TRAGIEK KROESJTSJEF GAAT ENKELE DAGEN NAAR HONGARIJE Met een enkel woord BABYDERM oïïê?-- Agenda rt <r> 1* ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 DE opstand in Hongarije moge dan al weer drie jaren achter ons lig gen, zijn gevolgen werken nog al tijd na. Diep tragisch is de dood van de Deen Bang-Jensen, voormalig secretaris van de speciale commissie der Verenigde Naties voor Hongarije. Sinds maandag werd hij vermist en thans is zijn stoffe lijk overschot gevonden in een park in zijn woonplaats Lake Success, een rand gemeente van New York, waar aanvan kelijk het gebouw der V.N. stond. Men herinnert zich de feiten: Bang-Jensen had uitgebreide rapporten verzameld van gevluchte Hongaren, tegenover wie hij zich verplicht had hun identiteit te ver zwijgen. HU weigerde dan ook aan de commissie en later zelfs aan de secreta ris-generaal der Verenigde Naties, de Zweed Dag Hammarskjöld, een lijst met hun namen te overhandigen uit vrees, dat die in verkeerde (lees: Russische) handen terecht zou komen. Ofschoon deze Deense advocaat reeds sinds 1948 de wereldorganisatie in hoge functies diende, werd hem op grond van deze weigering ontslag verleend, een ontslag, dat een jaar geleden door het admini stratieve gerecht van de V.N. werd be vestigd. BANG-JENSEN had tenslotte be rust in een voorstel van de voor zitter van de commissie voor Hon garije om de naamlijst te verzegelen, die daarop plechtig op het dak van het V.N.-gebouw werd verbrand. Op die ma nier was aan de bezwaren van de Deen tegemoetgekomen zonder dat het interne gezag van de V.N. tegenover de ambte naren werd aangetast. De strijd tussen een machtig lichaam en een strikt- rechtvaardige persoonlijkheid als Bang- Jensen leek daarmee geëindigd. Het was weer eens een botsing tussen een collec tiviteit en een individu, waarin dit laat ste het onderspit moest delven. Terecht, zal men zeggen, want de organisatie der V.N. in het algemeen en de secretaris generaal Hammarskjöld in het bijzon der konden dit verzet van een onderge schikte onmogelijk over hun kant laten gaan. Daar staat dan tegenover, dat Bang-Jensen gelijk had toen hij de vrees uitsprak, dat die namen in ver keerde handen konden komen. Want de V.N. mogen in Amerika gevestigd zijn en onder leiding staan van een uiterst be kwame en integere figuur als de Zweed se secretaris-generaal, de Russische spio nage zit bepaald niet stil. En het was verre van ondenkbaar, dat de Russen er heel wat voor over zouden hebben om de omstreden lijst in handen te krijgen. Bang-Jensen was zeker niet zonder reden beducht voor represailles jegens de familie van hen, die anti-communis tische verklaringen hadden afgelegd. EEN afscheidsbrief aan vrouw en kin deren maakt het waarschijnlijk, dat Bang-Jensen tenslotte de hand aan zichzelf heeft geslagen. Toch maakte hij de laatste tijd geen gedeprimeerde in druk, sinds hij weer werk had gevonden, namelijk bij de liefdadigheidsorganisatie Care. Maar, zeggen zijn vrienden, hij beschikte over zeer bezwarende docu menten tegen Moskou, die wel eens op een voor het Kremlin zeer ongelegen ogenblik ter tafel konden worden ge bracht. En aangezien de communisten niet opzien tegen moord op een gehar naste tegenstander, moet men nog altijd rekening houden met de mogelijkheid, dat Bang-Jensen het slachtoffer is ge worden van een aanslag, waarbij hem een revolver in de hand is geduwd en een vervalste afscheidsbrief aan zijn ge zin in zijn portefeuille is gestopt. Let wel: dit staat nog allerminst vast en het is trouwens zeer wel mogelijk, dat de affaire van 1957 hem toch teveel heeft aangegerepen of dat andere zorgen hem drukten, ook al heeft zijn echtgenote daarvan niets bemerkt. Maar anderzijds moet men rekening houden met de op langdurige ervaring berustende vakkun digheid der rode terroristen om als zelf moord te laten doorgaan wat in wer kelijkheid een vuige moord kan zijn. MERKWAARDIG is het samenval len van de dood van Bang-Jen sen met de beslissing van de Ver. Naties om de Hongaarse kwestie op nieuw te bespreken. Het feit, dat dit be sluit werd genomen met 51 tegen 10 stemmen, zegt meer dan genoeg en wel in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats is het opmerkelijk, dat die tien tegen stemmers communistische landen ver tegenwoordigen. Er is, juist in verband met het overlijden van de Deen, geen duidelijker bewijs dan dit nodig om aan te tonen hoezeer de rode wereld met de toestand in Hongarije