Woedende watervloed overspoelde Fréjus Talloze relikwieën waaronder het Corpsvaandel gingen verloren WEERBERICHT Reeds spoedig na ontdekking was gebouw reddeloos verloren .EERSTE SOCIËTEIT DER NEDERLANDEN" CHALET KAAS Tenminste driehonderd doden na bezwijken van dam van stuwmeer 1886 Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 No. 29915 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Eedactie: 21507 BRAND RUKT HART UIT LEIDS STUDENTENLEVEN Vannacht is het hart van het Leidse studenten leven uitgebrand. Om kwart voor vier werd een toen reeds felle brand ontdekt in de bibliotheek van Sociëteit Minerva. Ondanks het zeer snelle optreden van de Leidse brandweer, later geassis teerd door brandweren uit Oegstgeest, Voor schoten en Den Haag, kon niet worden voor komen dat Minerva vrijwel geheel uitbrandde. De materiële schade is zeer groot, maar veel omvang rijker en volkomen onherstelbaar is de immate riële schade. Toen men vanochtend omstreeks zeven uur het vuur goed meester was (hoewel de nablussing nog uren nadien voortduurde) waren ontelbare reliekwieën van Corps en Sociëteit, talloze herinneringen en onvervangbare kostbaar- heden verloren gegaan. Van de inventaris van het gebouw, zo rijk aan attributen voor de talloze tradities van het Leidsch Studenten Corps en het Leidse studentenleven in ruimere zin, kon vrijwel niets worden gered. Dank zij een bijzonder doortastend optreden van de in goede samenwerking optredende brand weren kon het in de eerste uren van de brand zeer dreigende gevaar voor de dicht nabijgelegen be bouwing worden afgewend. Uit voorzorg werd in het Postkantoor begonnen met het in veiligheid stellen van een deel van de in verband met het Sinterklaasfeest zeer omvangrijke hoeveelheid post, doch korte tijd nadien kon men deze weer terugvoeren. Het verkeer door de Breestraat moest geheel worden gestaakt, zodat ook het tramverkeer ge stagneerd was. Vermoedelijk zal dit de gehele dag duren. Omstreeks tien minuten over half vier bemerkte een van de ongeveer vijftien studenten, die zich in de conversatiezaal van de sociëteit bevonden, rookontwik keling. Het bleek toen, dat in de bibliotheek op de eerste verdieping reeds een felle brand woedde. Onmiddellijk werd alarm geslagen. Enkele minuten later was de brandweer ter plaatse. Men trachtte eerst het vuur met twee nevelspuiten te blussen, maar toen een deel van het plafond naar beneden kwam en de brand naar alle zijden snel om zich heen greep werd het duidelijk, dat deze brand zulk een omvang zou aannemen, dat behoud van het gebouw vrijwel uitgesloten was. Gevaar voor omgeving met kracht bezworen Enkele ogenblikken na de aankomst van de brandweer sloegen de vlammen reeds door de zolderverdieping en het dak naar buiten. Het oude, kurkdroge gebouw met een zeer brandbare inven taris stond een kwartier later op de eerste etage over vrijwel de gehele breedte van de Breestraatzijde en de gehele diepte tot de achterzijde in lichter laaie. De brandweer was aanvankelijk met twee autospuiten en de ladderwagen op het toneel verschenen, maar toen bleek dat het vuur met dit materiaal bijzonder gevaarlijk voor de omgeving kon worden, werden nog twee auto spuiten in actie geroepen, speciaal om de brand aan de achterzijde te bestrij den en te voorkomen, dat de brand zich naar de richting van de Boom- markt zou uitbreiden. De vrij straffe wind, die later iets afnam, joeg een regen van vonken, brandende stukken dakbedekking en andere brandende artikelen over de huizen aan de Boom- markt naar de Apothekersdijk en zelfs naar de Haarlemmerstraat. Oegstgeest, Voorschoten en Den Haag In verband met deze onheilspellende vuurspreiding en de noodzaak, paraat te zijn in en om een groot blok gebou wen, werden twee autospuiten van Oegstgeest en Voorschoten te hulp ge roepen. Ook enkele BB-ers verleenden na enige tijd assistentie. De brandweer wist toen met zeker heid, dat het gebouw niet meer te red den was. De op de eerste verdieping gelegen bibliotheek, de Collegiumska mer (waaruit niets, ook het corpsvaan del niet, gered kon worden), de Com missiekamer en de mensazaal vorm den op dat moment één grote