Jlamas Tere huid? Babyderm.zeep Mei een enkel woord DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 Actualiteit en amusement (Van onze t.v.-medewerker) De KRO vergastte de kijkers gisteren op twee inlassen één bij de opening van de uitzending en één aan het slot. Er waren om te beginnen twee Duitse ge loofsgenoten. van wie de één een gees telijke, om iets te vertellen over het in 1960 in Mllnchen te houden Eucharis tisch Congres. Dit was meer een activi teit dan een actualiteit en hen, die hier onder koud bleven, of zelfs geërgerd waren zouden wij tegemoet willen voe ren: mogen ze misschien? Het is ten slotte hun eigen uitzending en ook als wij het wensbeeld van een nationale omroep meer benaderen zouden dan thans het geval is en van de hokjes en zuilen verlost zouden zijn, zou ook plaats ingeruimd moeten worden voor dit soort „items". Daarbij komt, dat de rest van het Prinses Irene bezocht Mexicaanse expositie Gistermiddag heeft Prinses Irene in cognito een bezoek gebracht aan de ten toonstelling „Profiel van Mexico V' in het Tropenmuseum te Amsterdam. De Prin ses, begeleid door een vriendin, jkvr. Laman Trip, werd rondgeleid door de algemeen secretaris van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, de heer H. Offerhaus, die hierbij geassisteerd werd door de heer Fernando Zandoval, verte genwoordiger van de Nationale Handels bank van Mexico. De Prinses toonde zich enthousiast over het getoonde en gaf meermalen blijk van haar bekendheid met culturen van Latijns-Amerika, speciaal architec tuur en beeldende kunst van Mexicanen. Als herinnering aan haar bezoek kre gen Prinses Irene en haar vriendin en kele voorwerpen van Mexicaanse volks kunst en een pakje originele Mexicaanse koffie aangeboden. Octrooiraad groeide uit zijn gebouw Grote achterstand (Van onze Haagse redactie) „Dit jaar verwachten wij, meer dan 12.000 aanvragen te krijgen, zei gister middag de voorzitter van de Octrooiraad, mr. ir C. J. de Haan, tijdens een korte plechtigheid, waarbij het nieuwe ge deelte van het gebouw aan het (Haagse) Willem Witsenplein in gebruik werd ge nomen. „In 1933, toen het gebouw voor het eerst in gebruik werd genomen, kwamen er ongeveer 4000 aanvragen voor een octrooi binnen, dus in die 26 jaar is het aantal uitvindingen waar voor octrooi wordt aangevraagd, flink gestegen", aldus de heer de Haan. Mr. De Haan stelde als primaire els, dat de uitvinding nieuw moet zijn. Thans liggen er tussen de 5 en 6 mil joen documenten in de archieven van de Octrooiraad, waarmee zeer deskun dige technici kunnen nagaan, of een uitvinding al of niet of gedeeltelijk nieuwe elementen bevat. Door het grote tekort aan technici is er een grote achterstand in het werk ontstaan. Een van de middelen om effi ciënter te kunnen werken, is een inter nationale organisatie, waarin Frankrijk en de Benelux-landen samenwerken wat het onderzoek van octrooien betreft. Tenslotte bood ir. de Haan de Staats secretaris van Economische Zaken een album aan, waarin foto's van de ver bouwing waren opgenomen. Staatssecretaris dr. G. M. J. Veld kamp stelde, dat het octrooi de be scherming betekent tegen lieden, die een uitvinding voortijdig willen nama ken. Ir. M. van Dam, voorzitter van de Orde van octrooigemachtigden, stelde de Octrooiraad een plaquette in het voor uitzicht, waarop het portret van dr. Veldkamp staat afgebeeld, die zoveel voor de Octrooiraad heeft gedaan. Overigens was de heer Van Dam niet zo optimistisch over 't technisch kunnen van ons land. „In 1950 was 31% van het aantal octrooi-aanvragen afkomstig uit Nederland. In 1958 was dat teruggelopen tot 21%. Wat een bedenkelijke achter uitgang is", aldus de heer Van Dam. Verplichte militaire opleiding Met het oog gericht op Nieuw-Guinea De Indonesische regering heeft gisteren verplichte militaire oplei ding gelast voor scholieren tussen 18 en 23 jaar, op de eilanden die grenzen aan het zeegebied rond westelijk Nieuw-Guinea. In het decreet dat in Ambon werd ge publiceerd, wordt ervoor gewaarschuwd dat er drastische maatregelen genomen zullen worden tegen hen die geen ge hoor aan d oproep geven. Uit Ambon wordt gemeld dat de jeugd enthousiast reageert op het decreet. Het in Djakarta verschijnende blad „Pedo- man" merkt in verband met de maat regel op dat Indonesië met de verkla ring dat het slechts vreedzame midde len zal gebruiken om West-Nieuw-Gui- nea in handen te krijgen, zijn troef