RICKOVER OEFENT GEPEPERDE KRITIEK OP SCHOLEN IN V.S. Laatste Berichten Het is hoog tijd, dat Amerika voorbeeld neemt aan onderwijs in Europa, ook in Sovjet-Unie „High school" is school voor middelmatigen begaafden èn DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 Sparta loot tegen Glasgow Rangers (Speciale berichtgeving) Vanmorgen heeft te Parijs de plaatsgevonden voor loting de kwartfinales van de wedstrijden om de Europa-beker. Sparta lootte tegen de Glasgow Rangers, pe Turkse club Fenehbace of het Franse Hice rij moeten nog een beslissings wedstrijd spelen tegen Real Madrid; Wiener Sportklub tegen Eindracht en Barcelona tegen de Wolves. Waar en wanneer de eerste wedstrijd ran Sparta zal plaats vinden wordt te ijjnertijd beslist. Twee jaar jeugdgevangenis Conform de eis van de officier van justitie heeft de Haarlemse rechtbank Tanochtend een 18-jarige timmerman uit Haarlemmermeer, wegens diefstal van f. 7100 ten nadele van zijn patroon te Alkmaar, veroordeeld tot een gevan genisstraf van 2 jaar, door te brengen in de gevangenis voor jongelieden te ïutphen. Derde Bob en Daphneboek in beslag genomen Schrijver-uitgever in arrest (Van onze Haagse redactie) De Haagse recherche heeft gisteren op last van de officier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris, het boek „Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne' in beslag genomen en de schrijver-uitge ver K., wiens pseudoniem Han B. Aalberse op de omslag staat, in ver- xekering gesteld, beticht van het ver spreiden van pornografie. In de afgelopen jaren zijn twee Bob Bi Daphneboeken verschenen, die nogal pat grafcis publiciteit kregen doordat zij lanvankelyk in beslag werden genomen, naar later weer vrijgegeven. De adviescommissie voor pornografie, Terbonden aan het ministerie van Jusfci- ie. gaf als haar oordeel, dat in deze fhrifturen de grens naar pornografie Biet was overschreden. De uitgever be efde daarna een enorm succes, van ride boeken werden tienduizenden exemplaren verkocht. In september j.l. verscheen een nieuw boek, dat alleen in de titel verbinding ad met de Bob en Daphnesuccessen. feer bleek de schrijver-uitgever raak te lebben geschoten: in zes weken was de lehele eerste oplage van 10.000 exem- jlaren veiikocht. De advies commissie voor pornografie oordeelde echter, dat in dit boek de renzen wèl overschreden waren, zodat e officier van Justitie nu een str&fver- jlging heeft ingesteld. Inbreker aangehouden (Van onze Haagse redactie). Door de Haagse politie is aangehou- iaq den een 20-jarige Haagse monteur B„ die begin december een platenwisselaar en enkele grammofoonplaten stal van lijn huisgenote. Bovendien stal hij een spaarpot met f7.50 De man wordt ook gezocht door de Hilversumse, Naardense en Amersfoortse politie. Hij wordt ervan verdaoht in deze plaatsen enkele inbraken gepleegd te hebben. De politie vermoedt dat hij ook betrokken is geweest bij een inbraak, welke in de nacht van 5 op 6 septem ber heeft plaats gehad in een Amers foortse broodfabriek. Daarbij werd f15.000 uit een bureau vermist. De directeur van deze broodfabriek, die bo ven de fabriek woont, heeft ndets van de ie(|inbraak gemerkt. -'he:: Het gaat de middenstand goed De voorzitter van de Ned. Kath. Mid denstandsbond, de beer J. A. Koops, heeft in de gisteren te Utrecht gehou den jaarvergadering van deze bond ge zegd, dat het de middenstand door de toenemende algemene welvaart goed gaat. De cijfers, zo zei hij, wijzen het duidelijk uit. De verwachtingen zijn, vol gens de heer Koops, gunstig en zonder „onverwachte storingen" kan men de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. De middenstand, zo zei de heer Koops, zal de gestegen kosten, vooral die uit loon- en huurverhogingen, uit eigen middelen moeten opbrengen. Deze eigen middelen zullen, echter ook toenemen door verhoogde produktiviteit mede als gevolg van de grotere koopkracht. Ten aanzien van de loononderhande lingen