BUFFER De V.P.R.O.-actie „Redt een kind" overtrof stoutste verwachtingen Ingekomen bedrag tot hedenf 1.400.000 Onrustige Zenuwen? Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 T—\ E red« van president Eisenhower I door Azië is een ware triomftocht. Werd hij in Karatsji toegejuicht door een miljoen enthousiaste Pakista- nen, in de hoofdstad van India, Nieuw- Delhi, werd hij bejubeld door een men senmassa van twee miljoen, wat zelfs de verwachtingen van premier Nehroe verre moet hebben overtroffen. Met een variatie op een spreekwoord uit het Oude Testament kan men zeggen: had Kroesjtsjef enige Jaren geleden in India zijn duizenden verslagen. Eisenhower versloeg er thans zijn tienduizenden! Het ligt voor de hand, dat de span ning aan de grenzen met Rood-China op dat vreugdebetoon van het volk van India niet zonder invloed is geweest. Zelfs de analfabeten in Nieuw-Delhi weten terdege op wie het land eventueel zou moeten rekenen als de incidenten in het noorden niet binnen de perken gehouden kunnen worden. Premier Nehroe echter, nog altijd achter het masker van zijn neutralisme, verklaarde niettemin, dat zijn regering geen steun aan Amerika zou vragen als de nood aan de man kwam. Natuurlijk niet, zou men eraan toe willen voegen, want komt het onverhoopt zo ver, dan zal het bewind- Nehroe voor die tijd wel plaats hebben gemaakt voor een militair regime, dat dan wèl bijstand aan Washington zou kunnen vragen. HOE interessant de bezoeken van Eisenhower aan Karatsji en Nieuw- Delhi overigens ook geweest zijn (later zal wel blijken wat er precies be sproken is), van zeker niet minder bete kenis was de korte aanwezigheid van de. president in Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, dat als een bufferstaat tussen Pakistan en India enerzijds en de Sovjet-Unie anderzijds is gelegen. Veel ruchtbaarheid is er aan dat bezoek niet gegeven, maar men moet er de betekenis niet van onderschatten. Afgha nistan is namelijk een land, waar Moskou en Washington reeds geruime tijd strijd leveren, niet op militair gebied, maar volgens het systeem-Kroesjtsjef in „vreedzame wedijver" op economisch terrein, In het bijzonder bij de hulpver lening aan dit achtergebleven konink rijk met zijn twaalf miljoen inwoners op een oppervlakte, drie vijfmaal zo groot is als Engeland. En het pijnlijke is. dat de Amerikanen zich hebben laten overtroe ven door de Russen, die met hun lenin gen en giften van ver over het miljard, reeds tweemaal zoveel bijdroegen tot Afghandstans vooruitgang als de Ver enigde Staten. AFGHANISTAN is een bergland, maar die bergen (waaronder de Hindoekoesj) zijn nimmer een be letsel geweest voor invallers uit west of noord om een poging te wagen door te dringen naar de vruchtbare Indus- vlakte. Vandaar dat Afghanistan in de loop der eeuwen zulke uiteenlopende figuren en stammen binnen zijn grenzen zag als Alexander de Grote, de Arabi sche invallers, sultans uit Perzië zoals Nadir Sjah (deze allen ui«t het westen), en de Hunnen, de Mongolen van Djingis Khan, Timoer Lenk en nog vele anderen, alleen uit het noorden. Er zijn heel wat gevechten geleverd aan de strategisch zo belangrijke Kaiber-pas. totdat einde lijk de Engelsen (toentertijd beheersers van India-Pakistan) er in het eind van de vorige eeuw. omstreeks 1890, in slaag den met de Russen tot overeenstem ming te komen over de noordelijke grens van Afghanistan, dat dus eigenlijk een schepping van de Britten is. .-AAR nog altijd wordt het Kremlin f\ aangelokt door het bezit van het 1V J Indische schiereiland. Edoch, daar ligt Afghanistan als een naar het schijnt onneembaar bolwerk, want eerst wie de bergpassen van dit land beheerst kan een poging wagen de Indusvlakte bin nen te vallen. Men late zich dus niet in de waan brengen, dat alleen de Chinezen aan de deur van Zuidoost-Azië staan te rammelen door hun grensincidenten met India in de streek van het Hima- laja-gebergte! Ook de Russen zijn uiterst actief: in Afghanistan proberen zij vaste voet te krijgen langs de oude invasieroute, die reeds zovelen vóór hen, de eeuwen door, hebben trachten te begaan. Niet één, maar twee com munistische machten hebben het op India en Pakistan gemunt, met dit ver schil, dat de Chinezen militaire mid delen gebruiken, terwijl de Russen op uiterst sluwe, nauw hoorbare, maar daarom niet minder effectieve manier Afghanistan trachten binnen te drin gen, niet militair, maar economisch'. WELKE methoden gebruikt nu het Kremlin? In de eerste plaats het naar zich toe trekken van Kaboels buitenlandse handel, waarin het reeds voor vijftig procent geslaagd is. Een ander punt is het russificeren van de industriële ontwikkeling, hetzij recht streeks dan wel via de medewerking van de satelliet Tsjecho-Slowakije. Gevaar lijker nog is de leverantie van Russisch militair materieel aan het Afghaanse leger, dat door Russische militairen ge oefend wordt. Typerend voor de situatie was, dat als welkom voor president Eisenhower Mig-toestellen boven Kaboel vlogen, vermoedelijk door Russen be stuurd. Wat de buurlanden bepaald verontrust is de aanleg door Russische ingenieurs en bouwvakarbeiders van een verkeersweg van de Russisch-Afghaanse grens naar het binnenland, welke weg aansluiting geeft op een dergelijk pro ject van de Amerikanen naar de grens met Pakistan. Dank zij dit Russische geschenk zouden Moskous tanks in de kortst mogelijke tijd via Afghaanse wegen het grondgebied van Pakistan kunnen bereiken. 