder schreven. Uit het bovenstaande zal duidelijk zijn, dat in de toekomst een hechte samenwerking tussen het Collegium en Commissie voor de Sociëteit Minerva onontbeerlijk is. De concretisering van dit samengaan zal men vinden in de instelling van een gemeenschappelijke vergadering van het L.S.C. en de Sociëteit Minerva, waartoe men in Corps- en Sociëteitswet voorzieningen zal moeten treffen. Aan deze gemeenschappelijke vergade ring zullen de toekomstplannen voorge legd worden, aan de hand waarvan de door deze vergadering in te stellen bouwcommissie zijn werkzaamheden zal kunnen verrichten. Reeds vanaf de eerste ogenblikken na de brand is nauw contact onderhouden met de commissie van advies van Sociëteit Minerva, die mr. H. F. van Walsum bereid heeft gevonden als vaste adviseur van de commissie voor de Sociëteit Minerva en de bouwcommissie op te treden. Eerst plannen, dan financiële actie De verzekeringen dekken de kosten, die nodig zijn voor het herstel van het gebouw in de oude toestand, doch grote kapitalen zullen nodig zün voor de nieuwe bouwvoorzieningen, en ter dek king van de gedeeltelijk onverzekerde schade aan eigendommen van het Corps in het bijzonder van zijn subverenigin gen (Pro Patria en Leidsch Studenten Cineasten Gezelschap). Om deze gelden bijeen te brengen zal, zodra de plannen geheel ontwikkeld zijn, en de daaraan verbonden kosten zijn berekend, een wijdgespreide systemati sche financiële actie worden aangevan gen. Naast het op eigen kracht door de leden bijeen te brengen kapitaal, zal in deze actie zowel het bedrijfsleven bena derd worden, alsook de reünisten, dit laatste in samenwerking met het Reünistenfonds. Voor deze uiteindelijke reünisten-actie is het wenselijk, dat in elke streek, stad of dorp een comité wordt gevormd, zo döit niet reeds direct na de brand of daarvóór, in het kader van de periodieke reünisten-bijeenkom sten was geschied. Huidige situatie Nu de ergste chaos van de brand werd opgeruimd en de schade voorlopig kon worden opgenomen, kon de Virtus de volgende omschrijving van de situatie geven. Wanneer men het pand via de voor deur betreedt, ziet men niets ongewoons. Komt men de zaal binnen dan ziet men midden in het plafond een gat van vijf FRIEZEN BLEVEN NOG EVEN IN SINTERKLAASSTEMMING. Volgens jarenlange gewoonte kwamen de Leidse Friezen in „Den Burcht" bij een om het Sinterklaasfeest nog eens „dunnetjes" over te doen. Gezelligheid en intimiteit plegen in deze bijeenkom sten meer de boventoon te voeren, dan in die, waarin een bij uitstek cultureel programma geboden wordt. Vandaar dat dan zoveel eigen krachten meewerken om de avond te verzorgen. Er werd ge zamenlijk veel gezongen en bij de trak taties, die verstrekt werden, kwamen de leden tot geanimeerde gesprekken. De regie over de vertoonde kunststuk jes werd op voortreffelijke wijze verzorgd door de heer K. Woudstra. Toneelexpe rimentjes oogstten de bijval van de aan wezigen en vooral de „priissprekkerij" (wedstrijd in het zonder bedenktijd voor de vuist weg spreken over een door de regisseur opgegeven onderwerp) tussen mevr. Duursma-Dohter en de heren dr J. Keuning, G. Koelstra en W. Wie- ringa, ,was boeiend en amusant. De deel nemers ontliepen elkaar in puntenwaar dering slechts heel weinig. Mevr. Van der Schaaf droeg op ver dienstelijke wijze een prachtige schets voor van de bekende schrijver Nykle Haisma. Na de pauze gingen alle aanwezigen tot zeer laat in de avond gezelschaps spelen doen, waarvoor een groot aantal prijzen beschikbaar was. Het werd een