Chefariae.4 Ka Vee Wee fister Herfststormen in Zuid-Europa Betere bestrijding van pijnen en griep! Met een enkel woord Agenda SetterSets WOENSDAG t DECEMBER 1959 Films (Van onze t.v.-medewerker). Een drietal films, een oordeel in triplo. Nummer één ging gisteren onder ver antwoordelijkheid van de AVRO, een BBC-film, die kortweg „Kou" was ge noemd. Eerlijk gezegd wekte ze onze wrevel al op bij de aankondiging. We hadden im mers kortgeleden een reportage van de reis van een zeekasteel vanuit de haven van Londen aanschouwd en met ons bleken veel collega's van mening, dat we voor zo'n documentaire heus geen leentjebuur bij Engeland hoefden te spelen. En nu weer die koude en dan nog uitgerekend het verslag te moeten schrij ven voor een dagblad, verschijnend in de stad die de reputatie heeft, in het wereldberoemde Kamerlingh Onnes- laboratorium het koudste plekje ter we reld te herbergen Deze documentaire kwam uit Oxford en werd vervaardigd met behulp van de wetenschappelijke staf van het Clarendon-lab. Om voor een wetenschappelijk gefundeerde kri tiek gekwalificeerd te zijn, moet men onder Keesom. De Haas of Gorter heb ben gewerkt. Zelfs vergelijking van het Oxford-resultaait met dat, wat vandaag de dag in Leiden wordt gepresteerd is ons onmogelilk. Wel mag en moet ons van het hart. dat van de aanvankelijke wrevel geen spoor is overgebleven, want op een vol komen anonieme wijze dus zonder het aandeel van bepaalde Britse geleer den op de voorgrond te schuiven werd op een eduoatief verantwoorde ma nier het „vastmaken" van het helium vertoond, nadat dit ruim een halve eeuw geleden aan de latere met Nobel-goud vereerde Kamerlingh Onnes in Leiden was gelukt. Het was prettig populair (wat een vondst om te laten zien hoe de knopen van een uniform uit Napoleons tijd ver pulverde bij een temperatuur, die bij de Berezina geheerst moet hebben) en boeiend. Op diit punt beschikten we wel over enig vergelijkingsmateriaal, want de enige proef, die in Nederland is ge nomen met schooltelevisie, bestreek dit zelfde terrein. Geheel afgezien van de beperkter middelen, welke een leraar aan een middelbare school ter beschik king staan werd toch wel duidelijk, dat de schooltelevisie straks niet zonder vrucht bij de BCC in de leer kan gaan. Ons volgend oordeel betreft de PTT- film „Nederlandse miniaturen". Waarom moet die opdracht aan een Italiaan toevallen, vroegen we ons af. Ook daarop kregen we een antwoord. Heel eenvoudig omdat hij het zo knap deed. Mogelijk hebben we zelf ook wel cinéasten van gelijke bekwaamheid, maar het kan best zijn. dat men bui tenlander zijn moet om zó karakteris tiek en fris de schoonheid van de lage landen te kunnen schouwen en uitbeel den. Het was niet alleen een fraai staal tje van filatelistische propaganda, maar zeker niet minder een toeristisch plei dooi in de eerste orde van vakman schap. De wisselbeelden in postzegels en steen of schilderij waren bijzonder at tractief en vloeiend. Het was of de schoonheid van ons land mobiel was gemaakt. Jammer was het, dat de tekst niet even klaar was als de beelden. Het was een nog al zelfgenoegzaam com- volledig verantwoordelijk mogen stellen, voledig verantwoordelijk mogen stellen, want het werd 6leohts aan zijn tekst Onvermoeibaar (Speciale berichtgeving) Dat Sint-Nicolaas een man is, wiens oprechte levenswandel boven alle twy- fel is verheven, bleek ook weer gister middag bij de aankomst van de Rijn dam te Rotterdam. De goedheiligman die de tocht van Canada naar ons land heeft meegemaakt omdat zich zoveel Nederlanders en Nederlandertjes aan boord bevonden, mocht, zonder dat ook maar één douanier hem controleerde, enkele seconden nadat het Holland- Amerika-Lijnschip was gemeerd reeds van boord- Zestig kinderen van gerepatrieerde landgenoten uit Indonesië wachtten hem. De taak die deze Sint op zich had genomen eindigde dus niet met het me ren aan de Wilhelminakade, wie goed keek en deze kent, vond dat er wel enige gelijkenis was met de assistent