verlegen zit. Dat zij liever niet in een nog lastiger parket wenste te geraken, b.v. door de publika- tie van bezwarende documenten, kan men nauwelijks een verdachtmaking noemen. Wat er achter het ijzeren gor dijn veranderd moge zijn, de methoden van de geheime politie toch zeker niet... Niet minder opvallend was het overi gens, dat die tien tegenstemmers u i t- sluitend communisten waren. Het komt geregeld voor, dat er onder de heel en half-neutrale staten mee lopers met Moskou zyn. Die ontbraken ditmaal totaal. Waarschijnlijk heeft Ti bet daar het zijne toe bijgedragen! VANZELFSPREKEND kon men als argument van de Sovjetrussische vertegenwoordiger in de Algemene Vergadering vernemen, dat behandeling van de kwestie-Hongarije de koude oor log weer op gang helpt. Een typisch- communistisch betoog: met opzet ver zwijgt men een premisse, waarvan ieder een de onwaarheid terstond inziet als ze wordt uitgesproken. De bewijsvoering van de Rus kwam namelijk op het vol gende neer: het bezoek van Kroesjtsjef aan Amerika heeft de koude oorlog be ëindigd en 's wereld grootste twee sta ten tot vrienden gemaakt; alles wat ten nadele van de Sovjet-Unie wordt gezegd, verstoort die vriendschappelijke relaties; conclusie: dus beoogt bespreking van Hongarije de koude oorlog opnieuw te doen ontbranden. De onjuistheid van deze (hierboven in een duidelijk schema gegoten) argumentatie ligt er duimen dik bovenop. Want de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn ondanks Kroesjt- sjefs bezoek geen dikke vrienden en bo vendien is het absurd om op basis van verbeterde betrekkingen verkrachting van mensenrechten over het hoofd te zien! DIT laatste zouden de communisten bijzonder graag zien: dat de vrije landen zózeer gevleid zouden zyn met een iets soepeler houding van het Kremlin, dat zij ervoor te vinden waren alle pijnlijke kwesties kort en goed on der tafel te werken. Maar terecht heeft een wijs man gezegd, dat de achting voor de vriendschap is, wat voor een bloem de tak is, waardoor zij gedragen wordt. Met andere woorden, vriendschap zonder achting is ondenkbaar. En nu mag het waar zyn, „dat men een vriend, die maar één oog heeft, beter van opzij kan bekijken", echter dat iemand 'n oog mist, kan hij niet helpen, maar dat men voortgaat schurkenstreken uit te halen, is onvergeeflijk. Vandaar dan ook dat de Amerikaan Cabot Lodge van de Rus sische bezwaren niet horen wilde en daarin dus zelfs, wonder boven wonder, van alle anderen steun kreeg, hetzij door vóór te stemmen dan wel door onthou ding van stemming (in vijftien geval len). In Moskou zal men uit deze stem verhouding intussen wel hebben opge- dealer voor Lelden en omstreken Rooyakker's Automobielbedrijf Leidschestraatweg 1 Oegstgeest - Telefoon 0.1710-22855 Munro stelt het rode regime in Boedapest duidelijk aan de kaak „Twijfelachtige strafmethoden" De Nieuwzeelander Leslie Munro, de speciale vertegenwoordiger van de Al gemene Vergadering der V.N. voor de Hongaarse kwestie, zegt in een rapport, dat gisteren is gepubliceerd, dat de Hon gaarse tegenspraken op berichten, dat zij jongeren berechten en terechtstellen slechts geverificeerd kunnen worden als de Hongaarse autoriteiten hem (Munro) in Hongarije toelaten. Munro zegt voorts, dat het ongetwij feld door alle leden van de V.N. als een bijdrage tot normalisatie van de toe stand zou worden beschouwd, indien de Russische troepen uit Hongarije zouden worden teruggetrokken. De Hongaarse verklaring, dat de op stand van 1956 door buitenlandse mo gendheden was aangestookt, is volgens Munro niet te rijmen met de verklaring, dat het een binnenlandse aangelegen heid is. Zelfs de Hongaarse autoriteiten hebben niet willen zeggen, dat andere dan Russische tanks in 1956 op Hon gaarse arbeiders hebben geschoten toen zij een eigen regering trachtten te vor men, aldus het rapport. Hoewel Hongaarse woordvoerders in februari hadden bevestigd, dat er geen processen meer gevoerd worden en geen terechtstellingen meer plaats hebben in Hongarije en er ook geen berichten meer waren over processen, kan volgens het rapport één ding niet over het hoofd ge zien worden, namelijk dat zij, die sinds de opstand „volgens twijfelachtige me thoden' zijn berecht, hun straf onder gaan. Een afgekondigde amnestie was slechts gedeeltelijk geweest en sloot het grootste aantal uit van hen die voor hun aandeel in de opstand zijn veroordeeld. Nog steeds processen In het rapport van Munro wordt