Eerste Nederlandse gletsjerpiloot is en blijft een hoogvlieger Afscheid jhr. dr. Roel! van hei Rijksmuseum Zwaar bevochten zege van V.O. op Deetos 1 Garage MEESTER In 6 dagen maakte Warmonder 150 landingen op gletsjers Grootofficier Huisorde Oranje MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 „Ik dacht dat ik het nooit zou leren" (Van een onzer redacteuren) Een Eurovisie-uitzending op een zondagmiddag over de beroemde Zwitserse Alpen-piloot Hermann Geiger heeft er veel toe bijgedragendat de heer JHuïb Mentenuit Warmond, Nederlands eerste gletsjer piloot" werd. Jacob Menten, pas afgestudeerd, pas uit dienst en op zoek naar een baan. Het feit, dat hij in augustus van dit jaar met een Piper Comanche aan een rondvlucht in Zwitser land „de Hollanders waren zichtbaar onder de indruk van de mooie kist, waarmee wij een vijfde prijs in de wacht sleepten" deelnam, heeft waar schijnlijk de doorslag gegeven. Hij raakte aan de praat met Geiger en maakte als passagier een gletsjer landing mee. Zijn eerste gletsjerlanding. Er zouden er nog heel wat volgen. Niet minder dan 150 in 6 dagen. Nu kan hij als enige bewoner van de lage landen per vliegtuig het Alpinisme beoefenen. durft uit te voeren, dan doe je het eenvoudig niet". Er zijn 2000 plaatsen, waar geland kan worden. Deze landingsplaatsen zijn verdeeld in vier categorieën. Iedere categorie is weer onderverdeeld in a-, b-, c- en d-hellingen. Landingen van de derde en vierde categorie worden alleen door de instructeurs uitgevoerd. Landingen van de vierde categorie komen maar heel zelden voor. ,,Je zou het kunnen vergelijken met het uit varen van de reddingboot. Deze lan dingen worden alleen uitgevoerd om Vliegen is niet zo lieel erg duur Met Geiger heeft hij gedurende die avontuurlijke en enerverende „zes daagse" weinig te maken gehad. Des te meer echter met diens collega Mar- tignoni, een kleine, gedrongen, wat stugge Italiaan. „Eén ding kan ie, die Martignoni. Dat is vliegen. En landen op gletsjers". In nog geen week heeft de jeugdige Warmonder ontzaglijk veel ervaring opgedaan. Ervaring voor jaren. En J. H. Menten had als particulier vlieger al heel wat vlieguren in zijn logboek staan. Wel 350. Gevlogen had hij in de meest uiteenlopende typen vliegtuigen. „Kisten", zegt hij zelf. Die aantekening van „gletsjerpiloot' op zijn brevet moest h(j echter, kostte wat het kost, verwerven. Daarmee moest li(j de eer van de Haagse Aero- club, waarvan h(j secretaris is, hoog houden. En hy heeft die eer hoog ge houden. Wel 3 kilometer. Want al de landingen, die hij ver van ons lage landje maakte, in die barre, maar ont zaglijk mooie, witte woestenij,- ge schiedden 3000 meter boven de zee spiegel. „De eerste dag dacht ik: „dat leer ik nooit. Daar kan ik niet aan wen nen. Dit is waardeloos". Maar ik heb het geleerd. Het ging heerlijk. Van een leien dakje bijna". Heel anders ,,'t Eist ontzettend veel van je con centratievermogen, dat landen op de gletsjers. Je moet rekening houden met de windomstandigheden. Je weet in het begin niet hoe groot 't allemaal is tussen die bergen". Het landen en starten op gletsjers ver eist uiteraard een geheel andere dan de gebruikelijke vliegtechniek. De Piper Super Cub maakt een geslaagde gletsjerlanding. Op de achtergrond de Matterhorn „Als je wil landen kom je horizon taal aanvliegen. Met grote snelheid. Je ziet die witte helling op je af komen schieten. Als je eenmaal met de skies de grond hebt geraakt moet je vaak vol gas geven. Tenminste bij steile hel lingen. Anders ga je over de kop. Dan duik