Vijf meisjes in houten noodwoning bij brand een prooi der vlammen Nota van Venezuela aan Ned. ambassadeur WEERBERICHT Ontzettend drama te Gemert Ouders ivaren op de bromfiets naar Helmond voor boodschappen Inval bij VRON Grootscheepse razzia's in zeven Westduitse staten: 55 arrestaties Extra-vluchten zijn opgeschort Het Dagboek van Farah Diba Ad vertentieknipselpr ij svraag werd opnieuw een groot succes Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 No. 29923 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.30 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel I, Lelden - Giro na 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Kachelpijp was vermoedelijk oververhit Vijf kinderen, alle meisjes, zijn om het leven gekomen bij een brand, die haar ouderlijke woning in een uur tijds totaal heeft verwoest. Omstreeks half zeven ontdekte een buurman, die op enige honder den meters afstand woont, brand in de houten noodwoning van de heer en mevrouw P. P. Kuypers-Van Cuyck. Wetende dat het echtpaar Kuypers op de bromfiets naar Helmond was vertrokken om boodschappen te doen rende hij naar het huis, toen hij rook zag opkringelen. Hij vond de deur op slot, trapte deze in, maar trof binnen zo'n rook en hitte aan, dat hij geen reddinqspoginqen meer kon doen. Verkoolde resten. De brandweer van Gemert was welis waar zeer snel ter plaatse, doch kon niets uitrichten, daar tussen alarmering en verschijnen van de brandweerlieden het huis veranderd was in een laaiende fakkel. Pas toen tegen achten nog sleohts smeulende resten over waren kon men en onderzoek instellen. Men vond in een hoek van een ka mer de verkoolde resten van vier kin deren: de 7-jarige Nelly, de 5-jarige Johanna Maria, de 4-jarge Josephina en de 2-jarige Petronella. In de resten van een wieg lag het overschot van de baby Francisca, die in januari van dit jaar geboren was. De politie was ondertussen in Hel mond op zoek gegaan naar de ouders. Zendapparatuur in beslag genomen (Van onze Amsterdamse correspondent) Een dag voor de zenderonderdelen van de „Vrije Radio Omroep Nederland" in het aangekochte en in Emden liggende lichtschip zouden worden ingebouwd om in de loop van de volgende week op de Noordzee met commerciële radiopro gramma's te kunnen beginnen, heeft de P.T.T. ingegrepen. Gistermiddag heeft de opsporingsdienst van de P.T.T. in sa menwerking met de Amsterdamse politie een inval gedaan in de werkplaats van de technische directeur van de V.R.O.N. en de zendinstallatie, alsmede een nood- zender in beslag genomen. De opsporingsdienst van de bijzondere radiodienst van de P.T.T. baseert zich op artikel 20 van de telegraaf- en tele- foonwet van 1904, volgens welke het ver boden is een zender in bezit te hebben, ongeacht het feit of er al dan niet mee wordt gezonden. Ontheffing hiervan kan alleen worden verleend door de minister van Verkeer en Waterstaat in de vorm van een speciale vergunning. De V.R.O.N. was niet in het bezit van zo'n vergunning. Routine „Ik had er lucht van gekregen dat zich in het pand Beursstraat 17 te Amster dam een zender bevond", aldus ver klaarde ons gisteravond de technisch hoofdambtenaar van de P.T.T., de heer D. Neuteboom uit Den Haag, die de zender in beslag heeft doen nemen. „Het is voor mij 'n routinezaak. Ik bedoel daarmee, dat ik eenvoudig let op dat artikel 20. Of de overtreder een ama teurtje in Drente is of toevallig een di recteur van de VJt.O.N. doet niets ter zake. Uit de in beslagneming mag men niet afleiden dat de P.T.T. al dan niet bezwaar heeft tegen de VRON als zo danig. Het gaat hier uitsluitend om de overtreding van de telegraaf- en tele- foonwet". Onrechtmatig De technisch-directeur van de VRON de heer Oswald toonde zich zeer gebelgd over deze gang van zaken. „Hier is spra ke van een onrechtmatige daad", zei hij ons. „Dat bewuste artikel 20 slaat alleen op werkelijke zenders. De in beslag ge nomen apparaten zijn echter gedeelten van een zender. De overheid dwingt ons nu illegale maatregelen te nemen. Want dat wij doorgaan staat vast." De P.T.T.