LEXINGTON Keus niet moeilijk,., overal welkom Het vrolijk verlichte Leiden lonkt naar gunst van koopgraag publiek YELPON Prof. dr. L. de Klerk aanvaardde Leidse leerstoel opvoedkunde LICHTWEEK 1959 BEGONNEN I from America's Best Tobaccos Burgemeester loste gisteravond drie kleurrijke startschoten Ook in 1959: met Kerstmis mag niemand eenzaam zijn N.C.R.V. SCHONK LEIDEN FRAAI JUBILEUMGESCHENK In vorm van ontroerend, knap gespeeld Hugenotenstuk Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 28 november 1959 Tweede blad no. 29911 Advertentie Onder regie van Dirk Verèl heeft „De Speelkamer" van dit aangrijpende en indrukwekkende spel een ontroerende vertolking gegeven. Robert Sobels in volle overgave zijn spel spelend, John Soer als dichter Escanbarlat zijn rol in alle facetten volkomen beheersend en tot uiting brengend. Betsy Smeets was de dochter van Donadieu, enig in haar spel, vooral op het moment toen zij in Du Bosc de moordenaar van haar moe der herkende. Alex Faassen sr. toonde zich een alleszins eerwaarde predikant Berthelien, achter wiens figuur een grote geloofskracht schuil ging. Frits Butzelaar zette een krijgshaftige Duitse officier op de planken. Ben Aerden, koerier Lavalette, en koerier Du Bosc (Frans Vasen) waren eveneens voor hun rol volkomen berekend. Huishoudster Barbe werd door Fien Berghegge en dienaar Nicolaas door Fred Oster echt en volkomen passend in dit spel weer gegeven. Allen waren prachtig op elkaar ingespeeld en deden dit spel van geloof, vertrouwen en berusting zeer goed tot zijn recht komen. Ds. H. Heule, gereformeerd predikant alhier, opende deze jubileumavond met een kort inleidend woord, waarin hij er o.m. op wees, dat het werk van de NCRV in radio en televisie niet alleen gedragen wordt door idealen, doch dat het vooral voortspruit uit een heilige roeping. Bij het vervullen van deze roe ping staat de NCRV met beide benen in de werkelijkheid, waarbij God kracht geeft om aan die roeping getrouw te zijn. Advertentie Lijm en plak alles met van Ceta-Bever Hockey-overzicht De Leidse heren klimmen steeds hoger op de ranglijst: sterk spelend tegen hoger geplaatste teams en zwak spel tegen de clubs uit de onderste helft. Morgen komt Leiden tegen Laren II in het veld, de bezetters van de laatste plaats. De enige winstpunten van deze ploeg werden behaald op Leiden. Echter een gewaarschuwd manenz. We zien Leiden desondanks winnen. De Leidse dames komen, mede door de recente nederlaag van HBS, in een veel betere positie te verkeren. Zondag ontmoeten zij deze gevaarlijke koploop- ster in Bloemendaal. HBS, dat rustig een eersteklasser voor de beker wipte, is een sterk elftal. Het zal een open strijd worden, met wat meer kansen voor HBS. Leiden II (heren) speelt ook uit. tegen HDM IV. Door te winnen kan dit team in de buurt van de kopgroep blijven, wat wel nodig is voor de (theoretische?) promotie kansen. Bridgeclub VOG De uitslag van de 6e ronde der vier tallencompetitie luidt: Hoofdklasse: team Epskamp wint van team Eling met 17 pnt; team Raar wint van team Nievaart met 5 pnt; team Oudshoorn gelijk met team v. Dieren; team Crama gelijk met team Huys. Eersteklas: team Nieuwland wint van team Den Daas met 21 pnt; team Caro wint van team Miggels met 17 pnt; team Horree wint van team Smit met 18 pnt; team Dofferhof gelijk met team Raar. Tweedeklas: team Kruizinga wint van team Bosscha met 9 pnt; team Broek huis wint van team Wendt met 29 pnt; team v. Gelderen wint van team Boom met 9 pnt; team Adama gelijk met team Westerman. genoegen de taak aanvaard om ook deze Lichtweek te openen, maar verheugde zich er wel over, dat de organisatoren eraan gedacht hadden, dat hij dit jaar zestig is geworden. Het zwengelen aan een draaiorgel vorig jaar was hem be paald niet meegevallen. Vrolijke klanken Nadat de heer J. C. J. Lambermont namens de Leidse Middenstands Cen trale zijn voldoening over deze Licht week had uitgesproken, trok het gezel schap naar het Stadhuisplein, waar het Jeugdorkest „De Burcht" met vrolijke klanken het wachten voor de aanwezi gen tot een prettige tijd had gemaakt. Toen de instrumenten zwegen, drukte de eerste burger van Leiden op het knopje en tot ver in de omgeving kon men zien, dat de Lichtweek begonnen was. Het Jeugdorkest zette een pittige mars in. Schijnwerpers floepten aan. De Koorn- beurs stond in vol licht, zoals ook de Stadhuistoren, de Lodewijkstoren, de molen „De Valk", de westkant van de Hooglandse Kerk, de gevels van de Oude Rijn tegenover het Stadhuis en de con touren van de Visbrug door felle lampen beschenen