FORD-Taunus ƒ6295.— SCHOOLKWESTIE BEDREIGT EENHEID FRANSE REGERING Schilders vragen voor nieuwe CAO vijf procent loonsverhoging Met uitbreidingsplan Kaag is eindelijk een begin gemaakt Dr. Zamenhof, grondlegger van Esperanto, te Den Haag herdacht Dus zoals altijd met FORD (en ELAM) méér auto voor uw geld! DINSDAG 8 DECEMBER 1959 President De Gaulle ziet de gevaren van te sterk overivicht der rechtse groepen Oplossingen voldoen geen der partijen (Van onze Parijse correspondent) De Franse regering heeft zondag en maandag onder voorzitterschap van pre mier Michel Debré haar zittingen geheel gewijd aan het probleem van de sub sidiëring van het bijzondere, lees rooms- katholieke, onderwijs. De schoolkwestie die de Franse politiek al zo menig maal beheerst heeft en de atmosfeer vergif tigd, is opnieuw in een acuut stadium getreden. Daar de kans gisteren gering werd geacht dat premier Debré de voor en tegenstanders van gesubsidieerd on derwijs op religieuze grondslag op het compromis, dat onder zijn persoonlijk toezicht was uitgedokterd, alsnog tot een verzoening zou kunnen brengen, zal generaal De Gaulle persoonlijk ook wel weer deze knoop door moeten hakken. Het wordt echter niet waarschijnlijk ge acht dat de arbitrage van de president der republiek al tot een definitief resul taat zou kunnen leiden voor diens ver trek naar Dakar deze week, vanwaar hij pas half december, na ook nog een be zoek aan Fréjus te hebben gebracht, in Parijs wordt terug verwacht. De herverschijning van de school kwestie op de politieke agenda in Frank rijk is een direct gevolg van de overwin ning der rechtse partijen by de eerste verkiezingen der Vyfde Republiek van november vorig jaar. Onder de Vierde Republiek hadden de linkse partyen voor wie de neutraliteit van het onderwijs een der grondbeginselen of geloofsarti kelen was van het republikeinse stelsel, daar al in moeten toestemmen dat de staat ook aan scholen waar religieus on derwijs gegeven wordt, steun verleende. By deze eerste overwinning hebben de conservatieven of onafhankelijken, de rooms-katholieke Volksrepublikeinen en tenslotte het overgrote deel der gaullis ten het echter niet willen laten nadat ze de linkse partijen by de eerste verkie zingen der Vijfde Republiek verplette rend versloegen. Op de uitsluitende grond van de hui dige politieke machtsverhoudingen in het parlement zal het voor de rechtse partijen nu een koud kunstje kunnen zijn het bijzondere onderwijs van staats wege geheel te doen ondersteunen. De Gaulle heeft het rechtse kamp deze voldoening echter nooit willen geven. Ten eerste omdat hy de „republikeinse tradities" niet wilde ondermijnen om te voorkomen zich in het linkse kamp nog meer vijanden te maken en voorts ook aangezien hy zich over het precaire ka rakter van de rechtse overwinning by de laatste verkiezingen, zeker nooit illusies heeft gemaakt. Indien er nu opnieuw verkiezingen gehouden zouden worden dan kwam er zeker een heel andere Kamer uit de bus. Vooral bü zijn liberale politiek voor Algerye heeft De Gaulle zijn zwaarste tegenstanders zoals men weet immers vooral in die rangen van zUn zoge naamde aanhang gevonden waar men zich by de verkiezingscampagne vorig jaar het luidruchtigst op zyn persoon beriep. En het sterkste argument van de linkse groepen die de laatste weken overal protestvergaderingen tegen sub sidies aan het kerkelyk onderwijs orga niseren, is dan ook wel een voorstel het Franse volk door middel van nieuwe verkiezingen zelf als getuige in dif "Pro ces te dagen. Niet alleen zouden de voorstanders van de subsidie dan zeker de kous op de kop krygen, maar boven dien zou by een verkiezingscampagne onder de huidige omstandigheden het klimaat wel eens bijzonder geschikt kunnen blyken voor de herleving van een Volksfront waarin communisten, socialisten en radicalen elkaar zouden ontmoeten. Gevaar van Pyrrhus-zege En het is vooral wel dit risico, dat De Gaulle en alle mensen uit het rechtse kamp, die een Pyrrhus-overwinning willen vermyden, nu tot een hoge mate van voorzichtigheid inspireert. Voorlopig zouden de linkse partijen er vermoede lijk desnoods nog wel in willen berus