STADSNIEUWS Laatste nieuws Bromfietsdieven aangehouden MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 Na verkeersongeval overleden De vijfjarige Nico Bekker, die vrij dagavond bij het oversteken van de Val- kenburgseweg door een personenauto werd aangereden en zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis werd overge bracht, is zaterdagavond aan zijn ver wondingen overleden. TIEN PCT. MEER EERSTEJAARS Daling bij technici Uit voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, blijkt dat zich medio oktober by de gezamen- lyke Nederlandse universiteiten en hoge scholen 6350 eerstejaarsstudenten had den laten inschreven tegen 5750 een jaar tevoren, een styging met 10 derhalve. Bij de meeste faculteiten nam het aantal eerstejaars toe, in het bijzonder bij tandheelkunde (32%), landbouwkun de (33%), letteren en wijsbegeerte (23%) en wis- en natuurkunde (17%). Gezien het door de commissie voor 6tatistiek van het Interuniversitair Con tactorgaan berekende grote tekort aan technici is het opvallend dat het aan tal eerstejaars in de technische weten schappen een - zij het geringe - daling vertoont (4%). Koninklijke onderscheiding Wethouder J. C. van Schaik heeft vanmorgen tydens een korte plechtig heid de heer A. Ober onderscheiden met de medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Ober is veertig jaar in dienst bij de Neder landse Rotogravure Maatschappij en verricht daar werkzaamheden in het magazijn. St.-Nicolaas trekt door Leiden St.-Nicolaas, die in deze dagen aan diverse verenigingen en bedrijven een bezoek brengt, was zaterdagmiddag ook geruime tijd aanwezig in de kantine van de Doelenkazerne, waar de afdeling Zuid-Holland (Noord) van de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers voor circa 175 kinderen van leden van deze Bond een St.-Nicolaasfeest had belegd. De voorzitter, de heer H. de Jager, sprak een kort inleidend woord, waar mede hy de jeugd reeds in een verwach tingsvolle sfeer bracht. Aan de komst van St.-Nicolaas ging de vertoning van de sprookjesfilm „Assepoester" vooraf. Een prachtige kleurenfilm, waarvan de jeugd de inhoud reeds vele malen had horen vertellen. De komst van de goed heiligman verwekte onder de kinderen groot enthousiasme, vooral toen vele wensen van hun verlanglijstje ieder kind kreeg een groot pakket in ver vulling gingen. "Vanzelfsprekend waren er ook vele traktaties. Geünieerde Loge van Theosofen Gerechtvaardigd idealisme Zondag j.l. werd er voor de Geünieer de Loge van Theosofen in het gebouw Steenschuur 6, een lezing gehouden onder de titel „Gerechtvaardigd idealis me". Het is heel normaal, d'at de mens per soonlijke idealen heeft, dat hij een be paalde studie wil volbrengen, een zeker maatschappelijk doel wil bereiken. De meeste mensen streven naar geluk; vooral als zij nog jong zijn, menen zij, dat geluk voor hen is weggelegd. In onze maatschappij wordt wel gesproken over ,.het recht op geluk". Voor ieder is geluk anders, dat hangt af van smaak, leeftijd, enz. en vooral van karakter. Maar over het algemeen wenst iedereen toch een goede gezondheid, een gelukkig huwelijk, een behoorlijk inkomen. Maar hoe velen verwerkelijken deze idealen? Hoevelen zelfs zien geen van deze idealen verwe zenlijkt? En wanneer men in de uitzon derlijke omstandigheden verkeert, dat zij alle werkelijkheid worden, is men dan tevreden? Meestal niet. want dan zijn er nog zovele andere dingen in het leven, die men zou wensen. En daaren boven is geluk niet bestendig. Ziekte en het verlies van onze dierbaren komen voor alle stervelingen. Geluk is dus een ideaal, dat zo niet onmogelijk, dan toch heel moeilijk te verwezenlijken is. De mens, die zover gerijpt is, dat hij de betrekkelijkheid van geluk inziet, zal wellicht begrijpen, dat tevredenheid en wijsheid verheven idealen zijn en hij zal hiernaar streven. Als hij, al zoekend naar een oplossing voor alle problemen van het leven, in contact komt met de theosofische leringen, zal hij begrijpen, dat