Krupp en Siemens zijn de grootste Westduitse indnstrieondernemingen J. Voorbach verlaat, na 33 jaar, Leidse gemeentedienst In de wereldranglijst komen zij op de vijftigste plaats pas DE BRUG nieuwe Duitse film rekent af met oorlogswaanzin DONDERDAG 8 DECEMBER 1959 Gemeentelijke eigendommen ivaren aan zijn zorgen toevertrouwd Een man aan wiens zorgen ruim acht tien jaar de gemeentelijke eigendom men, w.o. vele historische gebouwen, waren toevertrouwd, de heer J. Voor bach, verlaat zaterdag a.s. in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de gemeentedienst. Voor dat hij met deze veel omvattende taak werd belast 1 februari 1941 werd hy benoemd tot chef van de afdeling onderhoud gebouwen was hij reeds 15 jaar bij de gemeente werkzaam. De heer Voorbach. die 6 december 1894 te Schiedam werd geboren en tijdens de mobilisatie 19141918 drie jaar in mili taire dienst was, kreeg in 1919 een func tie bij de afdeling Openbare Werken van de gemeente Vlaardingen. Reeds een jaar later verliet hij het gemeentelijk erf om als bouwkundig opzichter bij een architectenbureau in Vlaardingen in dienst te treden. Tijdens de bouw van ie geref. kerk te Voorschoten ontmoette iü de Leidse architect Fontein, die hem n 1925 in gelijke functie te Leiden aan- itelde. Het was echter maar een kort stondig dienstverband want op 1 juli 1926 ,verd de heer Voorbach benoemd tot ;echnisch ambtenaar bij Bouw- en Woningtoezicht en in deze kwaliteit o.a. >elast met de controle op de naleving /an de 'hinder- en drankwet en de af- ioening van woningklachten. Kort na de brand van het Stadhuis verd de heer Voorbach tijdelijk gedeta- >heerd bij de Dienst v. Gemeentewerken ;n werd hem het toezicht opgedragen )ver de opruimingswerkzaamheden, ivaarbij het vooral aankwam op het zoe ten naar waardevolle bescheiden en sventueel gespaard gebleven beeldhouw- verken van de Stadshuisgevel. De heer /oorbach kwam daarbij soms voor de neest merkwaardigste omstandigheden .e staan. Zo is het hem overkomen, dat lij op een dag in midden augustus onder luin en papier een ijslaag van circa een neter ontdekte, In zijn huidige functie heeft de heer Voorbach, met bijzondere kennis van zaken, zijn aandacht laten gaan over de instandhouding van historische ge bouwen, w.o. het Waaggebouw, de Lakenhal, de Latijnse school, het Stad huis, de Mors- en Zijlpoort en tot voor kort ook over Gravensteen. Daarnaast strekt zijn aandacht zich uit over alle dienstgebouwen, circa veertig scholen, de Stadhulpwerf de molen De Valk, de Stadsgehoorzaal en over alle wonin gen, welke door de gemeente met het oog op de sanering of doorbraken zijn aangekocht. Helaas de Stadsgehoorzaal is daar een sprekend voorbeeld van gaat ook de heer Voorbach bij het ten uitvoer brengen van zijn restauratieplannen on der de gemeentelijke financiële onmacht gebukt. Met de hem ter beschikking ge stelde middelen heeft hij echter steeds getracht de meest dringende voorzienin gen te treffen. OUDEN VAN DAGEN VIERDEN VROLIJK FEEST Gisteren hield de afdeling Leiden van le Alg. Bond van Ouden van Dagen n de grote zaal van ,,Den Burcht" •en zeer geslaagde ontspanningsavond, n zijn woord van welkom richtte de roorzitter, de heer J. G. v. d. Zeeuw, :ich in het bijzonder tot de alg. bonds- 'oorzitter, de heer F. Rippe, de direc- eur van de Dienst van Sociale Zaken, le heer S. Krist, de afgevaardigden -an de afdeling Wassenaar en de Kath. ïond voor Ouden van Dagen. Spreker iracht in herinnering, dat de Leidse ifdeling precies 11 jaar geleden werd .pgericht en dat reeds veel voor de ontspanning van de leden is gedaan. )p het moment dat de Alg. Bond hans 14 jaar geleden werd opge- icht, had dit tot direct resultaat, dat nen aandacht ging wijden