President Eisenhower gisteren in Rome warm ontvangen WEERBERICHT Communisten juichen het hardst al ageerden zij in 1951 fel tegen zijn aanwezigheid Maandag protest van Venezuela de Nederlandse regering aan MEN WIST WIE HEYDE WAS MAAR IEDEREEN ZWEEG..... Fa. D. KRET Zn. Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 No. 29917 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Romeinse correspondent) Men kan werkelijk niet zeggen, dat de ontvangst, die Rome gisteren aan president Eisenhower had bereid bij het begin van diens wereld reis, opwindend is geweest. Niet dat men niet ingenomen zou zijn met dat bezoek, integendeel, de Italianen zijn er trots op, dat de president zijn reis in Rome heeft willen beginnen. Bovendien waarderen alle politieke partijen, de een meer de ander minder, het doel van Eisen howers onderneming. Men beseft hier, dat de president deze lange reis heeft ondernomen ondanks zijn leeftijd, zijn slechte gezondheid en het feit dat zijn ambtstijd als president bijna beëindigd is, doch alleen met het doel de wereld ervan te overtuigen dat Amerika niets anders wil dan vrede op rechtvaardige grondslag. En toch is de ontvangst van de president uiterst ontnuchterend geweest. Toen het enorme vliegtuig, de Boeing-707 van de Military Air Transport Service, dat de president in negen uur tijd van Washington naar Rome had ge bracht, met ongeveer vijf minuten vertraging op Ciampino een voor treffelijke landing uitvoerde, stond het gehele vliegveld blank. Het regent in Rome al ruim een week lang vrijwel ononderbroken. De buitenwijken van de stad zijn overstroomd en er zijn zelfs al mensen verdronken. Vandaar dat niemand, die niet werkelijk daartoe genood zaakt was naar het ver afgelegen vliegveld was gegaan: alle Italianen zijn namelijk doodsbenauwd voor regen! Italië bedreigd door basis in Albanië Ook langs de weg, die de stoet heeft afgelegd van het vliegveld naar het Quirinaal, was dan ook vrijwel geen mens te bekennen. Hier en daar stonden wat politieagenten in de stromende regen, maar toeschouwers waren er vrijwel niet. De tevredenheid over de aanwezig heid van Eisenhower komt echter op een andere manier duidelijk tot uiting. Alle bladen van alle partijen hebben een hartelijk welkomstwoord en de ver schillende politieke partijen heben, zoals dat hier te doen gebruikelijk is, grote manifesten laten aanplakken, waarin zij vertellen hoe blij de burgers toch wel zijn over deze ontmoeting tussen de Amerikaanse president en president Gronchi. Het grootste manifest van allen is dat v. d. communistische partij. En als Minister Luns heeft hersenschudding De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is gisteravond spoedig na thuiskomst van een receptie in de Franse am bassade, waar hij ongeveer twintig minuten vertoefde, gevallen waar bij hij een hersenschudding heeft opgelopen. De minister zal enige tijd rust moeten nemen. De minister-president, prof. dr. E. de Quay, treedt bij afwezig heid van de minister van Buiten landse Zaken op als minister van Buitenlandse Zaken ad interim. De N.T.S. heeft gisteravond meege deeld, dat in verband met het ongeval, dat minister Luns heeft getroffen, geen televisie-opname zal worden gemaakt van een gesprek tussen de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, met een Nederlandse regeringsautoriteit. Zoals gemeld, zouden de ministers Couve de Murville en Luns een ge sprek voor de televisie houden, dat morgenavond zou worden uitgezonden. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, die als minister van Bui tenlandse Zaken a.i. optreedt, heeft vanmorgen in het ministerie van Bui tenlandse Zaken een onderhoud gehad met minister Couve de Murville. De staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, dr. H. R. van Houten, woonde het onderhoud bij, alsmede de Ned. am bassadeur te Parijs, mr. J. W. Beyen. men even bedenkt, dat men in 1951 toen Eisenhower in Rome was voor de NAVO- conferentie, overal op muren en straten kon lezen: „Ike go home" en dat er vier personen door de politie werden neer geschoten tijdens betogingen tegen het NAVO-pact en tegen de aanwezigheid van Eisenhower, dan is er toch wel iets veranderd in de wereld, veranderd ten goede! Een beetje vermakelijk was het, dat het communistische avondblad uitkwam met over de gehele voorpagina in ge weldige letters: „Welcome Ike", een op schrift in fel-rode lettersDe fascis ten maakten in hun kranten en in hun manifest een zeer belangrijk voorbehoud. Zij verzochten president Eisenhower er voor te zorgen dat de vrede bewaard blijft en dat men met de Sovjet-Unie tot behoorlijke verhoudingen van nabuur schap kan komen, maar zij dringen erop aan dat de anti-communistische levens houding bewaard dient te blijven. Vooral in een land als Italië, met een zo sterke communistische partij, is het naar hun mening noodzakelijk communisten op alle manieren te blijven bestrijden en als in Italië bivakkerende vreemdelin gen te beschouwen. Belangrijke onderwerpen De besprekingen die gisteravond om half zeven begonnen, volgen geen voor- Veranderlijk De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Er zal in het komend weekeinde een strijd geleverd worden tussen zeer koude en warme lucht waarvan de uitslag op langere termijn nog onzeker is. Morgen blijft het weer veranderlijk met toene mende rogenkansen. (Opgemaakt te 10 uur). 6 DECEMBER: Zon op: 831 uur, onder 16.30 uur. Maan op: 12.50 uur, onder 24.00 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 7.37 en 20.07 uur; laagwater 3.08 en 15.38 uur. 7 DECEMBER: Zon op 8.32 uur. onder 16.30 uur. Maan op 1316 uur, onder 0.06 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 8.39 en 21.13 uur: laagwater 4.08 en 16.39 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's - en een Bijvoegsel. af vastgesteld plan, maar de onderwer pen zijn bekend. In de eerste plaats de pogingen om de verhoudingen tussen Oost en West te verbeteren, dan komt de ontwapening aan de orde en men dient niet te vergeten dat Italië, na Tur kije, van alle NAVO-landen het meest is blootgesteld, doordat een machtige Sovjetrussische basis zich in Albanië be vindt op zeer geringe afstand van de Italiaanse kust. Een ander onderwerp voor Italië van belang is de hulp aan onderontwikkelde gebieden waartoe Zuid-Italië gerekend moet worden. Men vermoedt hier dat er ook nog gelegen heid zal zijn om de Amerikaanse gevoe lens te polsen inzake de Europese markt en de vrijhandelszone der zeven. Maar, zoals gezegd, er is geen dagorde en er zullen waarschijnlijk aan het eind van de besprekingen ook geen officiële communiqué's worden gepubliceerd. Bij de besprekingen zal Eisenhower stellig veel begrip vinden bij president Gronchi. die een warm voorstander is van elk streven om tot een eerlijke basis van samenwerking te komen met de Sovjet- Unie. De minister van Buitenlandse Za ken Pella is daarentegen veel meer terughoudend en neemt een standpunt in dat niet veel verschilt van dat van Adenauer. Kivestie der Cubaanse piloten Nu pro-Venezolaanse pamfletten verspreid De Venezolaanse regering zal maandag aan de Nederlandse regering een nota zenden over de kwestie van de Cubaanse piloten, die nadat zij anti-Venezo- laanse pamfletten boven Curasao hadden uitgeworpen en op Aruba geland waren door de Antilliaanse autoriteiten zijn vrijgelaten, zo is gisteravond in kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Caracas vernomen. De Venezolaanse autoriteiten maken er bezwaar tegen dat de piloten niet op Aruba zijn vastgehouden tot een officiële missie van