AFNEMENDE DOLLARSTROOM VOOR EUROPESE DEFENSIE WINTERJASSEN Eisenhower bepleit een internationaal gerecht WEERBERICHT MINISTER VISSER WAARSCHUWT TWEEDE KAMER Diensttijd ver kor ting afhankelijk van loonsverhoging vrijwilligers In de toekomst op eigen benen Amerika's president in Nieuw Delhi Langs juichende mensenmassa's reed hij naar de universiteit Amerikaanse onder-minister in Brussel DOUGLAS DILLON VOOR EEN LASTIGE TAAK IN EUROPA Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 No. 29922 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel X, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) Verkorting van militaire diensttijd is alleen mogelijk indien meer beroepspersoneel beschikbaar komt, verklaarde minister Visser giste ren in de Tweede Kamer. Diensttijdverkorting is daardoor afhankelijk van een extra salaris- verbetering voor het beroepspersoneel, want het huidige salarispeil is niet aantrekkelijk. In het begin van het volgend jaar hoopt de minister over het salarispeil een beslissing te kunnen nemen. In de defensienota zullen dan de mogelijkheden worden uiteengezet van diensttijdverkorting, die niet ten koste mag gaan van de aange gane verplichtingen. Minister Visser wilde zich niet bin den aan een toezegging de nota met de plannen voor het defensiebeleid in de jaren 19611963 in te dienen in het eerste kwartaal, want dat zou kunnen leiden tot minder gedegen werk. Hij zal het zo spoedig mogelijk doen in de eerste helft van 1960. Dit antwoord vond de heer De Kadt (P.v. d.A.) onbevredigend en hij diende een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd de nota niet later dan in het eerste kwartaal in te dienen. Over de motie zal volgende week dinsdag worden gestemd. Er is geen meerder heid voor. Minister Visser zag oud-minister Staf als de man, die een defensiefabriek heeft opgebouwd, waarvan het nu zijn taak is deze zo doeltreffend mogelijk in bedrijf te houden en waarin aanpassin gen nodig zyn in het vooruitzicht, dat de grote geldschieter (Amerika) zich ge leidelijk uit het bedrijf zal terugtrekken. Tijdens zijn verblijf in Washington heeft onze minister van Defensie zoals gewoonlijk geen bepaalde toezeggingen gekregen voor Amerikaanse financiële hulp. Wel is hem gebleken dat het standpunt van de Verenigde Staten te genover de NAVO ongewijzigd is geble ven. Amerika blijft voorshands tot aan vullende financiële steun bereid indien wij zelf redelijk bijdragen tot het be hoefteplan van de NAVO. REDELIJK De Verenigde Staten verwachten wel, vertelde minister Visser, dat de Europese bondgenoten meer en meer op eigen benen gaan staan. Hij vindt, dat een redelijk verlangen. Wij moeten de con sequentie aanvaarden, dat Europa geen verzameling is van in economische ont wikkeling achtergebleven landen. Dat is de werkelijkheid, waarmee wij voor de toekomst rekening moeten houden. De defensielasten in de laatste negen jaren zijn niet zo geweest, dat we in onze ont wikkelingsmogelijkheden zijn beperkt. In verhouding tot andere uitgaven zijn de defensielasten gedaald. Er is nog geen beslissing genomen over verhoging van de defensie-uitgaven. Onze toenemende welvaart stelt ons in staat onze NAVO- verplichtingen na te komen en geen risico te nemen met de veiligheid. In enkele naburige landen, waar de wel vaart niet minder is, is de defensie inspanning naar verhouding minder dan de onze. Maar er zijn ook andere NAVO-landen, die naar verhouding meer doen. Minder inspanning van andere landen kan geen reden zijn de onze op een lager peil te brengen, want dan wordt de veiligheid kleiner dan ons eigen belang vordert. Als we zelf onze verplichtingen niet nakomen, kunnen we dat niet meer van andere landen verlangen. Als we alleen kijken naar de enkele NAVO-landen die in hun ver plichtingen tekort schieten, begint een afbrokkelingsproces, die de veiligheid in gevaar zou brengen. NIEUW-GUINEA De beveiliging van Nieuw-Guinea be schouw ik als een nationale verplichting, verklaarde minister Visser. Daarmee doen wij niet tekort aan de NAVO. Wij zullen niet nalaten in Nieuw-Guinea maatregelen te nemen indien de toe stand zich in ongunstige zin zou wijzi gen. Persoonlijk is de minister voorstan der van de inschakeling van Papoea bataljons als bijdrage tot de beveiliging, maar daarover