ten, dat de steun aan het kerkelyk on- derwUs enigszins werd verhoogd, indien de staat daar dan ook maar controle op uit zou kunnen oefenen. Een com- cissie onder leiding van de socialistische oud-minister van Onderwys Latie, die deswege door zyn party geroyeerd werd, heeft de oplossing dan ook in die rich ting gezocht en gewezen. Die controle van de staat op het byzonder onderwys wordt echter in kerkeiyke kringen vrij algemeen van de hand gewezen. Premier Michel Debré heeft nu voorgesteld de kaderwet voor de schoolkwestie by het parlement in te dienen waarby de scherpste tegenstellingen ietwat verdoe zeld zouden kunnen worden. Uit beide kampen zyn echter al heftige protesten tegen deze schyn-oplossing, die dan ook wel sterk naar de methoden van de Vierde Republiek riekt, losgekomen. Wanneer generaal De Gaulle niet spoe dig een uitspraak zou doen, waarbij waarschynlijk beide partijen zich wel neer zouden leggen, dan is het gevaar aanzienlyk dat de schoolkwestie opnieuw een kloof tussen links en rechts zal doen ontstaan, die by de dag moeiiyker te overbruggen zal blyken! Kwestie-Moorliouse in Brits Lagerhuis waardig behandeld Ook bij oppositie afschuw voor het Egyptisch plan (Van onze Londense correspondent) Het Lagerhuis is zo verstandig geweest zich tot het uiterste te ma tigen toen gisteravond de gerucht makende kwestie van het Egyp tische plan tot opening van een Moorhouse—museum in Port Said aan de orde kwam. Men wijdde er nauwelijks twee minuten aan. Deze weldadige terughou dendheid na de opwinding van de laatste dagen was kennelijk het ge volg van het veldwinnende inzicht, dat het beter is er op het ogenblik het zwijgen toe te doen, teneinde de pas herstelde maar nog altijd hachelijke betrekkingen tussen En geland en de Verenigde Arabische Republiek een kans te geven en een werkelijke ontspanning tot stand te brengen. Het Lagerhuis wilde vooral handelen in de geest van een telegram, dat de vader van luitenant Moorhouse gisteren had gezonden aan de organisatoren van een als tegendemonstratie bedoelde an ti-Egyptische tentoonstelling in Londen. De heer Moorhouse sr. drong erop aan dat deze campagne zou worden gestaakt. Hy sprak de wens uit dat Engeland zich met waardigheid in deze zaak zou gedra gen en dat er niets zou worden gedaan dat een belemmering zou kunnen vor men voor de inspanningen van de Brit se regering om met Egypte op goede voet te komen. „Ik ben er zeker van", zo besloot de heer Moorhouse zyn treffend telegram, „dat de bescherming van de eer van onze natie, die van myn zoons regi ment en van zyn nagedachtenis door de Britse regering met kracht wordt nage streefd." Er viel een indrukwekkende stilte toen Sehvyn Lloyd, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, opstond voor het afleggen van een korte verkla ring. Daarin zei hy dat de Britse rege ring de autoriteiten van de Verenigde Arabische Republiek in geen twyfel ge laten heeft over de Britse opvattingen over het plan zelf en de uitwerking wel ke het zou hebben op de Brits-Egypti sche betrekkingen. Hy herinnerde aan het antwoord dat het hoofd van de Brit se diplomatieke missie in Cairo ontvan gen had, namelyk dat het initiatief voor het museum-plan niet was uitgegaan van de regering der Verenigde Arabische Republiek. Het Labourlid Marcus Lipton, die een vraag over de affaire had ingediend, zei dat het Egyptische voornemen by ieder een in Engeland, ongeacht zijn politieke opvatting, tegenzin en afschuw had op gewekt. Selwyn Lloyd antwoordde dat er geen twyfel bestond over de gevoelens van hemzelf en zyn collega's in de re gering: de jonge Moorhouse was volgens de getuigenis van degenen die hem ge vangen namen op een bed vast gebon den en de dood was door verstikking of Overbevolking en erotiek De Italiaanse Jezuieten dringen er in hun tydschrift „Civilita Cattolica" op aan dat men zich gaat inspannen om de „openbare zeden te verbeteren". Wy zien ons op het ogenblik geplaatst voor een absurde toestand, aldus het blad. Aan de ene kant schreeuwt men luidkeels dat er te veel mensen op de wereld zyn, aan de andere kant wordt het seksuele instinct voortdurend ge