buitengewoon geslaagde, genoeglijke avond, die in het actieve leven van deze vereniging 't accent even verplaatste van het serieuze werk op de versterking van de saamhorigheid, be wust als de „krite" zich is van haar so ciale taak naas de culturele. bij vijf meter. Gaat men hieronder staan dan ziet men naar boven kijkende de blauwe lucht. De eetzaal (de achterzaal) is vrijwel onbeschadigd, evenals de nachtkroeg en de andere delen van de parterre. De kelder met de zich daarin bevindende keuken, wijnkelder en stook- installatie kreeg veel waterschade. Be stijgt men de voortrap dan doet zich een enorme ravage voor. De Commissie kamer is geblakerd, de gehele inventaris werd gered. De Leeskamer en de Colle- giumskamer zijn totaal verwoest met hun gehele inventaris, het Dispuut kreeg waterschade, het Mensaplafond is door zakt, terwijl de schade aan deze ruimte verder meevalt. De rest van de eerste verdieping benevens de Lustrumkamer, de Sociëteitsadministratie en de koffie kamer (boven de nachtkroeg) kregen waterschade. Men kan nu verder via de achtertrap naar de zolderverdieping gaan. De Corpsadministratie en de Sempresalon zijn nog geraamten met verkoolde restanten meubilair. De boek houding van het L.S.C. en de kaartsyste men (o.a. het Reünistenfonds) zijn gro tendeels gered. Uit de Sempre-salon kon nog veel worden gered. Twee violen en een alt kwamen in de vlammen om. De zolder bestaat niet meer. De Pro-Patria- kamer, de Virtuskamer en de Cineasten kamer zijn nog slechts via de brandtrap bereikbaar. Van de interieuren van deze kamers is haast niets meer over. Voor hef tere Baby-huidje DE eCktS, PIJNSTILLER Wéér die pijn?... dit, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Relikwieën gered Zodra het tpand werd vrijgegeven toog men aan het werk de nog bestaande voorwerpen van waarde op te zoeken en veilig op te bergen. Alle vaandels, behalve het Corpsvaandel zijn gered, nog enkele relikwieën uit de Colle giumskamer zijn te voorschijn geko men. De grote puinhoop uit de conversatie zaal is inmiddels verdwenen en de vloer van de Mensa (het dak van de achter zaal) is reeds waterdicht gemaakt. Geschiedenis en moderne produktie van glas NED. INST. VAN REGISTER-INGENIEtlRS N.I.R.I.A.). Gisteren hield de afd. Leiden van het Ned. Inst, van Register-Ingenieurs in „Het Gulden Vlies" een filmavond. Mevr. ir. T. de Boerv. d. Hoek sprak over: .De geschiedenis en de mo derne produkie van glas". De afdelings voorzitter. de heer W. J. Loeve, sprak een kort woord van welkom, in het bij zonder tot de spreekster en de heer H. Engels van de afd. Publiciteit v. d. Kon. Ned. Glasfabr. „Leerdam", die met een prachtige collectie Leerdam-Glas en een tweetal films het gesproken woord visueel toelichtte. De geschiedenis van het glas gaat, aldus spreekster, terug tot ca. 3000 j. v. Ohr. toen men. zij het zeer primitief, reeds vlak-glas wist te vervaardigen en stukjes hiervan o.m. bij de Egyptenaren en Assyriers vaak prachtig" gekleurd, gebruikte als sieraad en ruilmiddel .Men ontdekte de ondoor- laatbaarheid van glas in tegenstel ling tot aardewerk en ging om een zandkern heen d.m.v. het opbrengen van laagjes glas holle, primitieve gebruiks voorwerpen vervaardigen. De Phoeni- ciers vonden de z.g. blaaspijp uit, zoals die heden ten dage nog wordt gebruikt en vervaardigden reeds 2000 j. v. Chr. fraaie modellen. Later ontwikkelde zich in Rome de techniek van het graveren en legde men zich in Byzantium op de kunst van de later zo beroemde glas mozaïeken toe. Geïsoleerd op een