al wat er gebeurt in zijn eigen leven, zowel als in de wereld, de werking is van de wet van Karma, dat het hele leven met zijn voor- en tegenspoed slechts zin heeft, wanneer men het ziet als een school, als een middel om te leren. En waarschijnlijk zal het dan zijn ideaal worden om méér kennis op te doen. om innerlijk te groeien. En dit is dan het tweede stadium in zijn ontwik keling. Door studie van de wetten van Karma en Reincamatie zal hij na kortere of langere tijd tot het besef komen, dat dit ideaal van groei eigenlijk eenzijdig is; dat het slechts een ontplooiing is op het intellectuele gebied, wanneer studie en overpeinzing niet samengaan met het toepassen van de aldus verworven ken nis. Hij zal inzien, dat het verlangen naar persoonlijke groei en ontwikkeling zelfzuchtig is en dat het gerechtvaardig de, het ware ideaal, geestelijk moet zijn. Hoe dan van het verstandelijke ideaal van persoonlijke groei een geestelijk, dus een onzelfzuchtig ideaal, te maken? Door het verlangen zélf te willen groeien, zelf een 'beter en wijzer mens te worden, om te zetten in de wens anderen te helpen bij hun innerlijke groei, anderen in staat te stellen kennis te verwerven. Iedereen, die belangstelt in Theosofie kan, ook al heeft hij nog maar weinig kennis, de mensen uit zijn omgeving hiervan iets meedelen. Dan bereikt hij plaatsen op de ranglijst. De uitslag was PROF. P. C. FLUSTRAAT IN SURINAME Met ingang van 15 december (Statuut dag) zal de eerste rijweg gelegen in Paramaribo omgedoopt worden in Kern kampweg. Prof. mr. W. J. A. Kernkamp (19001956) voormalig minister van Za ken Overzee, geniet in Suriname nog steeds grote populariteit daar zijn naam onverbrekelijk verbonden is aan het Koninkrijks Statuut. Een groot aantal nieuwe straten zul len de namen krijgen van vooraan staande Surinamers. Zo zal er o.m. ko men een prof. P. C. Flustraat (prof. P. C. Flu. bekend bacterioloog te Leiden). PERSOONLIJK TURNKAMPIOENSCHAP DAMES DISTRICT WEST III Gisteren werd in de gymzaal aan de Pieterskerkgracht het persoonlijk turn- kampioenschap dames verstreden, ter wijl tevens de keurploeg van het Dis trict werd samengesteld. Aan deze strijd namen drie turnsters van „Victorie" deel n.l. de dames C. Keijzer, M. Laken en L. v. d. Water, verder 4 turnsters van Ra- phaël uit Den Haag, 4 van Groen-Wit uit Leiden, 5 van Excelsior uit Den Haag en 1 van Rapiditas uit Oegstgeest. Het is een spannende strijd geweest, ofschoon het technisch peil tegenviel. Vooral de afwerking van de oefening was niet best. De kopgroep maakte daarbij een loffelijke uitzondering. Er werd begonnen met de evenwichts- balk en de vrije oefening. Het even- wichtsbalktoestel was niet best en be woog zich bij iedere beweging van de dames. Dit kwam de uitvoering der oefeningen uiteraard niet ten goede. Na deze twee oefeningen had Mieke Laken de leiding, gevolgd door Mej. van Rest van Raphaël, terwijl Clasien Keijzer derde was. Hierna kwamen de ringen. Door een zeer goed uitgevoerde oefe ning, welke een krachtig applaus aan het publiek ontlokte, groeide de voor sprong van Mieke tot 6.4 punt. Na dit toestel stond Mieke Laken eerste met 75.3 punt, mej. van Rest was tweede met 68,9 punt en Clasien Keijzer met 68.2 punt. Op dit moment was er al een grote scheiding. De nummers 2 t/m 9, waaronder ook Lidy van de Water, ont liepen elkaar niet veel. De overige turn sters hadden toen reeds een grote ach terstand. Ook bij het volgende toestel, de brug ongelijk, werd de afstand tussen Mieke en haar naaste rivalen groter, terwijl Clasien Keijzer iets verder op no. 2 achterop raakte. De stand was toen: 1. Mieke Laken met 101.1 punt, 2. Mej. van Rest met 92.3 punt, 3. Clasien Keijzer met 91 punt, 4. mej. Konijnenburg van Raphaël met 90.1 punt, 5e Lies Verver van Groen-Wit met 89.9 punt, 6e mej. Appel van Raphaël met 87.2 punt en 7e Lidy v. d. Water met 84.6 punt. Bij het laatste nummer, het paard- springen, verloren zowel Mieke Laken als Clasien Keijzer punten op hun riva