In Minerva ging onvervangbare rijkdom door brand verloren Corpsleven gaat doormaar feesten voorlopig van de baan Engeland en Rusland haalden de culturele handen nauwer aan Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 3 december 1959 Tweede blad no. 29915 ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is voor het doet. ex. scheikunde geslaagd de heer J. R. F. Meuleman, te Leiden. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Structure and sedimentology of the upper carboniferous of the upper Pi- suega Valleys, Cantabrian Mountains, Spain", de heer M. H. Nederlof, ge boren en wonende te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „On- gevallensterfte in Nederland in het bij zonder bij kinderen", mej. B. J. van den Berg, geboren te IJsselmonde en thans wonende te Oegstgeest. De heer J. van den Broek, weten schappelijk ambtenaar aan het Kamer- lingh Onnes Laboratorium, is in gelijke functie benoemd bij Philips te Eind hoven. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen is het Lezersjaarboek, een werkje, dat het goedkoopste van het jaar wordt genoemd. De verkooppprijs is dan ook bijzonder laag. Deze uitgave beoogt een vorm van collectieve propaganda te zijn voor het algemeen gangbare gebon den boek. Zestien uitgevers schrijven in dit eerste jaarboekje het een en ander over enkele door hen uitgegeven boeken. Foto's en tekeningen verlevendigen de tekst. Bij Van Gorcum «Sc Comp. N.V. te As sen is een boekje verschenen, waarin dr. E. C. M. Frijling-Schreuder de pro blemen behandelt, welke zich in een vol ledig gezin voor kunnen doen. Het gaat in dit bijzonder lezenswaardig boekje over de specifieke moeilijkheden, die ontstaan als het evenwicht van het vol ledige gezinsverband doorbroken wordt, door reizen, door ziekte of dood, of door echtscheiding .Aandacht wordt in „Het onvolledige gezin" verder geschonken aan de ongehuwde moeder, de voogdij- wijziging, het pleeggezin en de adoptie. Warme slok bij warm karwei De mannen, die onder leiding van de brandweercommandant, de heer S. W. Hagedoorn, verbeten zwoegden tegen de vuurzee, kre gen tijdens een korte rustpauze een heerlijke lafenis van koffie en thee, aangeboden door enkele par ticulieren en bedryven. Toneel en muziek op het eerste plan (Vam onze Londense correspondent) Volgende op een soortgelijke overeen komst tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben Engeland en Rus land in Londen een overeenkomst ge tekend inzake culturele en wetenschap pelijke en technologische uitwisseling op grotere schaal dan ooit te voren. De overeenkomst geldt voor een jaar, in gaande 1 april 1960 en zal naar beide regeringen hopen elk jaar worden ver lengd. Dit is de eerste maal dat zulks op het hoogste niveau is vastgelegd. Macmillans bezoek aan Moskou in fe bruari van dit jaar heeft op dit gebied dingen aan het rollen gebracht. De En gelsen zijn nog altijd ontstemd over de storing van voor Rusland bestemde BBC-uitzendingen, maar deze kwestie zal thans nader onder ogen worden ge zien zodat er hoop bestaat, dat er op dit voor beide kanten uiterst tere punt iets zal worden bereikt. De overeenkomst welke na een week onderhandelingen met een Sovjetrus- sische delegatie onder leiding vam Geor- gi Zoekof, voorzitter van de Russische staatscommissie voor culturele betrek kingen met het buitenland, is tot stand De ongeveer vijftien studenten en vijf man personeel die vannacht tegen vier uur in Sociëteit Minerva verbleven toen ontdekt werd dat in de bibliotheek een felle brand woedde, hebben wanhopige pogingen in het werk gesteld om te redden van de inventaris wat er te redden viel. Het bleek, toen even later het betreden van het gebouw onmo gelijk werd, een triest beetje te zijn: ontelbare kostelijke herinneringen en onvervangbare relikwieën van het oudste Nederlandse studenten corps gingen verloren. Achter de muren van het dierbare gebouw gaapt thans een nimmer heelbare wonde, die schrijnend wordt gevoeld door duizenden in den lande. „Het Corpsleven gaat door, er is al een speciale rekening geopend bij de Amsterdamsche Bank giro 9200 ten name van het „Brandfonds Sociëteit Minerva". Maar het verlies is zwaar en