liet de heer Koops een waarschu wend woord horen. In sommige branches zo zei hij, bestaat de geneigdheid om ho gere lonen te gaan betalen dan de ge stegen produktiviteit of de te verwach ten stijging toelaat. Men is soms nog in staat produktiviteitscijfers te schuiven onder een overtrokken akkoord. Een dergelijke handelwijze leidt naar zijn mening tot inflatie indien het College van Rijksbemiddelaars er geen „halt" aan toeroept. LEIDERDORP Jaarvergadering C.B.C. Onder voorzitterschap van de heer H. van Laar, hield de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale gisteravond in Irene de jaarvergadering. Namens het hoofdbestuur sprak de heer De Vries. Deze feliciteerde aller eerst de afdeling met haar 30-jarig be staan. De heer De Vries vertelde o.m. het een en ander over de financiële stand van zaken in de organisatie na de ver schillende loonsverhogingen der laatste jaren. De contributie heeft hiermede [een gelijke tred gehouden. Tenslotte zed de heer De Vries, dat de taak van de christelijke vakbeweging nog lang niet ls afgelopen, integendeel er zijn nog wel enkele wantoestanden, die weggenomen moeten worden. Verder werd er nog gesproken door enkele afgevaardigden van andere af delingen. Het Toneel- en Muziekgezelschap „De Rammelaars" uit Zoeterwoude verzorg de ook dit jaar weer het feestelijk ge deelte van de avond met een blijspel in drie bedrijven „Carnaval". VOORSCHOTEN NIEUWE HULPBODE Naar wij vernemen ligt het in de be doeling, dat de heer Van Wissen pas na de pensionering van de tegenwoor dige hulpbode van het gemeentehuis deze functie zal overnemen. Wel zal de heer van Wissen met ingang van 1 januari een functie op het gemeentehuis krijgen en zyn functie als concierge van het Cultureel Centrum overdragen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wolter, z. van J. van Egmond i A. Prins; Cornelia M. J., d. van Th. W. Zandbergen en A. M. J. Lleverse; Eli sabeth, d. van J. van Blemen en H. M. van Donselaar. Ondertrouwd: A. P. Koel en M. J. Boon. Getrouwd: S. de Jong, 28 J. en C. A. Tan Veen. 27 1. WASSENAAR JAARVERGADERING „OUD WASSENAAR" De Historische Vereniging „Oud Was- tenaar" heeft in Kasteel Oud Wassenaar de jaarvergadering gehouden. De voor- E titter, mr. W. C. Mees, herdacht in zijn Inleidend woord het overleden bestuurs Hd, de heer C. H. Burgemeister, die en kele maanden na zijn verkiezing in het bestuur de vereniging ontviel. Een tweede vacature is ontstaan door het Jertrek van kapelaan A. M. E. Th. Vree- burg, die elders werd benoemd. In deze vacatures werd voorzien door I'M benoeming van de heren J. M. G. Meu- lenberg, leraar geschiedenis aan het St.- in Welbertcollege en P. W. de Meijer, leraar geschiedenis aan het Rijnlands lyceum. De zittende bestuursleden, de i| heren Mees, G. de Graaf, G. Jansen, L. II G. Oosterling en P. Zonneveld werden £1 herkozen. De jaarverslagen van secretaris penningmeester werden goedgekeurd. Na een pauze werd de film „Wie wat 'aar in Wassenaar" gedraaid en ver toonde mevrouw Mees een serie bijzon her fraaie kleurendia's over de Wasse baarse parken en buitenplaatsen. us ndai Moeder uit Waddinxveen stond terecht VERDACHT VAN HELING (Speciale berichtgeving Een 36-jarige vrouw uit Waddinxveen, die, verdacht van heling, vanmorgen voor de Rotterdamse rechtbank terecht stond, bekende van het 13-jarige zoon tje in totaal in de eerste maanden van het afgelopen jaar f. 500,te hebben aangenomen. Dit geld was door het zoontje te Waddinxveen gestolen maar de vrouw zei te hebben gedacht dat het kind het geld had gevonden. De president, mr. C. W. de Visser, was van oordeel, dat de vrouw van den be ginne moet hebben geweten, dat het geld van misdrijf afkomstig was. De of ficier van Justitie zei dat de vrouw aan- vankeHjk had verklaard f. 300,— per week gedurende acht maanden van haar zoontje te hebben ontvangen. De officier verweet de vrouw haar onzekere verklaringen. „zy staat voort durend te