eiland, niet slechts vanwege het brandgevaar, doch ook tot bewaring van procedé-ge- heimen ontwikkelden de Venetianen een Advertentie Rijwielen (Ie betal.) f22.50 restant in termijnen. Fa. DUSOSWA - Leiden Vereniging Oud-Leiden FABELDIEREN EN FABELPLANTEN. .Voor de Volkskunde - commissie van de Vereniging „Oud-Leiden" hield me vrouw M. C. BloteObbes uit Voor schoten in het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie een causerie over fabeldieren en fabelplanten. Er bestaat een groot aantal verhalen over legenda rische wezens ais draken, eenhoorns, meermannen, alraunen enz. Deze ver halen, vaak door zeevaarders en ont dekkingsreizigers meegebracht, berus ten deels op verkeerd begrip, deels op vreemde symbolen. Een voorbeeld van de eersbgenoeande soort was. dat de rotgans geen eieren zou leggen, doch zou ontstaan uit een mosselschelp die. hangende aan drijfhout en met plui zige aanhange's voorzien, inderdaad wel wat op een vogeltje leek. Als voor beeld van een symbool, dat hier een andere betekenis kreeg, noemde mevr. Blóte de draak: deze was in China een symbool voor de geest in de natuur, maar er werd in de westerse landen een duivels wezen van gemaakt. De fa bel over de eenhoorn ontstond door verhalen over de rinoceros. Men be schreef het dier als een paard met oli fantspoten. Aangezien bij de Middel- landse-Zeevolken het paard het sym bool van leven en kracht was, werd de eenhoorn het symbool van de edelste eigenschappen en kwam zo in de heral diek. De Babylonische godsdienst kende een godheid die voorgesteld werd door een man met een vissestaart. Hiervan daan komen onze zeemeermannen en -minnen. De alraune was een toverwor- tel, die rijkdom heette te versohaffen. Zigeuners verkochten als zodanig de wortel van de bryomia. De levendige en interessante causerie werd geïllustreerd Het gistermiddag door de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, geopende en uitstekend geoutilleerde BB-centrum aan de Middelste gracht, is precies op tijd gereedgekomen. Vanuit dit centrale punt zal n.l. de georganiseerde zelfbescherming, straks ingrijpend gereorganiseerd, een andere vorm krijgen. Een en ander brengt met zich mede een aanvullende opleiding van een deel der aanwezige noodwachters en de opleiding van nog nieuw op te nemen vrijwilligers. Bovendien ligt het in de lijn der verwachtingen, dat ook voor de A-kring Leiden, waaronder mede Oegstgeest ressorteert, de noodwachtplicht wordt ingevoerd. Was men in het verleden voor opleiding en oefening aangewezen op diverse zaaltjes in de stad, dan wel in de open lucht, thans is dit verleden tijd en kunnen alle activiteiten in dit centrum, ondergebracht in één der voor malige panden van de inmiddels opgeheven C.V. Tieleman en Dros, worden saamgetrokken. Onder de velen, die deze opening bij woonden. bevonden zich o.m. de burge meester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de loco-burgemeester van door tal van voorwerpen uit het mu seum of door de aanwezigen meege bracht. De voorzitter, de heer A. Bicker Caarten, dankte allen, die tot het wel slagen van de avond hadden bijgedra gen. Oegstgeest ook deze gemeente ressor teert onder de A.-kring Leiden dr. K. Simon Thomas, mr. J. Kamerlingh On nes van het Ministerie van Binnenland se Zaken, mr. L. Tilenius Kruythof, di recteur van de Stichting B.B.B., het H.B.B., de heer S. W. Hagedoorn wet houders en de gemeente-secretaris van Leiden en Oegstgeest, tal van hoofden van dienst en B.B -autoriteiten en een groot aantal manschappen van het Leid se brandweerkorps. Onder Rode Kruisvlag De voorzitter van de Kringraad van de A.