IfeËMMTO Vervolgingen ,ivrede behandeling China protesteert bij Indonesië RESTAURANT VAN DER HEIJDEN 2e KERSTDAG a.s. De Gaulle maakte toespeling op spoedige grondwetsherziening Ned. en Haagse Comedie willen niet alle stukken meer doubleren Het is niet duur om Uw familieleden overzee te bezoeken! "A Ke rk eI i j k Leven Politie Ouderkerk treedt op L jerichl 1 maart 1860 Zaterdag 12 december 1959 Derde blad no. Voorstellen tot oplossing van het geschil De minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, Chen Yi, heeft ernstig protest geleverd tegen de Indonesische regering over „de ontoelaatbare toestand" van Chinese staatsburgers in de Indonesische republiek. Het protest is gezonden aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio, in een brief die op 9 december was gedateerd. Communistisch China protesteert hierin tegen de „vervolging" en de „wrede behandeling" van de Chinezen in Indonesië. De brief bevat voorstellen tot op lossing van het probleem en wijst op verbreding van de breuk tussen de twee landen, als gevolg van de Indonesische maatregel om geen buitenlanders grotendeels Chinezen meer toe te laten tot het voeren van kleinhandel op het platteland. Volgens het Chinese protest wor den, door het bevel dat vóór 1 januari alle Chinezen op het platteland hun zaken moeten hebben overgedragen, „de persoonlijke rechten en belangen van de Chinezen geschaad, en wordt de persoonlijke veiligheid bedreigd". Een groot aantal Chinezen heeft zijn middelen van bestaan verloren en is dakloos geworden. Het protest beschuldigt zekere In donesische bladen van vijandige pu- blikaties en bekladding van Chinese leiders. Er wordt voorts op gewezen, dat de op grote schaal in Indonesië tegen de Chinezen aldaar toegepaste maatrege len, een toestand heeft veroorzaakt „die ten zeerste afbreuk doet aan de vriend schap tussen Indonesië en China". In de brief, die gedateerd is 9 decem ber, wordt aangedrongen op een on middellijke ratifioatie van het Chi nees-Indonesische nationaliteitsverdrag van 1955 en het benoemen van een commissie, die de regels voor de toe passing ervan zal moeten opstellen. Van Indonesische zijde is medegedeeld, dat het antwoord van minister Soebandrio morgen zal worden gepubliceerd. De Chinese minister geeft drie ma nieren aan waarop het geschil kan wor den bijgelegd: 1. Chinezen in Indonesië, wier fami lies in vele gevallen reeds generaties ccleden daar metterwoon hebben geves tigd, dienen in de gelegenheid te worden gesteld, de Indonesische nationaliteit te verkrijgen. Zodra zij deze hebben ver kregen. zullen zij natuurlijk getrouwe Indonesische staatsburgers worden en zullen zij automatisch en zonder enige discriminatie in het genot worden ge steld van alle rechten als zodanig, al dus de Chinese minister van Buiten landse Zaken. 2. Aan Chinezen in Indonesië, die prijs stellen op het behoud van de Chi nese nationaliteit, of aan wie de Indo nesische nationaliteit mocht worden ge weigerd, moet worden toegestaan in In donesië te blijven. De Indonesische re gering zal er dan voor moeten waken, dat te hunnen aanzien geen vervolging wordt ingesteld of enigerlei discrimina tie ten aanzien van de andere bevol kingsgroepen wordt toegepast. 