draaien en", zo vervolgde de officier. „Ik wens het reclasserlngs- rapport niet te volgen en eis tegen deze ontaarde moeder een jaar en negen maanden gevangenisstraf zonder af trek". De raadsvrouwe, mevrouw mr. C. A Verheul-Verloop, heeft in haar pleidooi de gezinsomstandigheden van haar cliente diem oeder van negen kinderen is, geschetst. zy heeft voortdurend met financiële moeiiykheden te kampen terwyl haar man drankzuchtig bleef. In feite had de man hier terecht moeten staan", riep pleitster uit. Uitspraak 24 december. Protest in Lagerhuis tegen thuislaten van kleurling (Van onze Londense correspondent) In het Lagerhuis klonken gisteravond scherpe protesten tegen het feit dat het Koninklijke Balletgezelschap een tour nee gaat maken door de Unie van Zuid- Afrika en een Zuidafrikaanse kleurling, een Maleler, die deel uitmaakt van deze balletgroep, niet aan de tournee kan deelnemen omdat zulks in strijd is met de Zuidafrikaanse wet. Het Labourlid Tom Driberg stelde de vraag of premier Macmillan die binnenkort naar Zuid- Afrika gaat, hierover stappen zal doen bij de premier van de Unie. Minister Butler die wegens afwezig heid van Macmillan antwoordde, zei dat de desbetreffende voorschriften aan de autoriteiten van de Unie dienden te wor den overgelaten. Hy verklaarde verder dat het Koninkiyke Ballet de beslissing om zonder de gekleurde danser op reis te gaan zelf had genomen en dat er voor de regering geen reden is om zich in de kwestie te mengen. Butler kon ook geen toezegging doen dat Macmillan de zaak ter sprake zou brengen als hy ih Zuid- Afrika is. Gaitskell, de leider der oppositie, was van oordeel dat de regering zich in deze niet aan alle verantwoordeiykheid kon onttrekken aangezien het balletgezel schap met name voor deze tournee af hankelijk is van de belangrijke finan ciële overheidsbydrage. Iedereen In En geland is fel gekant tegen rassenschei ding in kunst en sport, aldus Gaitskell. Reeds eerder ln deze week klonk een stem daartegen van de conservatieve banken, toen het nieuwe Lagerhuislid, de bekende atleet en televisie-reporter, Chris Chataway, in zyn eerste speech in de Kamer voorstelde geen testmatch meer tegen Zuid-Afrika te spelen zolang dit gekleurde spelers uitbant. Hy wilde dat men zou trachten de doelstelling van de Olympische Spelen algemeen te ver- wezenlyken. De Britse regering staat te genover de Zuidafrikaanse praktyken, (die lijnrecht ingaan tegen de Britse ko loniale politiek, welke juist deelgenoot schap met de Inheemsen of hun volko men zelfstandigheid nastreeft), vrijwel machteloos omdat het Britse Gemene best waartoe de Unie van Zuid-Afrika behoort, immers uitgaat van de gedach te dat de leden ervan zich niet in el- kaars binnenlandse aangelegenheden moeten mengen. Vandaar dat Engeland in de Ver. Naties tegen een resolutie heeft gestemd welke apartheid veroor deelt. Surinaams hotelplan voor Sf 2 miljoen „Het bouwen van een hotel van 79 ka mers in Paramaribo als basis voor de opbouw van een toeristenindustrie". Hierop komt het hotelplan neer dat door de Surinaamse regering en een aan tal particuliere instanties zullen uitvoe ren. Met dit plan is een bedrag gemoeid van Sf. 2 miljoen, waarvan de Surinaam se regering Sf. 490.000 voor haar rekening neemt. Vorig jaar stortte de regering een be drag van Sf. 20.000, en kort geleden ls het resterende gedeelte door het tien Ja renplan ter beschikking gesteld van de minister van Economische Zaken. De aanvankelyke toezegging van de Suri naamse regering, garant te staan voor een lening van Sf. 900.000, is inmiddels door de Staten van Suriname bekrach tigd. De aanbesteding van de bouw van het hotel moet nog geschieden. Een Cana dese deskundige zal zich met de bedrijfs leiding belasten. De heer Orenstein be heert een Canadese combinatie, die zes hotels in Canada en het Arawak hotel op Jamaica beheert of gedeelteiyk be zit. Ook heeft hy belangen in de hotels op de vliegvelden van