aan de be- angen van deze groep. Er werden be- aarden-sociëteiten gesticht en voor ntspanningsmogelijkheden werd zorg :edragen. Hoewel dit alles tot grote lankbaarheid stemt, heeft de over- leid, aldus spreker, helaas het hoofd- loel van de oprichting van de Bond, .w. een behoorlijke oude-dag-voorzie- iing, nog steeds genegeerd. In 1956 telde de commissie-Van Rijn reeds 'ast, dat een echtpaar zonder kinderen eker een inkomen van f. 50 per week lodig had. De uitkering van f. 31, welke en bejaard echtpaar vanwege de AOW hans ontvangt, blijft hier nog zeer ver nder, aldus spreker, die een spoedige •erziening zeer urgent achtte. De vele aanwezigen hebben zich nige uren kostelijk geamuseerd met en programma ,,voor elck wat wils", at werd gebracht door ,,The Metal 'Iusic Players", o.l.v. W. de Wolf. „De Zonegro Boys", ,,The Toptune Sin- ers" en de Toneelgroep ,,De Schakel' die medewerkers maakten deel uit an het Cabaretgezelschap van de 'ersoneelsvereniging van de Kon. Ned. Irofsmederij en verleenden belange- jos hun medewerking aan deze avond. De woorden van dank, die de voor- itter aan het slot tot allen richtte, /erden met een daverend applaus on- erstreept. LEIDSCHE WOLSPINNERIJ N V. VERWACHT ONGEVEER GELIJK DIVIDEND. Wegens het ontbreken van het ver- iste quotum heeft een heden gehou- en buitengewone vergadering van aan- eelhouders van de Leidsche Wolspin- erij N.V. geen beslissing kunnen ne- ïen over een bestuursvoorstel tot wxj- iging der statuten. Op 15 december a.s. al een tweede vergadering worden ge- ouden. De voorgestelde wijziging be reft het opnemen in de statuten van e mogelijkheid om interimdividenden dt te keren. Met betrekking tot het voorstel deelde e directie mede dat deze wijziging van- slfsprekend ten doel heeft hiervan des- ewenst gebruik te kunnen maken. Re gerende aan het jaarverslag, uitge- racht in de jaarvergadering van 31 ugustus jl. waarin de directie onder ïeër mededeelde: Evenwel voor zover ïans zichtbaar geeft de vergelijking iet de overeenkomstige maanden van 958 gunstige verwachtingen", kon zij aans mededelen, zij het nog steeds on er voorbehoud, dat verwacht kan wor- en dat dit boekjaar een dividend van ngeveer gelijke hoogte als 1958/59 (20 ct.) mogelijk zal maken, doch thans ver het door het stookdividend ver oogde kapitaal. Hierbij zal, zo deelde e directie verder mede, een interim- itkering zeker in overweging worden enomen. BELANGRIJKE ORDER VOOR LEIDSE INDUSTRIE Het bestuur van de Haarlemmer- teerpolder heeft een tweetal Leidse edrijven opdracht gegeven om de leuwe verkeersbrug over de Ring- aart te leveren. Machinefabriek Den Holder zal de igenlijke brug vervaardigen en de dn. Ned. Grofsmederij het bewegings- 'erk leveren. Onze stadgenote, mej. H. J. Grand- >an, slaagde voor het diploma apothe- wwassistent. J. VOORBACH Naast zijn dagelijkse werkzaamheden wordt de heer Voorbach ook steeds in geschakeld bij grote ontvangsten in de Burgerzaal of tijdens het voorbijtrekken van parades en een 3 oktoberoptocht langs het stadhuis. De voorzieningen, welke hier dan voor worden getroffen, staan onder zijn leiding. Ook was het mede op zijn advies, dat de Burgerzaal, met het oog op het werkbezoek, dat het Koninklijk Paar indertijd aan de Sleu telstad bracht, overeenkomstig de plan nen kon worden ingericht. Een groot aandeel heeft de heer Voor bach verder ook gehad in de herstel werkzaamheden van het door waters nood getx-offen en door Leiden geadop teerde Nieuwe Tonge. Onder zijn leiding konden de eei-ste voorzieningen, welke tot een algeheel herstel hebben geleid, worden getroffen. De heer Voorbach, die tijdens zijn Vlaardingse periode leraar was aan de Nijverheidsavondschool, was lange tijd lid van de