Kamer geen rechter in procedure tussen de Meulenbelts en regering DE'S 'jonge' Voldoende waarborgen in de wet zei minister Beerman gisteren Geen reden tot rehabilitatie" ju Belastingdruk te zwaar! Egyptisch plan voor oprichting anti-Brits haatmuseum in Cairo de dubbele klare Ned. eis van Venezolaanse olie-arbeiders Gn/U/ii/i/iine 7/lify VERSLAAT VERKOUDHEID EN GRIEP Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 december 1959 Derde blad no. 29916 OVERHEIDSORGANEN TREFT GEEN VERWIJT (Van onze parlementaire redacteur) In de zaak-Meulenbelt is de beschuldiging geuit, dat het artsen- echtpaar op grond van artikel 14 van de krankzinnigenwet onrecht matig van zijn vrijheid is beroofd door samenspanning van medici, politie, ambtenaren, Justitie en ministers. Met uitzondering van de heren Van Rijckevorsel (KVP) en Van Dis (SGP) heeft de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer gisteravond als haar oordeel kenbaar gemaakt, dat regering en over- delen, verklaarde prof. Oud als woordvoerder van de meerderheid, heidsorganen geen verwijt treft. Alleen dat had de Kamer te beoor- worden, vond de commissie geen aan leiding omdat dan ook andere getuigen gehoord zouden moeten worden, hetgeen niet onder ede zou kunnen gebeuren, zo dat men de waarde toch weer in twijfel zou trekken. Voor de commissie was de zaak volkomen duidelijk. De vraag is al leen of het gedrag van de Meulenbelts op 23 februari 1955 zo was, dat inbewa ringstelling nodig was. Wie de stukken leest, aldus prof. Oud ,is het volkomen duidelijk, dat maatregelen genomen moesten worden ten aanzien van de Meulenbelts, toen zij in overspannen toestand in het politiebureau in Arnhem vertoefden, waar zich pijnlijke tonelen hebben afgespeeld. Zij zijn vervoerd naar een inrichting in Warnsveld .waar ook weer psychiaters zich met hen hebben bemoeid. Zouden die ook al hebben sa mengespannen in een komplot? De toe stand van de Meulenbelts blijkt uit hun eigen verklaringen. Voor de leek is het duidelijk dat zij leden aan vervolgings waanzin. 55 Er is geen sprake van dat de Kamer optreedt als rechter in een procedure tussen de Meulenbelts en de regering. Dat is een zaak van de gewone rech ter. Die rechtspleging, die de Meu lenbelts nog steeds kunnen krijgen, weigert het echtpaar echter in te stellen. Het had prof. Oud in de hoogste mate verbaasd, dat het echtpaar zich niet allang tot het Gerechtshof in Arnhem heeft gewend met een klacht. Als men meent niet in vertrouwen naar het Gerechtshof te kunnen gaan, kan men wél een streep halen door de Neder landse rechtstaat. Onder grotere publieke belangstelling dan gewoonlijk had de heer Van Rijcke vorsel (KVP) het debat geopend. Hij was van mening dat de Kamer te weinig van de feiten weet om te kunnen beoordelen of overheidsorganen verantwoord hebben gehandeld. Een uitspraak van de Kamer dat de overheidsorganen geen verwijt treft, zou in theorie niet voor-uitlopen op een rechterlijk oordeel .maar in feite wel, want de uitspraak zou inhouden, dat de protesten van de Meulenbelts aan de Kamer onjuist zijn. De Kamer dient zich daarom van ieder oordeel te ont houden. Een strafklacht van de Meulenbelts kan volgens de heer Van Rijckevorsel het echtpaar niet zuiveren van de op hen geworpen blaam, omdat nooit is aan te tonen dat zij wederrechtelijk van hun vrijheid zijn beroofd. Een proces tegen de staat duurt drie jaar. Een rechtsge ding voor arbiters ,een scheidsgerecht, zou daarom de voorkeur verdienen. Beroep op raadsman Waarom stelt de minister van Justitie van zijn kant geen rechtsvervolging in?, vroeg de heer Van Dis (SGP), die zich op tal van punten beriep op de stukken van de raadsman van de Meulenbelts. Prof. Oud zette als voorzitter van de Kamercommissie voor Justitie uiteen, dart; naar de mening van de meerderheid de van de regering verkregen inlichtin gen voldoende waren om tot een oordeel te komen. Voor een later gekomen ver zoek van de Meulenbelts om gehoord te Het voorspel van zaak Meulenbelt De