Minister De Schrijver (in Kongo) bereikte compromis met de Abako WEERBERICHT Inlandse partijleiders voor bliksemoverleg naar Brussel Miljoen Franse ambtenaren in ééndagsstaking DE GAULLE'S STEUN VOOR STATUS VAN WEST-BERLIJN Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 No. 29914 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Wees kieskeurig, kies iets keurigs I nylon enkiets v.a. 3,50 wollen dassen 3,95 Shetland shawls 8,90 flanel pyama's 14,75 crochet autogloves „16,90 Terylene shirts 19,75 Ital. pullovers 29,50 kamerjassen 39,75 House of England Amsterdam - Den Haag i Eindhoven - Hilversum - Bussum (Telegrafisch van onze Reisredacteur W, L. Brugsma) Leopoldville Minister De Schrijver schijnt bij het scheiden van de markt de Kongolese verkiezingen te hebben gered door een com promis met de Abako. Deze bond van leden van de Bakongostam (800.000 man sterk en overwegend voorkomend in Leopoldville en omstreken), wilde aanvankelijk de over heel december uit te smeren gemeentelijke en gewestelijke verkiezingen boycotten en eiste later een ronde-tafelconferentie in Brussel als voorwaarde tot deelneming. Na moeizame onderhandelingen tussen de minister en de Abako (plus coalitiegenoten) zou thans het volgende zijn besloten: vertegenwoor digers van de Abako en van de Nationale Kongolese Beweging (van elk een), vermoedelijk de leiders Kasavoeboe en Kalondji, zouden vandaag naar Brussel vliegen. Zij zullen worden vergezeld door twee vertegenwoordigers van de Asso-eco-bond van Bangala (uit Boven- Kongo) die een tegenwicht moeten vormen. De Assoreco is nauw ver bonden met de nieuw opgerichte PNP (Nationale Partij der Vooruit gang), ontstaan uit een fusie van 25 partijen en partijtjes, ethnische en belangengroepen, die zich in steun en sympathie van de Belgische autoriteiten verheugen. golese staat, thans aan een bliksemcon- ferentie van twee dagen voornamelijk symbolische waarde toekent om het ge zicht te redden, hoewel het mogelijk blijft dat een fikse prijs zal worden ge vraagd voor deelneming aan de verkie zingen. Minister De Schrijver hecht terecht grote waarde aan die verkiezingen, meer dan sommige Belgische kringen in Kongo, die de Abako (ongetwijfeld de voorhoede van het Kongolese nationa lisme), als het zwarte schaap zien. Boy cot door de Abako zou het risico van ernstige sabotage van de verkiezingen en zelfs onlusten van de Bakongo's in Leopoldville meebrengen, zelfs ook in sommige districten, waar de Bakongo's honderd procent van de bevolking vor men. Verkiezingen op het nippertje gered De minister probeerde aanvankelijk de Abako te bewegen tot een vooraf gaande belofte van deelneming aan ver- kiezingen, alvorens haar naar Brussel te laten gaan, maar daar vloog de Abako niet in. Mocht de Abako in Brussel ge noegdoening verwerven, dan zou zij nu voor het sluitingsuur der indiening van kandidatenlijsten op 4 december haar fiat naar Leopoldville telegraferen. Al gemeen wordt aangenomen dat de Abako, die aanvankelijk vergaande be loften en concessies eiste inzake snelle onafhankelijkheid van een federale Kon- Advertentie Vliegramp in Amerika eist 25 levens Een passagierstoestel van de Ameri kaanse binnenlandse luchtlijn Allegheny Airlines is gisteren in een sneeuwstorm in de bergen van Pennsylvanië veronge lukt: 25 inzittenden, van wie 21 passa giers, kwamen om het leven, één passa gier werd zwaar gewond met een heli kopter van een reddingsploeg naar een ziekenhuis overgebracht. De 100.000 er uit! In de Staatsloterij is vandaag de hoofdprijs van f. 100.000 uitgeloot. Het winnende lot was no. 15959. De series van dit nummer zijn ver kocht in Amsterdam, Rotterdam, Zut- phen, Haarlem en Eindhoven. Meer wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen. Matige latex krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen zuid en zuid-west. Over het algemeen dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 DECEMBER Zon op: 8.27 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 11.05 uur; onder: 20.