van de chef-hofmeester, de 47-Jarige J. A. Vla ming. Het feest begon al toen de Goedheilig, man in Montreal aan boord kwam. De Amerikaantjes en Canadezen die zich aan boord bevonden, keken hun jonge nieuwe-wereld-oogjes uit naar de bis schop en diens zwarte knecht. Evenals de Nederlandse kindertjes, die. met hun ouders met verlof naar het vaderland gingen, zetten zij *s avonds hun schoentje voor de hut. En elke keer zat er iets lekkers in. Aan zo'n goedgeefse man kun je toch niet twij- De herfststormen hebben giste ren wel bijzonder zwaar huisge houden in Zuid-Europa, waar overstromingen en stortbuien in steden en te velde ernstige schade aanrichtten. Vooral de Cote d'Azur moest het ontgelden, waar mij bijv. in Nice sinds mensenheugenis niet zulk zwaar weer zegt te hebben meegemaakt. Golven van ruim een meter sloegen over de beroemde Promenade des Anglais en ver nielden op vele plaatsen het weg dek. Honderden automobilisten konden daardoor niet voor of achteruit en ook in de binnenstad ontstonden door overstromingen verkeersopstoppingen. In de laatste vier dagen is er in Nice reeds meer dan een kwart van de hele jaarlijkse neerslag gevallen. Overal langs de Riviera kwamen dinsdag storingen in het trein- en tele foonverkeer voor en ook de stroom voorziening werd door kabelbreuken herhaaldelijk onderbroken. De Ita liaanse Riviera kwam er niet veel beter af. Aardverschuivingen tenge volge van de hevige regenval verbra ken de spoorverbinding tussen Parijs en Ventimiglia en de grensweg tussen Menton en Italië. Op Sicilië verdronken twaalf personen, in Rome viel een dode. Langs de Portugese kust spookte het zo, dat vele schepen een toevlucht in de havens moesten zoeken, al dan niet met sleepboothulp. De Liberiaan Trans- carib bevindt zich er reeds twee dagen in een moeilijke positie. In Spanje kwamen drie mensen om het leven, doordat een balkon het door de ruk winden begaf, een hoogspanningskabel brak en een zeeman overboord viel. Zware sneeuwval heeft in Zwitser land met name in Davos het lawinegevaar weer acuut gemaakt. Een Nederlands schip (ver moedelijk de 140 ton metende „Pieter Geertruida") heeft gisteravond als ge volg van de zware zeegang in de Baai van Napels een lading van 8000 kg. levende paling overboord moeten zet ten voor het de haven van Santa Lucia kon binnenkomen. Het schip heeft drie uur nodig gehad om tussen «1e pieren te komen. Hon derden toeristen, die het gevecht van het schip tegen de zee hadden aan schouwd, juichten de kapitein toe toen hij eindelijk de veilige haven kon bin nenlopen. In Alciras in de Spaanse provincie Alicante is gisteren een echtpaar met twee kinderen omgekomen toen een 30 meter hoge schoorsteen onder het geweld van de storm brak en op hun huis stortte. -ontleend. Het grondpatroon van de film stamde uit het brein van mr. Jan Derks. Tot slot de hoofdfilm. Dat zijn wel haast altijd overjarige beestjes, maar die van gisteren hoorde tJhuis in de recordklasse, niet slechts door spanning en deskundigheid maar ook qua ouder dom. Het ding heeft hier al tegen eind 1947 gerouleerd. We zijn onder de in druk gekomen van het werk van de mannen van Hoover jr., maar kunnen toch maar steeds nog niet vergeten, dat Pearl Harbour een verrassing voor hen was. victory! ^"«no een lichte sigaar - voor'fcfc iCt. Voor miljoen gulden bloemen op „Amstelflora" (Van onze Amsterdamse correspondent) Een kostbare bloemenschat. o.a. orchi- deëen van f. 3.000,per stuk, zal van 8 tot en met 13 december a.s. onder de naam „Amstelflora" in het Centraal Theater te Amsterdam worden bijeen gebracht. De totale waarde zal circa een miljoen gulden bedragen. De expositie zal worden geopend door de echtgenote van de Amsterdamse bur gemeester en voor het eerst zal de Kerst man er in eigen persoon bij tegenwoor dig kunnen zijn. Dat is Iets heel bijzon ders: de eerste en tweede „Amstelflora", die respectievelijk in 1948 en 1953 zijn gehouden, waren voorjaarstentoonstel lingen. Dat men nu in staat