Li Gesprek met de staatssecretaris voor Ned. Nieuw-Guinea., mr. Bot Uitgangspunt: hulp bieden aan een onder-ontwikkeld gebied Een runner kwam om het leven, toen „Cycloop" lichter verloor zorgt weer voor een Ha feestelijke verrassing Agenda Mei een enkel woord DINSDAG 8 DECEMBER 1959 Nationale en internationale verplichting (Speciale berichtgeving) Voor het eerst in de geschiedenis heeft Nederland sinds 23 november een speciale bewindsman voor Ned. Nieuw-Guinea in de figuur van mr. Th. H. Bot. Mr. Theo Bot (48) hoort tot de KVP en beslist niet tot haar rech tervleugel. Maar hij is geen man die zich een etiket laat opplakken. Hij studeerde Indologie en Indisch recht aan de Utrechtse Universiteit en prof. Gerretson was een van zijn leermeesters. Als aankomend bestuursambtenaar stapte hij in 1936 meteen in de internationale politiek door zijn indeling bij de dienst der Oostaziatische zaken, die onder leiding van de heer A. H. J. Lovink, onze tegenwoordige ambas sadeur in Australië, een voortreffelijk instrument was. Toen de Jappen begonnen, bleef hij als O.A.Z.-ambtenaar buiten de mobili satie. Hij was echter reserve-officier van de bereden artillerie uit Ede en ging als vrijwilliger naar de bergartillerie in Tji- mahi. Na krijgsgevangenschap in Birma en Siam was hij dankzij de voorrang van transport voor bestuursambtenaren al op 30 september 1945 terug in Ba tavia. Maar hij liet de kansen op een snelle carrière schieten, toen zijn gezin in februari '46 dringend naar Nederland moest. Er volgen enige jaren van werkzaam heden voor het departement. Werk aan het nieuwe Statuut voor de West, aan de staatsregelingen voor Indonesië en aan de Unie. Als het statuut in werking is en de Unie doodgeboren biykt, legt Buitenlandse Zaken beslag op hem. Ruim v«f jaar leidt hij successieveiyk de directie, westelyke samenwerking, w.o. de Europese integratie valt, en ver volgens die van de N.A.V.O. en de West- europese Unie. En dan, terwyi hy op het punt staat o mals N.A.V.O.-man met de minister van Defensie naar de V.S. te gaan, komt Nieuw-Guinea op de proppen. De reis naar Amerika moet doorgaan, maar de dag na zyn terugkeer wordt hy beëedigd, gaat naar zyn Departement en duikt in de rapporten uit Nieuw-Guinea. Van de raketten naar het stenen tijdperk! Geen beleidsvragen! Hy is goed een week bezig als we hem al is het dan na aanvraag komen overvallen. „Nu nog geen beleidsvragen, dat begrijpt u toch?" We begrypen het. Maar wat doet een Staatssecretaris, die opeens voor deze netelige taak staat? Stukken lezen, mensen spreken, en dan begin volgend jaar naar Nieuw-Gui nea. Eerst moet ik weten wat de belang rijkste problemen zijn en dan ga ik pra ten met de mensen ter plaatse, die er elke dag mee te maken hebben. Je kunt hier wel in een mooie kamer ideeën uit werken, maar dan toch niet zonder de omstandigheden en de denkbeelden te kennen van de mensen, die de hitte des daags trotseren". Toch moet u een standpunt tegenover het vraagstuk Nieuw-Guinea hebben, al leen al om dit ambt te kunnen aanvaar den. Dat standpunt is als uitgangs punt betrekkelijk eenvoudig. Neder land heeft een groot koloniaal ver leden. We hoeven écht niet bang te zyn om dat te zeggen. In het Neder landse volk leeft bovendien een dui delijk verlangen om onder-ontwikkelde gebieden te helpen. Nu dan, hier ligt by uitstek het onderontwikkelde ge bied om onze beproefde vermogens op toe te passen. Als we die gedachte met meer overtuiging belijden, zal men er ook in het buitenland meer sympathie voor opbrengen". Zelfbeschikking Moeten we dan geen termijn aangeven voor de opvoeding van de bevolking tot zelf beschi kking U kunt voor de produktie van goe deren een vijfjarenplan maken, maar niet voor de vorming van mensen. Die moet groeien. We moeten de Papoea toerusten met alle bruikbare middelen We moeten zorgen, dat hy verantwoor delijkheidsgevoel krijgt voor de eigen zaak, voor hun algemeen welzijn. Dat moet beginnen met dagelijkse dingen, die ze zelf kunnen overzien. Als dat slaagt kun je een stap verder gaan. Op die