je. Dan ben je gekraakt". De start op een gletsjer is ook heel wat moeilijker dan de „laag bij de grondse" start. De draagkracht van de vleugels wordt aanzienlijk verminderd door de ijle lucht. De skies remmen bovendien nogal af. Vooral als de sneeuw nog vers is. „Bij verse sneeuw moet je enorm uit kijken". Angst overwinnen Of de heer Menten bang is geweestf Je moet je angst overwinnen. Je moet aan durven vliegen. De eerste dag was moeilijk. Maar de tweede Al gauw merkte ik aan de besturings organen, dat Martignoni niet meer meedeed. Ik wist dus vooruit, dat ik gauw m'n solovlucht zou gaan maken. Toen ik m'n solovlucht maakte, was ik niet bang. En een grote sensatief Och, zo'n grote sensatie was het nu ook weer niet. M'n eerste solovlucht in Nederland. Dat was een sensatie! Toen kneep ik 'm. Maar nuf 't Was heer lijk. Geen centje pijn Volgens de heer Menten zijn per soonlijke ongelukken praktisch uitge sloten. „Je zit vastgebonden. Als je je aan de instructies houdt kan je niets gebeuren. En als je een landing niet Een van de skies, die het landen in de witte woestenij mogelijk maken. Mannen van de Fried i in ons land terug De bemanning van de 250-ton me tende kustvaarder „Friedi" is gisteren met uitzondering van de kapiten La- main, die zjjn scheepje niet in de steek wilde laten, met de onderzeeboot jagers „Drenthe" en „Limburg" gezond maar zonder gedd in de haven van Den Helder aan de wal gebracht.. Aan boord van de „Drenthe" bevonden zich de matrozen J. Akker uit Alkmaar en D. Aarden uit Gouda. De stuurman D. P. Cazemier uit Roden (Dr.) en de machinist R. Roosien uit Delfzijl maakten de over tocht met de „Limburg". Op de vraag hoe deze was geweest, kwamen dei duimen in de hoogte met het antwoord: „Zó meneer, twee nach ten in de ziekenboeg geslapen en een prima verzorging!" Toen bleek dat alle vier opvarenden geen cent op zak hadden en naar huis wilden, kon machinist Roosien gerust gesteld worden dat zijn vader met een auto op de kade stond. De drie anderen hoopten dat voor hen een vertegenwoor_ diger van de Bond (Oentrale voor zee varenden ter koopvaardij en visserij) met geld aan de kade zou staan. Zij vertelden dat zij na opgelopen motor- schade, gevolg van aftandse motoren, door een Engelse torpedobootjager de haven van Londonderry waren bin nengesleept, daar 23 dagen hadden ge legen, drie dagen wegens gebrek aan levensmiddelen in een zeemanstehuis hadden gegeten en blij te zijn dat zij, zonder dat de Nederlandse vice-consul H. R, Bleakley, hen uit de nood kon helpen, naar Nederland hadden kunnen terugkeren. De commandant van de „Drenthe", kapitein-luitenant ter zee J. G- Cox, verklaarde dat de kapitein van de .Frie di" hem een onderhoud had gevraagd en zijn medewerkng voor een oplossing van de moeilijkheden. De eerste officier, luitenant ter zee eerste klasse R. S. Metzelaar zei, dat men blij was ge weest toestemming te hebben gekregen de mannen aan boord te nemen, want vooral de beide matrozen zagen er maar povertjes uit... (Van onze Amsterdamse correspondent) In de grote hal van de voorgalerij in het Rijksmuseum hebben zaterdagmiddag een kleine duizend mensen, o.w. vele vooraanstaande autoriteiten en vrijwel alle museumdirecteuren van ons land, afscheid genomen van de verleden week maandag 65 jaar geworden hoofd directeur jhr. dr. D. C. Röell. Het afscheid is geworden tot een indrukwekkende huldiging van de man onder wiens leiding het Rijksmuseum meer dan ooit is geworden tot een tempel der kunst, zoals de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, het