Hoge onderscheiding voor scheidende hoogleraar, Prof. dr. A. van Itterbeek Universiteit is de bronwaaruit men wetenschappelijke kracht put Buffetchef van Minerva ontving koninklijke onderscheiding Jarige Jan Heemskerk gehuldigd in café aan Leidse veemarkt RAAD VAN ARBEID BESTAAT VEERTIG JAAR VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 Commandeur in Orde van Oranje Nassau Prof. dr. A. F. van Itterbeek, hoogleraar aan de R.-K. Universi teit van Leuven en buitengewoon hoogleraar in de experimentele natuurkunde aan de Rijksuniversi teit te Leiden, is bij Kon. besluit benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen, behorende by deze onderscheiding zyn de in Leiden aan de Witte Singel woonachtige Belgische ge leerde gisteren na zijn afscheidscollege in de filmzaal van het Leidse Academie gebouw door de rector-magnificus prof. mr. J. E. Jonkers uitgereikt. Ook over handigde prof. Jonkers de scheidende hoogleraar de gouden legpenning der Leidse Universiteit voor zijn bijzondere aan de universiteit bewezen diensten. Behalve vrijwel alle hoogleraren van de filosofische faculteit, merkten wij onder de vele belangstellenden op de president-curator dr. J. E. baron de Vos SteenwUk en de Belgische ambassadeur F. X. J. M. G. baron van der Straten Waillet. Na afloop van het college werd in de ontvangstzaal in het oude ge bouw een druk bezochte receptie gehou den. Prof. Van Itterbeek begon zijn college met erop te wyzen dat er veel is ver anderd, sedert Kamerlingh Onnes in 1908 heliumgas vloeibaar maakte. Thans telt men in het buitenland ongeveer 300 laboratoria, waar men onderzoekingen verricht met extreem lage tempera turen. Bovendien is de techniek voor het produceren van lage temperaturen aanzienlijk vereenvoudigd. In Amerika heeft men een apparaatje gefabriceerd met de afmetingen van een hand, waar mee men temperaturen van 40 graden Kelvin kan verkrijgen. Voorts zijn er sinds de tijd van Kamerlingh Onnes nieuwe, ingewikkelder technieken inge voerd, zoals het aanwenden van korte en zeer korte elektromagnetische of akoestische golven, het onderzoek van zeer sterke magneetvelden en het bestu deren van kernfisische problemen by zeer lage temperaturen. Zeer duur Dit alles heeft de kostprijs van het onderzoekingswerk zeer duur gemaakt. Wanneer men daarbij bedenkt dat de toevloed van studenten in de natuur kunde steeds groter wordt, moet men zich de vraag stellen of men geen twee soorten van opleidingen dient in te stellen, waardoor er een selectie ont staat van goede en middelmatige (of minder) studenten. De ene opleiding zou de student moeten trainen in het uit voeren van klassieke fysische proeven, waarbij dus geen beroep gedaan wordt op researchwerk, terwijl deze laatste ar beid uitsluitend aan de allerbesten wordt overgelaten. Een dergelijk systeem be staat aan de Eidgenosche Technische Hochschule. Het bespaart de betrokken hoogleraren veel zorgen en het Rijk fi nanciën. Aan de Leuvense universiteit, waar aan prof. Van Itterbeek eveneens expe rimentele natuurkunde doceert, dienen de studenten, alvorens zij in het labora torium worden toegelaten een schema van enkele theoretische lessen over ex perimentele onderwerpen, gevolgd door demonstraties, te hebben doorlopen. Dit geschiedt gedurende een tiental weken voor een groep van 12 man, terwijl de andere groepen ondertussen de klassieke drie weken glasbewerking, werkplaats techniek, fotografie en techniek van het luchtledige volgen. Spreker richtte vervolgens een verwijt aan het adres dergenen die op het ge bied van de onderzoekingen ten aanzien van de kernfysica de universitaire labo ratoria als van een lagere rang beschou wen dan de kostbare niet-universitaire laboratoria, waardoor de universiteiten zich voortdurend moeten inspannen om ook maar minimale subsidies te verkrij gen. Men vergeet hierby