Bonn treedt op tegen „Rode Hand", organisatie van Franse terroristen Conflict met Venezuela over kwestie piloten WEERBERICHT Adenauer brengt deze zaak bij bezoek aan Parijs ter sprake PESQUET OOK BESCHULDIGD VAN EEN ANDERE MISDAAD Protest der regering tegen uitwijzing uit Ned. Antillen Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 No. 29912 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Reeds 18 aanslagen in Bondsrepubliek (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse regering, het openbaar ministerie te Hamburg, Keulen, Bonn en Frankfort en het Bondsgerechtshof te Karlsruhe heb ben stappen ondernomen om een einde te maken aan het optreden van de Franse terroristische organisatie de „Rode Hand", op Westduits grondgebied. Van regeringszijde werd gisteren te Bonn bekend gemaakt, dat Bondskanselier Adenauer dit onderwerp dinsdag en woensdag bij zijn bezoek aan Parijs ter tafel zal brengen. Het open baar ministerie in de genoemde steden zal zijn stukken betreffende deze organisatie onverwijld naar Karlsruhe zenden. Dit alles komt erop neer, dat de regering-Adenauer de (anti-Algerijnse Rode Hand een voor de Westduitse staat gevaarlijke organisatie vindt. Het heeft nogal even geduurd voor Bonn deze stappen wenste te ondernemen. De goede verstandhouding tot Parijs, zo meent men hier, gedoogde het niet, dat al te vergaande stappen konden worden geno men, nog temeer daar de Franse politie niet genegen was om de inter nationale politie (Interpol) van dienst te zijn als het er op aankwam iets tegen de Rode Hand te ondernemen. Bliksemsnelle aanvalstactiek De aanleiding tot deze Westduitse stappen is het interview in het Londen- se blad „Daily Mail" met de 28-jarige Christian Durieux, die heeft verklaard dat de Rode Hand het zich tot een eer rekent om zekere wapenhandelaren naar de andere wereld te helpen. En Durieux maakte voorts duidelijk, dat de Rode Hand in de Bondsrepubliek zal voort gaan met haar bloedige werkzaamheden, welke ten doel hebben helpers of leden van de Algerijnse opstandelingenbewe ging het leven letterlijk zuur te maken. In de Bondsrepubliek wonen tenminste 10.000 Algerijnen van wie velen niet ge registreerd bij de politie zijn. Allen zou den gedwongen worden een financiële bijdrage te leveren voor de opstande lingen in Algerije. Tot dusver zijn in de Bondsrepubliek achttien aanslagen door de Rode Hand gepleegd. De laatste keer was in Keu len in oktober jl.l., waarna het openbaar ministerie te Bonn en Keulen en de Bondsrecherche te Bonn tot de eerste ernstige maatregelen overgingen. Men bewaakte sedertdien bepaalde huizen en ambassades in Bonn, maar de tactiek van de Rode Hand staat het niet toe een echte grote slag tegen haar uit te voe ren. De Franse terroristen hebben in de Bondsrepubliek geen eigen centrale, maar brengen vlak voor een beraamde aanslag een groep goed gewapende agen ten in Duitsland, die, na de meestal bloedige daad, snel naar Frankrijk wor den teruggetrokken. Bonn is daarbij het belangrijkste trefpunt, zowel van Fran se als van Algerijnse terroristen. Maar razzia's in de Westduitse hoofdstad heb ben tot dusver betrekkelijk weinig re sultaat gehad: de agenten zjjn gladde vogels en hebben machtige bondgeno ten 5) op 3 maart 1959 explodeerde een bom onder de auto van de Frankfurter wapenhandelaar Georg Puchert te te Frankfort. Puchter werd hierbij op slag gedood. 