Discussie over komplan in raad van Wassenaar Bisschoppen maken het Kennedy hij de presidentsverkiezingen moeilijk Prof. Froger's verdediging maakte een diepe indruk De geweldige bevolkingsaanwas en de geboortebeperking ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 Al zijn er vannacht na ruim vijf uren vergaderen over het veelbe sproken „komplan" van prof. Froger door de Wassenaarse gemeente- j raad geen besluiten gevallen en geen stemmingen gehouden, de opvattingen die in de gemeenteraad heersen over stedebouwkundige regeling, die voor de kom van het dorp is voorgesteld, zijn wel duide lijk geworden: er is veel waardering geuit voor de opzet van het plan, maar een meerderheid in de raad sprak zich uit tegen de voorgestelde verruiming van het oude Dorpspleintje. Voor en tegen Mr. A. van Vuure (WD) zijn fractie (de beide wethouders uitgezonderd) dat hij het een knap plan vond en alleen bezwaren heeft tegen de regeling, zoals die voor het plein is voorgesteld. Het dorp is in beweging gekomen na de ter visielegging van het plan, de bezwaren mag men niet zonder meer terzijde leg gen met de opmerking, dat ze in de sentimentele sfeer liggen. Het woord Isentimenteel wordt hier verkeerd ge bruikt- Het is juister te spreken van affectieve bindingen aan de bestaande 'situatie in het oude dorp en die mogen biet verwaarloosd worden, i Spreker vroeg zich verder af, wat de (functie is van het nieuwe plein, zoals prof. Froger dat heeft ontworpen. De enig denkbare functie is die van par keerterrein en die is weinig aantrekke lijk Mr. R. T. M. van der Lugt, voorzitter kran de KVP-fractie, kwam, na zijn be wondering voor het plan van prof. Fro ger te hebben uitgesproken, tot de con clusie, dat men niet ongestraft kan in grijpen in een situatie, die door historie en traditie is gevormd en waaraan men jn het dorp grote waarde hecht. Het blan is te groots opgezet, aldus spreker. Waarom moet de Van Hogendorpst-raat 32 meter breed worden en de School straat 17 meter? Het financiële aspect van het plan boemde spreker uiterst belangrijk; de verwezenlijking zou miljoenen kosten. Kan Wassenaar die miljoenen voteren? Spreker sprak zich uit voor een sa nering van de oude dorspkom, maar niet ror het openbreken van de dorpskern. Een lid van de KVP-fractie. de heer A. J. M. van der Klaauw (KVP) toonde ;ich voorstander van het nieuwe plan, X)k van een nieuwe situatie op het >lein. Spreker zei. het te betreuren, dat nen tot acties tegen het plan is over- egaan zonder zich eerste te verdiepen n de bedoelingen ervan. Ook de mid- lenstandsbonden hebben teleurgesteld loor heet van de naald een bezwaar- chrift in te dienen zonder zich te be- innen op de grote betekenis die het plan uLst. voor de neringdoenden in het cen- rum van Wassenaar heeft. Een ander positief geluid ten aanzien van het plan kwam van mr. C. A. van Jorcum (P.v.d.A.). Hij betoogde, dat iet niet mogeliik zal zijn de bestaande lituatie op het Plein te bandhaven, als laarvoor geen nadere regeling wordt •astgesteld. Laat men de situatie zoals e thans is. dan zal binnen 10 jaar het >lein geheel bedorven zijn. aldus spre- ;er. De heer F. M. van der Stap Ge- neen tebelang) constateerde dat men veliswaar in het dorp prijs stelt op het >ehoud van het Plein, maar dat de ge- neenschap toch zeker gediend zal zijn net de fraaiere vorm. die het plan aan iiit plein beoogt te geven. Verschillende andere sprekers voer- len het woord. Knappe verdediging Prof. Froger, die eerst een alge mene inleiding over het