onherstelbaar". Aldus vanochtend vroeg de praeses collegii de heer H. J. Muller, die overigens vol lof was voor het werk van de brandweren onder leiding van commandant S. W. Hagedoorn. Verlies en behoud Onmiddellijk na het ontdekken van de brand konden enkele vaandels van subverenigingen, van him plaats langs de trap worden gered, en enkele histo rische stukken In veiligheid worden ge bracht. Onder meer is de beroemde Alexanderpokel, een dierbaar geschenk van Prins Alexander, uit de grote con versatiezaal gered. Administratie, archief en kelder Aanvanklijk heeft men gedacht, dat ook de gehele Corpsadministratie ten prooi was gevallen aan het vuur, maar later bleek, dat de brandkast op de bo venverdieping tegen de verwachting in onbeschadigd is gebleven. Slechts een deel van deze administratie bevond zich niet in deze kast, naar schatting twin tig procent ging daardoor verloren. Het archief in de kelderruimten is eveneens intact gebleven, evenals de keukenin richting. Wel is daar zeer grote water schade aangericht. Vanochtend begon men met wegpompen van het bluswater dat daar ruim een halve meter hoog stond. De grote conversatiezaal lijkt het to neel van een slagveld maar heeft merk waardigerwijs geen rampzalige schade opgelopen, behalve een kolossaal gat in het plafond. De grote kronen hangen er nog onbeschadigd. Een van de beroemdste vaandels van Leidse Corpsgezelschappen, het vaandel van Pro Patria, is eveneens in veilig heid: dit wordt niet in de Sociëteit maar in de Academie bewaard. Vele an dere vaandels, waaronder het Corps- vaandel zyn verloren gegaan. De inventaris van de Commissiekamer kon vrijwel geheel in veiligheid worden gebracht. Enkele muziekinstrumenten van Sempre Crescendo gingen verloren. De meeste dezer instrumenten bevonden zich echter bij de leden thuis. Ook de administratie van de Nederlandse Stu- Societeit Minerva in beter dagen. Deze opname dateert uit 1950, toen de nog met een stoep getooide so ciëteit in feestgewaad was gestoken ter gelegenheid van het 75ste lustrum van de Academie. (Foto Leidsch Dagblad) dentenraad werd slachtoffer van het vuur. Deze raad waarbij alle Nederland se Corpora zijn aangesloten, zetelt in Leiden. Hetzelfde is het geval met de Studenten Sportstichting. Ook dit ar chief iis verloren gegaan. Schade nog niet te schatten De omvang van de materiële schade (zoals reeds elders gezegd, in geen en kel opzicht vergelykbaar met de onher stelbare immateriële schade) is nog niet te schatten. Zeer belangrijk voor een dergelijke schatting is, of de restanten van het gebouw nog in zodanige staat verkeren, dat herbouw met behoud van het resterende mogelijk zal blijken. Ove rigens is thans nog geen enkel plan be kend over herbouw, nieuwbouw of de plaats waarz ulks eventueel zou geschie den. Aangenomen kan echter worden dat eventuele herbouw weer op dezelfde plaats waar zulks eventueel zou geschie- restanten van de oude sociëteit niet meer te gebruiken zijn. Gebouw en inventaris waren uiter aard verzekerd, maar toch moet worden aangenomen, dat deze verzekering slechts enkele tientallen procenten van de kosten van her- of nieuwbouw en nieuwe inrichting zal dekken. Brandfonds Als blijk van de voortvarende actie, welke de studenten in dergelijke nood gevallen weten te ontplooien moge hier vermeld worden, dat reeds vanochtend een rekening was geopend by de Am sterdamsche Bank te Leiden (girono. 9200 waarop ten name van het „Brand fonds Minerva" giften kunnen worden gestort om de enorme financiële gevol gen van deze ramp te helpen verlichten. Deze gaVen kunnen uiteraard ook op het gironummer van het LSC (666500) ten name van dit brandfonds worden gestort. Naar Prytanaeum Overigens zal men trachten, het Corps leven zo goed mogelijk voort te zetten, uiteraard zonder grandioze festiviteiten. Voorlopig poogt men een onderkomen te vinden in het Prytanaeum, waarheen ook de zetel van het LSC voorlopig is overgebracht. Voor de mensa zal een oplossing moeten worden gevonden voor de eerste tijd. Vermoedelijk heeft de keuken alleen dusdanige schade opge lopen, dat deze over enkele weken weer zou kunnen worden gebruikt. Sempre en lustrum gaan door Besloten is het