Ouwe Janusdie Sint wilde zijn WIEKEN MOLEN MORGENSTER WENTELEN WELDRA WEER Wasmachines vanaf 135,- Op twee punten geen eenheid in Parijse Frans-Duitse overleg J. P. VAN DER BLOM DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 Aarlanderveen moet veel geld geven Het ziet er naar uit. dat de graan molen Morgensterbinnen niet al te lange tijd een grondige restau ratie zal ondergaan en zal worden ingericht als woonhuis. De gehele nog in de molen aanwezige maal inrichting zal uit de molen worden verwijderd. Het zal stellig vele vrienden van de Hollandse molen in ons Land, maar ongetwijfeld geheel de Aarlanderveense bevolking deugd doen te vernemen, dat het uitwendige van de molen weer geheel in de oude toestand zal worden terug gebracht, zodat hopelijk binnen niet al te lange tijd de „Morgenster" weer een sieraad zal zijn voor Aarlanderveen. Algehele restauratie Een Katwijkse familie heeft er het oog op laten vallen en is bereid de algehele restauratie van de molen ter hand te nemen, waarbij uiteraard voor de restauratie van het exterieur subsidie van Rijk, provincie en ge meente moet worden aangewend. De Vereniging „De Hollandse Molen" en de bevolking moeten ook financiële steun verlenen. Hot streven van de commissie voor behoud van deze molen onder leiding van de presidente mevrouw v. d. Wind Peereboom Voller wordt hiermee dus met succes bekroond, wat zeker een gelukwens waard is. Momenteel is de molen eigendom van de heer Van Muiswinkel te Alphen. „De Morgenster" is na een brand in 1870 weer herbouwd en in 1875 gekocht door A. Walraven. De zoon van molenaar Walraven, C. P. Walraven, zette het bedrijf van zijn vader voort, maar ver kocht de molen toch weer in 1949 aan de heer Van Muiswinkel. De Molen heeft voor het laatst in 1952 gedraaid, sindsdien staan de wieken haaks op de molen. Veel geld Restauratie van de molen zal beslist veel geld gaan kosten. Immers in de laatste jaren is er totaal niets meer aan de molen gedaan. In het dak zitten overal grote gaten; het houtwerk is overal vermolmd. De molen zal bij feestelijke gelegen heden kunnen draaien. Busj je niet arbeiders te Heerlen verongelukt (Van onze Limburgse correspondent) Gistermorgen is een Volkswagen busje, dat vijf arbeiders uit Weert naar hun werk vervoerde, op de Kerkrader- weg te Heerlen door onverklaarbare oorzaak geslipt en tegen een boom te pletter gereden. Een der arbeiders moest met zware verwondingen in levensgevaarlijke toestand uit de wrak stukken met ijzerzagen worden bevrijd. Gisteravond vreesde men voor zijn leven. De chauffeur liep een zware hersenschudding op .terwijl van de vier overige arbeiders er slechts twee licht werden gewond. De anderen had den ernstige breuken en een hersen schudding. Allen werden naar het zie kenhuis te Heerlen overgebracht, waar de twee lichtgewonden na behandeling weer het ziekenhuis konden verlaten. Rel in „Congo Star" De officier van Justitie bij de Amster damse Rechtbank, mr. H. Bouma, heeft gisteren wegens openlijke geweldpleging met vereende krachten in het café „Congo Star" aan de Nieuwe Dijk te Amsterdam tegen twee 26-jarige los werk mannen en een 26-jarige classifi ceerder elk een gevangenisstraf van een jaar met aftrek geëist. Tegen de vierde verdachte in deze zaak, een 27-jarige classificeerder, die door mr. Bouma als een „bijlopertje" wordt beschouwd, luidt de eis drie maanden met aftrek. Uitspraak 16 december. De mooie molen, die binnenkort een algehele restauratie zal ondergaan. (Foto Leidsch Dagblad) A.N.W.B. zegt: „Alleen parkeermeter niet geld terug" De A.N.W.B. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat een uitvoerige uiteenzetting toegezonden omtrent de inzichten van de Bond met betrekking tot de beide, thans elders in Europa in gebruik zijnde controle-middelen op de overschrijding van een toegestane par- keerduur, de parkeermeter en de par- keerschjjf. Zoals bekend, geeft de ANWB op grond van tal van praktische overwe gingen verre de voorkeur aan de par- keerschijf. De toeristenbond wijst echter, voor het geval de daartoe bevoegde instanties on verhoopt toch de parkeermeter zouden verkiezen boven de parkeerschijf, de mi nister op de wenselijkheid dan zodanige regelen te stellen, dat een type parkeer meter in gebruik wordt genomen, die het ingeworpen muntstuk, na het in werking treden van het mechanisme, weer terug geeft. Een dergelijke parkeermeter zou, on verminderd de bezwaren, die tegen de parkeermeter in het algemeen als zo danig kunnen worden aangevoerd, ten minste geen onredelijke belasting van de „kortparkeerder' betekenen, zo meent de ANWB. Met het oog op de eventuele toepas sing van het bedoelde type parkeermeter, verzoekt de ANWB de minister de wet telijke bepalingen zodanig te formuleren, dat deze de invoering van een dergelijke meter niet in de weg staan. Dat de gemeenten uit een dergelijk type parkeermeter geen inkomsten put ten, acht de ANWB niet bezwaarlijk, immers, de gemeenten dienen de kosten van verkeersvoorzieningen te bestrijden uit de algemene middelen. De winsten, die andere soorten parkeermeters zeker kunnen afwerpen, te besteden voor par keergarages, ringwegen etc. heeft weinig effect. Een dergelijk fonds, in feite sa mengesteld uit bijdragen, die voor elke automobilist afzonderlijk hinderlijk zijn, zal, vergeleken me tde bedragen, die no dig zijn voor de stedelijke verkeersvoor- zieiningen bijzonder klein zijn. Advertentie Fa. DUSOSWA Leiden Adenauers perkamenten masker stond nog strakker en barser dan anders.... Vriendelijke lach bij het afscheid (Van onze Parijse correspondent) Kanselier Konrad Adenauer heeft gisteravond in Orly Frankrijk weer verlaten nadat hij, net als twee dagen tevoren, met premier Michel Debré weer enkele vriendelijke algemeenheden over de goede rela ties tussen de beide landen had uitgewisseld. Des middags was de krasse kanselier op een persconfe rentie iets openhartiger of voor de goede verstaander tenminste dui delijker geweest. Hij legde daar op de noodzaak, die er in zijn ogen bestond ook de militaire integratie in Europees of Atlantisch verband voort te zetten, een opvallend zware nadruk. De conclusie dat hjj ook met generaal Charles de Gaulle op dit punt, dat de afgelopen dagen in Parijs in het cen trum der Frans-Duitse onderhandelin gen stond dus geen akkoord gevonden had lag zo wel voor de hand. Men heeft redenen te geloven dat de persoonlijke betrekkingen tussen de kanselier en de generaal nog altijd goed zijn. Beiden vertoonden tenminste hun vriendelijkste glimlach bij de aankomst en ook nog bij het vertrek. Maar in te genstelling met de vorige ontmoetingen tussen deze twee leidende staatslieden van het tegenwoordige Europa, schijnt die wederzijdse sympathie een prin cipiële tegenstelling van acuut karakter nu niet langer meer gemaskeerd te heb ben. Dinsdag moeten er tijdens het on derhoud Adenauer-Debré waardoor de ontmoeting in het Elysee