plan had ge houden, beantwoordde de verschillen de sprekers, nadat wethouder mr. dr. J. Hazenberg nadere inlichtingen had verstrekt over de regeling van de schade, die belanghebbenden door het nieuwe plan zouden kunnen lijden. Op een wijze die zowel bij de voor- als de tegenstanders veel indruk maakte, verdedigde prof. Froger het plan. In tegenstelling tot die sprekers, die de ingreep in het oude dorp te rigoureus achtten stelde de stedebouwkundig adviseur vast, dat het plan een zeer gematigd karakter heeft, doordat eer der te veel dan te weinig rekening ge houden is met economische belangen. Wat de financiële consequenties be treft noemde prof. Froger zijn kom plan een goedkoop plan. Een schatting van de kosten is moeilijk te maken, maar prof. Froger wilde wel, onder het nodige voorbehoud een bedrag noemen: f 3 miljoen. Het tempo waar in het plan verwezenlijkt zal worden heeft de gemeente in eigen hand. Het kan desnoods over 30 of 50 jaren wor den uitgesmeerd. Over het behoud van het oude dorps pleintje zeide prof. Froger, dat de ont wikkeling van het zakenleven, die zich tot nu toe beperkt heeft tot het gedeelte van de Langstraat tussen Johan de Wittstraat en Achterweg/Kerkstraat, zich onweerstaanbaar voortzet in de richting van het Plein en de School straat. Die ontwikkeling is niet tegen te houden. En als men, wat het Plein be treft de situatie laat zoals zij thans is, dan zal in de komende jaren aan de aantrekkelijkheid van het huidige plein tje onherstelbare schade worden toege bracht. Het klinkt tegenstrijdig, aldus prof. Froger, maar de beste methode om de huidige situatie zo lang mogelijk in stand te houden is: het nieuwe plan vast te stellen. Er werd nog geruime tijd over het voor en tegen van het komplan gedis- cussiëerd. Totdat mr. dr. W. F. v. Gun- steren (prot. chr.), die aan de discussie niet had deelgenomen omdat hij zich over het plan al had uitgesproken in de commissie herziening uitbreidingsplan nen een „voorstel van orde" deed. dat door het college van burgemeester en wethouders zowel als door de raad werd geaccepteerd. De heer Van Gunsteren constateerde, dat een meerderheid van de raad bezwa ren heeft tegen het plan; deze bezwa ren zijn echter verschillende van aard. Spreker zeide onder de indruk te zijn gekomen van de mening van prof. Froger, dat de bestaande situatie op het Plein het best gehandhaafd kan wor den door het nieuwe plan te aanvaar den, omdat de gemeente dan de ontwik keling in eigen hand houdt. Dit kan de brug zijn die geslagen wordt tussen het voorstel, zoals het nu ter ta fel ligt en de opvatting van de meerder heid, dat het oude pleintje gespaard moet worden. Daarom stelde de heer van Gunsteren voor, prof. Froger de ge legenheid te geven zich nader hierover te beraden, en na overleg met burge meester en wethouders de zaak eerst te ziening van uitbreidingsplannen en zining van uitbreidingsplannen en daarna in de raad te brengen voor een definitieve beslissing. Zoals gezegd gin gen allen daarmee akkoord. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria C., dr. van P. Rietkerk n T. Borsjes; Antonius J., zn van A. A. an Egmond en E. S. P. Neljman; Klaas P., a van K. P. Bosman en G. de Koning; iertia, dr van R. Sorgedrager en J. Sis- ingh. Ondertrouwd: J. G. Fr. Vromans, 29 Jr n P. van Egmond, 28 laar; A. G. Pran- ers 26 jr en G. Casteleln, 25 jr. Getrouwd: K. de Groot, 27 jaar en T. .J. Slckman, 26 jr; P. A. B. Bakkers, 24 en A. W. Bloemendaal, 22 jr. OEGSTGEEST St.