de organisatie van Ameri kaanse staten de zaak had kunnen bestuderen. Baldakijn van krijgsmacht voor H.M. de Koningin Het korps officieren van Zee, Land en Luchtmacht heeft het plan gevormd aan H.M. de Koningin een baldakijn aan te bieden, bestemd voor gebruik bij plechtigheden van verschillende aard. De Koningin heeft haar goedkeuring aan dit plan gehecht en uit enkele ontwer pen een keuze gemaakt. Als regerend vorstin beschikte ook Prinses Wilhelmina over een baldakijn, haar aangeboden door de officieren van de krijgsmacht. Dit ging tijdens de twee de wereldoorlog verloren. Het voornemen bestaat om de nieuwe baldakijn, indien mogelijk, aan te bie den vóór de dag van het derde lustrum der bevrijding, 5 mei 1960. In Caracas is gisteren voorts ver klaard dat het toestel van de Cubanen aan de rechtmatige eigenaars is terug gegeven en door twee toestellen van de Nederlandse luchtmacht is geëscorteerd tot het in de buurt van de Amerikaanse stad Miami was gekomen. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn te Willemstad gestencilde pamflet ten verspreid, afkomstig van de „Movi- minto pro Amistad Antilles Venezuela" (Beweging van Vriendschap tussen de Antillen en Venezuela), waarin een zeer scherpe aanval wordt gedaan op de hou ding der Nederlandse regering in ver band met het incident van de „huurlin gen-piloten". In het pamflet wordt o.a. gezegd, „dat in Latijns-Amerika de vrye democratieën worden bedreigd door dic tatoriaal geregeerde landen en resten van kolonialisme, die onderling samen spannen". Er wordt aangedrongen op een wijziging van de Venezolaanse wet ten, die er op dienen te worden gericht, dat niet anderen rijk worden van de Venezolaanse olie. Het pamflet zou een overdruk zijn van een artikel of ingezonden stuk, ge plaatst in het Venezolaanse tijdschrift „Revista Elite". Een beweging onder vorengenoemde naam is onbekend. Men neemt aan, dat het pamflet is opgesteld door inwoners van Curasao en dat de verspreiding niet op touw is gezet door naar de Ned. Antillen overgekomen Ve- nezolanen. De politie stelt een onder zoek in. De heer Feliciano Oliveros, consul van Venezuela op Curasao, is donderdag avond uit Caracas vertrokken naar zijn standplaats in de Ned. Antillen. Hij deelde mede, dat hij tijdens zijn verblijf te Caracas, aan de Venezolaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Ignacio Luis Aracaya, een uitvoerig rapport heeft ingediend over de zaak van het afwerpen der pamfletten boven Curasao. Peking laat Ex-keizer van Mands j oekwo vrij Op voorstel van president Lioe Sjao-tsji heeft het volkshoogge rechtshof van de Chinese volks republiek de ex-keizer van Mand- sjoekwo, Asin Sjirror Poe-ji, en 32 andere oorlogsmisdadigers" na tien jaar gevangenisstraf vrijge- gelaten. Het merendeel van de vrijgelatenen is militair. De be trokkenen waren er destijds van beschuldigd, dat zij behoord had den tot ..de kliek van Tsjang Kai- sjek" of deelgenomen hadden aan de ..marionettenregeringen van Mandsjoekwo of van Buiten-Mon- golië". Het Koninklijk Paar heeft gisteren de Franse minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville in Paleis Soestdijk ontvangen. Van rechts naar links de Koningin, de Franse ambassadeur baron Edmund de Beauverger, mevr. Couve de Murville, de echtgenote van de am bassadeur, minister Couve de Mur ville en Prins Bernhard. Dit geval ontivikkelt zich thans meer en meer tot een schandaal (Van onze correspondent te Bonn) Het geval van professor Werner Heyde, alias dr. Fritz Sawade, medeverantwoordelijk voor de zogenaamde euthanasie-dood in de nazi- tijd van tenminste 70.000 geesteszieken, dreigt in de Bondsrepubliek tot een compleet schandaal te worden. Gisteren verklaarde het open baar ministerie van de deelstaat Sleeswijk-Holsteen zich niet bevoegd deze zaak te behandelen. Kort tevoren had het openbaar ministerie te Würzburg in Zuid-Duitsland eenzelfde besluit genomen, daarnaast komt allengs naar voren, dat diverse vooraanstaande persoonlijkheden in Sleeswijk-Holstein jarenlang zeer goed op de hoogte zijn geweest van de ware naam van dr. Fritz Sawade. Berucht S.S.