FRANS OFFENSIEF TEGEN DE BOLWERKEN IN OOST-ALGERIJE Strijd om vliegtuigen WEERBERICHT Groot deel van de automatische wapens der opstandelingen in dit gebied geconcentreerd In het gehele land nu vorst Belgische beslissing in januari BONTMANTELS TWEE MILJOEN JUICHENDE MENSEN IN NIEUW DELHI Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 No. 29921 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Franse troepen hebben in Oost-Algerije een nieuw offensief geopend om enige van de sterkste bolwerken der opstandelingen in het land op te ruimen. Twaalfduizend parachutisten, manschappen van het Vreemdelingenlegioen en scherpschutters worden in deze operatie gesteund door tweeduizend man reservetroepen. Tot dusver zijn 560 opstandelingen buiten gevecht gesteld. Hiertoe behoren 128 ge vangenen. In het gebied ten westen van Philippeville, waartegen het offensief is gericht, bevinden zich drieduizend opstandelingen. Zij zouden goed gewapend zijn. Twee derde van de automatische wapens waarover de Algerijnse opstandelingen beschikken, zouden in dit gebied gecon centreerd zijn. meenschap" te verkrijgen. Dit betekent dat de Mali de controle zou krygen over haar strijdkrachten, diplomatie, het geldwezen en onderwijs. Deze controle zou dan waarschijnlijk op nader over- Stroom-versperring hield stand De actie heeft ook ten doel, de Franse troepen in contact te brengen met de plaatselijke bevolking en Franse mili tairen hebben reeds buitgemaakt voed sel en kleding uitgedeeld. Het militaire commando in Algiers heeft ook gemeld, dat een sterke groep opstandelingen vanuit Marokko vergeefs getracht heeft de onder stroom staande versperring langs de Algerijns-Marok kaanse grens te doorbreken. Het Franse offensief zou reeds sinds begin november aan de gang zijn, maar het eerste nieuws erover werd pas deze week vrijgegeven. De Gaullle in Senegal President De Gaulle is gisteravond naar St.-Louis in de Westafrikaanse re publiek Senegal vertrokken voor de zit ting van de uitvoerende raad van de Franse gemeenschap die op 11 en 12 december wordt gehouden en welke on der zijn voorzitterschap zal staan. De gemeenschap omvat Frankrijk, Mada gascar en elf autonome Afrikaanse re publieken. De besprekingen zullen worden over heerst door de onlangs geformuleerde wens van de „Mali" de federatie van Senegal en de Soedanese republiek om „onafhankelijkheid binnen de ge- Dertig doden bij een busramp in Mexico Een ernstig autobusongeluk in Mexico heeft woensdag aan dertig mensen het leven gekost, terwijl er elf zware verwon dingen opliepen. De autobus vloog bij de stad Cuenavaca met grote snelheid uit een bocht, kantelde en vloog in brand. Het merendeel van de inzittenden kon het voertuig niet verlaten en verbrand de levend.. Enkele passagiers die uit de autobus werden geslingerd, werden zwaar gewond. De afgelopen 21^ uur heeft de koude lucht zich verder over het land uitge breid. De temperatuurtegenstellingen tussen het noorden en zuiden van het land namen daardoor af. De laagste temperatuur méldde van morgen het vliegveld Eélde met 5 gra den vorst. In Vlissingen en het vlieg veld Zuid-Limburg stond het kwik van morgen nog twee graden boven nul. Verwacht wordt dat de koude lucht zich nog verder in zuidelijke richting zal uitbreiden, waarbij het vannacht in het gehele land zal vriezen. De depressie voor de kust van Frankrijk neemt nu weer in betekenis af en in verband daarmede zal deze storing in ons land geen neerslag van betekenis veroorzaken. Het hoge drukgebied boven Rusland veranderde weinig van plaats. Het beheerst nog steeds het weer in geheel Noord- en Oost-Europa. Randstoringen veroorzaakten in Zweden plaatselijk flinke sneeuwval. Ook in Oost-Duits- land en Tsjecho-Sloivakije viel sneeuw, plaatselijk 7 tot 15 cm. In Frankrijk handhaaft zich het zachte weer met temperaturen over dag van 8 tot 12 graden. Lichte vorst De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen. Geen neerslag van betekenis. Krachtige tot matige oostelijke wind. In het gehele land over wegend lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 11 december Zon op: 8.37 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 14.54 uur; onder: 4.