kaart heeft verspeeld. Antara meldt voorts dat de voorzitter van de parlementscommissie voor De fensie. Entol Mohammed Mansoer, ver klaard heeft dat het Indonesische volk tot nu toe nooit van plan is geweest om West-Irian met geweld te veroveren, maar dat het een gevolg van de Neder landse politiek inzake West-Irian zal zyn als dit in de toekomst wèl zal ge beuren. Men vroeg hem. zo meldt Antara over het „aanbod" van Australië om In donesische officieren op te leiden. Man soer zou hierop geantwoord hebben dat het in overeenstemming met de Indo nesische politiek is om dit aanbod aan te nemen. programma •en algemeen karakter droeg. De afspraak het was welhaast een opdracht om iets over het Verenigd Europa bij toerbeurt bij te dragen, greep de KRO aan om iets te laten we ten over het Europese parlement. Het kwam er niet briljant uit, maar de kijker stak er toch wel wat van op, dunkt ons. Het is me anders een op gaaf je wel over zoiets met weinig geld ter beschikking en nog minder tijd en mankracht iets zinnigs te zeggen en laten zien. Bric A brac" begon met ons wat te gen te vallen, maar naarmate de liedjes eruit rolden, gingen we overhellen naar de mening, dat het weer eens wat an ders was en niet slecht. Vooral de oude getrouwen Dora Paulsen, Herbert Joeks en Aat Brouwer, die ter elfder ure was geëngageerd, weten met hun grote rou tine er al vlug iets van terecht te bren gen. En Koos Huisman was in zijn laat ste nummer een heerlijk zanger. Joke van den Berg viel geheel uit de toon. Maria van der Eist had de Sinter klaasboot gemist en moest nu haar ditjes en datjes voor Kerstmis aanprij zen. Ze deed het allemaal vlot en aar dig, maar haar opvatting van het kerst geschenk zal toch ook wel wat dieper graven dan handige emmers en blik openers en zulk soort zaken. Het hoofdnummer in dubbele zin was „Piste", dat als vanouds weer uit Tres long Hillegom kwam. Het was met veel smaak in elkaar gezet en werd met een weldadige vaart gebracht. Er stond iemand aohter met een ijzeren en te vens toegewijde hand. die een grote kennis van de showzaken moet hebben om dit programma zo goed te kunnen componeren. Vanzelfsprekend slaat het éne num mer meer aan dan het andere maar wie zal niet gecharmeerd zijn van de Trot ters en hun dansende poppen? Tot in millimeters en seconden was het alles uitgekiend en het werd feilloos ge bracht. Een musicus, die tegelijk sax en klarinet speelt was bij ons wéten nog r.immer vertoond zonder dubbele bodem tenminste. Ja en dan die olifant Mond. die zo goed Duits verstaat en Elisabeth, die zo dapper Nederlands spreekt. Wij hebben daarbij iets gedacht, dat zich eigenlijk niet denken laat. Als die oli fant zou kunnen denken, wat had die dan van de mensen moeten denken? ..Dan maar liever olifant in een cir cus" misschien wel. want dan kun je voor gek spelen zonder het te zijn en dat zou hij dan op de mensen vóór heb ben. Met de slotactualiteit zal de KRO en Jan Cottaar honderdduizenden aan zich verplicht hebben. Het was trouwens van de nieuwe voorzitter van de Neder landse Sport Federatie bijzonder in schikkelijk zich te laten vinden voor een vraaggesprek op een moment, dat hij elders dringend zijn moest en zijn be noeming nog geen anderhalf uur oud was. Jhr. mr. Feith, burgemeester van Voorburg, maakte indruk door de zeker heid van zijn optreden zonder een zweem van zelfverzekerdheid. Zijn me ning over de toto? Die moet vrij en onverveerd kunnen doorgaan en dan is er best wel te pra ten over steun aan doeleinden, die goed in zichzelf zijn, al hebben ze niet met de sport van doen. Maar de sport blijft hoofdzaak. De opvolger van de betreur de Lotsy zullen we nog wel eens meer in het beeld zien en zeker regelmatig tegenkomen in de kolommen van de krant, want het belang van openhartige publiciteit schijnt hem klaar voor ogen en de geest te staan. Marinevaartuig geramd In aanvaring met veerboot (Van onze Zeeuwse correspondent). Nederlands grootste veerboot, de Prinses Beatrix, die de veerdienst tus sen Vllsslngen en Breskens onder houdt is gisteravond in aanvaring ge komen met het marlnevaartuig A 922. De Prinses Beatrix wilde de haven van Vlissingen verlaten juist op het moment dat het vaartuig van de Marine de haven wilde binnenvaren. De kapitein van de veerboot heeft nog alles in het werk gesteld om een aan varing te voorkomen, maar in de havenmonding ramde zijn schip de A 922 in de boeg aan bakboordzijde. De