len, terwijl Lidy v. d. Water bij bleef. De voorsprong van Mieke was echter zo groot dat haar het kampioenschap niet kon ontgaan maar Clasien kostte het 2 Finland het land der 1000 meren De heer Jan Snel uit Rotterdam hield -i „Ons Centrum1* voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een lezing met kleurendia's over Finland. Men noemt dit het land van de 1000 meren, aldus de heer Snel, maar in werkelijk heid zijn het er 60.000 70.000. Daar zijn weliswaar kleine meren onder, maar ook met een oppervlakte van 1000 km2. Hoewel het grondgebied tienmaal zo groot is als ons land, telt het slechts 4 miljoen inwoners .Meer dan tweederde van het land is met bos bedekt. Er is dus hout in overvloed en geen wonder dat de locomotieven met hout worden ge stookt. Enorme massa's hout kan men de rivieren zien afdrijven op weg naar de verwerkingsplaatsen. Finland heeft weinig vrijheid gekend; men zou het ook het land van de vrijheidsstrijd kunnen noemen. Eeuwen lang leefde men onder Zweeds bestuur, later onder Russisch bewind. Ofschoon het in 1917 onafhan- kelijk werd, is men thans met handen en voeten aan Rusland gebonden. De taal is schrikbarend moeilijk en is enigs zins verwant aan het Hongaars. De be volking is vriendelijk en gastvrij, doch ook arm. Het leven is er duur en het feit, dat men in de grensgebieden zijn inkopen in het dure Zweden gaat doen, spreekt duidelijke taal. Voor kampeer ders is het een ideaal land; overal zijn uitstekend ingerichte kampeerplaatsen, die kosteloos gebruikt mogen worden. Het coöperatiewezen is er sterk ontwikkeld; in de kleinste plaatsen vindt men nog de mooiste winkels van de coöperatie. Uitvoerig stond spreker stil bij de in richting en gebruik van de sauna, de vermaarde stoombaden. Ofschoon in de steden tal van moderne gebouwen zijn, is de invloed van de Nederlandse bouw kunde meermalen te herkennen. De heer Snel, die op zijn reis naar dit merkwaardige land, 340 km. boven de poolcirkel, is geweest, projecteerde ver volgens een groot aantal fraaie kleuren dia's, die een uitnemende indruk gaven van dit merkwaardige land met zijn typische bevolking. De afdelingsvoorzitter, de heer P. van Zonneveld, dankte de heer Snel voor zijn interessante lezing. Bijna f 2000 voor nazorg t.b.c.-patiënten Dank zy de grote ijver van een record aantal collectanten (trices) in totaal zijn er 90 op pad geweest en de gulle hand, waarmee de Leidse bevolking de t.b.c.-nazorgcollecte van zaterdag heeft willen gedenken, werd het record be drag van f. 1985,34 opgebracht. Het be stuur van de Ned. Ver. ter Behartiging van de Belangen der T.B.C.-patiënten brengt allen, die dit mogelijk hebben gemaakt, hartelyk dank. Jubileum C. v. d. Klaauw bij de S.L.F. Zaterdag herdacht de heer C. v. d. Klaauw het feit, dat hij 40 jaar geleden ,in dienst trad bij de Stedelijke Fabrie ken van Gas- en Elektriciteit. In de directiekamer werd de jubilaris, bij af wezigheid van de dii'ecteur, ontvangen en toegesproken door ir. T. Lentelink. Bij de woorden van dank sloten de chefs van de Gasfabriek zich gaarne aan. Na mens de personeelsvereniging werd een geschenk ovei'handigd. Inmiddels hadden collega's zich in de kantine verzameld. Ook hier werden en kele cadeaus aangeboden en mevr. van der Klaauw met een boeket bloemen verrast. Na het dankwoord van de ju bilaris drukten velen hem persoonlijk de hand. Door de Rijksgebouwendienst aan de Hei-engracht is het bouwen van een paviljoen oogheelkunde onderhands ge gund aan de NV „Holland Building Cor poration" te Den Haag voor f. 93.000. Scholieren (17 jaar) stalen acht bromfietsen Dank zij de grote oplettendheid van Rotterdamse rechercheurs konden za terdag te Rotterdam een 17-jarige u.t.s.