6). op 22 oktober j.l. werd te Keulen een aanslag gepleegd op twee Algerijnen van wie er een dodelijk werd gewond. De aanslagplegers wisten over de Belgische grens te ontvluchten. Intussen vond te Rome op 5 juli j.l. een aanslag op een gedelegeerde van de Algerijnse opstandelingenregering plaats die op dezelfde wijze werd gepleegd als de bomaanslagen op Schlüter en Pu chert. Tal van namen Men weet te Bonn dat bij al deze aan slagen in ieder geval twee leden van de Rode Hand een zeer belanrijke rol heb ben gespeeld. Het gaat hierbij om de vroegere inspecteur van de Franse ge heime dienst, Jean Viari en de vroegere Belg Van Collen. Beiden zijn volgens de berichten nogal drankzuchtig en hebben verscheidene avontuurtjes met vrouwen achter de rug. Ze worden afgeschilderd als ruwe meedogenloze klanten. De Duitse Justitie heeft Frankrijk om hun uitlevering gevraagd, maar in Pa rijs wenste men geen enkele medwerking te verlenen. Bonn kent overigens nog een reeks andere namen van leden van de Rode Hand. Dat evenwel, zoals een Bonner dagblad heeft gemeld, de pei-s- attaché van de de Franse ambassade in de Westduitse hoofdstad, Louis Hirn, lid van de Rode Hand zou zijn, zoals dit blad heeft afgeleid uit een artikel in het Parijse blad 1'Express, acht men hier niet waarschijnlijk. Veem-oorlog Nieuwe sensatie in affaire-Mitterrand Eindelijk gevangen gezet iregens aanslag op het parlement in februari vorig jaar (Van onze correspondent in Parijs) De voormalige Poujadistische afgevaardigde Robert Pesquet zit eindelijk dan toch achter de tralies, nadat hij sedert ruim een maand al een keer of drie met behulp van zijn advocaten aan dit lot had weten te ontkomen. De nieuwe sensatie in deze affaire rond de aan slag op de oud-minister van Justitie, Francois Mitterrand, is echter, dat hij niet vanwege deze rol gevangen is gezet, maar dat nu gebleken zou zijn, dat Pesquet ook nog een andere misdaad op zijn kerfstok had. Bij het onderzoek naar de ingewikkelde toedracht van de zaak- Mitterrand moet bij de verhoren, die de politie vorige week heeft afgenomen, namelijk zijn uitgekomen dat deze sinistere fantast ook schuldig zou zijn geweest aan een bomaanslag, die op 6 februari vorig jaar in het parlementsgebouw werd gepleegd. Door een wonder zijn er toen geen slachtoffers gevallen. De materiële schade, die door deze bom werd aangebracht, die in een der toiletten van het paleis Bourbon was gedeponeerd, is echter zeer aanzienlijk geweest. Straaljager stortte bij Nispen neer Piloot omgekomen Vanmorgen omstreeks halftien is bjj Nispen onder Roosendaal een Hunter- straal jager van de vliegbasis Woens- drecht neergestort. De piloot is om het De laatste week ls de regering te Bonn herhaaldelijk aangespoord om nu iets te ondernemen tegen de Rode Hand. Van socialistische oppositie zijde bijv. ver klaarde men zaterdag, dat het toch niet aangaat om een buitenlandse organisa tie op Westduits grondgebied een „veem oorlog" te laten voeren. Maar niet al leen van die kant, ook van andere zijde wijst men op de vele wandaden van de Rode Hand in de Bondsrepubliek. Tot de belangrijkste aanslagen rekent men de volgende: 1. op 28 september 1957 verwoestte een bom het bureau van de Hamburgse wa penhandelaar Otto Schlüter. Een 69-ja- rige vertegenwoordiger werd bij deze aanslag gedood, maar Schlüter zelf, blijkbaar verdacht van het smokkelen van Zweedse wapens naar Algerije, kwam er levend af. Drie mensen, onder wie Schlüters moeder, werden gewond. 2). op 3 juni 1958 explodeerde weer te Hamburg een bom onder de auto van Schlüter: deze kwam er zelf opnieuw levend af, maar zijn moeder werd dit maal gedood. 