.Opmars naar de galg": broodnodige herinnering aan de nazi-misdaden FILMS dagelijks verkiezingen! Aangrijpend filmdocument in Trianon Kennis van verleden is nodig Reorganisatie B. B. in Leiden Voor Prisma horloges gericht 1 maart 1860 Zaterdag 28 november 1959 Vijfde blad no. 29911 JRIANON Tot onze verbazing maar toch vooral tot onze vreugde was eerste avondvoorstelling van gisteren in het theater aan de Breestraat zeer (d, bezet. We hebben ons namelijk wel eens afgevraagd of de huidige gene- tie Nederlanders dat wanstaltige verleden maar niet liever zo spoedig gelijk wenst te vergeten, zoals men ook aan een nachtmerrie niet herinnerd 1 worden. En de opgroeiende jeugd, moet die nu heus al die narigheid en tdadigheid van de oorlog ondier ogen krijgen f Gelukkig is de reactie heel gunstiger dan wel eens gedacht wordt: de ouderen aarzelen niet nog eens documentaire samenvatting van de afschuwelijke delicten der nazi's te an zien en de jeugd begrijpt, dat een zuiver oordeel over heden en toe- mst niet mogelijk is als men het jongste verleden niet kent .Welnu, deze appe verfilming van het proces te Neurenberg, waar de grote misdadigers n straf kregen, laat in flashbacks zien hoe het allemaal zover komen kon. nadeloos worden de nazi-schelmen door dit documentaire filmwerk aan de ak gestéld. Advertentie ossamoordenaars kregen hun straf in Neurenberg Iet was maar een zielig restant van voormalige grootheid, daar in de jaagdenbanken van Neurenberg! De isi-goedmoedige Goering van voor- n, wiens Luftwaffe evenwel dood en derf zaaide onder de bewoners van overde landen, schrompelt hier weg een man met een afschuwelijk ver- n. Want hy en de anderen moch- dan ontkennen dat ze iets wisten de misdaden tegen de menselfjk- op allerlei wijzen tegen joden, jtieke tegenstanders en overwonne- begaan, de enorme stapels kei- de feiten toonden wel anders aan. Ier, Goebbels en Himmler slaagden zich door zelfmoord aan de aardse tchtigheid te onttrekken, maar er »en nog genoeg kopstukken over om ir M.P.'s de rechtzaal binnengeleid torden en aan het slot hun vonnis ternemen. Men ziet ze hier alle- de plaatsvervanger van de Hirer", Rudolf Hess, die zich een r religieus man noemt, de gluipe- vice-kanselier Von Papen, de van eblazen minister van Buitenlandse en tot angstige beklaagde afgezakte Ribbentrop, de jodenhaters Julius eicher, Rosenberg en Kaltenbrun- de generaals, die klakkeloos uit- rden wat de militaire dilettant Hit hun opdroeg en zovele anderen, in lal 21 man. Sommigen gaven in laatste woord ter verdediging toe, zij gefaald hadden of te laat tot inzicht waren gekomen, dat hun ren misbruikt werden voor doelein- waarmee zij het toch eigenlijk niet waren. Maar anderen trachtten nog een houding te geven, die onder weinig strookte met de mon- rachtige misdaden waaraan ze mede uldig waren. Ontroerend zijn de len uit de concentratiekampen, ir miljoenen door verhongering of gaskamer een ellendige dood von- i. Weer beleeft de toeschouwer de Iglng van het oprukken der bruine de, totdat de ommekeer komt, in ika, aan de Atlantische kust en in iland bij Stalingrad. Dan krijgt het ltse volk, tot het laatst opgehitst ir de radioredevoeringen van Goeb- s, de rekening thuis gepresenteerd, er niets meer overblijft van zijn den dan eindeloze straten met ge s-zonder-huizen. 709 Advent 6ók voor de vluchtelingen in het Jammerdal ELPT DE VIERING MOGELIJK TE MAKEN Iet wordt koud en kouder we trek- dikkere kleren aan, stoken de kachel Binnenshuis wordt 't des te behaag- er vooral met het zicht op de fees die komen St.