Socialisten dringen aan op spoed met verkorting militaire diensttijd ...is de eerste coffeïnevrije koffie die zich gedurende zijn 50-jarig bestaan een wereld reputatie heert verworven IN AFW ACHTING NIEUWE DEFENSIENOTA België waarschuwend voorbeeld De loopt emigratie terug L" vond geheel ons volk van de „Elfrida' en de „Merkur' Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 december 1959 Derde blad no. 29921 (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling gisteren in de Tweede Kamer van de begroting van Defensie, noemde de heer Tilanus (CHU), het gelukkig dat de verkor ting van de diensttijd tot nu toe geen rol heeft gespeeld in de politiek, want België is in dit opzicht een waarschu wend voorbeeld. Aanvankelijk was daar de diensttijd 2b maanden, maar bij de verkiezingen maakten de socia listen propaganda voor IS maanden, waarna bij de laatste verkiezingen de Chr. Volkspartij reclame heeft ge maakt voor de nu geldende diensttijd van twaalf maanden. Van de daarvoor benodigde 15.000 vrijwilligers konden er slechts 7250 worden aangeworven. De voorzitter van de Belgische staf chefs heeft daarom reeds ontslag ge nomen, omdat hij niet langer de ver antwoording kon dragen. Ook de heer Roosjen (A.R.) waarschuwde, dat de diensttijdverkorting niet het onderwerp mag worden van een politiek spel. Daarentegen verweet de heer De Kadt (P.v.d.A.) de regering dat de dienst tijd niet reeds met ingang van 1 ja nuari 1960 wordt verkort. Hü ver klaarde de regering ernstig in gebreke en hij verlangde zo tijdig een nota, dat in ieder geval 1 januari 1961 de kor tere diensttijd kan ingaan. Indien hij geen positieve toezegging krijgt, denkt hij er over een motie in te dienen. NAVO-verplichtingen Met uitzondering van de communis ten en de leden van de Pacifistisch- Socialistische Partij, was de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer van mening, dat zolang het commu nisme dreigend blijft opdringen, Ne derland zijn bijdrage heeft te leveren in de NAVO-verdediging, evenals in gelijke mate andere landen. De vraag was alleen of Nederland niet te gauw NAVO-verplichtingen aanvaardt en na komt ten koste van de nationale be langen, zoals de verdediging van Nieuw-Guinea. Van de uitbreiding van het aantal beroepsmilitairen om daardoor verkor ting van de diensttijd mogelijk te ma ken, verwachtte de heer Roosjen (A.R.), dat de defensie-uitgaven wel boven de 1800 miljoen gulden per jaar zullen stijgen en de heer De Kadt (P.v. d.A.) vroeg of er reeds een kabinets besluit is om de jaarlijkse defensie uitgaven te verhogen tot 2000 miljoen gulden. Zo werden er vele vragen ge steld, o.a. ook hoe het staat met de keuze van een nieuw type straaljager, waarop minister Visser het antwoord wel schuldig zal blijven om niet via de Kamer de concurrentie in te lichten. Overigens ging men niet diep in op het defensiebeleid, omdat men voor het vormen van een oordeel eerst de defen sienota wil afwachten, die de regering in de eerste helft van het volgend jaar zal indienen en waarin de plannen voor het defensiebeleid in de jaren 1961 1963 zullen worden uiteengezet. In die nota zal de regering ook haar mening kenbaar maken over de moge lijkheden tot verkorting van de dienst tijd. In tegenstelling tot de P.v.d.A. wilde de heer Tilanus (C.H.U.) niet aandrin gen op spoed, omdat hij de defensie een zo dure zaak vindt, dat bedacht zaamheid geboden is. Alleen hoopte de heer Fens (K.V.P.), dat uitstel van de bespreking van het rapport van de commissie Van Voorst tot Voorst over de diensttijdverkorting, niet