-Nicolaas in „Hofwijck" Het bestuur van „Hofwijck" had de re- eatiezaal ter beschikking gesteld voor Int-Nicolaas en zijn knecht, die bij hun Innenkomst hartelijk werden begroet oor de voorzitter, de heer Jac. J. Vos o enthousiast toegezongen door het me- indeel der bewoners, die in de zaal mwezig waren, alsmede door het vol- illige personeel. Er waren vele geschenken en mede oor de piano- en accordeonmuziek eerste er al spoedig in dit grote „ge- een echte ouderwetse Sint-Nico- assfeer. De Sint bracht tevens ez be- tek aan de ziekenafdeling en verraste e patiënten met een geschenk WASSENAAR NIEUWE VOORZITTER PROTESTANTENBOND Op de onlangs gehouden algemene rgadering van de afdeling Wassenaar n de Nederlandse Protestantenbond is heer W. van Hemert, die na een zit- ogsperiode van 12 jaren moest aftre- ■n als voorzitter, benoemd tot ere-lid. ot opvolger werd gekozen ir. A. J. van 'estenbrugge. Tot nieuwe bestuurs- den werden gekozen mevrouw C. A. isserde Graeff en de heren mr. M. J. Hijmans en J. G. B. Parmentier. heer W. Brussaard werd herkozen. - De onlangs in Wassenaar gehouden >lieote voor Vluchtelingenhulp heeft 2469 opgebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharlna J. M., dr van J. J. in Wissen en J. M. A. Voorham, Wllhel- us P., zn van W. G. de Jong en H. H. arstjens. Hubertus A., zn van H. Kult en Slersema. Ondertrouwd: G. Servaas en M. K. Heij- ek; A. H. Veldhulsen en F. M. Mossel, J. M. Lütkemeljer en M. A. Slangen. Getrouwd: J. van Winkel en J. N. A. tto; D. van der Holst en H. E. van Veen. Overleden: J. C. Spaans. 2 Jr; H. E. lOurtois-Goevemeur, 56 Jr; L. Mostard, W. ZOETERWOUDE Jubileum dokter Kortmann Voor de waardige viering van het zilveren ambtsjubileum van dokter W. A. J. M. J. Kortmann heeft zich een erecomité gevormd, bestaande uit de heren H. J. J. A. Smeets, burgemees ter van Zoeterwoude, H. A. C. Ban ning, burgemeester van Leidschendam, P. J. A. Juffermans, deken van Zoe terwoude, G. J. Klaverweijden o.s.c, em. pastoor, A. P. Emmen, o.s.c. pas toor, dr. Y. Snabel, o.s.c. Prior Kruis- herenkl.ooster, J. D. Sistermans, pas toor te Stompwijk, ds. G. P. van Ems- den, predikant N.H. Gemeente Zoeter woude, J. W. Boogmans, voorzitter Wit-Gele Kruis te Stompwijk en de da mes mevr. G. van LeeuwenDe Jong, mevr. M. MinnardSchroder, te Zoe terwoude, mevr. A. LuytenVan der Zwaan en mevr. A. OlyhoekVan der Ploeg, te Stompwijk, en de wijkzusters M. C. Hoogeveen en J. C. Janssen. Het uitvoerend comité bestaat uit de heren H. J. J. A. Smeets, voorzitter, C. P. J. Paardekooper, secr.-penning- meester, drs. C. M. Westermann, C. Berg, Chr. Straathof. H. van Wilsum P. Rijnsburger. G. P. van der Krogt Hzn., A. H. J. Paardekooper, G. P. van Leeuwen, F. van Nierop, J. J. Rode- wijk, G. P. van der Krogt Fzn., Joh. Lelieveld en P. van Bemmelen, allen te Zoeterwoude en Jos. Suyten. C. N. Boer, J. M. van Rijn, R. van Haaste ren, A. Lijnenburg en C. Waaijer, al len te Stompwijk. Op de jubileumdag, maandag 14 de cember a.s. zal in de parochiekerk van de H. Kruisverheffing 's morgens om halftien een H. Mis uit dankbaar heid worden opgedragen, 's Middags van halfdrie tot halfvijf zal in De Vriendschap aan de Miening te Zoeter woude de receptie plaats hebben, waarop iedereen in de gelegenheid wordt gesteld de jubilaris te feliciteren. De huldiging van de jubilaris is uit gesteld en zal plaats hebben op twee nader te bepalen avonden in het Pa rochiehuis Schenkelweg, Zoeterwoude, en in het café ,,Het Blesse Paard", te Stompwijk. Medische Dienst