-Nicolaas en Kerstmis, a Lager Haid bij Linz in Oostenrijk, ir vele vluchtelingen nu hun vijftien- winter in barakken tegemoet gaan, geen warme kleren om aan te trek en geen brandstof om het fornuis het woonvertrek, dat tevens keuken vat op te stoken. a dit wereldvluchtelingenjaar zijn en rden vele barakken gesloopt, ook van Jammerdal, de naam van de aller- odigste barakkenrij in Haid. Maar elke vluchteling komt voor een wo- ig in aanmerking en sommigen wezen ens de te hoge huur de woning af. venals verleden jaar hopen wij met die nog in barakken leven, Kerstmis aan vieren. ?n massa warme kleren, hier in de lp der maanden aangereikt en een rtlgtal wollen dekens door het Rode nis afgestaan, zijn reeds onderweg, het beeld van de ellende daar voor fin kunnen wij niet nalaten al werd alle kanten dit jaar een beroep op jedaan Uw hulp te vragen om dit stfeest mogelijk te maken, ele kleintjes maken een grote, zegt spreekwoord. Vele kleintjes maken groots, ondervonden we bij elke op- En we hopen vurig dat dit weer zo zal L Vy vragen hoe groot of klein, ook een delyke bijdrage op giro 285812, van E. A. FrankenDuparc. Geen goe- tn dus. 7ant vervoer en transport brengen moeilijkheden en kosten met zich Wy kunnen beter onze inkopen ter itse doen; dat komt dan ook ten de aan de winkeliers in Haid, gewe- vluchtelingen, die in barakken moei- n opnieuw een zaak trachten op te wen. tordt er weinig gestort, dan is het mogelijk om elke vluchteling op een ut feest, dat we willen vieren samen hen, als teken van Kerstmis, een ttkaars te schenken. Komt er meer, ontvangt ieder een warmwater kruik, ir het liefst zouden wij elke zieke, kromde vluchteling met het geld van t dekenstad, een warme wollen deken en schenken om hen te beschermen in de kou, die bijzonder makkelijk in tochtige barak doordringt, tenslotte gaan wij het feest tegemoet i Hem, die zich met al deze lijdende asen vereenzelvigd heeft: Ik kt en gy hebt Mij bekleed, a de vervulling van deze oproep van fistus ligt de kerstvreugde besloten t de vluchtelingen, die ontvangen en r U, die geeft. Namens het Hulpcomité voor Lager Haid, E. A. FRANKEN—DUPARC, Hoe vele beloften, verdragen en dure eden heeft Hitier gebroken voordat hij eindelijk bemerkte, dat zijn duizend jarig rijk niet langer dan twaalf jaar kon duren! Bepaald pijnlijk voor de Lammenschansweg 71.1 schuwt hem. Een kogel gemerkt X Psychologische terreur Rex De western, die deze week in Rex draait, „Een kogel gemerkt X". on derscheidt zich van de gemiddelde film in dit genre door haar uitstekende intrige en een handeling, die zich verre van het sensationele houdt. Zo wordt er in deze cowboyfilm niet éénmaal een vuistge vecht geleverd en vallen er slechts drie of vier schoten. Het is de geschiedenis van een be- roeps-„killer", die uitsluitend door zijn aanwezigheid al de stad terroriseert en er de oorzaak van is, dat de mensen in deze stad elkaar er van verdenken de „killer" gehuurd te hebben om iemand uit de weg te helpen. Audy Murphy speelt een uitstekende rol in deze film, die voor liefhebbers van het western-avontuur beslist niet gemist mag worden. „T rapeze" Suggestief en gedurfd CASINO Deze week „Trapeze", een reprise. Met welke een onnavolgbaar vakmanschap is deze film vervaardigd. Met welk een raffinement zijn de scenes in elkaar gezet. En wat een gedurfde camera-instelling. Carol Reed heeft met „Trapeze" een van zijn meesterwerken geschapen, die men op een lyn zou kun nen stellen met imponerende werken als „The third man" en „Odd man out". Wie deze film nog niet gezien heeft, mag nu zijn kans niet missen. Uit deze film blijkt onomstotelijk de grote liefde van Reed voor het circus en de grote toewijding, waarmee hij zich aan de vervaardiging van deze film heeft gezet. Het thema, dat aan de film ten grond slag ligt, is niet bijster origineel, de wijze