veerboot liep geen noemenswaar dige schade op, maar het Marinevaar tuig kreeg een flink gat. Daar bij een vluchtige inspectie bleek dat de A 922 geen water maakte, besloot de kapitein de aangeboden hulp van de Vlissingse havensleepboten te weigeren en op eigen kracht verder de haven binnen te va ren. Bij de aanvaring werd een marine man licht gewond. Alleen in CAFETARIA Stationsweg 7-9 LEIDEN Koffie met room Moccapunt Kop erwtensoep Bruine bonenschotel met spekrollade en bietensalade 15 ct. 30 25 ct. 75 ct. Ouders verdwenen spoorloos Nederlandse meisjes verzorgen 4 verlaten kinderen in Ierland Twee Nederlandse jonge meisjes hebben door hun toewijding en belange loosheid de harten veroverd van de bevolking van Dublin. De 21-jarige Ida Koekoek en de 18-jarige Willy Keuze, die naar Ier land waren gegaan om Engels te leren, vonden enige tijd geleden een betrek king bij een Engels gezin in een plaatsje op 2ff kilometer afstand van Dublin. Vijf weken geleden is het hoofd van dit gezin, Michael Seaford, met zijn vrouw verdwenen zonder enig spoor achter te laten en de vier kinderen aan hun lot overlatend. De twee Nederlandse meisjes hebben zich, sinds de verdwijning van het echt paar Seaford, het lot van de kinderen een tweeling van 15 maanden, een jon getje van 10 en een meisje van 12 jaar aangetrokken en wel zodanig dat zij daarbij hun eigen middelen aanspraken en uitputten, zodat zij nu in een wan hopige toestand verkeren. De Neder landse meisjes hebben zich tot de Ne derlandse ambasade in Dublin om hulp gewend, maar te kennen gegeven, de kinderen Seaford niet in de steek te willen laten voordat hun ouders terug gevonden zijn. Ida en Willy hebben zich voorts bereid verklaard elke be trekking te accepteren om in hun onder houd en dat van hun „gezinnetje" te kunnen voorzien in afwachting van maatregelen van de autoriteiten. AFP meldt nader, dat Ida uit Kampen en Wily uit Renkum komt. Zij hebben gisteravond van een functionaris van de Ierse Vereniging voor de Bescherming van Kinderen tegen wreedheid te horen gekregen, dat zij zich geen zorgen be hoeven te maken. „Wij zullen jullie hel pen en het is niet nodig naar een an dere betrekking uit te kijken", aldus de functionaris. De Nederlandse meisjes zijn bijna ne gen maanden geleden bij de famliie Seaford te Croydon (Engeland) geko men. Negen weken geleden verlieten de Seafords, die in Croydon een autover huuronderneming dreven, Engeland om zich te Enniskerry in Ierland te vesti gen. Korte tijd later verdwenen zij en hebben tot nog toe niets van zich laten horen. De eigenares van het huis van de Sea fords heeft de Nederlandse meisjes gis teravond medegedeeld, dat alles spoedig in orde zal komen. Zij zei, vernomen te hebben, dat mevrouw Seaford spoedig uit Engeland naar Ierland zou komen om zich bij haar kinderen te voegen. Agenda DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „God heeft de mensen nodig" 8 uur nam. De Goede Herder (Oude Vest 13): C.H. Unie. Nabeschouwing gemeentebegroting. 8 uur nam. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling ..Avi. bus" 8-10 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. RehobothVeron. Spr. J. Martens over draadtelefonie 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Chr. Oratorium- vereniging „Con Amore" zingt Handels „The Messiah" 8 uur nam. Leiderdorp. Jaarvergadering Ver. v Chr. Lager en Meer Uitgebreid Lager On- derw1)6 en Bewaarschool. Willem de Zwy- gerschool. 8 uur nam. VRIJDAG. Den Burcht JacobozaalGew. Ar beidsbureau. Voorlichting over Canada. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr. mr. M. J. Beallng over Australië. 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Spr. kapelaan Stoelinga. 8 uur nam. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling ..Avi- bus". 10 uur voorm.10 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Inst, van Register- ingenieurs. Lezing mevr. ir. F. de Boer v. d. Hoek over de geschiedenis en pro- duktie van glas. 8 uur nam. Middelstegracht 91. Opening B.B.-cen- trum. 2.30 uur nam. Pieterskerk: Avondmaalsviering. 7.30 uur nam. Volkshuis: Voorlichting voor Kerstver slering „Leld8e Jeugd Actie". 