3. Chinezen in Indonesië, die daar niet willen blijven, of hun bestaansmid delen hebben verloren, moeten zich naar China kunnen begeven ..waar zij in de gelegenheid zullen worden gesteld om een bijdrage te leveren in de socia listische opbouw van hun moederland". In de brief worden onmiddellijke on derhandelingen over deze Chinese denk beelden voorgesteld. Oppositie in Spanje protesteert tegen Eisenhowers bezoek Zes ondergrondse oppositiegroepen in Spanje hebben in een gemeenschappe lijke brief, die donderdag aan de Ame rikaanse ambassade in Madrid is afge geven. geprotesteerd tegen het komende bezoek van president Eisenhower aan generaal Franco en geëist dat de presi dent in Madrid een delegatie van de democratische organisaties en partijen ontvangt. Gezegd wordt dat de Span jaarden verbaasd zijn dat de president een bezoek aan Franco brengt en men legt er de nadruk op dat dit het eerste bezoek van een Westelijk staatshoofd aan Franco is. De ondertekenaars zijn onder meer christen-democratische en socialistische organisaties. De „democratische Jeugd van Cata- lonië" schrijft een open brief aan pre sident Eisenhower waarin wordt ver klaard: „Het is treurig dat het land, dat zich opwerpt als de verdediger en vaan deldrager van de vrijheid, zonder reserve een totalitair regime, ontstaan met de hulp van Mussolini en Hitier, steunt". De gemeenteraad van Madrid heeft intussen besloten het eerste plein dat president Eisenhower bij zijn bezoek aan de hoofdstad passeert, naar hem te noemen. Op het midden van het plein zal dan een gedenkteken worden ge plaatst Gebruik Uw KERSTDINER in ons gezellig en sfeervol restaurant op Reserveer tijdig Uw tafel. Tijdens het diner, dat een besloten karakter draagt, zorgt een beschaafd strijkje voor muzikale omlijsting. BREESTRAAT 85 - LEIDEN Telefoon 21090, b.g.g. 26605 Eisenhower over tie strijd tegen honger Bij de opening van een landbouwten toonstelling in Nieuw-Delhi pleitte pre sident Eisenhower gisteren voor een strijd in de hele wereld tegen honger. „Thans zijn wij wetenschappelijk in staat op het wereldtoneel tenminste deze ene kwaal tragisch en onmenselijk beide weg te nemen: die van de hon ger, die kinderen uitmergelt, het hart van htm ouders diep treft en de toorn opwekt van hen die eindeloos zwoegen en slechts een kleinigheid verdienen. De mens beschikt thans over de ken nis en de hulpbronnen om op wereld schaal de honger te bestrijden, een strijd die het menselijk wezen verheft. De ten toonstelling hier bewijst dit. Het pleidooi voor die oprecht edele strijd komt tot uiting in het thema van de Amerikaanse inzending: „voedsel, ge zin. vriendschap, vrijheid". President Eisenhower was in een staatsiekaros, getrokken door zes paar den, onder grote belangstelling naar het terrein van de tentoonstelling gereden. Na de opening door president Prasad, sprak Eisenhower zijn rede uit. Vervol gens begaven beide presidenten zich naar het Amerikaanse paviljoen. Talloze Indiërs, van wie velen slechts het minimum hebben om in leven te blijven, drongen samen op het terrein. President Eisenhower heeft van In- diëers uit alle lagen der bevolking dui zenden kleine geschenken, brieven en briefkaarten ontvangen. Sommige brie ven bevatten een uitnodiging, andere goede wensen. V.S. staken bouw van de Vega-raket Beperking van verscheidenheid De Amerikaanse dienst voor lucht en ruimtevaart heeft bekendgemaakt dat de Verenigde Staten afzien van de bouw van een meertrapsraket „Vega". Voor de bouw van deze raket was een bedrag van 240 miljoen gulden uitge trokken. De „Vega" werd ontworpen om een nuttige lading van ongeveer 350 kilogram naar Mars of Venus en van ongeveer 450 kilogram naar de omge ving van de maan te zenden en om 2.250 kilogram in een baan om de aarde te brengen. Volgens de bekendmaking is van de bouw van deze reuzenraket afgezien om de verscheidenheid in raketten voor het Amerikaanse ruimteprogram te beper ken. De kunstmaan- en andere proeven die met de „Vega" zouden worden uit gevoerd, zullen nu met andere raketten worden gedaan. Op 65 miljoen gulden na kan het be drag dat voor de bouw van de „Vega" was bestemd, voor andere projecten worden gebruikt, aldus de bekendma king. Het ruimteonderzoek