ff footed Katwijkse treiler M col aas Senior kon (nog) niet worden overgedragen Sir Winston Churchill, de grootste Engelsman van deze eeuw: 85 jaar TWEEDE PROEFVAART OP DE VERJAARDAG VAN DE SINT Adres werkgeversbonden over het industrialisatiebeleid Briljante amateurdie soms oplossingen vindtwaaraan experts niet hadden de gedacht Opgericht 1 maart 1860 Maandag 30 november 1959 Derde blad no. 29912 kapitaal-intensieve bedrijven zullen niet of moeilijk aan de gestelde normen kun nen voldoen. De Verbonden bevelen daarom een soepele toepassing van deze premieregeling aan. Voorts wijzen de Verbonden erop, dat het aanbeveling verdient het aantal ontwikkelinkskernen beperkt te houden. De Verbonden heb ben immers de indruk, dat de regering bij de aanwijzing van de primaire en secondaire ontwikkelingskernen te zeer rekening heeft gehoucjen met de ziens wijze van sommige daarbij betrokken provinciale en gemeentebesturen, waar door er een te groot aanbal kernen ia aangewezen. Enkele van deze kernen zijn, vanuit dit gezichtspunt gezien, te dicht bij elkaar, resp. te dicht by reeds be staande industriële centra gelegen. D« Verbonden wijzen er dan ook met nadruk op, dat in het raam van het regionale industrialisatiebeleid ge waakt moet worden tegen het doen van investeringen, zowel door de Rijksoverheid als door provinciale en gemeentelijke overheden, indien niet met redelijke zekerheid vaststaat, dat deze effectief zullen bijdragen tot de regionale industrialisatie. een campagne voor een kortere werk week en voor langere vakanties. De communist George Wake, secretaris van de nationale commissie van „shop ste- verklaarde gisteravond, dat 33 centra- verklaarde gitseravond, dat 33 centra les, voornamelijk in Londen, Manches ter, Birmingham en Southampton met een personeelssterkte van veertiendui zend man, zouden worden getroffen. Om halfacht hedenochtend werd be halve in één derde van de 33 Londense centrales, elders slechts in één enkele centrale gestaakt namelijk in Birming ham. De stroomvoorziening ondervindt geen hinder. Ingenieurs en opzichters hebben het werk van de stakers overal overgenomen. Niettemin hebben de autoriteiten het publiek verzocht zo zui nig mogelijk te zijn met elektriciteit. Dit is de zoveelste wilde staking waar door het bedrijfsleven in Engeland sinds jaar en dag wordt geteisterd. In de af gelopen maanden leek het erger dan het ooit geweest is. De officiële vakbondsbe- sturen staan er machteloos tegenover omdat men in vele gevallen de ..shop stewards" niet in de hand heeft. Dit zijn de zogenaamde vertrouwensman nen van de bonden die in de bedrijven als een soort politieagenten optreden ora te zien of de overeenkomst met de vak organisaties in detail worden nageleefd. Onder de shop stewards oefenen het communisme, dat politiek in Engeland geen voet aan de grond kan krijgen, en de los van Moskou staande Trotskisten soms een belangrijke invloed uit. In een recente humoristische Engelse film getiteld J am allright. Jack", een uit drukking welke betekent ..Wat gaat mij een ander aan" wordt de macht van de ..shop steward" belachelijk gemaakt. Zonder ernstige economische en andere grieven en vooral door het gebrek aan voldoende contact van de bonden met de leden de arbeiders zioh niet zo ge makkelijk laten omzetten. Het zijn vooral de zo kwetsbare open bare nutsbedrijven, welke door een on dergrondse. vrijwel onzichtbare, hand doelbewust worden uitgezocht om het publiek het mes op de keel te zetten in de verwachting dat als gevolg van deze chantage, de eisen ogenblikkelijk zullen worden ingewilligd. De wilde stakers bij de elektriciteitscentrales hebben echter beloofd ziekenhuizen en andere hoogst noodzakelijke diensten van elektriciteit te blijven voorzien, zodat waarschijn lijk in hoofdzaak industrieën en par ticulieren. die op licht en vaak voor verwarming en koken van elektriciteit