dat het toch altijd de universiteit is, die de bron is waaruit men wetenschappelijke krachten moet putten. Trouwens, de universiteiten hebben in dit opzicht reeds lang hun sporen verdiend, en het was met blijd schap dat de scheidende hoogleraar kon opmerken dat in dit opzicht in België reeds een kentering ten goede valt waar te nemen. Verdienstelijk Uitvoerig stond prof. Van Itterbeek hierna stil bij het uitermate verdienste- De scheidende bijzondere hoog leraar aan de Leidse Universiteit, prof. dr. A. F. van Itterbeek, werd benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De rec tor-magnificus, prof. mr. E. Jonkers reikt hem de versierselen behorende bij deze hoge onder scheiding uit. Hoewel het gisteren voor de Studen tensociëteit Minervaeen droeve dag was, had deze dag voor haar buffet- chef, de heer C. F. Bonter, ondanks alle teleurstelling ook bij hem toch nog een vleugje feestelijkheid in petto. De heer Bonter is in 1919 buffetchef ge worden en was dus veertig jaar in dienst. De burgemeester reikte hem gisteravond in zijn woning aan de Ko- ninginnelaan ter gelegenheid hiervan de zilveren medaille verbonden aan de Orde ran Oranje-Nassau uit. In zijn toespraak prees hij de buffetchef en diens genegenheid, trouw en plichts besef. Burgemeester Van Kinschot speldt de zilveren onderscheiding op. Namens de Commissie voor de So ciëteit Minerva sprak de heer R. O. Fuchs een kort woord. Enige tijd ge leden was de heer Bouter in de socië teit al in grotere kring gehuldigd. De Sociëteitscommissie zal hem de draag- medaüle, behorende bij de verleende onderscheiding, aanbieden; in verband met de brand tuas deze echter niet tijdig gekomen. lijke werk dat door het Kamerlingh On- neslaboratorium is verricht ten aanzien van het onderzoek der materie bij zeer lage temperaturen. Toch vroeg hy zich af of men gedurende de laatste jaren in de laboratoria niet te zeer is afgeweken van de vroegere systematische werkmethode. In de voorbye jaren werden er vele me tingen verricht ten aanzien van het vloeibaar helium by uiterst lage tempe raturen, doch het kwam spreker voor dat het hoger gelegen gebied tussen 3 graad Kei vin en de buurt van het nulpunt on voldoende werd onderzocht. Daarbij heeft men nog niet geantwoord op de vraag in welke mate het superfluide helium reeds ingesloten is in de normale fase boven het nulpunt. Prof. Van Itterbeek beëindigde zijn college met dank uit te spreken aan zyn collega's voor de bijzonder aangename samenwerking. Hierna voerde namens de universiteit de rector magnificus, prof. mr. J. E. Jonkers, het woord. Tenslotte sprak nog de decaan van de filosofische faculteit, prof. dr. E. H. Vo gelenzang. De plechtigheid werd geleid door de directeur van het Kamerlingh Onneslaboratorium, prof. dr. C. J. Gor ter. Militaire luchtvaart beperkt privé-vliegen Ruimtegebrek wreekt zich (Van onze Haagse redactie) In „Avia-vliegwereld", het officiële orgaan van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, wordt melding ge maakt van een ernstig protest, dat deze vereniging by de overheid heeft aangetekend tegen nieuwe beschikkin gen van de Kon. Luchtmacht, waar door het voor de privé-luchtvaart be schikbare deel van het luchtruim boven Nederland opnieuw wordt ver kleind. Hierdoor zal het sport-, recla me- en zweefvliegen met name boven Den Haag, Scheveningen en Hilversum sterk worden bemoeilijkt. De plaatselijke verkeersgebieden van de luchthaven Schiphol en Rotterdam en van de militaire vliegbases Ypenburg en Valkenburg liggen zeer dicht bij elkaar. De grens van het nieuwe ver keersgebied van Ypenburg ligt thans op slechts 800 meter ten noordwesten van Zestienhoven, waardoor de Nationale Luchtvaartschool aan die zijde maar weinig oefenruimte overhoudt en de privé-vliegers nog maar een zeer smalle strook hebben voor vliegtochten in de richting