Technische commissie van de Leidse Sportstichting en is thans lid van de technische commissie van de Leidse Jeugd Actie, bestuurslid van de afdeling Leiden van de Ned. Reisver- eniging en van de Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren. ZATERDAG AFSCHEID In verband met dit vertrek uit de ge meentedienst wordt zaterdagochtend a.s. om elf uur in de koffiekamer van het Stadhuis een afscheidsbijeenkomst ge houden, waarna er om twaalf uur voor de velen, die met de heer Voorbach in nauw contact stonden, gelegenheid be staat om afscheid te nemen. De heer J. Trouwee, die reeds 12% jaar op de afdeling van de heer Voor bach werkzaam is, zal hem als chef op volgen. Europese strijdmacht met atoomwapens De assemblee van de zeven landen omvattende Westeuropese Unie (WEU) heeft vandaag een resolutie aanvaard, waarin aangedrongen wordt op vor ming van een gezamenlijke Europese atoomstrydmacht als een afschrikwek kend middel tegen „beperkte" agres sie tegen West-Europa en als een aan vulling van het Amerikaanse strategi sche luchtcommando. De stemverhou ding was 42 tegen 9 stemmen, by 16 onthoudingen, zodat de vereiste meer derheid van tweederden was verzekerd. Met algemene stemmen werd beslo ten, de raad van ministers te verzoe ken om Denemarken en Noorwegen uit te nodigen, volledig lid van de WEU te worden. Het voorstel tot vorming van een Europese atoomstrijdmacht was afkom stig van de Britse socialist Mulley, die sprak namens de militaire commissie. Hij had in zijn rapport gezegd, dat een dergelijke strijdmacht nodig was, nu er nog geen akkoord over ontwape ning bestaat en er geen club van landen zonder kernwapens ls gevormd. Verblijfsvergunning voor vreemdelingen in India nodig Premier Nehroe heeft vanochtend op een persconferentie te Nieuw-Delhi mee gedeeld, dat alle vreemdelingen in In- i dia met uitzondering van staatsbur- I gers van landen van het Britse Ge menebest binnen een maand een ver blijfsvergunning moeten aanvragen. De maatregel heeft speciaal beti-ekking op 1 de ongeveer 19.000 Chinezen in Calcutta. Tot dusver behoefden vreemdelingen die zich vóór 1943 in India hebben ge vestigd, geen vestigingsvergunning te hebben. Ook bestond voor hen geen re gistratieplicht. Desgevraagd zei de eerste-minister, dat premier Tsjou En-lai nog geen ant woord heeft gegeven op zijn voorstellen inzake een tussentijdse regeling van het grensconflict met China. In antwoord op een andere vraag verklaarde Nehroe de tijd niet geschikt te achten voor een conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen. Nederland en Franse kernproeven Nederland blyft onverminderd voor stander van een algehele staking van kernproeven, mits onder doeltreffende controle. Dit heeft prof. dr. J. E. do Quay, minister van Buitenlandse Za ken ad int., geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid de heer Lankhorst (P.S.P.). Dat Nederland zowel in de politieke commissie als in de plenaire vergade ring van de algemene vergadering der V.N. tegen de ontwerp-rcsolutie heeft gestemd, waarin Frankrijk werd ver zocht de voorgenomen kernproeven achterwege te laten, is een gevolg van het Nederlandse standpunt, dat Frank rijk het recht van een zelfstandig bezit van atoomwapens niet kan worden ont zegd, zolang geen ontwapeningsover eenkomst tot stand is gekomen. De Franse regering heeft onlangs bij monde van president De Gaulle ver klaard, dat .indien een dergelijke over eenkomst tot stand komt, Frankrijk zich daar gaarne en zonder aarzelen by zal aansluiten. Naar de Franse regering herhaalde lijk heeft verzekerd, zullen de beraam de kernproeven van zodanige aard zyn en zo ver van de bewoonde wereld worden gehouden, dat de risico's tot het minimum worden