tevens uit stel zal betekenen van verkorting van de diensttijd. Betere salarissen In dit verband vroeg de heer Couzy (V.V.D.) of de minister reeds thans voorstellen tot verbetering van de jaar wedden voor beroepspersoneel in het georganiseerd overleg kan brengen, want dat zal toch de consequentie zijn van het rapport Van Voorst tot Voorst en dan gaat er geen tijd verloren. Af gezien van de diensttijdverkorting drong de heer Kieft (A.R.) toch aan op herziening van de salarissen van de beroepsmilitairen. Wij zijn niet tegen verkorting van de diensttijd, betoogde de heer Van Dis (S.G.P.), maar het moet niet gaan ten koste van de paraatheid, zoals in België. Als tegenstander van de verticale organisatie van het beheer van het de fensie-apparaat drong de heer Fens (K.V.P.) er op aan een staatssecreta ris voor de Luchtmacht aan te stellen. Hij vroeg, waarom staatssecretaris Cal- meyer zijn 'benoeming heeft aanvaard in een verticale organisatie, terwijl hij daar altijd tegenstander van is ge weest. Ook de heer Koersen (K.V.P.) sprak over de taakverdeling van de staatssecretarissen. Personeelsaangelegenheden hadden vooral aandacht van de heren v. Vliet (K.V.P.), Couzy (V.V.D). Blom (P.v. d.A.), Kieft (A.R.) en Kikkert (C.H.U.). Over het tekort aan personeel bij de Marine maakte de heer Ritmeester (V.V.D.) zich bezorgd, evenals over de verdediging van Nieuw-Guinea, waar hij medewerking verwacht van Pa poea-bataljons. .Ongeoorloofd" De rede van de heer Lankhorst (P.S.P.) was uitsluitend gericht tegen de defensie, omdat volgens hem geen enkel doel het middel heiligt van be wapening. Doden is de consequentie van het militaire apparaat en bewa pening moet derhalve ongeoorloofd worden geacht. De vredestheorieën van de Pacificisten kennen we al uit de jaren na de eerste wereldoorlog, merkte de heer Tilanus op. Ieder jaar verkondigden toen de socialisten en vrijzinnig-democraten die theorieën in de Kamer, totdat in 1933 Hitier aan de macht kwam. Ook de vredelievende Nehroe verzet zich tegen de Chinese agressie. Overigens vergeet de heer Lankhorst de zonde, die altijd in de mens werkt. De wet Gods verbiedt wel het doden, betoogde de heer Van Dis (S.G.P.), maar de overheid is het zwaard in handen gegeven om moord en dood slag tegen te gaan. De overheid heeft het recht het zwaard te hanteren. Er is geen reden waarom de overheden zouden ophouden hun onderdanen te beschermen. Bij verrassing diende de heer Wierda (P.v.d.A.) een motie in, waarin werd betreurd, dat de regering heeft nage laten in de Verenigde Naties zich te verzetten tegen de Franse proefexplo sie van een atoombom in de Sahara, waardoor de plannen tot stopzetting van atoomexplosies zijn doorkruist. Prof. Oud (V.V.D.) maakte er on middellijk op attent, dat een dergelijke motie niet moet worden behandeld bij de begroting van Defensie, maar bij de begroting van Buitenlandse Zaken of een andere gelegenheid. Overeenkom stig de gedachte van prof. Oud werd de motie aangehouden en kwam zij gis teren niet in discussie. Vandaag antwoorden minister Visser en de staatssecretarissen Calmeyer en De Jong. De emigratie vertint nog steeds een dalende tendens, alous zeide de voorzit ter van de Chr. Emigratie Centrale, de heer A. Warn aar, gistermorgen bij de opening van de najaarsvergadering van de C.E.C. in Utrecht. Het aantal aanmeldingen voor emigra tie was weliswaar de eerste elf maanden iets ruimer dan vorig Jaar in dezelfde periode, maar tot deze emigranten be hoorden ook de Nederlands-Indische repatrianten, die op grond van de in 1958 in Amerika