-Kring Leiden, burgemeester Van Kinschot, die. na de ontvangst van de Commissaris van de Koningin, als eer ste spreker het woord voerde, gaf een kort overzicht van de organisatie van de BB in deze kring. Hoewel men nog niet de 100% bezetting van het personeel heeft bereikt, toonde spreker zich zeer dankbaar voor de bereikte resultaten, welke thans bekroond worden met de opening van dit centrum, waardoor het niet meer noodzakelijk is, dat men op diverse plaatsen in de stad samenkomt. Een bijzonder woord van lof had spreker voor de leden van het brandweerkorps, die o.l.v. brandmeester J. v. d. Broek en met assistentie van zijn collega's Van der Kraan en Van Treuren, tot zulk een treffend geheel zijn gekomen. In dit woord van dank betrok spreker tevens de noodwachtster, mevr. H. M. van Wij- land-Willems, die de vervaardiging van 37 gordijnen op zich had genomen. A-KRING LEIDEN HEEFT GOEDE NAAM Mr. Klaasesz. die hierna de officiële opening verrichtte, zeide, dat het Ne derlandse volk gaarne orgjfriiseert, maar dat b.v. de brand van „Sociëteit Miner va" toch ook weer aantoont, dat men het ook in het improviseren ver heeft gebracht. Naast dit improvisatie-enthou- siasme, dat zeer loffelijk is, zal evenwel een optreden in teamverband noodzake lijk blijven. Ook in de B.B. komt men dit teamverband tegen. Spreker, die vervolgens uitweidde over de gespecialiseerde taken van de B.B., zeide. dat de A-kring Leiden in de pro vincie een goede naam heeft. In deze kring is een hoge graad van geoefend heid en bezetting bereikt. Volgens spre ker, zal dit centrum deze paraatheid ten goede komen. Tenslotte wees mr. Klaasesz erop, dat een verdere uitbouw van de B.B., mede met het oog op de komende noodwacht plicht, urgent is en dat nog veel werk moet worden verzet om een sluitend ge heel te verkrijgen. Een ter plaatsing in het centrum aan geboden tegel, waarop o.m. de gemeen tewapens van Leiden en Oegstgeest voor komen vormde de symbolische opening van dit centrum. Huldiging dokter G. Verbrugge, afscheid van mevr. C. de Hart-Godfriedt In het leslokaal van de colonne Leiden van het Rode Kruiskorps, onderge bracht in het Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht, was gisteravond de „schijnwerper" gericht op twee figuren, die de Rode Kruisgedachte tien jaar lang hebben uitgedragen. Het waren mej. dokter G. J. Verbrugge, peietonscomman- dante en docente en mevr. C. de Hart-Godfriedt, leidster/helpsters, die beiden tevens zulk een groot aandeel hebben in de organisatie en leiding van de bekende boottochten voor chronische patiënten. Zal dokter Verbrugge ook in de toekomst haar aandeel in het Rode Kruiswerk blijven leveren, voor mevr. De Hart was het ogenblik aangebroken, dat zij de Rode Kruisgeiederen vaarwel moest zeggen. Met de vrijwel voltallige colonne, ga ven ook de commandant van het Rode Kruiskorps. generaal G. Alons, de com mandante/helpsters van het RKK, gra vin Van Lynden van Sandenburg, de gewestelijk commandante, mevr. Kooy- man-Roelofs Valk en bestuursleden van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis deze avond blijk van hun belang stelling en waardering voor de persoon en het werk van commandante en leid ster. Dokter H. P. Veldhuyzen, commandant van de Colonne Leiden van het RKK, die zich allereerst tot dokter Verbrugge richtte, releveerde de grote trouw, waar mede zij zich nu tien jaar als peletons- commandante en docente aan het Rode Kruiswerk heeft