manier zullen de mensen, die meer aan kunnen, naar voren komen zonder ontworteld te raken". Dat zal langzaam gaan. Vermoedelijk wel, er zyn zelfs drie gebieden die nog opengelegd moeten worden en het heeft geen zin dat snel ler te doen dan we aankunnen. Maar elders zyn we al tien jaar bezig en men moet niet onderschatten, wat er in die tyd tot stand is gebracht. Er zal ook veel van afhangen, hoe men er in Nederland tegenover staat. Het gaat niet alleen om geld, maar ook om bereidheid ,iets te doen. Het gaat niet alleen om de regering, maar ook om de publieke opinie". „Meer voorlichting .Excellentie?" Daar mag u op rekenen". Hoe denkt u over de samenwerking met Australië? Zeer belangrijk. We kunnen van elkaar leren". Krijgt u te maken met de defensie? Ik ben er formeel niet in de eerste plaats verantwoordelijk voor, maar het welzyn van de bevolking gaat my aan en de veiligheid van de Nederlanders en allen die er werken en leven. Daarom telt die zaak voor mij heel zwaar. Mede daarom vind ik het belangrijk de eigen verantwoordelijkheid van de Papoea voor zyn directe belangen aan te kweken". En dan komen we onvermijdelijk toch op beleidsvragen maar die blijven taboe. De Tweede Kamer heeft nu een maal recht van voorrang. Daarna kan de pers van mij elke toelichting krijgen". Trots verleden Zo is de nieuwe sfeer in de hoekkamer van het voormalige Departement van Kolonieen, de gepleisterde kubus op het plein. Waar eens de draden sa menkwamen van een trots ryk overzee. Overgebleven is een nationale en in ternationale verplichting, waarvan men op z'n minst moet zeggen, dat we haar voorshands aan niemand kwijt kunnen. Maar de man in dat historische ver trek denkt daar - in overeenstemming met de Troonrede heel wat positie ver over. Het ligt in zijn aard om dat binnen afzienbare tijd op een realistische ma nier te doen blijken. Autobus uitgebrand Passagiers gered Gisterochtend is op de Rijksweg nr. 7 van Amsterdam naar de AfsluitdUk een autobus van de firma Bouma uit Makkum, waarmee 27 personeelsleden van Werkspoor van Amsterdam naar Harlingen werden vervoerd, tijdens de rit in brand geraakt en totaal uitge brand. Een der passagiers bemerkte vuur boven de benzinetank in het midden van de bus en waarschuwde de chauffeur. Deze probeerde tevergeefs met een brandblusapparaat de vlammen te doven. Het vuur greep snel om zich heen, maar zowel de chauffeur als de passagiers konden zich ongedeerd in veiligheid stellen. De bus brandde in de felle wind geheel uit ondanks de pogingen van de brandweren Van den Oever en Wier in- gerwerf om de vlammenzee meester te worden. Vervolg van pag. 1 Het Bureau Wijsmuller is door deze orkaan zwaar getroffen. Niet alleen vonden twee personeels leden de dood aan de oostkust van Engeland, toen de „Titan" zijn sleep verloor, maar ook aan de Engelse zuidkust speeelde zich een dergelijk drama af. Hierbij verloor de 45-jarige runner-matroos J. Vis ser uit Egmond het leven. De IJmuidense zeesleepboot „Cycloop" was daar in moeilijkheden geraakt. Met drie lichters achter zich was de zeesle per op weg naar West-Afrika. Op 1 de cember was men uit Dover vertrokken. Maar eind vorige week besloot de kapi tein voor het stormweer te gaan schuilen in de Torbay aan de Engelse zuidkust, waar de „Cycloop" met drie bakken voor anker ging. In het stormweer gingen de ankers echter krabben. De sleepboot en de drie bakken dreven in de richting van de kust. De reddingboot van Brixham werd verzocht de zes runners aan boord van de lichters er af te halen. Op iedere lichter waren er twee en hun situatie werd precair. Sleepdraad afgeknapt Maar de toestand werd nog erger, toen de sleepdraad van een der lichters knap te. Onmiddellijk dreef het gevaarte met twee man aan boord af in de richting van de kust. De twee runners deden hopeloze pogingen om de lichter nog voor anker te krijgen. Het lukte niet. Om half twaalf kwam de reddingboot van Brixham langszij. Men kon slechts één man van boord halen. Matroos runner Visser was reeds in het water gesprongen en had er een kwartier