is om reeds in december een bloementuin te schep pen, is het gevolg van de grote vlucht die de kweekkunst de laatste Jaren heeft gemaakt. Vroeger zocht men in de wintermaan den vergeefs naar hyacinten, narcis sen, cyclamen en tulpen. Thans is het mogelijk om ook deze bloemen tijdens de Kerstdagen op tafel te hebben. Het doel van de „Amstelflora" is het publiek te wijzen op de grote keus aan bloemen, die december te bieden heeft. Er is bovendien grote aandacht be steed aan de bloemsierkunst., waarvan een veertigtal vooraanstaande bloemis ten prachtige voorbeelden hoopt te tonen. Sint-Nicolaas met de „Rijndam" uit Canada felenl Zelfs ouderen zetten hun maat 36 tot en met 50 klaar, maar de Sint houdt erg van een grapje. Hij liet Pieterbaas dan een ui in dat volwassen schoeisel stoppen. Om de tranen wat te verzach ten werd er een zakje snoep onder ge daan. Men heeft dus met de aanwezig heid van de Goedheiligman bijzonder veel genoegen aan boord beleefd- Dat hebben echter ook de kinderen van ge- repatrieerden gedaan die. het wordt langzamerhand een traditie, in de kof fiekamer van de Holland-Amerika Lijn op alle mogelijke manieren zijn ver wend. Puzzels, matrozenpoppen poppen van speculaas en wat al niet werd hun deel. Begeleid door een onvervalst schippersklavier is gezongen, dat het een lieve lust was! Zo heeft de onver moeibare Sint, vele kinderen een bij zonder prettige middag bezorgd. Ondanks de dichte mist was het Sint- Nicolaasschip slechts 20 minuten te laat voor de kant. Sombere voorspelling van McEIroy De zojuist afgetreden Amerikaanse minister van Landsverdediging, Neil McEIroy, heeft gisteren op een perscon ferentie te Washington verklaard, dat het aantal intercontinentale raketten, dat de Verenigde Staten en de Sovjet unie bezitten, ,.heel klein" is. „Maar in de komende drie jaar zal Rusland Amerika op het gebied van de produktie van deze raketten voorbij streven", aldus McEIroy. Hij voegde hieraan toe, dat het Con gres daarom zal worden gevraagd genoeg geld beschikbaar te stellen om voort durend enige, met kernwapens uitge ruste bommenwerpers in de lucht te hebben, die zo nodig, onmiddellijk voor vergeldingsaanvallen kunnen worden ge bruikt. President Eisenhower aanvaardde gis teren het ontslag van McEIroy als minister van Defensie. McEIroy's plaats vervanger Thomas S. Gates werd tot ztin opvolger benoemd. Gates is sinds juni plaatsvervangend minister van Defensie. Daarvoor was hij. van 19571959, minister van Marine en van 1953 tot 1957 onder-minister van Marine. De 56-jarige Gates heeft in de jongste wereldoorlog bij de Marine gediend. Hij is bankier geweest. Ds. J. F. Roth veertig jaar predikant VERLEENDE TE HOOGMADE BIJSTAND IN PASTORAAT Maandag is het veertig jaar geleden, dat ds. J. F. Roth uit Ruurlo werd be vestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat ds. Roth in 1919 door het pro vinciaal kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 7 de cember van datzelfde jaar door zijn va der te Sloten in de classis Sneek in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubi laris verder nog te Almkerk 1922 tot 1927; Scheveningen 1927 tot 1929; Zoe- termeer 1929 tot 1934; IJsselmonde 1934 tot 1938; Hilversum 1938 tot 1944: 's-Gra- veland 1944 tot 1947; Sliedrecht 1947 tot 1949 en tenslotte nog precies acht jaar te Nieuw-Loosdrecht waar hem met in gang van 1 mei 1957 op ruim vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Roth zich te Hoogmade in de classis Leiden, waar hy tot 1 december van het vorige jaar anderhalf jaar bijstand in het pasto raat heeft verleend. Sinds 7 december van het vorige jaar is de jubilaris nog werkzaam als predikant-voorganger van de rechtzinnig hervormde evangelisatie- vereniging te Ruurlo. Advertentie WIJNHANDEL SINTERKLAAS zegt 't U en COSTER levert 't U. Zoete Spaanse wijn per fles f 2.