uitdrukte. De huldiging vond haar hoogtepunt toen de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, meedeelde, dat Hare Majesteit uit waardering voor de talrijke door deze eerste museum directeur in den lande bewezen diensten hem heeft benoemd tot Groot officier in de Huisorde van Oranje. Magische hand Minister Cals roemde de goede smaak waarmee jhr. Röell de vernieuwing van het Rijksmuseum heeft uitge voerd. "Door uw magische hand is dit museum geworden tot de trots van Nederland" aldus de minister die later verklaarde dat hij diep onder de in druk was gekomen van de wonderlijke metamorfose, die in het Rijksmuseum had plaats gehad, nadat de hoofd directeur er „met zijn toverstaf der distinctie" de restauratie had geleid. De minister zei, dat de regering bui tenlandse staatshoofden met trots heeft rondgeleid door dit museum, dat als het grootste bezit van ons land mag worden beschouwd. Mr. Cals onthulde tenslotte een borst beeld, dat door de kunstenares Charlotte van Pallandt van de scheidende hoofd directeur is gemaakt als blijvend eerbe toon aan de vernieuwer van het Rijks museum. Dr. Prinsen vertolkte de dank van de eenvoudige museumbezoeker, die dank zij de door jhr. Röell geschapen sfeer de kunst heeft kunnen beleven. Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall, schetste de betekenis die jhr. Röell voor de hoofdstad heeft gehad en nog steeds heeft. „Het Rijksmuseum is de grootste trekpleister van Amsterdam, mede door uw werk," aldus de burge meester, die een zilveren medaille van de stad Amsterdam aanbood. Als voorzitter van het huldigings comité deelde jhr. F. J. E. van Lennep mee. dat van 680 vrienden van jhr. Röell in binnen- en buitenland giften ware:, binnengekomen voor een passend afscheidsgeschenk. Namens deze vrien den bood hij een zilveren kan in Empire- styi aan, benevens een bedrag aan geld ter financiering van een buitenlandse reis naar keuze. Grote daden! In z(jn dankwoord zei de zichtbaar onder de indruk van deze huldiging zijnde jhr Röell dit geld te zullen be stemmen voor een museumreis door de V.S. Minister Cals had tevoren ge zegd, dat jhr. Röell een man is van weinig woorden, maar van grote daden. Zelf zei hij: „De zonzijde van dit afscheid is, dat dit de laatste maal is, dat ik in het openbaar behoef te spreken". Bescheiden merkte h(j op: „In 1922 had ik de keuze uit twee aanbiedingen: directeur van het museum van Dordrecht of bediende in het Rijksmuseum. Ik koos het laatste. .Had ik het niet gedaan dan zou ik vandaag afscheid hebben geno men in Dordrecht, maar dankzij de wijze waarop de toenmalige directeur van het Rijksmuseum dr. F. SchmidtDegener mij inspireerde, steun dde ik later van vele zijden mocht krijgen en de voor treffelijke staf van personeel voelde ik mij opgewassen tegen de taak het Rijks museum na de oorlog opnieuw in te richten". Hij zei bijzonder verheugd te zijn, dat de hoofddirectie nu in handen zal komen van dr. A. F. E. van Schendel. Jhr. Röell deelde mee telegrafisch van de Stichting Openbaar Kunstbezit te hebben vernomen, dat deze stichting ter gelegenheid van dit afscheid het Rijks museum zal verrijken met een zolang ontbeerde apparatuur voor foto-litho- grafie en reproductie. Zelf bood hij het museum een liturgische doos met brode rie aan, welke uit de 15e eeuw stamt. Op de receptie, die de plechtigheid besloot, zagen wij o.m. de voorzitter der Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman, oud- staatssecretaris Höppener, de Belgische directeur-generaal voor de Kunsten Emile Langui, de directeur van de nationale research-afdeling in België prof. .Paul Kooremans, tal van voor aanstaande figuren uit de universitaire wereld, de ambassadeurs van Frankrijk, België, Engeland, Zweden, Spanje en Israël en tal van leden van het Corps Consulaire. Vandaag heeft jhr. dr. Röell in intieme kring afscheid genomen van het perso neel van het Rijksmuseum. 