waarop dit thema is uitgewerkt echter wel. De scenes aan de trapeze zijn van een adembenemende spanning, met durf en zwier opgenomen. En daar tussen door krijgt men een boeiend en kleurig beeld 'van het leven achter de schermen van het circus. Reed laat het andere gezicht van het wereldje van schmink en kla tergoud zien aan het „hooggeacht pu bliek." de spanningen tussen de artiesten onderling, de naijver, de liefde, het ge vaar en vooral de lotsgebondenheid in dit merkwaardige wereldje. Reed werkt soms zo suggestief, dat de toeschouwer zich zelf aan de trapeze waant. Zal de driedubbele salto geluk ken of niet? Men krijgt het er benauwd van, men is aan de grens om duizelig te worden. Reed dwingt zijn acteurs tot grote prestaties. Gina Lollobrigida. hart ver overend in de scenes, waarin zij al haar Italiaanse vurigheid kan spuien (let U eens scherp op als ze flink kwaad wordt. Welk een brok temperament wordt in enkele rake close-ups vastgelegd!) Voorts uitstekend spel van Burt Lan caster. de beroemde „vlieger", die na een val niet meer wil optreden, maar zich zelf overwint en „vanger" wordt. En dan is daar nog Tonv Curtis, die eveneens tot niet vermoede prestaties komt. Een film. die men beslist moet gaan zien May Britt in „de blauwe engel" Comedie van het ongeluk Luxor Mariene Dietrich en Emile Jannings waren indertijd de „grote figuren" in Carl Zuck- mayers' tragische film ,,De blauwe engel". Nü zijn het, in een totaal nieuwe en voor zover onze herinnering aan de vorige reikt, totaal gewij zigde versie May Britt en Curt Jürgens in een totaal „veramerika niseerde" regie. De eerste is minder geraffineerd dan Mariene Dietrich, althans naar ons gevoel. Maar toch even noodlottig. Noodlottig voor de man van mid delbare leeftijd, waar het hier om gaat, de eerbare, deugdzame leraar (Herr Professor!) aan de HBS in het plaatsje Lenzburg. Daar strijkt de „Blauwe Engel" neer. Het cabaretgezelschap van die naam. Ook de „ster", de hoogblonde Lola. In carnatie der verleidelijkheid. De leerlingen laten haar foto in de klas rondgaan. De leraar komt er ach ter. Hij gaat op onderzoek, want zijn jongens zijn 's avonds in het cabaret, om Lola te zien Hij gaat op onderzoek uit, om hen te betrappen en te straf fen. Maar het loopt anders De leraar komt met Lola in contact, verliest z'n hoofd, vindt voor 't eerst in zijn leven „liefde". Liefde? Lola waar- Russische rechters die er dan ook nogal verdwaasd bijzitten! was het ogenblik, waarop tijdens het proces in Neurenberg bleek, dat Hitler en Stalin door hun ministers Von Ribbentrop en Molotof de verdeling van Polen hadden laten bekokstoven Maar dat punt werd terwille van de eens gezindheid ter zijde geschoven. Dit incident komt in dit filmwerk geluk kig goed tot zijn recht. Indrukwekkend is de „parade" van de verslagen en gevangen genomen Duitsers op het Rode Plein in Moskou, opnamen die totnutoe onbekend waren omdat ze nog niet eerder door de Russen waren vrij gegeven. Zo zou men kunnen doorgaan met het opsommen van tal van interes sante beelden. Maar men moet deze film van documentaire en dus ware flitsen uit het proces en de daaraan voorafgaande oorlogstijd zelf gaan zien: zij is een broodnodige herinne ring voor de ouderen en een onont beerlijke kennismaking met nog recente realiteit voor de jongeren! VAIN DEZE WEEK: HillllllllllllllllllllllilüHlllllllllllllllllHIIIIIII ll'IIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIHII De jongens zijn hem vóór: het schan daal op school is onherroepelijk. Hij trouwt hóór, die voor 't eerst „schoon heid" enerotiek in zijn leven bracht. Maar tegelijkertijd de ellende. Geen an dere leraarsfunctie staat voor hem open, het „schandaal" was