gegeven. Uw spontane hartelijkheid en eenvoud maken U tot een middelpunt van de colonne, aldus dokter Veldhuyzen, die verder aandacht schonk aan de activiteiten, welke zij heeft ontplooid als scheepsarts op de Henri Dunant. Hierna deed spreker mededeling van het feit. dat het hoofdbestuur besloten had mej dokter Verbrugge de medaille voor tien jaar trouwe dienst toe te ken nen. Prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis, had in zijn woord van gelukwens eveneens grote waardering voor het werk van dokter Verbrugge en bracht speciaal haar verrassend organisatievermogen, o.a. als scheepsarts, naar voren. In de zelfde geest sprak de adj. leidster/help- sters, mej. A. Owel. Een plant en een boekenbon waren de tastbare resultaten van deze dank. AFSCHEID MEVR. C. DE HART Nadat dokter Veldhuyzen twee colon ne-leden, de heer J. C. Gaykema en Jansen, had geïnstalleerd tot secondant van de colonne, werd afscheid genomen (Foto L.D./Holvast) Onderscheiding voor mej. dokter G. J. Verbrugge. Dokter H. P. Veldhuijzen speldt de Rode Kruis- medaille op. Rechts meur. D. de Hart-Godfriedt. te nemen. Dokter Veldhuyzen wees erop, dat ook het Rode Kruisleven van mevr. De Hart stond in het teken van dienen. Met leedwezen, aldus spreker, hebben wij van Uw begrijpelijk besluit kennis genomen Nimmer deden wij tevergeefs een beroep op Uw organiserend talent. Op tal van plaatsen hebt gij het Rode Kruiswerk gediend en dat dan voor de volle honderd procent. Het woord „on mogelijk" kwam niet in Uw woordenboek voor. Ook prof. dr. Gaillard en generaal Alons schonken aandacht aan de vele verdiensten van mevr. De Hart. die bij al haar werkzaamheden in Rode Kruis verband deed uitkomen, dat zij een warm en begrijpend hart voor de la dende mensheid had. Mej. dokter Verbrugge. die vooraf dankte voor de ontvangen medaille en de hartelijke woorden van waardering voor haar werk, bood hierna mevrouw De Hart namens de Colonne enkele ge schenken aan. Reeds eerder had prof. dr. Gaillard dit namens de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis gedaan. Nadat ook mevr. De Hart een dank woord had gesproken: „het kost mij van mevr. De Hart-Godfriedt die moeite om dit prachtige werk los te la- verband met het opgroeien van haar 'te©*, werden enkele Rode Kruisfilms kinderen genoodzaakt was om afscheid vertoond. BRANDWEER EN B.B.-FABRIKAAT Het H.B.B.. de heer Hagedoorn, die hierna dankte voor de van provinciale en gemeentezijde ontvangen medewer king, onthield eveneens het personeel van de Brandweer zijn hulde niet. Ruim een half jaar heeft dit personeel, in sa menwerking met de noodwachters, alle zeilen bijgezet om tot een dergelijk re sultaat te komen. Op dit alles is het stempel van een Brandweeren B B fabrikaat gedrukt. Nu dit nieuwe een trum er is, verwachtte hij, dat men in eendrachtige samenwerking en o.l.v. de heer J. P. van der Meulen, tot een zo goed mogelijk resultaat zou komen. Ge richt op de mens, die deze organisatie zal dienen, moeten wij, aldus spreker, in al ons handelen weloverwogen en vol hardend onze weg gaan. DIENST AAN BURGERIJ Nadat de heer Hagedoorn de heer Van der Meulen een grote koperen bel had aangeboden om de begin- en eindtij den van de cursussen aan te kondigen gaf hij nog een overzicht van de in deling van het gebouw, waarin, naar hij hoopte, een oerdegelijke organisatie zal worden opgebouwd. Een organisatie, wel ke de burgerij in al haar geledingen wenst te dienen. De directeur van de Stichting B.B.B., mr. Tilenius Kruythoff, stelde de A.