320.000 loten a f I.- per stuk Opbr. best. ter tegemoetk. i. d. e*p'. Bungalowdorp Ie Doorn en Bankpapier In Uw brievenbus I WAARSCHUWING Let tussen vandaag en zaterdag op Uw brievenbus. APPÈL-4 KRANT Huis-aan-huis-verspreiding LESS DIE KRANT J Bekendmaking van geheimen dato 6 dec. '59 via rfi radio LUXEMBURG en HILVERSUM 402 Mtr. iJ^l^jAdres v. Fnl. Heemr.singel 303 R.dam.- Ggk. Min. v. Just, l/o 570/209/359 dd 26-9*69; Rondom de korf De heer J. Huib Menten in de cockpit mensen te redden. Alpinisten, die ver ongelukt zijn. De Piper Super Cub is een ideaal vliegtuig hiervoor. Helikop ters is niets gedaan. Die maken het reddingswerk onoverzichtelijk omdat zij zoveel sneeuw doen opstuiven". De Warmondse „gletsjerpiloot" heeft in die zes dagen één keer een mislukte landing meegemaakt. Een beroeps- piloot, die er 1000 landingen op had zitten, assistent van de beide instruc teurs, vloog. „Dat was een goede er varing. Ook wel een vermoeiende er varing. We moesten namelijk met onze sneeuwschoenen een spoor maken om de start mogelijk te maken. Een in spannend karweitje in die yle lucht". Hoewel de „kisten" goed verwarmd zijn, worden de „gletsjerpiloten" uit gerust met waterdichte en met bont gevoerde laarzen. „Zevenmijlslaarzen", zegt de jeugdige Warmondse particu liere vlieger. Voor eventualiteiten wor den voorts nog een pickle, een slaap zak, touw en sneeuwschoenen meege nomen. „Bij een slechte landing kun je altijd nog naar de een of andere hut kruipen". Technisch De heer Menten vertelt levendig. Uit wat hij vertelt, blijkt zijn grote liefde voor alles, dat met vliegtuigen te maken heeft. Hij doorspekt zijn be toog met technische details. Het valt voor een leek niet mee alles op de voet te volgen. „Duizendmaal liever vlieg ik in een klein vliegtuigje, dan in een slee van een wagen te rijden. Als je vliegt ben je op je zelf aangewezen. Er kan je alleen door eigen fouten iets overko men. Op de weg is dat beslist niet het geval. En och als je motorpech krijgt, dan is al altijd wel ergens een plekje, waar je een noodlanding kunt maken". Vólgens de heer Menten is de op vatting, dat vliegen alleen maar voor rijkelui weggelegd zou zijn, een fabeltje. „Als we met z'n vieren met een Piper vliegtuig naar Parijs willen, dan kost ons dit vice versa f. 60 per persoon. Dat is dan twee uur heen en twee uur terug. Goedkoper dan de trein en bo vendien veel gezelliger en sportiever" De heer Menten is nu 24 jaar. Op zijn twintigste maake hij zijn eerste solovlucht. En wat zijn plannen zijn? „Ik ben bezig met 'n baan in Amerika. Een commerciële baan bij een vlieg tuigmaatschappij. Het regelen van de export". Of hij nog wel eens een gletsjerlan ding zal uitvoeren? „In een van de wintersportvakanties zal ik met de instructeur nog wel eens naar boven gaan". Want J. Huib Menten houdt van hoog- vliegen Ook de twaalfde competitiedag verliep vrijwel zonder terreinafkeu ringen, zodat verschillende twaalf tallen nu al bijna tweederde deel van het competitieprogramma heb ben afgewerkt en men in de echte wintermaanden dus volop aandacht kan schenken aan de steeds popu lairder wordende microkorfbal- toernooien. Vicus Oriëntis won ten tweede