van gisteren werd voorbereid, zelfs heftige zo geen stormachtige woorden zijn gevallen! De foto's in de Franse kranten tonen Ade nauer met zijn perkamenten masker, dat men zelden zo gesloten en bijna bars had gezien. Dat Debré geen sympathie is van de kanselier was trouwens in diplomatieke kringen al sinds lange tijd bekend. Dubbele kloof Ook al was de atmosfeer in het Elysée gisteren zekere enkele graden minder geladen, toch bleven ook tijdens het beraad De Gaulle-Adenauer de Franse en de Duitse visies op de toe komst van Europa nog even ver van elkaar verwijderd. Er zijn vooral twee fundamentele punten die deze kloof be palen. De Gaulle is altijd van overtui ging geweest en gebleven, dat alleen een leger dat door patriottische, zo geen na tionalistische gevoelens wordt bezield een land doelmatig en afdoende kan verdedigen. Tot de concessie, die hij op economisch gebied aan het Europa-van- de-zes heeft gedaan is hij daarom noch in het politieke en nog minder in het militaire domein bereid. Geen militaire integratie dus. Daarentegen heeft de woordvoerder van de Duitse delegatie gisteren zeer beslist verklaard dat de kanselier niet kon geloven dat verdedi ging van West-Europa mogelyk was zonder gezamenlijk, ver doorgevoerde militaire integratie der vijftien Atlan tische landen. ,,Er is nog één mogelijkheid om uit de nesten te komen. Voor Sinterklaas spelen. Ik heb er bést het goeie postuur voor. Kan m'n woordje doen. De enige moeilijkheid is een pak op de kop te tikken. Ook voor Piet. Daar krijg ik Jantje wel voor Janus, oude zwerver van beroep, zat dat zo voor zichzelf uit te kienen. Hij zou bij de huizen gaan aanbellen, zich voor Sinterklaasavond als 8int presenteren en een voorschotje vragen. Ieder op een ander uur. Een avond heeft véél uren, er zou beslist een aardig geld je overschieten. Van de voorschotjes zou-ie de huurcenten voor de pakken betalen JANUS ging er op uit. Wel tien, vijftien keer bellen, voor- dat-ie een huis gevangen had. Vyf gulden, twee vijftig voorschot. Dat viel mee! Wéér tien tot vijftien keer bellen. Wéér vijf gulden. Deze keer een gulden voor schot. Nou ja Drie dagen liep-ie zo. De voorschotjes bewaarde-ie zorgvul dig. Het was wel zo'n beetje gegaan. Genoeg voor een pak voor hem Jantje. Die Jantje had het plan geweldig ge vonden. Ze zouden een écht Sinterklaas stel zyn. Klaas en Piet. Ze zouden zich netjes houden, de kindertjes lief toe spreken, de centjes aanpakken en na afloop van de voorstellingen 'm effe goed opzette. Dat mócht zeker wel na gedane ar beid? Dan is het goed ruste. Vooral met een neutje achter de hand. ZO zat Janus op zijn bankje in het plantsoen te plussen. Zijn voorschotjes in zijn zak. Hij had nooit gedacht, dat het zó eenvou dig zou zijn! Hij had er wel uren voor moeten lo pen, maar dat was-ie gewoon. Anders liep-ie ook iedere dag uren. Met veters en band. Nu had-ie alleen maar hoeven te smoezen. Wat een fijne Sinterklaas zou-ie zijn! Hij zou alles precies zó zeggen, als de ouders 't hem voor-zegden. De kindertjes zouden het geloven. „Ik ken het Sint-vak door en door" had-ie telkens opgeschept. Ze waren er in-gevlogen. Als-ie wóu, had-ie heus nog iets waardigs over zich. Uit betere tijden. Voorschotjes in zijn zak. Dat was hem in lang niet gebeurd. Hij voelde zich eindelijk geen stumper, geen bezitloze meer. Hij was ineens machtig en rijk. Wat een gevoel. Een gek, héél gek gevoel W2ET U wat iemand, die nooit geld op zak heeft