VROOM DREESMANN Peek* Cloppenburg Acht Leidse muziekpedagogen in „Een uur moderne Ned. muziek" NA 19 MAANDEN EERSTE DODE IN LEIDS VERKEER Even uitblazen in de lunchroom van V D R.K. Leidse Harmonie-Kapel herdacht tienjarig bestaan Taaie Klazen in gouden pakje zuster cathrien 25 jaar ])e Stem des Volks" 55 jaar Opgericht 1 maart 1860 Maandag 30 november 1959 Tweede blad no. 29912 Polyester dassen "weelde der wereld mode" kreukvrij en wasbaar P Terlenka Trevira 3.9° Terylene <£2.»" Terital 5.9° Stretch nylon ankiets exclusieve I multicolours per paar per 2 paar 5.so xjtmnmy -TtTïi"" H' Italiaanse ankiets stretch nylon, exclusieve import, gloednieuwe I dessinering, zware kwaliteit; 1.95 Wollen ankiets, merk "Torino" I nog steeds aan de spits; alléén bij P&C 1 95 Italiaanse dassen exclusieve import Polyester @090 Zuiver zijde e» 90 Onder auspiciën van K.N.T.V. en K. en O. Acht Leidse muziekpedagogen, waarvan toe te voegen de fluitist van het Residentie-Orkest Koos Verheul, hebben bij ruime belangstelling in de Lakenhal een uur moderne Nederlandse muziek bezorgd. Zij deden dit als leden van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniging. Dit vierde jaarlijkse openbare KNTV-concert is voor het eerst onder auspiciën van K. en O. gesteld. Dat deze beide instanties elkaar in deze concert-organisatie vonden is zowel logisch als verblijdend. De programma-numemers stamden grotendeels uit de jaren 1940 tot 1950. .Twaalftonerij" noch overmatige luister problemen zijn gepresenteerd; ten hoog ste kon eens kort sprake zijn van een bleek of bloedarm fragment. Wat men het gemakkelijkst vasthield, waren waarschijnlijk de zangstukken van Badings, Paap en Voormolen, de muzikale grol van Lex van Delden („Bartokkiana"), het Air Triste van Badings en een Capriccio voor fluit en piano van Ruud Perdeck. Verder qua vertolking het sublieme fluiten van Koos Verheul, het musiceren van het echtpaar Stevens en een samenspel van de pianisten Perdeck en Briër. Verheul is een begenadigd, in het land nauwelijks te evenaren fluitist, die al wat hij aanraakt, hult in een aankle ding die van noblesse spreekt. Een werk als de wel onderhoudende Sonate da Camera van Ruyneman, heft hij boven de eigen waarde uit, want belangrijk kunnen wij haar niet achten, daar ze teveel aanleunt op wat op veel overtui gender wijze jaren tevoren reeds door anderen is gezegd. De begeleiding is rijk aan illustratieve tableautjes, aan de hoofdstemmen aan gepast, waarvan geen zinvolle samen hang in het oog springt. Jan v. d. Meer, een vaste partner, heeft veelal virtuose piano-partijen, raak van typering, ver zorgd. Een verrassing werd Perdeck's Capric cio, pakkend, sonoor, evenwichtig, muzi kaal en welgebouwd, dankbaar ook zo wel voor -fluitist als pianist. -Ton de Leeuw's fluitsonate is weliswaar knap per in de hantering van de moderne mogelijkheden, maar experssief neutraler en in het slotdeel, ondanks een speelse coda, wat lang gemeten aan de zeg gingskracht. Deze Sonate ligt in de denkorde van Pijper's bitonale en kiem cel-structuur. Mogelijk had een herha ling meer enthousiasme teweeg kunnen brengen. De pianiste Lien Sibbes heeft de in teressante 2de Badings-sonatine met in zicht en helderheid naar de eis weer gegeven en vooral de zelfstandige gang van de stemvoerende lijnen uitstekend belicht. Na haar hebben drie pianisten vijfhandig een door Van Delden in het ironische getrokken Bartok-imi- tatie „met slagwerk" opgevoerd. Dit de den Briër