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.39 en 13.04 uur. Laagwater te 8.40 en 20.57 uur. Dit Blad bestaat vtt 14 pagina'* een te komen wijze met Frankrijk wor den gedeeld, gezien het feit dat de fe deratie deel uitmaakt van de gemeen schap. Officieel staat deze kwestie echter niet op de agenda. Volgens sommige berichten gelooft De Gaulle dat de hou ding van de regering soepel moet zijn en hij zou bereid zijn in te stemmen met enige wijzigingen waardoor bedoelde status voor de Mali grondwettelijk mo gelijk zou worden. Sommige rechtse leiders te Parijs vrezen, dat deze liberale houding van De Gaulle kan leiden tot onafhankelijk- heidswensen van andere gebieden *'an de gemeenschap en dat er spoedig niets meer van deze gemeenschap als poli tieke eenheid overblijft. De Gaulle staat tegenover een groeien de druk van rasgevoelens in geheel Zwart Afrika, onder meer als gevolg van groter wordende invloed van de Islam in sommige gebieden. Hij zal hiervoor waarschijnlijk liever buigen dan breken. Hij heeft al meer getoond dat hij weet wanneer terug te trekken als hij zich geplaatst ziet tegenover ster kere krachten. De kwestie van het onafhankelijk heidsstreven in de Mali is van groot belang daar een deel van de Franse Sahara in de Soedanese republiek ligt. Voor Nederland Lockheed of Mirage De Belgische regering heeft nog geen enkele beslissing genomen over de keuze van een nieuw type straaljager voor de Belgische luchtmacht. De keuze tussen de in West-Duitsland in licentie te bou wen Amerikaanse Lockheed F104g „Starfighter" en de Franse Das sault „Mirage III" zal eerst in januari gemaakt worden. Daarbij zal de Belgische minister van Landsverdediging, de heer Gilson, in voort durend contact blijven met zijn Nederlandse collega, minister Visser. De beide ministers zullen elkaar over dit onderwerp uitvoerig spreken tijdens de NAVO-conferentie, die op 19 december in Parijs begint. Deze verklaring werd gisteren ver strekt door kolonel Laurant van het kabinet van de Belgische minister van landsverdediging. De heer Laurant wees er verder op, dat uit het feit, dat op de Belgische begroting voor 1960 geen be drag voor nieuwe straaljagers is uitge trokken, geen conclusie mag worden ge trokken. „Wanneer in januari a.s. een beslis sing zou vallen over het nieuwe straal jagertype, kan zeker niet worden ver wacht ,dat de toestellen vóór 1962 wor den afgeleverd. De aankoop behoeft dus pas op de begroting van dat jaar tot uiting te komen", aldus kolonel Laurant. België: Freedom Fighter In een commentaar op berichten uit Nederland over de aankoop van nieuwe straaljagers schrijft de Brusselse „Stan daard", dat gezien de mededelingen van minister Gilson ernstig mag worden be twijfeld of België zijn voorkeur zou heb ben laten blijken voor de Franse „Mi- rage nr. Voorts schrijft het blad, dat de keuze niet gaat tussen dit vliegtuig en de „Starfighter", maar dat ook de .Free dom Fighter" van de Northrop fabrieken nog een kans maakt. En het is juist dit laatste vliegtuig, dat. de meeste kansen maakt om door België te worden geko zen, daar de onderdelen ervan voor 90% in België kunnen worden vervaardigd, hetgeen niet het geval is met de beide andere typen", aldus het blad Begrensde keuze Wat Nederland betreft is de keuze begrensd tot de Lockheed F 104G en de Dassault Mirage III. Minister Visser heeft na zijn recent bezoek aan de V.S. bij terugkeer in Nederland verteld, dat slechts deze twee typen wat Nederland betreft in aanmerking komen. Van de bovengenoemde typen straal jagers is de Northrop N 156-F .Freedom Fighter" het enige toestel dat met twee straalmotoren is uitgerust. Het vlieg tuig is door de fabriek speciaal ontwor pen voor gebruik door luchtmachten van de Noordatlantische Verdragsorganisatie en door die van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie. Gelijktijdig met de ontwikkeling van de .Freedom Fighter" is ontwikkeld de tweepersoons Northrop T 38 „Talon", die voor ongeveer 80% dezelfde onderdelen heeft als de een persoons „Freedom Fighter". De fabriek stelt dat de .Freedom Fighter" veel goedkoper is in aanschaffing en onder houd dan de veel zwaardere en van slechts één straalmotor voorziene thans aan de markt zijnde straaljagers en dat de prestaties van de .Freedom Fighter" niet onderdoen en soms zelfs beter zou den zjjn dan die van de „grotere" broers. De Amerikaanse luchtmacht, die sinds begin van dit jaar proeven neemt met een aantal Northrop „Talon"- toestellen en