—. Bij 12 flessen de dertiende gratis. Ook voor leuke surprises Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenI Op grond van belangrijke ontdekkingen was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen. t £jMHZ2sIZ22HHfc lagen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, «ant die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabt. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 UDL 13.60 Het hart stokte (Speciale berichtgeving) Het hart stokte de man in keel. toen een dezer nachten ae t wachter van de lichttoren Branda- ris op Terschelling werd opge- f schrikt door een luide knal en glasgerinkel. Aanvankelijk dacht 1 hij aan een springende mijn, maar nader onderzoek in de toren bracht aan het licht, dat een zware, zwar- i te eend met volle kracht door het i bijna 1 cm. dikke glas van het i lichthuis was gevlogen en temidden van een ware- ravace van glas f splinters lag te zieltogen. Ook een 1 der lenzen van de lichtkegel was 1 beschadigd. Het mechanisme was 1 echter niet gestoord, zodat de lich- i ten konden blijven draaien. Het is nog nimmer voorgekomen, dat een vogel dwars door het i torenglas heenvloog- VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Regeringsultz.: Biologisch onderzoek voor het natuurbehoud, door dr. M. F. Mörzer Bruyns, hoofd v. h. Rijks instituut voor veldblologisch onderzoek ten behoeve v. h. natuurbehoud. 18.10 Gram. 18.15 Spectrum v. h. christelijk organisa tie- en verenigingsleven, lezing. 18.30 Gram. 18.45 Boekpespr. 19.00 Nws. en weerber. 10.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Blaas- ork. 20.1' Ieder één, voor ledereen, toe spraak. 20.20 Ork. en piano. 21.10 Gram. 21.15 Vraagteken ln het Noorden, klankb. 22.30 Koorzang. 22.35 Nws. 22.40 Zaalsport- ultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Pla- tennleuws. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 nt. VARA: 18.00 Nws., comm. en act. 18.30 Lichte muz. 18.55 VARA-Varla. 19.00 V.d. kleuters. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pro- menaae-ork. en solist 20.55 Een dag als alle andere dagen, hoorsp. 21.50 Lichte muz. 22.20 Keuren en kiezen, praatje. 22.30 Nws. 22.40 Lichte nutn. 23.05 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.20 Jazzmuz. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10 V.d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Interview. 20.30 Filmprogr. 21.10 Intermezzo. 21.20 Rep. turnen te Amersfoort. Advertentie GASFORNUIZEN Grammofoonplaten met toneelscènes (Van onze Amsterdamse correspondent) Binnen enkele weken z;al door een Amsterdamse grammofoonplatenmaat- schappij een plaat op de markt ge bracht worden, waarop de acteur Ko van Dfjk de forumscène van Marcus Antonius uit „Julius Caesar" van Shakespe<are en aan de andere kant de rede v< in Danton voor het tribunaal uit „Danton's Dood" van Büchner. Met deze (33-toeren-) grammofoon plaat wil de maatschappij een initia tief gestalte geven, dat naar zij hoopt zal uitgroeien tot een platencollectie van een groot deel van het toneel repertoire. Inmiddels hebben de opnamen voor twee volgende platen reeds plaats ge had Het betreft hier een enigszins gecou peerde „Gijsbreght van Aemstel" van Vondel. Hierin spelen Johan Schmidt als Gijsbrght, Ellen Vogel als Badeloch. verder Guus Hermes, Ko van Dijk, Paul Huf, Ton Lutz, Henk van Ulsen, Max Croiset, Johan Fiolet en Lous Hensen. Man achter de schermen is de heer G. B. Piesaar .enthousiast toneelliefhebber en programmaleider van de maatschap- pii. „In het buitenland bestaan deze to neelgrammofoonplaten allang. Ik vroeg mij af, waarom zoiets niet in Nederland zou kunnen. Wy zijn er pas kort mee bezig, maar het blijkt dat er vooral on der de acteurs en actrices grote belang stelling bestaat. Van vele kanten is mfj al medewerking toegezegd". Gisteren voegden zich Caro van Eyck en Rika Hopper in de rij van degenenj die hun medewerking hebben toegezegd: Albert van Dalsum, Magda Janssens, Mary Dresselhuys, Ank van der Moer, Fie Carelsen, Fien de la Mar, de Bou- bers, Johan Kaart en Johan Boskamp. „De bedoeling is dat de uitgave van onze