Voortvarende minister Marples liakt de knoop van Londense verkeer door voor u mevrouw In het centrum is parkeren nu tot een minimum beperkt Er moet meer parkeerruimte komen RONSON-GAS RONSON-GAS „HET PIJPENPALEIS" „In liet Portugal van Salazar is geen sprake van ware vrijheid" C. L. M. VAN CLEEF Vloot beschikt binnen jaar over twee moderne vriestreilers Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 3 december 1959 Vierde blad no. 29915 Conflict tussen (le stoppers en shoppers (Van onze Londense correspondent) Sinds enkele dagen kunnen de Lon- lenaren voor het eerst in jaren zich ets gemakkelijker door hun stad be- vegen. Er is namelijk een begin ge naakt met een proefneming ter verlich- ing van het hopeloos in de knoop ;ei«aakte verkeer in deze metropool. De lieuwe minister van Transport. Ernest Harpies, bekend om zijn voortvarend- leid in vroegere ministeriële functies oningbouw en posterijen heeft na- nelijk het West End, dat het hart van ^onden vormt, en een wijde cirkel er itnheen tot zogenaamde „roze zone" iÜ wilde politiek neutraal blijven! 'erklaard, waarin parkeren tot een mi- ïimum is beperkt. Het experiment, dat iet reeds in volle gang zijnde, afmattcn- le winkelen voor Kerstmis Sint-Ni- •oiaas bestaat hier niet wil verge- nakkeljjken, zal tot 16 januari duren, :odat het ook de onmiddrlijk na nieuw- aar beginnende uitverkopen zal om- /atten. Elke dag drongen tot nu toe 60.000 mto's tot het Londense centrum door. iet merendeel waren automobilisten, die ïun wagens de hele dag voor of bij hun :antoor laten staan, waardoor de meeste .och al nauwe zijstraten in sleuven 'eranderden, daardoor de rest van het 'erkeer vertragend of onmogelijk ma rend. Het is een conflict tussen de .stoppers" en de „shoppers" (namelijk iegenen die permanent stoppen en zij lie met hun auto komen om te winke- en>. Het wachtverbod op vele plaatsen, vaaraan men zich meestal niet stoorde, sal nu strikt moeten worden nageleefd. Uebeurt dat niet dan zal de politie, ove- ■igens de behulpzaamste, vriendelijkste ter wereld, de wagens wegslepen. Advertentie verkrijgbaar bij sigarenhandel C. WALENKAMP PRINSESSEKADE 1 TEL. 21126 LEIDEN In Oost-Berlijn is boter weer op bon In West-Duitsland echter is invoer stopgezet (Van onze correspondent in Bonn) Met ingang van maandag wordt in Oost-Berlijn de hoofdstad van commu- listisch Oost-Duitsland, de boter indi rect gedistribueerd. De Oostbcrlijners noeten zich daartoe bij hun winkeliers net naam en adres laten inschrijven in sogenaamde klantenlijsten. Op grond ran die lijsten wordt van maandag af nog slechts boter verkocht. Van de zijde an de communistische Oostduitse ïartij SED is hierover medegedeeld dat iet erom gaat de juiste verzorging van ie bevolking op deze wijze te verzeke ren. In feite komt de maatregel op een ïewone distributie neer, omdat de itaatswinkels iedere met name ge- loemde klant precies dezelfde hoeveel- icid moeten geven. Hoe groot de por- Sie per klant zal zijn is nog niet bekend gemaakt, maar boven de 125 gram per ïersoon zal zij bepaald niet gaan. De laatste tijd bestond deze indirecte iistributie reeds, daa>r iedere koper een ifgepaste hoeveelheid kreeg. Maar het vas nog altijd mogelijk, dat men in verschillende winkels zijn aankopen leed en daardoor zijn boterrantsoen icon verhogen. Met ingang van maandag s dat niet meer mogelijk en wordt een ifrenge klanten- en winkelbinding in gevoerd. De maatregel is noodzakelijk geworden, zo zegt men officieel te Oost- Berlijn, omdat „de arbeidende