male van Deetos na een wedstrijd die van het begin tot het einde boeiend en span nend is geweest. De ploegen wogen vrij wel de gehele wedstrijd volkomen tegen elkaar op. Onze stadgenoten wisten zich echter in de beginopstelling een 20 voorsprong te verschaffen en slaagden erin gedurende het verdere verloop van deze ontmoeting steeds voor te blijven, waardoor zij tenslotte de zege uit het vuur sleepten. De score werd na 8 mi nuten door W. Meijer met een fraaie doorloopbal geopend (01) en vrijwel op dezelfde wijze zorgde Sjardin ook voor het tweede doelpunt (02). Deetos liet het er niet bij zitten en scoorde spoedig hierop door mevr. L. de Waal tegen (12). J. Hensen diende in de volgende minuut reeds van repliek en opnieuw leidde V.O. met 2 doelpunten verschil (13). In de derde opstelling had Deetos door Esseboom succes (23), doch nog voor de rust bracht W. Som- meling de stand op 24. De spanning kwam er na de hervatting weer volop in toen De Vries voor de thuisclub met een afstandsschot scoorde (34). Vervol gens benutten Sjardin voor V.O. en de Waal voor Deetos beide een strafworp (45). De Leidse korf kwam in de slotfase van de strijd onder zware druk te staan, doch Sommeling c.s. stonden de Dordtenaren geen verder doelpunt meer toe. zodat de Leidenaars met een zwaar bevochten 54 zege huiswaarts keerden. GEVOELIGE KNAK De kampioenskansen van De Alge mene kregen een gevoelige knak door een 52 nederlaag in de derby tegen Fluks. Dit was een echte wedstrijd in derby-sfeer. Onze verwachting van za terdag j.l.., dat Fluks in deze ontmoe ting gemakkelijker zou spelen dan De Algemene, is volkomen bewaarheid. Toch waren de witblauwen in de begin opstelling beslist sterker dan de rood- witten als gevolg van het falen van het middenvak by de laatst genoemden. In De Algemene-aanval ging het alle maal nogal nerveus toe, zodat de Fluks- verdediging steeds weer kan ingrijpen. Het eerste doelpunt kwam dan ook aan de andere zijde, waar J. van Nierop na 13 minuten zuiver inschoot (01). De thuisclub bleef wat sterker en na 23 mi nuten leidde dit tot de gelijkmaker. Met een afstandsschot bracht J. de Water de stand op 11. Het Fluks-beginmidden- vak, dat als zodanig had gefaald, deed het in de aanval belangrijk beter. Zes minuten na de gelijkmaker schoot mej. C. Plan je zuiver in en kort hierop scoorde J. de Haas van veiTe afstand (13). Fluks bleef sterker en 4 minuten voor rust werd het door een handige doorloopbal van mej. v. d. Zeeuw 14. Ook na de rust een aanvankelijk rood wit overwicht. Met een afstandsschot van H. v. d. Steen werd het na 6 minuten 15. In de beginopstelling faalde het roodwitte middenvak opnieuw, waardoor De Algemene weer kans kreeg het spel te verplaatsen. De verdediging van Fluks was echter in uitstekende vorm, zodat de witblauwen weinig werkelijke scoringskansen kregen. Nadat De Al gemene een strafworp had gemist, werd het door Van Duijl nog wel 25, doch veel serieuze kansen voor de thuisclub kwamen er niet meer. Ook Fluks doel puntte niet meer en miste nog een straf worp. Arbiter A. Klijn uit Dordrecht leidde de wedstrijd voortreffelijk! TELEURSTELLEND Teleurstellend waren de resultaten van de Leidse 3e-klassers! Crescendo heeft Ahoy vermoedelijk totaal onderschat. De Rotterdammers speelden aanmerkelijk beter dan destijds in Leiden. Voor de rust leidde dit tot een 20 stand voor Ahoy en na de hervatting werd het zelfs 40 voor de Rotterdammers voordat Crescendo door H. Cornelissen kon te- genscoren F 41). Ook De Danaiden leed een nederlaag in een zeer sportieve