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.02 en 17,22 uur. Laagwater te 0.48 uur en 13.09 uur. Dit Blad bestaat uit 14 pagina's Reden voor optimisme De oplossing die de geduldige De Schrijver thans met de wantrouwige Kongolezen bereikte, wekt optimisme. Het lijkt er immers op, dat alle partijen van betekenis zullen deelnemen aan de verkiezingen voor de plaatselijke en ge westelijke raden waaruit straks de ge sprekspartners zullen worden gerecru- teerd, die in januari 1960 aan de grote rondetafel in Brussel zullen aanschuiven, teneinde de vorming (in 1960) en de status van de provinciale raden en ver volgens de vorming van een Kongolees parlement en een centrale regering te bespreken. Via interne autonomie van de Kongo zal zulks moeten voeren naar onafhankelijkheid. Dat dit een weg vol obstakels zal zijn, waarop de Kongole zen de Belgische regering tot steeds groter spoed zullen drijven, staat vast. Politieke onervarenheid en interne ethnische conflicten compliceren Kon go's partij probleem tot in het ongelofe lijke. Algemene deelneming aan de hui dige verkiezingen van 5 tot 30 december (de grote steden stemmen de 20ste) zou intussen een belangrijke stap in de goede richting zijn. Koel of hartelijk? Onze Brusselse correspondent telefo neerde hedenochtend: Is het psychologisch juist de Kongo lese leiders eerder koel en waardig te onthalen of dienen zijn integendeel in de bekende Brusselse sfeer te worden gebracht? Om de Kongo te redden is men natuurlijk tot veel toegeving be reid. Dat de moeilijkheden door het be zoek van de Kongolese leiders aan Brussel uit de wereld zouden zijn gehol pen, gelooft hier niemand. Immers, de Abako en de MNC (Mouvement National Congolais, d.i. Nationale Kongolese Be weging) zijn van oordeel, dat de Kongo een federale staat zal moeten worden, een idee dat door de Belgische autori teiten niet wordt aanvaard, althans tot- nutoe. Anderzijds willen de beide Kon golese partijen dat reeds in januari 1960 een Kongolese regering zal worden ge vormd, terwijl de Belgische autoriteiten in Leopoldstad en Brussel eerst in maart 1960 provincieraad-verkiezingen willen organiseren en pas in oktober van dat jaar een Kongolees parlement. De Kon golese regering, die eventueel in 1961 tot stand zou komen, zou worden gepresi deerd door de Belgische gouverneur- generaal in Leopoldstad, een idee waar van de meeste Kongolese partijen niets willen weten. Er blijven dus tussen de Belgische administratie en de Kongolese politieke leiders ernstige meningver- schillen bestaan; het voordeel van het bezoek der Kongolese leiders aan Brus sel is, dat er opnieuw wordt gepraat. Nog geen akkoord ambtenaren salarissen Het overleg dat 18 november begon in de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg over de toepassing van de vrijere loonvorming voor het overheids personeel, is gisteren voortgezet. De organisaties willen een gemiddelde loonsverhoging van 5met terugwer kende kracht van af 1 augustus 1959, terwijl de regering zich op het stand punt stelt van een 3% loonsverhoging met ingang van 1 januari a.s.. zulks als voorschot op de definitieve verhoging, nadat de gegevens over de loonsverho gingen in het bedrijfsleven bekend zul len zijn. Het overleg van gisteren heeft nog niet tot resultaten geleid, want op 10 december a.s.. gaat het gesprek verder. Minister Toxopeus zal zich met het Kabinet verder over deze zaak beraden en de vertegenwoordigers met hun orga nisaties. Duizenden kinderen in het land doen in deze dagen hetzelfde als deze peuters ,in de verwachting dat hun liedjes de volgende ochtend rijk beloond zullen worden. (Van onze Parijse correspondent) De Franse krantelezers hebben vanochtend weer een vertrouwd staatje onder ogen gekregen, na melijk van de diensten, die ze vandaag van de overheidslichamen wel en niet mochten verwachten. Een ruim deel van het ambtenaren korps (ongeveer een miljoen man) zou vanwege oningeloste looneisen door de regering vandaag weer eens verstek laten gaan. De sta king wordt door de voornaamste vakverenigingen ondersteund. Brieven werden vandaag ver zonden. noch bezorgd. De telefoon werkte, buiten het lokale verkeer, op halve of op nog mindere kracht. Vuilnis werd weer eens niet opge haald. Musea en de stadsparken bleven gesloten. Doodgravers hiel den de armen over elkaar gekruist. Op de vliegvelden heerste maar een bescheiden bedrijvigheid zo had de KLM haar drie vluchten AmsterdamParijs vice versa ge annuleerd maar de autobussen en de metro's reden gewoon in Parijs. Veel ongerief derhalve. Maar de sta king vertoonde