prikkeld. Alles in de omgeving van de stads mens en ook van de plattelander spant samen om een erotische sfeer te schep pen. Het blad dringt aan op inspanning ter verbetering van de openbare zeden, zo dat de aandacht van de mensen voor de seksualiteit wordt afgeleid en zy worden aangemoedigd om zich waardiger te gedragen by het gebruik van hun voortplantingsvermogen. Schotse wereldpremière van stuk van v. Eysselsteijn Tot de wereldpremières die het Schot se „Theater in de heuvels" van Pitloch ry voor het volgende zomerseizoen heeft aangekondigd, behoort een stuk van de Nederlandse auteur Ben van Eyssel- steyn met de Engelse titel „Between the tides" (Tussen eb en vloed). Het stuk speelt in Bretagne in een tyd van ter reur. Het kleine theater van Pitlochry, dat in 1951 gesticht werd als een Schots on derdeel van het Festival of Britain, heeft zich ontwikkeld tot een permanent centrum voor het culturele leven in Schotland. Het is schitterend gelegen in heti Grampian Gebergte op de plaats waar de Schotten 270 jaar geleden hun ergste nederlaag leden tegen de Royalisten. (Van onze Haagse correspondent) De oorzaak van de in Amsterdam ge rezen moeilijkheden met de schilders in de woningnieuwbouw zUn voor een deel te wjjten aan de overspannen arbeids markt op dit gebied aldaar, maar toch ook aan ontevredenheid met het loon niveau in het algemeen in ons land en met de wyze van berekenen in de thans geldende tariefstelling voor het schil dersbedryf. De schaarste aan mankracht in het schildersvak, die zich vooral in de hoofd stad deed gevoelen, is aanleiding ge weest tot loonoverbiedingen en tot bo- venwetteiyke looneisen. Hierdoor is men terechtgekomen in een spiraal, waarvan de consequenties niet zyn te overzien. Er werden reeds lonen van 170 gulden per week uitbetaald. De moeilykheden worden nog vergroot, doordat juist de schilders in Amsterdam en daar ook alleen niet kunnen wennen aan een nieuwe wyze van tariefstelling, waarby niet meer per vierkante meter „vol vlak" wordt gemeten, maar per strekkende meter. Dit alles heeft het bestuur van het bedryfschap schildersbedryf gistermid dag nog eens onder de aandacht van de Nederlandse pers gebracht, nu er de laatste weken veel is geschreven over de moeilykheden met schilders in de Am sterdamse nieuwbouw. Het bestuur wees erop dat er voor het schildersbedryf een landeiyke collectieve arbeidsovereenkomst bestaat. Deze CAO moet per 1 april 1960 worden vernieuwd en er zyn reeds onderhandelingen gaan de, waarby van werknemerszyde vyf procent loonsverhoging wordt gevraagd. De CAO geeft de mogeiykheid tot het toekennen van een prestatietoeslag van ten hoogste tien procent. Met speciale vergunning kan de arbeid in tarief wor den verricht, waarby de tariefstelling geschiedt door inspecteurs van het be dryfschap. Over het gehele land werd in 1958 voor 45 procent van de nieuwbouw een tarief aangevraagd, in het jaar 1959 is er een toename van de tarieftoepas sing te constateren tot ongeveer 60 pro cent. De werknemers boekten op deze overeengekomen tarieven een overver- dienste van gemiddeld veertig procent. Op deze wyze is een loon van honderd gulden per week bereikbaar, aldus deel de het bestuur van het bedrijfschap mee. Wellicht des zomers bromverbod in Kaag Naar wjj vernemen zal de V.V.V. zich binnenkort tot B. en VV. van Alkemade richten met het verzoek des zomers in Kaag een bromfietsverbod in te stel len. De voorzitter van de V.V.V., de heer D. van Nieuwkoop, vertelde dat „de brom- fietsplaag" vooral de afgelopen zomer grote afmetingen had aangenomen. „Er kwamen er wel 1000 op een dag. Je kon op een zomeravond niet eens met goed fatsoen over straat lopen. Ik durfde niet eens over te steken", vertelt de heer Nieuwkoop. Als B. en W. het verzoek van de V.V.V. zullen inwilligen en daar be staat een gerede kans toe dan zullen komende zomer geen bromfietsen met draaiende motor in het dorp meer wor den toegelaten. Het rustieke dorpje zal hierdoor al leen maar aan toeristische waarde win nen. Bekend Noors schrijver bezoekt ons land Trygve Gulbranssen Op 16, 17, 18 en 19 december zal de Noorse schrijver Trygve Gulbranssen een