ver der gezegd, dat vele organisaties hem lijsten hebben verstrekt van personen, die zich in gevangenschap zouden be vinden. Daar de Hongaarse autoriteiten niet wilden meewerken, was Munro niet in staat geweest de juistheid van de verstrekte inlichtingen na te gaan. Maar ongetwijfeld zijn sommigen van de ge vangenen vrijgelaten, aldus Munro. Dat er in Hongarije nog processen worden gevoerd blijkt volgens het rap port uit berichten van het Hongaarse persbureau van 1 april J.I., terwijl bo vendien in de afgelopen weken gegevens over processen en terechtstellingen in Hongarije bekend zijn geworden. Op 17 oktober had een Hongaarse woordvoer der in Boedapest toegegeven, dat on langs doodvonnissen waren uitgevoerd in verband met „misdaden die tijdens de opstand zijn bedreven". Ook is er vol gens het rapport een bevestiging ge weest van nog een proces van betekenis. Munro zegt van mening te zijn, dat aandacht geschonken dient te worden aan berichten van de laatste tijd, die wijd en zijd bezorgdheid hebben gewekt over de mogelijkheid van nieuwe terecht stellingen. Het staat volgens het rapport aan de Hongaarse autoriteiten om de werkelijkheid bekend te laten worden door een bezoek van de vertegenwoor diger van de V.N. Boedapest toe te staan. Premier Kroesjtsjef leidt de Sovjet russische delegatie die het zevende con gres van de Hongaarse communistische partij zal bijwonen. Het congres wordt maandag te Boedapest geopend. Het is het eerste sedert de opstand van 1956. Het aantal partijleden wordt op onge veer 400.000 geschat tegen ongeveer 900.000 tydens het regime van Matyas Rakosi, Hongarije's van de troon gesto ten „kleine Stalin". Waarnemers geloven dat Kroesjtsjefs bijwonen van het con gres het prestige van de communistische partij aanzienlijk zal vergroten. Het congres, dat naar verwachting ten min ste vier dagen in besloten zitting bijeen zal zijn, moet zich uitspreken over de politiek die sedert november 1956 is ge volgd. Hiertoe behoort ook de economi sche politiek. Verder zal het economi sche plan voor 1961—'65 worden be sproken. Betogingen in Japan Betogers zijn gisteren met geweld doorgedrongen op het terrein van de Japanse Rijksdag om herziening van het Amerikaans-Japanse beveiligingsverdrag te eisen. In gevechten tussen de menigte van duizenden personen die zich toe gang tot het terrein verschafte, en de politie zijn 153 mensen gewond van wie elf zwaar. Negenenzestig mensen zijn naar ziekenhuizen gebracht. Het meren deel van de gewonden is politiepersoneel dat werd bekogeld. Volgens de politie verzamelden zich in totaal meer dan 23.000 betogers rondom het parlements gebouw. Ook in andere steden zijn be togingen gehouden, voornamelijk door vakbondsleden en studenten. De oproep tot de betogingen was uitgegaan van vakbonden en linkse groeperingen. BINNENLAND Bij beschikkingen van de Staats secretaris van O., K. en W. zijn benoemd tot lid van de Raad voor de Kunst: Chr. de Moor te 's-Gravenhage, S. van Tuinen te Dokkum en B. van Eysselsteyn te Rijs wijk. De P. v. d. A. zal op 13 en 14 ja nuari 1960 in ,,'t Groenendal" te Almelo een agrarisch congres houden. Het congres zal worden geleid door de heer E. Ver meer. Er dienen ln ons land drie vier pluimveeteeltvakscholen te komen, aldus een rapport, uitgebracht over de ontwik keling van het plulmveeteeltonderwijs in Nederland. - Gistermorgen is bij een verkeerson geval te Nederweert de 51-Jarige hout handelaar P. Coppen uit Weert om het leven gekomen. De heer Coppen is in de Noordervaart onder Nederweert gereden. Het ongeluk werd ontdekt, doordat een passerend schip de auto overvoer. De auto en de bestuurder de enige inzit tende zijn uit het water gehaald. In het voorjaar van 1961 wil het Stedelijk Museum te Amsterdam een grote fototentoonstelling houden, die een beeld zal geven van Amsterdam en het leven van zijn bewoners van 1935 tot heden. Alle ln Nederland wonende beroeps- en amateurfotografen kunnen reed nu (on der het motto „Fototentoonstelling Am sterdam") aan het museum foto's inzen den, die bij aanvaarding gehonoreerd zul len worden. Voor de eerste maal ln de historie van de Nederlandse bloemencultuur wordt in de kortste, vaak tevens de somberste dagen van het jaar een grote bloemen tentoonstelling gehouden onder de naam „Amstelflora", die in het verleden steeds is gebruikt voor de voorjaarsexposities. Dinsdag 8 december a.s. zal de echtgenote van de burgemeester van Amsterdam, mevr. E. van