7.30 uur nam. ZATERDAG. Breestraat 19: Evangelisatie chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Clubhuls Oosterkwartier (Borneostraat) Postdulvententoonstelllng „de Rljnklle- vers" 510 uur nam. BINNENLAND De geneeskundig-inspecteur van de Volksgezondheid voor Noord-Holland, de heer A. P. N. de Groot, heeft gistermiddag te Haarlem de eerste afzonderlijke oplei dingsschool voor ruim 40 mannelijke ver- plegenden. verbonden aan het ziekenhuis Sint-Joannes de Deo. officieel geopend. Voor belangstellenden ligt aan ons bureau de passagierslijst ter inzage van het ms. .Johan van Oldenbarnevelt" dat 24 december as. te Amsterdam wordt ver wacht met passagiers uit Wellington, Syd ney. Melbourne én Fremantle. In het Westgat een vaargeul van de Westerschelde. heeft de Kon. Marine een magnetische mijn opgespoord. Ver moedelijk is deze mijn dezelfde, die enige weken geleden door Arnemuldense vissers werd opgevist en weer verloren. Het ge vaarlijke oorlogstuig ligt in 12 meter diep vaarwater en is door drie boelen gemar keerd. Met het KLM-toestel uit Praag ls gisteravond een handelsdelegatie uit Tsje- cho-Slowakye in ons land aangekomen. Deze missie, die onder leiding staat van de vice-minister voor buitenlandse handel Alois Hloch. brengt een tiendaags bezoek aan Nederland op uitnodiging van het ministerie van Economische Zaken en van het Centraal Orgaan voor Economische Betrekkingen met het buitenland. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot gewoon hoogleraar ln de bijzon dere plantkunde aan de Gemeente Uni versiteit benoemd dr. A. D. J. Mee use. se nior professional officer bij het departe ment van Landbouw te Pretoria. In Den Haag zal op 12 december het eerste lustrum van het Statuut van het Koninkrijk der Nederlanden worden ge vierd op een feestavond ln de grote zaal van de Dierentuin door samenwerking van de Kon. Vereniging Oost en West, en de verenigingen „Barranca Antilliana", de Surinaamse Studentenvereniging, en de Vereniging van Antilliaanse Studerenden. Onverwachts is gisteren te Den Haag op bijna 66-Jarige leeftijd overleden dr. ir. J. van Veen, gepensioneerd hoofdinge nieur A van de Rijkswaterstaat. Dr. van Veen ls oud-secretaris en -lid van de 6tormvloedcomm issie en va.n de Delta commissie Hij heeft o.a. bekendheid ge kregen door zijn ijveren en deskundig heid op het gebied van afsluiting van zee armen en door zijn plannen over de „groot-Europoort" (zeehaven op de Maas. vlakte Van maandag 11 tot en met vrijdag 15 Januari 1960 zal ln de Jaarbeursgebou wen op het Vredenburg te Utrecht de ze vende wintervakbeurs voor koffers en le derwaren worden gehouden in combinatie met de tweede sou veniers beurs. De sectie veredelingstechnlek van de Nederlandse Kwekersbond zal op 23 de cember in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een algeme ne kwekersaag houden. Bij K b. Is met ingang van 1 decem ber kapitein ter zee van de elektro-tech. nlsche dienst J. C. Jurjens bevorderd tot schout bij nacht van de elektro-tech nl sche dienst titulair. BUITENLAND Het bestuur van de Brlfcse Maat- happy voor Geneeskunst heeft besloten if te zien van z(jn voornemen om een ad- '•rtentle van twee pagina's over gezins planning ln het veelgelezen Jaarboek over huweiykskwestles .Getting Married" te plaatsen. Roomskatholleke artsen hadden tegen het plan geprotesteerd. De commissie van anderwijs van de 6tad New York heeft gisteren besloten v^)f onderwijzers weer in dienst te nemen die in 1955 waren ontslagen omdat zij ge weigerd hadden de namen bekend te ma ken van collega's, die evenals zij lid of oud-lid van de communistische partij wa ren. De vijftig miljoen Italianen konden vandaag geen orocd en geen kranten ko pen. De Italiaanse bladen hebben de le zers meegedeeld dat zij niet kunnen uit komen wegens een staking van 24 uur van drukkers, terwijl 45 000 bakkersgezellen een staking van twee dagen hebben aan gekondigd om een hogere ziekte-uitkering en om meer geld voor overuren af te dwingen. Een bekend schilderij een Venus, van de zestlende-eeuwse schilder Lucas Cranach ls uit het Stadlermuseum te Frankfort aan de Main ontvreemd. De po. litle verdenkt een man en een vrouw die zondag in het museum zijn gezien. De vermissing van het schilderij werd dins dagochtend opgemerkt. Een turbine-helikopter van de Ame rikaanse luchtmacht ls erin geslaagd een hoogte van 9100 meter te bereiken. Dit is een nieuw wereldrecord voor dit type vliegtuigen. In een schrijven aan de commissie voor inter-Amerikaanse zaken van het Huls van Afgevaardigden heeft president Eisenhower de wens uitgesproken om ln het komende Jaar een bezoek aan Latijns- Amerika te brengen. De