New York en Londen. „Verkeerde remedie" De Washington Post heeft vandaag kritiek geoefend op een pleidooi, dat Paus Johannes dinsdag heeft gehouden voor „de nodige beperkingen" van de persvryheid ten aanzien van bladen „die dageiyks en systematisch de godsdien stige en morele gezondheid van de mensheid aantasten". Het blad schryft dat deze kwestie „een van de kritieke punten van de mo derne samenleving" is. Het voegt hier echter aan toe, dat de oproep van de paus „neerkomt op een wezeniyke ver werping van de theorie volgens welke de persvrijheid de grote belangen van de maatschappy dient". „Zyn pleidooi voor wetteiyke beperkingen is, naar ons oor deel, volkomen de verkeerde remedie voor het kwaad, waartegen hy protes teert, en het kan slechts een ernstig gevoel van onbehagen wekken by vele mensen, die niets moeten hebben van anti-katholieke kwezelarij. Dit is des te onthutsender omdat Paus Johannes in zovele andere opzichten een verlicht en liberaal prelaat is gebleken. Zodra een religieuze organisatie haar rol in gees- teiyke zaken tracht uit te breiden door een poging om haar denkbeelden in tydelyke wetten tot uitdrukking te bren gen, betekent dat een uitnodiging tot een gevaarlijke en afdoende reactie. Men mag vermoeden dat enige Ameri kaanse rooms-katholieken privé zeer bezorgd zullen zyn over het gevolg van de pauseiyke verklaring", aldus de Washington Post. Stammenoorlog in Kongo duurt nog voort In de nacht van dinsdag op woensdag hebben krygers van de Loeloea-stam, hun gezichten met oorlogskleuren be schilderd, een overval gepleegd op een dorp van de Baloeba nabij Loeloeaburg, waar 150 mensen wonen. Zy staken hut ten in brand en vielen dorpelingen aan. Dankzy snelle tussenkomst van het leger kon het aantal slachtoffers tot één dode en drie gewonden worden beperkt. Ook op andere woonplaatsen van de Baloeba werden overvallen gepleegd. Uit angst voor verdere gewelddaden hebben vele bewoners van dorpen in de om geving van Loeloeaburg hun woningen verlaten. Van officiële zyde is echter verklaard, dat het leger de toestand beheerst. De actie van de Loeloea is gericht te gen de naar hun mening op hun grond gebied geinfiltreerde groepen van de Ba- loeba-stam. Zy hebben een telegram ge zonden aan de Belgische volksvertegen woordiging, waarin zij vragen om ver- STADSNIEUWS Reis naar de Sovjet-Unie Gisteravond heeft de afd. Leiden van de Ned. Reisvereniging in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een lezing avond gegeven. De heer H. v. d. Leeuw uit Utrecht sprak over de reis, die dit Jaar door de NRV werd georganiseerd naar de Sovjet-Unie. Deze reis, die per touring-car werd gemaakt en om. een bezoek aan Moskou en de Krim (Jalta) tot doel had, ging uit en thuis over een afstand van ruim 9000 km. Het was dit jaar voor de eerste maal, aldus spr., dat een gezelschapsreis naar het land achter het yzeren gordyn werd gemaakt en ge bieden en steden werden bezocht, die voorheen gesloten waren. Als men de reis maakt, valt onderweg direct de grote tegenstelling op tussen het Westen en het Oosten, een tegen stelling die in Berlyn al begint, als men de Russische zone binnengaat. Van het nieuwopgebouwde en van prachtige win kelstraten voorziene West-Beriyn komt men in de Oostzone naast somber aan doende massabouw met weinig goede (staats) winkels, nog heel veel puin en ruïnes tegen, waarlangs slechts weinig verkeer gaande is. Reist men tot aan de Oostzone via een prachtige vierbaans- autoweg, deze verandert op slag in een niet al te brede eenbaansweg, die echter ruimschoots aan de eisen voldoet, want Nog geen beslissing salaris overheidspersoneel Onder voorzitterschap van prof. mr. N. E. H. van Esveld en in tegenwoor digheid van de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, is vandaag de centrale commissie van ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken bijeen geweest, ter voortzetting van de op 1 december j.l. gehouden