3). op 1 oktober 1958 explodeerde in het Westduitse vrachtschip „Atlas" een bom, waardoor het schip in de Ham burgse haven zonk. Niemand werd hier bij gewond, de schade was evenwel zeer groot. Met de Atlas zouden wapens naar Algerije zijn vervoerd. 4). op 5 november 1958 schoten agen ten van de Rode Hand uit een rijdende auto voor de ambassade van Tunesië te Bad-Godesberg een vooraanstaande Al gerijnse opstandeling neer. Het betrof hier de staatssecretaris in de Algerijnse rebellenregering Ait Ahcene, die enkele maanden later aan zijn verwondingen overleed. Het begint te klaren zegt oud-minister Het toeval wilde, dat aan dezelfde poldtie-inspecteur Clot, die vorig jaar met het onderzoek van deze bomaanslag was belast, ook de enquête in de zaak- Mitterrand-Pesquet werd opgedragen. Indertijd bleken echter alle sporen dood te lopen. Men had in die dagen, kort dus voor de staatsgreep op 13 mei, ech ter al geg>ronde redenen fascistische elementen van deze aanslag in het par lement. die de Rijksdagbrand uit 1933 in de herinnering bracht, te verdenken Op 6 februari 1934, juist 24 jaar eerder, hadden de Franse fascisten in Parijs ook al een mislukte poging gedaan het democratische staatsbestel omver te werpen. De bomexplosie kon dus als een herdenkingsmanifestatie zijn bedoeld. Een der weinige aanwijzingen, die de politie na de bomaanslag het Palais Bourbon tot haar beschikking had, was een kort anoniem briefje, waarin een mysterieuze figuur zichzelf als de da der ontmaskerde. Het briefje was on dertekend met een P, de beginletter derhalve van de naam Pesquet. De schrijver berichtte de politie toen, dat hij zich met succes aan alle nasporingen zou weten te onttrekken. Dat zou hem dus ook gedurende bijna twee jaren in derdaad zijn gelukt. Na alle, soms geheimzinnige, be scherming die Pesquet tot dusver in zijn kwalteit van erkend dader van de aan slag op Mitterrand heeft genoten, kan men er wel zeker van zijn dat de ver denking die nu op hem rust, in ver band met de bomaanslagen in het parlementsgebouw, uitzonderlijk zwaar is. In theorie zou k„..i voor deze aanslag op een openbaar gebouw, volgens de re cente wet, zelfs de doodstraf kunnen wachten! Pesquet heeft zelf tot dusver alle schuld aan deze eerste aanslag ont kend. Hij werd op een der Parijse boule vards zaterdagavond door een politie auto opgepikt, terwijl hij daar in ge zelschap van een paar „stille' inspec teurs rustig liep te wandelen. Hij bood niet de minste tegenstand toen hem verzocht werd in de politie-auto plaats te willen nemen. Pesquet kon dan ook nauwelijks vermoeden dat hij nu werd meegevoerd in verband met een oudere rekening. Het commentaar van Mitter rand op de arrestatie 'van Pesquet was sober. Het begint nu eindelijk te kla ren, zo verklaarde hij, Rond deze „pa triot". Ik heb ook onder de moeilijkste omstandigheden, zo verzekerde Mitter rand, altijd vertrouwd dat de waarheid tenslotte toch zou zegevieren. Bewolking De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Matige later krachtige oostelijke tot zuidoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 DECEMBER Zon op: 8.24 uur; onder: 16.33 uur Maan op: 9.12 uur: onder: 18.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.28 en 15.45 uur. Laagwater te 11. 