moet het kabinet be slissen. Het had de minister van Defensie ver heugd, dat de overgrote meerderheid van de Kamer het er mee eens is dat de internationale verhoudingen er toe dwin gen rekening te houden met de moge lijkheid van communistische agressie. De internationale toestand rechtvaardigt de defensie-inspanning. Als men heeft ge kozen tegen het communisme, kan men het betreuren dat de defensie zoveel kost, maar dan is er geen reden voor gespletenheid in ons volk in de beoor deling van de defensie als voorwaarde voor onze geestelijke en maatschappe lijke vrijheid. De mogelijkheden van economische en sociale ontplooiing stellen echter een grens aan onze defensie-uitgaven omdat anders de verdedigingswil zou worden ondermijnd. Het is niet nodig naar vol maaktheid te streven, maar wel naar een grondslag waarop een verantwoorde defensie kan worden opgebouwd en ge handhaafd. Een staatssecretaris voor de lucht macht zou minister Visser voorlopig niet willen aanstellen. Door een nieuwe ver deling van taken zou men het gevaar lopen van nieuwe verdeeldheid, terwijl juist naar meer eenheid tussen de on derdelen van de krijgsmacht moet wor den gestreefd. Staatssecretaris Calmeyer verklaarde zijn benoeming te hebben aanvaard, na dat minister Van den Bergh reeds de verticale organisatie had aanvaard. Er werd op hem een zo dringend beroep gedaan dat hij meende verplicht te zijn zich daaraan niet te onttrekken. O Slot pag. 2 Advertentie f59.-, f69.-, f79.-. f129.-. 10% KORTING. M. DE VRIES HAARLEMMERSTRAAT 149 t.o. Janvossensteeg. Langs juichende mensenzeeën reed president Eisenhower gisteren door de oude stad Delhi naar de universiteit, waar hem het ere-docto- raat in de rechten verleend werd. Een deel van de weg was bedekt door bloemen, die door de toeschouwers waren gestrooid. In de universiteit zei de Amerikaanse president in een rede, dat er naar zijn mening internationale wetten moeten komen, die oorlog onmogelijk maken. De tijd is gekomen, dat de wet in internationale aangelegen heden dezelfde rol gaan spelen als nu in de afzonderlijke staten. „Het is beter voor een internationale rechtbank nu en dan een veer te moe ten laten dan in een oorlog alles te verliezen", aldus president Eisen hower. Voor de universiteiten is hier een grootse taak weggelegd. Bij het verlenen van het ere-doctoraat noemde de vice-president van de universiteit Eisenhower „een pelgrim voor de vrede, een kruisvaarder voor de vooruitgang in de wereld en een beminde vriend van het Indiase volk". „Na zijn militaire vijanden op het slagveld te hebben verslagen wenst hij de oorlogsgod zelf te overwinnen". Bestrijding van de bange twijfel Eisenhower was gisteravond de ere gast aan het grootste staatsbanket, dat ooit in Nieuw-Delhi is gegeven, het hoogtepunt van een nieuwe dag van zijn verblijf in de Indiase hoofdstad, dat de Amerikaanse president .onvergetelijk' genoemd heeft. Eerder op de dag had president Eisen hower een ovatie gekregen van beide Kamers van het Indiase parlement. Eisenhowers toespraak werd 16 maal door applaus onderbroken. Voor het Indiase parlement zei Eisen hower, dat gecontroleerde algemene ont wapening in deze tijd een gebiedende eis is. Met India deelt Amerika het diepe verlangen naar leven in vrijheid, men selijke waardigheid en vrede met ge rechtigheid. Een nieuwe en grote gele genheid voor dit soort leven was voor allen geopend door de ontzagwekkende verrichtingen van de wetenschapsmen sen in de laatste tijd. De wereld, zo zei Eisenhower, ziet zich nu geplaatst voor het probleem hoe de wetenschap moet worden aangewend. Nieuwe straaljager nog niet gekozen (Van onze parlementaire redacteur) Zoals bekend staat Nederland voor de noodzaak van de algehele vervan ging van het vliegtuigenbestand van de luchtmacht, waarmee zeer grote bedragen gemoeid zullen zijn. Minister Visser heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard dat het nieuwe type straaljager voor het leger nog niet is gekozen, maar hij hoopte binnenkort tot de keuze in staat te zijn. Het com plex van factoren, die bfj de keuze een rol spelen, is oorzaak, dat de defini tieve keuze pas na diepgaande studie kan worden gedaan. Van de vele factoren, die een rol spe len, noemde de minister: de vliegtuigen moeten een bepaalde