- leerling en een even oude leerling-mon teur, beiden uit Leiden, op heterdaad worden betrapt by het stelen van een bromfiets. De knapen waren op een in Den Haag gestolen bromfiets naar Rotterdam ge reden. Het gedrag van de jongens trok de aandacht van de politie. Zij legden namelijk een bijzonder grote belangstel ling voor bromfietsen aan de dag. Hier en daar stapten zij af en morrelden eens wat aan karretjes. In de Blokland straat wilden zij hun slag slaan. Een van de knapen ging bij een sigarenwin kelier naar binnen, wiens bromfiets te gen de gevel stond. Hij kocht een pakje sigaretten en dat was voor zijn vriend het moment om op de bromfiets van de winkelier te springen en weg te rijden. Rechercheurs die hen hadden bespied, grepen de dief in de kraag. De jongen in de winkel had echter onraad gemerkt. Hij rende de zaak uit en wist op de in Den Haag gestolen brommer Leiden te bereiken. Daar is hij op verzoek van de Rotterdamse politie aangehouden. Het is gebleken, dat het tweetal in Den Haag vier en in Leiden drie brom fietsen heeft ontvreemd. De brommer van de sigarenwinkelier zou dus de acht ste zyn geworden. Beide knapen bevon den zich vanmorgen by de Rotterdamse politie. Na hier te zyn verhoord gaan zy zo spoedig mogelyk over naar de Haagse recherche. Ex-Koning Michael in ons land het derde stadium in zijn evolutie, dan probeert hij het ideaal van naastenlief de, van dienstbetoon, het hoogste doel van de Theosofische Beweging na te streven. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Onno Michiel, zn van A. J. te Rijdt en E. de Beukelaar; Petra, dr van M. van Leeuwen en P. J. W. van Wetten; Charles Louis, zn van J. J. Schoon en H. M. C. Sweep; Fredericus Johannes, zn van J. v. d. Meer en A. J. van Duuren; Brigitte Lie- selotte, dr van W. P. J. Vincken en L. C. van Rhoon; Johannes Daniel, zn vari P. J. Mulder en A. C. Lommertzen. GETROUWD F. W. E. Baerveldt en A. M. van Haas teren. OVERLEDEN A. Peeman. 74 jaar, weduwe van T. van Rhijn; W .Dekker, 78 jaar, man. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 28 november Groenteveiling: waspeen Ai (per kist) 7.008.70, waspeen A2 (per kist) 5.20 7.30, waspeen BI (per kist) 8.909.90; idem B2 (per kist) 1.902.70, idem Cl (per kist) 4.704.80, gelekool 1 12.tot 20.0. andijvie 1 20.tot 33.idem 2 14.— tot 27.—, boerenkool 1 21.— tot 24 groenekool 1 17.tot 21.idem 2 11.00 15.kroten 1 (per kist) 5.20, idem 2 (per kist) 2.30—2.90. Aanvoer waspeen 51.000 kg, waarvan 31.000 kg voor export werd verkocht. ROTTERDAM, 30 november. - Veemarkt Aanvoer in totaal 2041, vette koeien en ossen 1300; varkens 741. Prijs in cents per kg: vette koeien le kw. 295—315, 2e kW. 270—290; 3e kw. 260- 270; varkens (lev. gew.) 178, 175, 172. voor „Victorie" echter zeer succesvol. Alle drie deelneemsters plaatsten zich in de keurploeg van het district. De totaol uitslag van de dames, die zich in het keurkorps plaatsten, is als volgt: Kampioene Mieke Laken met 124,7 punt, 2e A. van Rest 117,- punt; 3e N. Konijnenburg 115,1 punt; 4e Lies Verver il4,5 punt; 5e Clasien Keijzer 113,9 punt; 6e G. Waaijers 109,2 punt; 7e Lidv v. d. Water 105,9 punt: 8e A. Appel 105,6 punt en 9e G. Kapitein met 104,3 punt. CORRESPONDENTIE P. J. B. te L. Hartelijk dank voor uw opmerking. Wij achten de zaak niet van zoveel belang, dat wij het nodig zouden vinden deze kleine onjuistheid in het openbaar recht te zetten. VERKEERSONDERWIJS VOOR KLEUTERS In 1958 werden 307 kinderen in de leeftijd van 0 tot 15 jaar het slachtoffer van het nog steeds toenemende verkeer en vermoedelijk zal hun aantal over 1959 nog weer hoger zijn. Het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht heeft daarom het prijzenswaar dige initiatief genomen tot een lande lijke acties teneinde de mogelijkheden van verkeei-sondenvijs aan kleuters na te gaan. Het bestuur der plaatselijke afdeling van genoemd verbond heeft daartoe al le kleuterleidsters in Leiden en omge ving uitgenodigd tot 'n bijeenkomst op dinsdagavond 15 december a.s. in res- taui-ant Van der Heijden, Breestraat 85 alwaar het woord zal worden gevoerd door de heer Draisma, inspecteur van de Hilversumse verkeerspolitie. die te. vens de nieuwste fPms over het ver- keersonderwijs aan kleuters zal verto nen. OEGSTGEEST BROMFIETSER