bevol king" ontevreden werd. Zij moest voor ie winkels in de rij gaan staan omdat in vele bedrijven de boter snel uitver kocht raakt. Het zal overigens voor de communis tische regering te Oost-Berlijn een kleine moeite zijn om boter in te voe ren. Uit deviezenoverwegingen weigert sij evenwel daartoe over te gaan en laat tij de boter liever op verkapte wijze op ie bon zetten...! In West-Duitsland daarentegen is de Invoer van boter plotseling stopgezet. De Westduitse markt dreigt oververza digd te worden met goedkope buiten landse boter, waarvoor men eerst de in- voersluizen had opengezet in verband met de hoge binnenlandse prijzen. De laatste dagen zijn de boterprijzen even wel drastisch gedaald, te weten van 6,70 bot 7 mark per kilo voor de groothandel tot de normale stand van 6,17 mark. Buitendien dreigt de Westduitse markt ook door de binnenlandse produktie ver zadigd te worden. Er is dan ook aller wegen een sterke druk op de prijzen merkbaar. Wie thans een grote voorraad heeft, moet er Tekening mee houden dat deze slechts met grote verliezen van de hand gedaan kan worden. Daarmee is het doel van de Westduitse minister van Landbouw Schwarz bereikt: voor Kerstmis is de druk op de verbruiker in de vorm van stijgende prijzen wegge nomen. Ter tegemoetkoming van de uit het centrum verdreven automobilisten is er tijdelijk extra-parkeerruimte geschapen voor 6000 wagens, o.a. in de koninklijke parken en zelfs in de Mali, de vorste lijke weg welke kaarsrecht op Bucking ham Palage toeloopt. Dit zijn de zoge naamde „Christmas car-parks", zoals ze op de borden van de toeristenbonden worden aangeduid. Andere bevinden zich vele kilometers buiten de stadskern, bij de stations van de ondergrondse treinen in de voorsteden .Men kan als van ouds parkeren op pleinen en in sommige straten waar dit aan een tijdslimiet van twee uur is gebonden of bij de reeds vele honderden parkeermeters, ook met een maximum van twee uur. Bestelauto's mogen in de middaguren geen goederen in de hoofdstraten meer afleveren of op halen. Dit is een voor het zakenleven en de winkels hinderlijke, maar onvermij delijk gebleken maatregel. Het is nog te vroeg om te zeggen of de proef is geslaagd, maar de bestuur ders van motorvoertuigen waren goed geluimd omdat de verkeersstroom vrij wel onafgebroken kon doorgaan en de gewone ergerlijke opstoppingen, waarbij men haast over cje daken van auto's kon wandelen, tot het verleden behoren. Men had slechts de helft van de totnutoe gebruikelijke tijd nodig om het centrum door te komen! Er lopen ook meer bus sen en de ondergrondse treinen zijn ook buiten de spitsuren langer gemaakt. Natuurlijk is dit niet de ideale oplos sing voor de chronische verkeersmoei lijkheden waaraan Londen evenals vele andere wereldsteden lijdt. Er zal meer parkeerruimte moeten komen, onder an dere door middel van torengarages. Ook zijn ondergrondse parkeerplaatsen be pleit. maar dit zou een opoffering be tekenen van het prachtige oude ge boomte der historische pleinen, een on ontbeerlijk element in het Londense stadsschoon. Hoe het ook zij, de Londe- naars geven de brui aan de verkeers chaos en de minister is een man met grote verbeeldingskracht. Hij zal proberen na afloop van deze proef nieuwe maatregelen van een meer blijvend karakter te bedenken, niet al leen voor Londen, maar ook voor de in dustriesteden in de provincie, welke door het verkeer dreigen te verstikken. Maar de eerste remedie voor Engeland is betere, moderne wegen, met de aan leg waarvan nog maar