jonge zenuwarts J. Meiden- belt werd in het najaar van 1951, belast met werkzaamheden bij het neurose-sanatorium Stichting Ve- luweland, waar hij met zijn vrouw, die internis te is, een dienstwoning kreeg toegewezen. Hij assisteerde bovendien in de privé-praktijk van de geneesheer-directeur, mr. G. W. Arendsen Hein, met wie hij in conflict geraakte over de omvang van de werkzaamheden, die hij tevens had te verrichten in de in richting Groot Batelaar te Lunte- ren. Geleidelijk spitste dit conflict zich toe en op IS februari 1955 ontving de heer Meulenbelt een ontslagbrief van mr. Arendsen Hein met de mededeling erbij de dienstwoning te ontruimen. In de ochtend van 23 februari werd dit voor het echtpaar Meulenbelt aan leiding in angstige stemming hun woning te verlaten via het keu kenraam om niet gezien te wor den door personeel van de Stich ting Veluweland. Het echtpaar begaf zich per trein naar het politiebureau in Arnhem. Onderweg hadden blij kens getuigenverklaringen hun opgewonden gedragingen reeds bevreemding gewekt en op het politiebureau, waar zij van 's mor gens tien uur tot 's middags vijf uur verbleven, werd hun gedrag eveneens zeer vreemd geacht. De van officiële zijde geroepen ze nuwarts dr. L. F. C. van Erp Taalman Kip oordeelde het ge wenst. de heer en mevrouw Meu lenbelt, die volgens hem beiden in even grote intensiviteit geeste lijke stoornissen vertoonden, in bewaring te stellen op grond van artikel H, van de Krankzinnigen wet. Het echtpaar werd overge bracht naar een inrichting in Warnsveld. Tegen deze inbewaringstelling is in augustus 1957 bij de minister van Justitie geprotesteerd als een ongegronde vrijheidsberoving. La tere publikaties zijn uitgegroeid tot de affaire-Meidenbelt. De vaste commissie uit de Tweede Kamer voor Volksgezond heid en de commissie voor Justi tie Icwam in meerderheid na een onderzoek tot de conclusie, dat er nergens aanwijzingen zijn van enige tekortkomingen, aan de zijde van de regering. Er was niet ge bleken, dat personen zonder grond in bewaring zijn gesteld. Beledigend In het stuk aan de Tweede Kamer van de raadsman van het echtpaar, is het beledigend, dat de Kamer zich zou laten leiden door partij-politieke overwegin gen. Het is een dwaze veronderstelling. Namens de grootst mogelijke meerder heid van de KVP-fractie sprak de heer Van Doom van ongerechtvaardigde in sinuaties van de raadsman. Of de diag juist was, staat niet aan de Kamer ter beoordeling. De Kamer heeft geen rech- tertje te spelen. Het is niet de taak van de Kamer betoogde ook de heer Versteeg (AR),een medisch oordeel te bekritiseren en even min om rechter te spelen in het geval van mensen, die zich niet wensen te richten tot de gewone rechter. Namens de gehele P. v. d. A.-fractie keurde de heer Lamberts het beleid van de regering goed. Hetzelfde deed ook freule Wttewaal van Stoetwegen namens de fractie van de CHU. De minister van Justitie, mr. A .C. W. Beerman, verklaarde, dat het gedrag van de Meulenbelts op 23 februari zo was, dat het voor een ervaren psychiater niet moeilijk was een diagnose te stellen. De heer Meulenbelt heeft zelf verklaard, dat in de auto naar de inrichting in Warns veld bij hem het gevoel van angst week. Verscheidene medici hebben zich met de Meulenbelts bemoeid en verlenging van hun verblyf in Warnsveld nuttig geoor deeld. Niet meeslepen De krankzinnigenwet geeft verschei dene belangrijke waarborgen tegen on rechtmatige inbewaringstelling. 1. Iedere patiënt in een inrichting is vrij zich schriftelijk te wenden tot iedere autoriteit en als zenuwarts wist de heer Meulenbelt dat. 2. Hij had een klacht kunnen indienen bij het medisch tuchtcollege. 