sinds einde juli j.l. ook de eerste „Freedom Fighter" aan de tand voelt, heeft onlangs aan de Northrop vliegtuigenfabriek opdracht gegeven nog 50 „Talon"-vliegtuigen te leveren. Vijf gevangenen gepakt Van de twintig gevangenen, die in de nacht van dinsdag op woensdag uit de gevangenis te Ivy Bluff in Noord-Caro- lina braken, zijn er tot dusver vijf ge grepen, onder wie een man die wegens moord tot levenslang was veroordeeld. De mannen hadden de bewakers over meesterd en zich met buitgemaakte wa pens en verkleed in de uniformen van de bewakers uit de voeten gemaakt. Dinsdag kon een van hen worden aan gehouden en woensdag vielen vier man nen in handen van de politie. Volgens een van de gevangen genomen uitbrekers was de uitbraak het resultaat van de slechte behandeling in de ge vangenis. Henri Vidal (40) heden overleden De Franse toneel- en filmspeler Henri Vidal is vandaag in de ouderdom van 40 jaar overleden. Vidal was gehuwd met de actrice Michele Morgan. De Franse toneel- en filmwereld heeft de laatste tijd vele verliezen moeten in casseren. In enige weken tyds stierven ook Gérard Philipe. Jean Wall, Jean Gremillon en Yves Deniaud. Vidal stierf aan een hartaanval. Hij was vooral bekend door zijn verleiders- en misdadigersrollen in Franse films. Vidal, die Michele Morgan in „Fabiola" leerdie kennen en ook in verscheidene films met Brigitte Bardot speelde („Vou- lez-vous danser avec moi"), trad in ruim dertig films op. Zijn huwelijk met Michele Morgan dateert van februari 1950, zij was eerder gehuwd geweest met de Amerikaanse acteur Bill Marshall. Bekende films van Henri Vidal waren o.m. „Porte des Lilas". ..Les Salauds vont en enger". „Les Maudits" en „Une Parisienne". Nieuwe Surinaamse vlag voor de Koningin Volgende week zal de Surinaamse gevolmachtigde minister in Nederland, dr. R. H. Pos een specimen van de nieuwe Surinaamse vlag, in een maho niehouten doos aanbieden aan H. M. de Koningin. De minister zal daartoe op die dag s morgens om half elf zijn op wachting bij Hare Majesteit maken in paleis Soestdijk. Advertentie Venezuela trekt tie toestemming in voor elf K.L.M.-vluchten De K.L.M. is ernstig gedupeerd door een plotseling besluit van de Venezo laanse regering om de toestemming voor elf extra vluchten in de tweede helft van december van Caracas en Maracaibo naar Curasao in te trek ken. Er is geen reden opgegeven, maar ook deze maatregel zal vermoedelijk als een „straf" bedoeld zijn voor het feit, dat de regering van de Neder landse Antillen twee Cubaanse pam- flettenwerpers zou hebben vrijgelaten. Overigens, met deze intrekking is het luchtvaartverdrag niet geschonden. De K.L.M. had nog geen beschik king over gegevens en kon dus geen commentaar geven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken ook niet. Dat was officieel nog niet van de Venezo laanse maatregel op de hoogte. Later deelde de KLM mede, dat Vene zuela reeds toestemming had verleend voor het uitvoeren van elf extra vluch ten in de tweede helft van deze maand tussen Caracas en Maracaibo enerzijds en Willemstad anderzijds en terug. Een verdubbeling ongeveer van de capaciteit, Een maquette van het baldakijn* dat het korps officieren van zee-, land- en luchtstrijdkrachten aan H.M. Koningin Juliana zal aan bieden. Vers brood op 23, 24, 28 en 31 december In verband met de drukte voor Kerst mis en nieuwjaar heeft de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid vergunning verleend om in broodbakkerijen op woensdag 23, donder dag 24, maandag 28 en donderdag 31 december eerder met de artieid te be ginnen en reeds van 8 uur af vers brood te verkopen. dit in verband met het elk jaar in die periode te verwachten drukkere toeris tisch vervoer. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Venezuela heeft de reeds ver leende goedkeuring voor deze extra dien sten geannuleerd, zonder opgave van redenen. Voor extra vluchten moet uit de aard der zaak altijd speciale toestem ming worden verleend omdat in het bi laterale luchtvaartverdrag alleen bepa lingen zjjn opgenomen ten aanzien van het geregelde vervoer. Laagste prijzen Beste service 510 jaar garantie. NIEUWE RIJN 54^ Het noorden en oosten van ons land heeft de eerste sneeuw al weer achter de rug of liever onder de voeten. Hier een beeld uit Assen, waar een centimeters dikke laag de stra ten en huizen dekt. Eisenhowers reis: triomftocht Nog nimmer zag India zoveel mensen op de been Neliroe verrast over enthousiasme Naar schatting twee miljoen mensen hebben president Eisenhower gisteren in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi een overweldigende ontvangst bereid. De stoet met de president had twee uur nodig om de afstand van het vliegveld naar de woning van president Rajendra Prasad ruim twintig km. af te leggen, ofschoon hiervoor slechts veertig minuten was uitgetrokken. In het voornaamste winkelcentrum brak de menigte door het politiekordon heen en hield de stoet bijna een kwartier op. Eisenhower kon de tocht pas voortzetten nadat bereden politie de weg had vrijgemaakt. Eisenhower en Nehroe zijn vanochtend besprekingen begonnen» Tevoren had de Amerikaanse president een grote krans, bestaande uit vijfhonderd rode en roze rozen, op het graf van Ghandi gelegd. .Lang leve Amerika Een radiocommentator zei dat hfj zulk enthousiasme als gisteren bij Eisenhowers aankomst in India niet meer had gezien na Onafhankelijkheids dag, 12 jaar geleden. De open wagen, waarin Eisenhower zat. reed o.m. onder een baldakijn met gekleurde linten en verscheidene welkomstbogen door. Ook Nehroe was verrast over het enthousias me en de opkomst Hij zei tegen een journalist dat hfj in Nieuw-Delhi nog nooit zoveel mensen op de been had gezien. De hele rit door regende het bloem blaadjes op Eisenhower en Nehroe, die naast de Amerikaanse president zat. Toen Eisenhower voor het paleis van de president van India uit de wagen stapte, moest men door een laag bloemblaadjes waden Overal langs de weg klonken kreten als „welkom president" en „lang leve Amerika". Eisenhower was zichtbaar onder de indruk van de enthousiaste ontvangst. Tijdens de tocht stond hy in de auto en wuifde hy naar de menigte. Al in de vroege morgenuren waren duizenden kleurig geklede dorpelingen op ossewagens en kamelen de stad bin nengestroomd. De straten waren bijzon der feestelijk versierd. Het licht van Chinese lantaarns scheen met een zachte glans. Op de openbare gebouwen wap perden Indiase en Amerikaanse vlag gen. Op welkomstbogen kon men lezen „Swagatam" (welkom) en „Welkom Ike, vredesprins" President Prasad noemde Eisenhower in zijn rede op het vliegveld een man die een groot soldaat en een nog groter staatsman is en die thans de wereld rondreist „op zoek naar de vrede". In zijn antwoord verklaarde Eisen hower dat hy hoopte tydens zijn kort bezoek iets over India te kunnen opste ken waar hy zelf wat aan heeft. Maar het voornaamste doel waarvoor ik hier ben, is duidelijk te laten uitkomen dat de VB. aan de zyde van India staan by het zoeken naar vrede. Wij staan voor de keus tussen oorlog of vrede en oor log is iets dat te verschrikkelijk is om ook maar in overweging te nemen, al dus Eisenhower. Toen Eisenhower voor het huis van president Prasad uitstapte, trad er een meisje op hem toe, dat een schaal rond draaide met rozenblaadjes en citroen sap. Achter haar stond een priester die een gebed zong. Deze ceremonie staat in India bekend als „arthi" en Is be doeld om boze geesten te verdrijven en een gast te verwelkomen. Daarna hin gen vier kleindochters en een nichtje van president Prasad guirlandes om Eisenhowers hals. Eerbetoon van Mig-jagers... Vóór zijn aankomst in India was Eisenhower in Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, geweest, de meest afgele gen en minst bekende van de elf hoofd steden, die hij op zyn reis bezocht. Ook daar werd hem gisteren, een hartelijk welkom bereid. Zes Mig-straaljagers van Russische makelijk vlogen over, toen de president landde op de door Russen aangelegde landingsbaan van het militaire vliegveld van Bagram, ca. 65 km. ten noorden van Kaboel In de straten van Kaboel juichten tallozen Eisenhower toe en werden gekleurde slingers gegooid over zijn open auto Op weg van het vliegveld naar Ka boel werd de president toegejuicht door dorpelingen die, lopend of met bussen of karren, naar de plaatsen waren ge komen waar Eisenhower langs kwam In vele dorpen waren er erebogen met de woorden: „Welkom president Eisen hower van de VB." In het eerste grote dorp dat Eisenhower passeerde, werd zyn auto met bloemen overladen. Eisen hower had in Kaboel een onderhoud met Koning Mohammed Zahir.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1