Franse regering heeft gisteren besloten maatregelen te treffen om te te voorkomen, dat Parijs een nog grotere concentratie van mensen en economische activiteit zal worden. Men wil zien te be reiken, dat de stad met haar voorsteden tegen 1970 niet meer dan negen miljoen Inwoners zal tellen. Er zal een verbod komen om nieuwe Industrieën te vestigen. Voorts zal de overheid de vestiging van bestaande ondernemingen in de provincie aanmoedigen Een 15-Jarige Hongaarse boerenjon gen heeft in dlohte mist kans gezien om over de Oostenrijks-Hongaarse grens te vluchten. Hij kwam ongedeerd door het mijnenveld aan de Hongaarse kant van de grens en wist vla planken die hij had aangesleept over de prikkeldraadversper ring te klimmen. In Oostenrijk vroeg hij asiel, omdat hil zijn ln 1956 gevluchte broer wilde bezoeken. Aangezien hij min derjarig ls bestaat echter de mogelijkheid dat hij teruggezonden zal worden als ziln ouders hem opeisen. Aan de grens van de Franse sector van West-Berliln heeft zich woensdag een Incidentje voorgedaan toen een 19-jarige Oostduitser naar het Westen wilde vluch ten. Hij werd vlak voor de grens door een Oostdultse politieman aangehouden, doch hU rukte zich los en rende, achter volgd door de Oo6tduitse agent, over de grens. Daar ontstond een worsteling die eerste eindigde toen een Westberlijnse po litieman met een pistool ln de vu'st de vluchteling ontzette. John Roblnson BLnns de eerste scheepsmarconlst die een noodsein uit zond, ls gisteren op 75-Jarige leeftijd ln New York overleden. De in Engeland ge boren Blnns werkte voor de Marconi - maatschappij aan boord van de ..Repu blic" toen dit schip ln 1909 voor de kust van Nleuw-Bn geland ln botsing kwam met de Italiaanse ..Florida". Ofschoon zijn radiohut zich met water vulde, bleef Blnns op zijn post en seinde hl.1 het toen malige noodsein ,CQD" uit. De Repu blic" had 1600 passagiers aan boord en de Florida" ongeveer 2000. Reddingssche pen konden alle passagiers, op zes na, op pikken voordat de „Republic" zonk. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Muz. lezing. 18.50 Sociaal perspectief, praatje. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gewijde liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Ge- var. progr. 22 00 Periodiekenparade. 22.10 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsport- ultsl. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Or- gelconc. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18 00 Nws. 18.15 L. muz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Con- certgebouwork. en sol. (I. d. pauze 21.10- 21.35 Een oude stad naar een nieuwe toe komst. klankb over Kampen. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Journ. 22.55 Sportact. 23.05 Gram. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 13.30—14.15 Eurovisie: Uitreiking v. d. Nobelprijs voor de vrede te Oslo. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Filmprogr. 20.5022.10 De Pijnbank. TV- spel. VOOR VRIJDAG 11 DECEMBER Hilversum I. 402 m. KRO: 7 00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8 00 Nws. 8.18 Gram. 8 50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9 40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12 33 Lichte muz. 12.60 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw 14.00 Lichte muz. 14.25 Kamerork. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Cello en piano. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinder koor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. KRO: 18.00 Gram. 18.20 Lichte muz. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pol. praatje .19.40 Verz. progr. v. d. mil. 20.30 Amerika, land van vele maar be grensde mogelijkheden, klankb. 21.00 Lich te muz. 21.20 Het paard van Alexander, hoorsp. 21.50 Muz, praatje. 22.15 Gram. 22.25 Boekbespr. 22 30 Nws. 22 40 Lezing. 