werden. Verlicht Leiden Van de Koornbeursbrug was het slechts een klein stapje naar de Breestraat, extra verlicht door witte bogen met kleurrijke sterren. Door de veelkleurig overkoepelde Maarmanssteeg kwamen wij in de met slingers en bollen versier de Donkersteeg. Op de Haarlemmerstraat wandelden wij onder de blauw-witte overkapping en kleurige gevelversieringen door. De Hooigracht ademt een bijzondere sfeer door de „bomen", waarin talrijke lamp jes als witte bloesem schitteren. De Ho- gewoerd heeft het gezocht in verlichte vanen van de winkeliersvereniging. Op het Gangetje en de Korevaarstraat loopt het kijkende en kopende publiek onder bogen van licht en bloemen door. Langs de feeëriek verlichte Steenschuur, waar hoog opspuitende fonteinen en een kolos sale lichtende Sint domineren, kwamen wij op de Douzastraat. De gevels torsten daar als het ware verlichte vlaggestok- ken, waaraan ditmaal geen driekleuren wapperden, maar verpakte geschenken hingen te bengelen. De donkere luidsprekers op de Heren straat deden gisteravond nog geen dienst. Koopgraag Leiden kon toen nog niet terecht in de lokkende winkels. Van avond pas zijn de zaken voor de eerste maal geopend. Dan kan de grote slag eerst goed beginnen. En verlicht Leiden lonkt lachend naar het publiek De verjaardag van St.-Nicolaas werpt reeds zijn licht vooruit. Zeker op de Leidse binnenstad. De verlichting van de feestelijke eta lages heeft daar sinds gisteravond versterking gekregen van vele schijnwerpers, die enkele mar kante gebouwen in een zee van licht doen baden en van duizenden kleinere lampen, die de winkel straten een feëerieke aanblik ver lenen. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot heeft gisteravond de startschoten voor de Leidse Lichtweek laten lossen. Op het bordes van het Stadhuis drukte hij op een knopje en even later schoten drie vuurpijlen van de schans van de Stadhuistoren de donkere lucht in. Daverende dreunen weerklonken en kleurrijke sterrenregens overkapten de talrijke belangstellenden die op het plein waren samengestroomd. Vroege Sint Traditiegetrouw was deze korte ope ningsceremonie voorafgegaan door een bijna even korte bijeenkomst in „Het Gulden Vlies", voor de eerste maal ge presideerd door wethouder S. M. Stolp. Als voorzitter van het Lichtweekcomité- V.V.V., had hij heel wat mensen te be danken voor hun bereidwillige medewer king. Hij hoopte, dat duizenden mensen van binnen en buiten de stad in het ver lichte Leiden de Sint zouden bijstaan bij het bepalen van zijn keus. De heer Advent: verwachting Delegatie van Wereldraad van Kerken naar Rusland Een delegatie van vijf personen van de Wereldraad van Kerken zal dinsdag per vliegtuig uit Genève vertrekken voor een bezoek van achttien dagen aan Rus land als gast van het patriarchaat van de Russische Orthodoxe Kerk. Het doel van het bezoek, het eerste van een ge heel internationale oecumenische groep van kerkelijke leiders aan de Sovjet- Unie, is voort te gaan met het proces van kennismaking dat in juni vorig jaar begon toen twee vertegenwoordigers van het patriarchaat een bezoek van vier weken aan het hoofdkwartier van de Wereldraad in Geneve heeft gebracht. De delegatie zal onder leiding staan van dr. W. A. Visser 't Hooft algemeen secretaris van de Wereldraad. Verder be staat zy uit Francis House, dr. Nick Nissiotis. dr. R. O. Frederick Nolde en Oe Kyaw Than. Verwacht wordt, dat de delegatie for mele bijeenkomsten zal hebben met lei ders van de Russische Orthodoxe Kerk en besprekingen zal houden met de Lu therse, Baptistisch-evangelische en Ar meense kerken. Zy zullen naar verschil lende delen van het land reizen om kerken, kloosters en colleges te bezoeken. Op 1 december zal zij naar Genève terugkeren. de ontwikkeling en de taak der pedagogiek met met betrekking tot opvoeding en onderwijsspeciaal naar aanleiding van de studies van Meumann. Na de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd besloten recipieerden prof. de Klerk en echt genote in de ontvangstzaal van de Academie. De president curator dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk wenst demetttve hoogleraar geluk. (Foto LIX/BoJva«W Voor velen en daartoe behoren vooral zij. die een christelijke levensovertui ging hebben, gaat morgen de advents tijd in. In lied en predikatie zal dit morgen ongetwijfeld in vel» kerken tot uitdrukking komen. Even voor het begin van deze advents tijd hadden wij een onderhoud met hen, die. samengekomen uit vele kerken, ook nu weer in Leiden aan hun oecumeni sche verantwoordelijkheid gestalte wen sen te geven. Op zulk een bijeenkomst zit de predikant naast de kapelaan, de man van het lekenapostelaat tegenover de predikant van de buitenkerkelijken. Eén gedachte overheerst. En wel die van kerstfeest en dan vooral in het bui tenland een christelijk St.