van Den Haag en Schevenin gen. Ook het nieuwe gebied om de vliegbasis So ester berg. waarbinnen men in de lucht slechts beperkte bewegings vrijheid heeft, is zo dicht bij Hilversum komen te liggen, dat het de activiteiten van dit vliegveld af sterk kan beïnvloe den. Ook voor vluchten naar Zuid-Lim burg kunnen grote omwegen noodzake lijk zyn. De nieuwe maatregelen zullen ook het vliegen en reclamesiepen boven bij militaire vliegbases gelegen steden als Leeuwarden, Enschede. Arnhem en Eindhoven grote beperkingen opleggen. Ten aanzien van het vliegkamp Val kenburg wordt opgemerkt, dat de operationele waarde hiervan straks als de nieuwe Sohipholbaan 06-24 ge reed is, zodanig zal kunnen dalen, dat verplaatsing van dit militaire vlieg veld de enige oplossing zou kunnen zijn. Ruimtegebrek in ons land zal zich te meer in de luchtvaart wreken, naar mate er meer straalvliegtuigen in ge bruik komen. De 80-jarige varkenshandelaar Jan Heemskerk, uit Woubrugge, glunderde toen hij vanmorgen een reuzenkist sigaren kreeg van de heer J. Lok, u<x>r- zitter van de organisatie van de Varkenshandel in Nederland. Dit geschiedde in een van de stamkroegen van de handelaren aan de veemarkt in Leiden, waar èn de verjaardag van Jan Heemskerk èn het feit, dat hij 65 jaar achter- een de Leidse markt heeft bezocht, vierden gevierd Belangstelling voor grond in „de Grote Polder In een vergadering van het Industrie schap „De Grote Polder" (Leiden-Zoe- terwoude) deelde de voorzitter, de heer A. J. Jongeleen, wethouder van Open bare Werken te Leiden mee, dat het be drijfsleven verheugende belangstelling aan de dag legt voor de terreinen in dit gebied. Er zijn ook Leidse bedrijven, die de gemeente al hebben gevraagd .reke ning te houden met hun wens om te zijner tyd een plaats in het Industrie- schap te krijgen. Leiden zelf is namelijk vrijwel uitverkocht. Onder de belangstellende bedryven zijn er enkele in de sector „groot me taal", een technisch bedryf en twee in de levensmiddelenbranche. Van het me rendeel kan worden gezegd, dat ze ar beidsintensief zijn. De heer Jongeleen verklaarde nadrukkelijk, dat voor wat de percelen grond betreft overleg met de eigenaars zal worden gepleegd; als laatste zal het middel der onteigening worden gebruikt. Voorts is in de vergadering het ver zoek van het gemeentebestuur van Zoe- terwoude behandeld om de grenzen van het industrieschap aan te passen aan ,,lk weet, dat vriend Heemskerk niet van veel bombarie houdt, maar toch hebben wy gemeend een zo bekende figuur als hy te moeten huldigen". De heer Lok hoopte, dat de jarige nog heel wat jaartjes in de gelegenheid zal wor den gesteld om de veemarkt te bezoe ken. „We hopen, dat je honderd wordt". „Liever niet", zei Jan. Maar of hij het helemaal meende? Dat geloven wij niet. De directeur van de Markt- en Ha- het door de gemeenteraad van Zoeter- woude vastgestelde uitbreidingsplan. Na een bespreking van de aanvanke lijke bezwaren van de zijde der Leidse vertegenwoordigers tegen de door de raad van Zoeterwoude vastgestelde gren zen, heeft de raad van bestuur een stemmig besloten zich met deze nieuwe grenzen te verenigen. In de in januari 1960 te houden verga dering zal het bouwrypmaken van de in dustrieterreinen aan de orde worden ge steld. De situatie ten aanzien van het industrieschap is zo, dat onderhandelin gen over de aankoop van gronden gaan de zyn, dat taxatierapporten voorhanden zyn, dat het uitbreidingsplan door de raad van Zoeterwoude is vastgesteld, dat een onteigeningsplan administratief zal worden voorbereid en dat het bouwrijp- maken binnenkort aan de orde zal ko- fan Heemskerk in gepeins verzon ken. Tachtig jaar. 