3. Voorts had hij een civiele procedure kunnen instellen tegen de geneesheer dr. Van Erp Taalman Kip. 4. Hij had tenslotte de weg kunnen bewandelen van het strafrecht, dat rijk is aan garanties op dit gebied. Wanneer de Meulenbelts ruim vier jaar hebben laten verlopen zonder van deze middelen gebruik te maken, dan klinkt het verbazingwekkend te horen, dat de minister van Justitie een vervol ging had moeten instellen. Minister Beerman wilde zich niet laten meesle pen in de zucht naar publikaties door ook medische rapporten openbaar te maken. Als de Meulenbelts rehabilitatie vra gen, aldus de minister, dan plaatsen zij zich in een ongunstiger positie dan zij zijn. Er is geen reden voor. Het is een goed mensenpaar, maar zij zijn geeste lijk gestoord geraakt .Zij werkten ineen inrichting vpor psychopaten, waar enorm nose van de medicus op 23 februari 1955 veel gevraagd wordt van het psychisch Klacht in de Kamer (Van onze parlementaire redacteur) By de behandeling van de begroting van het departement van Financiën in de Tweede Kamer is gisteren weer van vele kanten geklaagd over de zware be lastingdruk. Wijzigingen worden steeds aangehouden totdat de algemene herzie ning van de belastingen aan de orde komt, maar men sprak de hoop uit dat de nieuwe wet op de inkomstenbelasting 1 januari 1961 in werking zal kunnen treden. Teleurstelling werd uitgesproken over de lage belasting, die de Europese amb tenaren tenslotte zullen moeten betalen, nadat zij eerst salarisverhoging hebben gekregen. Vijftien procent belasting op hoge salarissen is veel minder dan in ons land en men drong er bij de rege ring op aan te blyven hameren op op heffing van de „onrechtvaardig bevoor rechte kaste van Europese ambtenaren". Er is voorts weer aangedrongen op reor ganisatie van de kadastrale dienst en ontevredenheid werd uitgesproken over het beheer van de domeingronden. Is de minister bereid, zo werd gevraagd, een belangrijk deel van de staatslandbouw- bedrijven beschikbaar te stellen als nor maal boeren bedrijf? Is de minister be reid de termijn voor het aanbod tot ver koop van panden in de Noord-Oostpol der te verlengen tot 1 januari 1961? Minister Zijlstra antwoordt over veer tien dagen, omdat volgende week eerst de begroting van Buitenlandse Zaken wordt behandeld. Voor Kerstmis zullen ook nog de begrotingen van Defensie en van Sociale Zaken worden behandeld. Een aantal begrotingen zal pas eind januari en in februari aan de orde ko men. evenwicht vatn de mensen, die er wer ken. Verstoring van dat evenwicht komt er vaak voor. Tijdelijk verlies van even wicht kan ons allen trouwens overkomen door overwerkt te raken bijvoorbeeld Van de publikaties over de affaire- Meulenbelt wilde minister Beerman aan nemen, dat zij waren ingegeven door goede trouw. Hij had er echter in ge mist, dat ook goede trouw aan de an dere kant werd verondersteld. Men is uitgegaan van kwade trouw bij anderen. Minister Beerman besloot met de wens dat zich nu een wade van vergetelheid zal spreiden over de zaak ter bescher ming van het echtpaar, waarvan hij hoopte dat het, ook door verdere studie, in hun beroep anderen nog tot zegen kan zijn. Londen bezorgd nu diplomatieke relaties eindelijk na drie jaar hersteld zijn Eerbetoon voor moordenaars (Van onze Londense correspondent) De Britse regering maakt zich bezorgd over een Egyptisch plan tot oprichting van een anti-Brits „haatmuseum" in Cairo- Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de nieu we Britse zaakgelastigde in Egypte Co lin Crowe opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar de juistheid van een bericht over de oprichting van dit museum dat in het Egyptische blad Al Ahram verschenen is. Londen zou het diep betreuren indien de zojuist hervat te Brits-Egyptische diplomatieke be trekkingen op een dergelijke manier zouden beginnen. Maar gehoopt wordt, dat er geen grond is voor dit bericht. Al Ahram is er wel eens meer naast ge weest. Og. 21 december, de derde ver jaardag van Egypte's „overwinnings dag", zou het huis waar de jonge En gelse luitenant Anthony Moorhouse (die gevangen werd genomen door Egyp tische commando's en in een kist werd gestopt tot hij stierf) zijn afschuwelijk lot onderging, als museum worden ingericht. Dit museum zou toppunt van grof heid zijn naam dragen. Er zullen te keningen worden