en Perdeck, normaal vierhan dig, met naar het formidabele neigende en ritmisch hoge eisen stellende dyna mische techniek. Het slagwerk leverde de rechterhand van de KNTV-voorzitter Iskas Aribo, die voort- en terugwande- lend van bas naar discant links en rechts noten neerlegde en het trommel- roeren en „de slag" uitvoerde op het hout van de vleugelklep. De thematiek bleek afkomstig van het „Concert voor Orkest". Als violiste hebben we Gerda Bro- melow gehoord, begeleid in Air Triste van Bading en solo in „De Nachtegaal die sanc", een melodie met niet weinig variaties van Jaap Geraedts. Deze vio liste beschikt over een groter zangdiepte en een gaver cantabile dan voorheen, maar lijkt vooral in de legische stem mingen het meest met zichzelf in het rein ete zijn. In de sopraanligging neemt de expressivitent af en een losser, zwie riger, muzikantesker, gedifferentieerder behandeling der variaties ware nog ge lukkiger geweest. De charmante noot was aan de zan- j geres Leny Stevens voorbehouden, die de zes Chansonettes van Badings, twee echt mooie liederen van Wouter Paap en het harmonisch aantrekkelijke Ce cilia van Voormolen had uitgekozen. Die Badings-juweeltjes ademen de geest van Pastourelles en van zangwerk van Faurè en Debussy met chanson-inslag. De stem van de sopraan is niet volumineus, haar stemmiddelen zijn dan ook gericht op uitbeeldend voordragen en daarmee kan mevrouw Stevens haar gehoor fas cinerend aan zich binden, ondanks de handicap van een ongenezen griep. Wat dof begonnen, kreeg zij de stem toch gaandeweg vrij en glanzend. Maar ook Loek Stevens had zich in deze materie met een wonderfijne toets ingewerkt Vlinderlicht parelend en glashelder wel versneden figuurwerk hebben hem tot een eminent pianist gestempeld. V. Student op het Rapenburg verongelukt Zaterdagmiddag is een einde gekomen aan een uitzonderlijk lange periode, waarin het Leidse verkeer geen dodelijk slachtoffer heeft geëist. Op 1 mei 1958 viel de laatste dode in het Sleutelstadverkeer tot zaterdagmiddag op het Rapen burg de student R. M. van Rijckevorsel verongelukte. Het is onwaarschijnlijk, dat enige stad in het land van de omvang van Leiden een zo lange periode van bijna negentien maanden heeft gekend in de naoorlogse jaren waarin geen doden te betreuren waren in een verkeer, dat zich stormachtig ontwikkelde op straten en wegen, die aan deze stortvloed van voertuigen niet in de verste verte zjjn aangepast. Ook in Leiden stijgt het aantal verkeersongevallen voortdurend. Het is waar schijnlijk voor een groot gedeelte aan toeval te wijten geweest, dat desondanks in meer dan anderhalf jaar slechts ongevallen zonderdodelijke afloop plaats vonden. De naoorlogse dodencijfers in het Leidse verkeer waren: 7 in 1946, 3 in 1947, 6 in 1948, 7 in 1949. 9 in 1950, 3 in 1951, 8 in 1952, 12 in 1953, 3 in 1954, 9 in 1955, 10 in 1956, 6 in 1957 en 4 in 1958. Het thans nog niet afgesloten jaar 1959 bracht dus nu de eerste dode. In totaal zijn er in de naoorlogse jaren totnutoe 81 doden in Leiden gevallen. opgenomen worden, waar hij gister avond is overleden. De botsing ontstond doordat een 61- jarige wielrijdster de student, die een motor bereed, geen voorrang verleende. Hij trachtte toen nog uit te wijken, doch raakte de fiets, verloor de macht over het stuur en reed tegen een hardstenen paaltje voor het Snouck Hurgronjehuis, Rapenburg 61. De wielrijdster werd slechts licht ge wond, terwijl de broer van het slacht offer, die op de duo