Leiderdorp P. van het Woud, Lei derdorp, Hoofdstraat 40, tel. K 1710 30070. Voorschoten Dokter F. J. M. To- nino Voorstraat 23. tel. 2493. Wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telef. no. 2177. Warmond Dokter H. A. G. M. Wa lenkamp, tel. K 1711 - 220. Oegstgeest Dokter Van Walchren, tel. 22030. Wassenaar De artsen J. A. Römer, Prins van Wiedlaan 36, tel. 4641 en J. C. de Neef. Wilhelminaplein 1. tel, no. 8303. Apothekersdienst: de Wasse naarse Apotheek, Schouwweg 32, tel, no. 2402. STADSNIEUWS De boot(erletter) was aan.... Het Vijf Mei- en Bevrijddngsplein ls gisteravond het slagveld geworden waar winkeliers en kopers een principestrijd uitvochten. De strijd eindigde in een vergelijk, waardoor een aantal kinderen van het Margriet Kindertehuis een on verwachte traktatie in de vorm van een aantal malse boterletters kreeg. Wat was er gebeurd? De winkeliersvereniging van dit plein had een foldertje uitgegeven, waarop vermeld stond dat degene, die in dit foldertje een taalfout aantrof, een bo terletter zou winnen. Er stond letterlijk „de met een taalfout gemaakte folders geven reoht op een boterletter, welke vrijdag 4 december worden uitgereikt". De bedoelde fout school in het woord .Bevrijdinigsplein"; in enkele folders stond namelijk „Bevrijdlngsplain". Velen dachten echter „Hé, ik heb de fout, er moet staan „wordt" uitgereikt. Hollen naar die winkel, we gaan de bo terletter halen". Het gevolg was dat er op een gegeven moment een dertigtal mensen in en voor de winkel stond om hun boter letter op te eisen. De winkelier wist zich geen raad en trachtte de mensen weg te sturen. Het geen echter niet lukte. „We hebben er recht op en nu zullen we hem hebben ook." Tenslotte gingen twee leden van de winkeliersvereniging naar de politie. „Wat moeten we doen?" vroeg men radeloos. Tja, wat moet de politie in zo'n geval zeggen. Men stuurde toen maar een surveillancewagen mee terug met de beide bestuurders en op het bewuste plein gekomen, bleken daar de eisers nog steeds te staan. Bemiddeling, ook de politiële, hielp niet. Toen kwam plotseling een agent op een briljant idee. Hij ging naar buiten en zei tegen de menigte: ,,Als we de boterletters nu eens aan een liefdadig doel schen ken. Gaat u daarmee akkoord?" Natuurlijk", riep men, „maar dan moet dat onder onze ogen gebeuren". En zo kon het gebeuren dat even later een twintigtal boterletters in de surveillancewagen van de politie gela den werd en dat de kinderen van het Margriet Kindertehuis een geünifor meerde Sint-Nicolaas op bezoek kregen. KERSTCOLLECTE LEGER DES HEILS Maandag zullen de heilssoldaten en hun officieren er weer op uit trekken om van de burgerij een gave in ont vangst te nemen voor het kerstfeest der armen. Het Leger des Heils vertrouwt erop, dat de Leidse ingezetenen ook dit jaar een bijdrage geven, waardoor aan honderden aanvragen kan worden vol daan. DR. G. P. H. LOCHER NAAR NIEUW GUINEA Dr. G. P. H. Locher te Oegstgeest, secretaris van de Raad voor de Zending, zal begin februari voor enkele maanden naar Nieuw Guinea gaan om zich op de hoogte te stellen van het zendingswerk aldaar. Ouden van dagen ontvingen St.