Sempre-concert op dinsdag a.s. te laten doorgaan, maar het traditionele bal dat daarop volgt is afgelast. De voorbereidingen voor het lustrum worden voortgezet. Minerva zal by de viering van dit lustrum geen centrum kunnen zijn, maar het LSC zal de op dracht van de Universiteit tot organi satie van dit 77-ste lustrum van de Al ma Mater volledig uitvoeren. Over andere consequenties van de rampzalige brand moeten nog beslis singen worden genomen. Hendrik werd gered De rode kater Hendrik heeft het er levend afgebracht. Een van de bedienden was bezorgd over het lot van mijnheer Hendrik en kon er niet van slapen. Een hele ge ruststelling was het dan ook toen de heer De Ren. die in de nabij heid van de sociëteit een winkel heeft, de kater vond. ..Hij was wel een beetje nodeldebodel, maar man keerde gelukkig niets". Hendrik is bij de heer De Ren weer op ver- ha aJl gekomen. Aan de achterzijde van het post- i doende met het in veiligheid bren- kantoor was men enige tijd druk gen van postgoed. 1 (Foto Leldsoh Dagblad) Fel slaan de vlammen uit de ramen en het dak van de ten dode opge schreven sociëteit. Tientallen stra len water waren tegen deze vuur zee nauwelijks opgewassen, zodat een zeer groot deel van het gebouw verwoest werd. (Foto Leidsch Dagblad) Gevolg van Macmillans bezoek aan Moskou Overeenkomst voorlopig voor een jaar gekomen, voorziet in de uitwisseling van wetenschapsmensen, onder wie medische specialisten, veeartsenijkundigen. land- bouwonderzoekers, alsmede specialisten op het gebied van de industrie, trans port en bouwkunde, onderwijskrachten, technici en studenten, toneel- en ballet gezelschappen en symfonie-orkesten. Twaalf hoogleraren zullen over en weer voordrachten houden, waarbij ook in beide landen universitaire zomercur sussen zullen worden gegeven. Iets heel bijzonders is wel, dat van beide kanten twee filosofen van naam zullen worden uitgewisseld. Afgestudeerden zullen we derzijds worden uitjgenodigdj voor het maken van speciale studies in het an dere land of om hun talenkennis te ver beteren. Het beroemde Engelse toneel gezelschap .Old Vic' gaat met z'n klas sieke repertoire naar de Sovjet-Unie evenals het Royal Philharmonic Or- chestre onder leiding van Engelands grootste dirigent, de reeds 80-jarige, maar nog uiterst vitale Sir Thomas Bee- cham. dat een tournee van een maand door de Sovjet-Unie zal maken. Het Le- ningradse Symphonie-orkest komt naar Engeland en zal o a. optreden op het Edinburgh Festival. De balletgroep van het Kirowtheater in Leningrad zal op voeringen geven in Engeland, alsmede een kleinere groep van 15 tot 20 ballet dansers. die hetzij gezamenlijk, hetzij samen met het Brits Ballet zullen op treden. Er zullen tentoonstellingen van Britse kunst in Moskou en Leningrad worden georganiseerd, als tegenpresta ties voor de tentoonstelling van Russi- sohek unH welke in januari Jl. in Lon den is gehouden Ook is er een plan voor wederzijdse muziekfestivals in Londen en Moekou. Film, sport en toerisme De vroegere filmwetoen zullen wor den voortgezet en tevens het be zoek voorbereiden van filmtechnici om eikaars problemen te bespreken. De sportsamenwerking en het toeris me zullen meer dan ooit worden bevor derd. Ook het blindenwerk is in de uit wisseling ingeschakeld, waarbij men el- kaars methoden op het gebied van de blindenzorg zal bestuderen. Beide lan den geven uitdrukking aan hun verlan gen om de uitwisseling te bevorderen van niet gouvernementele organisaties, speciaal van jongeren en leggen de na druk op het belang dat zij allerlei men sen in het ontvangende land ontmoeten om zich on de hoogte te stellen van hun werk, studie en sociale leven. De overeenkomst maakt geen melding van boeken en tijdschriften. Zoals men weet wordt er op het ogenblik tn Mos kou een Britse boekententoonstelling gehouden waar bijna 4000 boeken zijn uitgestald. Deze tentoonstelling trekt enorme belangstelling. Er zijn Russen die er een hele dag blijven. Een Rus komt dagelijks terug om de vier delen van Churchills oorlogsgedenkschriflcn te lezen. Er is ook grote interesse voor boeken over de Britse Koninklijke fa milie.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3