afhankelijk zijn, de slachtoffers zullen worden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Blggekerke (toez.) G. A. Ode vicaris te Zeist. Aangenomen naar Zwolle (toez.) (als Jeugdpredlkant) G. E. Zevenbergen te Hekelingen naar Mar ken (toez.) E. F. Verbaas, vicaris te Delft. GEREF. KERKEN Beliepen te Schlldwolde H. Kremer. kand. te Eén (Dr.). Bedankt voor 's-Gravenzande (vac. L. J. Boeyinga) J. v. Dalen te Nleuw-Loosdrecht. chili zich altijd zoveel mogelijk tracht te onttrekken aan het advies van zijn dok ters. Dat was ook al zo gedurende de oorlog toen zijn leven door een ernstige longontsteking welke hij In Marakesj opliep aan een draadje hing. Geheel eigen leefwijze Voor de geneesheren die hem behan delen heeft hij meest alleen maar een spottende opmerking over. Dat ken merkt Churchills karakter. In vele za ken beschikt hy namelijk over het unieke talent om vaak verder te zien dan allerlei deskundigen in hun vak. Hij hoort hen aan, denkt er het zijne van en komt met zijn artistieke geest tot oplossingen welke meestal niet in het brein van de expert opkomen. Chur chill, de briljante amateur, heeft dan de grootste binnenpret. Hij heeft ook een geheel eigen leefwijze ontwikkeld, werkt in de ochtenduren op bed, neemt dage lijks verschillende hete baden, eet wat hij lekker vindt, vooral oesters, en houdt zich aan zijn middagslaapje, dat hem geheel fris en rosig in het Lagerhuis doet verschijnen. Als er in het parlement iets bijzonders aan de hand is ontbreekt Churchill nooit, al heeft hij sinds zijn aftreden als premier, ruim drie jaar geleden, niet meer in het parlement het woord ge voerd. Niemand is méér met het Lager huis vergroeid dan Churchill. Hij zal er, als zijn gezondheid het toelaat, waar schijnlijk wel tot het einde van zijn da gen blijven. Aan de verkiezingscam pagne in oktober nam hij deel door tweemaal spreekbeurten in zijn kiesdis trict Woodford te vervullen! Enkele weken geleden wijdde hij het terrein in waarin Cambridge de nieuwe technische faculteit, het Churchillcollege, zal ver rijzen. Hij moest daarvoor een uiterst vermoeiende reis maken door voor dag en dauw per vliegtuig van Kent naar Cambridge te gaan om daar in de gure wind twee bomen te planten. Hy wilde er niets van weten om slechts een klein beetje aarde tegen de wortels van de boompjes aan te gooien, maar spitte met grote kracht de grond om. Na Kerstmis naar Frankrijk Churchill weet natuurlijk wel dat hy zich op zijn leeftijd in acht moet nemen vooral omdat hij kort voor zijn aftreden als minister-president door een beroerte werd getroffen, waarvan hij wonderlijk genoeg volkomen herstelde. De enige voor wie hy wat zijn doen en laten be treft ontzag heeft, is zijn charmante echtgenote die er al vele jaren op haar eigen tactische manier in slaagt hem haar wil op te leggenWaarschijnlijk zal Churchill, zoals hij dat gewoon is, na Kerstmis weer naar het zuiden van Frankrijk gaan om de vochtige, mistige Engelse winter te ontlopen. Advertentie Motor ontivikkelde onvoldoende kracht achteruit Zaterdagmiddag vond op de Nieuwe Waterweg de proefvaart plaats van de Katwijkse treiler „Nicolaas Senior", die is gebouwd op de Scheepswerf „De Dageraad" te Woubrugge. Tot veler verrassing kan het gebruikelijke ceremonieel van de over dracht van het schip dit keer geen doorgang vinden omdat de reder, de heer N. Parlevliet jr., zoals hij in zijn toespraak zei, een schip, dat achteruit onvoldoende kracht kan ontwikkelen niet voldoende zee waardig achtte. De heer Parlevliet zei voorts, dat hij voldoende ver trouwen had in de ingenieurs van de Bronsfabrieken, die de 900 pk. sterke motor geleverd hebben, om voor zaterdag a.s. allen uit te nodigen voor de tweede proefvaart, die dan stellig tot aller tevreden heid zal verlopen. Modern uitgerust Deze wat ongewone gang van zaken moet gezocht worden in het feit. dat de uit 12 in een V-vorm geplaatste ci linders bestaande motor de eerste van dit type is, waarmee een schip wordt uitgerust. Van hetzelfde type motoren zijn er wel reeds enkele met succes ge plaatst in bedrijven aan de wal, waar bij echter nimmer achteruit gedraaid van de heer Parlevliet prees en de behoeft te worden. Na afloop van de proeven, die zowel op zee als op de Nieuwe Waterweg ge nomen werden, bleken de leden van de Scheepvaartinspectie niet bereid het schip goed te keuren en het bekende certificaat af te geven. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden of de inge nieurs zullen de komende dagen on vermoeid werken om te trachten het euvel te verhelpen. Overigens bleek iedereen zeer tevre den over het inderdaad fraaie schip, dat het eerste Nederlandse schip is, dat uitgerust werd men een lopende band losinstallatie. Schipper Klaas van der Plas zal van af de brug het schip op de meest een voudige wijze kunnen besturen. Het schip is namelijk uitgerust met een elektrisch hydraulische stuurinrichting. Met één vinger kan men de ,,stuur- knuppel" bedienen. Daarnaast blijft vanzelfsprekend besturen aan het rad mogelijk. De heer Parlevliet wees er in zyn toespraak nog op, dat het schip de naam draagt van zijn enige tijd over leden vader, die de opdracht aan de fa. Boot heeft gegeven. Hij betreurde het dat hy deze proefvaart niet meer heeft kunnen meemaken. Vurige wens Namens het gemeentebestuur van Katwyk sprak de wethouder H. P. Bloot, die de vooruitstrevende leiding wens uitsprak, dat de regering wel begrip zal tonen voor Katwyks ver langen naar een eigen haven. Spreker noemde het onbegrypelyk, dat men in Den Haag nog maar steeds niet het grote economische belang van een ha ven te Katwyk wil inzien. Hy hoopte vurig, dat de Katwykse visserssche pen eens in een eigen thuishaven zul len kunnen meren. Vervolgens wenste hy schipper Van der Plas een behou den vaart en goede vangst. Een wens, die ook door de heer Parlevliet was uitgesproken. Namens de rederij vereniging te Kat wijk sprak de heer Lammens waarde rende woorden tot de heer Parlevliet, waarbij hij zijn voldoening uitsprak over de naamgeving, omdat daarmee een man werd geëerd, die voor de vis serij in ons land bijzonder veel heeft betekend. Technische bijzonderheden Nadat het schip weer ligplaats had gekozen in de Wilhelminahaven, deelde de heer Boot ons mede, dat de treiler een lengte heeft van 43.96 meter, 7.30 breed is en een holte heeft van 3.8" meter. In het visruim is plaats voor 550 kantjes en 1700 kisten vis. Het schip is uitgerust met de modernste instru menten voor peilingen en navigatie; er is radio en radar aan boord. Het schip biedt plaatsruimte aan 18 man. Verjaardagstaart eclit meesterstuk (Van onze Londense correspondent) Vandaag viert Sir Winston Churchill, de grootste Engelsman van deze eeuw, zijn 85ste verjaar dag en heel Engeland, ja de hele wereld, leeft wegens het bereiken van deze nieuwe mijlpaa1 extra Sir Winston Churchilldie van- daag zijn 85-ste verjaardag viertin gezelschap van zijn echtgenote in zijn woning aan Hyde Park Gate in Londen. met hem mee. Dat bewijst reeds de speciale verjaardagstaart, welke de in Hongarije geboren banketbak ker Frederick Floris, die in Soho Londens luilekkerland zijn zaak heeft, al bijna 20 jaar voor hem maakt. Het is altijd een bij zondere taart waarmee de heer Floris op originele manier hulde wil brengen aan de onvergelijke lijke Churchill. Ditmaal geeft de reusachtige taart uitdrukking aan de universele genegenheid voor Sir Winston. Zij torst een globe van suikergoed waarop met pin netjes alle landen zijn aangegeven welke op speciaal verzoek van de heer Floris die daartoe de diverse regeringen aanschreef, bestand delen voor de taart naar Londen hebben gestuurd. Niet minder dan 157 verschillende landen gaven aan zijn verzoek gehoor. Rusland, China, Egypte en nog enkele