- kring Leiden tenslotte als een voorbeeld van een gezonde, goed gerichte B.B.-or- ganisatie. waarin een geest van hechte samenwerking en kameraadschap wordt gevonden. Een organisatie, welke, naar hij zeide, een B.B.-centrum volkomen waard is. Nadat de heer Eradus namens de bui tendienst-assistenten de heer Hagedoorn een voorzittershamer had aangeboden, verspreidden de genodigden zich door het gebouw om persoonlijk van de in richting kennis te nemen. Men had er alle lof voor! Tenslotte volgde nog een filmvoorstel ling .welke enkele facetten van het B.B.- werk in beeld bracht. Gelijktijdig met de opening van dit centrum is het eerste nummer van „De Kringmelder", een eigen orgaan voor de A-kring Leiden, verschenen. Burgemees ter Van Kinschot en het H.B.B., de heer S. W. Hagedoorn, introduceren dit blad met een opwekkend en instructief woord. rte vaardigheid in de vormgeving en vaak al te overdreven versie ring van glaswerk. Deze kunstenaars verspreidden zich later over Europa en hebben ook in ons land. dat later een eigen stijl ontwikkelde destijds de stoot gegeven tot de kunst-glasindustrie en was o.m. de Leidenaar Willem van Heemskerk al spoedig vermaard als glas-graveur. Uitvoerig was het over zicht dat spreekster gaf over de glas soorten (vlakglas. geblazen en geperst- glas) de versieringstechnieken (brand schilderen, zandstralen, graveren, slij pen of etsen) en de verschillende grond stoffen. die bij de moderne glasindustrie worden gebruikt. De kwaliteit van glas wordt met bepaald door b.v. gravering, doch alleen door de samenstelling. Uit zand. soda en kalk komt het gewone glas; uit zand. potas en kalk het z.g. half-kristal. terwijl het mooie zuivere kristal, zilverzand, potas en menie be vat, Als toevoegingen worden vloeimid- delen scherven, louteringsmiddelen, kleurende stoffen of. zo nodig, ontkleu ringsmiddelen gebruikt. Zowel de lezing van mevr. de Boer. als de collectie glas werk en films van de her Engels, gaven overduidelijk weer. tot welke vaak on gelofelijke prestaties de moderne glas industrie in staat is. A. v. d. Zeeuw kwart eeuw bij Rotogravure Gisteren was het een zeer merk waardige dag voor de heer A. v. d. Zeeuw, chef van de afdeling zetterij, bjj de NV Nederlandscbe Rotogravure Maatschappij. Het bijzondere was wel hierin gelegen, dat de heer V. d. Zeeuw ruim 25 jaren in dienst van deze maatschappij heeft gewerkt en dat deze 25 jaren zich met een onder breking uitstrekken over een periode van ruim 40 jaren. In de directiekamer, waar in kleine kring dit feit herdacht werd, meende de directeur, de heer J. C. Stafleu, dan ook niet te moeten spreken over een jubileum, maar over een langjarig dienstverband in grote trouw en toewij ding doorgebraoht. Was het vroeger de gewoonte om als jubileum te vieren de ononderbroken diensttijd, nadien is ge bleken dat een langjarig dienstverband, ook al is dit onderbroken geweest, zeker een tijd is om even bij stil te staan. ,.U hebt een belangrijk aandeel gehad in de opbouw van de nieuwe zetterij, die heel wat meer kan verzetten dan vroeger het geval was. Uw werk heb ik alijd zeer op prijs gesteld en ik hoop. dat u in de tijd, die u hier nog rest, in goede gezondheid uw beste krachten zult blijven geven". Namens de directie overhandigde de heer Stafleu met har telijke gelukwensen een enveloppe met inhoud. In een omvangrijk geestig rijm bood de heer W. Streefland namens het ge hele personeel gelukwensen aan, waar bij een geschenk in de vorm van een bijzondere pijp en bloemen de gevoelens van alle collega's