in gelegen, toen de reddingboot hem oppik te. Toegepaste kunstmatige ademhaling Winter in Scandinavië Storm, sneeuw en vorst nebben het afgelopen weekeinde in de Scandinavi sche landen veel schade en verkeers- stagnatie veroorzaakt.. Bij een ongeval, dat tijdens een dichte sneeuwbui op een overweg te Vetlanda in Zweden gebeur de, kwamen vier inzittenden van een auto om het leven. In Zuid-Zweden kwamen vele auto's in die sneeuw vast te zitten en sommige automobilisten moes ten een etmaal in hun wagen doorben - gen. Voor vyf suikerzieken, die op die manier vast waren komen te zitten, organiseerde de verpleegster Annie Framizen een reddingsactie: zij wist ach tereenvolgens aan Insuline, een sneeuw ploeg en mannelijke helpers te komen, en slaagde er zo in de patiënten te be reiken en hun de nodige injecties toe te dienen. Elders werkten militairen en vrijwilligers 26 uur om een ziekenauto vry te krygen, waarin een tienjarig jon getje werd vervoerd, dat door de beken de Sbockholmse hersenspeciaiiste Olive- crona zou worden geopereerd. In Noorwegen kwam de waterkracht centrale Roessaaga stil te liggen, doordat ys de toe voer kanalen versperde. De yzerindustrie te Moirana en de alumi nium fabriek te Mosjön kwamen daar door vrywel buiten bedrijf. Het ys moest met dynamiet worden opgeblazen. In Denemarken was gisteren het vervoer in het gehele land door sneeuw stormen ontwricht. Het wegverkeer was in vele delen van het land geheel tot stilstand gekomen. Nieuwe V.S.-raket De Amerikaanse luchtmacht heeft be kendgemaakt dat zy over een nieuwe raket beschikt voor wetenschappelijk onderzoek, de „Jaguar". Deze raket weegt 770 kilogram en is byna negen meter lang. zy is ontworpen om te wor den gelanceerd door een B-57 bommen werper tydens een loodrechte klim. Met deze raket zullen die delen van de dampkring worden onderzocht, die boven gebieden is, waar het moeiiyk is lanceerbanen aan te leggen. De „Jaguar" zal onder meer worden gebruikt voor bestudering van het noor derlicht. Vanaf heden t/m 31 dec. a.s. ontvangt een ieder bij aankoop van een INDUS-horloge tegen inlevering van deze advertentie voorzien van naam en adres bij Uw Horloger Juwelier of na inzending van Uw garantiebewijs aan N.V. v/h Ed. Goudsmit, Conradstraat 18, Rotterdam een fraaie INDUS" kalender met 12 schitte rende foto's van Zwitserse landschappen uitge voerd in natuurlijke kleuren cadeau. Een geschenk, waarvan U het gehele jaar zult genieten. Wanneer U dus van plan bent Uzelf of anderen zo'n betrouw baar INDUS-horloge cadeau te doen, knip dan deze advertentie uit. Adres: - Woonplaats:- door een dokter aan boord van de red dingboot en andere pogingen in het zie kenhuis van Torquay heben helaas heen resultaat meer gehad. De levens geesten waren geweken. Intussen had de „Cycloop" de ankers ingehaald, terwyi de runners op de twee lichters, die nog verbinding hadden, de ankers lieten slippen. Langzaam werd getracht in dieper water te komen. Later kwam het bericht, dat een van de twee nog achterhangende lichters water maakte. Maar men hoopte deze lichter ook te kunnen behouden. Nadat de red dingboot van Brixham de overlevende en de dode naar Torquay had gebracht, voer hij weer uit om ook de runners van de twee andere lichters af te halen. Beschutting gezocht Door de woede der elementen had den vele grote passagiersschepen opont houd. Verwacht werd, dat zowel het Britse reuzenpassagiersschip „Queen' Mary" en de „Rotterdam" van de H.A.L. vandaag met niet minder dan 24 uur vertraging de haven van New York zou den binnenlopen. Talrijke kleinere schepen zochten de beschutting van een haven op. Anderen trotseerden de elementen met meer of minder succes. De 360-ton metende Brit se kustvaarder „Servus" smeekte gister middag via de radio om hulp, daar hy by de vuurtoren Clythness (Schotland) naar de kust afdreef. Later kwam het bericht, dat het schip op sleeptouw was genomen door de „Scotia". De bemanning van het Zweedse mo terschip „Kare" (499 ton) was dolgeluk kig, toen de Nederlandse zeesleper „Zwarte Zee" ongeveer 500 mijl ten VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Pollt. praatje. 