FORD Eisenhowers reis lieeft een tweeledig oogmerk r 5x IVOROL kf3.50 Propagandain de goede zin en succes in Franse hoofdstad Proces in West-Berlijn tegen de moordenaars van 26 geesteszieken FIFTY-FIFTYj feestelijk verpakt Spit, Spierpijn rn^rrrE i DONDERDAG 3 DECEMBER 196» (Van onze correspondent in Washington) President Elsenhower zou vanavond laat uit Washington vertrekken voor een langere reis dan enig Amerikaans staatshoofd ooit heeft ondernomen. Het wordt een tocht van 30.000 km. Eisenhower zal drie werelddelen bezoeken. Hij heeft niet minder dan dertig redevoeringen en toespraakjes op zak. In Griekenland, Turkije, Pakistan, Afghanistan, Tunis, India en Spanje heeft men nooit een regerend president van Amerika op bezoek gehad en wan neer iets „voor de eerste maal" gebeurt, krygt dat gewoonlijk veel relief in de Amerikaanse pers: vierentachtig journalisten en fotografen zullen de pre sident vergezellen! In negentien dagen drie werelddelen Alleen dank zij het straalvliegtuig en een perfecte organisatie zal het Eisen hower mogelijk zijn deze lange tocht in negentien dagen te volbrengen. In de regel zal hij per auto zijn intocht hou den in de hoofdsteden die hij bezoekt. Om tfjd te sparen zal hij echter meestal per helikopter uit het centrum van de stad teruggaan naar het vliegveld. Zo zal bijv. in Rome een hefschroefvlieg- tuig hem van het Vaticaan naar het grote vliegveld Ciampino brengen. Eisenhower, die nog één jaar van zijn ambtstermijn voor de boeg heeft, is thans negenenzestig jaar oud. Waarom, zo kan men zich afvragen, gaat de pre sident. die waarlijk niet al te sterk is, zulk een vermoeiende tocht ondernemen en dan nog wel tegen het einde van zijn regering, op een moment, dat hij be trekkelijk weinig beloften meer kan doen voor de toekomst? Men kan een tweeledig antwoord ge ven op die vraag: Eisenhower is niet verwaand. De twee topfuncties die hij bekleed heeft opperbevelhebber en president zijn hem niet naar het hoofd gestegen. Maar hij beseft daarom wel. dat hij voor de wereld het symbool geworden is van Amerika en. in het al gemeen gesproken, zéker een geliefd symbool, waar de sympathie van de ma<sa naar uit gaat. niet alleen in zijn eigen land. Eisenhower begrijpt, dat hij zijn land een grote dienst kan bewijzen, wanneer hij deze tocht onderneemt: het volk in die elf landen kent zijn ge zicht. Hfj is „de" man uit Amerika. Wat hij zegt zal indruk maken en hij weet dat zijn warme menselijkheid allerwege sympathie pleegt te wekken. Hij heeft daardoor een unieke kans om een groot deel van de wereldbevolking te laten luisteren naar simpele woorden over wat men in Amerika ondanks tekort komingen hoog houdt als menselijk en politiek ideaal. Allereerst heeft deze tocht dus een „propagandistisch" doel. Het woord propaganda heeft de laatste tijd soms een wat ongunstige klank gekregen. Maar oorspronkelijk betekent het „ver breiding". En wanneer Amerika's hoog ste idealen verbreid worden door een man. die de stoot had gegeven tot toe mens Is. dan Is dit propaganda in de beste zin van het woord. Niets zou Elsenhower liever zjjn dan dat men hem na ziin dood zou herin neren. niet alleen als een groot, coör dinerend militair, maar tevens als de man, dl ede stoot had gegeven tot toe- Peronisten boekten succes Triomfantelijke leiders van de buiten de wet gestelde Peronistische partij in Argentinië hebben thans, na hun grote „technische", hoewel niet officiële over winning bij de provinciale verkiezingen in de noordelijke provincie Jujuy, plan nen voor een grote campagne bij de na tionale verkiezingen in maart I960. Bij de volledige uitslag van deze provin ciale verkiezingen is gebleken, dat het aantal blanco stemmen, uitgebracht door aanhangers van de verbannen voor malige Argentijnse dictator Juan Peron, 25.271 bedraagt, tegen 18.846 op de partij der „Intransigente radicalen" van pre sident Frondizi. De Radicale Volkspartij verkreeg 9.386 stemmen, de conservatie ven 9.224 en de kleinere partijen tezamen 7.203. De aanhangers van Peron verkre gen