HallNljhoff, ln het Cen traal Theater te Amsterdam deze bijzon dere kersttentoonstelling openen. BUITENLAND In de provincie Oriente en aan de noordkust van Cuba is een groot aantal mensen gearresteerd. Zij worden beschul digd van contra-revolutionaire activiteit. maakt, dat de wereld niet gediend is van de combinatie van mooie praatjes en boze daden. DAT het goed is de kwestie-Hon garije nog maar weer eens aan te snijden, blijkt ook uit de verdere binnenlandse ontwikkeling in dat land. De verrader Kadar, hoezeer overal ter wereld een symbool van collaboratie met een machtige vijand, schijnt in zijn soort nog tot de redelijke elementen te behoren. Het is daarom benauwend te moeten vernemen, dat hij hoe langer hoe meer overschaduwd wordt door eni ge zeer kwaadaardige Stalinisten: de weerhaan Marosan, partijsecretaris in Boedapest en vooral de uiterst gevaar lijke Peter Gabor, eens het beruchte hoofd van de geheime politie, tijdens de opstand ondergedoken en thans gereha biliteerd en in zijn vroegere functie her steld. Laatstgenoemde zou de aanstich ter zijn van de zuiveringsprocessen, wel ke aan dertigduizend eerlijke Hongaren het leven hebben gekost. Welnu, als dit soort lieden aan de touwtjes trekt in het huidige Hongarije, dan make men zich geen illusies over de werkelijke toe stand. De regering kan dan al het mo gelijke doen om door betere voeding en kleding enige sympathie te winnen, maar 't land blijft dan toch een slacht offer van demonische terreur, een tereur, waarover in de Verenigde Naties niet gezwegen mag worden. Maanraket mislukte door afscheuren plastiklaag De Amerikaanse dienst voor de ruim tevaart Nasa heeft te Washington be kendgemaakt, dat uit filmopnamen en meetapparatuur is gebleken, dat het fa len van de jongste Amerikaanse maan raket geweten moet worden aan het af scheuren van een plastiklaag over de nuttige lading, reeds driekwart minuut na de lancering. Na het plastikdek was eerste de nut tige last en daarna waarschijnlijk ook de derde rakettrap losgescheurd. Er wa ren voorts positieve aanwijzingen, dat de tweede trap wel ontbrand was, maar niet van de eerste trap, de Atlas, was losgekomen. Delen van de nuttige last, de eigenlijke satelliet, waren op twee km afstand van de lanceerplaats op het strand teruggevonden. De politieke commissie van de Alge mene Vergadering der V.N. heeft gisteren met 49 tegen 9 stemmen de landen van het Sovjetblok bij 19 onthoudingen een resolutie aanvaard, waarin opnieuw wordt gezegd, dat de V.N. een verenigd, onafhankelijk en democratisch Korea langs democratische weg willen stichten en de vrede en veiligheid ln dit gebied willen herstellen. In de resolutie wordt de belanghebbende communistische auto riteiten verzocht ermee akkoord te gaan dat er binnenkort in geheel Korea vrije verkiezingen worden gehouden. De Belgische minister voor Kongo en Roeanda-öeroendi, De Schrijver, is gis teren uit Leopoldstad, waar hij donder dagavond besprekingen heeft gevoerd met Afrikaanse leiders, per vliegtuig naar Oesoemboera. de bestuurszetel van Roe- anda-Oeroendi, vertrokken. De bespre kingen met de Afrikanen noemde minister De Schrijver „vruchtbaar". Een onderhoud dat de minister met de voorzitter van de Abako Kasavoeboe, en de leider van de gematigde vleugel van de nationale bewe ging van Kongo, Kalonjl, zou hebben, is vier dagen uitgesteld. De Abako en de Na tionale Beweging zijn de belangrijkste po litieke partijen in Kongo. Het Rooms-Katholieke Nieuwsbureau Fides" meldt, dat de pater Franciscaan Franciscus Tsjang op 20 Juni ln een Chinese gevangenis is overleden. Pater Tsjang was in 1915 geboren en is overste geweest van de Franssciscanen te Henjang in Hoenan. Hij is zevenmaal ge vangengezet en weer op vrije voeten ge steld. - De Beheerscommissie van de V.N. heeft gisteren met algemene stemmen aanbevolen, dat de datum waarop Itali aans Somaliland onafhankelijkheid krijgt, een half jaar wordt vervroegd. De nieuwe datum is 1 Juli a.s. Voorts Is eenstemmig aanbevolen, dat het gebied op die dag wordt toegelaten tot de V.N. In het kader van de eisen die de >mende gemeenschappelijke Europese markt aan de nationale automobielfabrie ken van Europa gaat stellen, is de Franse automoblielfabriek Renault begonnen met besprekingen met Ford om tot een be langengemeenschap te komen. De conse quenties van deze belangengemeenschap kunnen richtlijnen zijn voor wat zich in de komende Jaren ln de verhouding van de