18.30 Radio-Volksuniversiteit: Klimaatwisselingen op aarde ln verband met de y6tijden, door prof. dr. G. L. Smit Slbinga. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Carmen, opera. 21.05 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing. 21.25 Gram. 21.50 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 De armen zult gy altdd bij U heb ben, praatje. 22.50 Carmen, opera (verv.) 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Pa ris vous parle. 19.10 Gram. 19.40 Journ. 19.55 Hang het aan de grote klok. propa- ganda-actle .20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Muz. praatje. 22.30 Nws. en beurs- ber. v. New York. 22.40 Muz. praatje verv. 23.00 Voordr. 23.15 Jazzmuz. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Wetensch. curiositeiten. 20.45 Zang en dans uit Rusland. 21.00—22.45 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 9 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst .11.00 Gram. 11.10 De Pastorie van Hlnton, hoorsp. 12.00 Bariton en pla no. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Ka- merork. en koor .12.37 Advents-kerkdlenst. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. praatje. 13.20 Mil. muz. 13.50 Gram. 15.45 Strijk - ork. en meisjeskoor. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Sprookjesmuz. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade-ork. en altviool. NCRV: 18.15 Start v. d. Kerstactie v.h. „Open Deur"-werk der N. H. en Evang. Luth. Kerk, gesprek. 18.30 Gram. 18.45 zuidoosten van Kaap Race (New Found- land) opdook, waar het scheepje het erg te kwaad had met de woedende elemen ten. De Nederlandse sleepboot „Zeeland" heeft gistermiddag ten zuiden van Sar dinië de Britse tanker „Kuwait" (17.929 ton) op sleeptouw genomen. De „Ku wait" had gemeld een lekke ketel te hebben. De „Zeeland" zou proberen de tankboot naar Palermo te slepen. Maar in het Middellandse Zeegebied was ech ter een nieuwe zuiderstorm met wind kracht 8 op komst, zodat het een zware sleep zou worden. De Franse zeesleepboot „Jean Bart" uit Boulogne heeft het in nood verke rende Liberiaanse schip „National Figh ter" gisteravond hulp moeten bieden. Het schip was niet goed bestuurbaar meer. De Noorse sleepboot „Salvator" is in de afgelopen nacht op volle snelheid op weg gegaan naar het 3.000 ton me tende Westduitse vrachtschip „Eschers- heim", dat ten westen van Stavanger in een zware zuidooster storm in nood ver keert. Het schip seinde onmiddellijk hulp nodig te hebben. Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Plano-recl» 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Philharm. ork. en viool. (In de pai ze: 21.05: De weg der zending, lezing). 22.00 Kamerkoor. 22.30 Nws. 22.40 Zaai- DINSDAG SchouwburgAbonnementsvoorstelling „Theater". „J.B." 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Concert „Sempre Crescendo". 8.30 uur nam. Wassenaar: Café Beljersbergen. Jaarvergadering IJsvereniging. 8 uur nam. WOENSDAG Academisch Ziekenhuis: Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Het Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huis vrouwen. Jaarlijkse ledenvergadering en Dia's over Joego-Slavië. 2.30 uur nam. Middelweg 38: Moedercursus Groene Kruis. 7.30 uur nam. Montgomerystraat. Eerste paal geref. kerk. 2.30 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Ned. RelsverenigungLezLng met kleurendia's over de Sovjet Unie. 8 uur nam. Wassenaar: Flatgebouw „De Burcht" Vergadering V.V.D. Mr. H. van Riel spreekt over Nederlands buitenlands beleid in heden en verleden. 8.15 uur nam. DONDERDAG Casino-theater: K. en O. „God heeft de mensen nodig". 8 uur nam. De Goede Herder (Oude Vest 13)C.H. Unie. Nabeschouwing gemeentebegroting. 8 uur nam. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling ,.Avi_ bus" 8-10 uur nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. .agweg 14: Vogeltentoonstel Hing „Avi- 10 uur voorm.10 uur nam. BINNENLAND De heer Arnold Smit is aangewezen als voorzitter van de Nederlandse delega tie naar de 29ste byeenkomst der Cari bische commissie, die morgen te Cayenne (Frans-Guyana) begint. De gisteren bij de hotelbrand te Amsterdam om het leven gekomen Amerikaanse militair was de 22-Jarige Ri chard Carter, die deel uitmaakte van de Amerikaanse troepen in Friedburg (Did.). Het water ln de Lek heeft een uit zonderlijke lage stand bereikt. Aan de peilschaal te Vreeswijk was de stand 7 centimeter boven de laagst bekende stand. Er was daar zo weinig water, dat het scheepvaartverkeer enige tijd gedeeltelijk moest worden stilgelegd. De culturele prijs der gemeente Arn hem voor 1959 is toegekend aan de gra ficus Ap Sok te Arnhem. De prijs, die uit een bedrag van f. 1000 bestaat, zal maan dagavond 21 december ten stadtouize uit gereikt worden. Gistermiddag is op de Meeresemer- weg te Maastricht het 7-Jarig meisje Fran, cisca van Kan by een verkeersongeval vrywel op slag gedood. Zy werd door een vrachtwagen aangereden toen zij plotse ling de weg overstak. Het meisje ging voor haar moeder een boodschap doen. Zy heeft de auto te laat opgemerkt. De Nederlandse fruittelersorganisatie zal op woensdag 16 december ln Utrecht haar buitengewone algemene vergadering houden. Vanmiddag heeft dr. M. Schneider te 's-Gravenhage zijn ambt van privaat-do cent in de geschiedenis van de pers, pro- Baganda cn openbare mening aan de niverelteit van Amsterdam aanvaard met het geven van een openbare les. ge titeld: „Internationale propaganda ln re cente decennia". BUITENLAND Op Cyprus zullen begin Januari par lementsverkiezingen worden gehouden, zo heeft aartsbisschop Makarios maandag ln Nicosia bekendgemaakt. De verkiezingen zullen mogeiyk op 10 Januari worden ge houden. doch deze datum staat nog niet definitief vast. De parlementsverkiezin gen zullen worden gevolgd door gemeen- tera ads verkiezingen Joerl ZJoekof. de voorzitter van de Russische staatscommissie voor de cultu rele betrekkingen met het buitenland, heeft gisteren te Parijs verklaard dat men overweegt ln 1961 een grote Franse In dustriële tentoonstelling te Moskou te or ganiseren en een soortgeiyke Russische expositie te Parijs. Koning Boude wij n zal volgend jaar ln Juni oi iu juu pre&iaeni. De uaune oe- aoesen. Het worat net v.erae grote staats- oezoex van oe jonge Beigiscne Konxng, aie reeds Luxeniouig, ae ver. Btaten en Nedenand oliicieei ais staaisnooia neeit bezocht. Het bezoek aan Fraiiüxyx semjnt te zyn voorbereid geaurenoe ae va&tuuie van Komng Bouaewijn in het zuiaen; aaar er aan de Co te a azux 50.000 Beigen wonen, een paar nonaeraduizend in ae Franse' nooraer-departementen en enkeie tienduizenden in Jt-arys wordt 't program ma van ait Dezoek thans reeds voorbereid.. Een 22.86 meter hoge kerstboom op het plein voor het stadihuis ln Kopenha gen is maandagavond aoor de storm om gewaaid. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De communistisch-gezinde regering van Sicilië, een der vier halfautonome ge. biedien ln Italië is gisteravond afgetreden. Zy werd onverwaents verslagen by een Stemming over de nieuwe begroting. Er werden stemmen tegen ultgebracnt en 44 voor. Aan het hoold van de regering stond Silvio Muazzo, die vorig jaar uit ae christendemocratische party is gezet. De Amerikaanse kapitein-luitenant vlieger Lawrence Flint Is er zondag ln ge slaagd met een McDonnell F-4h „Phan tom" een straalvliegtuig voor vlieg dekschepen een hoogte te bereiken van 30.038 meter, waarmee hy het officiële wereldrecord, dat op naam van een Rus sische vlieger staat, heeft verbeterd, ai- dus neelt oe Amerikaanse Marine gisteren bekendgemaakt. Het Russische record staat op 28 850 meter en ls ln juli van dit Jaar gevestigd met een Toe-431, ook een straalvliegtuig. In de onlangs gebouwde Olef-stuw dam naby de Duits-Belgische grens zijn verscheidene scheuren ontstaan, zo heeft de burgemeester van het dorpje Hellethal, dat dicht bij de dam ligt, verklaard. Het stuwmeer achter de dam is echter nog niet gevuld, zodat er geen gevaar bestaat. Berichten volgens welke de