AANGEREDEN Zondagavond om 7 uur is op de En- degeesterstraatweg ter hoogte van de Drie Witte Palen een 45-jarige brom fietser uit Haarlem door een personen auto, die door een Oegstgeester werd bestuurd, aangereden. Nadat de brom- fietser in het Academisch Ziekenhuis te Leiden was behandeld, kon hij naar zijn woning word enovergebracht. Kerkelijk Leven Prof. dr. P. Smits uit predikantsrechten ontzet Prof. dr. P. Smits, te 's-Gravenhage, sinds 1950 eervol ontheven van zijn ambt als predikant der Ned. Herv. Kerk, met de rechten als van een emeritus-predikant, en tot voor kort voorganger der „Vereeniging van Vrij zinnige Hervormden", is door het her vormd kerkelijk opzicht in Zuid-Hol land ontzet uit zijn predikantsrechten en van zijn functie als lid van de Raad voor de zaken van kerk en theologie. Het gaat hier om een tuchtmaatregel wegens prof. Smits' onchristelijke be lijdenis (en zijn pogen zich aan het kerkordelyk opzicht te onttrekken), ge tuige zijn geruchtmakend artikel van Goede Vrydag 1959 „Waarom stierf Jezus" en zijn reacties op de bezwa ren, die tegen zyn artikel, ook door ambtelyke vergaderingen, der kerk, waren ingebracht. Het besluit tot toepassing van deze bijzondere middelen ter handhaving van de kerkelijke tucht is genomen op vrijdag 13 november 1959 door de com missie voor het opzicht uit de provin ciale kerkverga dering van Zuid-Hol land. Het treedt zo de betrokkene zich niet op de generale synode zou beroepen in werking op de dag waarop de termijn voor hoger beroep is verstreken (11 december). Inmiddels is gebleken, dat de synode na 13 november j.l. prof. Smits niet herbenoemde (by periodieke aftreding) in de Raad voor de zaken van Kerk en Theologie, zonder dat zy van deze tuchtuitspraak reeds op de hoogte kon zyn. GIFTEN VOOR DE ZENDING. Als bijdrage in de kosten van de bouw van een theologische hogeschool te Hollandia heeft het Zendingsbureau te Oegstgeest dezer dagen een gift ont vangen van f 12.000. De Raad voor de Zending heeft voor de bouw Van deze hogeschool f 100.000 toegezegd. Thans is in de hiertoe inge zette actie „het begon in Vroomshoop" in totaal reeds f 63.114 ontvangen. Met een campagne, die in de komende maan den op scholen ingezet zal worden, hoopt men het resterende bedrag bijeen te krijgen. Met de Convair van de K.L.M. uit Parijs kwam gistermiddag op Schiphol ex-koning Michael van Roemenië aan, die vergezeld was van zijn echtgenote, ex-Koningin Anne. Op de Amster damse luchthaven was de adjudant van Prins Bernhard, overste C. C. Geertsema ter verwelkoming aanwe zig. Ex-koning Michael en zyn gade zullen enkele dagen als gasten van H M. de Koningin te Soestdiik vertoe ven. Woensdag vertrekken ex-Koning Michael en ziin echtgenote per vlieg tuig naar Zürich. Djakarta „gesloten stad" Voor de „vreemdelingen" De militaire autoriteiten te Djakar ta hebben Djakarta tot „gesloten stad" voor vreemdelingen verklaard „in het belang van rust en orde" al dus meldt „Antara". Eenzelfde verbod werd ingesteld voor enige andere ste den in West-Java. Deze maatregel houdt verband met het verdrijven van de Chinese klein handelaren van het Indonesische plat teland. Het verbod geldt niet voor kin deren beneden 16 jaar, die zich willen voegen bij hun ouders die reeds te Dja karta zijn. Het heeft alleen betrekking op vreemdelingen die zich metterwoon of tijdelijk te Djakarta willen vestigen. Op overtreding ervan staat een maxi mum gevangenisstraf van drie jaar. Overstromingen in oostelijk Sumatra Overstromingen, die dezer dagen vyf gebieden van oostelyk Sumatra trof fen, hebben 23.000 mensen dakloos ge maakt en zeker vier personen het leven gekost, zo is gisteren te Medan bekend gemaakt. Ambassadeur van Venezuela naar Caracas Van de zyde van de Venezolaanse am bassade in Den Haag is vanmorgen be vestigd, dat de ambassadeur van Vene zuela, de heer Julio Alfredo de la Rosa, naar Caracas zal gaan om daar met zyn regering te overleggen over de kwestie van de vrylating van twee Cubaanse vliegers