té erg. Van dat ogenblik begint de weg naar de ondergang. Hij is Lola's slaaf, doet wat hij kan. om haar liefde te behouden. Maar zij heeft óndere vrienden, ze heeft hem toch gewaarschuwd? Overgeleverd aan haar macht en aan die van de showdirecteur zinkt hij lager en lager. Dan komt het ergsteZijn optreden als „clown" in Lola's show, uit gerekend weer in Lenzburg. waar men „Professor doctor Emmanuel Rath" zo goed kent wat een speciale attractie is. Het ergste gebeurt. Als hij dan van het podium af ziet, hoe Lola willens en wetens, om van hem af te komen zich door haar vriend onafgebroken laat zoenen, is de maat vol. Hij heeft Lola immers lief? Als een dolle krankzinnige achtervolgt hij Lola en wil haar wurgen. Het is zijn vriend, de directeur van zijn vroegere school, die hem zachtjes wegvoert. Waarheen? Zo is het melodramatische einde van deze indertijd veel geroemde film, met Mariene Dietrichs' eens zo bekend „Vom Kopf bis Fusz auf Liebe eingestellt" als een der grootste schlagers. Is het. omdat Mariene Dietrich deze indertijd zong. dat zij nü niet meer zo'n indruk op ons maakt? Is het daarom, dat de ganse film niet meer zo hevig op ons inwerkt? Misschien ook. omdat wij tóén jong waren en nu ouder zijn. En tóch moet deze film voor hen, die voor 't eerst met het ,zij het dan ge wijzigde gegeven kennis maken, boeiend en wellicht leerzaam zijn. De veel oudere man. die zijn hele be staan op het spel zet voor een héél jonv ge vrouw en daaraan volkomen kapot gaat. Het de tragedie van fl»»pen. die eenzaam was en een „werkeü'k" geluk dacht te vinden, doch een volkomen „illusoir" geluk vond. De „comedie" van het ongeluk. Slavinnen van Carthago Onwezenlijk spektakel Lido De situatie in de leidende kringen van Tarsus ten tijde van het Romeinse imperium was volgens de ze film althans nogal onoverzichte lijk. Julia, de mooie, maar vinnige doch ter van de hoogste baas in dit gebied, hield van de moedige krijgsman Mar cus, maar hij helaas niet van haar. Zijn collega Flavius koesterde daarentegen wel warme gevoelens voor haar, maar die kon zij uiteraard niet beantwoorden Om deze liefdesverhoudingen nog wat Ingewikkelder te maken kocht Marcus op de slavinnenmarkt twee knappe meisjes uit Carthago om ze Julia aan te bieden. Hy was meteen al erg gechar meerd van het blonde gedeelte van dit duo. Tot grote ergernis van Julia en de meisjes werden het slachtoffer van haar jaloezie. Onder druk van de onbetrouwbare pen ningmeester Plubius deed Flavius een greeo naar de macht door zijn meester te doden. De christenen, tot wie ook de slavinnen behoren, kregen de schuld, fce werden op een hoop gedreven en zouden massaal zijn opgehangen als Marcus zich niet bijtijds hun lot had aangetrokken. Het klinkt allemaal nogal onwezenlUk en dit wordt er niet beter op door de wijze waarop regisseur Guldo Brigone dit verhaal in beeld heeft gebracht. Het is een regelrecht wonder, hoe Marcus steeds weer de dans weet te ontspringen Maar dat past wel ln de sfeer van de bar vrome christenen, die od het doek worden neergezet. Oelukv-ig Is dat doek echter erg breed en erg kleurrijk, zodat er voldoende gelegenheid ic voor een aantal bonte spektakelstukken Maar deze kleurige avonturen ln massale en scenering kunnen het. gemis aan fil mische kwaliteiten toch niet geheel goedmaken. Kprkoliik lieven GEREF. KERKEN Beroepen te Vrlezenveen W. Struys te Krommenie. Bedankt voor Slegerswoude W. J. de Ruiter te Idskenhuizen. U behoort toch niet tot hen die tv of radio aanzetten op „hun zuil" - en'dan maar af wachten wat er komt u kiest toch zélf wat u wilt zien of horen Doe dan wat meer dan 150.000 anderen uit deze kritische min derheid reeds doen raadpleeg bij de dagelijkse ver kiezing van uw radio- of tv- programma Vrije Geluiden het overzichtelijke, volledige en objectieve radio-tv-blad. Vraag een proefnummer aan en u zult hegrijpen waarom zulk een hoog percentage jonge men sen Vrije Geluiden de voor keur geeft of nog beter: geef u direkt op als lid-abonné ad fZTj per kwartaal. Het adres isVPRO - postbus 11 - Hilversum. Overschakeling van oude op nieuwe vorm Tydens een aantal bijeenkomsten van B.B.