dus 36 proceent der uitgebrachte stemmen. Zij verklaarden in een mani fest, dat „de Argentijnse kiezers een treffend blijk van loyaliteit hebben ge geven aan generaal Juan Peron en zul len voortgaan, diens bevelen op te volgen". De algemene verkiezingen in maart as. worden gehouden voor de helft der zetels in het Argentijnse parlement. De partij van Peron werd buiten de wet ge steld toen Peron in september 1955 naar het buitenland vluchtte. Hij verblijft thans te Ciudad Trujillo, in de Domini caanse republiek. nadering tussen Oost en West. als de lei der die de mensheid voorzichtig en geleidelijk had weggevoerd van de af grond van een atoomoorlog. Vooral de conferentie met de Weste lijke topfiguren te Parijs moet Eisen hower de gelegenheid geven zijn stre ven te concretiseren om met de Russen op het hoogste niveau tot een akkoord te komen. Succes te Parijs is het tweede grote doel van Eisenhowers tocht. Van een warme ontvangst in de straten der di verse hoofdsteden kan de president vrij wel zeker zijn maar zijn succes in een RIJDEN I FORD Kinds 40 jaar de meest verkochte auto in Leiden en omoevinol. ElAM m.V. Official Pord-daaler voer Leiden 4.O. «n da Bollenstreek Haarlemmerweg 2-4, Lelden, Tal. 01710-33141 conferentie met De Gaulle en Adenauer is veel minder zeker. Weliswaar zullen zij Eisenhowers goede bedoelingen er kennen doch zij zullen tevens blijk ge ven van een zekere beduchtheid ten aanzien van concessies, die de eerste stappen zouden kunnen zijn op een hel lend vlak van toegeven en zwichten. Te meer daar er nog een tweede Westelijke topconferentie op het programma staat vlak vóór de ontmoeting met Kroesj- tsjef zal men te Parijs trachten even tuele onenigheden te verdoezelen. Het blijft de vraag in hoeverre Eisenhower, na een afmattend bezoek aan vele lan den, te Parijs in staat zal zijn zyn in zichten en idealen met kracht naar vo ren te brengen. Successen gedurende het eerste deel van de reis kunnen hem afmatten, maar zij zouden hem ook kunnen sterken. Amerikanen van beide partijen enige sceptici uitgesloten wensen hem een voorspoedige reis. 4-22 DEC. REIS VAN EISENHOWER NAAR FUROPA FN A7IF HEB Echt ziek waren ze niet, maar er bestond geen mogelijkheid hen te evacueren Nazi-leider Schmidt is spoorloos verdwenen (Van onze correspondent in Bonn) Sedert enkele dagen is te West- Berlijn een proces aan de gang tegen vier ex-nazi's, die tezamen met een spoorloos verdwenen vijf de man, in april 1945 vlak voor het einde van de oorlog 26 geestes zieken de dood zouden hebben in gejaagdEen van het viertal, dat thans terechtstaat is een arts. die met vergif en inspuitingen vijf slachtoffers voor zijn rekening heeft genomen. De thans 55-jarige arts dr. Gottfried Matthes tot 18 Juni j.l. als medisch deskundige werkzaam bij de geneeskun dige dienst van de stad West-Berlijn, was tot het einde van de oorlog als me disch chef van de stad Grottkau (Op- per-Silezië) zeer actief. Het ziekenhuis in het plaatsje Ottmachau behoorde tot zijn competentie. De bewoners van dit ziekenhuis werden bij het naderen van de Russen in maart en begin april 1945 naar het Westen gebracht, maar 26 geesteszieken van wie de meesten geste riliseerd waren en die niet gevaarlijk voor de gemeenschap werden geacht liet men achter. Matthes vertelde dezer dagen dat er geen andere uitweg voor de 26 ongelukkigen was geweest dan hen te doden. Er waren in Ottmachau be halve de 26 geesteszieken, nog slechts wat politieagenten en militairen. Echt ziek waren de 26 bepaald niet geweest. Zij hadden bijvoorbeeld geen medische verzorging nodig en enkele van hen hadden zelfs geholpen bij het blussen van een brand ln het ziekenhuis! De ellende begon, mag men dr- Matthes ge loven, toen de Duitse militaire com mandant van de plaats eiste, dat de 26 geesteszieken „verwijderd" zouden wor den. De president van de rechtbank vroeg Matthes: „Maar toch niet verwij derd naar... de andere wereld?" Matthes: „Natuurlijk niet". Westduitse piloten eindelijk vrij.... Praag hield hen zonder reden zes weken