beperkt. De re gering ziet geen aanleiding om de Franse verzekeringen in twijfel te trekken, aldus prof. De Quay. De Internationale Muziekweek 1960, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der Stichting Gaudemans, zal worden gehouden van 3—11 september 1960. Kracht van de mark komt evenwel niet duidelijk tot uiting (Vam onze correspondent te Bonn) In de Westduitse Bondsrepubliek besteat sedert enkele jaen een bijzonder grote belangstelling van de zijde van het ge wone publiek voor de grootste West duitse ondernemingen. Een belangstel ling, die eensdeels voortspruit uit het belang dat men heeft bij beurskoersen of zijn eigen bedrijf, anderdeels omdat men geïnteresseerd is in de concentra tieverschijnselen in de Duitse industrie. Uit een door de econoom Max Kruk voor de Frankfurter Allgemeine Zeitung samengesteld overzicht, waarvoor de diverse ondernemingen hun medewer king hebben gegeven, blijkt, dat Krupp en Siemens de grootste Westduitse on dernemingen zijn, gerekend naar omzet. Daaraan kan men Daimler Benz toevoe gen, die sedert de samenwerking met Auto-Union direct naast Krupp en Siemens is komen te staan en die na een eventuele fusie met BMW binnen enkele maanden, bij een normale ont wikkeling, zal uitgroeien, tot de grootste onderneming in de Bondsrepubliek. Qua aandelenkapitaal is de rangorde bepaald anders: dan staan die drie opvolgers van de „ontvlochten" I.G. Farben in de hoogste regionen. Maar Max Kruk meende, dat het voor een reëel overzicht beter was uit te gaan van de omzet cijfers. Zo kwam hij voor wat de tien grootste Westduitse ondernemingen aan gaat tot het volgende overzicht: Bovenaan staat Krupp met een omzet in 1958 van 3.331 miljard mark en 105.200 arbeiders.. Siemens staat op de tweede plaats met een omzet van rond 3.3 mil- Boekhouder met meer dan 25 mille voortvluchtig (Speciale berichtgeving) Diet een bedrag van in ieder geval f. 25.000, maar vermoedelijk meer, is een 36-jarige gehuwde boekhouder uit Dordt sinds begin november voort vluchtig. De fraude strekt zich uit over een periode van drie jaar en is voor namelijk gepleegd door middel van vervalste girostroken. De boekhouder was werkzaam bij de N.V. Roem Krachtvoederfabriek te Dordrecht. Toen de directie, na aan vankelijk gekoesterde achterdocht, ze kerheid over de malversaties kreeg, werd de man bij de directeur ontbo den. Na dit onderhoud is hij in zijn auto gestapt en spoorloos verdwenen. Hij heeft kans gezien op geraffineerde wijze girostroken te vervalsen, waar door grote geldbedragen op zijn eigen rekening werden gestort, die eigenlijk in de kas van de N.V. behoorden. Gebleken is, dat de man zijn auto inmiddels in Asperen van de hand heeft gedaan. Aangenomen wordt, dat het geld grotendeels is verbrast. Ambassadeur de la Rosa morgen naar Caracas De Venezolaanse ambassadeur ln ons land, de heer de la Rosa, vertrekt mor genochtend met een vliegtuig van de KLM naar Caracas. Hij zal daar met zijn regering besprekingen voeren over het incident met de Cubaanse vliegers in de Ned. Antilllen. Zijn bezoek zal van korte duur zijn. jaxd mark en 179.000 arbeidei-s. Daarna volgt Daimler Benz met een omzet van 3.15 miljard mark en 80.000 arbeiders. Vervolgens komen: Omzet '58 in miljarden marken arbeiders 83.500 5.800 onbekend 4. Mannesmann 2.956 78.600 5. Volkswagenwerke 2.719 81.600 6. Gutehoffnungshütte 2.7 71.800 7. Rheonstahl 2.665 81.600 8. Gelsenkichen Bergwerke 2.520 .9 BV Aral (oliemij) 2..140 10. Duitse Uiulevergroep 2.11 Daaronder verschijnen bekende bedrij ven als Phoenix-Rheinrohr (11), Klöck- ner (25), Dortmund-Hörder Hütten- Union (met het grote hoogovenbelang) (29), Bosch (30), BP-Benzin (33), Ford Fabrieken Keulen (35), Demag (37), Continental Gummiwerke (41). Vereinig- te Glanzstoff (44). Borgward (45), Freussag (53), Howaldt-werven Kiel (67),BMW (95). Onder de eerste twintig zijn nog AEG (13), Badische Anilin (14), Esso (15), Hoechst (16), Thyssen-Hütte (17), Deutsche Shell (20). De omzet van Opel is niet bekend. Vergelijking met Amerika Opmerkelijk is, dat de kolen- en staal industrie nog altijd in de Bondsrepu bliek, in tegenstelling tot de Verenigde Staten, de toon aangeeft. Waar Amerika twee moderne bedrijven als General Motors en Standard Oil of New Jersey aan de kop liggen, staan in de Bondsrepubliek bedrijven uit de kolen- en staalsector nog altijd hoog genoteerd. Onder de grootste honderd Westduitse bedrijven zijn er niet minder dan 28 uit deze sector en vier concerns van deze tak behoren tot de grootste tien, te weten Krupp, Mannesmann, Rheinstahl en Gelsenkirchen Bergwerke. Het is ook in deze sector, dat concerns en reuzen- ondernemingen voornamelijk domineren. Maar vergeleken met Amerika is dit alles bepaald niet van de grootste allure. Men zou kunnen spreken van een goede middenklasse! Immers, in de rij van Amerika's grootste ondernemingen zou den Krupp en Siemens pas op de 46ste plaats komen en in de rij van de grootste ondernemingen in de gehele wereld op de 52ste plaats. Er zijn in de Westelijke wereld dus meer dan vijftig onderne mingen, die groter zijn dan de grootste Westduitse ondernemingen, gerekend naar omzet en de huidige dollar-mark- koers (die overigens de D.-mark niet goed laat uitkomen!). By een betere en reëlere koers komen Krupp en Siemens in Amerika ongeveer op de twintigste plaats, in de wereldranglijst op de vijf entwintigste plaats. Opvallend is uiteraard de opmars van de a utof abrieken. Daimler Benz mar cheert naar de eerste plaats, Volks wagen, thans nummer 5. zal bij een omzet van boven de 3 miljard mark naar de derde plaats kunnen opklim men. VIJFJARIG MEISJE AANGEREDEN. Terwijl een groepje schoolkinderen onder leiding van een verkeex-sbrigadier- tje hedenmoi-gen om 8.40 de Hoge Rijn dijk ter hoogte van perceel nr. 32 over stak, naderde uit de richting Leiderdorp plotseling een pex-sonenautoe welke een van de kinderen, de 5-jarige H. P. greep en enkele meters meesleurde. Het meisje werd bloedend aan het hoofd vei-wond, terwijl het rechteroog was opgezwollen. De E.H.D. vervoexxle haar ter verder on derzoek naar het Academisch Zieken huis. De autobestuurder verklaarde het groepje kindex-en te laat te hebben op gemerkt, omdat hij juist tevoren werd ingehaald door een auto, waardoor zijn uitzicht werd belemmerd. Toen hy de kinderen zag, heeft hij onmiddellijk krachtig geremd, doch door de gladheid van het wegdek schoof de wagen door en greep met de rechter- voorbumper een van de kindex-en. Ned. en Belgische vliegtuigbouwers in de V.S. Een groep Belgische en Nederlandse vliegtuigbouwers is op het ogenblik aan de Westkust van de V.S. om zich daar op de hoogte te stellen van de produktie van straaljagers die moge lijk voor de Belgische en Nederlandse luchtmachten in aanmerking komen als vervangers van de thans bij die luchtmachten in gebruik zijnde Britse Hawker „Hunter" toestellen. De groep liet zich op de hoogte stellen van de mogelijke produktie van de „Freedom Fighter" in België en Neder land en besprak vraagstukken met be trekking tot de produktie van het twee persoons lesvMegüuig, dat niet veel ver schilt van de „Freedom Fighter", de Northrop T-38 „Talon". Enige tientallen T-38 toestellen zijn in aanbouw voor de Amerikaanse Luchtmacht, die in samen werking met Northrop een vijftal „Ta- lon"-machines en één N 156-F al enige maanden op kwaliteit onderzoekt. In oktober 8391 woningen opgeleverd Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in