bevolking van Hellenthal ln paniek ls geraakt, noemde de burgemeester „sensationeel en kenne- lijk geïnspireerd door de ramp van Fré- jus". van de New York Times verboden en ook geweigerd een nieuwe correspondent voor het blad ln Warschau toe te laten, nadat de vorige ,A. M. Rosenthal, uitgewezen was. De New York Times ls na de ultwij- zlng van Rosenthal een campagne begon nen om de koude ocriog nieuw leven ln te blazen, aldus beweert het Poolse par tyblad. daarmee waarechyniyk doelend op de serie artikelen die Rosenthal sindsdien publiceerde. Twintig Griekse arbeiders rijn ln het stuwmeer van Megdova, ln Thessallë, om het leven gekomen, toen de motorboot, waarmede zij op weg waren naar hun aan het meer gelegen dorp. omsloeg. Er heer ste. toen dit gebeurde, noodweer, waar door golven van tien meter hoogte op het meer ontstonden. De stoffeiyke over schotten van de verdronkenen zyn nog niet gevonden. De Perzische minister Egbal heeft bij het parlement een wetsontwerp inge diend waarin wordt bepaald dat groot grondbezitters niet meer dan ongeveer 4600 bunder (ls ha.) droge of ongeveer 200 bunder bevloeide grond mogen bezit ten. Er ls voorzien 4n een uitwijkmogelljk- held ln die zin, dat grootgrondbezitters 40% van hun landerijen mogen behou den, Indien zy de rest aan de boeren sohenken. Ruim twee maanden na de over stromingsramp door de tyfoon Vera in Japan, wonen nog steeds 2600 slachtoffers op de daken van hun onder water staan de boerderijen lm het dorp Tobisjlte. dat nog geheel geïsoleerd ls, staat het water 1.20 meter hoog. De Gestapoman Willi Schmidt, die enkele dagen geleden ln West-Duitsland gearresteerd werd, heeft gisteren ln de gevangenis van Hechlngen ln W'ürttem- berg de hand aan zichzelf geslagen. Hy was medeplichtig aan de dood van dui zenden gevangenen In Auschwitz en Da chau. De Nederlandse schilderijententoon stelling „Van Rembrandt tot Vermeer" ln het Noorse Nationale Museum te Oslo heeft in acht weken tijds circa 55.000 be zoekers getrokken. De Amerikaanse Vereniging voor de Behartiging van de Belangen der Negers (NAACP) heeft de negezangeres Marian Anderson en de blanke uitgever van ..Look", Cowles, onderscheidingen toege kend. MeJ. Anderson werd onderschelden omdat zy met haar zang „een ambassa deur van vriendschap in de gehele we reld ls". Cowles kreeg de onderscheiding wegens zyn vasthouden ..aan de libérale traditie die de duurzam grondslag van het echte Amerikanisme ls". Te Tlvoli bij Rome is een meisje van acht Jaar. dat met een groep kinderen op weg was naar de onthulling van een mo nument. zo ernstig gewond door stenen, die kinderen van drie, vier en vijf Jaar uit een huls naar het groepje wierpen dat zy aan de gevolgen ervan is overleden. Het 5667 ton metende Russische vrachtschip Charkof Is In Bremen door de autoriteiten aan de ketting gelegd. Dit is gebeurd op verzoek van de eigenaar van het Turkse schip Tanar dat op 24 no vember na een aanvaring met de Oharkof by de Duitse Noordzeekust ls gezonken. Stadszaal (grote zaal)Chr. Oratorium vereniging „Con Amore" zingt Handels „The Messiah". 8 uur nam. VRIJDAG. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr. mr. M. J. Bealing over Australië. 8 uur nam. De Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Spr. kapelaan Stoelinga. 8 uur nam, Haaj bus' Gulden Vlies: Ned, Inst, van Register- ingenleurs. Lezing mevr. ir. F. de Boer v. d. Hoek over de geschiedenis en pro duktie van glas. 8 uur nam. Mlddelstegracht 91. Opening B.B.-cen trum. 2.30 uur nam. Pieterskerk: Avondmaalsviering. 7.30 uur nam. Volkshuls: Voorlichting voor Kerstver slering „Leidse Jeugd Actie". 7.30 uur nam. ZATERDAG. Breestraat 19: Evangelisatie christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal) Feestavond Speeltuinver. „Rondom de Watertoren". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk: Bijbelstu- die 1011 uur voorm. 11 uur, prediker ds. K. C. van Oossanen. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling „Avi- bus" 10 uur voorm.10 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering chr. Tambour- en Pijperkorps „Kunst en Ge noegen". 