zat, hoegenaamd geen letsel opliep. Wielrijdster gaf geen voorrang De 24-jarige student R. van Rijcke- vorsel werd zaterdagmiddag het slacht offer van een botsing op het. kruispunt RapenburgDoelensteeg. De student moest met een ernstige schedelbasis- fractuur in het Academisch Ziekenhuis s Avonds staan de schoentjes klaar en de verlanglijstjes zijn volop in circulatie, 't Is de tijd van drukke inkopen I Maar gelukkig kunt U temidden van d.e drukte even uitblazen in de LUNCHROOM VAN V. D Bij een kopje thee of koffie met zo'n verrukkelijk stuk banket fleurt U weer helemaal op Wij zijn er zeker van. dat U zegt: „Ik wil nog wat banket mee naar huis nemen I" Welnu, dat kan. U zult er Uw huisgenoten mee verrassen. BOTERLETTERS ONUITSPREKELIJK LEKKER van zuivere amandelspijs 500 gram 4.25 Roomboterstaaf, 200 gram GEVULDE ROOM BOTERSPECULAAS, 100 gram 0.75 Amandel marsepein 100 0.75-0.65 LEIDEN Dank en waardering kwamen zowel op de receptie als op het feest tot uiting De R.-K. Leidse Harmonie Kapel heeft zaterdag haar 10-jarig bestaan op feestelijke wjjze herdacht. Velen kwa men 's middags op de receptie in de zaal Maria Gijzensteeg, naast de Overdekte, terwijl er des avonds vrij grote belangstelling was voor de mu ziekuitvoering en de artiestenshow in de Stadsgehoorzaal. Algemeen werd echter de ziekte van de voorzitter, de heer E. S. Prins, betreurd. Een man, die evenals een aantal anderen, veel heeft bijgedragen tot de groei en bloei van deze actieve vereniging. Mevrouw Prins overhandigde de wnd. voorzitter, de heer A. Bakker, des middags een felicitatiebrief van haar man en bood het recipiërende bestuur gelukwensen aan. Er was ook een telegram binnen gekomen van mgr. Jansen, de bisschop van Rotterdam, die op deze wijze zijn vreugde uitte over het tweede lustrum van de harmoniekapel. De Zuid-Hol landse Bond van Harmonie- en Fan faregezelschappen had bloemen ge stuurd, eveneens een in de kring van bestuur en muzikanten zeer op prijs gestelde geste. Deken M. Haring en pastoor Van Kleef kwamen persoonlijk feliciteren. Behalve de vele afgevaardigden van „Het is verboden zicli vermomd" „Nee, klandestiene Sinterklazen hebben we nog nooit op de bon ge slingerd", antwoordde men ons in het politiebureau op een desbetref fende vraag. Wel had de Leidse politie in de historie van de stede lijke Sinterklaas-cultus wel eens rare situaties meegemaakt. Een ervan willen we u beslist niet ont houden. „Het is verboden zich vermomd op de openbare weg te begeven", zo staat in de gemeentelijke ver ordeningen. Toen kort voor de oor log een agent dan ook een Sinter klaas op straat zag lopen en dat terwijl de officiële reeds veel eer der gesignaleerd was, dacht hij onmiddellijk aan deze bepaling en sommeerde de heiligschenner de bedrieger mee te gaan naar het posthuis, dat destijds nog op de Steenstraat stond. Daar aangekomen legde de fél protesterende Sint zijn vermom ming af en ontlmide zich als een student op weg naar enkele mede studenten om hen enige vermar nende woorden toe te spreken. „Oh", zei men bij de politie. „Ja", zei Sint-student. De op het bisschoppelijk bezoek wachtende medestudenten hadden echter inmiddels schorre kelen ge kregen van het zingen van zoete liedjes en gingen lont ruiken. „Hoor jij al iemand kloppen?" sprak men tot elkaar. Nee, en men ging op zoek. Men hoorde toen van de arrestatie en als repressaïlle besloten de stu denten toen om gezamenlijk de betreffende gemeenteverorde ning met voeten te