-er kon zich schuilhouden Nog een beeld van de verschrikke lijke verwoestingen, welke in het Franse stadje F ré jus zijn aange richt door het breken van een stuw dam, waardoor miljoenen tonnen water zich over een dal stortten. De thans 57-jarige prof. Heyde, eens een verwoede volgeling van Hitier en een bekend S.S.-er behoorde in de nazi- tijd tot een commissie, die een euthana sie-programma in elkaar zette. Heyde had later een belangrijk aandeel bij het opstellen van ijsten van personen, die volgens dit programma gedood moesten worden. Hij dook in 1947 onder. Mede plichtigen van hem eindigden aan de galg. Heyde vestigde zich in 1952 als I arts in Flensburg waar hij een voor aanstaande post kreeg. Pas op 5 novem ber j.l. werd de politie te Kiel officieel ervan op de hoogte gesteld wie Sawade eigenlijk was. Diezelfde dag heeft iemand Heyde blijkbaar over zijn aan staande arrestatie ingelicht, want hij reisde plotseling naar het zuiden waar hij zich later te Frankfort bij de politie meldde. Hij zit sedert dien te Würtzburg gevangen. Maar nooh het openbaar ministerie in deze stad. noch dat in Sleeswijk-Holstein. Berlijn of Frank fort wenst dit geval te behandelen. Men gelooft nu. dat het bondsgerechtshof te Karlsruhe dezer dagen een beslissing zal nemen waarna het proces-Heyde einde lijk eens kan beginnen. Wt is evenwel niet slechts een pro ces tegen Heyde zelf, waarop het wach ten is. Er rolt langzaam maar zeker ook een reeks van processen tegen lieden af die verdacht van de identiteit van Sawade zeer goed op de hoogte zijn geweest. Trieste reeks „kenners" Het gaat hier om de tot dusver vol gende gevallen: 1. De officier van justitie te Flens burg. Biermann, is er gisteren van be schuldigd Heyde-Sawade reeds lang te kennen. In dit verband zou het bijzon der onbegrijpelijk worden (volgens an deren juist zeer begrijpelijk!) dat het openbaar ministerie te Flensburg de volle 48 uur nodig had om de persoon lijke gelijkheid van Sawade en Heyde te reconstrueren, terwijl toch Heyde's foto iedere maand weer. jarenlang, in een openbaar politieblad werd afge drukt 2. Twee artsen te Flensburg zijn er van beschuldigd de ware naam van Sa wade voor zich te hebben gehouden; 3. De president van het gerechtshof voor Arbeidszaken in Sleeswijk. Buresch heeft vijf jaar lang geweten wie Sawade was, maar hij heeft steeds weer gezwe gen. Dit is officieel door het ministe rie van Justitie te Kiel bevestigd. Op 8 december 1954 namelijk heeft de K;eler hoogleraar prof. Creutzberg. Buresch ingelicht. Laatstgenoemde antwoordde de professor een maand later dat hij van ambtswege niet verplicht was deze aangelegenheid verder te onderzoe ken 4. De Sleeswyk-Holsteinse artsenka mer heeft in d^ze zaak geen enkele stap ondernomen en weigert tot dusver elke officiële brief over de vraag waarom zij Sawades medische papieren nooit heeft onderzocht een antwoord te geven. In feite was Heyde als Sawade namelijk geen arts. Er waren geen medische pa pieren op de naam van Sawade; 5. De verzekeringsmaatschappij waar voor Heyde-Sawade adviezen schreef en die hem in de loop van de tijd een ho norarium van 300.000 Duitse mark uit keerde en bijzonder tevreden was over Heyde's overigens gelaakte, harde ma nier van optreden tegen patiënten, heeft geen moment gevraagd naar de medi sche toelatingspapieren van Sawade. De vrijlating geschiedde op grond van een amnestie die ruim twee maanden geleden werd afgekondigd ter gelegen