platen parallel komt te lopen met het speelplan van de diverse toneelgroepen. Na iedere première zullen wij dan met de hoogtepunten uit het stuk op de plaat komen", aldus de heer Piesaar. die voorts overweegt ieder jaar de hoogte punten van het toneelseizoen vast te leggen als een soort theater-jaarboek. De U.F.A. heeft de vertoningsrechten van de film „Prijs de Zee" van Herman van der Horst voor Duitsland gekocht. De film zal binnenkort worden vertoond. BINNENLAND Zeven viermotorige gecharterde KLM-vllegtuigen zullen in de loop van deze maand van Europa naar de V.S. vlie gen met aan boord 600 Amerikaanse mili tairen. die thuis hun kerstverlof zullen doorbrengen. De toestellen vertrekken uit drie verschillende Europese steden naar New York. Voorts zal de KLM ln de maand december chartervluchten over de Atlantische Oceaan uitvoeren ten behoeve van de Ned. Marine, een oliemaatschappij en de Harvard Universiteit in Cambridge (Mass.) Ter gelegenheid van het Zweden-Jaar zal ln het Prinsenhof te Delft van 12 december 1959 tot vermoedelijk eind fe bruari 1960 een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen van Prins Eu- gen, de broer van wijlen Koning Gustav V. Op 64-Jarige leeftijd ls te Vught overleden de heer lr. J. P. A. M. Petit, directeur van de N.V. Provinciale Noord- Brabantse Elektriciteitsmaatschappij te 's-Hertogenbosch De voorzitter van de Vereniging van Brandassuradeuren ln Nederland, de heer J. E. Knlght. heeft gistermiddag ln het Kurhaus te Scheveningen de Raad van Toezicht op het brandverzekeringsbedrljf geïnstalleerd. De raad bestaat uit perso nen die niet op het gebied van de ver zekering werkzaam zijn. Verzekerden die menen, door hun brandassuradeur onjuist te zijn behandeld, kunnen bij de raad een schriftelijke klacht Indienen. Tot de op richting van de Raad van Toezicht is be sloten door de brandverzekeraars zelf. In de ouderdom van 101 Jaar ls gis teren overleden mevrouw de wed. I. van der Linden, gewoond hebbend aan het Oude Veer te Papendrecht. Mevrouw Van der Linden stona ln Papendrecht bekend als „Opoe Ingetje". De Ned. Vereniging van Tweelingen ten behoeve van Wetenschap en Volksge zondheid" zal 12 december haar eerste Jaarvergadering te Utrecht houden. De vergadering wordt geopend door de De venter arts dr. J. W. Bruins, voorzitter sinds de oprichting op 24 Januari 1959. Het ls de bedoeling ln het voorjaar van I960 een derde tweelingencongres te hou den. Op 14 en 15 december zal de ver eniging „De Nederlandse Baksteenindus trie" te Arnhem haar jaarlijkse „baksteen- dagen" houden. Van 9 tot 14 mei zal te Glasgow een „Nederlandse week" worden gehouden, ge organiseerd door de Nederlandse Kamer van Koophandel te Londen. BUITENLAND Een hoge officier van de Amerikaan se luchtmacht ln Japan ls gisteren Inge gaan op de geruchten over geheimzinni ge „zwarte vliegtuigen" die boven Japan zouden hebben gevlogen en die gebruikt zouden worden voor acties tegen Noord- Korea en communistlsch-Chlna. Hij zei dat de Lockheed U-2, het toestel dat ln de geruchten genoemd werd, nooit over Slbe- rle of het Chinese vasteland heeft gevlo gen. HIJ voegde hieraan toe dat de Lock heed U-2. een experimenteel vliegtuig, ge bruikt wordt door het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) voor het verkrijgen van gegevens over de weersomstandigheden op grote hoogten. Op het ogenblik zijn er drie toestellen van dit type ln Japan. In Japan ls een nieuwe ultra-licht sterke lens vervaardigd die ln de fotogra fie voor vele doeleinden zal kunnen wor den aangewend. De lichtsterkste objectle ven waren tot nu toe de F 1.1 en de F 0.7 (uit holle en bolle lensdelen samenge steld). maar het nieuwe objectief van de Toklose hoogleraar Sjotaro Josjida haalt F 0.159, hetgeen een grote lichtwlnst be tekent. Prof. Josjida neeft tien Jaar aan zijn vinding gewerkt. Het vijfdelige objec tief (waaronder een geheel vlakke lens) corrigeert ook de vlgnettering van de uit sluitend hol-bolle lenzenstelsels