vast (Van onze correspondent in Bonn) Gisteravond om 19.13 uur stap ten twee gelukkige, er goed uit ziende en in burger geklede West duitse straaljagerpiloten na 41 dagen de vrijheid tegemoet. De Tsjechische communistische rege ring liet op dat moment namelijk beide vliegers over de Tsjechisch- Duitse grens bij Waidhaus in Beieren gaan. Daarmee werd een streep gezet onder een bijzonder onverkwikkelijk incident, waarbij de menselijke factor door het com munistische regime weer eens door het slijk werd gehaald. Twee Westduitse politieagenten na men om kwart over zeven de door Tsjecho-Slowakye als „ongewenste vreemdelingen" beschouwde Kraus en Hoffman van de Tsjechische politie „in ontvangst". Direct aan de Duitse grens post stond een patrouille van de West duitse luchtmacht klaar om beide vlie gers te begroeten. Het tweetal was tot dat moment gekleed ln Tsjechische bur gerkleren. Vlak voor hun vertrek uit Praag gistermiddag hadden zij die in plaats van de gevangeniskleding gekre gen. Kraus en Hoffman ontvingen on middellijk een nieuw luchtmachtuni form en werden gisteravond nog naar Bonn gereden, waar zij vandaag de waarheid over hun ongeluk en hun zes weken durende Tsjechische gevangen schap zullen vertellen. Uiteraard bestaat in Bonn bij alle partijen voldoening over de terugkeer der piloten en over het feit dat Praag het toch niet tot een proces heeft laten (of durven laten?) komen. Intussen heeft de Tsjechische rege ring West-Duitsland ln een nieuwe nota beticht van een arrogante houding in het incident, met name in de derde nota van Bonn aan Tsjecho-Slowakije, „die in Hitleriaanse termen is gesteld". Praag vraagt een schadevergoeding van 125.000 gulden aan West-Duitsland, mede voor „andere grensschendingen na het onge val van 22 oktober". „Nieuw Amsterdam" had negen uur vertraging De „Nieuw Amsterdam" van de Hol- land-Amerika-Lijn is giseren met ne gen uur vertraging, door het zware weer, in New York aangekomen. Het schip had reeds direct buiten South ampton met de storm te kampen gekre gen. Men had de loods in de haven achtergelaten en was op eigen gele genheid de Oceaan opgestoomd. Advertentie Ineens, terwijl U een krant opraapt kunt U zich niet meer oprichten. Omstan ders denken dat U overdrijft, zo snel over valt U wat men ..spit ln de rug:" noemt. Laat U niet kwellen door de hevige pijn die de ge- I rlngste beweging U veroorzaakt. Driemaal daags wrijven met Kloosterbalsem (Akker- Balsem). waarvan de warmte-opwekkende bestanddelen diep ln de weefsels doordrin gen en de pbn snel verjagen. In korte tijd zult U zeggen: ..Kloosterbalsem - geen goud zo goed." Opruimen. Dr. Matthes heeft daarop de nazi leider Herbert Schmidt, die niet meer is gevonden, gezegd, dat er geen enkele evacueringsmogelijkheid voor de 26 on gelukkige mensen was. Daarop zou Schmidt hebben geantwoord, waarbij hij met zijn hand een beweging maakte, die erop duidde dat men de zieken moest doodschieten: „Dan moeten ze maar opgeruimd worden". Matthes vertelde over zijn reactie op die mededeling: „Ik zei, dat ik ze wilde vergiftigen. Dat was humaner dan doodschieten. Er was nu eenmaal geen mogelijkheid ze weg te brengen' ingespoten. Drie overleden hieraan. Hulp hierbij en bij een poging vergif in het eten van de zieken te doen, waar aan twee zieken stierven, kreeg hij van de thans 60-jarige voormalige politie agent Achtelik en de 63-jarige ex-poli- tie-onderofficier Rembok, die beiden eveneens terecht staan. De thans 46- jarige kantoorbediende bij het Rode Kruis te Hamburg Benatzky was in de oorlog nazi-kringleider in Ottmachau en had met Matthes en Schmidt be raadslaagd over en besloten tot de. dood van de 26. Ook hij staat te Berlijn te recht. Volgens Matthes heeft Schmidt in enkele gescheiden afdelingen van het ziekenhuis daarop de 21 overlevenden De president van de rechtbank vroeg i doodgeschoten, waarbij de arts aanwezig Matthes daarop: „Heeft u daar met de I is geweest. Een deel van de zieken lag militaire commandant over gesproken?" nog in bed. Matthes; „Dat was mijn