bezoek in ons land brengen. Op de eerste dag van zjjn bezoek zal hij in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam vertegenwoordigers van pers en radio ontvangen. Op 17 december zal hy van drie tot vyf uur een ontvangst hemden in de Marykezaal van Hotel Central te Den Haag. Op 18 december zal de schrijver te Arnhem de Nederlandse première by- wonen van de film „En eeuwig zingen de bossen'. De opbrengst van deze voor stelling zal worden afgedragen aan het Bio-vakantieoord en aan het revalidatie centrum Johannalhuis te Arnhem. Zaterdags zal de schrijver een rond vaart maken door de Rotterdamse havens. De „Waterman" naar Australië en Nieuw-Zeeland Na byna 4 jaar lang op haar emigra- tiereizen via het Suezkanaal en uitslui tend Australische havens te hebben aan gelopen, zal de „Waterman" op haar eerstvolgende reis, waartoe het schip, onder commando van Kapt. H. van den Heuvel, uit Roermond, op vrydag 11 de cember a.s. uit Rotterdam vertrekt, be halve Australië nu ook weer Nieuw-Zee- land bezoeken. De route gaat dan via het Panamakanaal eerst naar Welling ton en vervolgens naar de Australische havens Sydney en Melbourne. Daarna zal de „Waterman" opnieuw via Indone sië, met repatriërenden vandaar, door het Suezkanaal thuisvaren. Met ongeveer 840 passagiers, onder wie byna 400 kinderen beneden 16 jaar, zal het schip op reis naar Nieuw-Zeeland en Australië geheel vol zyn. De inscheping der passagiers vindt op vrydag a.s. van 9 tot 13 uur plaats aan de Lloydkade, te Rotterdam. verhongering ingetreden. Het is ondenk baar dat dit iets is om over te jubelen, hoe sterk ook de nationalistische gevoe lens moge zyn. Ook Hugh Gaitskell, de leider van de oppositie, zei dat het onbegrypelyk was indien Egypte hier trots op zou zyn. Was het niet werkelyk het beste, zo vroeg Gaitskell, om deze zaak, zoals de vader van Moorhouse dit wil, met waardigheid en de nodige reserve te behandelen? Selwyn Lloyd stemde hiermee vol komen in en men voelde dat het gehele Lagerhuis, dat de grootste kalmte be waarde, er eveneens zo over dacht. Zestig bungalowsgrote haven, restaurant gerieflijke camping, maar geen hotel Naar wij vernemen is een begin gemaakt met het uitbreidingsplan Kaag. Twee jaren van onderhandelen zijn hieraan vooraf gegaan. Velen hebben nogal sceptisch gestaan tegenover de verwezenlijking van dit plan, dat betrekking heeft op de aanleg van een haven voor 60 tot 70 boten, een restaurant, 60 geriefelijke bungalows, drie insteek- havens, verbindende wegen, een camping met een oppervlakte van 20.000 m2 met toiletten en douches, alsmede 47 autoboxen in 4 blokken. Met de aanleg van de weg, die naar de Eymerspoel zal voeren is al een be gin gemaakt. In het oorspronkelyke plan was geen camping opgenomen. De bungalows ko men, omzoomd door ruime tuinen en veel groen, bij het meer te liggen. De camping verrijst ten noorden van de bungalows. Voor de bungalows, die in premiebouw worden uitgevoerd, bestaat een overweldigende belangstelling. „Men liep verleden week storm voor deze bun galows", werd ons van de zyde van het VW meegedeeld. Het plan wordt uitge voerd door de N.V. Bouw- en Exploita tie Maatschappy Bakhuizen te Hil versum. In mei 1961 hoopt men het gehele plan te hebben gerealiseerd. Liever hotel „wy hadden liever inplaats van een restaurant een hotel gezien", vertelt de heer Van Nieuwkoop, de voorzitter van de VW. „Aan een eenvoudig landeiyk hotel bestaat grote behoefte in Kaag". (Van onze Haagse redactie) Ter gelegenheid van het feit dat 100 jaar geleden dr. L. L. Zamenhof, grond legger van de internationale taal Esperanto werd geboren, werd gisteravond in de Kroon te Den Haag een byeenkomst door de Haagse Esperantistenvereniging georganiseerd, waar prof. dr. Ivo Lapenna uit Londen een inleiding hield. Deze doceert internationaal recht aan de School of Economics en Political Science te Londen en was vroeger verbonden aan de universiteit van Zagreb in Joego slavië. Hy is secretaris-generaal van de Esperanto-wereldbond. Zeventig jaar wordt deze taal nu op de wereld gesproken. Volgens prof. La penna zyn er thans ongeveer een mil joen mensen over de hele