getoond waarop men zal kunnen zien hoe Moorhouse werd ontvoerd, evenals de kist en het touw waarmee hij werd vastgebonden. Verder zal o.a. het uniform van Moorhouse worden tentoongesteld, terwijl er foto's zullen zijn van de Egyptische „helden", die de daad hebben volbracht. Het be denkelijke is. dat de hoofdredacteur van Al Ahram, dat de aankondiging deed, een intieme vriend is van president Nas ser en het standpunt van de laatste pleegt weer te geven! Londen blijft echter hopen dat het bericht onwaar is, of dat de Britse reactie voor Egypte aanleiding zal zijn het plan op te geven. Het is bekend dat Egypte niet al te toeschietelijk tegen over Engeland wil zijn en het anti- Britse vuurtje in de Arabische landen niet geheel wil uitdoven. Einde van isolement De Londense „Daily Telegraph", schrijft naar aanleiding van het herstel der di plomatieke betrekkingen tussen Enge land en Egypte, dat president Nasser de Hollandse 'jonge' uitnemendheid Stopzetting olieverschepingen Antillen geschokt door Op de Nederlandse Antillen heeft men het voorstel van de Venezolaanse Vak bond van arbeiders in de olie-industrie aan het nationale vakverbond om van de regering stopzetting van alle olie verschepingen naar de Ned. Antillen te eisen, zeer ernstig opgevat. Er is in Willemstad nog geen officieel commentaar van de regering of de oliemaatschappij verkrijgbaar, doch al gemeen is men van gevoelen dat het Onderhoud Luns Soesanto Djojosoegito De nieuwe zaakgelastigde van In donesië in Nederland, de heer Soe santo Djojosoegito, is gisterochtend in het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen door minister J. Luns, en heeft zijn geloofsbrieven overhandigd. De heer Soesanto Djojosoegito is naar bekend de vorige week in ons land aangekomen en vervangt, als ze vende zaakgelastigde van de Republiek Indonesië in Nederland, de heer M- Ma- ramis. die naar Djakarta is terugge roepen. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken zei gistermorgen te ho pen, dat het persoonlijk contact met de nieuwe zaakgelastigde even vriend schappelijk zal zijn als met diens voor ganger. De heer Djojosoegito zei hierop deze hoop eveneens te koesteren, aangezien voor een goede verstandhouding dit con tact onmisbaar is feit dat het nationale vakverbond er bij betrokken is. wijst op een poging de eis alle kracht bij te zetten. Overigens kwam de eis niet geheel onverwacht ge zien de reacties, die de kwestie van de Cubaanse vliegers in Venezuela heeft gewekt. De eis van de Venezolaanse vakbond was op Curacao en Aruba het gesprek van de dag. De eerste reactie van het publiek was er een van ongeloof en ver ontwaardiging. Waarnemers wijzen echter op het feit dat de haven van San Nicolas ge reed is voor schepen van 44.000 ton en binnenkort voor die van 50 000 ton. In de Caracas-ba ai (Curacao) is juist een steiger afgeleverd, welke het meren van schepen van 65.000 ton mogelijk maakt. Ingeval het dreigement een feit wordt zal het dus nog mogelijk zijn de raffi naderijen van de Antillen met super tankers van olie te voorzien Deze olie kan afkomstig zijn uit het Midden-Oos ten of Zuidamerikaanse landen zoals Brazilië. De verdere ontwikkeling wordt op de Antillen met spanning afgewacht. Onderscheiding voor hoofd technische dienst Bij K.B is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, W. J. Osse- waarde te Haarlemmermeer, hoofd van de technische dienst van de Haarlem mermeerpolder. Verrassing op het Paaseiland De 1400 bewoners van het Paas eiland, dat zijn naam ontleent aan het feit dat de Nederlandse advo caat-notaris-ontdekkingsreiziger Jacob Roggeveen het op Pasen van het jaar 1722 in de Grote Oceaan ontdekte, hebben deze week het avontuur van dit jaar beleefd. Kapitein Frits de Jonge, die op de vierde om-de-wereld-reis van de „Wil lem Ruys" zijn passagiers een extra uitstapje wilde bezorgen, liet op zijn route van Nieuw-Zeeland naar Callao de steven wenden naar dit eiland, waar hij bij aankomst op de rede meerde, tot grote