merkt, als hij plot seling iets in zyn zak hoort ram melen? Dan merkt-ie ineens, dat het buiten koud is geworden. Dan zoekt-ie de warmte op. Dat is héél eenvoudig. In een grote stad staat op iedere hoek een kroeg. Dat is nu eenmaal zo. Janus kreeg die kroeg in de gaten, toen-ie op zijn bankje zat te denken. Uit zo'n kroeg straalt een lichtje. Een gezellig, warm lichtje. Janus had lichtjes gekend, toen-ie nog héél jong was. Meestal was het een waxinelichtje onder de theepot. Daar zorgde zijn moeder altijd voor. Dat was een goeie tijd. Nooit gedacht, dat-ie later zou zwerven. Zo gaat dat. Bah! Wat koud, wat gemeen koud was het nu. Zeker omdat-ie over dat lichtje van moeder zat te piekeren EEN paar meter verder de kroeg. De warmte, het licht. Een beetje lol. Janus streed een zware strijd. Ach wat? Wat komt het er op aan? Eén neutje tegen de kou, voor de warmteDe guldens in zijn broekzak namen enorme afmetingen aan. Janus had het moeilijk. Maar hij had de deurknop al omgedraaid en stond in het licht. Midden in het licht! En in de warmte! Hier was het gezellig! De mannen aan het buffet kregen Ja- Advertentie Imp. Wiimerink Muller N.V„ A dam Het tweede punt waarover geen ak koord werd bereikt betrof de positie van continentaal Europa tegenover de Anglo- saksische landen. Het langdurige bezoek van Kroesjtsjef aan Frankrijk in maart a.s., gevoegd bij de voortdurende span ningen tussen Parijs enerzijds en Lon den en Washington anderzijds hebben bij de Westduitse staatslieden de indruk nog versterkt dat het Frankrijk van De Gaulle nu speelt met de gedachte zich los te maken van de rest der vrije we reld. Ook de Franse ambities op een eigen atoombom beschouwt Bonn als een symptoom van deze zelfde ontwikkeling. nus in de gaten. Ach: ze kenden hem wel. Die zwierf alsmaar. Een beetje zot. maareen goeie. Cente had-ie nooit. „Wat mot Jij hier?" spotten ze. En ze lachten. „Wacht", dacht Janus. „Ik zal ze, Nu zal ik ze laten zien, dat ik óók wat waard ben". „Voor alle mannen één" riep-ie. Ze schrokken. De borreltjes stonden er al. En Janus gaf nóg een rondje en nóg een. .Driemaal is scheepsrecht", riep ie luid en hij voelde zich. Niet zo'n beet je. De mannen keken bewonderend naar Janus. Die ouwe Janus toch! Wat een vent! Natuurlyk kwamen ook zU over de brug. Dat hóórt zo! Na drie van zichzelf ,kon Janus daar niet meer tegen. Het duurde niet lang en hU lag languit buiten de kroeg. Wég licht, wég warmte, wég gezel ligheid Alleen die bittere kou Maar Janus voelde het niet. hU kon niet eens meer denken DE volgende dag merkte Janus, dat zijn zakken leeg waren. Totaal leeg. Dat was gauw gegaan.... Hoe was dat nu mogelyk? Toen ging Janus weer zwerven. Het enige dat er op zat. Lang na Sinter klaasavond belde hij weer bU de huizen van vóór Sinterklaasavond aan. Met veters en band in zijn hand. „Ze binne me tóch vergete", mom- pelde-ie. Dacht U? Hij was er by. Gloeiend bjj! Ouwe Janus vergeten de mensen niet. Een agent heeft hem meegenomen. Dat ging gauw genoeg. En toen-ie zijn straf had opgeknapt, heeft Janus nooit meer voor Sinterklaas gespeeld. „Dat feest is goed voor kleine kinde ren". dacht Janus. „Maar voor zo'n ouwe zwerver?" „Wel néé. Th. J. Hannema. Arbeidsreserve niet 7000 man toegenomen Sludentencongres der Nederlanden Gisteren is in aanwezigheid van Sint- Nieolaas het .zesde studentencongres der Nederlanden" in de aula van de De geregistreerde arbeidsreserve in ons Amsterdamse Universiteit