-Nicolaaspakket AARDIG INITIATIEF VAN OM DE DOORBRAAK" Op speciaal verzoek van Sint-Nicolaas en in nader overleg met het bestuur, heeft de jeugd van de Speeltuinvereni ging „Om de Doorbraak" bij twee be zoeken van de Goed Heilig Man de taak van diens zwarte knechten overgenomen. Gisteravond werden het Oudenlieden- huis aan de Herengracht en het rust huis der herv. diaconie (Ger. Minnehuis) in de Kaarsenmakersstraat bezocht en heeft een deputatie van de Doorbraak- jeugd aan de bewoners van beide tehui zen uit naam van de Sint een pakket overhandigd, dat naast een grote specu laaspop en fruit, een assortiment lekker nijen bevatte. De diabetici ontvingen een rijk gevulde fruitschaal Dat dit lofwaardig initiatief door de ruim 150 bejaarden op hoge prijs werd gesteld en hen diep heeft getroffen, bleek uit de woorden van dank. Na af loop werd de deputatie door de resp. directeuren, de heren P. Christiaanse en J. Kooy, hartelijk bedankt en op enige lekkernijen onthaald. Hedenmiddag kwam de jeugd van „Om de Doorbraak" in de foyer van de Stads gehoorzaal bijeen ter viering van het Sint-Nicolaasfeest. Naast het bezoek van de Sint was er het optreden van de drie muzikale clowns „Les Bollini's", „The Crock Sons", met muzikale omlijsting van „De Sperwers". De voetbalpool VVD-KAMERCENTRALE LEIDEN HEEFT HE/.WAAR TEGEN BEGREN ZING HOOFDPRIJS Het bestuur van de Kamer Centrale Leiden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, in vergadering te Gouda bijeen geeft het bestuur van deze cen trale ten aanzien van de indiening van het wetsontwerp tot wijziging der lote rij wet, heeft zich in 'n schrijven tot de Tweede Kamer-fractie van de VVD ge wend, als zijn mening te kennen, dat deze wijziging hem met ongerustheid vervult met name de begrenzing van de hoofdprijs in de voetbalpool. In verge lijking met de hoofdprijs der Staatslo terij vindt hij deze begrenzing discrimi nerend. Het bestuur acht de motivering van de beperkende bepalingen voor de sportprijsvragen zeer nadelig voor de sport, omdat deze inkomsten gaat der ven. welke dringend nodig zijn om de achterstand in de sportaccommodatie hier te lande in te halen. Het bestuur verzoek de fractie van de VVD in de Tweede Kamer met klem te pleiten voor verhoging van de hoofd prijs gelijk aan die van de Staatsloterij, dan wel deze hoofdprijs niet aan een maximum te binden. Voor het doctoraal examen Neder lands recht zijn geslaagd de heren H. A. Bentfort van Valkenburg te Oegstgeest en H. E. jonker Roolants te Wassenaar. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. A. Post te Leiden: Woonhuis en erf. Willemstraat 25 in bod; f.4.500, koper: P. de Jongh, te Leiden, q.q. voor: f. 5.050. Woonhuis en erf, Vijfde Binnenvest gracht la, in bod: f. 2.500, koper: B. J. Huurman te Leiden, q.q. voor: f.2.725. Woonhuis. Oranjegracht 1, in bod: f. 1.825, koper: B. J. Huurman te Leiden q.q. voor; f. 1.955. Woonhuis en erf, Noorderstraat 7a, in bod: f. 2.175, koper: C. Trago te Lei den, q-q. voor: f. 2.315. Woonhuis en erf. Narmstraat 30, in bod: f. 1.520. koper: C. J. Meijer te Lel len, q.q. voor; f. 1.650. De bekende acteur Jean Gabin is \sierselen werden hem overhandigd \nale centrum voor de cinematogra- onderscheiden met het ridderschap door Micheline Preste, terwijl de fie, Fourre-Mormeray, toeziet, van het Legioen van Eer. De ver- directeur-generaal van het natio- (Van onze Amerikaanse correspondent) De Rooms-Katholieke Kerk in de Verenigde Staten ontwikkelt zich tot een macht van betekenis en men schat het aantal rooms-katho- lieke Amerikanen thans op 39 miljoen. Symptomen te over: kortgeleden heeft Amerika er twee kardinalen bijgekregen. In totaal heeft men er nu reeds zes, slechts één minder dan Frankrijk. Verscheidene dezer kardinalen waren aanwezig toen in de Amerikaanse hoofdstad onlangs een imposante kathedraal is ingewijd en tot „nationaal