an dere landen lieten echter verstek gaan. De taart is versierd met de postzegels van de landen welke bijdrage in natura leverden. De vreemdste ingrediënten komen uit IJsland bananen gekweekt langs de vulkanische stromen! en uit Panama: enkele tientallen grammen gedistilleerd water uit het Panama kanaal! De heer Floris en zijn echtge note, die eveneens een werkzaam aan deel heeft in het maken van Churchills verjaardagstaarten, hebben echter en kele dagen geleden benauwde ogenblik ken beleefd, toen zich in hun bakkerij een ontploffing met brand voordeed. Het heeft maar een haartje gescheeld of de taart was vernield. Zoals meestal verzamelt Churchill op deze feestdag zijn grote familie met de negen kleinkinderen om zich heen in zijn Londense woning in Hyde Park Gate. Hy verschijnt voor het raam of op de stoep voor de verjaardagsfoto, welke naar gehoopt mag worden dinsdag weer iedereen te zien zal krijgen. Nu is de oude Churchill dan al half weg de negentig. Elk jaar verbaast men zich over zijn kolossale vitaliteit al ont gaat het niemand dat de jaren thans steeds zwaarder by hem gaan wegen. Daaraan werd men dezer dagen herin nerd toen hy zich niet in staat voelde dr. Adenauer te ontmoeten. Gelukkig herstelde Churchill zich snel en behoef de het gesprek slechts een dag te wor den uitgesteld. Het is bekend, dat Chur- In uni en het moderne 'ton sur ton' HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Het aantal ontwikkelingskernen beperken! (Speciale berichtgeving) Schipper Klaas van der Plas in zijn scheerstoelzittendmet de „stuurknuppel" in zijn rechterhand Vooral de oudere visers zullen van dit model „stuur' wel wat vreemd opkijken. (Foto Leidsch Dagblad) V er keersonge vallen gedurende weekeinde Op gruwelyke wyze kwam zaterdag avond de 25-jarige J. A. Hofstetter uit Hippolytushoef (Wieringen) om het leven. Met een 120 km. snelheid vloog hij op een motorfiets tegen de afsluit bomen van de brug bij Kornwerderzand.1 Hij had kennelijk niet gezien, dat ze ge sloten waren. De jongeman werd naai de kant van de weg geslingerd, hij was op slag dood. Zijn lichaam werd zwaar verminkt. De motorfiets sloeg door de afsluitbomen, schoot over de nog niet geopend brug, ramde aan de andere zijde nog een afsluitboom en kwam der tig meter verder in botsing met een be stelauto. Deze wagen werd aan de voor zijde geheel in elkaar gedrukt. De zeer geschrokken bestuurder liep geen let sel op. Zaterdagmorgen raakte op de Sta- tensingel te Maastricht een 26-jarige vrouw onder een vrachtauto met opleg ger en was op slag dood. Zij had op een stoeltje achterop haar fiets haar 2-jarig dochtertje. Waarschijnlijk heeft zij de macht over het stuur verloren, toen een daaraan hangend mandje haar bewe gingen belemmerde. Het kindje, dat eveneens was gevallen, bleef ongedeerd. Een 83-jarige heer uit Brunssum werd zaterdagavond door een bromfiets aangereden, toen hij onvoorzichtig de weg in zijn woonplaats wilde overste ken. Enkele minuten na aankomst in het ziekenhuis overleed het slachtoffer. Gistermiddag had te Appingedam een verkeersongeval plaats, waarbij zeven personen min of meer ernstige verwon dingen hebben gekregen. Een personen auto stak zonder voorrang te verlenen aan het verkeer op de nieuwe Rijksweg AppingedamGroningen over. De wa gen werd gegrepen door een kleine be stelauto. Beide wagens kwamen na de botsing in de berm tot stilstand. Van de zes inzittenden van de personenauto werden er vijf gewond. De bestuurder van de bestelauto en zijn echtgenote kregen verwondingen aan het hoofd. Drie personen konden na verbonden te zijn naar huis gaan, vier moesten ter verpleging in een ziekenhuis worden opgenomen. Dubbele stuks aanbieding No-iron overhemden* per stuk M.M per 2 stuks In een nota, gericht tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer, wyzen de vier werkgeversverbonden erop, dat h.i. het