treden. Indien er op dat moment bij het stedelijk politiekorps nog enig ge loof in het bestaan van de Sint bestond, dan werd dit even later toch op zijn zachtst uitgedrukt, zwaar op de proef gestéld. Voor de deur van het posthuis aan de Steenstraat weerklonk op een gegeven moment namelijk plotseling luid kabaal en toen de dienstdoende ambtenaren even buiten gingen kijken, meenden zij aan hallucinaties te lijden. In keurig gelid stond daar een kleine dertig Sinterklazen met be straffend opgeheven staf, die met oude, van verontwaardiging tril lende stemmen om de uitlevering van hun collega riepen. De politie, tenslotte ook beducht dat kun belangen bij het strooi avondje in het gedrang kwamen, heeft toen de gearresteerde Sint maar uitgeleverd en deze streek zijn tabberd recht en schreed waardig weg om elders zijn pon tificaal ceremonieel te volbrengen. Gevolgd door dertig vakbroe ders zusterverenigingen verschenen op de receptie wethouder S. Menken, mr. P. J. de Ruyter de Wildt namens de 3-Octo- bervereeniging de heer J. C. J. Lamber- mont namens de Vereniging Koningin nedag en de N.R.K.M. mevr. Lindenhof van het R.-K. Vrouwengilde en dokter en mevrouw Tolenaar. De heer Bakker sprak later op de middag een woord van dank en waar dering tot de dirigent, de heer H. Jagel. Deze kreeg een fraaie dirigeerstok toe gezegd, terwyl aan de instructeurs Potuyt en Driessen geschenkjes werden overhandigd.. Dirigent en instructeurs hebben veel voor de harmoniekapel ge daan en de hulde was dus in alle op zichten verdiend. Een bijzonder gezellige sfeer heerste er 's avonds in de Stadsgehoorzaal. Rector L. P. M. Vester, die destijds het comité tot oprichting van de R.-K. Harmoniekapel te Leiden heeft geholpen bij de verwezenlijking van zijn plannen, opende namens het bestuur deze feeste lijke bijeenkomst met een kort woord van welkom. Hij wees om. op de goede verstandhouding, die er tussen de jubi lerende R.-K. Harmoniekapel en de andere Leidse muziekkorpsen bestaat, op de eerlijke en royale concurrentie met deze andere gezelschappen en op de onmisbare steun van de donateurs. Hij gaf alle aanwezigen in de zaal de ver zekering, dat hun belangstelling ten zeerste wordt gewaardeerd. Hierna begon de kapel met de afwerking van een vlot muziekprogramma, dat met zorg was samengesteld. Marsen, walsen en ouvertures werden onder leiding van de heer Jagel ten gehore gebracht en ook de drumband liet zich niet onbe tuigd! Alleraardigst vonden wij de jubi- leumwals, speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd. Aan muziek heeft het ook in de na-avond niet ontbroken, want John Kloos' artiestenshow was een aan eenschakeling van melodieuze klanken. Er werden zowel operettemelodieën als populaire liedjes gezongen. Het optreden van de accordeonvirtuozen werd evenals dat van de aorobaten met een hartelijk applaus beloond Na afloop van de voor stelling was er een bal, dat gehouden werd onder leiding van Evert Castelein en tot diep in de nacht voortduurde. Het was een geslaagde viering van dit tweede lustrum. AMANUENSIS-EXAMEN. In de afgelopen maand werden in het Kamerlingh Onnes Laboratorium en het Rembrandt Lyceum amanuensis-examens afgenomen. Na afloop hiervan kon aan de volgende kandidaten het amanuensis- diplomia worden uitgereikt: H. Boeré (Utrecht), C. L. Borst (Rijpwetering), A. H. M. Bouvrie (Maastricht), J. Crui- ming (Zuidhorn), H. A. Dijkstra (Gro ningen), G.Gilissen (Maastricht) en P. A. G. Gommans (Heer-L.). bij