verbazing van de te hoop gelopen bevolking. Die verbazing was begrijpe lijk, omdat men er zelden een schip ziet. Dit jaar waren er nog maar twee geweest, scheepjes onder Chileense vlag. Nu kwam daar de kolossale „Willem Ruys", die inclusief de bemanning on geveer evenveel mensen aan boord had als het gehele eiland zielen telde. Het duurde niet lang of er kwamen talrijke bootjes naar het schip. De gouverneur van het eiland liet zich met andere autoriteiten en bewoners, een honderdtal, naar de „Willem Ruys" roeien. De dekken waren in een mini mum van tijd in een levendige markt herschapen. Bij een onverstaanbaar taaltje werden kledingstukken tegen houten beelden geruild. De aftrek van dit laatste artikel bleek zo groot te zijn, dat men enkele malen naar het eiland terug moest varen om nieuwe voorraad op te doen. De rest van de dag maakten bijna alle passagiers van de gelegenheid gebruik om het eiland te bezichtigen, 's Middags gold hun belangstelling de merkwaar dige flora en vooral een serie van de 260 kolossale beelden van zwarte tuf, die Jacob Roggeveen in 1722 al gezien heeft en waarvan de herkomst nog niet met zekerheid is vastgesteld, 's Avonds was er modeshow aan land. Menige passa gier heeft daarby kleding van hem en zijn vrouw kunnen herkennen, die nu het lichaam van een Paaseilandbewoner omsloot. En ook toen zyn er nog heel wat houten beeldjes voor kledingstuk ken verwisseld. Op 23 december wordt de „Willem Ruys" te Rotterdam terugverwacht. Dan zal kapitein De Jonge ook afscheid nemen van het zeemansleven. ^rtvertpnllf Het gezelschap dat in Carré te Am sterdam de wereldpremière brengt van liet bluesdrama „Free and Easy", heeft gisteren in kostuum gerepeteerd. De foto geeft een overzicht van het toneel tijdens een scène. Beschouwingen op het studenten-toneelcongres Op de tweede dag van het Studenten congres der Nederlanden heeft Cruys Voorbergh, regisseur van de Toneelgroep „Theater", een voordracht gehouden over de betekenis van „decor, kostuum en geluid in het toneel". 's Middags gaf prof. H. v. d. Merwe Scholtz, hoogleraar in de Afrikaanse taal en letterkunde aan de universiteit van Amsterdam, een overzicht van de historische toneelontwikkeling in Zuid- Afrika. De acteur Johan de Meester gaf een beeld van wat er gebeurt en gebeurde in de Nederlandse toneelwereld. Hy wydde uit over de klassieke Gijsbregt interpretatie, onderzocht door prof. Hel- linga, die een opvoering beoogt zoals Vondel en de 17e eeuwse toeschouwer die gewenst achtten. De heer Piet Sterckx uit België gaf een overzicht van de problematiek van het kamertoneel te Antwerpen in de laatste acht jaar en de heer Tone Bru- lin, directeur van dit toneel vertelde van de avant-garde en besprak het huidige toneelonderwijs. In de sociëteit Nos Iunglt Amicitia hadden zich intussen de actieve studen ten-toneelbeoefenaars verzameld waar bij om lezingen van de heren Parret (Vlaams student), Frieling <Ned.), Erik Vos (directeur van de Toneelgroep Arena» en Johan van de Bracht (regis seur in Vlaanderen», aan te horen en kritisch te bespreken. De tweede dag werd 's avonds beslo ten met een voorstelling van het Rot terdams Toneel van „Liefde van vier IkaaUa"» een Wyspel van Marivaux een einde wil maken aan zijn isolement in het Midden-Oosten en dat hij tevens zijn „onafhankelijkheid" van de Sovjet- Unie wil herwinnen. Nasser erkent dat betrekkingen met Engeland een noodzakelijk onderdeel van deze aanpassing zyn, aldus het conservatieve Londense blad. Het put hieruit de hoop dat uit formele diplo matieke betrekkingen echt begrip zal kunnen voortvloeien. Daarvoor is echter niet alleen nodig dat het Suez-geschil wordt begraven, doch Egypte moet te vens bereid zijn zich op een verant woorde manier te gedragen, d.w.z. geen komplotten te zweren tegen naburige landen, geen moeilijkheden te stichten in Afrika en geen misbruik te maken van de controle over het Suezkanaal om bepaalde landen het recht van door vaart te ontzeggen. Alleen op deze voor waarden