door de autoriteiten van de Ned. Antillen. Het is nog niet bekend wan neer precies de ambassadeur naar zyn land vertrekt. De broodslijters en een broodoorlog De Ned. Bond van Broodslij ters „Ons Belang" te Leiden heeft een brief ge richt aan de Nederlandse Bakkerij stichting, waarin het standpunt is ver vat, dat de zelfstandige broodslijters zullen innemen bij eventuele broodoor- logen. Wanneer de bakkers een broodoorlog ontketenen, zullen zij de slijters, die geen belang hebben bij de inzet van deze strijd een provisie moeten geven, die de slijters een onveranderd inkomen garandeert, aldus het schrijven. Het be stuur adviseert de leden een pi-ovisie te eisen gelijk aan 20% van de broodprijs, zoals deze gold voor het ontstaan van een broodooxiog. Het komt het bestuur van „Ons Be lang" voor, dat, wanneer een slijter ten gevolge van een broodoorlog ïxiet meer zijn normale inkomen kan halen, hem toestemming moet worden verleend on verwijld zijn brood van een andere bak ker-leverancier te betrekken, die wel bereid is aan het redelijk verlangen van de slijter te voldoen. Betoging in Brussel tegen de amnestie (Van onze coiTespondent te Brussel) De verzetslieden en oudstrijders van België hebben zondag in Brussel een waardige protestbegroting tegen de am nestie-gedachte georganiseerd. In het parlement zijn wetten aanhangig ge maakt om de bestraffing der politieke delinquenten te verzachten. De circa 15.000 betogers droegen grote plakkaten mede, waarop men onder meer in het Nederlands kon lezen: „Neen aan de amnestie! De moeders en weduwen van gefusileerden". Men zal zich herinneren dat in Ant werpen enkele weken geleden door een „comité voor naastenliefde' 'een betoging voor de amnestiegedachte werd georga niseerd. Het is voor de regering een de licaat probleem. Premier Eyskens heeft een afvaardiging van leiders van ver zetsgroeperingen en oudstrij dersbonden ontvangen en hun verzekerd, dat er van een algemene amnestie in België waardoor onder meer de verrader Leon Degrelle in het land zou kunnen terug keren geen sprak eis. Maar de wetten die in het parlement in behandeling zijn genomen, begon onder meer de geld boeten te verminderen, die aan de poli tieke delinquenten werden opgelegd en het verbod voor de delinquenten om be paalde functies uit te oefenen, op te heffen. Op het ogenblik zitten er nog 220 wegens landverraad veroordeelde personen in de gevangenis, maar de meesten zijn zuiver wegens politieke col laboratie met de Duitsers veroordeeld. Er zit ook nog een vijftal Duitse oor logsmisdadigers in de gevangenis van Brussel. Chinese tegenbesehuldiging Premier Nehroe van India heeft van daag in het Indiase parlement meege deeld, dat zyn regering de V.S. en communistisch-China ervan in kennis heeft gesteld, dat de Amerikaan en de Chinees, die betrokken zyn geweest by het incident in Bombay, India niet mo gen verlaten zonder toestemming van de Indiase regering. Zoals gemeld hebben de Amerikanen gezegd, dat de sergeant van de Marine, Robert Arm strong, vrijdag het Chinese consulaat in Bombay is binnengesleurd en daar verscheidene uren is vastgehouden. Aan het incident zou een verzoek om asiel vooraf zijn gegaan van de Chi nees Tsjang, die later naar het Chi nese consulaat terugging met twee bandopnamen van verklaringen, die hij tegenover de Amerikanen had afge legd. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van communistisch-China heeft daarentegen verklaard, dat Ameri kaanse ambtenaren Tsjang in Bombay hebben ontvoerd en met een mes heb ben bedreigd. Inmiddels heeft de ambassade van communistisch-China in Nieuw-Delhi geprotesteerd bij de Indiase regering tegen de ontvoering van een Chinese staatsburger door personeel van het Amerikaanse consulaat in Bombay. De Amerikaanse ambassade in India had eerder geprotesteerd tegen de ont voering van een Amerikaanse burger. Echtpaar Meulenbelt tot Kamervoorzitter: Hoor onze raadsman Het echtpaar Meulenbelt heeft zich tot de voorzitter van de Tweede