diaconessenhuis j „Meneer Vindt u het niet prach tig Een branie-achtige jongen stopte ons zaterdagmiddag in de Lakenhal een fél beschilderde taai-taai-pop onder de neus. ,Een meesterwerk, vindt u niet bleef hij aanhouden. Ondanks al zijn jeugdig bravour viste hij naar een complimentje. Wij hebben het hem gegeven. Hij had zijn taai-taaipop inderdaad op levendige wijze beklad. Maar hoe wist je van dit verguld middagje?", vroegen ivij hem. op onze beurt. „Nou Er hing een groot biljet aan de deur op school. En de boven meester is ook nog alle klassen rond- geweest om er extra op te wijzen!" En daarmede hadden wij dus een verklaring voor het feit, dat mej. M. D. de Vries zoveel belangstelling kreeg voor haar initiatief. Zij is verbonden aan de pedagogische dienst van het Stedelijk Museum „De Lakenhal"Ge- inspireed door de Camera Obscura" kwam zij op het idee een verguldmid- dag te organiseren voor de lagere schooljeugd. Donderdagmiddag zaten er al 56 jongens en meisjes hevig te ploeteren rond de tafels, die in een der zalen van de Lakenhal waren op gesteld. En zaterdagmiddag waren het er nog meer: zo'n zeventig. De „taaie" klazen en penselen hadden ze zelf moeten meebrengen. Van de heer P. H. Jung kregen zij verf op een glazen plaatje. Rood, zwart en natuurlijk goudkleurige. En toen toog de jeugd aan het werk. Diep geconcentreerd en volledig op gaand in hun arbeid lieten zij de pen selen over het taai glijden. De won derlijkste, vaak kleurrijke resultaten loerden bereikt, soms met behulp van. Het Leids Diaconessenhuis heeft dins dag een jubilaresse in zijn midden, die daar vijfentwintig jaar onafgebroken heeft gewerkt, namelijk zuster Cathrien Smallegange. Zuster Cathrien is afkomstig uit een Zeeuws dorpje, hetgeen zijn stempel drukt op haar werk; rust en eenvoud. Ze kreeg als leerling-verpleegster haar opleiding in het Diaconessenhuis, legde de diverse examens af, kreeg na verloop van tijd haar aanstelling als hoofd van een afdeling en is sinds enige jaren in de diaconessengemeenschap opgenomen. Haar werk doet zuster Cathrien uit overtuiging, in oprechtheid. Zij is een van de dienende krachten in het huis, dienstig aan het geestelijk en lichame lijk welzijn van haar patiënten. Voor oud-patienten, die haar de hand willen drukken is daartoe dinsdagmid dag van drie tot vier uur gelegenheid. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het kand. ex. Godgeleerdheid de heer H. H. Nieuwenhuizen te Den Haag. wat kraaltjes of knoopjes. Het was maar hoever de fantasie reikte. Al hun artistieke gaven konden zij bot vieren. Maar niet de snoeplust Want nadrukkelijk was him op het hart gebonden de geverfde poppen niet op te eten! Eenmaal klaar, dan had mej. De Vries nog wél een ander werkje te doen. Hadden ze daar geen zin meer in dan konden ze het museum bezich tigen. De lichte kinderstemmen vorm den een vrolijke noot in de stemmige, bijna statige sfeer van het gebouw. Woensdagmiddag a.s. zal die nog eenmaal vet broken worden. Dan kin nen namelijk de laatste lagere scho lieren profiteren van dit aardige initia tief van de Lakenhal. Velen boden Leidse Stem gelukwensen aan Tijdens een zeer druk bezochte receptie zaterdagmiddag in de foyer van „Den Burcht" gehouden hebben zeer velen het bestuur van de Leidse Arbei derszangvereniging „De Stem des Volks" gelukwensen aangeboden ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van dit koor. In de loop der jaren heeft de Leidse „Stem" zich ontwikkeld van strijd- tot