waarvoor deze raket was bestemd, zal niet^noemens- waard vertragen. De „Vega" is altijd beschouwd als een overgangsraket voor de tijd waarin de drie traps „Centaur" nog niet kan worden gebruikt. V.N. „zeer bezorgd" over Algerije Op instigatie van de Afrikaanse en Aziatische landen is gisteren door Pa kistan een ontwerpresolutie over de Al gerijnse kwestie bij de Algemene Verga dering van de V.N. ingediend. Hierin wordt gezegd dat de Algemene Vergade ring zeer bezorgd is over het voortduren van de vijandelijkheden in Algerije en dat de vergadering het recht op zelfbe schikking erkent van het Algerijnse volk. Tenslotte wordt in de ontwerpresolutie aangedrongen op het houden van be sprekingen om op basis van het recht op zelfbeschikking en in overeenstemming met de grondslagen van het handvest van de V.N. te komen tot een vreed zame regeling. (Van onze Parijse correspondent) Generaal Charles de Gaulle heeft in Saint Louis, de driehonderdjarige hoofd stad van Senegal in Afrika, waar hij een periodieke zitting van de Gemeenschap van Frankrijk met de Afrikaanse volke ren presideert, een duidelijke toespeling gemaakt op een spoedige herziening avn de grondwet der Vijfde Republiek, welke, zoals men zich herinnert, vorig jaar bü referendum werd aangenomen. De orga nen en modaliteiten van onze Gemeen schap zullen veranderd moeten worden, zo zeide de generaal. De eenheid tussen ons en Afrika zal echter gehandhaafd blijven, want Frank rijk, zo riep De Gaulle uit ,is het land ter wereld, dat. het meest geschikt is de broederschap jegens de mensen te be trachten. De Gaulle verklaarde het even wel normaal te achten, dat een jonge staat zijn persoonlijkheid vooral ook naar buiten wil manifesteren. De president der Republiek en der Gemeenschap werd gisteren door een grote menigte met stormachtige ovaties verwelkomd. Honderden nomaden en andere stammen hadden soms gedurende vele dagen lange afstanden op hun ka melen afgelegd om bij de begroeting van de generaal aanwezig te kunnen zijn. De meeste negervrouwen waren in kleu rige doeken gehuld, waarin zij ook nog het portret van De Gaulle hadden ver werkt. De burgemeester van St. Louis schiep echter even een lichte koelte onder de vele militairen van De Gaulles gevolg, toen hy met de vriendelijkste bedoelin gen opmerkte dat, ofschoon deze grote Fransman een machtig krijgsman was, hen toch ook nog een oprecht karakter bezat. Vandaag hebben ook premier Michel Debré en nog enige andere Franse mi nisters zich naar Senegal gespoed om aan de confertentie deel te kunnen nemen. Het voornaamste onderwerp van be spreking staat nochtans niet op de agenda: het streven van de meerderheid der Afrikaanse landen naar complete onafhankelijkheid in het raam der Ge meenschap. De promotoren van dit stre ven zyn de beide landen van de Mali federatie, Senegal en Soedan. De con stitutie van de Vijfde Republiek be paalde, dat Frankrijk de verdediging van alle grondgebieden en de diplomatieke vertegenwoordiging der landen van de Gemeenschap voor zijn rekening zou blijven nemen. De beide Malilanden hebben er bijna vanaf het begin echter al voor geijverd ook die beide sectoren zelf te mogen beheersen. In Parijs ge looft men dat De Gaulle zich nu bij dit verlangen heeft neergelegd in de hoop, zo de spanningen binnen de Gemeen schap in de toekomst beter te zullen kunnen domineren. Hoe de grondwets wijziging in haar werk zal gaan, met of zonder een nieuw referendum, is echter in Parijs nog niet bekend. Voorstel aan ministerie O.K.IV. Nog gedeeltelijke enkelvoudige bespeling De directies van de Nederlandse Comedie en de Haagsche Comedie hebben thans bij het ministerie van O. K. en W. een voorstel ingediend over de bedrijfsvoering