geopend. Dit land is van eind oktober tot eind no- congres wordt jaarlyks om beurten ge- —aaa i organiseerd door de eendrachtcommis- vember toegenomen met ruim 7000 man- si(,s ||it Neder|and en Vlaanderen met nen. De reserve bedroeg eind november het doel contact te leggen tussen de 55.831 mannen tegen eind oktober 48.610 mannen. Van de 55.831 mannen waren er 46.602 werkloos en 9.229 werkzaam op aanvullende werken. Eind november waren 5.622 vrouwen werkloos tegen 5.995 eind oktober. Het aantal openstaande aanvragen was voor mannen 36.010 en voor vrou wen 29.013. Dom en onsportief Enkele weken geleden ontdekte een jachtopziener, dat in de Staatsbossen te Noordwyk stropers aan het werk waren geweest. Hy trof er namelijk een aantal wild strikken aan. waarin twee argeloze konyntjes reeds een wrede dood hadden gevonden. Overeenkomstig zijn plicht besloot de veldwachter by de strikken te gaan posten om de stropers op heterdaad te betrappen als zij het wild zouden komen ophalen. Urenlang waakte de man in de stille eenzaamheid van bos en duin. Eindelyk, na middernacht, doemden in het maanovergoten jachtveld twee jon gelui op, die kennelijk bezig waren met het nazien van de strikken. Dit was het moment voor de jachtopzichter om in te grypen. Toen hij op de stropers toeliep, viel een van hen echter plotseling de veldwachter aan, sloeg hem tegen de grond en trok er vervolgens met zyn makker snel tussen uit. Later bleek, dat de jachtopzichter zodanig was mishandeld, dat hij een gekneusde rib had opgelopen. In samenwerking met de politie werd een uitgebreid onderzoek naar de daders ingesteld. Dezer dagen gelukte het de hand te leggen op twee jonge mannen, die door de jachtopzichter als de stro pers werden herkend en daarna een bekentenis aflegden. Zy zullen nu voor hun dom en onspor- tief gedrag moeten boeten. studenten van het Nederlandse taal gebied en. waar mogelyk, de eendracht in dit gebied te bevorderen. Er nemen studenten uit Nederland, België en in Nederland studerende Zuidafrikaners aan deel. Het thema van dit congres is ..student en toneel". De president van de Nederlandse Stu dentenraad, de heer H. J. Muller, heeft het congres gistermiddag met een kort woord geopend. Namens de Vlaamse en Zuidafri- kaanse deelnemers spraken daarna de heren W. Martens, voorzitter van de eendrachtscommissie uit de Vereniging der Vlaamse Studenten en de heer L. M. Heyns, Zuidafrikaans lid van de eendrachtscommissie. De acteur Rob. de Vries, directeur van de Toneelgroep .Theater" hield daarna een voordracht over het onder werp ,,De betekenis van het toneel voor de student". In november bij R.P.S. zeven miljoen bespaard In november werd bU de RUkspost- spaarbank bijna 7 miljoen gulden be spaard. Het ingelegde bedrag bleef met 61 miljoen gulden aan de lage kant. De daling, welke In oktober viel waar te nemen, zette zich niet voort. Het opgenomen bedrag (54 miljoen gulden) is lager dan de vorige maand. Deze daling is een normaal verschUn- sel van oktober op november, aldus de R.P.S. Wenst U Advertentie ook een modern kapsel STEENSTRAAT 57 TEL. 21721 Gistermorgen zijn ex-Koning Michaël van Roemenië en zijn echtgenote, ex-Koningin Anne, die enkele dagen de gast zijn geweest van het Koninklijk Gezin op Soest- dijk, van Schiphol naar Zurich ver trokken. Rechts op de foto de ad judant van Z.K.H. Prins Bernhard, It. ter zee 1 e-klasse Van Cuijk. Internationaal Bols-toernooi Van 28 december tot en met 