heiligdom" verklaard. En verder: voor het eerst in de Amerikaanse geschiedenis geeft men een rooms-katholiek Kennedy een serieuze kans om tot Amerikaans president gekozen te worden. Niet dat Kennedy zou kunnen winnen alleen met de steun van zijn geloofsgenoten, maar tot voor kort althans had men de indruk, dat de godsdienst minder en minder een factor geworden was in de kiesstrijd. in dat land een gemiddelde leeftijd van 42 jaar en de mannen van 44. Thans hebben pasgeboren meisjes en jongens de gemiddelde levenskans van 51 en 53 jaar. Dat lijkt heel mooi, maar zoals een studiecommissie, die president Eisenhower heeft ingesteld, opmerkte ,,de ontwikkelingsspanning in vele delen van de wereld wordt teniet ge daan door een steeds snellere groei van de bevolking". Zonder het woord te noemen, heeft deze commissie-Draper Roet in het eten Kennedy zelf had er alle belang bij, dat men dit geloofde en hij legde er de nadruk op, dat hU alleen beoordeeld wilde worden op zijn intelligentie en zijn ervaring. Maar er is roet in het eten ge gooid en zij die zich daaraan schuldig hebben gemaakt waren wonderlijk ge noeg de Amerikaanse bisschoppen. Deze hebben een verklaring uitgevaar digd over geboortecontrole en daardoor is de oude vraag weer naar voren ge komen: indien een rooms-katholiek pre sident van Amerika wordt, laat hfj zich dan leiden door het landsbelang zoals de meerderheid dat ziet of door de leerstellingen van Rome? Zij die er tegen zijn dat een rooms-katholiek het Witte Huis betrekt zeggen het soms nog wat ruwer: een r.-k. president zou gehoorzamen aan een buitenlander: aan de Paus. De arme Kennedy is lelijk in het nauw geraakt. In diverse officiële rap porten is er de laatste tijd op gewe zen, dat de economische ontwikkeling van primitieve staten ernstig bemoei lijkt wordt door en zelfs onmogelijk gemaakt door een geweldige bevol kingsaanwas, die men wel als een ,,be- volkings-expiosie" beschrijft. Indien de tendentie zich voortzet, zal de wereld van het jaar 2000 tweemaal zoveel mensen bevatten als die van 1959! De oorzaak? Vooral een betere gezond heidszorg, die soms met eenvoudige middelen het sterftecijfer enorm om laag brengt, terwijl het hoge aantal geboorten constant blijft. Tegen de commissie-Draper Een goed voorbeeld levert Ceylon, waar men malaria is gaan bestrijden door met d.d.t. te spuiten. Van 1946 tot 1947 daalde het sterftecijfer daar door met niet minder dan dertig pro cent! Tevoren bereikten de vrouwen Chinezen emigreren naar China Ongeveer 350 Chinezen, die in Indo nesië geen werk meer kunnen vinden, zijn niet het Nederlandse schip „Tji- wangi" te Hongkong aangekomen. Zij werden door de politie, die contact met deze groep zoveel mogelijk voorkwam, naar een speciale trein gebracht, die hen per eerste gelegenheid naar de Chinese grens bracht. Zij verklaarden dat velen hunner in Indonesië zijn geboren, tevoren nooit in China zijn geweest, en niet te weten, waar zij terecht zouden komen of wat hun toekomst zal zijn. Zij waren ver heugd Indonesië te hebben kunnen ver laten omdat zij er geen werk meer kon den krijgen. Nadat zij in Indonesië op ar beidsbureaus waren ingeschreven, moes ten zij lange tijd wachten op toestem ming van de Indonesische overheid voordat zij werk konden krijgen. Bij de groep bevonden zich 150 ar beiders uit de tinmijnen van Banka en Billiton. Naar deze menen zullen de overige Chinese mijnwerkers in Indo- I nesië, ten getale van ongeveer 2000, eveneens spoedig naar China vertrek ken. Het Indonesische