40 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's leven gekomen. Het vliegtuig is neerge komen op een boerderij. De bewoners van de boerderij die is vernield, hebben zich in veiligheid kunnen stellen. De straaljager heeft nog ongeveer 500 meter over de grond gereden voordat hij de boerderij raakte. Verscheidene paal tjes en bomen werden daardoor omver gereden. De machine is nog langs een aantal andere boerderijen geraasd. De getroffen boerderij is gelegen aan de Bremstraat te Nispen. Een groot deel van de veestapel is verloren gegaan. Illegale briefwisseling Gevangenbewaarder in arrest (Van onze Amsterdamse redacteur) Een in het Huis van Bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen te Am sterdam verblijvende gedetineerde heeft zaterdag vergeefs op een brief van zijn vrouw zitten wachten. De man, die hem de brief zou brengen, een 34-jarige bewaker, was namelijk na een bezoek aan deze vrouw gearres teerd. De politie trof op hem een brief, die door de man en een die door de vrouw was geschreven. Zij vormden het be wijs van een illegale briefwisseling, waarbij de bewaker als postbode fun geerde a raison van f. 30.per brief. De bewaker heeft erkend ruim een maand achtereen zijn medewerking te hebben verleend aan het clandestien bezorgen van deze brieven. In totaal zou hij hiervoor een bedrag van f. 240.- hebben ontvangen. De man is overge geven aan de officier van Justitie. Hij zal wegens corruptie worden vervolgd. De politie kwam op het spoor van zijn praktijken na een tip van een der vijanden van de betrokken gedetineerde uit de onderwereld. Op Schiphol arriveerden gisteren ex-Koning Michael van Roemenië en zijn echtgenote Koningin Anne. Deze foto toont de vorstelijke gas- ten op 't platform in gezelschap van overste Geertsema (links), die na mens Prins Bernhard aanwezig was en de heer Slotemaker (rechts), die hen namens de KLM begroette. (ésN 1 Betrekkingen niet verbroken President Romulo Betancourt van Venezuela heeft zaterdagavond in een radiotoespraak o.a. gezegd: „Tot onze verrassing hebben wij vernomen, dat een van de piloten die pamfletten vervoerden die boven Caracas moesten worden uitge worpen, uit de Ned. Antillen is uitgewezen naar San Domingo. (Inmiddels is ook de tweede piloot vertrokken). Dit geschiedde in weerwil van het verzoek van de Venezolaanse regering om hem vast te houden, totdat de commissie van de organisatie van Amerikaanse staten hem een verhoor zou hebben afgenomen". De president zei, dat de betrekkingen met de Nederlandse regering niet zijn verbroken, doch dat aan de Nederlandse regering een protest zou worden overhandigd. december puzzels? De oplossing vindt u in onze modeafdeling: modernedassen in wol, Tery- Itne of zuiver zijde v.a. 3,95 Laco shawls in Shetland, mo- hair of zuiver zijde v.a. 8,90 pyama's in poplin of flanel. Uni en gestreept v.a, 14,75 handschoenen o.a. antica, mochetto, crochet, v.a. 16,90 wintersportshirts No-Ironof Trenco Terlenka v.a. 17,90 House of England Amstenfom - Oen Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Zaterdag heeft jhr. dr. D. C. Röell officiéél afscheid genomen als hoofddirecteur van het Rijksmu seum te Amsterdam. De commis saris van de Koningin in Noord- Holland, dr. M. J. Prinsen hing hem tijdens de afscheidsreceptie de versierselen om van de hem ver leende onderscheiding als Groot- officier in de Huisorde van Oranje. Hij voegde hieraan toe: „De Ned. Antillen dienen niet te ver geten dat zij leven van Venezuela en dat het ontoelaatbaar is, dat in 1959 erop Amerikaanse bodem nog koloniën zou den zijn. Deze klacht zal worden voor gebracht op de conferentie van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten in Quito in februari a.s. De Nederlandse ambasadeur in Cara cas, de heer N. Boon, heeft gistermorgen vliegtuig-passage geboekt naar Curaqao. Vandaar zal hjj