Kamer gewend met een brief, waarin het ver zoekt alsnog te worden gehoord door de vaste commissie voor Justitie en Volks gezondheid uit deze Kamer. De brief herinnert eraan, dat „bij schryven van 29 juni jl. de raadsman van het echt paar, mr. R. P. Kokosky de Kamer voorzitter heeft verzocht te willen be vorderen, dat zijn cliënten en hy door de vaste commissies voor Justitie en voor Volksgezondheid zouden worden ge hoord. Uit het verslag van genoemde commissies blykt, dat de meerderheid der leden van de commissies het niet nodig oordeelt op dit verzoek in te gaan. De brief van het echtpaar Meulenbelt, luidt verder: „Op 23 februari 1955 zijn wij, Neder landse burgers, in een politiebureau waar wij ons vrijwillig bevonden en waar wij hadden verzocht een aanklacht te mogen indienen, tegen onze wil wegge voerd onder de ogen, ja zelfs met de daadwerkelijke medewerking van de po litie. De overheid stelt het voor alsof deze vrijheidsberovingen zijn gebaseerd op de Krankzinnigenwet. Deze wet is echter hetemaal niet toegepast, zoals blijkt uit officiële stukken die ons zijn toegezonden. Deze vrijheidsberovingen zijn dus weden-echtelijk. Onze ongerustheid en onze veront waardiging vinden niet slechts hun oorzaak in het feit, dat dit ons is over komen, doch evenzeer in de ondervin ding dat de overheid deze vrijheidsbe- rovingen in de achterliggende jaren heeft gedekt en goedgekeurd, waardoor tevens de waarborg dat iets dergelijks een ander niet overkomt, niet aanwezig is. Hierbij verzoeken wij nogmaals met onze raadsman te worden gehoord." BEURSBERICHTEN Kon. Olie en Kon. Boot vast Amsterdam, 30 november. De gunstige derde kwartaalcijfers van de Kon. Shell-groep, hebben de koers der olie-aandelen ter beui-ze steeds ho ger gebracht. Vandaag wei-den deze aandelen ingezet met een zeer vaste stemming. De arbitrage nam het fonds voor buitenlandse rekening uit de markt. Daarnaast was er flinke vraag van het publiek, terwijl ook de beroeps- handel een stukje mee nam. Tegenover zoveel vraag stond te weinig aanbod, waardoor de prijs opliep van f 160.60 tot f 161.20. Op deze prijs bedroeg de koers winst, vergeleken met de slotkoei-s van vrijdag j.l., ca. f4. In Wall Street no teerden aandelen Kon. Olie vrijdag iy4 dollar hoger. Er vinden nog steeds rui lingen plaats door de vei-koop van aan delen Philips en certificaten Unilever in aankopen Kon. Olie. Dit had tot gevolg dat zowel Philips als Unilever inzakten. Philips daalde van 732tot 729%, tegen 729% als vorige slotprijs. Unile vers zaken in van 711% tot 708%, vorige slotkoers 711%. Beide papieren konden zich tegen het slot iets herstellen. De koers van Aku's liep op van 404% tot 405%. De koerswinst voor de rayon aan delen bedroeg ca. 5 punten. Aandelen KLM, een halve dollar hoger in N,ew York, werden hoger geadviseerd. In de scheepvaartsector ging de groot ste belangstelling uit naar aandelen Kon. Boot. Dit fonds steeg van 168 tot 170, tegen een vorige slotkoers van 166. Ook de overige Scheepvaartwaarden gmgen vrü vlot in andere handen over met koerswinsten van 1 tot 3 punten. Cultures ongeanimeerd. Sikkens Lak fabrieken kregen een advieskoers 745— 750 (725—750). WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 november. Londen 10.57%—10.58; New York 3 77% Z?™*Montreal 3.96H—3.96HPar«"s 76.97%77.07 Brussel 754 S7.55'i Stockholm 72.88%72.931 - Zürich 86.0987.04- Milaan 60.84%60.89%; Kopenhacen 54.70%54.75% Oslo 52.87%_52 92 Wenen 14.56-,—14.57%; Lissabon 13.18% VOORSCHOTEN Jubileum G. Bogerdd Mox-gen herdenkt de heer G. Bogerd de dag, waarop hy veertig jaar gele den in dienst trad bij de firma Wed. N. Schrama aan de Ryndyk. De heer Bogerd is jarenlang chauffeur van deze firma geweest, maar doet het thans wat kalmer aan. 's Morgens van 11 tot 12 uur wordt een receptie gehouden in de graan- malerij. 's Avonds wordt het personeel een feestavond aangeboden. Proces tegen Staat verloren De Haagse Rechtbank heeft de eis ontzegd van voormalige personeels leden van de Ned.