nauwelijks een begin is gemaakt! nieuwste modellen o.a. met echt leder omkleed. In GAS-TAFELAANSTEKERS een prachtcollectie TEL. 20635 - (Fa. v. d. Burg) hoek Rapenburg-Noordeinde - Leiden. Off. dealer: Comoy- en Parker-Pipes London. RONSON-SERVICE. Vurige oppositieleidergeneraal Delgado mocht toch het woord voeren in Nederland Brazilië terug Naar (Van onze Amsterdamse correspondent) Generaal Humberto Delgado heeft gesproken: dinsdagavond hoorde hij van een ambtenaar van de inlichtingendienst, dat de Ne derlandse minister van Justitie was teruggekomen op het ondemocra tische spreekverbod dat deze Por tugese oppositieleider kreeg opge- gelegd. nadat hij zondagavond voor een tiendaags bezoek aan ons land op Schiphol landde. Het spreekverbod bleek in ieder geval een goede reclame te zijn geweest voor deze oud-luchtmacht- generaal, wie aan wapens niets anders resteren dan zijn overtui gende stem, zijn doordringende ogen en zijn zuidelijk tempera ment. En het waren deze wapens, waarmee hij voor een gehoor van de Nederlandse pers in een eivol zaaltje van een Am sterdams hotel het bewind van de Por tugese president Salazar te lijf ging. Na het vijftal persconferenties, die Delgado vorige week in Engeland heeft gehouden, viel er weinig nieuws te ver wachten. Een uur lang heeft hij ons ver teld van de gevolgen, die het dictatoriale bewind van Salazar voor Portugal heeft gehad. Er bestaat geen persoonlijke vrijheid in het land, zo zei Delgado. Er is geen vrije pers, er is geen vrijheid van meningsuiting, de economie staat er al lesbehalve florissant voor, er heerst een Gestapo-terreur en de oppositie-partijen hebben bij de verkiezingen geen kans aan bod te komen. Delgado beschuldigde er Salazar zelfs van te hebben geknoeid bij verkiezingen in 1958. In dat jaar had generaal Delgado zich als vertegenwoor diger van de liberale oppositie kandidaat gesteld voor het presidentschap. Het werd een echec. „Ik kreeg officieel 23V2 procent van het stemmenaantal. maar ik ben er van overtuigd dat dit in wer kelijkheid zeker 75 procent had moeten zijn", riep hij uit en strooide foto's rond van een meeting in Oporto, waar hij een menigte van 20.000 mensen toesprak. Volgens de officiële verkiezingsuitslag had Salazar in bepaalde districten 98 procent van de stemmen: dat is beslist onmogelijk voor een dictator. Slechts om de NAVO-partners zand in de demo cratische ogen te strooien, worden er af en toe verkiezingen gehouden, maar die zijn slechts een farce"! Pensioen wordt nog wel uitbetaald Wie is Humberto Delgado? Hij werd 53 jaar geleden in Torres Novas in Portugal geboren. Op 16-jarige leeftijd ging hij naar de militaire academie. In 1933, bij de aanvang van Salazars rege ringsperiode, vinden wij hem als ma joor bij de generale staf, want Delgado was een der leiders van de nationale re volutie, die Salazar in het zadel hielp. De militaire carrière van Humberto Del gado leidde ondermeer tot de functie van luchtmacht-generaal en van 1952 tot 1957 was hij leider van de Portugese de legatie bij de NAVO te Washington. De verkiezingsnederlaag in 1958 werd begin dit jaar gevolgd door zijn ontslag uit zijn militaire functies. Gezien zijn activiteiten tegen de regering-Salazar en gezien de grote kans dat hij aan het le ger politieke gedetineerden in de Portu gese gevangenissen zou worden toege voegd nam Delgado de wijk naar Brazi lië om vandaar uit de vrije wereld te wijzen op de ondemocratische toestan den in Portugal en om tevens een revo lutie voor te bereiden. Humberto