in het volgen de seizoen. Het voorstel zal in wijde kring bestudeerd en besproken worden, ook in verband met de consequenties voor de televisie. In tegenstelling met vroegere berich ten, die spraken over „geheel enkel voudige bespreking", gaat het thans ingediende officiële voorstel niet daarvan uit. Weliswaar hebben de directies van de twee gezelschappen een enkelvoudige bezetting van stukken voor ogen als middel om het artistieke peil van de voorstellingen te verhogen, maar zy stellen deze enkelvoudige bezetting slechts voor een deel der premières voor. Voor het overige willen zy het doublure systeem handhaven, teneinde de ver mindering van het aantal speelbeurten acceptabel te maken. Tekort Heeds in de jaren 19461947', aldus de directies van de Nederlandse en de Haagsche Comedie, „was er in Nederland slechts voldoende spelersmateriaal aan wezig voor het bezetten van drie artis- tiek-verantwoorde doublerende gezel schappen en één jeugdgroep. Sindsdien zijn vele aoteurs ons door de dood en andere oorzaken ontvallen en hebben enige zich toegelegd op free-lance werk zaamheden". Uitgaande van de gedachte, dat het him taak is toneelvoorstellingen te ver zorgen op een zo hoog mogelijk artistiek peil, zijn de direoties van de Nederlandse Comedie en van de Haagsche Comedie tot de overtuiging gekomen, dat het noodzakelijk is geworden een wijziging in het door hen totmutoe gevoerde dou blure-systeem te brengen. Daarin den- Wist U dat de KLM het U heel gemakkelijk maakt om Uw familieleden overzee te bezoeken zonder dat dit U veel geld hoeft te kosten? Als U er meer van wilt weten .stuur dan een briefkaartje aan de KLM, Postbus 42 21 C, Amsterdam, met duidelijke vermelding van Uw naam en adres. U ontvangt dan gratis het 20 pagina's dikke, fraai geïllustreerde boekje „Hoe ver is het van hier naar het land waar mijn kinderen wonen?" Aan de fauluskerk te Rotterdam I beeldhouwer J. Vlasblom geplaatst gisteren dit Paulusbeeld van de I Het is nit beton gegoten. NED. IIERV. KERK: Beroepen te Nijver dal H. J. van Druten te Driebergen. Bedankt voor Poortvliet (töez.) C. J. van den Broek te Ridderkerk. GEREF. KERKEN: Beroepen te Landsmeer J. van Wattum te Midwolda (Old.). Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kermis, dat zij hebben besloten de Apothekersdijk van 14 tot en met 17 december en op 19. 21. 22 en 24 december 1959 van 13 tot 19 uur en op 18 en 23 december 1959 van 6 tot 19 uur gesloten te verklaren voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee ln de richting Kippen brug. ken zij een waarborg te vinden voor de verwezenlijking van hun taak en voor het voortbestaan van hun gezelschappen bij een verdere ontwikkeling van de media t.v., radio en film. Zuigkracht Zij achten het onmogelijk het huidige doublure-systeem te handhaven zonder een ernstige bedreiging van het arties- tieke peil van hun opvoeringen en wel door: 1. het ontstaan van een teveel aan gezelschappen 2. de free-lance werkzaamheden van een aantel eerste acteurs en 3. de zuigkracht der andere media, factoren, die geleid hebben tot een ver zwakking van de troepen en daardoor het intensief doubleren onverantwoord maken. Zoals reeds gezegd is willen de direc ties van de Nederlandse Comedie en de Haagsche Comedie van oudsher standplaatsgezelschappen, hetgeen tot uitdrukking komt in het aantal vrije ln opdracht van een Dordts comi té heeft de Amsterdamse beeld houwer A. Jansma een gedenkteken vervaardigd ter nagedachtenis van de twee jaar geleden overleden schrijfster Top Naeff. Het in brons uitgevoerde gedenkteken zal in het voorjaar boven de voordeur van het geboortehuis van de schrijfster worden geplaatst. voorstellingen in de eigen stad de ge varen voor