leger heeft gisteren bekendgemaakt dat er op West-Java vele Chinese winkeli&rs zqn aangehou den die „het bevel van de centrale re gering om de dorpen in de provincie te verlaten, naast zich neer hadden ge legd". Dit was uit „veiligheidsoverwegin gen" bevolen. de bevordering van geboorte-beperking aanbevolen voor vele minder ontwik kelde gebieden. Het rapport van de commissie spreekt van praktische programma's om aan de uitdaging het hoofd te bieden van de snelle bevol kingsaanwas". Tegen de strekking van dit en an dere rapporten zijn de Amerikaanse bisschoppen in het geweer gekomen. Hun stelling is: „Amerikaanse rooms- katholieken geloven dat de bevordering van kunstmatige geboorte-voorkoming moreel, menselijk, psychologisch en politiek een rampzalige aanpak is van het bevolkingsprobleem". Duidelijker kan het niet. De bisschoppen zijn tegen geboorte-beperking in Amerika zelf, maar ook tegen Amerikaanse steun aan minder ontwikkelde gebieden, wan neer dit tevens informatie zou inhou den omtrent geboortebeperking. Het is het goed recht van die bis schoppen om er deze mening op na te houden en haar te propageren, maar Kennedy zit er maar mee. Ziet ge wel, zeggen zjj, die geen r.-k. president wensen: een man ais Kennedy zou in het Witte Huis verplicht ztfn een veto uit te spreken over een wetsvoorstel, dat door de bisschoppen veroordeeld werd. Kennedy zelf heeft desgevraagd ge antwoord, dat hü, als president, al zgn beslissingen zou nemen op grond van wat het beste was voor de Verenigde Staten. Maar zo zeggen de sceptici dat sluit natuurlijk niet uit, dat Kennedy aan de bisschoppen groot in zicht zal toekennen in wat heilzaam Is voor Amerika Minder Nederlondse kolen naar België De Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal Gemeenschap heeft voorgesteld België toe te staan de invoer van kolen uit Nederland, Frankrijk en West- Duitsland in 1960 met ongeveer 40% te verminderen. De uitvoer van Nederlandse steenkolen naar België was in 1958 rond 700.000 ton. Volgens dit plan zal België in 1960 de in voer uit Nederland, Frankrijk en West- Duitsland mogen beperken tot totaal 3,2 miljoen ton. De voorstellen zullen op 15 december aan de bijzondere minister raad van de EGKS in Luxemburg wor den voorgelegd. Voorts zullen de ministers van Econo mische Zaken van Frankrijk, Duits land en Nederland op 10 december in Brussel bijeenkomen om op uitnodiging van de Hoge Autoriteit dit en andere onderdelen van dit plan te bespreken. Deze conferentie heeft verder tot doel een akkoord tussen de drie landen te bereiken over de invoerquota voor elk van hen. SMOKKEL VAN BIJBELS NAAR RUSLAND Van Polen uit worden nog steeds bij bels gesmokkeld naar de Russische ste den Moskou, Leningrad, Kiev en Minsk. Moskou heeft reeds vijfmaal geprotes teerd tegen het invoeren van bijbels, on danks de strengste controle; men be schouwt het smokkelen van bijbels er ger dan ongeoorloofde invoer van wa penen. Maar geen enkel protest heeft geholpen: het smokkelen over de grens blyft voortduren. De bijbel is in het huidige Rusland een zeer begeerd „ar tikel" niettegenstaande het feit, dat daarvoor de hoge som van vijf acht honderd roebels betaald moet worden, ofwel evenveel als een gemiddelde arbei der in dit land per maand verdient. ZIJN SODOM EN GOMORRA GEVONDEN? Uit Jordanië wordt gemeld, dat men resten van ruïnes heeft gevonden onge veer twaalf meter onder de spiegel van de Dode Zee. Men meent op goede gron den, dat men hier de bijbelse „zwavel- steden" Sodom