oktober van dit jaar 8391 nieuwe woningen op geleverd. Dit aantal werd nog nimmer in een maand oktober bereikt. In okto ber 1958 werden 8376 nieuwe woningen voltooid. In de eerste tien maanden van 1959 kwamen 65.361 woningen gereed, tegen 72.378 in de overeenkomstige periode van 1958. Burgemeester van Breda Bij K.b. is gelijk aangekondigd thans met ingang van 16 december be noemd tot bui-gemeester van Breda dr. R. M. A. A. Geuljans, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Roermond. Nóg WASSENAAR Sfeer van dorpsplein moet gehandhaafd Het bestuur van de vereniging „Oud- Leiden" heeft de gemeentex-aad van Was senaar meegedeeld, dat het alleszins de ovex-weging waard is om het winkel centrum niet op het thans geprojecteer de terx-ein onder te brengen, maar op de zogenaamde „spinbaan". Tegen het be zwaar, dat de Spinbaan voor woonge bied is bestemd exi het huidige winkel centrum zal verpauperen, wordt doorliet bestuur aangevoerd, dat het winkelplan slechts twee derde gedeelte van de Spin baan vergt. Ten aanziexi van het dorpsplein stelt het bestuur, dat uiterst zuinig moet worden omgesprongen met de zeldzame sfeervolle historische stedebouwkundige elementen. Aantasting van het dorps plein zou vex-breking van de unieke sfeer betekenen. Ook het openleggen van de koorpai-tij van de dorpskerk zal een bij zonder teleurstellend effect opleveren Het bestuur van de vereniging „Oud- Leiden" schrijft voorts nog: „Wij zijn niet gerustgesteld over het door B. en W. aan U gedane voox-stel de Gang te verschruiven. Weliswaar kan dan de tuinmuur achter het Baljuwhuis gespaard blijven, maar daartegenover staat, dat de verbreding van de Gang meer oostwaarts wordt gelegd en dien tengevolge een te grote opening in de Pleinwand zal ontstaan op de samen komst van de Gang en de Langestraat. De beslotenheid van het Plein zou dan toch te veel worden aangetast. Naar onze opvatting zou kunnen worden over wogen de Gang in de huidige staat te behouden en af te zien van de Noord- Zuidvex-binding naar de toekomstige be bouwing op de Spinbaan. is het niet voorbij (Van onze correspondent in Bonn) Nog zelden na 191/5 heeft een West duitse film in de Boyidsrepubliek zoveel lof gekregen als de anderhalf uur du rende film Die Briicke"welke dezer dagen een ware triomftocht door het land begon. Men had hier verwacht, dat de bioscoopbezoekers eindelijk schoon genoeg hadden van alles wat met de oorlog te maken had: maar „Die Briickehandelt opnieuw over 1939191/5, of eigenlijk alleen over de 27ste april 191/5, en is opnieuw een af rekening met het donkere verleden. Het verschil van „De Brugmet andere Duitse oorlogsfilms is dat men algemeen aanneemt, dat het na deze film zinloos is nog éénmaal een film over de oorlog in de Bondsrepubliek te maken. Want hier wordt zo grondig afgerekend met de zinloosheid van de „Krieg"hier wordt zo hard en bitter, zo ongenadig en zonder blinddoek ver teld over het „heldendom" en daar bij artistiek zo voortreffelijk dat van overtreffen geen sprake meer kan zijn. Het vex-haal is ontleend aan de nau welijks opgevallen roman „Die Brücke" van de dertigjarige Manfred Gregor. In april 1945, kort voor het einde van de oorlog, worden zeven h.b.s.-ers van 16 en 17 jaar oud, in een kleine Zuid- duitse stad soldaat gemaakt. Zonder opleiding, zonder kennis van het oor logsbedrijf stopt men de jongens een machinegeweer in de handen, waar mee zij reeds een dag na hun eerste optreden als soldaat Amerikaanse tanks moeten tegenhouden. Omdat de compagniecommandant vreest dat het jeugdige zevental bij de eerste schoten reeds op de vlucht zal slaan, waardoor zijn gehele tx-oep gedemoraliseerd zou kunnen worden, krijgt hij het gedaan dat de jongens met een ervaren on derofficier bij een brug post zullen vatten, die van geen belang wordt ge acht en opgeblazen zal worden. De sergeant zet de zeven knapen bij de brug en loopt het stadje in, waar hij, ten onrechte, als deserteur door de militaire politie wordt doodgescho ten Reuzen-kruipdieren De zeven zien de volgende morgen de Amerikaanse tanks op zich afko- BEURSOVERZICHT Internationals lager AMSTERDAM. 