-functionarissen heeft het Hoofd Bescherming Bevolking, de heer S. W. Hagedoorn, diverse belangrijke mede delingen gedaan aangaande de komende reorganisatie van de zelfbescherming ln de A-gebieden, waartoe de minister van Binnenlandse Zaken heeft besloten. Aangezien deze reorganisatie een landelijk karakter draagt, aldus de heer Hage doorn, zal ook de A-Kring-Leiden tot de nodige aanpassing en hergroepering van de georganiseerde Zelfbescherming (Z.B.) moeten overgaan. De Overheidsdiensten ondergaan geen wijziging en blijven buiten beschou wing. In Leiden staat de organisatie van de ZB op hoog peil en heeft bij een aantal geënsceneerde calamiteiten be wezen de nodige paraatheid te kunnen opbrengen. De ZB is een flexibele orga nisatie. die zich moet aanpassen aan de nieuwere inzichten t.a-v. de gevaren, die dreigen, aldus de heer Hagedoorn. De voorgestelde reorganisatie moet worden gezien als een aanpassing van de ZB aan de gevolgen van de nucleaire oor logsvoering. Bovendien noopt het blij vend karakter van de BB tot een bondi ger organisatie, die niet tot in lengte van dagen onnodig grote aantallen noodwachteTS wil belasten door oefe ningen, bijeenkomsten e.d. Het motief van de aanpassing is te vinden in de nieuwe militaire veronderstelling. De reorganisatie ZB heeft tot doel alle aandacht en kracht te concentreren op de eerste oorlogsfase de z.g. ovevleve- ringsperiode waarvan de duur wordt gesteld op max 30 dagen. De aanvals- mogelijkheden bij een atoom-oorlog (met de daaruit voortvloeiende drei ging van radioactieve neerslag) gebie den een gewijzigde concentratie en ma ken het mede met het oog op het meer blijvend karakter van de organi satie BB noodzakelijk, dat tot een andere opzet van de ZB in de A-Kring- Leiden wordt overgegaan. Hierbij wordt uitgegaan van de overweging, dat pa raatheid wordt gebracht en de nood- wachters zo nodig plaatselijk ge consigneerd kunnen worden. „Redt een kind" is miljoen gepasseerd De V.P.R.O. zal in zijn televisiepro gramma van zondagavond 13 december gedurende ongeveer l1^ uur een repor tage geven van de manifestatie van Nederlandse kunstenaars in de grote zaal van het Concertgebouw te Amster dam, ten bate van de vluchtelingenactie „Redt een kind". Reeds kon via het Ned. Comité Vluchtelingenjaar een miljoen gulden worden overgemaakt naar het Rode Kruis ln Marokko. Aan de actie van de artiesten wordt die zondagavond medegewerkt door Yoka Berretti, Hetty Blok, Lea de Boer, Mies Bouwman, Corry Brokken, Anner Bylsma, Simon Carmiggelt, Rudy Car- rell, Jules de Corte, Lia Dorana, Mary Dresselhuys, Ko van Dijk, Gerard Hen- geveld, David Hollestelle, Wim lbo, Johny Jordaan, Peter Kellenbach, John ny Kraaykamp, Herman Krebbers, Cor Lemaire, Fien de la Mar, Wilhelmine Matthès, Felix de Nobel, Dora Paulsen, Jetty Pearl, Bep Rowold, de Selvera's, Erna Spoorenberg, Paul Steenbergen en Mieke Verstraete. Bovendien het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel en Dolf van der Linden met zijn Metropole orkest. Produktie: Karei Prior, regie: Jack Dixon. De volgende prominenten zouden graag hun medewerking hebben ver leend doch waren tot hun spijt verhin derd Gré van SwolBrouwenstein, Cora Canne Meijer, Joop Doderer, Toon Her mans, Wim Kan, Tom