-opsporingsdienst zal nu in samenwerking met de Amsterdamse po litie verbaal opmaken, waarna de offi cier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven de mogelijkheden tot vervolging zal be studeren. De apparatuur is naar Den Haag overgebracht. Pas omstreeks negen uur werden zij gevonden en konden zij op de hoogte worden gesteld. Zij zijn thans tijdelijk ondergebracht in het noodziekenhuis te Handel, de buurtschap waarin de wo ning van de familie Kuypers stond. De heer Kuypers, 32 jaar is grondwerker, in dienst bij de gemeente Gemert. Zijn vrouw is 29 jaar. Het echtpaar was in 1951 gehuwd. Het heeft bij deze brand al zijn kinderen verloren. Meisjes in kamerhoek De oorzaak van de brand moet ver moedelijk worden gezocht in overver hitting van een kachelpijp. Na het ver trek van de ouders naar Helmond moet de kachel feller zijn gaan branden. De pijp van de kachel liep onbeschermd door het hardboard, waarvan de zolder gemaakt was, naar buiten. De pijp moet heet geworden zijn, waardoor het board is gaan smeulen en vervolgens gaan branden. In een minimum van tijd moet de geheel van hout opgetrokken woning in brand hebben gestaan. De oudste vier meisjes moeten nog getracht hebben zich te redden, ge tuige het feit, dat haar stoffelijke overschotten tegen elkaar aan gevon den werden in een hoek van de ka mer. Waarschijnlijk waren zij reeds in de rook gestikt, toen de buurman buiten rook zag opkringelen. De stoffelijke overschotten zijn over gebracht naar het gebouw van het Wit- Gele Kruis te Handel. Zij zullen ook in Handel ter aarde worden besteld. Verspreiders van rode pamfletten Deense spionnen staan terecht De W estduitse politie heeft bij een grootscheepse razzia in zeven Westduitse staten 55 mensen gearresteerd, die elke maand op grote schaal clandestien communistisch propagandamate riaal in West-Duitsland verspreid den. Elke maand werden tien miljoen pamfletten verspreid, waar van de helft via de post. Bij de razzia, die van dinsdag tot don derdag duurde, zijn voorts een grote hoeveelheid propaganda materiaal en vrachtwagens die voor de verspreiding werden ge bruikt, in beslag genomen. Dit is gisteren bekend gemaakt door het federale gerechtshof te Karlsruhe. De elf voornaamste arrestanten zullen worden vervolgd door de federale open bare aanklager. De anderen zullen voor plaatselijke rechters moeten verschijnen De omvangrijkste centra van de clan destiene organisatie bevonden zich in Noordnjn-Westfalen en de streek waai de Rijn en de Main tezamen komen. Aan de razzia ging een diepgaand on derzoek van enige maanden vooraf. Zeven personen die ervan verdacht worden leiding te hebben gegeven aan een spionnage-organisatie in Dene marken staan thans in Kopenhagen terecht. Zij worden ervan beschuldigd Deense militaire geheimen aan een vreemde mogendheid te hebben uitgele verd. De eerste arrestaties in deze zaak werden op 8 juni dit jaar gedaan. Tot nogtoe zijn tweehonderd mensen aange houden, van wie de meesten zich bezig hielden met smokkelen, het middel waardoor, naar men aanneemt, de spionnen hun werk financierden. Reeds gedurende twee jaren voor de eerste arrestaties had de Deense veiligheids dienst het goede moment om toe te slaan afgewacht. Advertentie BREESTRAAT Minder wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: De wind zal in kracht af nemen. Bij opklaringen in de nacht zal het vooral in het binnenland weer licht vriezen. Plaatselijk zal de nachtelijke afkoeling gepaard gaan met de vorming van mist. Bij opklaringen overdag lopen de temperaturen weer op tot boven het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur) 13 DECEMBER Zon op: 8.39 uur; onder 16.28 uur. Maan op: 15.56 uur; onder: 6.