3 december. Alle internationale waarden lagen van middag fractioneel lager bij zeer kalme handel. Aan het herstel van maandag en dinsdag in Wall Street, kwam giste ren een einde. De markt aldaar was on geanimeerd en sloot met merendeels lagere koersen, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen. Dit laatste was van in vloed op de koersvorming van de aan delen op het Damrak. Londen, Parijs en de Westduitse beurzen waren lusteloos met als gevolg, dat de arbitrage niet veel te doen had. Het publiek bleef ook vandaag met kooporders uit de markt en verkocht eerder een stukje. Philips was op 730 een viertal punten beneden de vorige slotprys. De gang in de elektronicawaarden is er in Amerika uit en dus ook de vraag voor Philips. Tegen de verhouding in werden prefe rente aandelen Philips 2 punten hoger op 268 geadviseerd. Unilever moest op 711 circa 7 punten verlies incasseren. Aku kon zich vrij goed handhaven bij een prijs van 408% (409). In de oliehoek ging wel het een en ander om, doordat de stukken door de arbitrage voor Parijs en Newyorkse rekening uit de markt werden genomen tegen oplopende prij zen. De koers steeg van f. 161,70 tot f. 162,40. Slotkoers gisteren f. 162.50. In de scheepvaartsector was het even eens zeer rustig. Scheepvaart Unies en Kon. Boot, waren iets in reactie bij ge ringe omzetten. Ook de overige waarden in deze afdeling noteerden 1 tot 2 pun ten lager. Van de leidende cultures wa ren Deli's gevraagd. Staatsfondsen prijshoudend, met de staffellening eer der aangeboden op de vorige slotprijs van 92. Billiton 2e rubriek wederom een paar punten hoger. Sikkens 10 punten lager laten op 730. WISSELKOERSEN Amsterdam, 3 december Londen 10.56%10.56%; New York 3.77A—3.77H; Montreal 3.96—3.96%; Parijs 76.97%—77.07%; Brussel 7.55— 7.55%; Frankfort 90.50%—90.55%; Stock holm 72.87—72.92; Zürich 86.96—87.01; Milaan 60.82%60.87%Kopenhagen 54.66%—54.71%; Oslo 52.83—52.88; We nen 14.56—14.57; Lissabon 13.17%-13.19. men. En dit geschiedt zo suggestief, dat een filmcriticus, die blijkbaar de angst voor tanks heeft gekend, hier over schreef: „Wie eenmaal de ver schrikkelijke angst heeft bespeurd, die tanks, deze reuzen-kruipdieren, een sol daat kunnen geven, die zal die angst hier nog eenmaal op beklemmende wijze beleven". Van het zevental wor den er vier binnen enige minuten ge dood, waarna een Amerikaanse sol daat van achter een tank te voorschijn springt en de drie overlevenden toe roept: „We don't fight kids. Go home, kids! Go home!" (Wij vechten niet tegen kinderen. Ga naar huis, jongens. Ga naar huis), waarop de drie jon gens terwijl een van hen schreeuwt: „Maak hem dood, maak hem dood!" de Amerikaan met hun machinege weer neerknallen. De filmregisseur laat de Amerikaan een afschuwelijke dood sterven De schreeuwende jongen ziet tezelfder tijd dat een van zijn vrienden naast hem neerzakt, springt uit de dekking en wordt zelf eveneens gedood. Een van de zeven blijft over Geen sterren Men heeft gezegd, dat deze film de toeschouwer bijzpnder rauw wordt op gediend. De film begint n.l. direct, zonder aankondiging over de spelers en de regie, en eindigt even abrupt. Van filmsterren is voorts geen sprake. Zoals men in Italië gedaan heeft, werkt de regisseur, Bernhard Wicki, met dilettanten, ook zonder