Manders. Rita Reys, Wim Sonneveld en Conny Stuart. Welke artiesten voor de camera zullen verschijnen is tevoren niet te zeggen. KERNORGANISATIE IN VREDESTIJD De ZB wordt bij de reorganisatie teruggebracht tot een kernorganisatie in vredestijd, die onmiddellijk na de af kondiging van paraatheid, wordt uitge breid. Deze kern kan op de lange duur gemakkelijk worden gehandhaafd, waar bij tevens wordt bereikt, dat van de vrijwilligers, die deze kern bemannen, niet meer tijd en energie wordt ge vraagd dan strikt noodzakelijk is. De gewijzigde taak van de „bloknoodwacht" zal bestaan uit het geven van voorlich ting over en het stimuleren van de In dividuele Zelfbescherming, het verlenen van bijstand aan de bevolking op elk gebied, zoals b.v. het geleiden naar vei liger oorden, hulp bij ontruiming en het geven van aanwijzingen en leiding bij hun optreden tegen de gevolgen van een bombardement, dreigende op tredende radio-actieve neerslag enz. Het optreden in ploegverband als blok- noodwachteT (voortaan aangeduid als „Blokwachter") zal niet meer op de voorgrond treden, daar deze nu mper persoonlijk zal moeten en kunnen op treden, zij het dan in onderlinge sa menwerking en onder leiding van het blokhoofd. De rampbestrijdingstaak van de operationele blokorganisatie zal hier mede komen te vervallen. Het nut van de Blokwacht. die zal bestaan uit een blokhoofd en vier noodwachters per blok van ca. 1.000 inwoners, zal zeer duidelijk tot uiting komen, vooral als schakel tussen de „blokbewoners" en de met de bescherming van de bevolking belaste Gemeentelijke Overheid. DE WIJKORGANISATIE Ook de Wijkorganisatie zal t.a.v. taak en samenstelling de nodige wijzigingen ondergaan. Zij krijgt tot taak het acti veren van de Z B. in de Wijk en het met de beschikbare middelen zo goed mogelijk bestrijden van de gevolgen van de oorlogshandelingen in de eigen wijk of zo nodig en indien mogelijk andere Wijken steun verlenen. Enkele mobiele Wijkploegen voor directe rampbestrij ding blijven nodig. Snelheid van optre den zal voorop staan, hetgeen mede het moreel van de wijkgewoners zal helpen schragen. Per wijk zullen twee ploegen worden gevormd, waarvan de ene ploeg zal worden gevormd door leden, die een speciale opleiding voor Eerste Hulp in Oorlogstijd hebben gehad, terwijl de andere ploeg zal dienen voor algemene hulpverlening, dus voor zowel redding als brandbestrijding. Deze ploegen, elk bestaande uit 20 man. zullen niet wor den bemand met toerbeurtnoodwachters uit de blokken zoals tot heden het geval was doch uit afzonderlijk te werven leden. Zij zullen elk een eigen commandant hebben en komen te staan ondeT leiding van het wijkhoofd, bij gestaan door twee gespecialiseerde wijk- leiders. Overigens blijft het wijk-lei- dingsapparaat in zijn huidige vorm on veranderd. NOODWACHTERS WORDEN NIET AFGEVOERD De overschakeling van de oude op de nieuwe organisatie, aldus de heer Hage doorn, brengt vele praktische problemen met zich mee. In de A-Kring-Leiden ligt het in 't voornemen een en ander geleidelijk door te voeren en wel na grondig overleg met de hierbij betrokken noodwachters. Het zal in de A-Kring- Leiden dus niet zo gaan en hierbij was de heer Hagedoorn wel zeer na drukkelijk dat b.v. noodwachters, die vanaf het beginstadium, nu ruim 5 jaar geleden, hun bijdrage tot het bereiken van eerder genoemd hoog peil van de BB in Leiden hebben geleverd, nu zon der meer „BB-reservist" zullen worden of zullen worden afgevoerd. Het tegen deel zal by de nieuwe organisatie zeker het geval zijn, aangezien de geoefende „noodwachters" die steeds blijk hebben gegeven de nodige bereidheid tot mede werking te bezitten, de aangewezen ker nen moeten zijn. OpL ossingen (Van onze t.v.