uitgevaardigde „postory waiter act" toegang tot de V.S. hebben gekregen. De heer Wam aar verwacht niet, dat er de komende jaren een stij ging verwacht kon worden. Hij deelde mede. dat de C.E.C. 70% van de gereformeerden die emigreren behulpzaam is en 40% van de hervorm den. In de loop van de ochtendvergadering werd voorts een toespraak gehouden door de regeringscommissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman. Deze verklaarde, dat. wil de emigratie voor Nederland van nationale betekenis blijven, zij een zekere continuïteit en een zekere omvang moet hebben. Hij acht een minimaal aantal van 26.000 emigranten per jaar (bijvoorbeeld 10.000 naar Canada, 10.000 naar Australië en 6000 naar de overige emigratielanden.» zeer gewenst. Mr. Haveman deelde mee, dat er dit jaar 8.000 Nederlanders naar Canada zijn geëmigreerd, 5.000 naar Australië, 1.300 naar Nieuw-Zeeland, 2000 naar Zuid-Afrika en 5100 naar de Verenigde Staten (onder wie 3000 gerepatrieerden uit Indonesië). De terugkeer van emigranten naar Nederland is, vertelde de heer Haveman. vrij groot. Uit een door hem ingesteld onderzoek is gebleken, dat ongeveer de helft van deze mensen later toch weer emigreert en dat dit „her-emigratiepro ces" gemiddeld twee jaar in beslag neemt. Hy zei. dat de terugkeer van emigranten naar Nederland een psycho logische rem vormt voor de emigratie en dat daarom grote aandacht, besteed dient te worden aan de zorg en de economische nazorg van emigranten, bijvoorbeeld in de vorm van kredietverlening en steun bij huisvesting. Zingt Irene Williams toch op gala-première De Amerikaanse negerzangeres Irene Williams, die dinsdagavond met de eer ste openbare uitvoering van het blues drama „Free and easy" in Theater Car ré te Amsterdam kort na haar optreden wegens een keelaandoening haar rol niet verder kon vervullen, moet op advies van de dokter de rest van de week haar kamer houden. De dokter heeft echter verzekerd dat Irene Williams, mits zij zich aan zyn advies houdt, op 14 de cember in de gala-première van dit stuk weer zal kunnen optreden. De rol van De Amsterdamse wethouder van Onderwijs, mr. A. de Roos (rechts) overhandigt Albert van Dalsum ter gelegenheid van zijn gouden jubi leum als toneelspeler als eerste de Albert van Dalsumprijs ten be drage van f 1000,die jaarlijks aan een toneelspeler zal worden toegekend. Delia Green zal voorlopig vertolkt wor den door Jacqueline Barnes, die ook dinsdagavond reeds de taak van Irene Williams overnam. HUG KOFFIE HAG SPAART HART EN ZENUWEN! Advertentie wiiij. nnvj ornAivi nnm en -g KOFFIE HAG - in een modern bedrijf bewerkt volgens het unieke pro cédé van de uitvinder dr. L. Roselius - bezit alle voordelen van zuivere Hoogland koffie en is volmaakt onschadelijk. Imp: HAG-Verkoopkantoof Haarlem Postbus 619 Henri-Sijtlioff-prijs O.a. N.V. Ingenieursbureau Bouwnijverheid Oegstgeest De Henri Sijthoff-prüs voor het neste jaarverslag over 1958 is ditmaal toe gekend aan (in alfabetische volgorde) het Algemeen Fondsenbezit te Am sterdam, de N.V. Ingenieursbureau voor de Bouwnijverheid te Oegstgeest en de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij N.V. te Den Haag. Zoals bekend stelt de heer H. A. H. Sijthoff. algemeen directeur van de N.V. Hendrik Sijthoffs fmancieele bladen te Amsterdam, ieder jaar een prijs ter be schikking voor het beste jaarverslag. De beoordeling, welke verslagen voor deze prijs in aanmerking komen, geschiedt door een commissie, bestaande uit mr. P. F. J. de Kok, voorzitter van de Ver- eieniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, de