Europese markt tot de rest van de wereld gaat afspelen. Het Russische blad Moskou-Avond heeft gisteren de praktijken van hande laars op een zwarte auto-markt in de Russische hoofdstad aan de kaak gesteld. Niet zelden gaan daar „gelegenheidskoop jes" voor meer dan de nieuwprijs van de hand. Het blad vraagt het ministerie van Economische Zaken de handel ln ge bruikte wagens te normaliseren. Yves Saint Laurent, eerste ontwerper van het huls Dior en grote deviezenbron voor Frankrijk, zal ln september voor mi litaire dienst worden opgeroepen, zo is officieel te Parijs meegedeeld. Zijn uitstel waarover heel wat te doen is geweest is niet verlengd wegens het gebrek aan militair personeel in Algerije. De Zweedse premier Tage Erlander heeft verklaard, dat zijn kabinet zal af treden. als het wetsontwerp tot invoering van een omzetbelasting van vier pet. vol gende week door een gemeenschappelijke zitting van de belde Kamers mocht wor den verworpen. Het wetsontwerp werd gisteravond door het Lagerhuis verwor pen, doch aangenomen door de Senaat, waar de regering over een veilige meer derheid beschikt. Volgens de Zweedse par lementaire bepalingen moet, Ingeval van meningsverschil tussen belde Kamers over belastingwetten, het betrokken wetsont werp in een gemeenschappelijke zitting der twee Kamers in stemming worden gebracht. De enige Denen op wie de belastin gen tot dusver geen vat hadden, zullen voortaan ook hun tol aan de fiscus moe ten betalen. Het zijn negen oude dames van goede huize, die in een Luthers leke- klooster te Roskllde, eens de woonplaats van de Deens, vorsten, wonen. Op 26 mei 1699 had Frederik IV bepaald, dat de in- wonenden van dit eerste klooster dat na de Reformatie in Denemarken werd ge opend, „eeuwig" vrijgesteld zouden zijn van alle belastingen. Advertentie Voor hef tere Baby-huidje ZEEP Soekarno naar de Sovjet Unie De Indonesische premier heeft mede gedeeld dat hy „onvoorziene obstakels voorbehouden" in het midden van vol gend jaar een bezoek zal brengen aan de Sovjet-Unie. Op de vraag of hij ook de V.8. zou bezoeken antwoordde Soekarno: „dat ls opgenomen als een mogelijkheid". Kleurlingenraad ingesteld in Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse regering heeft blij kens een aankondiging in de Staatscou rant een raad voor kleurlingenzaken op gericht, bedoeld ter stimulering van ge zonde verhoudingen tussen blanken en mensen van gemengd ras. De raad, waarin ook 12 gekozen en 15 aangestelde kleurling-leden zitting hebben, zal de regering van advies dienen bij econo mische, opvoedkundige, sociale en poli tieke belangen van de Zuidafrikaanse kleurlingen. Er zijn thans 131.900 kleur lingen in de Unie. Advertentie Bij ieder feest... .voor Uw meest verwende gasten ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Lakenhal: K. en O. Kon. Ned. Toon kunstenaarsver. „Een uur moderne Ne derlandse muziek". 8 uur nam. Leger des Heils: Introductiesamenkomst Korpskadetten Amsterdam met zang, mu ziek .toneel en decl.groepen. 8 uur nam. 7.30 n.m. Opwekkingsdienst. Stadszaal (grote zaal)Feestavond 10- Jarig bestaan R.-K. Leldse Harmoniekapel. 8 uur nam. Zaal Maria Gijzensteeg: Receptie 10- larig bestaan R.-K. Leidse Harmoniekapel. 35 uur nam Voorschoten. Bondsgebouw: Sin terklaasviering R.-K. Instuif. 8 uur nam. Voorschoten. („De Grote Vink"): Toneelver. Leidse Weg-Noord speelt: „Wat- kins". 8 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweglng. Spr. mevr. mr. M. J. Kunst. 11 uur nam. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Je hovah's getuigen: „Is dit leven alles wat wij hebben te verwachten??" 4 uur nam.; Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen: 5 uur nam. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Wassenaar. Verenlgingsgeb.: Jeugd films voor r.-k. verenigingen. 2 en 4 uur. MAANDAG Harmonie: Ledenverg. Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren. 8 uur nam, Hotel Central: Ledenverg. Chr. Hlst. Jongerengroep. Spr. G. v .d. Vliet over: Jeugd ln de chr. politiek. 8 uur nam. Levendaal 1Cie Huishoudelijke Voor lichting. Bereiding van St.-Nicolaasge- rechten. 7.30 uur nam. Schouwburg: Toneelgroep „Podium": ,,'t Gaat om je leven". 8.15 uur nam. Voorschoten. Café OlsthoornJaar vergadering IJsvereniging Voorschoten. 8 uur nam Wassenaar. Dorpscentrummevr. V. d. Bosch over: „Als de kerkklok luidt" op hervormde wijkavond. 8 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. H. G. Beyen. „Een acte uit het tweede bedrijf der Pompelaanse wand schilderkunst. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.601.20 uur nam. Den Burcht: Ontspanningsavond Alg. Bond van Ouden van Dagen. 7 uur nam. Levendaal 1: Cle Huishoudelijke Voor lichting. Bereiding van St.-Nicolaasge- rechten. 7.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O.-cursus. Spr. dr. P. H. Pott over: „Het Buddhlsme en zijn kunst". 8 uur nam. DONDERDAG In den Vergulden Turk: Buitengew. aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche wol spinnerij. 11 uur voorm. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Fanfare-muz. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Metropole-ork. en zang. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gre- Eoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 ichamelijke opvoeding en sport, praatje. 17.00 V. d. kind. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Amateursprogr. 18.45 En nu mijn geval, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.26 Memojandum. 19.30 Gram. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Gevar. progr. 21.10 Pol. praatje. 21.20 Ge- var. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong-oud-eeuwig. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Koor zang. 15.00 Streekuitz. 15.25 Hammond orgelspel. 15.45 De Mammoet-wet Cals. lezing. 16.00 Kamerork. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. op het nws. 18.20 Opera- fragm. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.35 Redt een kind, klankb. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Twintig vragen. 21.40 De Z 69, hoor spel. 22.10 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.30 24.00 Lichte muz. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.30 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Interviews en muz. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Sluiting. VOOR ZONDAG 29 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Adventsliederen. Convent van kerken: Kerkd. v. d. Baptistengemeente. NCRV: 11.30 Gram. 11.40 Vocaal-ens., instrum. ens. en sol. KRO: 12.15 Actuele geloofs- problemen, lezing. 12.30 Strljkork. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, praatje. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 14.00 V. d. kind. 14.30 Philharm. Ork. en solist. 15.50 Tegen de talentelling, praatje. 16.00 Sport. 16.30 Vluchtelingen-progr. IKOR: 17.00 Ned. Herv. kerkd. 18.00 Het geladen schip, le zing. 18.30 De kerk aan het werk, praatje. 18.40 Wie oren heeft, hore. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Koorzang. 19.30 Doe aan mij een teken ten goede, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 De katholiek en zijn gemeenschap, lezing. 20.15 Gevar. progr. 20.45 U bent toch ook van de par tij?, praatje. 20.55 Promenade-ork. en sol. 21.25 De hel ligt niet ver van de hemel, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Meesterwerken v. d. re ligieuze muz., muz. lezing .23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Voor het platte land. 8.30 Gevar .progr. 9.45 Geestelijk leven, lezing. 10.00 kamermuz. 10.30 Ge var. progr. AVRO: 12.00 Amus.muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.07 De toestand 1. d. wereld, lezing. 13.17 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Koorzang. 14.55 To neelbeschouwing. 15.10 Kamermuz. 15.50 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar. progr. 17.30 Hoorsp. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Kerkd. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De open deur, lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 20.35 Hoorsp. 21.15 Lichte muz. 21.45 Cabaret. 22.15 Journ. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 Sportuitsl. New York calling. 23.20 Gram. 23.5524.00 Nws, Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. R. Toornvliet te Bloemendaal; 11 uur ds. G. Toornvliet, uitzending van dienst voor be langstellenden d.d. 22-11-1959 om 7.30 u. nam.); 3.30 prof. dr. J. H. Bavinck te Amsterdam. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO. KRO, VARA en VPRO: 15.30— 17.30 Rep. Nederlandse biljartkampioen schappen te Rotterdam. NCRV: 20.00 Do cumentaire film. 20.20 Filmprogr. 21.05 Vocaal ens., Bachork. en sol. 21.35 Dag sluiting. 21.45 Pauze. AVRO, KRO, VARA en VPRO: Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.20 Verz.progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Lezing 14.55 Intermezzo. 