kan volgens de „Daily Tele graph" een vruchtbare en duurzame sa menwerking van Egypte met het Westen ontstaan. Nasser ontkent Onze Londense correspondent telefoneerde ons heden, vrijdag ochtend; President Nasser heeft zo snel mogelijk alle verantwoordelijkheid ontkend voor enig plan om een ..Moorhouse-museum" in Port Said op te richten ter verheerlijking van de door Egyptische militairen be gane gewelddaad. Destijds reeds had Nasser de lafhartige moord op de 21-jarige Engelse luitenant diep betreurd. Volgens de nieuwe Britse zaakgelastigde in Cairo weten de „centrale autoriteiten van de Ver enigde Arabische Republiek" niets van een plan tot oprichting van een museum af. De Britse regering is met deze ontkenning echter van zelfsprekend nog niet tevreden. Zij hoopt dat Nasser alle onofficiële pogingen tot oprichting ervan, in dien deze inderdaad bestaan, zal verijdelen. Volgens in Londen ont vangen berichten zou het initiatief zijn uitgegaan van een Egyptische oudstrijdersorganisatie in Port Said. Ned.-Deense besprekingen Gistermiddag is in Kopenhagen een bijeenkomst geëindigd tussen vertegen woordigers van Kamers van Koophan del in Nederland en van de Deense Vereniging van de Groothandel en de Deense Prov. K. v. Koophandel. In de Nederlandse delegatie waren de Kamers van Koophandel in Amsterdam. Rotter dam, Gouda, Den Haag, Leeuwarden en Eindhoven vertegenwoordigd. De besprekingen, die twee dagen heb ben geduurd, hadden ten doel de han delsomstandigheden te bespreken die waarschijnlijk het gevolg zullen zyn van dé vorming van de Europese Economi sche Gemeenschap (EEG) en de Euro pese Vrijhandels Associatie (EVA). In een na afloop van het overleg uit gegeven gemeenschappelijk communiqué wordt aangedrongen op een hervatting van de onderhandelingen over een rui mere Vrijhandelszone in Europa. Vier ton: buit van twee inbraken in Londen (Van onze Londense correspondent) Bij diefstallen gaat het in Londen meestal in het groot. Gisteren bestond de voornaamste buit uit 1400 loonzakjes ter waarde van 24.000 pond sterling (on geveer 250.000 gulden) die in een groot dagbladbedrijf nabij Fleetstreet uit de safe zijn gehaald. Het gebeurde in de nacht van woensdag op donderdag toen het bedrijf in volle werking was, maar niemand merkte het. Een bende drong met een valse sleutel tot het kantoor van de kassier door en blies de safe op. Het ochtendblad de „Daily Sketch", dat daar gedrukt wordt miste het be richt. maar het avondblad de „Evening News" dat tot dezelfde onderneming be hoort, verzekerde zich van de primeur. De chef-verslaggever wreef zich in de handen: het was een pracht bericht, zei hij. bovendien behoefde niemand er een stap voor te verzetten! Een andere bende maakte zich in de City van Lon den meester van bont ter waarde van 15.000 pond sterling. De inbrekers gin gen ongestoord hun gang ondanks het feit, dat het harde inbrekersalarm bin nen en buiten voortdurend ratelde... Hongaarse tegenspraak De Hongaarse minister van Binnen landse Zaken, Bela Biszkö, verklaarde gisteren, dat kort geleden een aantal mensen, opgeleid en uitgerust voor het bedrijven van spionage, aan de Hongaar se grens gevangen was genomen. Biszkö die zich richtte tot het congres van de Hongaarse communistische party, gaf geen by zonderheden. Hij sprak verder de Westelijke pers berichten tegen, dat kinderen die be trokken waren by de opstand van 1956, tot hun achttiende jaar in de gevangenis blijven om dan geëxecuteerd te worden. Hij verklaarde met klem. dat er geen jongeren in de gevangenis zijn of ge weest zyn. Biszkö beweerde, dat de Amerikaanse en Westdultse spiomage-organisaties het centrum van hun activiteit van West- Berlyn naar west-Oostenrijk en Wenen hebben verplaatst. Hy deed een bei ep op „de leidende kringen van het neu trale Oostenryk om niet toe te laten, dat iemand de neutraliteit schendt en dat buitenlandse subversieve elementen in OostenrUh t»m «cttvltert bedryven".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5