heer J. A. M. Prinz, voorzitter van de Vereeniging van Effec tenhandelaren te Rotterdam, en mr. M. de Mol, voorzitter van de Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de provincie te Den Haag. De prijs werd voor het eerst uitgereikt in 1954. De uitreiking van de prijs voor het beste jaarverslag 1958 geschiedde gister avond in een druk bezochte samenkomst van beurs en bedrijfsleven te Amster dam. De prijs bestaat uit een bronzen muurplaquette naar ontwerp van de beeldhouwster Grada Rueb te Den Haai Daarna hield dr. J. C. Hooykaas, voor zitter van de Vereniging van Metaal industrieën, directeur van de fijnmecha- nische industrie Becker's sons te Brammen, een in-leiding over: „Struc tuurverandering en financiering van de middelgrote industrie". In 1960 voor het eerst prijs der kritiek In de Boekenweek 1960 zal voor het eerst een prijs der kritiek uitgereikt worden (groot f 1.000) aan de regel matige medewerker van een week- of dagblad, die naar het oordeel der jury, de beste kritieken heeft geschre ven over recente Nederlandse litera tuur. De prijs werd ingesteld door de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde, in samenwerking met de Vereniging ter Bevordering van de belangen des Boek handels. De prijs bedoelt het gehalte der voorlichting op literair gebied en de smaakvorming van het lezend publiek te bevorderen. Voor dit jaar bestaat de jury uit prol. di-. Bomhoff, dr. J. C. Brandt CorsUus en Jos Panliuysen Wcrthcimkunstenaar die ook practicus is Men zegt dikwijls, dat de meeste kunstenaars onpraktische idealis ten zijn. Een idealist is de Larense beeldhouwer Joh. G. Wert- heim ongetwijfeld al wil hij zich vooral niet zo genoemd zien! maar onpraktisch is hij beslist niet. Omstreeks 1953 zette hij zijn ideeën voor de radiocursus van „Open baar Kunstbezit" op papier en in taaie volharding veroverde hij er eerst de museumwereld voor en daarna de radio-omroepverenigingen waarbij het voor hem vaststond, dat ze allemaal mee zouden moeten doen om aldus het nationale, ons gehele volk omvattende karakter van de actie te accentueren. Precies zoals hij het alles had uitgedacht, kon het in de werkelijkheid worden uitgevoerd de kunstenaar vol idealisme was ook een practicus gebleken! Op slechts één punt heeft men nog een verbetering kunnen aanbrengen: omdat uiteraard niet iedere kunsthistoricus een boeiend radiospreker is, heeft men een des kundige aangetrokken, die ervoor zorgt, dat van de toelichtingen op de kunstwerken maximaal effect uitgaat, speciaal wat de voordracht betreft. Ons openbaar kunstbezit, de hoeveel- j heid kunstwerken in het bezit van onze Nederlandse musea, is bijzonder groot van omvang en er bevinden zich tienduizen den werken onder van treffende kwali-l teiten. Dat wil zeggen, dat de Stichting I j Openbaar Kunstbezit, die jaarlijks, in radio-uitzendingen op de maandagen in 1 de vooravond, in totaal veertig kunst- fc werken behandelt, waarvan de cursisten de technisch-volmaakte kleurenrepro- j dukties ontvangen, nog lang vooruit kan j te meer omdat ze zich niet beperkt tot werken van Nederlandse meesters, i maar ook telkens enige werken van bui- r tenlanders uit Nederlands museumbezit in de cursus opneemt. Het werk van Openbaar Kunstbezit vond weerklank in alle delen van ons volk. Bijna honderdduizend Nederlanders lieten zich de laatste jaren inschrijven, mensen uit alle lagen van onze bevol king en uit alle delen van ons land. Ver- i houdingsgewijs is het platteland beter vertegenwoordigd dan de grote steden juist