-medewerker) Het gastenboek van Louis Fréquin was ditmaal een zuiver Gelderse aangelegen heid. Deze hoofdredacteur van het dag blad „De Gelderlander", in Gelderland woonachtig, ontving een hoge gast, uit Gelderland geboortig en voormalig com mandant van H M. Gelderland. Dat was dan Staatssecretaris De Jong van Marine of liever van Defensie en in het bijzon der belast met de zaken de Kon. Marine betreffend. Het begon met een anekdote. Toen de Gelderland in den vreemde was, moest commandant De Jong van de ene op de andere dag onverwacht het bevel over dragen. Dit gaat tegenover alle hens aan dek en pleegt met een toespraak gepaard te gaan, waarin de nieuwe be stemming wordt onthuld. Ditmaal bleef elke zinspeling daarop achterwege en al snel heette het in de „wandelgangen", dat de oude zich aan wal wel niet zo best ge- De W eekend-Show-gastheer John ny Kraaykamp en zijn zoon Johnny junior in aandachtige beschouwing van een der onderdelen van het AVRO-televisieprogramma van vanavond. De jonge Kraaykamp probeert er een zeer professionele blik op na te houden. dragen zou hebben. De oplossing was na tuurlijk, dat hy zich naar het vaderland had te spoeden om persoonlijk en mon deling het aanbod voor de thans be klede hoge functie in ontvangst te ne men. Wat sympathiek opviel, was, dat tot tweemaal toe, toen zaken aan de orde werden gesteld, die door Fréquin duidelijk tot de Marine werden beperkt, de Staatssecretaris op prijzende wijze de koopvaardij in het gesprek trok. „Ja en wat vindt U van de politiek?" „Niet be langrijk. De vraag waar het om gaat luidt: Wat zal de politiek van mij vin- Advertentie. MATTH. BRINKS (mr. HORLOGEMAKER) HAARLEMMERSTR. 126 - LEIDEN Telefoon 21074 den?" Het was écht Holland op zijn best, naar onze smaak 1 Het zangersportret van Gigli wasvoor liefhebbers zeker interessant, omdat elk beeld en elke klank hen welkom moest zijn. Voor minder fervente muziekmin naars stoort het kijken naar een draaien de pick-up, om van de vaagheid van de beelden niet te spreken, terwyl het schermen met lange rijen zangersnamen ook niet bevorderlijk is voor het vast houden van de aandacht. In dit portret misten wij te zeer het menselijke accent. Dat was helemaal zoek in het BBC- filmpje „Het zeegat uit". Toch eigenlijk niet zo best, dat wij met twee wereld havens gewapend, tegast moesten in Londen. Alleen de luchtfoto's waren boeiend. Verder was het een nogal taaie geschiedenis. Maar daarvoor treft dit maal de KRO nauwelijks blaam. Want dit onderdeel en het volgende waren noodoplossingen, omdat te elfder ure (dat is voor de t.v. met de lange voor bereidingstijd een paar weken) de Koninklijke Maatschappij tot Bevorde ring van de Geneeskunst bezwaar had gemaakt tegen het deelnemen van haar leden aan een medische documentaire over plastische chirurgie. De musicbox kon ons evenmin beko ren. We hebben vooral bezwaar tegen de nogal flauwe opzet van het geval. Tel kens blykt weer. dat naarmate de tele visie zich intensiever bezig houdt met de actualiteit, de uitzending pakt en boeit, vooropgesteld, dat de deskundige hand de hand in het werk heeft. Dat was dan bepaald het geval met sportredacteur Jan Cottaar, die de hele gang van zaken by de „toto" uit de doe ken deed. Niet overwegend principieel, maar gewoonweg de gang van een dood- simpel formuliertje, waarop thans nog de prijs van vele tienduizenden vallen kan. Welhaast alle denkbare aspecten werden onder de loep genomen en het gebeurde vlot en vaardig, deskundig en prettig, waarbij het er helemaal niet meer toe deed of we nu de goede of ver keerde oplossingen plegen in te zenden, plegen in te zenden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7