'T AMMER genoeg worden de Amerika- I nen, die het gevaar terdege inzien, J gehinderd door hun hondgenoten, zoals Pakistan, dat zich verzette tegen de leverantie van Amerikaanse wapens aan Afghanistan, omdat dit land dde dan wel eens tegen zijn oostelijke buurman zou kunnen gebruiken, zoals men in Karatsji vreestZo zouden er meer voorbeel den te noemen zijn van zwarigheden, die door de leden van de Cento (het vroegere Pact van Bagdad) zijn en worden ingebracht tegen steun van Washington aan de regering in Kaboel. Met alle gevolgen vandien! Want als de Verenig de Staten niet helpen, doet Sovjet-Rus land dat wel. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat Eisenhower dit punt zowel in Pakistan als in India ter sprake heeft gebracht. Het lijkt ons al te gemakkelijk geredeneerd als sommigen beweren, dat het met Afghanistan niet zo'n vaart zal lopenhet land is mohammedaans, heeft een conservatieve regering en zweert bij neutraliteit. Jawel, maar de Russische methoden zijn geruisloos en kunnen zelfs een land, waar bijv. de boeren het heel wat beter hebben dan hun collega's in de omringende staten, voor hoogst on aangename verrassingen plaatsen. INTUSSEN gaat de nieuwe tijd ook aan een land als Afghanistan niet voorbij. Sinds enige maanden, om precies te zijn sinds half augustus, volstrekt er zich een ware revolutie: de vrouwen laten in steeds groter getale de (Van onze Amsterdamse correspondent) De „Redt een kind"-actie van de V.P.R.O., heeft tot en met gisteren f. 1.1/00.000 opgebracht. Dat is zeven maal meer dan de stoutste verwach tingen van de organisators. Ds. J. A. van Nieuwenhuijzen zei ons, toen de actie in november begon: ,Jk hoop, dat we twee ton bijeen krijgen, maar ik zal wel te hoog schatten". Met name het televisiefilmpje over de kinderen van Algarijnse vluchte lingen in Marokko echter heeft de beurzen doen openen. In de week na de eerste uitzending van 1/ november werd maar liefst f. 581.590.— gestort op het zo langzamerhand bij ieder bekende gironummer 250.000. Dat ts meer dan welke t.v.-actie heeft be reikt het record stond voordien op naam van de B.B.C., toen generaal Montgomery een half miljoen voor een goed doel bijeen kreeg. Ds. Van Nieuwenhuijzen. die gisteren een overzicht gaf van de resultaten, zag als voornaamste oorzaak van dit succes een sterke begrenzing van het doel. Voor „Redt een kind" is laten zien voor welke kinderen het geld bestemd zou zijn. De gevers weten, dat die kinderen op de barre Marokkaanse hoogvlakte de winter niet zullen doorkomen, als er niet voor warme kleding wordt gezorgd. Voor honderd gulden, kan, zo stelde de VPRO, een kind worden gered. Thans blijkt dat de actie in Marokko zelf sym pathie heeft gewekt, dat tal van kle dingstukken tegen gereduceerde prijzen kunnen worden gekocht en er voor hon derd gulden zelfs bijna twee kinderen kunnen worden gered. Snelle actie De ,Redt een kind'-actie is een snelle actie. De winter valt in januari in en voor die tijd moeten de kledingstukken zijn uitgereikt. Van de ingezamelde gel den is reeds 1.100.000 gulden overge maakt naar het Nederlands Comité Vluchtelingenjaar, dat het op zijn beurt via het Hoge Commissariaat, voor Vluchtelingen in Genève heeft doorge zonden naar het Marokkaanse Rode Kruis. En hier hebben inkopen en uit deling plaats onder streng toezicht van het Internationale Rode Kruis. De uitdeling van de kledingpaketten is dezer dagen begonnen. De meisjes krijgen een jeamir (overkleed), twee rokken, een stel ondergoed, een pullo ver, een hoofddoek en een paér schoe nen. En de jongens een djellaba (over kleed), een stel ondergoed, een kaki- hemd. een pullover en een paar schoe nen. Overwogen wordt ieder kind te voorzien van twee wollen dekens, die voor twee dollar per stuk uit Ameri kaanse legervoorraden kunnen worden betrokken^ En de kans bestaat ook dat blikjes gecondenseerde melk worden verstrekt. Koninklijke gift Onder de stortingen bevindt zich er een van de koninklijke familie. De ge middelde gift die op de girorekening is binnengekomen, is 26 gulden. De hoog ste particuliere gift totdusver is 4000 gulden, terwijl er 5500 mensen zijn ge weest. die ieder een kind voor hun re kening namen en honderd gulden stort ten. De VPRO ontving stapels brieven, waarin de actie werd toegejuicht en suggesties werden gedaan om meer geld te krijgen. Opmerkelijk is de grote acti viteit, die de schooljeugd heeft ont plooid. 