Delgado is in Nederland als gast van de Partij van de Arbeid. Is hij socialist? ..Ik ben in ieder geval geen communist zoals Salazar van mij heeft gezegd", zei hij. „U moet in mij zien de vertegenwoordiger van de Portugese op positie. Dat is geen partij maar een be weging, waarvan diverse politieke stro mingen deel uitmaken". Generaal Delgado is gepensioneerd. Het pensioen wordt uitbetaald aan zijn vrouw en kinderen, die nog in Portugal wonen en af en toe naar het buitenland reizen om vader te ontmoeten. De tele foonlijn in hun huis in Portugal wordt echter afgetapt, zo zei hij. Toekomstplannen? Delgado zegt: wij zullen voortgaan met de voorbereiding van een onbloedige revolutie, waarbij hij rekent op steun van militaire zijde in het land. Een vast omlijnd programma heeft zijn beweging niet. Zij wenst ech ter de democratie te herstellen en wil dit ondermeer bereiken door een wet. die de vrijheid van pers en meningsuiting garandeert en een kieswet, die geknoei bij de verkiezingen uitsluit. Onderscheiding voor de heer J. Greshoff De ambassadeur van België, baron F. X. van der Straten-Waillet, heeft gister avond tijdens een ontvangt te zynen huize aan de litterator de heer J. Gres hoff mededeling gedaan van diens on derscheiding tot Commandeur in de Orde van Leopold II. De heer Greshoff heeft 12 jaar in België gewoond, waar hij zich veel vrien den en bewonderaars heeft verworven. Herfststormen .ben in Zuid- Europa zwaar huisgehouden. Voor al de Cote d'Azu: heeft het moeten Hongeroproer in Tsjekiang Het nationalistisch Chinese persbureau te Taipeh, de hoofdstad van Formosa, meldt, dat op 30 november bij het sta tion van de stad Tsjinhoea in de com munistisch-Chinese provincie Tsjekiang, een trein die onder zware militaire be waking een transport rijst uit de pro vincie moest wegvoeren, door naar schatting duizend mensen is aangeval len. De treinbewaking opende het vuur en ruim veertig mensen, meest boeren, werden gedood. Het persbureau meldde „uit betrouw bare bron", dat ongeveer duizend men sen zich bij het station verzameld had den en daar spreekkoren aanhieven van „wij willen voedsel, wij willen voedsel". De menigte baande zich een weg naar het rangeerterrein waar de goederen trein vol rijst gereedstond. Bevelen om uiteen te gaan werden genegeerd en de vijfhonderd militairen, die het transport begeleidden, openden toen het vuur. Veertig mensen werden gedood, tien ern stig gewond en naar schatting honderd zijn gevangen genomen Het nationalistisch Chinese persbureau beschikt, naar bij eerdere gelegenheden gebleken is, over een deel van de ge gevens die de inlichtingendienst van de nationalistische regering op het Chinese vasteland vergaart. Het bericht over dit oproer is hoogstwaarschijnlijk uit deze bron afkomstig. Fraude met kolen Oplichters in arrest (Speciale berichtgeving) Het voorlopig resultaat van het on derzoek dat de Rotterdamse recherche heeft ingesteld naar oplichting door Haagse leurders met kolen, die, mis bruik makend van de goedgelovigheid van Rotterdammers, hun een kolen- mengsel aansmeerden dat veel minder in kwaliteit was dan zij deden voor komen, is dat op het ogenblik twee Hagenaars in arrest zitten. De politie heeft er echter nog meer op de korrel. Er zyn nog vele klachten binnenge komen. De twee Hagenaars associeerden zich in april van dit jaar voor deze lucra tieve handel. Hun slachtoffers vonden zij in arbeiderswijken, waar zy hun an- traciet voor f 7,50 tot f9,per mud van de hand deden. Zij deden het voor