muziek, zonder atelier zelfs! Wicki ,een toneel speler, die als amateur-fotograaf en assistent-regisseur naam had gemaakt, is met deze film met één stap op het podium der grote Duitse regisseurs ge komen, zonder hulp van welke grote filmmaatschappij ook, zonder veel geld (de film is na veel financieel geharre war voor de som van 1.2 miljoen mark klaar gekomen). Hij heeft een echt Beiers dorp, te weten Cham, voor het maken van zijn werk gebruikt, ging daarbij zover, dat hij van alle bomen van een fraaie laan de bladeren liet afslaan en gedurende 76 dagen het ver keer in het dorp in de war stuurde Zo maakte Wicki op eenvoudige wijze een film, waarvan men thans in de Bondsrepubliek zegt, dat er meer in zit dan een afrekening met de oorlog. Dat er iets in zit van wat de Italianen met hun strakke filmwerken wisten te pro duceren. Beurs van Amsterdam Donderdag 3 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% ioo% iqo% Ned. '59 4'4 lOOftGL lOOft ïïe! Vé 98,',GB 98'^GL Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% 78% Ned. '47 3% (3) 92ft 9D§ Med. '51 3% 95% Ned. '53 (3%) 93% 93H Ned. '56 3% 93% 93ft Ned. '48 3% 87% 87% Ned. '54 3% 87 87 Ned. '55 I 3% 89% 891» Ned. '55 II 3% 90% L 90% Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3 97ft 961 j Ned. 62-64 3 97% 97% Indië '37 A 3 92 92 Grootboek '46 3 89%GB Ned. W.B. 6% 109% 109 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41% 41 Nat. Handelsbaixk 157% 157% Ned. Handelmij245% 247 Amst. Rubber 111% 110% H.V_A147 146 Senembah 612GB 612GB A.K.U409 407% Berkel's Patent (v.) 285 284%GB Calvé Delft cert. 711 711 Deli Mij .en (Ver.) 180 181 Kon. Pap v. Gelder 260 261 %GB Hoogovens eert747 %GB 748GB Müller en Co. NB. 419GB 404GB Ned. Kabelfabr420GB 418 Philips 734% 729% Philips pref266 265 Unilever 717% 709% Wilton Feyenoord 204% 206 Biliton 2de r 341GB 347GB Dordtse Olie gew. 740 737 Kon. Petr. (f. 20.—) 164 162 idem (50 f. 20.-) 162.60 16205 Holl. Amer. lijn 167 jgö Java China Paket 1?4«, 151% KLM115.50 H5.10GL Kon. Ned Stmv Mij 173% Kon. Paket Mij 134 133 Stoomvaart My. Ned 173 170% Nievelt Goudr eert. 140 138 v. Ommeren eert. 249% 245 Kon. Rott. Lloyd 150%GL 149 Ned. Scheepv. Unie 144 142%GL NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93% 94% idem 48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 98% ld. ld. '37 I-II (3%) 94 Z.-Holland '56 (4V«961» 97% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104 id. N.W.B. '52 (4%) 97% industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94A Premieleningen 95% 83% A'dam '56 I 2% 81 A'dam '56 II 2% 90 Eindhoven '54 2% 80 Enschede '54 2% 80 Den Haag '52 12% 88% 87% 89% R'dam '52 I 2% 88% Idem '57 2% 99% Utrecht '52 2% 92% Z.-Holl. 1957 2% 96 103% 97 96 83% 81% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 220.50 Amst. Bank 325% H.B.U. eert 254 Rott. Bank 286 Twentsche Bank 258 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 409 Borsumij74% K. N.Ed.met. A-AA 94% Idem pref. wd94% Electrolasmij346 •Con. Ned. Grofsmed. 185% Holl. Constructie 460 Ing. bur v Bouwnljv 270 Internatlo 158 Int. Kunststoffenind 60 L Leidse Wolspinnerij 390 Rott. Droogdok Mij 610 Sikkens Lakfabr '53 740 Ver. Touwfabr293 Walvisvaart 121 Wernink's Beton 159 v. Wijk en Heringa 101% Zaalberg 132 Spoorwegen Dell Spoorweg MU 6% Amerikaanse fondsen. Canadian Pacific R. 25% Intern Nickel 105 ft Anaconda 647» Bethlehem Steel 55 Cities Service 50% General Motors 53% Kennecott 95% Republic Steel 74% Shell Oil 76% Union Pacific 30% Un. States Steel 99% 220 322% 252% 285 258 410 75 94% 94% 346 184% 153 58 L 392 616% 730 L 293 %L 121% 156 101% 25ft 105% 64% 54% 50 53% 72% 77 30%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7