aaneen gesloten vuurzee. Met het oog op het gevaar voor in storting van de voorgevel werd de ladderwagen voor het front van het gebouw teruggetrokken naar een van de uiteinden van de brand. Teneinde ook van de andere zijde aan de Bree- straatkant van grote hoogte water te kunnen geven, werd daarop een lad derwagen van de Haagse brandweer te hulp geroepen. Het was toen moge lijk, met 25 stralen tonnen water in het vuur te gooien, zowel van de grond af als van de ladderwagens en het dak van nabijgelegen gebouwen. Inmiddels hadden brandweer en po litie de omwonenden en zelfs bewoners van panden op Boommarkt en Apo- thekersdijk gewaarschuwd en opgedra gen ramen en deuren gesloten te hou den, gordijnen voor de ramen te ver wijderen en zelf op te letten of rond vliegende brandende voorwerpen een begin van brand elders zouden kunnen veroorzaken. Onbestendig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen of enkele buien. Matige, la ter overwegend krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 DECEMBER. Zon op: 8.28 uur: onder: 16.31 uur. Maan op: 1147 uur; onder: 21.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.51 en 18.12 uur. Laagwater te 1.35 en 13.57 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Topgevel sneuvelt Ongeveer kwart voor vyf had het vuur de dakconstructie zo aangetast, dat de topgevel in het midden van de voorgevel, het begaf. Deze zware gevel sloeg, brandende balken meesleurend, door alle verdiepingen heen naar de evacuatie werd snel een einde ge maakt. Na ongeveer twee uur blussen, toen het hoogtepunt van de brand was ge passeerd en het dak reeds vrijwel over de gehele lengte en diepte naar be neden was gekomen, begaf ook een deel van de vloer van de eerste ver dieping het, maar dit had geen uit breiding naar beneden van het vuur ten gevolge. len balken in de vloerconstructie van de eerste verdieping zodanig doen uit zetten en zelfs wel een meter doen doorbuigen, dat men zeer ernstig reke ning ging houden met een volledig instorten van de voorgevel. Dit is uit eindelijk niet gebeurd, maar een diep gaand onderzoek moet worden inge steld, of de gevel alsnog gevaar op levert. Voorlopig is daarom alle ver keer door dit gedeelte van de Bree straat gestagneerd. Licht gewonden Moedige aanval Uitbreiding van de brand kon wor den voorkomen dank zij het zeer moe- Tijdens het blussingswerk liep een van de brandweerlieden, de heer A. Langezaal, die aan de achterzijde van het gebouw op de brandtrappen ope reerde, door laaiende steekvlammen verwondingen in gelaat en aan handen op. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, maar kon later naar huis worden gebracht. Ook een student, die wanhopig probeerde nog zoveel mogelijk van de inventaris te redden, liep lichte verwondingen op. Veel belangstelling, geen verkeer De brand werd onder meer gadege slagen door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders Jon- geleen, Stolp, Menken en Drijber, de officier van Justitie uit Den Haag mr. J. G. de Lindt en vanzelfsprekend vele studenten, onder wie collegiumsleden en leden van het sociëteitsbestuur. Over de oorzaak van de brand, die in de vroege ochtend zeer vele belang stellenden op de Breestraat bijeen bracht, is niets bekend. De gedachten van sommigen gaan uit naar kortslui ting, maar krachtige aanwijzingen hier voor bestaan er niet. Instortingsgevaar en de noodzaak tot afsluiting van de elektrische stroom in de tramleiding belemmerden van ochtend het verkeer in hoge mate. SOCIËTEIT MINERVA GROTENDEELS VERWOEST convcrsatiezaai op de begane grond. Daardoor ontstond ook hier brand, doch deze kon worden gelokaliseerd en bedwongen. E- en revacuatie Uit het naast de Sociëteit gelegen postkantoor, waar zich onder meer zeer vele postpakketten bevonden in verband met het aanstaande Sinter klaasfeest, werden tijdens het hoogte punt van de brand vele stukken ge- evacueerd, doch later konden deze weer worden teruggebracht. Enkele bewoners van huizen aan de Boom- markt en de Vrouwensteeg vonden de situatie zo kritiek worden, dat ook zij reeds begonnen met in veiligheid bren gen van de inboedel, hoewel noch brandweer noch