en heeft een sterke groothoekwerking. De noodtoestand die vier laar gele den op Cyprus werd afgekondigd zal deze week worden opgeheven, zo is officieel te Nicosia bekendgemaakt. De Newyorkse handelaar H. P. Kraus heeft gisteren te Londen 65.000 pond (on geveer 700.000 gulden) betaald voor een geïllustreerd handschrift over de Open baring van Johannes. Het was de hoogste prijs die ooit voor een boek is betaald. Vorig Jaar kocht Kraus eveneens bij Sotheby te Londen een verlucht hand schrift voor 39.000 pond. Het semt-officlele blad „Al Gom- hourla" heeft bekendgemaakt, dat de Ver enigde Arabische Republiek het met het Amerikaanse Fonds voor Ontwikkellngs- leningen eens ls geworden over een lening van 50 miljoen dollar voor de financiering van zeven Industriële projecten. De direc teur van het fonds. Vance Brand, heeft de vorige week een bezoek aan Cairo ge bracht. Het blad meldde voorts, dat er met de Wereldbank overeenstemming is bereikt over een lening van 56.5 miljoen dollar voor de ontwikkeling van het Suez- kanaal. Griekenland zal ln december een postzegel met de beeltenis van Imre Na- gy en de woorden „vrijheid voor alle vol keren" uitgeven ter herdenking van de Hongaarse opstand in 1956. Zoals bekend heeft de Griekse regering onlangs vergeefs geprotesteerd tegen de uitgifte van een Russische postzegel met de beeltenis van de Griekse Journalist Glezos die gevangen zit wegens spionage. Het Tsjecho-Slowaakse persbureau Ceteka meldt dat bij opgravingen ln Ll- benlce nabij Kolln een Keltische offer plaats is ontdekt. Er werden voorwerpen gevonden die dateren van het einde van de vierde en het begin van de derde eeuw voor Chr. De „Franse federatie tegen atoom bewapening" heeft een oproep onder tekend door 350 personen, tot de regering gericht, waarin zij deze verzoekt af te zien van kernproeven en ln te stemmen met verbod van kernwapens. De onderteke naars zijn schrijvers, geleerden, kunste naars. dertig rooms-katnolieke geestelijken onder wie de bisschop van Kamerljk. mgr. Guerry. en een veertigtal predikanten. Het mislukte Amerikaanse maanschot van de vorige week heeft circa vijftien miljoen dollar gekost. Men moet met een tweede poging wachten tot een nieuwe ra ket klaar ls. Dat kan nog wel een maand of twee duren, zo is gisteren door een woordvoerder in Washington bekend ge maakt. De Ver. Arabische Republiek zal een speciale vergadering van de Arabische Liga bijeen roepen ter bespreking van Israëli sche plannen voor aftappen van de Jor- daan ten behoeve van bevloeiingswerken ln de Negeb-woestyn. De Sovjetrusslsche ambassadeur ln Teheran, Pepof, heeft de afgelopen week viermaal besprekingen gevoerd met de Perzische minister van Buitenlandse Za ken. Abbas Aram, en hij ls eenmaal door de Sjah in audiëntie ontvangen, zo mel den Perzische politieke waarnemers. Vol gens hen probeert hy de meningsverschil len tussen de Sovjet-Unie en Perzle wat bij te leggen voor president Elsenhower op 14 december een kort bezoek aan Per zle brengt. De Sovjet-Unie zou bereid zyn enige concessies te doen om de groeiende sympathie voor het Westen in Perzle tegen te gaan. Een Soedanese krijgsraad heeft giste ren vier officieren, die betrokken waren ln de op 7 november ]J. mislukte staats greep. te Khartoem ter dood veroordeeld. Vier andere beklaagden kregen gevange nisstraf. piekfijne keuken met 'n JUNKER RUH Dodelijk verkeers ongeval te Ter Aar De 70-jarige heer F. J. Kerkhoven een bekende persoonlijkheid in Ter Aar is gisteravond in zyn woon plaats het slachtoffer geworden van een dodelyk verkeersongeval. Omstreeks halfacht liep hy met zijn onafscheidelijke hond te wandelen op de Aardamseweg, waar de heer Kerk hoven woonde met zijn twee dochters. Vermoedelijk heeft hij bij het overste ken van de rijbaan niet gezien, dat achter de autobus, welke hy eerst liet passeren, nog een andere reed. Hij werd door die tweede autobus gegre pen en moet op slag dood geweest zijn. De heer Kerkhoven heeft tot zijn 65-jarige