22.50 Gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. De Tsjechoslowaaikse astronoom An ton in Mirkos heeft een nieuwe komeet van de achtste grootte waargenomen in het sterrenbeeld de Weegschaal. Bij een tramongeluk In Dresden (Oost-Duits-land) zijn gisterochtend elf mensen om het leven gekomen en vijftig ernstig gewond, zo meldt het Oostdultse persbureau ADN. De aanhangwagen van de tram ls ln een bocht ontspoord en daarna omgeslagen. Negen inzittenden werden op slag gedood, twee passagiers overleden tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De nationale raad van de (protes tantse) Episcopaalse Kerk te Milwaukee (VS) heeft met grote meerderheid een verklaring goedgekeurd, waarin wordt ge zegd dat geboortebeperking kan bijdragen tot verliohtLng van het vraagstuk der snel toenemende wereldbevolking. In Recife (Brazilië) heeft zich tij dens het opdragen van een mis ln de open lucht een vreselijk ongeluk voorge daan. Door onbekende oorzaak ls een hoogspanningskabel die over het plein liep waar de gelovigen verzameld waren, gebroken en op de menigte gestort Een tiental mensen ls om het leven gekomen, hetzij geëlektrocuteerd of onder de voet gelopen in de paniek die ontstond, een honderdtal mensen werd gewond. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft er woensdag bij de .betrokken communistische autoritei ten" op aangedrongen spoedig vrije ver kiezingen ln Korea te houden. Een desbe treffende resolutie werd aangenomen met 54 stemmen voor, negen tegen en zeven tien onthoudingen. De Britse Marine heeft de pers zijn nieuwste duikboot laten zien. een schip dat. naar de bevelhebber zei, al zijn con ventionele soortgenoten verre voor is en dicht in de buurt komt van een a toom- onderzeeër. De duikboot kan voldoende brandstof meenemen voor een tocht om de aarde, kan wekenlang onder water blij ven en zijn eigen lucht maken. Zijn voor naamste eigensohap ls echter wel de stil te, waarmee hij zyn prooi kan besluipen om zijn dodelijk trefzekere torpedo's te lanceren. Vanaf Juni vorig jaar ls de politie ln Stockholm bevoegd om motorvoertui gen die in de straten zijn achtergelaten te verwijderen. In anderhalf Jaar tijds zijn op deze wijze een 785 auto's, motorfietsen en brommers naar de sloper gebracht. Een Amerikaanse maatschappij zou vandaag te Tel Avlv een contract tekenen voor de ontwikkeling van een nieuwe Is raëlisch procédé om zoet water uit zee water te winnen. Volgens de uitvinder is de ontdekking ..niet minder belangrijk dan de atoombom". Het procédé ls ont dekt door de 62-jarige uit Rusland af komstige Israëlische Ingenieur dr. Alexan der Zarhin. De Amerikaanse schout bij nacht W. F Raborn, leider van het Polarlspro- Jeot, heeft woensdagavond te New York verklaard, dat de Polaris (raket voor mid delgrote afstand, afvuurbaar van onderge. doken onderzeeërs) reed6 het volgende Jaar operationeel zal zijn. twee jaar vroe ger dan aanvankelijk verondersteld. De Polaris kan 1600 km ver komen. Een nieu wer type zal een reikwijdte van 2400 km hebben. De Amerikaan Prank Young, die dinsdag op Cuba tot 30 Jaar gevangenis straf was veroordeeld wegens staats vijan dige activiteit, heeft kans gezien om sa men met een andere gevangene te ont snappen uit de militaire gevangenis van Pina del Rlo. Woensdagochtend bemerk ten bewakers dat hij verdwenen was. ken. nel ijk vla een gat dat hij onder de ge vangenismuur door had gegraven. De in gang van deze vluchtweg was aan het oog onttrokken door een heiligenbeeld. Den Burcht (grote zaal) Feestavond Speeltuinver. „Rondom de Watertoren' 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk: Bijbelstu die 10U uur voorm. 11 uur, prediker ds. K. C. van Oossanen. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling „Avi- bus" 10 uur voorm.10 uur nam. Luth. Kerk (Hoogl. Kerkgracht)Avond gebed 7.157.45 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Uitvoering chr. Tambour- en Pijperkorps „Kunst en Ge noegen". 7.30 uur nam. ZONDAG. Clubhuis Oosterkwartier (Borneostraat) Postdulvententoonstelllng „de Rijniklie- vers". 10 uur voorm.5 uur nam. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling „Avi. bus" 10 uur voorm8 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.3<" uur. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn" „Het onbekende eiland". 3 uur nam. MAANDAG De Doelen: Leden verg. Leldse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Toneelavond Ver. van Zeeuwen „Luotor et Emergo": „Jong leven op morgenrood". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. P. J. F Dupuls „De seksuele op voeding". 8 uur nam. Hotel Central: Afd. Lelden Ned. Chr. Handelsrelzlgersver. Spr. de heer G. A. N. Cornelissen over „Het Verkeer". 8 uur nam. De Lakenhal. Ver. Oud-Lelden. Spreker dhr. J. G. Renaud over J>e Leldse Burcht, een verre verwant uit een Europese fa milie". 8 uur nam. Schouwburg: R.-K. Toneelgroep .De Gastspelers" speelt „De Muur", 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): LKK „Voor Al len". Soll6ten Aafje Heynls en Johan van den Boogert. 