5 januari ..s. wordt in Krasnapolsky te Amster dam het internationaal Bols-damtoer- nooi gehouden, waarmee de KNDB een begin maakt met het streven om het verloren gegane terrein ten opzichte van het buitenland in te lopen. Aan dit toernooi wordt deelgenomen door de Fransen G. Aubier en R. Del hom. de Zwitserse kampioen A. Guig- nard en de Nederlanders B. Dukel, J. M. Bom, P. Bergsma, F. GordU'n en J. Metz. Er is bovendien een minor-toernooi voor Nederlandse jeugdspelers: D. de Jong (Leeuwarden); J. T. Cazemier Benny Wiggers (Enschede). J. C. R. Bus (Heemstede), J. H. van Leeuwen (Lei den), J. Lere (Vlissingen), N. L. Kocke (Den Bosch) en Willy Ockrogelnik (Hoensbroek). SCHAKEN Hoogoventoernooi Aan het Hoogovenschaaktoemooi, van 7 tot en met 17 januari a.s. in Kennemerbheater te Beverwijk w< gehouden, zullen in de hoofdgroep vyf grootmeesters deelnemen, namelyk onze landgenoot Hein Donner. de Rus Flohr, de Zuidslaviër Matanovic, de IJslander Olafsson en de Rus Petrosian. Verder de meesters Toran (Spanje) en de Ne derlander Van Scheltinga alsmede Ba- rendregt en Roessel (beiden Nederland), die reeds een halfmeesterre6ultaat heb ben behaald in vorige toernooien en dit jaar de kans krygen om de meestertitel definitief in hun bezit te krijgen. Naast de hoofdgroep zal nog een mees- tergroep worden geformeerd waarin o.a. Kramer zal meespelen. Voorts zUn er nog een aantal reservegroepen en een internationale damesgroep, die eveneens sterk bezet zullen zUn. Sportsplinters Het Deense voetbalelftal heeft gis teren te Athene met 3—1 gewonnen van Griekenland. Het amateurelftal van district west heeft gisteren in het stadion De Vliert te 's-Hertogenbosch met 41 gewonnen van een zuidelyk amateurelftal. De Engelse eerste divisieclub Chel sea heeft gisteravond te Londen met 53 gewonnen van Athletico Bilbao (Span je) BU de rust was de stand 22. Afdeling I: Oosthoek 1DSB 1 5—7; T en D. 1—Zaalberg 1 6—6; APP 1— Krantz 1 2—10; P. v. H. 1—KNG - 6—6; MDS 1Groen oord 1 75; Oosthoek 1 —Groenoord 1 6—6; KNG 1—ANP 1 8—4. KNG 1—Zaalberg 1 54—64; Zaal berg 1Krantz 1 57. Afdeling II: MDS 2—MDH 1 8—4; SLF 2T. en D. 2 84; Oosthoek 2 Sportief 1 66; Groen oord 2Centrum 1 44—74; DSB 2—KNG 2 4—8. Afdeling III: Groenoord 3—DSB 3 34 —8%; BVS 1—Sportief 2 5—7; P. v. H. 2—Oosthoek 3 64—5*4. Afdeling IV: APP 2Centrum 2 57; Sportief 3—DSB 5 84—34; Oosthoek 4 P. v. H. 3 7—5. Klaver jascompeti tie Voor de competitie van de Federatie van Klaverjasverenigingen Leiden en omstreken werden de volgende wedstrU- den gespeeld: De standen luiden: Afdeling I gesp. voor tegen Oosthoek 10 75 —55 Zaalberg 1 10 68 —52 KNG 1 10 654—544 T. en D. 1 10 614—584 SLF 1 9 594—474 DSB 1 10 584—614 MDS 1 10 544—654 Groenoord 1 9 52 4 —55 4 Krantz 1 8 484—474 P. v. H. 1 10 45 —75 APP 1 10 444—754 Afdeling II gesp. voor tegen SLF 2 10 694—504 Sportief 1 10 684—514 Oosthoek 2 10 66 —54 T. en D. 2 10 65 —55 MDS 2 9 60 —48 DSB 2 9 584—614 Centrum 1 10 534—664 AWS 1 8 45 —51 MDH 1 8 44 —52 KNG 2 8 42 —54 Groenoord 2 8 39 —57 Afdeling III gesp. voor tegen Oosthoek 3 8 60 —36 DSB 3 8 564—394 P. v. H. 2 8 484—474 Zaalberg 2 7 46 —38 T, en D. 3 8 45 —51 Krantz 2 7 42 —42 Sportief 2 8 41 —55 VVS 1 7 34 —50 Groenoord 3 7 34 —50 Afdeling IV gesp. voor tegen DSB 4 7 464—374 Sportief 3 7 46 —38 APP 2 7 42 —42 SLF 3 6 404—314 DSB 5 6 37 —35 P. v. H. 3 6 36 —36 Centrum 2 6 33 —49 Oosthoek 4 7 324—514

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13