't Is een hele tijd vendienst in Leiden, de heer M. Weima, hield een vriendeiyke toespraak, waar in hij erop wees, dat de markt 65 jaar geleden, dus toen Jan Heemskerk als jongen van 16 zijn eerste handel deed, een veel geringere omzet had dan thans. ,,Er is veel veranderd in al die ja ren. Al die jaren, die eigenlijk in een zucht voorby zijn gegaan". Namens het gemeentebestuur bood de markt meester een Leids hutspotje aan. Er werd tydens het feest ter ere van Jan Heemskerk menige herinnering uit vervlogen jaren opgehaald. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer T. H. Asselmain (Leiden)kand. ex. Ned. rechit mevr. A. A. VerschoorKist (Leiden), me.i. W. C. M. Vers traeten (Delft) ,mej. W. G. A. van Boxtel (Am stelveen), mej. F. Ie Poole (Den Haag) en de heren H. A. Bentfort van Valken burg (Oegstgeest), W. G. Geursen (Vel- sen), H. E Jon/ker Roelants (Wassenaar) E. J. M. Schilte (Voorburg) en F. R. Stok te Rijswijk (Z.-H.). HERDENKING IN DE BURGERZAAL Hierna verplaatste de herdenking van dit jubileum zich naar de Bur gerzaal van het Stadhuis, waar een ontvangst door het College van B. en W. plaats vond. Met de burgeimeester, waren hier de wethouders Van Schaik, Jongeleen, Menken en Drijber ter be groeting aanwezig. Bovendien woon den ook vele burgemeesters uit de omgeving en vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en afgevaardigden voor werkgevers- en werknemersor ganisaties deze ontvangst bij. Drievoudige plechtigheid in Leiden Mr. dr. J. Gorter wijst op liet baanbrekend werk van mannen als Talma en Aalberse In vele plaatsen in ons land in Den Haag voerde de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, het woord is gisteren het feit herdacht, dat het veertig jaar geleden was, dat tal van Raden van Arbeid met hun werkzaamheden begonnen. In Leiden is aan deze herdenking op drie-voudige wijze aandacht besteed. Allereerst vond in het gebouw van de Raad van Arbeid aan de ©reestraat een buitengewone vergadering plaats van leden en plv. leden van de R. van A. Een bijeenkomst, welke mede werd bij gewoond door mej. mr. J. C. Rutgers namens de directie van de Sociale Ver zekeringsbank. mr. W. Verheul van de Soc. Verzekeringsraad en de heer J. de Zwart namens de Vereniging van Ra den vam Arbeid. De voorzitter, mr. D. J. Gorter, die ook later tijdens de ontvangst in de Burgerzaal van het Stadhuis het woord voerde, schonk zeer in het kort aan dacht aan dit jubileum. Spr. wees er om. op, dat men voor veertig jaar als uitvoerend orgaan van de Invaliditeits wet. met de werkzaamheden is begon nen In de loop der jaren zijn deze werkzaamheden sterk uitgebreid. Van zeer recente datum is het aandeel, dat de Raden hebben by de uitvoering van de Alg. Weduwen- en Wezenwet. Mr. Gorter, die thans ruim 12 jaar aan het hoofd staat van de Leidse instelling, dankte de leden en plv. leden voor de byzonder prettige samenwerking, waar door discussies over bepaalde zaken vrijwel nimmer op een stemming uitlie pen. Nadat deze buitengewone zitting was gesloten, volgde een samenkomst temid den van het personeel, waarbij zich ook vele gepensioneerde ambtenaren aan sloten. De chef de bureau, de heer A- G. de Kier. herinnerde aan de inwerkingtre ding van de Invaliditeitswet, een tijd stip. waarop de Raden van Arbeid of ficieel met hun veelomvattende arbeid begonnen. De herdenking van dit 40- jarig bestaan zag de heer De Kier als een myjpaal in de geschiedenis van de sociale verzekering. Nadat spreker een filosofisch getinte ontboezeming had gegeven over het be grip .tijd', mondde dit ook uit zich in de aanbieding van het jubileumgeschenk van personeel en gepensioneerden: een prachtige smeedijzeren klok voor de hal van het gebouw. Vervolgens richtte de heer De Kier zich tot de voorzitter, mr. Gorter, die hy dankte voor zyn prettige leiding en zijn omgang met het personeel. Een woord van dank en waardering, dat een tastbare vorm kreeg in de aanbieding van een bureauklokje. Wederkerig dankte de voorzitter voor de toewijding en plichtsbetrachting van het personeel en de aangeboden ge schenken. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die het gezelschap welkom heette, zag de invoering van sociale ver zekeringswetten als een belangryk ele ment in de maatschappelijke en sociale ontwikkeling van deze eeuw. Vervolgens wees hij er op, dat de Raden van Ar beid zyn opgebouwd volgens het pa troon van de Radenwet, welke veel overeenkomst vertoont met de gemeente wet. Hoewel het werkterrein van de Raad van Arbeid en de gemeente ver schillend zijn, is er in zeker opzicht toch ook een zekere vorm van samen werking. Nadat de burgemeester herin nerd had aan de invloed, welke de thans overleden eerste voorzitter van de R. van A., de heer T. S. Goslinga, die ook acht Jaar wethouder van Leiden is ge weest, gedurende 20 jaar op het terrein van de sociale verzekering heeft gehad, sprak hy zyn gelukwensen uit met dit jubileum. Mr. Gorter die het College dankte voor deze hartelijke ontvangst stond allereerst een ogenblik stil bij de ramp, welke Leiden in de afgelopen nacht de brand in de Sociëteit Mi nerva had getroffen. Spr. ver wachtte, dat alle krachten zouden worden gebundeld om dit verlies spoedig ongedaan te maken. Hierna stond spreker uitvoerig stil by totstandkoming van de Invaliditeitswet, op welk moment de Raden van Arbeid in 't licht van de openbaarheid traden. Bijzondere waardering had mr. Gorter voor het voorbereidende werk van mi nister Talma en de Leidenaar, minister Zesde Leidse bioscoop Studioopent op 18 december De zesde Leidse bioscoop gcuxt 18 de cember a.8. draaien. Dan gaan de poorten van het nieuwe Studio Theater in de voormalige foyer op de eerste verdieping van het Lido Theater voor de eerste maal voor het publiek open. De heer L. van Praag begint de ex ploitatie van dit theatertje zo'n twee honderd plaatsen met de vertoning van de Rankfilm ,,Een huis vol herrie" (Upstairs en Downstairs), waarmede de Britse filmmakers hebben getracht de grote naam van de Engelse film humor hoog te houden. Het dienstbo denprobleem ligt aan hel verhaal ten grondslag. In de hoofdrollen ziet men de charmante Francaise Mylene De- mongeot, de pittige Italiaanse Claudia Cardinale, de donkere Britse schoon heid Anne Heywood en de sympathieke Michael Craig. Aalberse die er verantwoordeiyk voor was, dat de Invaliditeitswet en de Ra denwet in werking traden. De Raad van Arbeid, aldus spreker, is er trots op te behoren tot de eerste or ganen, welke op het terrein van de ar beidswetgeving werkzaam zyn. Daar mede behoort hy tot de oudste dragers van de democratische gedachten in het sociale leven. Spreker zeide zich niet meer te kun nen voorstellen hoe op sociaal en eco nomisch terrein het publieke belang zou kunnen worden behartigd zonder vol ledige samenwerking met de organisa ties van werkgevers en arbeiders. Voor ons heeft het woord klassenstrijd reeds lang plaats gemaakt voor overleg. Tenslotte schonk mr. Gorter aan dacht aan de vele wetten, welke op so ciaal terrein in de loop der jaren onder diverse ministeries zijn tot stand ge komen. In dit verband herinnerde hy aan mannen als Slotemaker, De Bruine, Romme, Van den Tempel, Drees, Joekes en Suurhoff. In veertig jaar, aldus spreker, is er een dienst gegroeid, die naar beste weten getracht heeft de hem toever trouwde belangen te behartigen, daar bij niet ziende naar links of rechts, doch strevende naar verwezenlijking van de gedachte der sociale rechtvaar digheid, zoals deze in de sociale ver zekeringswetgeving is neergelegd. Na deze toespraak hebben zowel ir. J. J. G. van Hoek en de heer C. J. Piena, resp. sprekend namens werkgevers en werknemers, gewezen op de betekenis van de sociale wetgeving. De teer A. G. de Kier (rechts) wenst dr. J. Gorter geluk. In het midden het geschenk van het per soneel.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4