heid van de tiende verjaardag van het Chinese communistische regime. Toen werd gezegd dat de „oorlogsmisdadigers", onder wie zich dertig voormalige hoge officieren van Tsjang Kai-sjeks strijd krachten bevinden, berouw hadden ge toond en een nieuw leven wilden be ginnen. Poe-ji was de laatste keizer van China die als kind van 1908 tot de ineenstor ting van de Mantsjoe-dynastie in 1912 regeerde. Hij trad in 1934 weer in het openbaar toen de Japanners hem keizer maakten van de marionettenstaat Mandsjoekwo. die zij in Mandsjoerye stichtten nadat zij twee jaar eerder Noord-China waren binnengevallen. De Sovjetrussische strijdkrachten na men Poe-ji in 1945 gevangen en lever den hem in 1950 aan de Chinezen over, kort na het aan de macht komen van de communisten. In een verdere officiële bekendmaking werd gezegd dat 142 personen die als „rechtse elementen" waren gebrand merkt, thans niet meer als zodanig to boek staan omdat „zij zich hadden her vormd en hun leven gebeterd". Onder hen bevinden zich ten minste vier voor malige leden van het parlement die vo rig jaar hun zetel verloren bij een grootscheepse „verbeteringscampagne" tegen „rechtse elementen". Zij vielen de communistische party en het regime aan toen de partij noodde tot het leve ren van kritiek op tekortkomingen. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Ryndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Slot pag. 2 Prins Bernhard schonk prijs voor „AppèC-aktie Van Prins Bernhard ontving de orga nisator van de 4e „Appèl"-actie een spe ciale prys. Deze prijs zal aan een van de bezitters van „Appèl"-loten, die thans door het gehele land verkrijgbaar zyn door middel van verkoopadressen, dato 27 december ter beschikking worden ge steld. Het betreft een exclusieve foto van het Koninklijke Gezin, gevat in een kost bare lijst. De foto is voorzien van de handtekening van Prins Bernhard, die Beschermheer is van de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. Braziliaanse revolte is geheel bedwongen President Kubitschek heeft gister avond in een korte radiotoespraak ver klaard, dat de Braziliaanse regering de toestand weer geheel meester is. H'j noemde de muiterij van enkele opstan dige officieren een „onbetekenende re volte". die had bewezen, dat Brazilië uit het tijdperk der revoluties is gegroeid. Nadat een honderdtal parachutisten gistermorgen bij het stadje Aragarcus in Midden-Brazilië was neergelaten, kwa men zy tot de ontdekking, dat de op standige officieren uit hun hoofdkwar tier waren gevlucht. Volgens het minis terie van Oorlog waren deze officieren met drie Dakota's van de Luchtmacht naar het militaire vliegveld van Ca- chimba in het oerwoud in het stroom gebied van de Amazone uitgeweken. De officieren zouden senator Archer, een van de passagiers van het verkeersvlieg tuig. dat zy donderdag tot landen heb ben gedwongen, als gijzelaar hebben meegenomen. Later werd bekendgemaakt, dat een Dakota van de opstandelingen naar Rio de Janeiro had willen terugvliegen, maar onderweg was verongelukt. Alle lucht- bases hadden opdracht gekregen obsta kels op de landingsbanen te plaatsen, zodat de rebellen nergens konden lan den. Uit Buenos Aires kwam gisteravond het bericht, dat de Constellation, waar van de rebellen zich meester hadden ge maakt. 's middags by de Argentijnse hoofdstad was geland. De maatschappij Panair do Brasil, waarvan het toestel is, bevestigde het bericht Asiel werd door de Argentijnse autoriteiten verleend aan twee Brazilianen, die met dit toestel wa ren uitgeweken. De vroegere passagiers van het toestel, dat op weg van Rio naar Belem door de rebellen gedwongen werd te Aragarcus te landen, zijn door de Braziliaanse luchtmacht naar Rio teruggebracht.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1