leeftijd voor de klas gestaan in de school van het Chr. Volksonder wijs te Ter Aar. Ook is hij vele jaren onderwijzer geweest aan de Herv. Zon dagsschool. Hij was eens voorzitter van het Bouwfonds der Ned. Herv. Kerk en tot zijn dood voerde hij de admi nistratie van het Ziekenfonds Aardam. Na 49 stemmingen nog steeds geen resultaat Na 49 stemmingen in de Algemene Vergadering der V.N., waarvan de Jong ste zes gisteren zyn gehouden, is nog steeds geen elfde lid van de Veiligheids raad aangewezen. Het gaat hierby, als bekend, om Tur kije en Polen, waarbij het Westen in grote lijnen Turkije en het Oosten voor Polen steunt. „In grote lijnen", daar een enkel land uit het Westelijke kamp de Poolse kandidatuur steunt. Bij de 49ste stemming zyn 42 stemmen op Turkije en 32 op Polen uitgebracht. Enkele leden van het Britse Gemene best hebben als compromis voorgesteld, dat Turkije en Polen elk een jaar lid van de Veiligheidsraad zullen zijn. Polen heeft dat echter afgewezen. WOENSDAG Den Burcht. Ontspanningsavond Alg Bond van Ouden van Dagen. 7 uur nam Middelweg 38: Moedercursus Groene Kruis. 7.30 uur nam Ryksmuseum voor Volkenkunde: K. en O.-cursus. Spr. dr. P. H. Pott over: „Het Buddhisme en zyn kunst". 8 uur nam. DONDERDAG DoelenkazerneCabaretprogramma Dienst Welzynszorg. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's Getuigen. 7.25 uur nam. In den Vergulden Turk: Buitengew. aandeelhoudersverg. N.V. Leldsche Wol- spinner y. 11 uur voorm. Koksschool (Doelenkazerne): Sint Nlco- laasfeest. Cabaret o.l.v. Han Bakker. 8 uur nam Levendaal 1: Cie Huishoüdeiyke Voor lichting. Verpakken van St.-Nlcolaasge- schenken. 2.30 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. VRIJDAG ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm.. bybelstudle 11 uur. ds. B. Slond van Den Haag. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hova's Getuigen. 5.30 uur nam. Volkshuls: Poppentheater „Harlekyn" speelt „Het geheim van de flesgeest". 3 u. nam. MAANDAG Stadsgehoorzaal: Prysultreiking Vebo. 7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Auberge Francais® (Kloksteeg 19): Ten toonstelling Pieter Glltay en Rein Dool (tot 12 december) Lakenhal: Haagse Kunstkring Werkd 104 uur; zondags t4 uur nam (tot 7 december) d Werfpark lTen toonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 -12 en i 4 Zon- en feestdagen 2 4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur. (tot 28 fe bruari). DE BIOSCOPEN Luxor „De blauwe engel". 18 laar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo „Slavinnen van Carthago". 18 laar Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR DONDERDAG 3 DECEMBER KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8 18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Ge- wyde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land en tulnb.meded. 12.38 Draalorgelmuz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.35 Amus.muz. NCRV: 14.00 Metropole-ork. 14.45 Gram. 15.05 Sopraan en piano. 15.35 Gram. 16.00 Ver kenningen ln de bybel. 16.20 Holland Fes tival 1959: Kamermuz. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Lichte muz. 18.15 Sport- rubriek. 18.30 Milit. muz. en comm. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Vocaal ens. 22.30 Nws. 22.40 Zaal- sportultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconcert 23.30 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwydlng. 10.00 Gram. 10.40 V. d. kleuters. 11.00 V. d. vrouw. 11.15 Het Conc.gebouw-Ork. 11.45 V. d. vrouw. 12.00 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 V. d. vrouw. 14.30 Blaaskwintet. 15.05 Juanita Tenorlo, hoorsp. 15.45 Viool en piano. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzumz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Sportpraatje. 18.25 Gesproken brief. 18.30 De Peperno tenkoning, zangspel. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. porgr. 20.00 Nws. 20.05 Omr.- ork. en sol. 21.15 De Koningin en de Ket terse. hoorsp. 