15.00 Wenken voor de tuin. 15.30 Symf.conc. en sol. (Om 16.16 Lezing) 17.15 The Brains Trust. 18.00 V. d. kind. 18.50 Money Matters. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Liefdadigh.opr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Lezing. 22.45 Gram. 23.30 Rep. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.51 Kamermuz. Engeland, BCC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Kerkdnst. 13.00 Verz.progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Gram. en interv. 19.00 Popul. liedjes. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Verz.progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Top-liedjes. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. 0.30 Popul. muz. 0.50 Avondgebeden. 0.55 —1.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 14.30 Kamermuz. 15.00 Ork.conc. 16.30 Lichte muz. 18.15 Advents-conc. 19.00 Nws. 20.00 Operettemuz. 21.45 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork.conc. 1.00 Gevar. muz. Levendaal 1: Cie Huishoudelijke Voor lichting. Verpakken van St.-Nicolaasge- schenken. 2.30 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Avondgebed. 7.157.50 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Auberge Fran?alse (Kloksteeg 19): Ten toonstelling Pieter Giltay en Rein Dool (tot 12 december) Lakenhal: Haagse Kunstkring. Werkd.; 104 uur; zondags: 14 uur nam. (tot 7 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit is Japan". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur. (tot 28 fe bruari). DE BIOSCOPEN Luvor „De blauwe engel". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Slavinnen van Carthago". 18 jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.16 uur. Trianon „Opmars naar de galg". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.16 uur. Rex „Een kogel gemerkt X". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur, Casino „Trapeze". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De stille Amerikaan" 18 Jaar. Te Lelden ls geopend de Apotheek „Tot Hulp der Menschneld", Hooigracht 48, tel. 21060. Bovendien ls geopend tot zater dagmiddag 6 uur: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlna- park 8, tel. 26274, is 's zondags geopend van 1213 uur en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Pleiter, Verbrugge, De Bruyne en Hartman. By geen gehoor bU Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Frankrijk 3, 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 15.45 Veronlaue. opera. 17v30 Gram. 17.45 Ork.cono. 19.40 Lichte muz. 20.10 Hedendaagse muz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.15 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d .sold. 14.00 Opera- en bel can- toconc. 15.30 Pianospel. 15.45 Sportrep. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.55 Negro-spirituals. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Ork.conc. (Om 21.00 gram.) 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m.: 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 17.00 Nws. 17.45 Ork.conc. 19.30 Nws. 20.00 Filmmuz. 21.45 Nieuwe gram. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazz muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 30 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Raalokrant. 8.35 Gram. 9.00 V .d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Rondom het woord .theologische etherleergang 11.00 Gram. 11.30 Quiz. 12.00 Alt en pfano. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor en instr. kwintet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Conc.-ork. 13.45 Gram. 14.05 School radio. 14.30 Gevar. progr. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Kamermuz. 16.50 Gram. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Neder lands Nieuw-Guinea: volk ln overgang, d. dr. F. C. Kamma. NCRV: 18.00 Orgelrecital. 18.35 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Radio Philh. ork. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Twee edellieden van Verona, hoorsp. 21.55 Gram. 22.00 Pari. comm. 22.15 Vocaal-ens. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Symf.-ork. 23.45 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. Daarna: orgelspel. 8.35 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Pianorecital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnbmeded. 12.33 V. h. platteland, praatje. 12,38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V .d. middenstand. 