8 uur nam. DINSDAG. In den Vergulden Turk: Aandeelhouders vergadering N.V. Leidsche WolsplnnerM. 11 uur voorm. Rehoboth: Chr. PI attel an ds vrouwe n bond Spr. mej. P. van Wigcheren over Palestina. 8 uur nam. Restaurant v. d. Heijden (Breestraat 85) Bespreking over verkeersonaerwljs voor Kleuterleidsters. 8 uur nam Rijksmuseum van Oudheoen: Lezing dr. J. H. C. Kern „Etruskische vazen te Lei den". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Appèlavond N.C.R.V. 8 uur nam. WOENSDAG Aoad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12 501.20 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jubileumconcert Stem des Volks. Uitvoering van „Das Lied von der Glocke". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Au berge Frun^ulse (Kloksteeg 19): Ten toonstelling Pieter Glltay en Rein Dool (tot 12 december) Ryksmuseum Ueulugle en Mineralogie v d Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 -12 en 2 4 Zon en feestdagen 2 4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan". Werkd 104 uur: zondags 1—4 uur (tot 28 fe bruari) BIOSCOPEN Lldo: „Menschen lm Hotel". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag' 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Opstand der sexen". 14 Jaar Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur: zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Llebe. Tanz und 1000 Schlager" Luxor: „De marteling van de nacht". 18 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur Casino: „Mam'zelle striptease' 18 Jaar Werkdagen: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.16 uur. Trianon: „Opmars naar de galg". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN, Te Leiden ls geopend Apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136. Bij geen gehooi bij Uw bulsarts ot specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Lichte muz. en rep. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Nederlandse vrouwen in het buitenland, praatje. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d kleuters. 11.i5 Sopr en klave cimbel. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubr.: De agrarisch-sociale voorlichting. IV. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draaiorgel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kerk orgel. 14.20 Voordr. 14.40 Gram. 15.00 Ge var. progr. VARA: 16.00 Orgelspel en zang. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Gram. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. praatje. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Kinder- en meisjeskoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu. praatje. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 De bijbel ln handeni. le zing .20.20 Piano-recital. 20.25 Boekbespr. 20.30 De wereld vergadert, praatje. 20.40 La Pastora. klankb. VARA: 21.00 Quiz. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 20.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Espe ranto. 23.10 Muziekrevue. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPKOGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 1820 uur) I. Hector Berlioz; 1. Ouverture „Les Francs Juges". Residentie Orkest olv. Wil lem van Otterloo; 2. uit „La Damnation de Faust": a. Marche Hongroise. Phllhar- monisch Orkest van Berlijn olv. Ferenc Frlcsay; b. Une puce gentllle (Lied van Méphistophélès, 2e deel); c. Voici des ro ses (Air Méphistophélès, 2e deel). Gérard Souzay, bariton. The New Symphony Or chestra London olv. Paul Bonneau; d. Ballet des Sylphes (2e deel). l'Orchestre des Concerts Lamoureux olv. Ferenc Frlc say; e. Devant la maison (Sérénade Mé phistophélès, 3e deel). Gérard Souzay, ba riton. The New Symphony Orchestra Lon don olv. Paul Bonneau; 3. uit „Les Troy- ens k Carthage": Marche Troyenne. l'Or chestre des Concerts Lamoureux olv. Wil lem van Otterloo. II. Georges Bizet: 1. uit „Les Pêcheurs de Perles": a. Je crois entendre encore (Romance Nadir, le bedrijf). Nicolai Ged- da. tenor. Philharmonia Orkest olv. Alceo Galllera. b. l'Orage s'est calmé (Ree. en Aria. Zurga. 