-Nicolaas- feest maken. Een kers.feest, dat in zijn waarde is gedevalueerd.... met o.a. kerstgeschenken, kersthazen, kerstrol lades en zelfs kerstbals. In velerlei variaties komt men het woord kerst tegen In tegenstelling met al deze kerst vreugde, welke veelal haar climax vindt in „lekker eten en drinken en dan vooral voor vrolijke ontspanning" vraagt dit anonieme comité aandacht voor de adventstijd, waarin de aandacht wordt gevraagd voor de Messiaanse protetiën en voor het optreden van Johannes de Doper, die heenwees naar Hem, Die komen moesten ook kwam. Kerstmis is immers het feest van Christus, in wiens figuur Gods liefde tot de mensen versohijnt? Ook in dit vluchtelingenjaar, waarin veler aandacht gericht is op de wereldvluchtelingen, de eenzamen. Trek ken wij deze kring iets nauwer dan blijken velen ook in onze naaste omgeving om liefde te hunkeren en daarom gaat ook in 1959 van dit comité de adventsoproep uit: met Kerstmis mag niemand eenzaam zijn. Geen vluch teling, maar ook geen zieke, geen arme, geen in de grote stad verdoolde, geen militair, maar ook niet onze naaste Voor ieder moet het kerstfeest, een feest van naastenliefde zijn. Een feest van het gaan tot de ander. TIENTALLEN KLOKKEN LUIDEN KERSTFEEST IN Ondanks alle drukte, welke zich rond 25 december groepeert, zal ook dit jaar i de adventsoproep van het comité: Komt allen tezamen" doorklinken. En ook nu weer op het Stadhuisplein, waar aan de vooravond van eerste kerstdag gezamen lijk kerstliederen zullen worden gezon gen. .Liederen, welke ingeluid zullen worden door het luiden van alle klokken in de Sleutelstad. Het zijn er, op 25 plaatsen in de stad, ruim 35, waarbij zich ook de .stem" van het Leidse caril lon zal laten horen. Dit zijn dan nog maals bijna 50 klokken. Onze stad- beiaardier. Leen 't Hart, zal deze massa- zang begeleiden, terwijl de VARA een rechtstreekse televisie-uitzending van deze kerstzang voor haar rekening neemt. Na het luiden der klokken van 8.20 tot 8.30 uur volgt deze kerst zang. Gisteren aanvaardde prof. dr. L. de Klerk als op volger van prof. dr. A. Kuypers die vorig jaar met emeritaat ging het ambt van buitengewoon hoog leraar aan de Leidse Universiteit in de opvoedkun de met een oratie onder de titel Functionele theo rie, enige aspecten van de ontwikkeling en de taak van de pedagogiekProf. Kuypers behandelde hierin enkele algemene en bijzondere aspecten van Een spel van licht en donker: Kleurige b^gen van lampjes en bloemen overspannen de gister avond nog verlaten trottoirs van het Gangetje. (Foto L.D./Holvast) Stolp speelde zelf even voor St.-Nico- laas, toen hij mevrouw Van Kinschot een enorme doos bonbons aanbood. „Neen" was haar verbaasde uitroep, toen zij het smakelijke geschenk aanschouwde: „Het is schrikbarend". Burgemeester Van Kinschot zei later, dat hij maar blij was, dat man en vrouw een moeten zijn. Hij had overigens met Met het ontroerend, knap gespeelde Hugenotenstuk „De heer van Donadieu", spelend in een keur van kostuums temidden van een schitterend decor, heeft de N.C. Radio V. Leiden gisteravond in de Stadsgehoorzaal een treffend lustrum geschenk aangeboden. De NCRV, die ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan met dit door Fritz Hochwaelder geschreven spel van stryd en overwinning het land doortrekt, had de Sleutelstad gisteren in haar jubileumtournee opgenomen. Met Robert Sobels in de titelrol heeft het gezelschap „De Speelkamer" de ge loofsstrijd der Hugenoten voor een ogenblik doen herleven. Het stuk speelt in de 16de eeuw, toen door de opkomst der Hugenoten godsdienstoorlogen ont stonden. De heer van Donadieu behoort tot hen, die vijandig staan tegenover de Franse overweldiging. In zijn stad heeft indertijd een Franse koningsvazal een bloedparty aangericht, waarbij o.m. Do- nadieu's vrouw vermoord werd. Op zekere dag verleent hij in zijn burcht gastvrijheid aan twee Franse konings koeriers, waarvan Du Bosc de bedrijver van die gruwelijke moord blijkt te zijn. Aanvankelijk lijkt het er op, of Dona dieu zijn wens, die man nog eenmaal te ontmoeten om af te rekenen, in vervul ling zal zien gaan. Maar de afloop is, dat de misdadiger door zijn mede-koe rier ter dood wordt gebracht en Dona dieu vrijwillig meegaat naar Fr ankrijks koning.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3