toch ook een enkel lichtpunt: reizigers naar het buitenland konden zonder douane-controle de grens passeren terwijl ook de belastinginspec teurs en -inners zich bij de staking had den aangesloten! De ambtenaren eisen salarisherzie ning. Men schat de vermindering van de koopkracht in de laatste twee jaar op 12 pet. De Franse minister van Financiën, Pinay, acht evenwel in de huidige omstandigheden een salarisver hoging van 3 of 4 pet. verantwoord. Broodstaking in Oostenrijk plotseling afgebroken (Van onze Weense correspondent) Na tussenkomst van vooraanstaande politieke persoonlijkheden heeft de Oos tenrijkse vakbond van de werknemers plotseling het besluit genomen om de broodstaking onmiddellijk af te breken. Over de gestelde eisen zou eerst in de loop van vandaag worden onderhandeld. De staking was zo impopulair, dat vooral de leiding van de socialistische partij ongunstige politieke uitwerking vreesde. Daarom werd ervan bovenaf aangedrongen op onmiddellijke bijleg ging van het conflict. Westduitse piloten dezer dagen vrij (Van onze correspondent in Bonn) Vanwege de Tsjechische mili taire missie te Berlijn is gisteren verklaard, dat de twee sedert 22 oktober te Praag gevangen gehou den Westduitse straaljagerpiloten dezer dagen zullen worden vrijge laten. Deze mededeling werd gis teren gedaan aan een tweetal socialistische Bondsdagleden, die bij de missie om een visum hadden gevraagd voor een reis naar Tsjecho-Slowakije. Zij wilden te Praag met de beide vliegers spre ken. Dat was niet nodig, deelde de Tsjechische militaire missie daarop mee. want beide piloten zullen toch binnenkort worden vrij gelaten Men verwacht nu te Bonn, dat de vlie gers nog deze week aan de Tsjechisch- Duitse grens aan de Westduitse politie zullen worden overgegeven. Daarmee Is de vrees, die hier korte tijd heeft ge heerst, dat de Tsjechen de beide piloten een proces zouden aandoen, waarschijn lijk geheel weggenomen. De Tsjechen hebben toch al een niet bijster goed figuur in deze affaire geslagen door de vliegers wekenlang vast te houden zon der de buitenwereld hiervan op de hoogte te stellen Een proces zou Praag evenwel in een nog onprettiger daglicht j hebben gesteld, nog temeer daar van Russische zijde dergelijke pseudo-juri- dische show-voorstellingen op het ogen blik niet gewenst geacht zouden worden. Inmiddels zijn de beide vliegers, die in de ochtend van de 22ste oktober met een straaljager van het type F-84-f per ongeluk over de Tsjechische grens ge raakten en boven Tsjecho-Slowakije verongelukten waarna zij zich per para chute wisten te redden, vandaag reeds 42 dagen in Tsjechische gevangenschap. De Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer (links) in ge sprek met de Franse premier Debré tijdens zijn besprekingen in Parijs. Soekarno's beleid President Soekarno heeft gisteren in het Indonesische Parlement verklaard dat hij een eind zal maken aan zijn regeringsbeleid door decreten, wanneer de Volksadviesraad zoals beoogd wordt gevormd zal zijn, aldus meldt .Antana". De president deelde dit mede, nadat enkele Parlementsleden hem vragen hadden gesteld over de geldigheid en het gezag van enkele recente presiden tiële decreten. De Volksadviesraad, aldus president Soekarno, zal bekleed worden met de opperste soevereine macht en zal wor den gevormd door leden van het Par lement en andere personen uit diverse sociale en „functionele" groeperingen die door de president zullen worden benoemd. ADENAUER IN PARIJS Ondanks wederzijdse sympathie in laatste tijd toch spanningen tussen beide landen President De Gaulle heeft Bondskanselier Adenauer gisteren toegezegd, dat hij diens standpunt ten aanzien van de status van West-Berlijn op een topconfe rentie zal steunen, zo is in kringen die in nauw contact met de kanselier staan meegedeeld. Deze verzekering is het eerste resultaat van het bezoek dat Adenauer aan Parijs brengt. Op de eerste dag der besprekingen werd de kwestie-Berlün uitgebreid door De Gaulle en Adenauer behandeld. Deze laatste staat op het standpunt dat de status quo in West-Berlijn, waarbij Amerikaanse, Britse en Franse strijdkrachten in de stad zijn gelegerd, voor het ogenblik ongewijzigd dient te blijven. Een officiële Franse woordvoerder zei dat men het erover eens was dat het vraagstuk Berlijn