3e bedrijf). Gérard Souzay, bariton. The New Symphony Orchestra London olv. Paul Bonneau; 2. uit „La Jo- 11e Fille de Perth": a. Quand la f lamme de 1'amour. Gérard Souzay, bariton. The New Symphony Orchestra London olv. Paul Bonneau; b. Scènes Bohémlennes. Prélude; Sérénade; Marche Danse Bohé mienne. Orkest van de Franse Nationale Radio olv. André Cluytens; 3. l Arléslenne- Suite nr. 1; Prélude; Menuetto Adagietto; Carillon. Orkest van de Weense Staats- opera olv. Mario Rossi; 4. uit „Carmen": a. La fleur que tu m'avals Jetée (Bloe- menlled Don José. 2e bedrijf). Mario del Monaco, tenor. The New Symphony Or chestra London olv. Alberto Erede; b: Voorspel 3e bedr(jf. Symphonle Orkest van Radio Berlijn olv. Ferenc Frlcsay; c. C'est des contrebandlers; Je dis que rlen ne m'épouvante. (Ree. en Aria Micaëla, 3e bedrijf). Suzanne Danco, sopraan. l'Or chestre de la Suisse Romande olv. Alberto Erede. III: Emmanuel Chabrler: 1. Espafta The London Symphony Orchestra olv. Ataulfo Argenta; 2. Ouverture „Gwendoline". l'Or chestre des Concerts Lamoureux olv. Jean Fournet; 3. uit „Le Rol malgré lui": Sex- tuor des Serves en Chanson tzigane. Ja- nine Mlcheau. sopraan; Jean Molllen, te nor; Chorale Elisabeth Brasseur. l'Orches tre de la Société des Concerts du Con servatoire de Paris olv. Jean Fournet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. NCRV: 20.30 Fllmverslag. 20.55 Licht progr. 21.15 Act. 21.50 Dagsluiting. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gevar. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 15.00 Schoolradio. 16.00 Brievenbeantw 16.30 Reportage. 17.00 Ork. conc. en solist. 18.00 v. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Reconstructie van een beroem de rechtszaak. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Buitenlands overz. 22.45 Viool en piano. 23.15 Vragenbeantw. 23.45 Pari. overz. 23.55 Wetensch. nws. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Cello en piano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 111. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagb. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.). 16.00 Mil. muz. (Om 16.30 nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Da le's dagboek. 17.45 Gevar. pianospel. 18.15 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Gevar. muz. (Om 22.30 nws.). 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 ni. 12 00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 16.05 Volksmuz. 17.00 Nws. 17.40 Pianoduo. 17.55 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Gevar. muz. 20.00 Odipus, der Ty- rann. opera. 22.30 Nws. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 cn 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 18.30 Nwe gram. 19.16 Kamermuz. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Ork. conc. 12.30 Weer ber. 12.35 Praatje. 12.45 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Pianorecital. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Popul. liedjes. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.30 Automobillstenkron. 19.40 Gram. 20.00 Symf. conc. I. d. pau ze: Kunstkaleisdoscoop. 22.00 Nws. 22.15 In en om de Koninklijke Vlaamse opera. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 15.00 Belgische muz. 16.07 La vie pour le Tsar, opera. 17.00 Nws. 17.10 Opera (verv.). 18.38 Lichte muz. 19.30 Nws 20.00 Chansons. 20.30 Vioolrecital. 22.10 Discografie. 22.55 Nws. WSERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 our) CL c£ bi) 6 2 o a §2 w 3 weer wind «4 a M ei B ■2 c ME d^i Amsterdam geh. bew. ono 8 1 -2 0 Den Helder licht bew. O 9 -2 -2 0 Ypenburg licht bew ono 5 4 -2 0 Vlissingen geh. bew. ono 10 6 2 0 Eelde onbewolkt O 3 -4 -5 0 De Bilt onbewolkt ono 5 2 -3 0 Twente geh. bew. O 7 -2 -4 0 Eindhoven geh. bew. ono 4 7 -0 0 Z -Limburg onbewolkt O 12 7 0 0 Helsinki geh. bew. zo 7 -7 -13 0 Stockholm sneeuw ozo 2 -4 -4 5 Oslo sneeuw nno 4 -6 -6 0.1 Kopenhagen sneeuw ono 9 -1 -2 0.1 Aberdeen regen ozo 5 6 4 13 Londen geh. bew. O 8 9 7 0 Brussel half bew. ono 6 6 2 0 Luxemburg zwaar bew zzo 6 4 -0 0.6 Parhs regen O 8 8 5 0.1 Bordeaux geh. bew. zo 2 9 7 13 Grenobl" zw bew. no 6 10 4 o Nice regen n 6 12 7 6 Berlijn gen. bew. ono 2 -6 -6 1 Frankfort zwaar bew nno 2 5 -0 0 Mllnchen licht bew. O 2 6 -6 1 Zürlch zwaar bew. nw 2 7 -3 0 Genève geh. bew. wzw 1 8 -1 0 Locarno regen ozo 2 5 -1 0.2 Wenen geh. bew. zo 6 4 2 0.1 Innsbruck licht bew. w 7 7 -4 0 Belgrado mist ono 1 7 -1 1 Athene onbewolkt no 1 20 Rome geh. bew. zzo 10 15 10 0.2 AJaccio zw bew. no 4 14 10 0.2 Madrid licht bew. zzw 2 3 1 Mallorca onweer w 6 16 11 Lissabon onbewolkt w 8 16 7 31

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2