'n Schooi in Rotterdam schreef: door geen St.-Nicolaasfeest op school te vieren kunnen wij nu 813,18 gulden sturen. Een Rotterdamse huishoud school zond 396.60 gulden van de leer lingen en 133,90 van de leerkrachten. Het lyceum van Almelo begon een actie „Redt een kind per klas" en in zes da gen haalden de leerlingen een bedrag van 3500 gulden bijeen ofwel 21 gulden per leerling. Twee Apeldoornse meisjes bezuinigden in de huishouding door Leiden op de t.v. (Van een bijzondere medewerker) Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de VARA-televisiesectie met de reportagewagen op de avond voor Kerst naar de Sleutelstad te komen ten einde een rechtstreekse reportage le ver zorgen van de Volkskerstzang, zoals die nu reeds enige jaren op het Stadhuis plein op initiatief van een Utrechts za kenman wordt georganiseerd door het Landelijk Beraad Volkskerstzang. Zulk een manifestatie vindt dit jaar in meer dan 20 gemeenten in Neder land plaats. Eén van de aantrekkelijk ste kanten van dit gebeuren is, dat dui zenden mensen van uiteenlopende ker kelijke gezindheid gezamenlijk kerstlie deren zingen, waarbij dan voor Leiden nog komt, dat Leen 't Hart de beiaard van de Stadhuistoren zal bespelen. In veel gevallen hebben rooms-katho- lieken en protestanten elkaar in een dracht op dit terrein gevonden, het ter rein van het kerstlied, dat niet het eigendom van één kerk is, noch van één enkel volk of taalgemeenschap. Niet ten onrechte zal aan dit televi sieprogramma de titel worden gegeven: „Komt allen tezamen sluier vallen en vooral onder de beter gesitueerde dames zijn er velen, die niet langer gekleed gaan in de tsjadri, een soort zak, die zij voorheen gedwongen waren over haar kleding te dragen. Dit opzienbarende initiatief is uitgegaan van de sterke man in Afghanistan, premier Daoed, een neef van Koning Mohammed Zahir Sjah. En aJs men weet, dat in Rome nog altijd een voorganger van de huidige vorst woont, ex-Koning Ama- noellah, die in 1929 een tevergeefse poging deed om de sluier af te schaffen en toen op zoveel tegenstand stuitte, dat hij zijn land als balling moest ver laten, dan is het duidelijk, dat er zelfs in het onveranderlijke Afghanistan din gen kunnen geschieden, die niemand had durven voorspellen! geen suiker in koffie en pap te nemen en zonden 25 gulden. En een weduwe sohreef: „Ik genoot nooit enige steun of pensioen tot ik sinds oktober in het genot werd gesteld van het algemeen weduwenpensioen. Ik heb het echter zo lang zonder moeten doen dat ik het nu ook nog wei een maand kan missen. Hierbij 110,50 gulden". De actie „Redt een kind" wordt dit weekeinde gesloten met een radio-uit zending vanavond en een televisie avond morgen. Van de 1800 beschikbare kaarten voor de manifestatie van Ne derlandse artiesten morgenavond in het Concertgebouw zijn er reeds 1300 ver kocht. Op 19 december zal via de radio een overzicht van de actie worden ge geven. De girorekening blijft voorlopig nog open voor het storten van gelden. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtabletten Teleurstelling met enkel lichtpunt (Van onze t.v.-medewerker) De film „Wilde jacht" was nu niet helemaal prettig om te zien. De bedoe ling van het zware werk, dat erin werd gepresteerd was echter van nobele aard, n.l. zoveel mogelijk dieren redden van de verdrinkingsdood, die het gevolg zou kunnen zyn van formidabele waterver plaatsingen ten dienste van irrigatie- en krachtwerken in Afrika. Maar plezierig of niet; een knap staaltje film, waar voor stellig ook moed nodig was, kwam er wel uit de bus. Freddy Albeck is een groot man. Hij meet ten naaste bij 2 meter, heeft enorme handen, voeten en onderkaak, maar is een goedmoedig en welwillend mens. Hij heeft zich veel moeite gegeven om wat Nederlands in zijn Engelse con versatie te mengen, maar voor velen zal dat niet veel verschil gemaakt hebben. Hij was kortweg gezegd slecht te volgen. Lichtpunt was zijn persoonlijkheid en ook het openingslied in zijn eigen (Deense) landstaal. Het grapje metElly Biedes was te kort om goed te zijn en de met aplomp aangekondigde „tante Agatha" was zijn contrabas. De twintig minuten waren beter te gebruiken ge weest, naar onze mening, door Albeck zelf wel te verstaan. .Attentie" sloot het gevarieerde pro gramma af en dat was wel een lang durig proces. De inheemse predikant uit Nieuw-Guinea was te goedig om er krie gel onder te