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.16 en 14.28 u. Laagwater te 10.20 en 22.30 uur. (14/12 hoogwater te 2.52 en 15.03 uur, laagwater te 10.52 en 23.10 uur). Dit blad bestaat dit 16 pagina's, en een Bijvoegsel. Ziekenfondspremie 4.8 procent De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de hoogte van de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering voor 1960 bepaald op 4.8 van het loon in de zin van de ziektewet. Deze beslissing is genomen met inachtneming van de uitkomsten van het overleg tussen de minister en de organisaties van de medewerkers van de ziekenfondsen. Dientengevolge kon de premie iets lager worden ge steld dan door de Ziekenfondsraad en SER was geadviseerd, aldus het mi nisterie. Bij zijn beslissing heeft de minister zich mede laten leiden door de overwe ging, dat hij nog wachtende is een ad vies van de SER inzake de meest ge wenste omvang van de reserve van het vereveningsfonds. Bij een premiepercen tage van 4.8 zal de reserve toch naar verwachting in 1960 nog met een be trekkelijk gering bedrag toenemen. Dreigende taal van Salem tegen Israël Majoor Salah Salem, directeur van „Al Somhoeria" het regeringsblad van de V.A.R., heeft zaterdag een waarschu wing gericht aan het adres van Israël. Hij schrijft in het blad dat de VA.R. „zal vechten als Iraël het waagt om de bedding van de Jordaan te verleggen". Het plan van Israël om dit te doen teneinde de Negeb-woestijn te bevloeien en deze woestijn dan door twee miljoen joden te laten koloniseren, zal bij uit voering de Arabische landen van water beroven en houdt dus een dodelijk ge vaar in. Het gaat er om of wij zullen leven en Israël zal sterven of dat Israël zal leven en de Arabieren zullen omkomen, aldus majoor Salem. De haven van Hollandia op Nieuw- Guinea wordt gemoderniseerd. Onder meer wordt een betonnen steiger gebouwd van 132 meter lengte met korte dwarssteigers. Straks zullen schepen tot 12.000 ton in deze haven kunnen meren. Het Venezolaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat de minister van Buitenlandse Zaken, Arcaya, gisteren een nota aan de Nederlandse ambassadeur te Caracas, dr. H. N. Boon, heeft overhandigd over het incident met de twee Cubaanse vliegers die boven de Ned. Antillen pamfletten tegen de Venezolaanse regering hebben uitgeworpen en daar vervolgens zijn geland. De Venezolaanse regering had destijds verzocht de gelande piloten vast te houden totdat een speciale commissie van de organisatie van Amerikaanse Staten hen had kunnen ondervragen om vast te stellen dat het hier ging om een buitenlandse inmenging in de binnenlandse politiek van Venezuela. Dit verzoek werd door de regering van de Ned. Antillen van de hand gewezen. Wat brengt de toekomst? Houdt de sjah werkelijk van mij Zal ik mij thuis voeleo m het paleis in Teheran Op de vooravond van haar vertrek naar Perzië, schreef de bruid van de keizer, Farah Diba, deze vragen in haar dagboek. Het ontroerende afscheid van een jong meisje van haar zorgeloze jeugd. Libelle verwierf het recht, als enig blad in Nederland, dit zeer persoonlijke en open hartige dagboek te mogen publiceren. Volgende week in Libelle: is nu eenmaal beter Deze twee van negen kinderen van het gezin Schröder uit Amster dam moesten gisteren achterblijven toen