omdat de cultuurbehoefte het grootst is in de streken waar geen mu sea zijn maar in absolute getallen staat natuurlijk het westen des lands bovenaan, omdat dat nu eenmaal verre weg het dichtst bevolkt is. Vele scholen doen mee Zeer veel scholen, zijn overal in het land. op de cursus geabonneerd en in tal van scholen vormt de cursus zelfs deel van de leerstof. In bestuur en raad van toezicht van de stichting is het on derwijs trouwens in al zijn richtingen vertegenwoordigd. Ook maken vele scholen gebruik van de dia's die Openbaar Kunst bezit heeft laten vervaardigen van de gehele serie van veertig kunstwerken uit de jaargang 1957. Particulieren, vereni gingen, enz. kunnen eveneens zulke dia's aanschaffen. Openbaar Kunstbezit richt zich tot geheel ons volk. Uit de vele brieven, die men bij de stichting ontvangt, blijkt, hoezeer dit werk in een behoefte voor ziet en hoe enthousiast de deelnemers zijn over deze culturele arbeid van on schatbare betekenis. Wie in 1960 ook wil deelnemen, behoeft niet anders te doen dan f. 9.75 te storten op postgiroreke ning 1665 van Openbaar Kunstbezit te Amsterdam, met de vermelding: Cursus 1960. Men ontvangt dan de veertig re- produkties in zendingen van vier stuks tegelijk, de veertig radioteksten, die na het uitspreken ervan worden gedrukt, een linnen opbergband en ook in dit jaar weer een gratig doorlopend toegangs- Noodweer in Zweden Geen hoop incer voor bemanningen DEGAS: DANSERESJE Een van de uit museum Boymans, die in de komende cursus besproken worden. bewijs tot vrijwel alle Nederlandse mu sea! De verzameling banden van Openbaar Kunstbezit vormt allengs als het ware een encyclopedie van Nederlands open baar kunstbezit, een unieke verzameling reprodukties met toelichtingen waarin men telkens opnieuw met plezier bla dert. Geen wonder, dat dit werk ook in het buitenland navolging vond! en in Warschau De sneeuwstormen in het zuiden van Zweden hebben reeds tal van mensen het leven gekost. Zo werd in de provin cie Narke een 83-jarige man doodgevro ren op een akker gevonden, in Smaa- land verdronk een vrouw in een rivier. Beiden zijn blijkbaar door de sneeuw buien de weg kwijtgeraakt. In Smaa- land kwam een politieman door uitput ting om het leven. De wegen op de zuidpunt van Zwe den en op het eiland Oeland zijn geheel of gedeeltelijk door de sneeuw versperd. Het ergst is de toestand op Oeland. In verscheidene winkels is men daar begon nen de levensmiddelen te rantsoeneren. Honderden bewoners van het eiland zijn zonder werk doordat de fabrieken niet meer kunnen draaien en duizenden mensen zyn in hun woningen van de buitenwereld afgesloten. Hier en daar zijn de sneeuwbergen zo hoog dat de bovengrondse telefoonleidingen erdoor bedekt zijn. In een boerderij te Grasgaard op de zuidelijke helft van het eiland brak gis terochtend brand uit, die het hele dorp in gevaar bracht. Brandweerlieden moesten per helikopter worden overge vlogen, maar het kostte grote moeite slangen naar de plaats van de brand te krijgen en bovendien waren alle brand putten in de directe omgeving leeg. Een in Kalmar op het vasteland ge stationeerde helikopter kon van twee voorgenomen ambulancevluchten er slechts één volbrengen. De tweede keer kon het toestel, dat door de hevige wind onbestuurbaar werd. het eiland niet be reiken. Een reddingsboot moest het werk overnemen en bracht de patiënt - een zeventienjarig meisje met blindedarm ontsteking dat in ernstig levensgevaar verkeerde - nog juist op tijd in Kalmar. Een boer te Holding in Denemar ken heeft een brand in zijn boerderij