regionale industrialisatiebeleid geba seerd moet zijn op vryheid van vestigingskeuze. Deze vryheid wordt dan ook van groot belang geacht voor het welslagen van het industrialisatiebeleid. De over heid zal voorts, aldus de mening van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, tal van voorzieningen dienen te treffen op het gebied van de aanleg en verbete ring van auto- en waterwegen en van de spoorwegverbindingen tussen „overig Nederland" en de Randstad Holland. Tevens zullen de verbindingen binnen „overig Nederland" aan de behoeften van het bedrijfsleven moeten worden aangepast, terwijl een voldoende aantal verbindingen met het buitenland de industrialisatie van „overig Nederland" zal bevorderen. Daarnaast zal in het byzonder de woningbouw het algemeen vormend en technisch onderwijs en het sociaal culturele klimaat in de z.g. ont wikkelingsgebieden moeten worden ver beterd. De Verbonden zyn verder van mening, dat de uitgaven, nodig voor het tot ontwikkeling brengen van een be perkt aantal ontwikkelingskernen, ver antwoord zijn. Voorkomen moet echter worden, dat deze gelden over een tè groot aantal kernen worden versnipperd. Daarom dient aan de ontwikkeling van een beperkt aantal kernen prioriteit te worden verleend. Met grote nadruk doen de Verbonden een beroep op de regering om al het mogelijk te doen om een gecoördineerd industrieel decentralisa tiebeleid op te bouwen. Zij spreken de verwachting uit, dat de door de minister van Economische Zaken ingestelde com missie van deskundigen erin zal slagen deze coördinatie te verwezenlijken De Verbonden verklaren tenslotte zich be reid naar vermogen bij te dragen tot het overleg, gericht op het welslagen van zulk een beleid. ian de tewerkstelling van een manne lijke arbeidskracht per 100 m2 nieuw bouw en bij uitbreiding één mannelijke arbeidskracht per 50 m2 nieuwbouw. Ondernemingen, die voornamelijk met vrouwelijke arbeidskrachten werken of Spoed is nodig De overheid zal, zo zeggen de Verbon den voorts, met een en ander grote spoed moeten betrachten. Anders zou zij later door de omstandigheden kun nen worden gedwongen maatregelen van negatieve aard te nemen, zoals een verbod om bepaalde nieuwe be drijven in de Randstad Holland te vestigen of het hanteren van een ver vergunningstelsel om de uitbreiding van bepaalde bestaande bedrijven tegen te gaan. Zulke maatregelen zyn in beginsel voor de Verbonden onaanvaardbaar om dat zij de vrijheid van vestigingskeuze aantasten, welke, zoals reeds gezegd, van wezenlijk belang voor het slagen van het industrialisatiebeleid moet worden ge acht. De Verbonden achten het van zulk een belang, dat meer industrieën zich in „overig Nederland" vestigen, dat zij enige discriminatie ten voordele van deze industrieën gerechtvaardigd achten. Zij verliezen echter niet uit het oog, dat het niet de bedoeling kan zijn bedrijven die qua activiteit aan het westen gebon den zijn, in hun ontwikkeling te rem men. Deze industrieën mogen derhalve niet belemmerd worden door een tekort aan woningen, door de aanwijzing van ontwikkelingskernen op te geringe af stand van industriële centra, alsmede door het niet beschikbaar stellen van terreinen e.d. Met betrekking tot de premieregeling, die de vestiging van nieuwe en de uitbreiding van bestaande industrieën in de z..g. ontwikkelingsker nen dient te stimuleren, merken de Ver bonden nog op. dat het bezwaarlijk moet worden geacht, dat de toekenning van deze premie in elk geval verbonden is Weer wilde staking Een blik op de brug van de „Ni colaas Senior", die nog een keer zal noeten proefvaren voor de over dracht kan plaats vinden. (Foto Leidsch Dagblad) in Engelse bedrijven (Van onze Londense correspondent) Elf elektrische centrales in Londen zijn vandaag getroffen door een wilde staking van 24 uur, als onderdeel van

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9