worden, maar of hij de hele operatie-Nederland nu zo erg pret tig vond, dat bleek dan toch ook ner gens uit. Het leek naar niets en dat is triest. Het begin was veelbelovend, om dat daarin verteld werd, dat zijn naaste voorvader voor een paar gouden oor bellen aan een zendeling was verkocht. Het zal met die kerk in Nieuw-Guinea best wel goed gaan samenwerking tussen gereformeerden en doopsgezinden tot aan de avondmaalstafel toe maar er was geen sprankje verwachting in het beeld. Ter gelegenheid van de herden king van de Russische inval in Finland, nu 20 jaar terug, was een Engels jour nalist er eens gaan rondneuzen. Hij deed zich hoofdzakelijk tegoed aan een vier dubbele portie kreeft. In dubbele zin een staaltje van betreurenswaardige on macht, dat we van Peter van Campen niet hadden verwacht. Hoewel het ge sprek met de metereologische journalist weinig houvast bood voor weervoorspel lingen op iets langer dan dagelijks ter mijn, was dit niet het slechtste deel van de uitzending. Mocht U het niet gehoord hebbenwe zullen wel een zachte winter krijgen, wat het gemiddelde weertype betreft ten-, minste. De toename van de verkeersongevallen in de donkere maanden van het jaar is bepaald ontstellend en sprak zo duidelijk voor zichzelf, dat de goedbedoelde raad gevingen veel weg hadden van het opentrappen van open deuren. Maar dat schijnt voor de verbetering van de ver- keersdiscipline bitter nodig te zyn. Over het geheel genomen bleef teveel in dit programma steken in de goede bedoeling, maar daarmee is een pover figuur tussen twee sterke avonden niet goed te praten. Door de bank genomen was het een voorbeeld van televisie, zo als het niet moet zijn. BINNENLAND Met ingang van volgende week zal het Produktschap voor Zuivel een heffing leggen op boter die naar Duitsland wordt geexporteerd. Hoe hoog zij zal zijn 16 nog niet bekend. BUITENLAND De Italiaanse Senaat heeft een tien- Jarenplan voor het onderwijs goedgekeurd, dat vooral gericht is op de bestrijding van het analfabetisme in het zuiden van het land. Het onderwijs wordt verplicht ge steld voor kinderen van zes tot veertien Jaar. In de tien Jaren waarvoor het plan feldti. zal de Staat per Jaar niet meer dan 5 miljoen gulden besteden voor subsidies aan particuliere onderwijsinstellingen, zo heeft de minister van Onderwijs, Medici, die het plan heeft ontworpen, voor de stemming in de senaat meegedeeld. Tengevolge van de wervelstorm, die woensdagnacht twee dorpen in Portu gees Oost-Afrika heeft getroffen, zijn minstens 24 mensen om het leven geko men. Het dorp Moclmba de Praia aan de Afrikaanse oostkust ten noordoosten van Lourengo Marques werd geheel verwoest. In het andere dorp, Taboenda. bleef maar één huls overeind staan. In dit huls schuilen de dorpelingen nu. De weduwe van de radiopionier Mar coni heeft gisteren in Rome een 50 meter hoge obelisk onthuld die ter nagedachte nis van haar man is opgericht. De plechtig heid werd door president Gronchi en ka binetsministers bijgewoond. Naar aanleiding van het verbod van bepaalde kledingstukken, zoals wijduit- staande rokken, op enkele Wee nee scholen is van socialistische zijde in het parlement de minister de vraag gesteld op welke rechtsgrond dit verbod berust. De Weense stadsschoolraad heeft inmiddels de schooldirecties doen weten dat dergelijke verbodsbepalingen achterwege behoren te blijven en dat kwesties over toelaatbaar heid van bepaalde kledij tut een oogpunt van doelmatigheid en goede smaak moe ten worden bekeken. ZATERDAG. Beestenmarkt. Openlucht-samenkomst Leger des HeUs. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Clubhuis Oosterkwartier (Borneoetraat) Postduiven-tentoonstelling „de Rljnklle- vers" 510 uur nam. Den Burcht (grote zaal) Feestavond Speeltulnver. „Rondom de Watertoren". 8 uur nam. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling „Avl- bus" 10 uur voorin.10 uur nam. Luth. Kerk (Hoogl. Kerkgracht)Avond gebed 7.157.45 uur nam. Rest. Royal (Doezastraat)Tentoonstel ling Eerste Leidse Ver. van Kanarlellef- hebbere „De Zanger". 10 uur voorm.10 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering chr. Tambour- en Pijperkorps „Kunst en Ge noegen". 7.30 uur nam. Zaal van Zijp (Hooglandse Kerkgracht): Bazaar Lelds Jeugdorkest „Den Burcht". 10 uur voorm.11 uur nam. ZONDAG. Clubhuis Oosterkwartier (Borneoetraat) Poetdui vententoonstelling „de Rij nkl le vers". 10 uur voorm.6 uur nam. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling „Avl_ bus" 10 uur voorm.8 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.3<" uur. Rest. Royal (Doezastraat). Tentoonstel ling Eerste Leidse Ver. van Kanarlelief- hebbers „De Zanger". 10 uur voorm.5 uur nam. Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn". „Het onbekende eiland". 