politie daartoe advies hadden gegeven. Aan deze onnodige dige optreden van enkele brandweer lieden, die van de brandtrappen van de achterzijde af, waar de gloeiend hete lucht door de wind in hun gezicht werd geblazen, met enkele stralen het vuur bestreden. Daardoor kon onder meer het gevaar worden afgewend dat dreigde voor hotel „Nieuw-Minerva", een deel van het postkantoor en de huizen aan de Boommarkt. Om ongeveer zeven uur was men het vuur zover meester, dat ieder gevaar voor uitbreiding geweken was en met de nablussing kon worden begonnen. Maar zelfs op dat moment brandden sommige gedeelten van het gebouw, onder meer de opbouw op de hoek van Breestraat en Vrouwensteeg nog zeer fel. Enkele punten waren zeer moei lijk met bluswater te bereiken. Inmiddels had de hitte sommige sta- OVERAL ter wereld waar „Leide- naars" (in de zin van oud-leden van het Leidsche Studentencorps) wonen, zal met een schok van ontroe ring vernomen worden, dat in de nacht van 2 op 3 december het gebouw van de Sociëteit „Minerva" aan de Bree straat tot de grond is afgebrand. Alleen de muren zijn ogenschijnlijk althans intact gebleven. Alles wat zich daar achter bevond is door het al-verterende vuur verloren gegaan: de grote conver satiezaal, waarvan niet-corpsleden be weerden, dat geen blind paard er schade kon doen, doch die voor alle oud-leden als een der dierbaarste plekjes op aarde gold; de grote leren clubfauteuils rondom de haard, gereserveerd voor de oudere jaars en de officiële oezoekers, de ouder wetse tapkast aan de andere zijde van de zaal met daarnaast „de nachtkroeg", brandpunt van het sociëteitsleven bij ontelbare examen- of promotiediners. De door Prins Alexander geschonken zilveren beker, de zgn. Alexander-pokel, die jaarlijks op de verjaardag van de Leidse Universiteit, 8 februari, pleegt te worden „gesneden", kon door de nog in de Sociëteit aanwezige leden in veilig heid worden gebracht, doch dit is helaas een van de weinige relikwieën, welke voor het geweld der vlammen kon wor den gevrijwaard. Het oude Corpsvaandel, tal van onvervangbare documenten, waarin de geschiedenis van tientallen studentengeneraties zich weerspiegelde, kostelijke trofeeën in de vorm van be kers, medailles en diploma's, waarvan vele reünisten zich nog nauwkeurig de omstandigheden herinnerden, waaronder zij ze destijds hielpen veroveren, de op gezette Njord-zwaan, welke decoratief in Onheilspellend laaien dc vlammen in hel nachtelijk donker uit de ten dode gedoemde Sociëteit Minerva over de dicht bebouwde stadskern. (Foto Leidsch Dagblad) Velen, die geen tram beschikbaar von den om zich naar hun werk of naar het station te begeven, ondervonden geruime vertraging. Elders in ons blad schrijven wtj uit voeriger over de sociëteit zelf en over de consequenties van deze brand, die na de stadhuisbrand de meest opzien barende en schokkende ramp voor Lei den is geweest. de bibliotheek prijkte, het is alles on herroepelijk verloren gegaan. Hoevelen hebben sedert de opening van het gebouw in 1875 de mooiste uren van hun studententijd doorgebracht in de Collegiums- of Commissiekamer ter voorbereiding van gewichtige Corpsza ken. VOOR ontelbare „Leidenaars", over de gehele aardbol verspreid, be tekende .Minerva" oneindig veel meer dan alléén maar een blijde herin nering aan „de tijd terwijl Gij zijt in Uwe jonge jè&èren", „de eerste Sociëteit der Nederlanden" .Minerva" vertegenwoordigde voor hen een „begrip", waarvan zij, die nooit het lidmaatschap van het Corps deelachtig zijn geweest, zich nauwelijks een voor stelling kunnen vormen. Hoe gaarne gaven zij gehoor aan Mi nerva's roepstem ter bijwoning van de jaarlijkse clubdies of een lustrumviering en hoe herleefde in deze oude, ver trouwde omgeving het verleden temidden van bekende figuren als Arie, Anton, Johan, Isaac, Gabriël en zovele anderen. OP het ogenblik dat wij deze regels schrijven ,is het uit den aard der zaak nog niet te zeggen of de oude gevel zal kunnen worden behouden en of .Minerva" op dezelfde plaats zal worden herbouwd. Hoe het ook zij, het zal in geen geval het oude .Minerva" zijn, de plaats, die gedurende 85 jaar het bruisende centrum is geweest van vrolijk Leids studentenleven. Er zullen het volgend jaar juni onge twijfeld weer vele honderden reünisten naar Leiden komen om het 77ste lustrum hunner Alma Mater te helpen vieren. Maar zij allen zullen het als een pijnlijk gemis gevoelen hun schreden niet te kunnen richten naar de plek waaraan voor hen zoveel goede, voortreffelijke herinneringen verbonden zijn. Leiden zonder het oude .Minerva" be tekent een attractie minder. Géén Mi nerva -„nieuwe stijl" kan dit verlies ooit vergoeden. Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. Is alleen echt met het merk CHALET! Nachtelijke paniek in Frans stadje Het oude stadje Fréjus (14.000 inwoners), aan de Franse Rivièra tussen Saint Raphael en Saint Tropez gelegen, is gisteravond laat overspoeld door een vloedgolf, toen een dam in de Reyran bezweek en het water van het zeven kilometer lange stuwmeer door een gat in de dam naar buiten spoelde. Het aantal doden bedraagt tenminste 300. Vijftig miljoen kubieke meter water, die door de dam waren tegengehouden, spoelden met donderend geweld door bet dal van de Reyran naar Fréjus. Over een breedte van enige honderden meters werden boerderijen en huizen verpletterd, bruggen weggeslagen en spoorrails meegesleurd. Alle verbindingen met het rampgebied zijn verbroken. In de stad met haar Romaanse kathedraal uit de tiende eeuw ontstond paniek, toen het licht uitviel. Terstond stroomde van alle kanten hulp toe. Het vliegdekschip „La Fayette" is voor de kust voor anker gegaan en doet dienst als basis voor negen hefschroef- vliegtuigen, die bij de dageraad werden ingeschakeld voor het red dingswerk. Uit Avignon zijn genietroepen naar Fréjus gezonden. Geluid als van vele razende locomotieven De ramp is het indirecte gevolg ge weest van de zware regenval, die daags tevoren Nice ook al voor een deel onder water had gezet, gepaard aan een bij zonder krachtige „mistral", de beruchte rukwind in Zuid-Frankrijk. Gisteren had die mistral al met korte tussen pozen bijna de gehele dag haar aanval len gedaan. Om negen uur 's avonds beukte de wind een gat in de wallen, die het drinkwaterreservoir omgeven. De dam werd acht jaar geleden ge bouwd en is 61 meter hoog. Het gat kon niet onmiddellijk worden gedicht, mede omdat de staking van gisteren het geven van waarschuwingsseinen bemoeilijkt zou hebben. Een half uur later wierpen de watermassa's zich over het laagge legen deel van het oude stadje, dat nog geen uur later onherkenbaar vernield of verdwenen was. Een elektrische cen trale werd als een lucifer meegezogen. Het geweld van het water deed denken, aldus een ooggetuige, aan een groot aantal locomotieven, die met razend ge weld door een verlaten stationnetje denderden. Temidden van de onbeschrijf lijke paniek zochten tal van mannen, vrouwen en kinderen hun toevlucht in de richting van de zee en gingen zo juist hun dood tegemoet. Tussen Marseille en Nice zullen ver scheidene dagen geen treinen kunnen rijden. De rails by Fréjus zyn namelijk door het water over zeer grote afstand mee gesleurd. Honderden vluchtelingen uit Fréjus, die naar Saint Raphael zijn getrokken, zijn daar ondergebracht in het ziekenhuis, ln hotels en in particu liere huizen, maar ook Saint Raphael zit zonder licht, gas en water. Een reddingsploeg trof een moeder met vijf kinderen aan, die op het dak van een huis zaten. Een andere vrouw heeft het leven kunnen behouden door zich de hele nacht vast te klampen aan een boom. Ten noorden van Fréjus bevindt zich een militair kamp, dat door het water geïsoleerd is. Over het lot van de veer tig soldaten en burgers, die nog in het kamp zyn, is niets bekend. In Fréjus zag men talryke auto's die door het rotsgesteente, dat door het woedende water was meegesleurd, tegen de muren van huizen gesmeten en ver nield waren. 9 Slot pag. 2 ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a Onze advertentie knipselprijsvraag By het aflopen van de inzen- dingstermyn voor de Advertentie- knlpselprysvraag waren welgeteld oplossingen ln ons bezit. YVy hopen de uitslag zo spoedig mogelyk bekend te maken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1