13.20 Ka mermuz. 13.45 Wikken en wegen, praatje. 14.00 Sopr. en plano. 14.20 Hun lach klinkt van zover, hoorsp. 15.10 Gram. 15.25 Het Residentie-ork. en sol. 15.45 Zestig minuten v. boven de zestig. 16.45 Oude liedjes. 17.00 Gram. 17.25 Hammond orgelspel en zang. 17.50 Militair comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Regerlngs- ultz.: De Ver. Naties in de afgelopen we ken, door mr. C. W. A. Schürmann, Ne derlands permanent vertegenwoordiger by de Ver. Naties. 19.30 Cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Cabaret. 21.55 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Concertgebouw Ork. 23.55—24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP over de 4e lijn van 1820 uur) I. Ernst von Dohnanvi. Concertstuk voor cello en orkest op. 12. Janos Starker, cello. Philharmonlsch Orkest olv. Walter Süszklnd. II. ZoltAn KodAly. HAry JAnos Suite. Vorspiel. Das Mftrchen beglnnt, Wiener Spielyerk. Lied, Schlacht und Nlederlage Napoleons, Intermezzo, Einzug des Kalser- licnen Hofes. Rias Symphonle Orkest, Berlijn olv. Forenc Frlcsay. III. Antonln Dvorak. 1. Concert voor viool en orkest In a kl. t. op. 53. Allegro ma non troppo, Adagio ma non troppo, Finale. Allegro giocoso ma non troppo. Johanna Martzy, viool. Rias Symphonle Orkast, Berlijn olv. Fereenc Friscay 2. Symphonle nr. 2 ln d kl. t. op. 70. Alle gro maestofeo, Poco dadgio, Scherzo. Vi vace. Finale. Allegro. Philharmonlsch Or kest van Berlijn olv. Ferdinand Leitner. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork.conc. en sol. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz. 14.40 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 17.30 Ork.conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gevar. muz. en koorzang. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Documentaire. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en milit. muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Gevar. progr. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V .d. kind. 15.00 V. d. vrouw (Om 15.30 Nws.) 16.00 Gevar. muz. (Om 16.30 nws). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en voordr. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. progr. (Om 0.30 nws.) 0.6ö1.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Operette muz. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.25 Gram. 14.30 Orgelrecital. 15.00 Gram. 15.30 Ork. conc. 16.00 Symf.conc. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.00 Ork.conc. 23.10 Gevar. muz. 23.35 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni.: 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gevar. muz. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.03 V d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17 45 Franse les. 18.00 Gevar. muz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 20 00 Dido and Aeneas, opera. 21.00 Kunst- ka'leidoscoop 21.15 Gram. 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Geestelijke cantaten. 22.5523.00 Nws. en v .d. zeelleden. 484 111.: 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.20 Kamermuz. 15.30 Gram. 16.05 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Hedendaagse liederen. 17.50 Gram. 18 40 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Ork.conc. 22.30 Gram. 22.65 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam zw. bew. Den Helder regen Ypenburg regenbul Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limbur' Helsinki Stockholm Oslo nau ubva Kopenhagen motregen Aberdeen licht bew. Londen onbewolkt Brussel regen Luxemburg geh. bew. Parijs geh. bew. Bordeaux zw.bew onbewolkt geh. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. regen half bew. Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorca Lissabon geh. bew. regen motregen geh. bew. onbewolkt licht bew. geh. bew. re~en zw. bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. licht bew. w 3 wind «i S sa B B zzw 6 9 5 2 zw 6 9 6 6 zzw 6 10 6 0.6 z 7 10 6 0.3 zzw 5 8 4 1 zzw 6 9 4 2 zzw 5 8 5 0 zzw 3 10 6 0.6 zzw 6 8 6 0.5 z 6 -0 -1 0.1 zzw 2 7 5 1 w.stll 4 1 17 zw 6 6 4 4 z 4 9 2 0.1 z 2 11 2 0 zzw 6 10 7 1 zzw 4 7 15 z 5 9 7 0 zo 2 13 5 1 w .stil 17 4 0 n 4 14 9 16 z 3 2 2 4 w.stil 4 4 5 z 2 0 -2 0 w^tll 3 2 0 w.stil 4 3 31 w.stil 9 2 10 wnw 2 4 -1 0 w 2 9 -1 0 nnw 2 8 0 ozo 2 17 10 0 ono 3 16 7 0 w.stil 9 3 0 nno 3 18 9 0 no 6 14 9 1

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2