komen alsof deze antraciet niet onder de f 12.a f 13.per mud te koop was. Zo van de auto leverden zy zgn. Ame- rikaanseantraciet in halve mudzak- ken, kolen die voor de huisbrand niet zo geschikt zijn .In vele gevallen leverden zij zelfs niet alleen deze antraciet, maar deden zij er ook industriekolen. zgn. vette kolen bij. Ook met het gewicht namen zij het niet zo nauw. In de meeste ge vallen leverden zy 15 tot 20% te weinig. Zij zullen wegens oplichting worden ver volgd. Advertentie AlUtmmp. m Struct Af J.: William Rikktrs HanJthtnJtrntmini N.V. Bturi, Damrak moet het niet moeilyk zijn uit onze enorme collectie een „BLIJVEND" geschenk voor Uw echtgenoot te vinden. 1 BOTERMARKT 25. TELEFOON 22669 Gisteravond keerde de generaal naar Brazilië terug. „De spreekbeurten in Engeland en de contacten in Nederland hebben teveel van mijn hart en keel ge vergd", zei hij en dat nemen we graag aan van deze man. van wie de gespan nenheid van het gezicht is te lezen. Waarom koersverandering? Omtrent de koerswijziging ten aanzien van het spreken van Delgado (eerst niet, later wel) heeft het A.N.P. bij het departement van Justitie geïnformeerd naar de gronden, waarop zij berust. Men gaf daar te kennen, dat bij de aankomst van de generaal een beslissing op korte termijn noodzakelijk was. Het zekere voor het onzekere nemende, is toen een spreekverbod gevolgd. De inlichtingen over de bedoelingen van de generaal waren echter nog onvoldoende. Deze zijn by nader onderzoek duidelijk geworden. Men wees erop, dat er geen vaste regels bestaan voor het toelaten van en het spreken in het openbaar dooi- vreemde lingen. Aan enige Algerijnen is indertijd een spreekverbod opgelegd, aan Poujade eveneens. Daarentegen hebben bijv. Adenauer en Mendès-France hier wel het woord kunnen voeren. Ieder geval wordt dus op zichzelf be oordeeld, waarbij in hoofdzaak twee richtsnoeren gelden. In de eerste plaats worden redevoeringen met een extremis tisch karakter geweerd en in de tweede piaats wordt tegengegaan, dat ons land tot bolwerk van vreemde poli tieke actie wordt gemaakt. Hier deed zich het geval voor. dat het spreken van generaal Delgado tot een juiste menings vorming van nut kon zijn. (Van onze Haagse redactie) Het Nederlandse visserijbedrijf zal over een jaar twee moderne vriestreilers bezitten. Behalve de reder D. Gouda, die aan de scheeps werf ,,De Dageraad" in Woubrugge opdracht heeft gegeven voor de bouw van de vriestreiler ..Egmont", heeft de reder D. Joh. Krijger uit IJmuiden thans aan de machinefabriek D. E. Gorter en de N.V. Scheepsbouw- en Reparatiewerf Gebr. Sander in Delfzijl opdracht gegeven voor de verbouwing van de voormalige Duitse treiler „Roter sand" tot een vriestreiler en drijvende vismeelfabriek voor de Noord zee. De ..Rotersand" zal onder de naam „Rotterdam" op 1 juni van het volgend jaar in de vaart komen en met een lengte van 5S meter de grootste treiler van Nederland zijn. soort dryvende vismeelfabriek. De heer Krijger volgt daarmee het voorbeeld van de Noren, die voor dit doel de dryvende vismeelfabriek „Havkern" in de vaart hebben. De afmetingen van de treiler zyn: 58 meter lang, 8.5 mete rbreed en 4 meter holte. Het schip is in 1941 gebouwd en voorzien van een 1.000 pk. motor. Deze motor zal worden gereviseerd. Bovendien krijgt het schip een 300 pk. motor voor de aandrijving van de winch en andere onafhankelijk draaiende krachtinstalla ties voor de vismeelfabriek en de diep vriesinstallaties. Algehele vernieuwing Van de oude .Rotersand" zal