vertolkten. De afdeling zetterij, vertegenwoordigd door collega Kluppel, wenste geluk en bracht dank voor de prettige samen werking. Een fraaie vulpen was het be wijs van de onderlinge saamhorigheid. De redacties van de verschillende eigen tijdschriften van de NRM hadden mejuffrouw A. de Kier verzocht namens hen ook gelukwensen over te brengen, hetgeen geschiedde mede door de aan bieding van een standaard met planten. Na het dankwoord van de heer V. d. Zeeuw bleef men nog korte tijd onder gemoedelijke kout bijeen. Daarna was gelegenheid voor het ge hele personeel om de heer V. d. Zeeuw in zijn eigen afdeling te complimen teren. Advent voor de vluchtelingen in het Jammerdal (lil) Er komen steeds berichten uit het Jammerdal, de slechtste barakken van Lager Haid, in Oostenrijk, dat de vluchtelingen, die nu al ruim veertien jaar in barakken leven, weer opge jaagd zijn. Doordat sommigen een woning ge kregen hebben, worden bepaalde ba rakken afgebroken en degenen, die daar nog in huisden, worden gedwon gen opnieuw hun schamele bezit op te pakken en met een geleende hand kar voor de zoveelste maal naar een andere barak te verhuizen. Dat zal de laatste keer niet zijn. Vaak hadden zij hun barak een beetje gezellig trachten te maken: nu kun nen zij weer opnieuw beginnen. Het zijn de allerarmsten, die men in ba rakken liet, zij die geen woning kregen of namen, omdat ze de huur niet kun nen betalen. Er is voor deze mensen in de afge lopen weken aardig wat geld binnen gekomen. Mijn dank aan de vele onbe kende gevers, die wij alleen zo kunnen bedanken. Zoals reeds medegedeeld: het is mogelijk voor deze vluchtelingen een kerstfeest aan te richten, waarbij ieder een kaars ontvangt en sommigen van hen, helaas niet allen een warmwa- terzak. Aan dekens komen we helemaal niet toe tenzij U deze week door een girogift op rekening 285812 van dr. E. A. Franken—Duparc te Leiden, de vreugde over Uw eigen rijkdom en het naderend kerstfeest tot uiting brengt. Want wij zijn werkelijk rijk in ver gelijking met hen, die niets bezitten: geen vaderland, geen huis, geen werk. geen toekomst en geen dek om hun door de vlucht en ontbering verziekte lichamen te beschermen tegen de bin nendringende koude. Wij hopen voor de laatste Advents zondag U te berichten, wat er is bin nengekomen en welke kerstgeschenken de vluchtelingen kunnen verwachten. E. A. FRANKEN—DUPARC, Lammenschansweg 71, Leiden, tel. 20408. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Hubertus Cornells, zn v. H. J. de Helden en C. P. van Kins; Jacobus Pieter. zn v. P. ven Oosterhoud en J. K esse boomIn geborg. dr v. M. de Jong en I. J. de Vries; Anita Myra. dr v. D. J. Tljsen en A. E van c^er Wilde; Bea Margaretha. dr v. J. Otto en M. van der Niet; Marina, dr v .J. Rosbergen en G. Alblas; Leonardus Ge- rardus Mattheus. zn v. M. G. J. van den Dungen en T. H. M de Vries; David George, zn v. P. J. Platteel en P. Sprin ger; Johanna, dr v. J. BooiJ en D. A_ Ho ger brug. ONDERTROUWD: H. Verkalk en L. F. Montague; J. Les- schufjt en S. Brouwer; H. Henkes en G. M. van Bers; J. Laman en E. M. Schoon J. R. J. H. Mulder en J. H. M. G. Stem mers; P. P A. Tennissen en H. J M B. J. F. J. BekooiJ en H. J. van Steen 1.-.. J van der Werrf en J. J van O voet; B I van Gurp en W. M. van der Steur; A der Kuy en A. M van Ulden; W. F. 1 Scholten en E. Planjer; K. Vrleze en F Buentlng. OVERLEDEN: J. P. Kret. 87 Ir, wed. y. P. de Haan: A M. W. Beaumond, 65 Jr. echtg. v. G. G l Kuipers.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3