7.30 uur nam. ZONDAG. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling „Avi_ bus" 10 uur voorm.8 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.3C uur. Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn". „Het onbekende eiland". 3 uur nam. De Doelen: Leden verg. Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Toneelavond Ver. van Zeeuwen „Luotor et Emergo": „Jong leven op morgenrood". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. dr. P. J. F. Dupuis „De seksuele op voeding". 8 uur nam. De Lakenhal. Ver. Oud-Leiden. Spreker dhr. J. G. Renaud over ,De Leidse Burcht, een verre verwant uit een Europese fa milie". 8 uur nam. Schouwburg: R.-K. Toneelgroep „De Gastepelers" speelt „De Muur". 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal)LKK „Voor Al len". Solisten Aafje Heynls en JOhan van den Boogert. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Auberge Framjalse (Kloksteeg 19): Ten toonstelling Pleter GUtay en Rein Dool (tot 12 december) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark l: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen vaD 10 12 eD 2-4 Zon- en feestdagen 2—4 uuj Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan". Werkd. 104 uur: zondags 14 uur (tot 28 fe bruari) BIOSCOPEN Lido: „Menschen lm Hotel". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Re\: „Opstand der sexen". 14 Jaar Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Llebe, Tanz und 1000 Schlager". Luxor: „De marteling van de nacht". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „Mam'zelle striptease' 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur; zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „Opmars naar de galg". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Te Leiden ls geopend Apotheek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136. By geen gehoor bi) Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op rtokterstelefoon 22222. sportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennleuws. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gvm. 7.23 Lichte muz. en rep. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. en fentoonstelllngs- agenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Gram. 15.00 Voor de Jeugd. 17.00 Dubbelkwartet. 17.15 Gram. 17.25 Hammondorgel en zang. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jeugd- ultz. De brievenbus gaat open. Correspon dentieclub o.l.v. Reglna Zwart. VARA: 18.00 Nws., comm. en act. 18.30 Roemeense muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Onze vakbeweging en de politiek, toespr. 19.25 Vara-Varia. VPRO19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Tien Jaar Intern. Verbond v. Vrije Vak verenigingen. 21.05 Jazzmuz. 21.25 Mllll- cent, hoorsp. 22.20 Keuren en kiezen, praatje .22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Muz. lezing. 23.5524.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e ïyn van 1820 uur) Take me to your heart (Muller), Orkest Ricardo Santos; Julie la Rousse Laf for- 3ue), Orkest Helmut Zacharias; Tristesse ance (Auric), Orkest Ricardo Santos; Mélodie perdue (Giraud), Orkest Helmut Zacharias: Honky tonk tango (Olias), Or kest Ricardo Santos; Sarah (Aznavour), Orkest Helmut Zacharias; Some of these days (Brooks), Orkest Ricardo Santos; Sugar time (Philips), Horst Wende and hls Skiffle Boys; Mondschelnpartle (Hoff mann), Ganz nah bei dir (Gletz), Margot Eskens, Silvio Francesco; Tanzende Finger - Fllegende Blatter - Quecksllber - Kurz und gut - Springede Punkte. Heinz Mun- sonius und seine Solisten; Lasz mlch nle, nle, nle mehr alleln (Gletz), Peter Alex ander; lm Gansemarsch - Kleiner Mohr - Huckepack - Karo sieben, Heinz Mun- sonlus und selne Solisten; Du bist mlr lieber als die andern (Gletz) Sieben Tage Glück (Schaffenberger), Margot Eskens, Silvio Francesco; My golden baby (Abra ham), Horst Wende and his Skiffle Boys; Lazzarella (Modugno), Orkest Roberto del Gado; O suspiro (Carosone), Quartetto