actieradius heb ben .Ze moeten voor drie taken geschikt zijn (verdediging, verkenning, aanval op gronddoelen). De vliegtuigen moeten operationeel gebruikt kunnen worden met andere van de Westeuropese lucht macht. Voor de onderdelen voorziening moet worden gelet op internationale samenwerking. Tenslotte moet de prijs redelijk zijn en het moet mogelijk zijn de financiering, hopelijk met Ameri kaanse steun, te waarborgen. De huidige vliegtuigen hebben hun tijd vrijwel gehad. Een deel van hun taak zal worden overgenomen door ge leide projectielen, maar het zal nog wel enige jaren duren voor die in voldoende mate beschikbaar zijn. De periode van overgang moet worden overbrugd door een nieuw supersonisch vliegtuig. Snellere overkomst van zeepost naar Amerika De overkomst van zeepost voor de V.S. blijkt aanzienlijk te zijn bespoe digd, nu de PTT mede gebruik maakt van verzending met schepen uit de Franse havens Le Havre en Cher bourg in die gevallen, waarin verzen ding via Nederlandse havens te veel vertraging zou opleveren. Dit blijkt uit een antwoord van de directeur-generaal der PTT op een brief van de Amsterdamse Kamer van Koop handel, waarin twee jaar geleden werd aangedrongen op een zo snel mogelijke verzending ongeacht de nationaliteit der schepen, waarmee deze snellere over komst zou kunnen worden bereikt. Donderdag werd in Rotterdam het 294-jarig bestaan van het korps Mariniers herdacht met een krans- legging bij het monument voor de gevallenen op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. Dg kranslegging geschiedde door de Commandant van het korps Ma riniers te Rotterdam Gen. Maj. der Mariniers H, Lieftinck. De Amerikaanse president vroeg of het niet mogelijk zou zijn deel te nemen aan een vijf- of vijftigjarenplan ter bestrij ding van het wantrouwen en de bange twijfel en het vasthouden aan de ver keerde dingen van het verleden. De pre sident zei voorts, dat de V.S. het nodig hadden geacht, duidelijk te maken, dat zij vastbesloten zijn agressie te weer staan door de beschikking over voldoen de strijdkrachten. De V.S. geloven door middel van een dergelijke kracht een noodzakelijke bijdrage tot een stabiele vrede voor het ogenblik en ook voor de toekomst geleverd te hebben, aldus Ei senhower. Pers in Peking gepikeerd Pekingse dagbladen hebben de be schuldiging geuit dat president Eisenho wer van zijn reis door Azië gebruik maakt om als „pleitbezorger van de koude oorlog" op te treden en tegen communistisch China „samen te zwe ren" De uitlating over een „samenzwering tegen China" schijnt haar oorsprong te vinden in een mededeling van James Hagerty, Eisenhowers assistent voor perszaken, op een persconferentie, dat de Amerikaanse president en zijn Pa kistaanse ambtgenoot generaal Moham med Ajoeb Khan het volkomen eens zijn, dat verzet dient te worden geboden aan het streven van communistisch-China tot gebiedsuitbreiding. Deze opmerking is blijkbaar niet naar de zin van de op agressie beluste pers in Rood-China! Om het vriespunt De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zwaar bewolkt met hier en daar op klaringen en plaatselijk enige neerslag. Krachtige tot matige wind tussen oost en noordoost. Lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 DECEMBER Zon op: 8.38 uur; onder: 16.28 uur. Maan op: 15.23 uur; onder: 5.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.33 uur en 13.53 uur. Laagwater te 9.35 uur en 21.46 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. Voor de eerste keer hebben de I feestverlichting boven de straten van het bekende Londense autoriteiten elektronische toegestaan. Hier krijgt u een indruk Regent Street. winkelcentrum (Van onze correspondent in Washington) Amerika's bekwame onder-minister van Buitenlandse Zaken, Dou glas Dillon, vertoeft thans in Europa voor een moeilijke zending. Hij is reeds in Londen geweest, verblijft op het ogenblik in Brussel en zal daarna nog Parijs bezoeken. De reden van zijn tocht is vooral het totstandkomen van de belangengemeenschap der „Zeven", de Euro pese organisatie voor vrije handel, die de Amerikanen aanduiden als de EFTA (European free trade association). Zoals bekend bestaan er twee economische blocs in Europa: de Euromarkt van de Zes (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen Neder land, België en Luxemburg) en daarnaast de kortgeleden gevormde „Zeven": Engeland, de drie Scandinavische landen Zweden, Noor wegen, Denemarken en verder Oostenrijk, Zwitserland en Portugal. Amerika schijnt o.m. bevreesd te zijn, dat er verbrokkelde economische clubjes ontstaan. Naar het oordeel van Washington is de GATT (Algemene overeenkomst inzake tarieven en handel), waarbij 37 lan den zijn aangesloten, een van de lichamen, die er het eerst voor in aanmerking komen om de gehele kwestie van de douanetarieven van de Zes en Zeven voor hun handel met de rest van de wereld te onderzoeken. V.S. hebben zorgen met betalingsbalans In Washington is men allerminst ver heugd over de jongste blocvorming in Europa en dat kan vreemd lijken, om dat men het oudere bloc, de gemeen schappelijke markt, ofwel de „Zes", steeds zo vriendelijk gezind is geweest. De reden voor deze onlogisch schijnen de houding laat zich wel vinden, maar ook al is Washington zich bewust van zijn motieven, toch zal Dillon moeilijk spijkers met koppen kunnen slaan in Europa. Hij zal heel omzichtig moeten proberen om Amerika's belangen zo goed mogelijk te beveiligen, maar de Amerikaanse regering verkeert econo misch niet in een machtige positie: Washington heeft maar weinig „stok achter de deur" en ook heeft het maar weinig gunsten uit te delen. Toen de gemeenschappelijke markt tot stand kwam, werd deze door Washing ton luidde toegejuicht. Met de Europese Defensie Gemeenschap <EDG), die Washington zo graag gezien had, was het misgelopen en de Amerikaanse re gering zag nu de mogelijkheid, dat Frankrijk en Duitsland, de aartsvijan den, nu althans langs economische weg tot verbroedering zouden komen. In Washington lette men dus vooral op het grote politieke belang dat de gemeen schappelijke markt kon dienen: het op heffen van de aloude tegenstelling tus sen Duitsland en Frankrijk. In die pe riode maakte men zich nog weinig of geen zorgen over de Amerikaanse beta lingsbalans en eventuele discriminatie tegen Amerikaanse produkten wekte daarom lang niet die bezorgdheid die zij thans teweeg kan brengen. De vorming van de groep van de „Zeven" is echter wèl gekomen in een tijdperk, waarin Amerika zich ongerust maakt over de dollar. Tevoren had Europa een dollarprobleem en was er reden waarom men voorzichtig te werk ging met de dollar-aankopen, thans echter hebben de Verenigde Staten zelf een tekort van vier miljard dollar in hun betalingsbalans! Vandaar dat men in Washington, populair gezegd, aldus reageerde op de „zeven": „alweer een bloc! Nog meer kans op discriminatie tegen onze produkten!" Vrees voor samengaan... Een paar jaar geleden zou men in Washington waarschijnlijk nog veel sympathie gehad hebben voor wat de Britten thans zeggen te willen en wat Nederland ook niet onaangenaam zou zijn: een brug tussen de „zes" en de „zeven". En, politiek gesproken, moet Amerika daar nog altijd voor voelen. Zou er in Europa werkelijk een kloof ontstaan op economisch gebied, dan zou ook een politieke verwijdering daar het gevolg van kunnen zijn en dat zou de NAVO stellig verzwakken. Maar aan de andere kant zijn de Amerikanen thans bevreesd, dat een samengaan van Euro- markt en Organisatie voor vrije handel een gemeenschappelijk front zou kunnen betekenen tegen Amerikaanse produkten! Dillon zal daarom wat huiverig zijn om concrete oplossingen aan de hand te doen. Zijn doel zal het vooral zijn om afspraken te maken betreffende een zo vrij mogelijke handel tussen Europese landen en Amerika. Gezien de moeilijkheden in de Ame rikaanse betalingsbalans kan men tevens verwachten, dat Dillon er op aan zal dringen, dat welvarende Europese lan den gaan bijdragen in de steun aan de minder ontwikkelde gebieden op de wereld. Het zou voor Dillon natuurlijk gemak kelijker zijn om op vrijer handelsverkeer aan te dringen, indien hij een radicale verlaging van Amerikaanse invoerrech ten in het vooruitzicht kon stellen. Maar enerzijds zijn die invoerrechten in de meeste gevallen niet erg hoog meer en aan de andere kant is de huidige situatie zodanig dat een poging tot ingrijpende verlaging sterke protesten zou opwekken van de kant van het Amerikaanse be drijfsleven en van het Congres.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1