het artistieke peil het hoofd bieden door niet alle stukken te double ren en aldus het aantal speelbeurten te verminderen. Zij stellen zich voor met deze werkwijze toch nog tot elk negen a tien premières te komen. Wat de televisie betreft, menen zij aan de moeilijkheden waarin dit medium zich bevindt, op deze wijze tegemoet te kunnen komen, zonder dat het toneel daarvan een nadelige invloed onder vindt. De directies menen voor dit laat ste een garantie te kunnen vinden in het stellen van een limiet aan de medewer king van hun acteurs aan de andere media. Zy denken n.l. het aantal t.v.- rollen per acteur te beperken tot twee a drie rollen per seizoen. Advertentie Rumoer om tekening van Cees Bantziger De etalage van het verbouwde winkel huis, dat tekenaar Cees Bantzinger en diens vrouw, de chansonière Jetty Pearl, in Ouderkerk aan de Amstel tot woning dient, is leeg. Gistermorgen hing hier een met potlood op papier gezet vrou welijk naakt. Nu hangt er niets meer. De directe aanleiding van de verwijde ring van de tekening is geweest de klacht van een moeder, die zich ontdaan bij de dorpsveldwachter vervoegde, om dat haar 13-jarig zoontje zo onder de indruk was gekomen van Bantzigers oeuvre, dat hij thuis op kinderlijke wijze het naakt natekende. Tegenover de politie verklaarde zij dat de tekening van haar zoon „schunnig" was. Haar klacht stond niet alleen, want even later beklaagde een andere katho lieke vrouw zich eveneens over de ten toongestelde tekening van Bantziger, die zy aanstootgevend achtte voor haar kin deren. Donderdagmiddag stond de veldwach ter by Cees Bantzinger op de stoep. „Dat ding moet eruit", zei hij bars. En nadat hij in de kleine expositieruimte enkele kindernaakten had aanschouwd: „Als u die er maar niet voor in de plaats hangt". Dat was genoeg om bij de kunstenaar de stekels overeind te roepen. Bantzinger, die sinds anderhalf jaar in Ouderkerk woont en in de etalage vrijwel doorlo pend naaktfiguren exposeert zonder ooit een op- of aanmerking te hebben gehad, weigerde. Een uur later diende zich inspecteur Vos van de Rijkspolitie Nieuwer-Amstel aan. De inspecteur zei ons gistermiddag de tekening persoonlijk niet aanstootge vend te vinden. „Maar ik heb de plicht de aangifte te onderzoeken. Ik had na tuurlijk het schildery in beslag kunnen nemen en verbaal kunnen opmaken om de rechter te laten beslissen. Dat heb ik niet gedaan. Artikel 239 van het wetboek van strafrecht staat toe op te treden tegen openbare schennis der eerbaarheid. Dat is hier uiteraard niet het geval, maar de wet kent ook het verbod om dingen die de zinnelijkheid van de jeugd kun nen prikkelen openly k tentoon te stel- S.E.R. negatief over landbouwvestigingswet (Van onze Haagse redactie) In zyn vergadering van gisteren heeft de SER te Den Haag zich bezig gehou den met de vaststelling van een advies aan de regering over een voorontwerp van een landbouwvestigingswet. Nadat de voorzitter van de commissie, die de SER had ingesteld ter voorbereiding van het advies, prof. dr. Th. L. M. Thurlings, de nodige toelichting had gegeven, voerden verscheidene leden het woord, waarby bleek, dat de meesten zich niet konden uitspreken vóór een landbouw vestigingswet. Bij de stemming bleek, dat 27 leden vestigingsbesluiten in de landbouw in engere zin niet alleen niet noodzakelijk, doch zelfs in hoge mate ongewenst vin den. Drie leden waren vóór het stellen van vestigingseisen en vijf stemden blanco. Wederom 27 leden van de raad wezen vestigingseisen voor de tuinbouw, fruit teelt en teelt van siergewassen van de hand. Twee leden waren voorstander van vestigingseisen en zes leden stemden blanco. Voor het geval tot het stellen van ves tigingseisen (tegen het advies