het gezin met de Waterman naar Australië emigreerde. De tweejarige Woutertje mocht op medisch advies niet ingeënt wor denen zijn oudste zestienjarige zusje Petronella bleef daarom ook achter om op hem te passen tot hij wel ingeënt kan worden en het ge zin naar het nieuwe vaderland achternareizen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag heeft gisteravond in antwoord op een vraag meegedeeld dat het bericht over de overhandiging van de nota ten departemente nog niet bekend was. Het Venezolaanse ministerie van Ver bindingen heeft gisteren bevestigd dat de vergunning voor de extra vluchten tussen Venezuela en de Ned. Antillen is opgeschort. Deze vluchten waren vorige jaren toegestaan om Venezolanen in de gelegenheid te stellen op de Ned. An tillen kerstinkopen te doen waar talrijke artikelen goedkoper zijn dan in Vene zuela. Volgens de woordvoerder is het be sluit genomen in verband met de hui dige stand van de betrekkingen tussen Venezuela en de Nederlandse Antillen. Een andere reden is dat een belang rijke hoeveelheid deviezen clandestien werd uitgevoerd en dat deze gelden werden uitgegeven in casino's en derge lijke op Aruba en elders. Het Venezilaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren een communiqué gepubliceerd na inlichtin gen te hebben ontvangen van de Vene zolaanse vertegenwoordigers in Neder land en de Ned. Antillen. De moeilijkheden tussen de Ned. An tillen en Venezuela zijn het gevolg van een abnormale toestand, aldus het com muniqué. Hierin wordt voorts gezegd dat de Ned. Antillen een gemakkelijke basis blijken te zijn voor operaties tegen Venezuela. Niettemin legt de Venezolaanse re gering er in het communiqué de na druk op dat z\j goede betrekkingen wenst te onderhouden met Nederland en de Ned. Antillen. Advertentie PHILIPS TELEVISIE f995.—. Het prettig, bedienbare, asymmetrische model, demonstreren wij U gaarne. LANQE MARE 68 TEL. 28508 Elders in dit nummer publiceren wij de uitslag van de Advertentie- knipselprijsvraag, welke wij op veler verzoek ter gelegenheid van het jaarlijkse bezoek van Sint-Nicolaas plaatsten en die, blijkens het groot aantal inzendingen, nog niets van haar aantrekkingskracht heeft ver loren. Tal van inzenders betuigden in enthousiaste bewoordingen hun instemming met dit soort prijsvraag, waarvan de oplossing weliswaar veel tijd en moeite vergt, doch anderzijds velen ook kostelijke ontspan ning heeft bezorgd. Een klein aantal puzzelaars gaf aan zijn inzending de een of andere attractieve vorm, waarvan wij een drietal met een extra-prijsje van f. 5.willen belonen. Het zijn: mej. Fr. Jongepier, Leidsestraatweg 7, Oegstgeest; de heer M. Tonkes, Hoge Rijndijk 107a, Leiden en mevr. H. v.d. Stoel-De Roos. Wilgenlaan 1, Voorschoten Het gedichtje, dat laatstgenoemde inzond, laten wij hieronder volgen: 't Is eigenlijk mens-onterend werk.' Is heus mijn winstbejag zo sterkf Mijn ogen steken, 'k houd ermee op! Ik gooi het neer, ik staak ,ik stop! Maar nee, 'k word door een koorts gepakt, die gaandeweg eer stijgt dan zakt. Nog nooit verslond ik zó een krant! Die winkeliers zijn bij de hand, Om op zo'n prijsvraag aan te dringen, want mets kan zó tot lezen dwingen. 'k Ken dlle winkels nu in Leiden: Nu kan ik iedereen verblijden Met auto's, hemden, vogelkooien, juwelen, grint, snoep om te strooien, jenever, yoghurt, lederjassen en, och! wat zou't me dan goed passen als 'k al die schatten kopen kon met al die bonnen, die ik won! De prijzen, bestaande uit waardebonnen, welke inwisselbaar zijn bij de winkeliers, die in het kader van deze prijsvraag een advertentie plaatsten, worden aan de winnaars toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1