geblust met 160 emmers melk. De brand weer kon de boerderij door de sneeuw niet bereiken. In de Poolse hoofdstad Warschau is door vorst de watervoorziening ge stremd. Genietroepen blazen met dyna miet het ijs in de Weichsel op, die dicht gevroren is en een zeer lage waterstand heeft. De Poolse hoofdstad is voor haar watervoorziening op de Weichsel aange wezen. In het westen van de Franse Ri- vièra zijn door zware regenval verschei dene rivieren buiten hun oevers getre den waardoor velen hun huizen moeten verlaten. Het overstromingsgebied ligt tussen Toulon en Hyeres. Verscheidene boerderijen zijn geisoleerd. De kelders in plaatsen aan de Middellandse-zeekust zijn ondergelopen. Fréjus is echter gespaard gebleven. Daar wordt nog steeds gezocht naar lij ken van slachtoffers van de ramp, die een week geleden door het bezwijken van de dam van Malpasset is veroor zaakt. Volgens een officiële mededeling zijn ongeveer honderd huizen geheel ver woest en ongeveer 900 mensen komen in aanmerking voor volledige hulp aan ge troffenen van de watersnood. Men vreest, dat de 21 koppen tellen de bemanning van het Noorse schip „Elfrida" (1.719 ton) gisteren is omge komen voor de zuidkust van Noorwegen. De storm in de Noordzee, de Middelland se en de Oostzee eiste nog verdere slachtoffers. Zo heeft men nog geen te ken van leven van de opvarenden van het 400 ton metende Duitse kustvaartuig „Merkur" dat eveneens bij de Noorse kust verging. Alleen de kapitein kon worden gered, maar de zeven beman ningsleden worden vermist. Het schip drijft nog en schepen zoeken naar over levenden. Het drijvende wrak van de „Elfrida", in de buurt waarvan zes lijken werden aangetroffen, vormt een groot gevaar voor de scheepvaart en het zoeken wordt dan ook ernstig belemmerd. In een groot gebied liggen wrakstukken. Het produt*1 af SPAIN! Verlaging prijs der baconvarkens Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft besloten de prijs voor baconvarkens aan het gedaalde prijspeil op de varkensmarkt aan te pas sen door een verlaging met 8 cent per kg., ingaande maandag a s. Dientengevolge zal met ingang van die datum voor de baconvarkens in de kwaliteitsklassen 1 t m 4 een prijs gel den van resp. f2,21, 12,17, f2,13 en i. 2,09 per kg. koud geslacht gewicht. Imp. Wilmerink Muller N.V„ A'dao» Gouverneur Nieuw-Guinea zal besprekingen voeren De gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea dr. Platted, die gisteren in ons land is aangekomen, zal o.a. besprekingen voeren over de ontwerpwijziging van de bewindsregcling in Nieuw-Guinea. „Dezer dagen kan de afronding van dit plan tot stand komen", zei hij. „en daarna kunnen wij beginnen met een verdere democratisering op het eiland zoals deze is aangekondigd in de Memorie van Toelichting". De gouverneur wil zich tevens op de hoogte stellen van de stand van de EEG- projecten. die door de Euromarkt voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea zul len worden gefinancierd. Een van die projecten betreft de bouw van een agrarisch proefstation bij Manokwari. In Brusel is besloten in totaal 35 miljoen dollar voor deze projecten beschikbaar te stellen. Sprekende over de pogingen om tot de instelling en verkiezing van een Nieuw- Guinea-raad te komen, zei dr. Platteel, dat met de lokale streek gem eenschappen reeds een goed begin gemaakt is. Indien de Nieuw-Guinea-raad er eenmaal is en de gouverneur achtte dat van groot belane zal b v een kwestie als die van de 2000 uit de Zuid-Molukken afkom stige Keiezen. die thans in Nederlandse woonoorden zijn ondergebracht, met