Enzo Gallo; Vola Colomba (Conclna), Or kest Roberto del Gado; La pansé (Rendl- ne), Quartetto Enzo Gallo; Na voce 'na chltarra (Rossi)Orkest Roberto del Ga do; Sweeter than you (Knight), Ricky Nelson. Never be ayone else but you (Knight). Ricky Nelson; Golden striker (Lewis), The Oscar Peterson Trio; Dream (Mercer), The Four Aces. Melody of love n), The Four Aces; Blue moon Frankie Carle; I want to walk (Domino), Fats Domino; Bye bye blackbird (Henderson), The Oscar Pe terson Trio; Coal black mammy When you're smiling Alexander's Ragtime Band Sweet Sue Just you When you wore a tulip If you were the only girl ln the world. The Johnston Brothers; Just a gigolo (Casueel), The Jonah Jones Quartet; It doesn't matter anymore (An- ka). Lonesome tears (Holly), Buddy Hol ly; Two degrees east, three degrees west (Lewis), Leden van het Symphonle Orkest van Stuttgart olv. John Lewis; Three win dows (Lewis), The Queen's fancy (Lewis) Cortege (Lewis), Leden van het Sympho nle Orkest van Stuttgart olv. John Lewis. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00 V. d. Jeugd. NTS: 17.30— 17.40 Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weer overz. KRO20.20 Het Europese Parlement lez. 20.35 Tien liedjes. 20.55 V. d. vrouw. 21.25 Gevar. progr. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Schoolradio .13.00 Gevar. muz. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers. 17.45 Progr. v. oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.35 Volksdansen. 20.00 Gram. 20.30 Round Britain Quiz. 21.00 Gl- taarmuz. 21.15 Klankb. 22.00 Nws. 22.15 Discussie .23.00 Gram. 23.30 Voordr. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06 0.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Verz. progr. (Om 16.30 nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. en verz. progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. (Om 0.30 Nws.). 0.651.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.16 Ge var. muz. 16.05 Viool en piano. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.30 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.10 Barokmuz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.20 Gevar. muz. 15.10 Idem. 21.00 Hoor spel. 22.30 en 23.10 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Harp- recltal. 15.00 Italla-prljs 1959. 15.50 Clave- clmbelrecital. 16.00 Koersen. 16.02 Engel se les. 16.17 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lie deren. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 20.00 Der Zigeunerbaron, operette. 22.00 Nws. 22.15 Praatje. 22.25 Etnische muz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m. 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Belgische muz. 15.15 Koor zang. 15.30 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Operettemuz. 18.30 Jazzmuz. 22.55 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S* a s0 a ab ïS s a B 52 d ï- 9 c ïS Amsterdam geh. bew. ozo 7 3 1 2 Den Helder geh. bew. ozo 9 2 -1 3 Ypenburg Vllsslngen zwaar bew. zo 5 4 3 1 onbewolkt zo 8 6 5 1 Eelde ijsregen O 8 -1 -5 1 De Bilt geh. bew. OZO 7 4 2 1 Twente geh. bew. OZO 6 0 -2 0.3 Eindhoven zwaar bew. OZO 2 4 4 1 Z.-Limburg regen ZO 5 5 3 5 Helsinki sneeuw ono 5 -8 -1 0.5 Stockholm sneeuwbui OZO 8 -4 -5 0.2 Oslo sneeuw ono 6 -7 -7 0.1 Kopenhagen sneeuw O 17 -1 -2 0.1 Aberdeen regen OZO 8 8 4 6 Londen regen z 10 9 Brussel zwaar bew. ozo 5 6 5 0.4 Luxemburg regen O 3 1 1 4 Parijs geh. bew. zzo 5 11 5 1 Bordeaux regenbul wzw 5 12 5 26 Grenobl" regen w.stll 10 2 25 Nice onweer nw 4 9 5 49 Berlijn Frankfort motsneeuw O 7 -7 -9 0.1 zwaar bew no 2 4 2 0.5 München mist O 1 0 -4 0 Ztlrich geh. bew. ZO 2 1 -0 0 Genève sneeuw w 1 2 1 5 Locarno sneeuw O 1 5 0 14 Wenen zw. bew. zo 12 3 1 0.1 Innsbruck zw bew. wnw 4 -3 0 Belgrado half bew. ZO 11 3 -1 1 Athene onbewolkt w.stll 18 Rome half bew z 5 13 10 11 AJacclo wolkbreuk wzw 12 15 8 14 Madrid geh. bew. WZW 6 8 5 2 Mallorca licht bew. wzw 8 10 0 Lissabon licht bew.w 8 15 10 2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2