taak niet'' President: „Stond uw verschrikkelijke I besluit niet in tegenstelling tot uw I arsteneed?" Geef met een breed gebaar ÏOO FIFTY FIFTY sigaretten in bijzonder leuke geschenkverpakking. Gever en ontvanger kunnen gezamenlijk genieten van deze moderne Amerikaan. slechts Matthes: „Van die eed heb ik wel ge hoord, maar ik heb hem nooit afge legd". Hij verklaarde voorts dat hij eerst alle 26 geesteszieken met morfine had (Foto L.D./Holvast) Een beeld van de ruïne na de brand. Door de ramen van de grote con versatiezaal ziet men dit gat in hét plafond, waar doorheen de neer stortende topgevel dreunde. „Ik onderzocht na de eerste schoten van Schmidt of de schoten dodelijk waren. Was dat niet het geval dan zei ik Schmidt dat hij nog eens moest schieten, wat hij dan ook deed!", aldus dr. Matthes. In de kelder van het zie kenhuis hadden enige zieken zich te- weergesteld tegen Schmidt en ook hier, aldus Matthes. „Was het noodzakelijk geweest meerdere keren op de zieken te schieten". Zo frank en vrij Matthes bekende, zo gesloten toonde Benatzky zich. Hij ontkende alles, ook dat met zijn goedvinden de lijken van de 26 slachtoffers in een bomtrechter waren geworpen... Vordering van Amerikaan niet toegewezen Rechter acht zich onbevoegd (Van onze Haagse redactie) De president van de Haagse Recht bank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat de Amerikaanse groot-industrieel Fr. Lek uit San Diego aanhangig heeft gemaakt tegen zijn echtgenote, mevr. H. H. LekBendix. en tegen de Neder landse ex-minister van Oorlog Sidney J. van den Bergh. De Amerikaan eiste van zyn echtge note teruggave van zijn twee kinderen en van de heer Van den Bergh, dat hij zich zou onthouden van ondersteuning van de schending van de wettelijke plicht van de moeder tegenover de kin deren. De ex-minister zou personeel en ruime geldmiddelen beschikbaar hebben gesteld om de kinderen aan het vader lijk gezag te onttrekken. De heer Lek eiste een dwangsom van f. 100.000 voor elke dag, dat de gedaagde partijen in gebreke zouden blijven. In zijn motivering stelde de president dat hij zich niet bevoegd oordeelde in deze zaak een uitspraak te doen, omdat in deze zaak in Amerika een geschil bestaat over de rechtsgeldigheid van de uitspraken van twee gerechtshoven in twee staten. In augustus j.l. had het gerechtshof in Nevada bij een eis tot echtscheiding van mevrouw LekBendix de kinderen aan haar toegewezen, waar na in oktober j.l. het gerechtshof in Californië bij een eis tot echtscheiding van de heer Lek de kinderen aan hèm had toegewezen. De president wees eiser zijn vordering dus niet toe en veroordeelde hem tot betaling van de kosten van het geding. Advertentie en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Wlljlt U CVCUCCU3 WCg Vliegtuig Cubaanse piloten vrijgegeven Het vliegtuig, van waaruit twee Cubaanse piloten anbi-Venezulaanse pamfletten hebben uitgeworpen boven Curacao, is door de Antilliaanse autori teiten vrijgegeven, na-dat was komen vast te staan, dat het het eigendom is van de „Costal Air", een onderneming te Miami in de V.S. De beide piloten waren gelijk be kend reeds eerder vanuit de Ned. Antillen naar elders vertrokken. Advertentie Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven en te Ede T. Langerak te Vinkeveen. Aangenomen naar Oud-Alblas G. Hampen. predikant voor buitengewone werkzaamheden (ar- GEREF. KERKEN Aangenomen naar Vorden J. D. te Win kel te Medemblik. Beroepen te Haarlem- Noord (3de pred. pl.) O. Jager te Almelo te Huizum (vac. G. Morsink) B. Berends te Beetsterzwaag. Bedankt voor 's-Grave- land J. van Wattum te Mldwolda (Old.) CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Leerdam J. Kampman te Rijnsburg en J. C. van RavenswaaiJ te Scheveningen. REMONSTR. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Amersfoort F. Palm boom te Lochem. Een blik over het ingestorte dak van het verbrande sociëteitsgebouw. In het midden de plaats waar zich eens het topgeveltje bevond.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4