in) zou worden overgegaan, sprak de raad zich eenstemmig uit vóór het niet stellen van speciale eisen van Dat voor de landbouw in engere zin het gebied, waarvoor vergunningen worden afgegeven, niet in compartimenten mag worden verdeeld t.a.v. de vakbekwaam heidseisen en dat geen eisen van kre dietwaardigheid dienen te worden ge steld. Verder betuigde de raad eenstemmig zijn instemming met het leggen van de uitvoering van landbouwvestigingsbe- sluiten in handen van het Landbouw schap. Tenslotte wensten 25 leden van de raad geen autonome bevoegdheid voor het Landbouwschap bij het stellen van eisen van bekwaamheid en kredietwaar digheid voor de vestiging of uitbreiding van landbouwondernemingen. Zeven le den waren daar wél voor. len. Wy hebben hier te maken met een grensgeval. Daarom heb ik er een foto van laten maken en zal ik de commissie ter bestrijding van de pornografie van het Departement van Justitie laten oor delen". „Ik vind het maar een beroerd geval", zegt Bantzinger, die ons tekeningen liet zien van eerder in de etalage tentoon gestelde werken, waaronder naakten die stellig expressiever zyn dan die in het onderhavige geval. „Nooit is er geklaagd, nooit heb ik gezien, dat de jeugd voor de etalage stond om zich te doen prikkelen. Ik kan er met de beste wil van de wereld trouwens niets zinneprikkelends inzien. Wat moet ik nu? De helft van mijnwerk bestaat uit naakten". „Waar moet het heen als we het naakt in de kunst voor de jeugd moeten weg sluiten? Dan moeten we ook ophouden met schoolexcursies naar musea te ma ken. En wat Ouderkerk betreft: de bus naar Amsterdam stopt by het Amstel- station en mogen de Ouderkerker kin deren dan wel de naakte beelden zien die daar staan? Gaat het dorp my nu dwingen dat ik myn werk niet meer in de etalage mag hangen? Ik zie dit als een aantasting van myn vrijheid. Het is een vervelend symptoom van bekrompenheid waar ik geen raad mee weet". Voorschriften verwacht voor walvisvangst De regering overweegt de indiening van een wetsvoorstel .op grond waar van de walvisvangst in de toekomst, ook buiten het verband van de door Nederland verlaten conventie, aan be paalde voorschirften kan worden ge bonden. Dit deelt minister Marynen mede namens de minister van Buitenlandse Zaken, in zyn antwoord op schrifte- lyke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Van der Goes van Naters. De minister bevestigt, dat de Neder landse Maatschappij voor de Walvis vangst, rekening houdt met de vangst in het komende seizoen van ongeveer 2400 walvissen, dat is 1200 blue Whale Units. De regering heeft voor deze cam pagne geen limiet bepaald. Zij kon dit ook niet doen by het ontbreken van een wettelijke bevoegdheid daartoe. Gedurende de vastgelopen onderhan delingen over de verdeling van de totale vangst in quota zyn de Nederlandse be langhebbenden steeds uitgegaan van een quotum van 1200 B W U's voor de Ne derlandse Maatschappij voor de Walvis vaart. Dit komt overeen met 8 percent van een totale vangst van 15.000 BW U's in het antarctisch vanggebied Oorspron kelijk was de totale vangstlimiet bepaald op 14.500 eenheden, doch na protest van Nederlandse zijde heeft de Internatio nale Walviscommissie de limiet vorig Jaar verhoogd tot 15.000 eenheden. De vangstlimiet voor de thans aange vangen campagne wordt noch van Ne derlandse noch van internationale zyde gecontroleerd. Wel heeft de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart zich bereid verklaard het bureau voor de wal visstatistiek in Noorwegen in te lichten over het verloop van de grootte van de vangsten. De maatschappij heeft onder andere daarvoor twee beëdigde ..visme- ters" in dienst genomen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11