3 uur nam. MAANDAG De Doelen: Leden verg. Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Toneelavond Ver. van Zeeuwen „Luotor et Emergo": „Jong leven op morgenrood". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. P. J F. Dupuis ..De seksuele op voeding". 8 uur nam. Hotel Central: Afd. Leiden Ned. Chr. Handelsrelzlgersver. Spr. de heer G. A. N. Cornelissen over „Het Verkeer". 8 uur nam. De Lakenhal. Ver Oud-Lelden. Spreker dhr. J. G. Renaud over .De Leidse Burcht, een verre verwant uit een Europese fa milie". 8 uur nam. Schouwburg: R.-K. Toneelgroep „De Gastspelers" speelt „De Muur", 8 u. nam. SchouwburgScaplno-ballet voor school jeugd. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal): LKK „Voor Al len". Solisten Aafje Heynis en Johan van den Boogert. 8 uur nam. DINSDAG. Baptistenkerk (Oude Rijn)Dr. J. J. Kiwiet over de oorsprong van het Bap- tlsme. 7.30 uur nam. Haagweg 14: Kapdemonstratie Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Aandeelhouders vergadering N.V. Leldsche Wolspinnerij. 11 uur voorm. Prediker: Opwekkingssamenkomst. Spr. J. Maasbach van Gouda. 8 uur nam. Rehoboth: Chr. PIattelandsvrouwenbond Spr. mej. P. van Wigcheren over Palestina. 8 uur nam. Restaurant v. d. Hellden (Breestraat 85) Bespreking over verkeersoncierwtis voor Kleuterleidsters. 8 uur nam Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. J. H. C. Kern „Etrusklsche vazen te Lei den". 8 uur nam. Schouwburg: Scapino-ballet voor school jeugd. 10 uur voorm. en 2 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Appèlavond N.C.R.V. 8 uur nam. WOENSDAG. Aoad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Den Burcht Jacoba-zaal)De Natuur vriend. Filmavond. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Kerstbijeen komst Ned. R.-K. Middenstandsbond. 8.15 uur nam. Rehoboth: Ver. tot Bevordering der Be langen van Slechthorenden. „Poppenspel voor de advent" Sprekers mevr. G. Jansma van Schouwenburg en de heer P. Huls bos. 8 uur nam. RehobothAdventsviering Bejaarden- societelt. 2.45 uur nam. Schouwburg: Schoolvoorstelling K. en O.: ..De schelmenstreken van Scapin". 2.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jubileumconcert Stem des Volks. Uitvoering van „Das Lied van der Glocke". 8 uur nam. DONDERDAG. Acad. Ziekenhuis (aula): Uitreiking Landsteiner-onderscheidingen aan do nors Bloedtransfusiedienst Ned. Roode Kruis. 8 uur nam. Schouwburg: Schoolvoorstelling K. en O: ..De schelmenstreken van Scapin". 2.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnemente- conoertResidentie-orkeet o.l.v. W. van Ot ter loo. Violoncellist Leonard Rose. 8 uur nam. Thearoom v. d. Heyden. (Breestr. 85) Lunchbijeenkomst Ned- Mij voor Nijver heid en Handel. Spr. mr. H. Luijk „Tijds besparing door sneller en beter lezen". 12 30 uur nam. Zomereotrg: Filmavond Ver. van oud- leerlingen der Ambachtsschool. 8 u. nam. VRIJDAG Levendaal 103: Kerstavond Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Ned. Ara. blsohe Kring Spr. dr. A. Klasens. 8 uur Nabij Alldays in Transvaal heeft een kudde van 250 olifanten, die wegens de droogte In Beetsjoeanaland zijn uitgewe ken, in een gebied van 150 vierkante kilo meter vrijwel alle bomen en struiken kaal gegeten en ernstige schade toegebracht aan te velde staande gewassen. Met veel moeite is men erin geslaagd vrijwel de ge hele kudde weer terug te Jagen naar het reservaat waar zij vandaan kwam. Een speciale krijgsraad in Damascus (Syrië) heeft acht mensen ter dood ver oordeeld (van wie vijf bij verstek) wegens spionage voor Israël. Tien andere ver dachten kregen gevangenisstraffen varië rend van drie maanden tot twintig Jaar. Zes beklaagden werden vrijgesproken. De veroordeelden zouden In augustus over de Is.raëlisoh-Syrische grens zijn gekomen Zij zijn er voorts van beschuldigd dat zij een vrouw hebben vermoord die weigerde met hen samen te werken. Frankrijk en de Sovjet-Unie heb ben gisteren een protocol getekend betref fende culturele uitwisseling ln het ko mende Jaar. Er zullen radio- en televisie interviews films en kunstwerken worden uitgewisseld. Kunstenaars en schrijvers komen over en weer op bezoek, ook sport lieden en toeristen Verder wil men nau were samenwerking tussen wetenschappe lijke instellingen vooral bij de bestrijding van kanker en leukemie. De leider van een geheime seml- religieuze secte in Zwitserland, de 42- Jarlge Paul Baumann. is aangehouden omdat hij zijn volgelingen door hypnose in zijn macht zou hebben. Baumann leef de met zy.n vierjarig dochtertje en 68 vol gelingen in een afgelegen gemeenschap, een kilometer of 35 ten zuiden van Bern. De secte heette „De berg des vredes". De justitie heeft gehandeld op een klacht van een Zwitserse fabrikant wiens 30-Ja- rige dochter tot de secte toetrad en deze niet meer kon verlaten. Nieuwe leden moesten eerst een zgn. heilig boek aan raken. Er stond stroom op en de schok bewees volgens Bauman dat ,.de Heilige Geest" het met de toetreding eens was! VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Amateursprogr. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Metropole ork. en solist. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Grego riaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Mo torpraatje. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Ama teursprogr. 18.45 En nu mijn geval, vra- genbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Brabants ork. en sol. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Een hart zoekt het geluk, musical. 21.10 Pol. praat- Je. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong oud eeuwig. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Orgelsp. 15.00 Streekuitz. 15.25 Veertig Jaar ver eniging voor crematie A.V.V.L.. toespr. 15.40 Utrechts Stedelijk Ork. en solist. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 I due Foscari. opera. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.35 Redt een kind, klankb. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Ge- var. progr. 21.15 Wie is het? quiz. 21.40 De Z 69, hoorsp. 22.10 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.30 Dansmuz. 23.5624.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Quiz. 21.15 Gevar. progr. VOOR ZONDAG 13 DECEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV- 9 30 Nws. en waterst. 9.45 Gr. IKOR: 10.00 Gewijde muz 10.15 Inl. Kerk dienst. 10.30 Herv. Kerkdienst. 11.30 Vra- genbeamtw. 11.45 De Kerk ln de spiegel van de pers, lezing. NCRV: 12.00 Gr. KRO: 12 15 Actuele geloofsproblemen. lezing. 12 30 Btrijkork. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, praatje. 13.10 De Wadders hoorsp. 13.30 Lichte muz. 14.00 V. d. kind. 14 30 Kamermuz. 15.00 Ka- merork. en solist (I.d. pauze: De vliegen de Hollander, piraatje). 16.00 Sport. 16 30 De profeet van de nabijheid Gods, lezing. Convent van Kerken: 17.00 Vrij-Evangeli sche Kerkdienst. NCRV: 18.30 Advents- concert. 19.00 Nws. uit de kerken. 19 05 Koorzang. 19.30 Doe aan mij een teken ten goede lezing KRO: 19.45 Nws. U bent toch ook van de partij?, praatje. 20.55 Gr. 21.30 De zilveren albatros, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Meesterwerken v.d. religieuze muz., muzifc. lezing. 23.5524 00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 V. h. platteland, lezing. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Kamermuz. 10 30 Gev. progr. AVRO: 12.00 Cosmopolitainorkest. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel. 13-00 Nieuws en S.O.S.-ber. 13.07 De toestand i.d. wereld lezing. 13.17 Meded. of gram 13.20 Gevar. progr. v. d. sold. 14.00 Boek bespr. 14.20 Kamermuz. 15.10 Toneel be schouwing. 15.25 Britse liederen. 16.00 Lichte muz. 16 30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar. progr 17 30 Het huls met de ge kroonde karnton hoorsp. 17.50 Nws., sportuitsl. en sport.journ. VPRO: 18.30 Re. monstr. kerkd. IKÖR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De open deur, lezing. AVRO: 20~00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 2035 Logb. 1929. 21.20 Theaterork. 22.00 Gram. 22.15 Journ. 22.30 Nws. 22 40 Sportuitsl. 22.45 Redt een kind. gevar. progr. 23.552400 Nws. Radio Blnemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal; 11 uur ds. Chr. W. J. Teeuwen van Diemen (uitzen ding van dienst v belangst. d.d 6-12-1959 om 7.30 uur nam.); 2.30 uur Kinderdienst 3.30 uur ds. J. A. van Arkel van Haarlem. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO. KRO. VARA en VPRO: 17.00— 18.20 Eurovisie; Inter!wedstr. turnen te Krefeld. VPRO: 20.00 Gesprek aan de schrijftafel, praatje. 20.1021.45 Redt een kind, gevar. progr. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.20 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Vragentoeantw. v. d. landb 14.40 Lezing. 14.55 Intermezzo 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.conc, (Om 16.06 Lezing) 17.15 The Brains Trust. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19 00 Nws. en Journ. 19.45 Liohte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Kerkdienst. 21.25 Lief- dadigh. opr. 21.30 Hoorsp. 22 00 Nws. 22.15 Lezing. 22.45 Gram 23.50 Epiloog. 24.00 Nw6. en weerber. 0 060.41 Kamermuz. Engeland, BBC Light. Programme, 1500 12.00 Gevar. progr. 12.30 Kerkdienst. 13 00 Verz.progr. 14.15 Gevar. progr 14 45 Gev. progr. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz 17 30 Hoorsp. 18.00 Gr. en Interview. 19.00 Popul. liedjes. 19.30 Gevar progr. 20.00 Gevar. progr. 20 30 Nws 20.35 Verz. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar progr 22.45 David Hughes. 23.00 Popul. muz. 23.30 Nws. 23 40 Gevar. muz. 0.30 Lichte muz. 0.50 Avondgebeden 0 551.00 Nws. Nnrdwestdeutsoher Rundfunk, 309 m 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Amus. conc. 15.00 Gevar .muz. 16.30 Dansmuz. 18 20 Adventsconc. 19.00 Nws. 20.00 Hoor spel. 20.45 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23 00 Lichte muz. 23.15 Dans. muz. 24.00 Nws 0 05 Ork. conc. 1.00 Weer ber. en gevar muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.05 Ork. conc. 13.35 Barbe-Bleue opera. 17 30 Gr 17 45 Ork.conc. 19.40 Lichte muz. 21.10 Hoorsp. 22.15 Zang, 22 45 Nws. 22.50 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Ork conc. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. Schouwburg: Studententoneel ten bate van herbouw Sociëteit „Mlnerva". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Au berge Frangalse (Klok6teeg 19): Ten toonstelling Pieter Glltay en Rein Dool (tot 12 december) x Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark t Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2-4 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan". Werkd 104 uur; zondags 14 uur (tot 28 fe bruari). BIOSCOPEN: Casino: „Mannen zonder mededogen". 18 jaar. Werkd. 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4 45 7 en 9.15 uur. Donderdag: „Raspoetin". Lldo: „Het meisjes Sapphire". 14 Jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. (Donderdagmiddag geen voorstelling). Luxor: „Foei. Nicole!" (Die Halbzarte), 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9 15 uur; zondag- 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: Een huls vol heksen" (Bell, book and candle) 14 Jr. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9,15 uur. Rex: De dag der geweldenaars", 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden ls geopend Apotheek van Driesum. Mare 110 tel. 20406: bovendien ls geopend tot zaterdagmiddag 6 uur de Zudderapotheek, Lammenschansweg 4. tel. 23553 Te Oegstgeest de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8 tel. 26274 ls 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 u. Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren 's-Gra- vesande, Veldhuyzen. Gaasbeek, Kort- manin en Lahr. Te Oegstgeest de doktoren Hugenholtz Sr en Jr.. tel 20390 Bij geen gehoor b(j huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 14.00 Gram 15.30 Sportrep. 16.45 Gram. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 17.30 Sportuitsl. 17 35 Gram. 18.30 Godsd. half. uur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20 00 Gevar. >rogr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 13.00 Nws. 23 0524.00 Gram. 484 m.: 12.20 Lichte muz. 13 00 Nws. 13.15 Verz. progr. 17.00 Nws. 17.45 Ork. conc. 18.45 Gram. 19 30 Nws. 20 00 Fllm- muz. 21.45 Nieuwe gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 14 DECEMBER Hilversum I, 403 m. NORV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gr. 30 Een woord voor de dog. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws 8.15 Radlokramt. 8.35 Gram. .00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. .40 V. d vrouw. 10.15 Rondom het woord, theologische etherleergang. 11.00 Lichte muz. 11.30 Quiz. 12.00 Sopraan en gitaar. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.90 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Praatje. 13.00 Nws. 13.15 Metropol e -or k en koor. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progT 15.45 Gram. 16.00 Bij- beloverdenking. 16.30 Kerstliederen. 17,00 V. d- kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gr. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Volk en religie in Surina me II d. W. N. Veer. NORV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Kamerkoor. 19.30 Radio krant. 19.50 Blaoeork. 20 15 Het laatste woord, praatje. 20.20 De pastorie van Hin_ ton, hoorsp. 21.05 Gram. 21.15 Lichte muz. 21.35 Muz. v. koperblazers en koor. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverd 23.00 Mo derne muz. m. comm. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. v. d. vrouw. 7.23 Gram. 8.00 Nws. en orgelspel. 8.35 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Klavecimbelrecital. 12 00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbmeded, 12.33 V. h. platteland. 12 38 Gram 13.00 Nws. 13.15 V. d. middenstand. 13.20 Orgel en zang. 13 45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Kamermuz. 14.30 Gr. 15.00 Utrechts Stedelk ork. en solist. 15.45 Zestig minu ten voor boven de zestig. 16.45 Oude lied jes. 17.00 Planoduo. 17.20 Gram. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19 00 Pari overz 19.15 Regeringsuitz.: De Stichting Bevordering Bescherming Be volking vraagt de aandacht v. d. Neder landse noodwacht. Tom Lodewyk, hoofd afd. publiciteit spreekt over het onder werp- Zondvloed zonder ark. 19.30 Gabaret. 20.00 Nws. 2005 Gev. muz. 21.25 Cabaret. 21.55 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Radio Phll- harmonlsch ork. 23.40 Gram. 23.5524 00 Nieu-ws. (over de vierde HJn van 1830 uur) I. Ludwig van Beethoven: Symphonie no. 2 in D gr. t. op. 36. Adagio molto. Al legro con brio. Larghetto. Allegro. AllegTO molto. Phllharmonisch Orkest van Berlijn o.l. Fritz Lehmann. II. Felix Mendelssohn-Bartholdy. Con cert voor vlooi en orkest ln e kl. t. op. 64. Allegro molto appassionato. Andante. Al legretto non troppo Allegro molto vivace. Wolfgang Schnelderhan viool. Symphonie Orkest van de Berlijnse Radio o.l.v. Fe- renc Fricsay. III. Richard Strauss. Bine Alpenslmfo- nie op. 64 Nacht - Sonnenaufgang - Der Anstieg Eintritt ln den Wald - Wonde- rung neben dem Bache - Am Wasserfall - Erschelnung - Auf blumlge Wiesen - Auf der Alm Durch Dlckicht und Gestrüpp auf Irrwegen - Auf dem Gletscher - Ge- fahrvolle Augenblicke - Auf dem Gipfel - Vision - Nebel steigen auf - Die Sonne verdüstert slch allmahlich - Elegie Stil le vor dem Sturm - Ge witter und Sturm - Abstieg - Sonnenuntergang Ausklang - Nacht. Sachslsche Staotekapelle, Dresden, o.l.v. Karl Böhm. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Sohoolraddo. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14 00 Nws. 14.10 Gram, en comm. 1440 Medische lezing. 15.25 Gram. 16.00 Hoorsp. 17.30 Ork.oonc 18.00 V. d. kind,. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 2000 Ork.oonc. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Pari. overz 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Gram. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12 00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en ork.oonc. 13 00 Theatermuz. 13 30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws 16 00 Gevar. muz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte muz. 17 30 Nws. en Mrs. Da le's dagboek. 17 45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19 29 Weerber. en nws. 19.45 Hoorsp 20.00 Journ. 2025 Sport. 20 30 Nws. en hoorsp. 21 00 Lichte muz. 21.30 Nws. en hoorsn 22.00 Gram. 22 30 Nws. en gevar. proo-r. 23 30 Nws 23.40 Gev. progr. (Om 0.30 Nws.) 0 55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Operette- muz 16.05 Ork conc. 17 00 Nws. 17.45 Lichte muz 19.00 Nws 19.35 Amus .muz. 20 45 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazz. 22.30 I.ichte muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 100 Weerber. en gevar. muz. Frankrlik 3. 280 en 235 m. 12 05 Ork. conc. 14 25 Gram. 14.30 Gewild conc. 15 00 Gram. 15.30 Ork.conc. 16 00 Gram. 17.85 Pianospel. 18 05 Kamermuz 19.16 Gram. 19.30 Kamermuz. 20.00 Ork.conc. 23.10 Kamermuz. 23.35 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Ork conc. 12.30 Weerber. 12.34 V. d landbouwers. 1242 Gram 12 52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14 00 Ork. conc. 14.40 Kamermuz. 15 05 en 15.30 Gr. 16.00 Koersen. 16.06 V d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17,45 Franse les. 18 00 Op wijde muz. 18.10 Protestantse uitz. 18 20 v d. sold. 18.50 Sportkron19.00 19 40 Gram. 20 00 Koorzang. 20 45 Kun«t- kaleldesooon 21.00 Ortc conc. 2130. Am. ork 22 00 Nws. 22 15 Prix Italia 1959. 22.55 Nws. 23 00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12 02 Gram. 13 00 Nws. 13 15 Gram. 14 20 Ork conc. 15.20. 15.30 en 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17 10 Lichte muz. 17 20 Hedendaagse Belg. muz. 17.46 Gram. 18.40 Gram. 19 30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.20 Ge var. muz. 22.10 Jazzmuz. 22,55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur) O- P, M 9 a 9 *3 H ■4 SSfl jj* S SUS cM Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenobl» Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon geh. bew. ono 8 geh. bew. o 8 geh. bew. ono 4 geh. bew. ono 7 mist ono 2 geh. bew. o 6 half how. ono 5 geh. bew. ono 2 zwaar bew no 4 licht bew. ono 5 geh. bew. n 4 geh. bew. w.stll geh. bew. nno 9 geh. bew. w.stll motregen nno 5 geh. bew. no 3 onbewolkt no 2 geh. bew. n 3 regen nnw 3 half bew. w.stil regen nnw 7 motsneeuw n 2 geh. bew. no 2 onbewolkt w.stll half bew. w.stil mist w.stil regen o 2 zw bew w.stll zw bew w.stll half bew. ono 3 zwaar bew. nw 3 weerlicht n 3 motregen nnw 12 0-10 1-0 0 1 -1 0 1 -0 0 -1 -0 0 1-2 0 -1 -2 0 2-10 2-10 -7 -15 0 -2 -2 0.2 -6 -10 0 2 -1 0.1 7 4 5 0.4 4 2-10 2-2 0 4 2 0 11 7 9 12 1 0 9 6 24 -3 -4 0.2 4-0 7 11 -3 0 8-2 0 8-10 3 3 32 18 10 0 13 8 0 13 7 38 9 6 0 16 6 0 13 9 D

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2