en Gomorra heeft ge vonden. Vliegtuigpiloten, ontdekten het eerst de ruïnes aan de zuidzijde van de zee; men is thans begonnen deze ruïnes te fotograferen. Wanneer bewezen kan worden, dat het Sodom en Gomorra zijn, die men heeft gevonden, zal de omge ving worden drooggelegd en zullen nieu we opgravingen gedaan worden. Uitspraak in bobypoederzaak De 59-jarige apotheker Jacques Ca- zenave is gisteren te Bordeaux wegens het in de handel brengen van giftig babypoeder veroordeeld tot anderhall jaar voorwaardelijk, een boete van 1400 gulden en betaling van schadevergoe ding. De els was twee jaar; 73 kinderen zijn na behandeling met het poeder ge storven, het bevatte arsenicum. Opleiding Indonesische stafofficieren in Australië De Indonesische minister van Defen sie, generaal Nasoetlon, heeft vandaag een aanbod aanvaard van de Australi sche premier Menzies, dat officieren van het Indonesische leger in Australië een opleiding zullen volgen voor hogere legerleiding. De heer Menzies brengt op het ogenblik een officieel bezoek aan Indonesië. Hij maakte bü het aanbod het voorbehoud, dat hij over deze zaak na zijn terugkeer in Australië overleg zal moeten plegen met de Australische minister van Defensie, Townley. Generaal Nasoetion, die een en ander mededeelde na een onderhoud van een half uur met premier Menzies, zeide, met het Australische aanbod ten zeer ste te zijn ingenomen en dat minstens twee hoofdofficieren voor bedoelde op leiding naar Australië zouden worden gezonden. Noodtoestand in Pe-delta In de Po-delta heerst de noodtoestand in verband met het sterk gestegen peil van de rivier. Een krachtige wind vanuit zee belemmert het afvloeien van de ri vier, die door de zware regenval van de afgelopen dagen reeds sterk was geste gen, naar de Adriatische Zee. Op alle dijken in de delta wordt gewaakt. Men verwachtte dat het water in de loop van vandaag een kritiek punt zou bereiken. Te Ficarola, Polesella, Castelmassa en Pila brengen de inwoners hun huisraad reeds naar de bovenverdiepingen van de huizen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 5 december. Groenteveiling: Andijvie 26. boerenkool 16-17. rodekool 20- 21, groenekool 13, prei 29. spruiten A 30- 69. idem B 38-67, tomaten A 2-24. Idem B 20-28, knolselderle 21-25, sla A 6.50-6.60. selderie 10.60. AALSMEER. 4 december. C V. Centr. Velling G.A. Snijbloemen: Gerbera per stuk 2585. Bouvardia 15-40, Euphorbia 30-85. Chrysanthen gr. bl. 25-45. ld. kl bl. 6-28. Amaryllis kelk of knop 35-65. Freesla per bos 180-410, Cyclamen 100-215. Helle- borus wit per bos 170-340. Prlnsettia per stuk 75-170. Narcissen per bos 65-80. An- ^rs rood per stuk 25-64. roze 18-45. wit -36, Orchid Beauty 20-44. Rozen: Better Times 20-48, Rosalandla 25-50. Parel van Aalsmeer 25-54. Geh. Dulsberg 25-61, Pechtold 15-37. Towny Gold 25-62, Mad. Ofman 25-50, Baccarat 75-135, Montezuma 35-80. Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen te Ommen M. van den Bosch te Nlgtevecht: Bedankt voor Burgh M. G. L. den Boer te Chaam. GEREF. KERKEN Beroepen te Lochem W. A. Jelsma te Woudsend. Beroepen te Westerend H. Kre- mer. kand. te Een (Dr.). Bedankt voor Oegstgeest J. Overduln te Veenendaal. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Muntendam Ph. Lindeman te Stavoren. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Krabbendijke M. Blok te RIJssen VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Zwolle J. A. Hamers te Bergum (Fr.).

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7