culturele organisatie en neemt zü, dank zjj deskundige leiding, thans een belangrijke plaats in het koorleven van de Sleutelstad in. De heer Poort, die het woord voerde namens de Bond van Arbeiderszangver eniging, wees op deze ontwikkeling en zei dat het 55 jaar geleden zeer moeilijk was om een „rode zangvereniging" op te riobten. Spreker betreurde het, dat vele jon ge mensen zich tegenwoordig niet meer tot de koorzang voelen aange trokken, hetgeen hij mede toeschreef aan de grote belangstelling voor tele visie, radio en sport. De heer P. de Kruis, die felicitaties aanbood namens het NW en de Leidse Bestuurdersbond, herinnerde eveneens aan de beginjaren van „De Stem des Volks", een tijd, waarin de lonen laag waren, men lange arbeidsdagen maakte en er slechte woningtoestanden beston den. In zulk een tijd had men zich tot taak gesteld om via de zang en dan vooral van strijdliederen „het prole tariaat weer vertrouwen in de toekomst te schenken". Hoewel de omstandighe den gelukkig zijn veranderd, heeft het oude strijdlied volgens de heer De Kruis zijn waarde nog niet verloren. Spreker was echter dankbaar, dat „de Stem" veel heeft bijgedragen tot de culturele verheffing van de arbeidersbevolking. In gelijke geest voerden deze middag het woord de heer J. Coster namens de Arbeidersmuziekvereniging „Nieuw Le ven" en mede de afdeling Leiden van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond, de heer W. G den Dubbelden, voorzitter van de federatie Leiden van de PvdA „uw koor heeft een grote hoogte bereikt"), de heer J. Wondergem namens de afd. Lei den van de Alg. Bond van Ambtenaren, de heer D. Piket van de Alg. Bedrijfs groepen Centrale, de heer A. Verboom van de Alg. Ned. MetaalbedrLjfsbond, mevr. J. C de Clerde Bruyn namens de Arbeiderstoneelvereniging DOS en de heer J. van der Zeeuw, één de op richters van het koor, die er op wees, dat de ontwikkeling van de arbeidersbe weging ook „De Stem" deelachtig is ge worden. Alle sprekers deden hun woord van gelukwens gepaard gaan met de aanbie ding van een enveloppe met inhoud, welk voorbeeld ook werd gevolgd door de voorzitter van de jubileumcommis sie, de heer G. Dantuma, met een gift van f. 300. Al deze gelden worden ge stort in het Vleugelfonds. Spreker stelde de leden op 9 januari a.s. een intieme feestavond in het voorzuitzicht. TELEVISIE DOET AFBREUK De heer Mooten voorzitter van „de Stem", die dankte voor deze geschen ken, bracht hulde aan de leden, die reeds dertig jaar en langer lid van het koor zijn en stelde hun ambitie en trouw ten voorbeeld aan de jongeren, die na verloop van tijd zi. is hier de tele visie niet vreemd aan weer bedanken als lid. Met nadruk wees hij erop, dat de socialistische strijdliederen „niet aan de kant zijn gezet". Op hoogtijdagen in de beweging spreker wees hierbij op de viering van het 1-meifeest heeft het koor ze op zijn repertoire staan. Tenslotte schonk hij aandacht aan de vele prestaties van het koor, o.a. in oratoria-zang, onder leiding o.a. van de heer Iskar Aribo en thans onder die van Willem Mizee. MR. DR. C. H. PASTOOR UIT K.V.P. Mr. dr. C. H. Pastoor, die onlangs werd benoemd tot bestuurslid van de afdeling Leiden van de KVP en een groot aandeel heeft gehad in het onge daan maken van het royement van het raadslid, de heer A. van Dijk, heeft voor zijn bestuursfunctie bedankt. Boven dien heeft mr. dr. Pastoor bedankt voor het lidmaatschap van de KVP.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3