strijd tegen het Gemeenschappelijke raketproflnktie van Europese landen De „New York Times" weet te melden dat Washington aan Frankrijk, België, West-Duitsland Italië en Nederland zal verzoeken om gezamenlijk voor de NAVO de produktie van de Hawk, een raket die van de grond naar doelen in de lucht wordt gelanceerd ter hand te nemen. Een dergelijk oonsortrlum zou voorts in het leven worden geroepen voor de produktie van de Sidewinder, een raket die gebruikt wordt bij lucht gevechten. Het blad zegt dat dit een onderdeel vormt van het besluit van de Ameri kaanse regering om te pogen de West- europese landen ervan te doordringen dat zij meer moeten doen op militair gebied. Haagse Phoenix. Wel was het eerste suc ces voor onze stadgenoten, die door P. Kop de leiding namen (01). Een fout in de Leidse gelederen leverde Phoe nix de gelijkmaker op (11) en met 2 mooie doorloopballen namen de Hage naars vervolgens voor de rust een 31 voorsprong. Na de hervatting twee vol komen machteloze aanvallen aan beide zijden, die er niet in slaagden nog een maal te scoren. De 31 ruststand werd dus eveneens de eindstand. Competitiestanden Zuid-Holland I Zuid-Holland IIA HKV 9—17 Zwervers 9—17 Die Haghe 10—17 De Agemene 1016 O. Eibernest 9—13 Fluks 10—13 V. Oriëntis 10—12 HSV 11—11 't Zuiden 10—10 Actief 9— 9 Deetos 10— 9 Olympiaan 8— 7 Spangen 10— 6 Swift 9— 6 Quick 10— 3 KNS 9— 3 Regenboog 10— 1 Sperwers 9— 2 Zuid-Holland IIB Zuid-Holland IIIB Rozenburg 11—19 ALO 12—17 Ready 10—17 Achilles 12—16 Hou Stand 11—14 Eureka 12—16 Merwede 11—13 DKC 12—15 ODO 11— 9 Phoenix 11—12 Gymnas. 11— 8 Crescendo 11—11 Zuiderkw. 9— 7 Danaiden 12—11 OSCR 10— 7 Raven 11—10 Velox 10— 0 Pams 11— 4 Ahoy 12— 4 Korfbaluitslagen Zuid-Holland I: Het ZuidenOns Eibernest 46; Die HagheRegenboog 74; DeetosVic. Oriëntis 45; Quick Spangen 45. Zuid-Holland IIA: OlympiaanActief 63; AlgemeneFluks 25; HSV Swift 3—2. Zuid-Holland IIB: MerwedeReady 76; GymnasiastenODO 17; Ro zenburg—Hou Stand 4—3; Velox— OSCR 4—6. Zuid-Holland IIIB: AhoyCrescendo 41; ALOPams 104; EurekaAchil les 41; PhoenixDanaiden 31; Ra ven—DKC 6—11. Reserve le-kl.: 't Zuiden 3Zwervers 2 62; Die Haghe 2Deetos 2 41; Ons Eibernest 2't Zuiden 2 62; Vic. Oriëntis 2—HKV 3 3—11. Reserve 2e-kl.: Die Haghe 3Sper wers 2 23; Ons Eibernest 3Regen boog 2 51; Deetos 3Ready 2 46; Achilles 2Quick 2 13. Res. 3 A: Phoenix 3Wion 2 60; KNS 2—Vic. Oriëntis 3 3—4; Hou Stand 2Achilles 3 121; Sperwers 3Fluks 3 5—1. Res. 3 B: Rozenburg 3—HKV 4 3—7; Actief 2Spangen 2 42; Trekvogels 2 Algemene 3 85. Leidse Korfbalbond Senioren: le-klasse: Fluks 4Zuiderkwartier 2 55; NoorderkwartierVic. Oriëntis 4 5—1. 2e-klasse: Crescendo 3KNS 4 03; Fluks 5De Danaiden 3 15. Junioren I: MorskwartierDanaiden 74. Junioren II: Vic. Oriëntis B Fluks B 2—6. Adspiranten: le-klasse: Morskwartier aDanaiden a 116; Crescendo a KNS a 110; De Algemene aFluks a 2—7. 2 A: Danaiden bVic. Oriëntis b 13; Zuiderkwartier aFluks b 09; KNS b Vic. Oriëntis c 33. 2 BDanaiden cKNS c 21Fluks dCrescendo b 21; Zijlkwartier aDe Algemene b 101. 3A: Fluks EVitesse a 60; Vicus Oriëntis d—De Algemene c 3—2; KNS dZijlkwartier b 01. 3 BZuiderkwartier bFluks f 21 KNS f—KNS e 0—1. Incl verwarming 4490,- Dealer voor Leiden en omstreken HAVEN 3A TEL. 20067 bportsplinters Fritz Walter, eens de architect van het Duitse nationale elftal, die voor LFC Kaiserslautern speelt, is voor een maand door de Duitse Voetbalbond ge schorst omdat hy een scheidsrechter zou hebben beledigd en bedreigd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5