besprekin gen omtrent de salarispositie van het overheidspersoneel. Alvorens omtrent de in de vergade ring van 1 december door de regering gedane voorstellen een oordeel te geven, werd van de zyde der personeelsdelegatie een nieuw voorstel gedaan, inhoudende dat door de regering een voorstel tot een definitieve regeling der salarispositie van het overheidspersoneel aan de centrale commissie zou worden voorgelegd op 1 februari 1960 met de bedoeling daarom trent zo enigszins mogelyk op die da tum een beslissing te nemen. De minister achtte dit voorstel van dien aard, dat hy daaromtrent nader overleg in de ministerraad noodzakeiyk achtte. De centrale commissie kan zich met men komt over de eindeloze vlakten waarlangs deze weg voert, tot in de buurt van Moskou nagenoeg geen snel verkeer tegen. Vla Posen en Warschau en over de byna verkeerloze eenbaans weg, langs eindeloze vlakten met hier en daar een boerderijtje, nergens een spoor weg tegenkomend, merkt de toerist, dat hy Moskou nadert en wel aan een iets toenemend verkeer, hoofdzakelyk be staande uit vrachtauto's, omdat de per sonenauto slechts met speciale vergun ning meer dan 30 km. per dag mag af leggen en dus niet ver buiten de hoofd stad komt. In Moskou werd de toerist ondergebracht in het grote hotel „Ukraina", dat 35 verdiepingen, 1023 ka mers, 7 restaurants en vele liften, doch geen enkele trap telt. Spreker gaf een beschrijving van de bezochte gebouwen in Moskou. De reis van Moskou naar Jalta op de Krim (afstand geiyk aan Kopenhagen-Venetië) voert weer langs een eindeloze weg via Orel, Koersk en Charkof tot aan het einddoel weinig of geen natuurschoon. De Krim zelf is een lustoord met vele badplaatsen aan de Zwarte Zee. Alvorens de 450Ó km. lange terugreis te aanvaarden, brengt men nog een bezoek aan het gebouw (het vroegere Tsaren-paleis) met de schitte rend aangelegde tuin, alwaar de histo rische „Conferentie van Jalta" werd ge houden. De heer v. d. Leeuw lichtte het gesproken woord toe met tal van kleu rendia's, vervaardigd en geprojecteerd door de cineast en fotograaf G. B. T. Bastiaanse uit Utrecht, die aan de reis deelnam. D.V.V. viert het zesde lustrum De Leóctee Accordeonvereniging D.V.V. (Door Vriendschap Verenigd) heeft het eerste gedeelte van de viering van het dertigjarig bestaan gevierd in het jeugd huis aan de Breestraat 19. Het tweede gedeelte, de cabaretavond, heeft zater dag plaats in het St.-Antondus Clubhuis aan de Mare. De eerste vroiyke noten van dit twee delige jubileumfestyn werden verzorgd door de vereniging zelf. Het orkest onder leiding van de dirigent, de heer W. van Sfcrien weerde zich zeer verdienstelijk o.m. in de Carnaval Ouverture en de Ouverture La Poupée de Nuremberg. De donateurs en donatrices bezorgde het orkest een warm onthaal, zoals later ook de zuster van de dirigent daverend applaus oogstte met de liederen van Mendelssohn en Schubert. Na de pauze daverden de muren van het Chr. Militair Tehuis van de lach salvo's. die door twee humoristen wer den ontketend. Nadat het gelach om hun dolle en dwaze grollen en grappen bedaard was, bleef men nog enige tyd gezellig byeen. Alles by elkaar een zeer genoegiyke eerste helft van de viering Nog geen licht in moordzaak „Blonde Dolly" Het onderzoek ln de zaak van de 32-jarige Haagse vrouw, bekend als .Blonde Dolly die in begin van no vember van dit jaar in haar woning aan de Nieuwe Haven levenloos werd aangetroffen, heeft nog niet tot een positief resultaat geleid. Een groot aantal mensen is al gehoord, maar, zoals eerder gemeld, op grond van vele tegenstrijdigheden ln de door hen af gelegde verklaringen beschikt de poli tie over weinig aanwijzingen van waar devol karakter. Voor nader verhoor zyn enkele per sonen enige tyd vastgehouden geweest, doch moesten daarna weer worden vry- gelaten, omdat hun geen enkel be lastend feit kon worden ten laste ge legd. De vermoorde vrouw had vele vrien den. Vanzelfsprekend zyn ook