wereld, die Es peranto vloeiend spreken en schryven, terwyl er etteiyke miljoenen meer zijn, die iets van Esperanto afweten. Dr. Zamenhof begon zyn idee te rea liseren toen hy in 1878 op het gymna sium zat. Hy bemerkte dat de moderne talen een grote voorraad bestaande woorden hebben, die reeds internationaal zijn en die een schat voor een eventuele internationale taal zouden vormen. Van die woorden maakte hij dan ook een dankbaar gebruik by het samenstellen Winter in noorden van ons land Een felle oostenwind en een mini mum temperatuur van vijf graden onder nul hebben in de noordelijke provincies van ons land de indruk ge geven dat de winter nu werkelykheid gaat worden. In Groningen waren de wegen van morgen bedekt met een dun laagje sneeuw en om acht uur stond het kwik in de thermometers nog vier graden be neden het nulpunt. In Groningen begon vannacht om drie uur een onderkoelde regen te vallen die de wegen al snel met een laag yzel bedekte, die in genoemde provincies het verkeer ernstig hinderde. Zo kregen de passagiers die gebruik maakten van de busdiensten tussen Friesland en Groningen een half uur vertraging. In Leeuwarden was de toe stand nog meer précair. Daar arriveerde met grote vertraging, zo nu en dan, een autobus. In de zuid-westhoek en de noordwesthoek van Friesland lag het busverkeer vrywel geheel stil en het verkeer begon tegen negen uur pas een beetje op gang te komen. De binnen wegen waren geheel onbegaanbaar. De vertragingen van het busverkeer in Friesland variëerden van een half uur tot ruim een uur. De Afsluitdyk was in de nacht en de vroege ochtend volkomen onberydbaar. Aan de kop van de dyk stonden ver scheidene gestrande auto's. De chauf feurs er van wachtten in een in de na- byheid aanwezige politiepost tot de situatie zo zou zyn, dat ze minder risico zouden lopen. Meldingen van ongeluk ken kwamen nog niet binnen. van Esperanto, zyn schoonvader ver strekte hem het kapitaal voor de uit gave van het eerste boek over Esperanto. Hierin staan de slechts uit 16 regels be staande grammatica en de 917 stam woorden, waarvan 10.000 andere woor den kunnen worden afgeleid. In 1905 werd het eerste Esperantocon- gres gehouden, in Boulogne sur Mer, waar ongeveer 700 personen uit 20 lan den byeenkwamen. Het volgende jaar hielden de esperantisten hun wereld congres in Genève. Zamenhof sprak op deze en volgende congressen steeds over zyn ideeën voor verdraagzaamheid en menselyke rechten. In 1917 overleed de grondlegger van de wereldtaal. Het Esperanto verloor tweemaal door een wereldoorlog een groot gedeelte van zyn aanhangers. Toch herleefde het Esperanto steeds weer. Nu wordt de taal niet alleen door Esperantocongressen gebruikt, maar ook door technische en andere wereldconfe renties, waar specialisten op allerlei ge bied uit tientallen landen in één taal di rect over hun problemen van gedachten kunnen wisselen. Burgemeester Huygens krijgt ontslag Zoals men weet heeft de burgemeester van Bergen (NH) dr. W. Huygens, ont slag gevraagd in verband met de span ningen, welke zich tussen hem en de ge meenteraad voordeden. Thans heeft hy nader aan de minister van Binnenlandse Zaken medegedeeld, dat ook de ontwik keling der gebeurtenissen in de laatste weken hem niet het vertrouwen heeft doen terugwinnen in de goede samen werking met sommige raadsleden. On der deze omstandigheden meent hU zyn verzoek om ontslag te moeten handha ven. Van de zyde van het departement van Binnenlandse Zaken wordt in dit ver band medegedeeld, dat hoewel daarin stellig niet ligt besloten, dat dr. Huy gens in dezen blaam zou treffen en deze integendeel waardering verdient voor zyn in velerlei opzicht vruchtbare ar beid, de minister het gevraagde ontslag meent te moeten bevorderen. De minister heeft daarom afgezien van zyn aanvankelyk voornemen de wethouders en de fractievoorzitters van de gemeente Bergen voor een onder houd te ontvangen. li LEIDEN: Haarlemmerstraat 238, Tel. 26488. Official Ford-dealer voor Leiden e.o. en de bollenstreek, Haarlemmerweg 2-4 - Leiden - Telefoon 01710-33141 FORD rijden: ELAM - Leiden!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4