behalve de motor alleen de romp overblijven. De bovenbouw van het schip wordt geheel vervangen. De treiler krijgt een beman ning van achttien koppen, die in hutten gehuisvest zal worden. De .Rotterdam" krijgt vismeel- en vriesinstallaties aan boord. Het schip is geschikt voor de uitoefening van de verre visserij, maar zal daarvoor voorlopig niet worden gebruikt. De .Rotterdam" zal als een nomale treiler in de vaart komen. Zodra er zeer grote haring- en makreelvangsten worden gemeld, gaat het schip als vriestreiler varen.. De ge vangen haring en makreel wordt diep gevroren en na het binnenlopen van de thuishaven in een koelhuis opgeslagen. De reder Krijger krijgt daarmee de mo gelijkheid om zelf het geschikte tijdstip voor de verkoop van de diepgevroren vangst van de .Rotterdam" te kiezen. Hij wordt daardoor onafhankelijk van de marktschommelingen en hoopt daarmee de hoogst mogelijke prijzen voor zijn produkten te verkrijgen. Industrievisserij Zodra er grote hoeveelheden zandspie- ring of andere voor de vervaardiging van vismeel en visolie geschikte vissoor ten te vangen zijn, gaat het schip aan de industrievisserij deelnemen als een Advertentie ontgelden. In Nice sloegen golven van ruim een meter over de be roemde Promenade des Anglais en vernielden op vele plaatsen wegdek. het Commissie ontwikkeling zeevisserij ingesteld De minister van Landbouw en Visserij heeft een commissie ontwikkeling zee visserij ingesteld. Bij zijn besluit daar toe heeft minister Marijnen overwogen dat het wenselijk is, tot een oplossing te raken van de problemen welke voor het bedrijfsleven voortvloeien uit de zich voltrekkende veranderingen op het gebied van de produktie en de afzet van vis en visprodukten. De commissie, onder voorzitterschap van prof. A I. Diepenhorst, hoogleraar aan de Ryksuniversiteit te Groningen, heeft tot taak haar oordeel uit te spre ken over de in het licht van die ver anderingen gewenste ontwikkeling van het Nederlandse Visserijbedrijf, alsmede over de ter bevordering van die ontwik kelingen te gebruiken middelen. Behalve de voorzitter zijn tot lid van de commissie benoemd de heren: A. de Boon (Rotterdam), R. Brands (Urk), ir. H. H Bus (Den Haag), C. W. van Driel (Rotterdam). D. J. v. Dijk (Was senaar). T. de Haas (Katwijk aan Zee), A. G U. Hildebrandt (Den Haag), J. C. Kabboord (Hilversum), mr. J. H. Kie- wit de Jonge (Wassenaar), P Krab (IJmuiden). A. L. S. Lockefeer "(Hulst), J. C Pronk (Bloemendaal), J. B. Rei- chardt (Rotterdam). J. Smit (Haarlem), C. van der Wal (Den Haag) en W. Wynbelt (Woudrichem). Tot adviserende leden werden be noemd de heren: mr. J. A. Berger, ir. G. J. Lienesch, M. J. Schut, mr. A. Vos, en U. A. Zandstra, allen te Den Haag. Van Kampenhout Haarlemmerstr. 125—127 I LEIDEN ■■Ml* - - 1HBBI DE MEULENBELT-ZAAK IN DE TWEEDE KAMER De voorzitter van de Tweede Kamei dr. L. Kortenhorst. heeft gistermiddag in de Kamer medegedeeld, dat de beraad slagingen over de nota inzake het art senechtpaar Meulenbelt, vanavond 8 uur zullen worden gehouden in openbare vergadering. De Ronson Butron - fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig. Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit juweel van Engels stijlgevoel en vakman - schap in Nederland van f. 42.50 af. Het geschenk voor nu dat past in de wereld van morgen. EXCLUSIEF I Unieke Ronson-vindlng direct regelbare vlam (Finger-tip System) Multi-Fill tank A f. 2 25 bevat gas voor 1 jaar normaal gebruik.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11