deze door de recherche verhoord. Enkelen van wie de verbiyfplaats niet met zekerheid vaststaat, worden nog ge zocht. Van een van hen is het signa lement in het politieblad verspreid. Allerminst betekent het dat men er van overtuigd is dat de dader zich on der deze gezochten bevindt. Het is evenwel logisch, dat de poli tie zoveel mogeiyk al diegenen wenst te horen, die in nauw contact met het slachtoffer hebben gestaan. De politie overweegt de woning aan de Nieuwe Haven, waarin het misdryf is gepleegd, dezer dagen vry te geven. dit standpunt van de minister verenigen, van dit zesde lustrum. Nationale norm is broodnodig (Van onze correspondent in Washington) Vice-admiraal Hyman G. Rickover, de man die de constructie ontworpen en geleld heeft van Amerika's atoom onderzeeërs, oefent al tien jaar lang scherpe kritiek uit op Amerika's onder- wys-systeem. Professoren en leraren hebben zich nu en dan flink geïrriteerd getoond door de kritiek van deze schoen maker, die zich niet bij zijn leest houdt. Schamper vroegen zy: „gaan wij soms Rickover vertellen hoe men duikboten moet bouwen?" Maar de vice-admiraal is zelden om een antwoord verlegen. „Wanneer gy even grondig studie hebt gemaakt van natuurkunde en techniek als ik van het onderwys", zo beet hy terug, „dan zal ik graag naar uw suggesties luisteren" Al hebben sommige onderwijs- autoriteiten zich dan gebelgd ge toond over de lastige" actie van Rickover, toch is deze marine officier in de afgelopen tien jaren een criticus van gezag geworden. Deze zomer heeft de vice-admiraal een bezoek aan de Sovjet-Unie gebracht en daarna heeft hij, in een besloten commissie-zitting van het Huis van Afgevaardigden, een vergelijking gemaakt tussen het onderwijs in Europa (niet alleen in de Sovjet-Unie dus) en de Ver enigde Staten). De commissie heeft een verslag van die zitting uitge geven dat 82 bladzijden lang is. Dat verslag is in 20.000 exempla ren gedrukt en. de voorraad is thans uitgeput! Dat wijst op twee dingen: de Amerikanen zijn nog steeds niet gerust op de kwaliteit van hun eigen onderwijs en velen van hen hechten waarde aan Rickovers oordeel. Deze criticus is een veelzydig man: een wetenschappelyk deskundige, een onderwijs-speclalist en tevens een be gaafd redenaar en schryver. Zyn origi nele manier van praten biyft als het ware haken in het geheugen van zyn toehoorders. Aan de Congres-commissie vertelde hy„De Amerikaanse scholen zyn het grootste „geheime wapen" van de Russen" Hoe is hy ertoe gekomen om actie voor beter onderwys te gaan voeren? Aan de Congresleden verklaarde hij: „Ik ben een afnemer van de produkten van onze scholen. Ik probeerde mensen te krygen om my te helpen in de ontwik keling van kern-energie en ik vond het produkt van onze scholen zeer onbevre- wydering van alle op hun gebied ver blijvende Baloeba en om officiële erken ning van het „Loeloea-gebied". Inmiddels wordt uit Leopoldstad ge meld. dat vier leiders van de Loeloea zyn gearresteerd. Sedert zaterdag zyn by de relletjes in Loeloeaburg vyftien mensen gedood en dertig gewond. digend. Toen ging ik een onderzoek in stellen naar de reden daarvan". Rickover kwam tot de conclusie dat er twee hoofdoorzaken bestaan voor het falen van het Amerikaanse onderwijs: allereerst een onmiskenbare verslapping in Amerika, die zich uit ln het feit dat velen het zich zo gemakkelyk mogelyk willen maken. Maar tevens acht de vice- admiraal het systeem van het Ameri kaanse onderwys beslist ongeschikt om zo efficient mogelijk gebruik te maken van de capaciteiten die de jeugd bezit. Over de fouten in dat systeem heeft hü uitvoerig gesproken en geschreven. HU heeft geconstateerd dat, zowel in West- als in Oost-Europa de jeugd zó veel leert op de middelbare school, dat Amerikaanse jongens en meisjes eerst nog drie jaar aan een universiteit moe ten studeren om het Europese eind examen-peil te bereiken!!! Men ziet: Rickover durft het kernachtig te zeggen en is niet