-Indische Gouverne mentsmarine tegen de Staat der Ne derlanden teneinde alsnog betaling van salaris te ontvangen over de periode, die zij in Japanse kampen geïnter neerd hebben gezeten. Desbetreffende verzoeken heeft de minister destyds steeds afgewezen. De betrokkenen hebben 40 maanden in krygsgevangen- schap gezeten. De eisers werden door de rechtbank veroordeeld in de kosten van het ge ding. Tien jaar toneel Zaterdagavond gaf de Toneelvereni ging Lendseweg-Noord, opgei-icht 30 no vember 1949, een uitvoering in „De Grote Vink". De spelers hadden, misschien ter ere van het tienjarig bestaan, eens extra hun best gedaan. Het Amei-ikaanse spel „Watkins" van James O'Bresk werd vlot gespeeld. Een bijzonder compliment ver dient Tom Arentsen ,een zoon van de regisseur, die door ziekte van een der spelers een rol moest ovei-nemen en in veertien dagen instuderen. De rolvast heid van dez espeier viel op, evenals zijn spel. De rest van de avond werd gevuld met een gezellig dansje. Ter gelegenheid van het tweede lus- ti-um van deze toneelvereniging huldigde de heer Van Meel het bestuui- .Hij bood de voorzitter, de heer J. Stam, een boekwei-k aan. Beurs van Amsterdam Maandag 30 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% IOOi^GL 100% Ned '59 4% 100ïoo Ned '59 4% 98^GB 93 ,V Ned. '53 33/4 94% 94% Grootboek obl. 3% 70% 67% Ned '47 3% (3) 92GB 91% Ned '51 3% 95% 95% ^ed '53 (3%) 93j SB 9312 Ned '56 3% 93% 93 tf Ned '48 3% 8734 87% Ned '54 3% 87% 87% Ned '55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 91 y4 90% Ned '37 3 89y8 89 Dollarlng '47 3 893/4 89%GB Investeringscert 3 97GB 97 Ned. 62-64 3 9731GB 97%GB Indië '37 A 3 92% 92 ,V Grootboek '46 3 89%GB Ned VJB 6% 109%GB 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41GB 40% Nat Handelsbank 155% 154 Ned Handelmy 248% Amst Rubber 110% H.V.A 148GB 146% Senembab 612GB 612GB AX.U401% 405% Berkel's Patent (v.) 274GB 280GB Calvé Delft cert 710 708 Deli My.en (Ver.) 178 178.20 Kon Pap v Gelder 255 %GB 259 %GB Hoogovens eert 753GB 745GB Müller en Co N.B 395 400GB Ned Kabelfabr 406GB 412GB Philips 729% 729% Philips pref.259% 260GB Unilever 711GB 708% Wilton Feyenoord 199% 200% Biliton 2de r 335 335 Dordtse Olie gew 719% 739 Kon Olie (f20.—) 158.90 163 Idem (50 f 20.— 156.90 161.30 Holl Amer iyn 159 162 Java China Paket 145% 149GB KLM 118.50 117.50 Kon Ned Stmv Mij 166 169% Kon Paket My 129% 132 Stoomvaart My Ned 165% 169 Nievelt Goudr eert 136%GB 137% v OmmereD eert 245% Kon Rott Lloyd 144% 148% Ned Scbeepv ünie 140 141% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 94 94 Idem '48 (3%) 93 R'dam '52-1 (4%) ..99 idem '37 I-in (3%) 94% 94 Z.-Holland '56 (4%) 98% 96il Bankwezen Bank N. G '58 (5%) 104 104 id N W_B *52 (4%) 98 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 95% A'dam '51 2% 82% 82% A'dam '56 I 2% 81 81 Adam '56 II 2% 90% qn- Eindhoven '54 2% 80 Enschede '54 2%.... 80% gö# Den Haag '52 I 2% 88% 88 Idem II 2% 88% R'dam '52 I 2% 87% 89' Idem II 2% 893/4 Idem '57 2% 98% ioo Utrecht '52 2% 8592% Z.-Holl 1957 2% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Roöeco 217.50 218.50 Amst. Bank 321% 321' H-B.U eert 255% 252% Rott Bank 290 285 Twentsche Bank 264% 262% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 403 404 Borsumy 71 i^i, K. N Ed.inet A-AA 93 94 1 Idem prei wd. 93 Electrolasmy 337 345 Kon Ned Urofsm 179 132 iinlJ Constructie 450 455 Ing Dur v Bouwnijv 275 internatio 159 1593/ Int. Kunststof! Ind 61L 60L Leidse Wolspinnerii 386 390 Rott Droogdok Mij 599% 600 Sikken's Laktabr 737% 745 Ver Touwtabrieken 293% 292 Walvisvaart 121 120% Wernink s Betonm 159 159 Van Wijk Textiel 96%B Zaalberg 132% 130 B Spoorwegen DelJ Spoorweg My 6% Amerik tondsen Canadian Pacilic R 25 Intern NickeJ 103% Anaconda 62H Bethlehem Steel 55 Cities Service 47% Genera) Motors 53 Kennecott 94% steil 72% Shell Oil 75% Union Pacifio 29% Un States Steel 97 104 03 55 •19% 53% 94% 72% 75%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7