op een topconferentie tussen Oost en West slechts als onder deel van het gehele Duitse probleem moet worden behandeld. Ook hier ontwaardt de grijsaard uit Bonn een bedreiging voor de opbouw van een eensgezind Europa, dat, volgens zijn vaste overtuiging, zijn vrijheid al leen door hechte banden met Engeland en Amerika zal kunnen garanderen. In dat verband zal Adenauer ook zeker aandringen op intiemere relaties met Engeland, dat de laatste tijd zich nu juist weer wat dichter bij continentaal Europa aan zou willen sluiten. De kloof tussen het Europa der zes en de zeven landen van de vrijhandelszone zal bij dit punt ongetwijfeld ook weer op tafel komen. Europa en de banden met Engeland-Amerika O De Franse verzekering van steun was in het bijzonder welkom voor de Duitse delegatie te Parijs, omdat men kort voor de aankomst in de Franse hoofdstad in lichtingen uit Washington had ontvan gen dat de Amerikaanse regering ertoe zou neigen nieuwe concessies aangaande West-Berlijn aan de Sovjet-Unie te doen indien de Russen tegelijkertijd met be hoorlijke concessies zouden komen. Adenauer en premier Debré hebben voorts overeenstemming bereikt over de „voorbereidingen voor de topconferen tie" Er was voorts gesproken over de toekomstige betrekkingen tussen de Europese Economische Gemeenschap <EEG, de Zes) en de kleine vrijhandels zone (de Zeven), maar officiële woord voerders wilden geen bijzonderheden geven. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Ofschoon beide staatslieden tijdens hun zeven voorafgaande ontmoetingen sinds De Gaulle's terugkeer aan de macht een hoge mate van wederzijds begrip en, zoals men aanneemt, sym pathie hebben weten te scheppen, zün er toch wel enkele spanningen tussen beide landen opgetreden. In Bonn heeft men met enige ongerustheid een zwaar der nationalistisch accent in de recente redevoeringen van De Gaulle menen te beluisteren. Niet alleen in Bonn trouwens acht men met name De Gaulle's afwijzing van de militaire integratie een direct gevaar voor de eenheid en verdere uit bouw van de Noordatlantische verdrags organisatie. Nadat De Gaulle zich vorig jaar ook metterdaad bleek te hebben uitgesproken voor economische integra tie in het raam van de Euromarkt, ziet de kanselier in zijn militaire beleid een inconsequentie of een stap terug waar over hij in ieder geval graag een nadere opheldering zal ontvangen. De gran- deur-politiek van de generaal zal, zo vreest de Westduitse staatsman, het chauvinisme in Frankrijk alleen maar kunnen stimuleren en indirect op de duur ook een reactie in de Bondsrepu bliek op moeten roepen. Het tweeweekse bezoek van premier Kroesjtsjef aan Frankrijk is een ander voorwerp van Westduitse bezorgdheid. Steekt achter die invitatie niet het Franse verlangen de rol van derde macht tussen de Sovjet-Unie en de Anglosaksische mogendheden te spelen? Botsingen (loor mist en onvoorzichtigheid Minstens zes auto's zün gistermor gen tussen acht en tien uur zwaar of onherstelbaar beschadigd bü drie bot singen, die onder Waddinxveen plaats hadden op de Rüksweg UtrechtDen Haag. De Waddinxveense politie werd even na acht uur voor de eerste maal ge alarmeerd voor een personenauto, die door de wegafscheiding was gevlogen en op de linkerrijbaan in tegen een tegenligger was gebotst. De bestuurder had plotseling moeten afremmen, toen hij een andere wagen wilde inhalen. Daarbij had hij de macht over het stuur verloren. De bestuurders van de beide botsende wagens moesten naar het ziekenhuis te Gouda worden over gebracht. Om tien voor halftien naderde een wagen uit Doetinchem mei grote snel heid de geopende brug over de Gouwe. Waarschijnlijk door de mist zag de be stuurder de voor de brug staande file auto's te laat, reed erop in en ver oorzaakte een kettingbotsing, waarbij drie auto's werden vernield. Even later deed een wagen uit Leer- sum hetzelfde. Ook hier zag de be stuurder geen kans zijn auto tijdig tot stilstand te brengen en veroorzaakte opnieuw een botsing, waarbij enkele wagens werden beschadigd. Nationalisatie in Indonesië De Indonesische regering heeft 167 industriële en mijn bouwondernemingen genationaliseerd, aldus meldt Antara. Verscheidene der genationaliseerde be drijven waren Nederlands eigendom.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1