deze raad kunnen worden besproken Tot slot deelde dr. Platteel mede. dat staatssecretaris Bot van plan is binnen kort een bezoek aan Nieuw-Guinea te brengen. laatste bericht van het schip kwam van de kapitein, die meldde dat men aan boord van de reddingboten ging. Men heeft behalve het wrak, dat onderste boven ligt, ook twee omgeslagen red dingboten en een vlot waargenomen. De kans dat nog overlevenden worden ge vonden, wordt vrijwel nihil geacht. Buiten gevaar Het Nederlandse kustvaartuig „Frean** (496 torn vroeg aanvankelijk hulp. om dat het op ongeveer vijf mijl van de haven Liepaja (Letland) in de Oostzee een slagzij van meer dan 25 graden maakte, maar het is volgens latere mel dingen klaarblijkelijk buiten gevaar. Er werd radiocontact gemaakt met twee Russische sleepboten, die gereed lagen om de bemanning van negen koppen over te nemen indien de toestand dit vereiste. De machines van het schip werkten nog en het was op weg naar de haven. Kapitein Vuorio (62) van de verlaten Finse houtboot „Anna" voor de Schotse kust op de rotsen gelopen die eerst had geweigerd van boord te gaan, is later aan land gebracht en hij voegde zich daardoor bij de bemanning, die al eerder in veiligheid was gebracht. De kapitein zei dat hij aan boord had wil len blijven. Maar tenslotte vond hij het op het droge toch maar beter. Hij was zeer bedroefd, dat hij het schip had moeten verlaten, „want ik heb op de Anna 24 jaar het bevel gevoerd." Op sleeptouw STANDAARDSPELLING VOOR HET MALEIS. Malakka en Indonesië zijn overeenge komen eenzelfde standaardspelling te gebruiken voor het maleis in romeins' karakters, aldus heeft de leider van een commissie van de beide landen ad hoe. de Indonesiër Nasir Bin Ismail bekend gemaakt. In de Middellandse Zee bij Algiers ge lukte het de Nederlandse sleepboot „Loi re" het 4.200 ton metende Deense schip „Rikke Skou" op sleeptouw te nemen, nadat enige mannen van de „Loire" een lek in de machinekamer van de Deen hadden gedicht. De sleep is veilig in Algiers aangekomen. De machtige .Queen Mary' kwam in New York aan met een vertraging van twaalf uur en de „Queen Elizabeth" ko mend uit New York, was 37 uur te laat in Southampton. De „Janet Helen" seinde vanochtend, dat het een lek in de machinekamer had gekregen en snel water maakte. De bemanning zag zich genoodzaakt het vaartuig 30 mijl ten zuidoosten van Flamborough Head (Yorkshire) te ver laten. De mannen werden opgepikt door de Britse sleepboot „Warduke". De Nederlandse kustvaarder „Flamin go" is in de afgelopen nacht na een aan varing op de Elbe met de Westduitse tankboot „Brunswick" gezonken. De be manning van het kustvaartuig kon wor den gered door de „Ali", een schip van 200 ton uit Veendam. De „Flamingo" mat 421 ton en was eigendom van de rederij Wagenborg te Delfzijl. Op de Noordzee ter hoogte van de Schotse kust worden nog vijf Deense kotters vermist. Het zijn de Stornoway, de Niland. J.vtte, Lyngvig en een onbe kend schip. Vliegtuigen nemen aan de opsporing deel. Na een zware sleepreis van 2bi dag heeft de IJmuidense zeesleepboot „Zee land" gisteravond kwart over negen in de Italiaanse haven Palermo de 17 829 ton grote onder Liberiaanse vlag varende tanker .Koeweit" veilig afgeleverd. De „Zeeland" heeft de „Koeweit", die zon dag tijdens stormweer ten zuiden van Sardinië een lekke ketel opliep en in tormweer ronddreef, over een afstand in 270 m(jl naar Palermo gesleept. Tjjdens de sleepreis stond er een storm met windkracht 8 uit westelijke richting.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5