22.15 Lichte muz. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Journ. 22.55 Sportact. 23.05 Fanfaremuz. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Documentair progr. 20.50 Zyt Welle- kome, t.v.-spel BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 309 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. en sol. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 School radio. 16.00 Gevar. muz. 16.40 Nws. gram. 17.15 Kritieken. 18.00 V .d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Interviews. 21.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Act. 23.00 Ork.conc. 23.30 Lezing. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nw. en weerber. 0.060.36 Piano recital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Orgelspel, verz.progr. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.) 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 nws.) 16.45 Milit. muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Thea ter- en fllmmuz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en wedstr. tussen scho len. 21.00 Samenzang. 21.30 Nws. en brie- venbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Jazzmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ka mermuz. 16.05 Sol.conc. 16.30 Oude ka mermuz. 17.00 Nws. 17.50 Gevar. muz. 19.00 Nws. 20.30 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.10 Gram. 23.15 Hedendaagse muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 14.05 Kamermuz. 16.40 Ge var. muz. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 20.00 Ork.conc. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Barokmuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Franse les. 16.17 Festival v. Jeugdmuz. te Neerpelt. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V .d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Rep. 19.40 Vlaamse liederen. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Gram. 20.30 De academie der disco- flelen. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Ra dio-universiteit. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 12.30 Ham mondorgelspel. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 14.18 Gram. 14.30 Gevar. muz. 14.55 Gram. 15.30 Idem. 16.05 Gram. v .d. Jeugd. 16.30 Ork conc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Viool en plano. 17.45 Gram. 19.30 Nws. 22.00 Wereldnws. 22.10 Vrije tyd. 22.55 Nws. Advertentie WAT U OOK GEEFT... HOREN ER BIJ M nylons v.a. 2.75 II Trianon „Opmars naar de galg". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Een kogel gemerkt X". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.16 uur. Zon dag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur Casino „Trapeze". 18 jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De stille Amerikaan" 18 jaar. Te Leiden is geopend de Apotheek „Tot Hulp der Menscnheid", Hooigracht 48. tel. 21060. Bij geen gehooi bij Uw bulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Llmbur Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagm Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Bordeaux Grenoble Berlijn Frankf >rt München Zürlch Genève f Kjcarno Wenen Innsbruck Belgrado Alaccio Madrid hedenmorgen 7 uur) d bC 2 S 5 2 72 P weer wind m.s. x2 SM c S c -r cN geh. bew. w.stll 5 4 0 motregen zzw 2 5 5 0.3 geh. bew. wzw 3 5 4 0 geh bew. zzo 2 7 5 0 motregen w.stil 6 5 0.1 motregen w.stll 4 4 0.2 motregen w.stll 5 4 0.2 motregen w.stil 4 3 0.5 motregen w.stll 3 2 0 4 geh. bew. w.stil -2 -0 0 regen o 6 5 4 0 geh bew ono 4 5 4 0.2 geh bew o 13 7 6 0 zwaar bew z 5 7 1 5 mist w.stll 3 -1 0 geh. bew. w.stil 4 3 1 mist no 1 4 1 0 mist n 1 9 2 11 geh bew nw 6 8 4 0 geh. bew. o 4 11 3 0 geh. bew w.stll 8 2 0 licht bew w 1 15 -0 0 geh bew w.stll 4 -1 0.1 licht bew w.stil 5 -2 0 zw bew ozo 2 6 -2 19 licht bew. ozo 10 11 6 0 half bew. w 6 13 3 0 geh. bew. zzo 5 14 11 0 regen no 5 8 7 zw. bew. w.stll 10 3 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2