bang voor generalisaties. Knuppel in hoenderhok De hoofdfout in het Amerikaanse systeem is volgens deze criticus het ge brek aan differentiatie in het onderwys voor kinderen van 12 tot 18. In Neder land kan men voor een kind kiezen uit vele scholen, variërend van ambachts school tot gymnasium. In Amerika gaan alle jongens en meisjes naar de „high school" en vrijwel ieder kind kan daar het eindexamen halen. Amerika wenste middelbaar onderwys voor iedereen vergemakkelykte de leerstof zodanig, dat ook de minst begaafden het diploma konden bemachtigen. Rickover slaat wel wat door, maar zyn karikatuur bevat toch veel waars. Wie het zich moeilijk wil maken kAn nog wel heel wat leren op een goede high school, maar vele kinderen, ook begaafde, maken het zich gemakkelyk door keuzevakken te nemen die wel ge zellig zyn, maar weinig intellectuele in spanning vergen. In Amerika gaan de begaafden en zeer middelmatigen naar één school. De knappen worden in dit systeem lui, leren hun capaciteiten niet gebruiken en worden bovendien, door gebrek aan goede inspanning, baldadig, aldus nog steeds Rickover. Vandaar zyn aanbeve ling om meer differentiatie te brengen in de typen van middelbare scholen. Zolang er echter alleen high schools zijn, lijkt het hem gewenst dat er een nationale norm wordt vastgesteld, die de deskundigen wenselijk achten voor het eind examen. Met die suggestie gooide Rickover een geweldige knuppel in het hoenderhok. Het onderwijs is, volgens de Amerikaanse traditie, een zaak van de deelstaten, niet van de centrale regering. Maar Rickover is niet bang dit heilige huisje aan te vallen. Wij hebben, zo zegt hij, federale wetten aange nomen inzake voedsel in blik. Mo gen wij wèl reguleren, wat naar de maag gaat van de mensen, maar niet wat naar hun hoofd gaat? Leven staat op het spel Hy ziet wel in, dat het nog heel lang zal duren vóór de federale regering een verplicht programma voor de middelbare scholen zal kunnen voorschrijven. Maar het zou zyns inziens reeds heel nuttig zijn, indien men zonder iets voor te schryven nationale normen kon op stellen voor middelbare scholen en haar diploma's. De scholen ln diverse staten behóefden zich daar niet aan te storen, maar de ouders ter plaatse konden na gaan in hoeverre de scholen in hun buurt afweken van wat nationaal als wenselyk werd beschouwd. Senator Fulbright heeft naar aanlei ding van Rickovers verklaringen het volgende opgemerkt: „Toen Amerika door geen enkele natie bedreigd werd konden we rapporten, dat byvoorbeeld Zwitserse of Nederlandse scholen beter waren dan de onze, kalmpjes opnemen. Maar nu wy weten, dat een superieur onderwys-systeem in de handen is van een dreigende totalitaire macht, moeten we tot actie overgaan, want ons leven staat op het spel". BEURSO VERZICHT Na lager opening oplopend; Aku vast AMSTERDAM, 10 december By kalme handel ondergingen de in ternationale waarden vanmiddag by de opening een koersreactie op de for^e koersstijging van gisteren, vooral voor Philips. Van Wall Street, dat met lagere koersen was afgekomen, ging in Amster dam niet de minste stimulans uit. Aan gezien ook de Westduitse beurzen een vyftal punten lager noteerden, geloofde men het op het Damrak aanvankelijk wel. De arbitrage had weinig te doen en het publiek Met begnnbeurs hoofdzakelijk verstek gaan. Aku hield zich by opening heel goed by een prys van 422. tegen gisteren als slotprijs 422 3/8. Het bouwen van een nieuwe fabriek door de Spaanse doch ter onderneming van het Aku-con cern. La Seda de Barcelona, werkt sti- dulerend op de koersvorming van de Aku aand-len. Parijs blyft zich voor deze stukken interesseren; daarnaast bes* a at er vraag voor Duitse rekening. Geduren de het verdere beursverloop werd de handel in Aku zeer levendig tengevolge van kooporders, waardoor de koers steeg tot 426 3/4. By het sluiten van de markt werd 4254 gedaan. De laagste prijs van de met-officiële ochtendhamdel bedroeg