telefonisch met Den Haag overleg plegen over de situatie. De heer Boon deelde aan journalisten mee, dat lijj vanuit Caracas geen telefo nische verbinding met Den Haag kon krijgen. Antillen geen operatiebasis De president heeft gisteren te Caracas bekendgemaakt dat zijn ministerraad zaterdagavond besloot krachtig bij de Nederlandse regering te protesteren te gen „haar weigering in het vliegtuigin- cident samen te werken met de Organi satie van Amerikaanse Staten". Betan court legde er nadruk op dat Venezuela onder geen enkel beding kan toestaan dat de Ned. Antillen tot „operatiebases van vijanden van het democratische re gime" worden gemaakt. Na eraan te hebben herinnerd dat „de Nederlandse regering niet moet vergeten dat men op Curasao en Aruba geen Su rinaamse maar Venezolaanse olie uit het gebied van het meer van Maracaibo raf fineert. voegde de president eraan toe dat het vraagstuk verband houdt met de kwestie die t.z.t. bij de Organisatie van Amerikaanse Staten en bij de V.N. zal worden besproken als het „kolonialisme in Amerika" ter tafel komt. Ongeoorloofde activiteit De Nederlandse ambassade te Caracas heeft zaterdag een verklaring over de kwestie van de Cubaanse piloten uitge geven waarin o.a. wordt gezegd dat deze vliegers wegens begane overtredingen zijn berecht en dat er dus geen moge lijkheid bestond hen langer vast te hou den. Wegens het bedrijven van ongeoor loofde politieke activiteit zjjn zjj zo spoedig mogelijk het land uitgezet als ongewenste vreemdelingen. De regering van de Ned. Antillen heeft voldaan aan een Venezolaans verzoek om de vliegers niet vrq te laten alvorens hun identiteit en de herkomst van hun vliegtuig vaststond. Eveneens zijn een Venezolaans verzoek om een aantal functionarissen op de hoogte te doen stellen van de gebeurtenissen en een verzoek om toelating van Venezolaanse journalisten „die alle faciliteiten kregen om zich zonder censuur of belemmering op de hoogte te stellen van de toedracht van zaken", ingewilligd. Tenslotte zal aan de Venezolaanse regering volledig verslag worden gezonden van de proces sen-verbaal en van de bevindingen van de justitiële autoriteiten van de Neder landse Antillen. Een eventueel verzoek van de vredes- commissie van de Organisatie van Ame rikaanse staten kan niet worden inge willigd aangezien Nederland noch de Ned. Antillen lid van de O.A.S. zijn, al dus de verklaring. De Venezolanen hadden verzocht de vliegers vast te hou den totdat de commissie de zaak had onderzocht. De Nederlandse ambassadeur - dr. H. N. Boon - is ervan overtuigd dat rustige overweging van de gebeurtenissen slechts tot de conclusie kan leiden dat de autoriteiten van de Ned. Antillen alle redelijke medewerking hebben verleend om aan Venezolaans verlangen te vol doen om te worden ingelicht over de toedracht van de gebeurtenissen. Nog wordt uit de Venezolaanse hoofd stad gemeld dat het ministerie van Buitenlandse Zaken geen geheim heeft gemaakt van zjjn grote ontevredenheid over wat beschouwd wordt als „een on vriendelijke houding van de Nederlandse regering die in de zaak van de Cubaan se vliegers de traditionele betrekkingen tussen de twee landen vergeten scheen te zjjn". Ambassadeur nog nie' ontbodr De Venezolaanse ambassadeur in Dei Haag, de la Rosa, heeft gistermidda' desgevraagd meegedeeld niets te wetei van een ontbieding naar Caracas, waai over geruchten liepen. Hjj voegde er ecl ter aan toe het niet uitgesloten te ach ten dat hij naar Caracas zal worde ontboden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1