voor de rayonaandelen 417. Philips trok aan van 772 tot 775 en verloor op die prys ca. 3 punten, vergeleken by giste ren. Unilever steeg van 7164 tot 718*2 (722'4). Kon Olie. die een dollar lager in Wall Street noteerden, was op f. 162 ca. een daalder lager, doch boven pariteit New York. Ook de koersen van scheepvaarten trokken aan, na een lagere opening, zy verschilden uiteindeiy k niet veel met de slotkoersen van de voorgaande dag. Nationale Handelsbank werd op 171 verhandeld, tegen gisteren 1684. Van de leidende cultures daalde Deli na f181 tot f. 179 om daarna weer te stygen tot f. 180.50. De slotkoers van gisteren was f. 183.90. HVA was op 156 ca. 2 punten hoger. Staatsfondsen kalm. De introductie van certificaten Conso lidated Eleo tronies Industries Corp., waarin de Amerikaanse belangen van Philips zyn ondergebracht, was gisteren een groot succes mebt een omzet van 38.400 shares. Vandaag werd de prys vry wel onveranderd by die van gisteren geadviseerd op 54 454 3/4 dollar. WISSELKOERSEN Londen 10.554—10.56; New York 3.774—3.77%; Montreal 3.964—3.964; Parys 76.824—76.924; Brussel 7.544 7.54%; Frankfort 90.42—90.47; Stock holm 72.80—72.85; Zürich 86.27—86.32; Milaan 60.734-60-784Kopenhagen 54.60454.654 Oslo 52.784—52.834; Wenen 14.534-14.544; Lissabon 13.15% —13.174. Beurs van Amsterdam Donderdag 10 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 100A 1004 99il 100 98GB 98 944 944 Grootboek obl. 34 784 Ned '47 34 (3) 94% 91f|GB 94% 93 A 93% 934 88 934 88 86% 89% 86% 89% Ned. '55 II 34 90 A 904 894 984GB Dollarlng '47 3 90 894 Investeringscert 3 9611 96% Ned. 62-64 3 97% 97% 92A 92% Grootboek '46 3 894GB 10811 108H ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat Handelsbank Ned Handelmy Amst Rubber HVA Senembah A.K.U Berkel'8 Patent (v.) Calvé Delft eert. Deli My .en (Ver.) Kon Pap v Gelder Hoogovens eert MUller en Co N3 Ned Kabelfabr fSSJP» 718* Philips pref 28 Unilever 7224 Wilton Feyenoord Blllton 2de r 355 Dordtse Olie gew Kon. Petr. (f. 20.—) Idem (50 f 20.— Holl Amer iyn Java China Paket K.L.M Kon Ned Stmv My Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3.. 934 934 Idem '48 (34) 934 R'dam '52-1 (44 1 97 d ld '37 I-II (34) 944 93% Z -Holland '56 (4V4) 974 42 414 1684 171 250 248 1134 113 1544 1554GB 616 619 422% 426GB 299GB 300GB 718 716 183.90 181.50 266 264 770GB 772GB 404GB 403 422GB 4244 7784 774 28 281GB 7224 7194 224% 2214 355 354% 737 7414 165 162.50 163.40 162.10 172GL 171GB 1644 164 115.20 115.20 1824 1834GB 138 1374 1844 182 1444 1444 GB 252 254 160 1584 151 151GB Bank N. G '58 (54) id. NWB '52 (44) Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 103% 96% 94iè 103 A 964 944 Premieleningen A'dam '53 3 98 97 A'dam '51 24 824 824 A'dam '56 I 24 80 4 804 A'dam '56 II 24 894 894 Eindhoven '54 24 794 79% Enschede '54 24794 794 Den Haag '52 I 24 884B 884 Idem II 24 87% 874 R'dam '52 I 24 89 Idem II 24 88% Idem '57 2 4 96 964 Utrecht "52 2 4 92 Z.-Holl 1957 24 96% 954 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen Robeco 225 Amst Bank 3214 H.BU eert 2514 Rott Bank 282 Twentsche Bank 257 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borsumy K. N.Ed.met. A-AA Idem pref. wd 225 330 250 4 285 257 <on Ned Grofsmed Holl. Constructie Ing our v Bouwnyv Internatio Int Kunststoffenlnd Leldse Wolspinnery Rott Droogdok My Slkkens Lakfabr '53 Ver. Touwfabr Walvisvaart Wernink's Beton v. Wyk en Heringa Zaalberg 132 410 L 408L 74 4 73L 102 100 100 354 354 4 185 1854 465B 465B 2644 264 159 159 59 59% 398% 398 619L 616 720 698 298 296 4 128 121 155 1554 107% 107% 132 1314 Spoorwegen Del) Spoorweg M11 64 Amerikaanse fondsen. 1 n Pacific K 26% Intern Nickel 1094 Anaconda 64% Bethlehem Steel 56% Cities Service 504 General Motors 64A Kennecott 96% Republic Steel 76 Shell Oil 774 Union Pacific 314 Un States 8teel 1014 26A 108 644 554 49% 544 96 V4 79% 764 314 100

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9